Elektronická čtečka knih je malé zařízení, které neváží ani 200 gramů, což je méně než jakákoliv kniha. Je tedy ideálním zařízením pro zkrácení času na cestách. Podrobný test nabízí přehled nejlepších čteček elektronických knih včetně užitečných rad a tipů, jak takové zařízení správně vybrat. Náročným knihomolům doporučuji pohodlnou čtečku e-knih se špičkovým displejem PocketBook 740 InkPad 3. Skvělá je i levnější a voděodolná elektronická čtečka knih Amazon Kindle – ideální na dovolenou.
Nejlepší čtečka knih na trhu. Krásný displej, pohodlné čtení a dlouhá výdrž.
Kvalitní čtečka knih za skvělou cenu nabízí dotykový, podsvícený a voděodolný displej. Daní je ale zobrazování reklamy.
Malá čtečka elektronických knih s elegantním vzhledem a kvalitním displejem.
Nejlepší čtečky elektronických knih
Recenze PocketBook 740 InkPad 3 – Nejlepší čtečka elektronických knih 2022
Výrobce: PocketBook | Velikost displeje: 7,8″ |Typ displeje: E-ink | Wi-Fi: ano| 3G: ne | Vnitřní paměť: 8 GB | Rozlišení displeje: 1 872 × 1 404 px | Hmotnost: 210 g | Podsvícení: ano | Dotykový displej: ano | Cena: od 5 300 Kč
- Nejlepší čtečka knih 2022
- Špičkový dotykový displej
- Pohodlné ovládání
- Podpora microSD karet až 8 GB
- Podpora Wi-Fi, PDF a MP3
- Vyšší hmotnost
- Vyšší cena
PocketBook 740 InkPad 3 je nejlepší čtečka knih, která se stala vítězem celého testu a porovnání. Pokud vám běžné knihy nevyhovují a patříte mezi náročné čtenáře, daný model vám bude naprosto vyhovovat.
V prvé řadě nabízí velký displej o velikosti 7,8 palců, který je podsvícený a detailní. Obrazovka využívá technologii E-ink (elektronický papír), tudíž nebude vaše oči zbytečně namáhat. Panel je plně dotykový, což usnadňuje listování během čtení knížky. Elektronická čtečka PocketBook podporuje všechny známé formáty včetně PDF. Přehraje dokonce MP3, video ale ne.
Recenzovaná čtečka knih umožňuje rozšíření uložiště pomocí paměťové karty až o 8 GB. Potěší internetový prohlížeč, skrze který si můžete rychle dohledat potřebné informace. Vítězný model lze bezdrátově spárovat s počítačem přes Wi-Fi technologii. Mile potěší slušná výdrž baterie s kapacitou 1900 mAh.
Co bychom PocketBook 740 InkPad 3 vytkli je vyšší cena a hmotnost. To se ale s ohledem na kvalitu a velikost displeje dalo očekávat. Sečteno a přečteno, jedná se o nejlepší čtečku knih na trhu pro letošní rok.
Recenze Amazon Kindle Paperwhite 4 – Nejlepší čtečka v poměru cena/výkon
Výrobce: Amazon | Velikost displeje: 6″ | Typ displeje: E-ink | Wi-Fi: ano | 3G: ne | Vnitřní paměť: 8 GB | Rozlišení displeje: 1448 × 1072 px | Hmotnost: 191 g | Podsvícení: ano | Dotykový displej: ano | Cena: od 3 500 Kč
- Kvalitní zpracování
- Podsvícení
- Dotykový displej
- Voděodolnost
- Nemá audio vstup
- Menu není v češtině
- Slabá podpora formátů
- Verze s reklamou
Elektronická čtečka knih Amazon Kindle Paperwhite 4 je skvělým pomocníkem pro volné chvíle. Dokáže rychle načíst texty, fotografie i podporované grafické formáty. Oproti předešlým modelům se čtečka Amazon Kindle Paperwhite zmenšila. Snížila se i její váha, takže si ji můžete vzít všude s sebou. Další výhodou oproti předešlým modelům je voděodolnost čtečky (IPX8).
Podle recenze čtečky knih je ovládání velice jednoduché a intuitivní. Testovaná čtečka disponuje podsvíceným dotykovým displejem a Wi-Fi připojením. Bohužel nemá audio vstup, takže poslouchání audia je možné pouze pomocí bezdrátových Bluetooth sluchátek. Ale i přesto se jedná o skvělou čtečku ve výborném poměru cena/výkon.
Jedná se o tzv. sponzorovanou verzi, která obsahuje reklamu. Reklama je se zobrazuje na spořiči displeje a úvodní obrazovce. Je statická, nebliká a mění se při každém vypnutí/zapnutí čtečky. Podle testu nejlepší čtečka e-knih za TOP cenu.
Recenze PocketBook 616 Basic Lux 2 – Nejlepší levná čtečka knih
Výrobce: PocketBook | Velikost displeje: 6″ | Typ displeje: E-ink | Wi-Fi: ano | 3G: ne | Vnitřní paměť: 8 GB | Rozlišení displeje: 758 × 1024 px | Hmotnost: 155 g | Podsvícení: ano | Dotykový displej: ne | Cena: 2 190 Kč
- Nízká cena
- Podsvícení
- Výdrž baterie
- Nízká hmotnost
- Nemá dotykový displej
- Nepodporuje 3G
- Pomalé načítání
- Není vodotěsná
Nevíte, jakou čtečku knih za co nejmenší peníze? PocketBook 616 Basic Lux 2 je snadno ovladatelná elektronická čtečka knih s podporou 4 grafických a 17 textových formátů. Disponuje technologií Wi-Fi, a dokonce nabízí i předinstalovaný slovník pro čtení cizojazyčných knih.
Čtečka knih PocketBook skvěle padne do ruky a díky malým rozměrům a nízké váze si ji můžete vzít všude s sebou. Pozor však na to, že není voděodolná. Díky vnitřnímu 8GB uložišti se na ni vejde až 3 000 knih. Paměť lze dále rožířit pomocí SD karty.
Nočním sovám čtečka dopřává možnost nerušeného čtení pomocí podsvíceného displeje. Přístroj má i senzor pro funkci režimu spánku nebo úspory baterie. Čtečka má i solidní výdrž baterie – ta vydrží na jedno nabití až měsíc. Náročnějším uživatelům nicméně může vadit absence dotykového ovládání.
Nejprodávanější čtečky e-knih
Jak vybrat čtečku elektronických knih
Před koupí samotného zařízení je dobré si uvědomit, jaké požadujete funkce, jestli vám vyhovuje základní přístroj nebo dáte raději přednost kvalitnějšímu displeji s celkově lepšími parametry.
Nejdůležitějším kritériem při výběru je rozhodně typ a rozlišení displeje, na kterém se vám bude text zobrazovat. S tím také souvisí i podsvícení a další funkce, jež zvyšují komfort při čtení. Nyní si povíme, jak vybrat čtečku knih…
Výhody čteček knih
Jednoznačným argumentem pro koupi čtečky elektronických knih je jejich hmotnost a velikost. Přestože patříte k milovníkům knižní podoby, některé rozměrné tituly si prostě nemůžete vzít do kufru, například při cestě letadlem. Nehledě na některé encyklopedie a literaturu, která zahrnuje hodně informací, ale je tak těžká, že ji raději necháte doma.
Na řadu přichází otázka, proč si pro takovou příležitost nepořídit právě čtečku elektronických knih? Neváží totiž ani 200 gramů a vejde se vám do ní i tisíce titulů. Navíc je manipulace s čtečkami snadná, a tak už během pár minut můžete začít číst kteroukoli knihu.
Typ a rozlišení displeje
Čtečku elektronických knih si kupujete hlavně proto, abyste přečetli své oblíbené knihy. Čím tedy vyšší rozlišení displej nabízí, tím je požitek ze čtení lepší. Hodnota podobná 800 × 600 pixelů je sice dostačující na čtení textu, ale pokud chcete zároveň i brouzdat po internetu nebo hrát hry, s vyššími pixely bude zařízení poskytovat lepší zážitek.
Z hlediska výběru typu displeje u čteček máte možnost E-ink displeje s technologií Pearl nebo s technologií Carta. Nejčastěji se můžete setkat s technologií Pearl, každopádně Carta je kvalitnější. Takový typ mají ovšem pouze prémiové přístroje.
Velikost displeje
Většina čteček má 6palcový displej, ale pokud chcete otevírat na čtečce i PDF soubory nebo brouzdat po internetu, mnohem lepší je zobrazení se 7palcovým displejem a větším.
Osvícení displeje
Dalším důležitým kritériem při výběru čtečky elektronických knih je podsvícení displeje. Levnější zařízení se prodávají bez podsvícení; sice tímto šetří baterii, ale nemožnost čtení za tmy může být omezující.
Rozhodně byste měli požadovat od zařízení podsvícení, aby se vám dobře četlo za jakýchkoliv podmínek. Některé dražší čtečky mají i funkci automatického jasu, který se přizpůsobuje okolí.
Velikost vnitřní paměti
Vnitřní paměť přístroje bude zajímat především ty z vás, co si budete chtít nechávat své oblíbené knižní tituly neustále ve čtečce. Pro standardní potřeby by vám měla stačit paměť 4 GB, v případě větších nároků sáhněte po 8 GB. Další růst vnitřní paměti zařízení pak umožňuje slot na paměťovou kartu.
Konektivita čtečky elektronických knih
Čtečku elektronických knih můžete připojit k Wi-Fi nebo 3G síti. Vzhledem k početnosti „Free Wi-Fi“ hotspotů je příslušná funkce nejvíce rozšířená a připojení k mobilní síti vlastní málokterá čtečka.
Další připojení, jež by vás mohlo zajímat, je Bluetooth. Některé čtečky totiž slot na sluchátka nahrazují možností bezdrátového připojení právě pře tuto technologii.
Vodotěsnost zařízení
Zda přístroj je nebo není vodotěsný, není ten nejdůležitější parametr, přesto je dobré si ho promyslet. Pokud patříte k milovníkům vodních aktivit a chcete si v době pauzy přečíst další kapitolu z oblíbené knihy, sáhněte spíše po voděodolné čtečce. V opačném případě je pro vás tato funkce asi zbytečná.
Diskuse u článku