ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejúčinnější přípravky na menopauzu 2024 – Test a průvodce výběrem

30. 8. 2023 aktualizováno

Jak si poradit s nepříjemnými příznaky období klimakteria? Pomoci vám mohou i přírodní a volně dostupné přípravky na menopauzu, které často nabídnou překvapivě silný účinek. Jak si vybrat ten nejlepší?

Nejlepší přípravek na menopauzu

Komplexní přípravek pro období před a během menopauzy s širokým účinkem. Přírodní složení a vysoká kvalita.

Nejlepší cena/kvalita

Přírodní přípravek s komplexním složením. Obsahuje ženšen, macu, anděliku i další látky, vitamíny a minerály.

Nejlepší levný přípravek

Účinný a výborně hodnocený přírodní přípravek. Obsahuje extrakty ze lnu, sóji, šalvěje či včelí mateří kašičky.

Nejúčinnější přípravky na menopauzu recenze

Recenze Blendea Woman’s Vitality 2+1 – Nejlepší přípravek na klimakterium

Blendea na menopauzu Pro náročné

Forma: Kapsle | Počet kapslí: 3×60 | Určení: Komplexní, hormonální rovnováha | Hlavní složky: Maca, kotvičník, ženšen, drmek, hořčík, zinek,… | Cena: 1 194 Kč

Klady
  • Vysoká efektivita
  • Komplexní účinek
  • Přírodní látky a složení
  • Vysoká kvalita surovin a zpracování
  • Snadné užívání
  • Na 3 měsíce užívání
Zápory
  • Vysoká cena

Tento účinný, přírodní komplex látek je určený pro ženy ve stádiu premenopauzy, perimenopauzy i samotné menopauzy. Pomocí fytoestrogenů, vitamínů, minerálů a dalších látek z přírodních zdrojů pomáhá stabilizovat hormonální metabolismus a kompenzovat úbytek estrogenu. Tím mírní řadu nepříjemných příznaků, které se s tímto stavem pojí.

Mezi zásadní složky patří maca (řeřicha) peruánská, která je právě zdrojem fytoestrogenů. Podporuje sexuální aktivitu, snižuje vaginální suchost, bojuje proti únavě a vyčerpání, ale i proti návalům a dalším problémům. Vitalitu a sexuální zdraví podpoří i ženšen, který pomáhá mírnit účinky stárnutí. Hořčík reguluje různé příznaky menopauzy, jako je bušení srdce, pocení, křeče či mravenčení, poruchy a výkyvy nálad či vyčerpání. Dále je v přípravku obsažen drmek, černý pepř, vitamíny skupiny B, vitamín D či zinek. Všechny tyto látky a složky jsou v období klimakteria velmi cenné a účinné.

Přípravek je v HPMC kapslích – tedy rostlinných, bezlepkových. Jde o velmi širokospektrální přípravek s komplexním účinkem. Doporučují se 2 kapsle denně. Toto výhodné balení 2 plus 1 zdarma vám zajistí „kúru“ na tři měsíce.

Recenze Feminus – Vysoce kvalitní přípravek na menopauzu

Feminus přípravek na menopauzu Zlatý střed

Forma: Kapsle | Počet kapslí: 60 | Určení: Komplexní, návaly, pocení, nespavost,… | Hlavní složky: Maca, kotvičník, ženšen, kotvičník, andělika, kakao, muira, vitamíny E, B, D, zinek,… | Cena: Od 494 Kč

Klady
  • Výborná účinnost
  • Komplexní podpora v klimakteriu
  • Přírodní složení
  • Pohodlné užívání
Zápory
  • Vyšší cena při jednorázovém nákupu

Tento produkt patří mezi nejúčinnější nehormonální přípravky na menopauzu. Nabízí koncentrovaný účinek při čistě přírodním složení. Vhodný je pro užívání během kterékoli fáze klimakteria. Působí velmi komplexně na škálu specifických i nespecifických příznaků, které se s tímto obdobím pojí. Obsahuje extrakty a složky, které patří k nejúčinnějším a nejčastěji doporučovaným pro ženy během menopauzy.

Přípravek Feminus pomůže s obnovením vitality a energie, bojuje proti únavě a vyčerpání. Reguluje spánkový cyklus a zvyšuje kvalitu spánku. Pomáhá udržet si sexuální aktivitu a apetit. Posiluje imunitu. Podporuje zdraví pokožky, vlasů i nehtů. Zmírňuje návaly, pocení, podráždění a výkyvy nálad. Za tyto a další účinky vděčí unikátnímu složení s obsahem řeřichy peruánské (maca), ženšenu, anděliky čínské, damiány pravé, kotvičníku, muiry puamy či výtažku z kakaa. Je zde i vitamín C, E, D3,  B6 a B12 či zinek.

Obsah účinných látek je vysoký a tento přípravek nabízí velmi dobrou efektivitu. Výrobce doporučuje dvě tablety denně, ideálně po jídle pro nejlepší vstřebávání. Tento přípravek je důkazem, že i bez chemie či hormonálních léků lze menopauzu zvládat s grácií. Feminus potěší i výhodnější cenou při dlouhodobém odběru.

Recenze Menoxin – přírodní pomoc při menopauze za dobrou cenu

Menoxin test a recenze Levný základ

Forma: Kapsle | Počet kapslí: 60 | Určení: Komplexní, návaly, pocení, únava,… | Hlavní složky: Sója, jetel, len, šalvěj, vitamín B6, kyselina pantothenová,… | Cena: 350 Kč

Klady
  • Vysoká účinnost
  • Na návaly i vyčerpání
  • Obsahuje fytoestrogeny
  • Přírodní složení
  • Velmi výhodná cena
Zápory
  • Nic

Tento vynikající doplněk potěší příznivou cenou při velmi účinném složení a komplexním účinku. Zaměřen je na kompenzaci a zmírnění menopauzálních příznaků a hormonálních výkyvů. Pomůže tlumit typické příznaky, jako jsou návaly horka a pocení, únava či vyčerpání a podobně. Za tímto účelem obsahuje řadu cenných a účinných složek – včetně fytoestrogenů.

V přípravku je zastoupen extrakt ze sóji, která je bohatá právě na přírodní, rostlinné látky podobné estrogenu – tzv. fytoestrogeny. Podobně působí i lignany z lenu setého, jehož výtažek je rovněž přítomen. Dále je zde šalvěj lékařská či kyselina pantothenová nebo jetel luční a dokonce včelí mateří kašička. Důležitý je i obsah vitamínů B6.

Balení tohoto přírodního přípravku na menopauzu obsahuje 60 kapslí. Doporučené užívání je 1 až 2 kapsle denně. To znamená, že balení vydrží na 30 až 60 dní. Při ceně 350 Kč nabízí vynikající poměr ceny a „výkonu“. Velmi dobrá volba s příznivým uživatelským hodnocením.

Recenze Nature’s Finest OK!Meno – Přípravek na zmírnění menopauzálních obtíží

Přípravek na menopauzu Natures finest OK!Meno - recenze

Forma: Nápoj | Obsah: 2×150 gramů | Určení: Snižuje menopauzální potíže | Hlavní složky: Vápník, ašvaganda, lifenol, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a B12 | Cena: 739 Kč

Klady
  • Balení na 2 měsíce užívání
  • Přijatelná cena
  • Pohodlné užívání
  • Klinicky ověřené účinky
Zápory
  • Nejsou

Trápí vás obtíže spojené s menopauzou a rádi byste si od nich ulevili pomocí doplňků stravy, ale špatně se vám polykají větší kapsle? Pak můžete zkusit Nature’s Finest OK!Meno, který se pohodlně užívá formou nápoje s osvěžující citronovou příchutí. Jedna dóza obsahuje 150 gramů nápojového prášku, který vystačí na 30 dávek. Balení v akci 1+1 vám tak bez problémů vydrží na dva měsíce užívání. V přepočtu na jedno balení je celkem příjemná i cena tohoto doplňku stravy.

Nature’s Finest OK!Meno obsahuje patentovanou aktivní složku Lifenol®, která snižuje počet návalů horka a snižuje noční pocení. Navíc ve složení najdete B-komplex, vápník a ašvagandu. Všechny tyto složky snižují únavu, zlepšují tělesnou energii, vitalitu, fyzickou a duševní pohodu. Udržují také hormonální aktivitu a normální stav kostí a zubů. Podle klinických studií se první viditelné účinky dostaví po 6 týdnech užívání.

Oblíbené přípravky na zvládnutí menopauzy

Jak zvládnout menopauzu?

Co je to menopauza?

Menopauza, přechod či klimakterium. Těmito názvy se běžně označuje období života, kterým si musí projít každá žena. Spousta žen se přitom menopauzy obává, ale ve skutečnosti k tomu nejsou vážné důvody. Menopauza není žádná nemoc ani porucha, je to přirozená etapa dospělosti člověka. Přechod navíc každá žena prožívá jiným způsobem. Jsou ženy, které mohou potrápit i nepříjemné příznaky, jiné přechod sotva zaznamenají.

Uvádí se, že zhruba třetina žen projde obdobím klimakteria takříkajíc „velmi hladce“ – tedy bez zvláštních obtíží a výraznějších příznaků. Naopak pouze třetina žen prožívá intenzivnější příznaky. Ale i zde existuje spousta možností, jak tyto příznaky mírnit a žena může učinit nejrůznější kroky, které ji pomohou snášet přechod mnohem lépe. V dnešní době je k dispozici spousta informací i podpůrných prostředků a možností, jak si zmírnit i těžší průběh menopauzy.

Menopauza vs. klimakterium

V úvodu jsme uvedli, že menopauza i přechod a klimakterium jsou názvy, kterými se běžně označuje tentýž fenomén. Medicínsky to není zcela správné. Menopauza označuje samotné zastavení menstruace a jde o část – byť zásadní – klimakteria neboli přechodu, což je obecně celé období hormonálních a dalších změn, které žena v souvislosti s útlumem funkce vaječníků prodělává.

Celkově lze tedy klimakterium (nebo též klimax) označit jako přechod z reproduktivní do nereproduktivní fáze života ženy.

Co je děje v těle během přechodu?

Jak již bylo řečeno, zásadním bodem je postupné zastavení menstruačního cyklu a útlum činnosti vaječníků.

Zprvu menstruace pozvolna slábne a zkracuje se nebo bývá nepravidelná, dokud zcela nevyhasne. Tento proces může trvat různě dlouho a mít různé podoby, je to poměrně individuální jako celý proces a prožívání přechodu.

Dochází přitom k důležitým hormonálním změnám, mezi které patří především útlum tvorby hlavního ženského hormonu, estrogenu, ale i progesteronu. S hormonálními změnami se pojí různé nepříjemné příznaky. Mezi nejznámější patří návaly horka či změny nálad. Příznakům se budeme podrobně věnovat níže. Dochází však i k fyzickým změnám.

Dochází k rychlejšímu stárnutí pokožky. Pokožka ztrácí vodu, chybí jí kolagen, jejž si tělo od cca 30. roku věku již nevyrábí. Přechod je však problematický i z hlediska rizika rozvoje vážnějších onemocnění. Sem patří např. osteoporóza či některá kardiovaskulární onemocnění. Častěji se objevují záněty, zejména močových cest nebo vaginální. Příčinou je do jisté míry vysychání sliznic, které se hůře brání infekcím.

Nadváha během klimakteria

Dalším typickým nepříjemným projevem jsou sklony k přibývání na váze. Ženy si hůře hlídají hmotnost, mění se rozložení a metabolismus tuků v těle. Může docházet ke zvyšování hladiny cholesterolu a ve výsledku se zvyšuje i riziko cukrovky či jiných onemocnění.

Je to nevyhnutelné?

Negativní projevy spojené s přechodem (jako je zvýšení váhy, časté záněty, zhoršení stavu kůže,…) nemusejí postihnout každou ženu a taky se vždy dají omezovat, tlumit či kompenzovat. Samozřejmě, že projevy stárnutí zcela zastavit nelze, ale lze je zpomalit a odvrátit vážnější problémy a rizika. Zásadní je správná výživa i správné „chování“.

Žena může pomocí nejrůznějších přípravků a doplňků suplementovat látky, kterých se jejímu tělu již tolik nedostává anebo je potřebuje ve zvýšené míře. Pomoci může zdravý životní styl, vhodná fyzická aktivita, snaha udržet si duševní pohodu a další kroky. Menopauza se dá při správném přístupu zvládnout ve zdraví a (relativní) pohodě.

Kdy nastupuje menopauza?

Doba nástupu menopauzy je opět silně individuální záležitost. Záleží na množství proměnných. Roli hraje dědičnost, etnikum, ale i životní styl, zdravotní stav a faktory prostředí atd. V našich zeměpisných šířkách se menopauza dostavuje nejčastěji kolem 50. roku života s rozpětím od cca 45 až do 55 let. Některé ženy však zažijí menopauzu i ve 40. letech nebo dokonce před 40. rokem, je to ovšem poměrně málo časté.

Zdůrazňujeme, že průměrný věk příchodu menopauzy (tedy 50., resp. 52. rok života) se skutečně týká menopauzy – tedy zastavení menstruačního cyklu. Samotné klimakterium má mnohem delší průběh, zahrnovat může perimenopauzu i postmenopauzu a první příznaky se mohou objevit už výrazně dříve.

Jak poznáte, že přichází menopauza?

První příznaky klimakteria a blížící se menopauzy mohou nastat už např. v 45 letech neboli 5 až 7 let před poslední menstruací. Většinou se první objevují příznaky jako:

  • Návaly horka a zvýšené pocení
  • Dosud neobvyklé změny nálad, podrážděnost nebo i smutek
  • Citlivější prsa
  • Snížené libido, bolestivost a pocit suchosti při sexu
  • Změny na pokožce (akné, ochlupení,…)
  • Únava či nespavost
  • Změny v menstruačním cyklu
  • Problémy s pamětí, soustředěním, trpělivostí

Jeden či dva příznaky obvykle o ničem svědčit nemusí, ale pokud pociťujete např. 4 či více těchto příznaků, aniž by se objevovaly běžně i v minulosti, může to již svědčit o začátku klimakteria, zvláště pokud je vám přes 40 let.

Jak dlouho trvá přechod?

Jak dlouho se budete s projevy klimakteria a menopauzy potýkat? Zde je nutné říct, že může jít o běh na dlouhou trať. Trvat to může tři, pět i deset let nebo více. Mluvíme však o celkovém období od prvních zaznamenaných příznaků k posledním. Samotná menopauza a období kulminujícího klimakteria bude spíše trvat 1 až 3 roky.

Některé ženy nemusejí žádné zvláštní příznaky zaznamenávat a celé období přechodu jim uplyne jako nic.  Aby bylo vše jasnější, pojďme se podívat na tři hlavní fáze klimakteria: premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Co je premenopauza?

Tato první fáze nastupuje většinou mezi 40. až 50. rokem a cca 4-5 let před poslední menstruací. Projevit se mohou první nepravidelnosti v menstruačním cyklu nebo i větší (či naopak menší) bolesti či krvácení během menstruace. Objevují se první fyzické a psychické příznaky.

Co je to perimenopauza?

Nejčastěji kolem 50. roku nastává tato fáze. Menstruace je velmi kolísavá a nepříjemné příznaky klimakteria se často objevují poměrně silně. Obvykle jde o „nejhorší“ fázi klimakteria, kdy nepříjemné projevy kulminují. Nakonec menstruace skončí – dochází tedy k samotné menopauze.

Co je to postmenopauza?

Obvykle je takto označováno období klimakteria, které nastává cca rok po poslední menstruaci. Potíže a příznaky již spíše ustupují a tělo se vyrovnává s novým stavem. Dostává se pozvolna opět do lepší rovnováhy.

Duševní klid v menopauze

Mají i muži „menopauzu“?

Jsou v tom všem ženy samy, anebo mají i muži svůj „přechod“? Mužský přechod je výrazně méně skloňovanou a obvykle i výrazně méně patrnou záležitostí. Přesto je toto období již popsáno a má svůj název – andropauza.

U mužů však chybí zásadní, definující projev, jímž je u žen ustání menstruačního cyklu. Přesto se s tímto obdobím pojí četné změny a nepříjemné příznaky. Od cca 40 let věku již u mužů dochází k snižování přirozené produkce testosteronu a taky k postupnému úbytku svalové hmoty – tu lze ještě do poměrně vysokého věku do značné míry ochránit silovým cvičením.

Vyskytnout se mohou podobné příznaky jako u žen. Změny nálad, emoční nestabilita, podrážděnost, poruchy spánku, snížené libido, ale i sexuální dysfunkce, únava. Dochází ke zvýšenému vypadávání vlasů, pokožka vysychá a stárne, zvyšuje se ukládání cholesterolu, riziko aterosklerózy i dalších onemocnění atd.

Projevy andropauzy bývají nejvýraznější mezi 45. a 55. rokem a mohou se krýt s populárním psychologickým fenoménem známým jako „krize středního věku“, což je vlastně jedna z možností psychologické kompenzace, popření andropauzy. Naopak někteří muži mohou spíše propadnout rezignaci a apatii. Jde spíše o dva extrémy a spektrum způsobů vypořádání se s andropauzou je podobně pestré jako u žen. I muži si mohou pomoci správným životním stylem, cvičením a suplementací vhodnými přípravky.

Strava a doplňky při menopauze

Pro příjemnější a mírnější zvládání menopauzy a celého klimakteria a omezení rizika rozvoje některých vážnějších problémů je velmi důležité nastolit správný životní styl. Ten vždy začíná u správného stravování. Jak by měl vypadat jídelníček ženy v klimakteriu? Jaké živiny, vitamíny či jiné látky jsou zapotřebí a pomůžou tlumit příznaky a zajistit prevenci?

Stravovací doporučení

Tento jídelníček bude v principu vycházet ze stejných základů jako zdravé, racionální stravování v jakémkoli jiném věku. Základem je:

  • Omezit nebo ideálně zcela vyloučit vysoce průmyslově zpracované potraviny a zejména uzeniny a masné výrobky, ale i průmyslově zpracované sladkosti.
  • Omezit příjem jednoduchých cukrů a soli.
  • Dbát na příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin (libová masa, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny,…), ale i tuků (ořechy, semínka, kvalitní oleje, tučné ryby,…) a komplexních sacharidů (luštěniny, obiloviny, brambory,…).
  • Omezte nebo eliminujte příjem tučných a červených mas a tuků jako sádlo, máslo, stolní oleje (mazání tuků na chleba, smažení,…).
  • Dbát na dostatečný příjem vlákniny (min. 20, ideálně kolem 30 g denně).
  • Jíst hodně zeleniny (ideálně alespoň 500 g denně či více) a ovoce. Volit co nejvíce čerstvé, nezpracované varianty. Nikoli džusy, smoothie, kompoty apod.
  • Hodně pít. Ideálně čistou vodu.

Tato doporučení jsou obecná, pro období klimakteria však existují i specifičtější doporučení pro úpravu jídelníčku. Patří sem například omezení ostrých, pálivých jídel, která mohou vyvolávat či zhoršovat typické návaly horka a pocení. Kvůli zvýšenému riziku vzniku nadváhy a ukládání cholesterolu je důležité hlídat si příjem tuků, zaměřit se na zdravé tuky s omega-3 mastnými kyselinami a dalšími „benefitními“ látkami.

soja a sojové mléko

Zajímavé je doporučení konzumovat více sóji či výrobků z ní (mléko, tofu,…). Sója obsahuje fytoestrogeny, které mohou částečně kompenzovat nedostatečné působení přirozených estrogenů. Ve výsledku může sója pomoci zmírnit některé příznaky menopauzy. Nejde o zcela precizně prozkoumaný jev, ale sóju do jídelníčku jistě zařadit můžete už proto, že jde o luštěninu bohatou na bílkoviny a kvalitní sacharidy i vitamíny a minerály.

Vitamíny a minerály

Pojďme nyní k tomu, jaké konkrétní mikronutrienty (vitamíny, minerály,…) by ženy během menopauzy neměly opomíjet. Patří sem především:

  • Vitamíny D, E
  • Vápník
  • Vitamín C
  • Kyselina listová
  • Vitamíny skupiny B – zejména B3, B6 a B12
  • Omega3 mastné kyseliny
  • Fytostrogeny
  • Zinek, hořčík, selen, mangan

Suplementace – speciální přípravky a doplňky

Ideální je co nejvíce potřebných makro i mikroživin přijmout z přirozené stravy. Nicméně v období menopauzy si lze samozřejmě vypomáhat i suplementací. Ať už máte problém přijmout dost bílkovin nebo třeba některých vitamínů či látek, např. protože nemáte rády mořské ryby nebo jiné bohaté zdroje, vždy je možné si vypomoci doplňky stravy s těmito látkami.

Velkou pomocí pak mohou být i různé bylinky či „superpotraviny“ anebo přípravky na jejich bázi. Které patří k těm nejoblíbenějším a nejcennějším?

  • Ženšen
  • Andělika čínská
  • Třezalka tečkovaná
  • Kotvičník zemní
  • Řeřicha peruánská
  • Šalvěj
  • Yzop
  • Kozlík lékařský
  • Chmel otáčivý

Dále se používá například jalovec, bříza či kopřiva, drmek, jetel, smldinec, meduňka a mnoho dalších bylinek a přísad, které mají různé účinky. Při menopauze lze tedy využít nejrůznější přírodní a přirozené prostředky pro podporu zdraví, vitality a pro omezení příznaků a rizik vyplývajících z hormonálních změn.

Zvolit můžete různé samostatné bylinky formou např. čajů či nálevů, ale třeba i kapslí či tinktur. Pomoci si můžete vitamínovými doplňky či doplňky s minerály a v neposlední řadě různými komplexy určenými právě pro ženy v menopauze nebo na konkrétní problém, který se s menopauzou, resp. celým klimakteriem, pojí. V těchto prostředcích jsou často zastoupeny právě výše uvedené složky.

Co ještě dělat pro snazší „přechod“?

Jak ještě upravit životosprávu během klimakteria pro jeho hladší průběh? Rozhodně je důležité omezit nebo ideálně vyloučit alkohol a kouření.

Alkohol má velmi špatný vliv na náš organismus. Může prohloubit emoční výkyvy a problémy, vyvolat depresi či úzkost. Pojí se s výrazně vyšším rizikem smrtelných chorob, jako je rakovina. Rovněž je vysoce kalorický, a tudíž je rizikovým faktorem vzniku nadváhy a obezity. Je pak prokázáno, že i ženy, které kouří, mají obecně horší průběh a silnější příznaky menopauzy než nekuřačky. Nemluvě o dalších rizicích.

Dále je velmi důležitá fyzická aktivita. Velmi doporučovaný je silový trénink, který i ve vyšším věku dokáže ochránit svalovou hmotu, zvýšit odolnost a hustotu kostí, snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění a obecně prodloužit život a upevnit zdraví.

I takzvané „kardio“ aktivity, tedy aerobní aktivity nižší intenzity, jako je plavání, jóga či běh nebo cyklistika apod., mohou jistou měrou přispět k lepšímu zdraví, byť ne tak účinně a výrazně jako silový trénink. Důležité však je zůstávat fyzicky aktivní, najít takovou aktivitu, která nebude nepříjemnou povinností, ale bude vás bavit.

Fyzická činnost v klimakteriu

Ideální je najít zálibu v aktivitách, jako je zahradničení, dlouhé procházky, domácí práce apod., které jsou součástí tzv. NEAT, tedy aktivit mimo sport a cvičení, a mohou mít velmi výrazný vliv na zvýšení kalorického výdeje – neboli mohou, jak se lidově říká: „zrychlit metabolismus“. Tím se snižuje riziko nadváhy často s klimakteriem spojené.

Dále je důležité věnovat se svému duševnímu zdraví. Snažit se omezit stres, úzkosti. Zkusit můžete meditace či relaxace, udělat si občas radost např. v podobě wellness pobytu apod., věnovat se příjemnému koníčku.

Zmírnění příznaků menopauzy

O příznacích pojících se s příchodem menopauzy už jsme se zmínili. Pojďme se však podívat na jednotlivé příznaky blíže a říct si, jakými prostředky lze proti nim bojovat.

Návaly horka, pocení

Asi nejznámější, typický příznak, který způsobuje klesající hladina estrogenu. Jde o nikoli nebezpečný, ale nepříjemný příznak. Návaly horka trvají většinou několik minut, ale mohou být i delší – např. se vyskytuje noční pocení. Termoregulace „blázní“. Ženě může být najednou horko i v poměrně chladném prostředí. Navenek se stav projevuje pocení, zrudnutím kůže, někdy i bušením srdce a dalšími příznaky. Někdy může horko vystřídat pocit mrazení v zádech až zimnice.

Pomoci mohou bylinky jako šalvěj lékařská, ženšen, andělika čínská, smldinec chlupatý, drmek obecný. Omezte kofein a ostré koření, kouření. Důležitý je dostatek vitamínů (skupina B, dále C, D). Zkuste sóju a výrobky či výtažky z ní.

Andělika čínská

Vyčerpání, únava

Tento nespecifický projev se může vyskytovat jako příznak ledasčeho, včetně menopauzy. Pokud máte pocit ztráty vitality, dělá vám problém se donutit k činnosti, pořád byste spaly… zkuste podpořit svou energii cvičením a správným stravováním s dostatkem bílkovin, komplexních sacharidů a kvalitních tuků.

Energii a vitalitu dokáže podpořit např. rozchodnice růžová, ženšen, ginkgo biloba, kopřiva dvoudomá, lékořice, máta, kustovnice čínská, pampeliška, chlorella a spirulina a další rostliny. Zaměřte se taky na vitamín C a hořčík či železo a dostatečný pitný režim.

Poruchy spánku

Velmi nepříjemný příznak, který dokáže opravdu potrápit na těle i duchu. Případné poruchy spánku mohou značně přispět k pocitu vyčerpání a špatnému psychickému stavu. Jak svůj spánek zlepšit?

Zaměřte se na pravidelný rytmus, nechoďte spát příliš pozdě. Cca dvě hodiny před spaním již nastolte „klidový režim“. Z bylinek může pomoci třezalka tečkovaná, meduňka či heřmánek, ale taky kozlík lékařský, chmel atd. Všechny tyto byliny mají i uklidňující efekt. Důležitý je hořčík, vitamín C a B6. Omezte kofein hlavně po poledni.

Nervozita, podrážděnost, úzkost, stres

Další typický příznak s velkou škálou projevů. Žena může pociťovat až agresivní podráždění, nervozitu, stres či naopak spíše depresi nebo úzkost. Nálada je nestabilní, objevují se výkyvy, emoční labilita, přecitlivělost apod.

Opět pomohou již zmíněné bylinky a prostředky. Velmi účinné jsou adaptogeny jako rozchodnice růžová nebo ashwagandha, které podporují i fyzickou a mentální kondici a výkonnost. Pomůže i třezalka tečkovaná, šišák, chmel, meduňka, kozlík, levandule, dobromysl, yzop atd. Důležitý je B-komplex vitamínů, vitamín D, omega3 kyseliny, selen, triptofan, železo a další látky.

Třezalka tečkovaná

Závratě, točení hlavy, parestézie, mravenčení, křeče

Na tyto nepříjemné příznaky může pomoci ginkgo biloba, která zajistí lepší prokrvení těla. Výborná je i lékořice či kotvičník nebo levandule. Z vitamínů a minerálů se zaměřte na hořčík, železo či vitamín B6.

Bušení srdce

Pro zdraví a stabilizaci srdce a oběhové soustavy a regulaci tlaku či bušení srdce se uplatní hořčík a draslík, kyselina listová, selen, vitamín B12. Z bylinek může pomoci levandule, kardamom, kozlík, meduňka, mateřídouška, hloh či ginkgo biloba.

Vaginální suchost, snížené libido

I tyto problémy jsou v klimakteriu časté. Sliznice vysychají, sex může být méně příjemný, nebo na něj ani není chuť. Jak proti tomu bojovat?

Zkuste macu či řeřichu peruánskou, ženšen, rozchodnici, ploštičník i obyčejnou sóju a výrobky z ní.

ženšen indický

Záněty, inkontinence

V klimakteriu je vyšší riziko a výskyt zánětů, zejména vaginálních a zánětů močových cest. Jak se proti nim chránit nebo je lépe snášet?

Osvědčená je kopřiva, pampeliška, pýr nebo bříza a heřmánek. Taky přeslička, medvědice lékařská, brusinka, řebříček nebo vřes. Tyto bylinky mohou pomoci i při únicích moči (inkontinenci), což je další častý a nepříjemný příznak. Pomoci mohou i fytoestrogeny v sóji, lněná semínka, datle atd.

Bolesti svalů, kloubů, kožní problémy, suchá kůže

Během menopauzy dochází k úbytku svalové hmoty, rychlejšímu „stárnutí“ kůže a ubývá i kostní hmota. Zvyšuje se riziko osteoporózy či jiných vážných problémů. Jak s tím bojovat?

Rozhodně se zaměřte na dostatečný příjem vápníku. Pomohou vám mléčné výrobky, ideálně zakysané či s kulturami (jogurty, sýry, kefíry,…), které podporují i zdraví střev a živiny se z nich lépe vstřebávají. Určitě je na místě uvažovat o suplementaci kolagenu, který se ze stravy obtížně získává. Nezapomínejte na vitamíny C a E. Zkuste i chondroitin, glukosamin a MSM. Velmi užitečná je i kyselina hyaluronová. Pomoci může i taurin a další látky.

Jak vybrat přípravky na menopauzu?

V současnosti existuje opravdu velký výběr přípravků speciálně určených pro ženy prodělávající menopauzu nebo určitou její fázi. Kromě toho můžete sehnat přípravky i speciálně zaměřené na konkrétní obtíže. Koupíte je jako kapsle, čaje, tinktury, prášek (nápoje), kapky a tak dále. Stačí si vybrat formu, která vám nejvíce vyhovuje.

Pokud budete uvažovat o podpoře zdraví formou přípravků, doporučujeme zaměřit se na zdraví kloubů, kostí a pokožky plus hydrataci. Dále na přípravky obecně stabilizující hormonální nerovnováhu a kompenzující úbytek estrogenu – což mohou být i bylinné a jiné přípravy s fytoestrogeny apod. Kromě toho pak můžete volit prostředky podle konkrétního problému, který vás trápí.

Existují volně prodejné přípravky na menopauzu a přírodní preparáty na menopauzu, ale i léky, které jsou už však obvykle na předpis.

Pozor na dávkování!

Každý lék se může stát jedem, pokud je nesprávně dávkován. Rozhodně neplatí čím více, tím lépe – a to ani u vitamínů, minerálů či bylinek. Pokud užíváte více přípravků se stejnými nebo stejně účinkujícími složkami, dejte si pozor, abyste nepřekračovali doporučené množství. Rozhodně není na místě „sypat“ do sebe bez rozmyslu x suplementů a přípravků. Tím si můžete spíše uškodit.

Kde koupit?

Skvělé přírodní a volně dostupné přípravky na menopauzu můžete koupit na Blendea.cz, Feminus.cz, Brainmarket.cz a v dalších obchodech.

Značky přípravků na menopauzu

Blendea

Česká značka mimořádně kvalitních doplňků stravy pro nejrůznější účely. Nechybí vynikající přípravky na pomoc při menopauze.

Blendea rozchodnice

Advance Nutraceutics

Další český výrobce přírodních přípravků a doplňků stravy. Vynikající kvalita výrobků a skvělý výběr.

Advance menopauza

Feminus

Tuto značku přípravků na menopauzu vyrábí společnost Primulus Group, která se zaměřuje na podpůrné přípravky pro ženy i pro muže v různých obdobích života.

Feminus

Kolik stojí kvalitní přípravky na menopauzu?

Ceny do 400 Kč

I v této relaci lze najít kvalitní a účinné přípravky v kapslích i jiných formách. Délka kúry obvykle cca měsíc.

Ceny od 400 do 1 000 Kč

Větší, komplexnější balení či sety kvalitních přípravků. Mohou vydržet i na více měsíců a jsou vhodné pro náročnější uživatelky.

Ceny nad 1 000 Kč

Velká balení a sety pro dlouhodobé použití. Lze vybírat i z opravdu špičkových výrobků.

Nejprodávanější doplňky stravy v období menopauzy

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (13 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář