Svět se zmenšuje. Někdy je to na škodu a někdy zase naopak. Dnes a tady ale máme štěstí, protože co se týče předmětu této recenze, tak je to jen a pouze chtěné. Vyzkoušel jsem pro vás nové lákavé bezdrátové “špunty” Lamax Dots3, které jsou ještě kompaktnější než jiné modely od této značky, které jsem pro Vás recenzoval (například Clips1 nebo HeroesNinja1). Přitom jsou ale stejně nabušené. Pojďte si přečíst, co Lamax Dots3 nabízejí a jak obstály v praxi a uživatelském testu. Zajisté bylo co objevovat.
Hodnocení sluchátek Lamax Clips 1
Není co na plat, ač jsem se snažil být opravdu kritický, moc nedostatků jsem nenašel. Přitom jsem si na začátku testování myslel, jak nic nepřekoná má dosavadní sluchátka, se kterými jsem vytvořil skvělou symbiózou. Bezdrátové pecky Lanax Dots3 mají krásný minimalistický design, praktické kompaktní provedení, příjemný vyvážený zvuk a výdrž baterie, která by nepohoršila i náročnější uživatele. Jedinou věcí, která by mohla někomu dělat potíž, je zdánlivě slabší mikrofon, ale mně samotnému to žíly opravdu netrhá.
Shrnuto a podtrženo, vítám ve světě spolehlivých sluchátek nové Lamax Dots3 a doufám, že spoustě z Vás přinesou také tolik poslechových požitků jako mně. Kvalitním peckám zdar!
- Kompaktní velikost pecek i pouzdra
- Nerušivý a elegantní design
- Neuvěřitelná výdrž baterie
- Vyrovnaný a příjemný zvuk
- Horší výkon mikrofonu při hovorech
Obsah balení
Nebudeme se ničím zdržovat a půjdeme rovnou k věci. Bezdrátová sluchátka přináší co do obsahu balení vše, na co jsme zvyklí. Minimálně u této značky se tu vždy setkáme se samotnými špunty, různými velikostmi náušníků, nabíjecím pouzdrem a napájecím kabelem.
Špunty už na sobě nesou prostřední velikost výměnných náušníků a v krabici jsou uloženy separovaně od nabíjecího pouzdra. Do tohoto pouzdra se dají umístit dle akurátního výřezu a magnetů.
V balení bezdrátových sluchátek Lamax Dots3 najdeme sice výše zmíněný nabíjecí kabel USB-C, ale jak už to tak bohužel bývá, tak adaptér zde není. Tento fakt se ale netýká pouze těchto sluchátek. V poslední době mám pocit, že u většiny nové menší elektroniky je to pravidlem.
Design a zpracování – 9/10
To, jak sluchátka vypadají a a jak jsou tvarovaná, hraje zásadní roli. Přeci jenom je nezřídka nosíme na veřejnosti a i za pohybu. V této sekci se tedy kromě estetických dojmů zaměřím i na materiál, ze kterého jsou, a především na ergonomičnost.
Bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 jsou k dostání v krásné černé barvě v kombinaci matného a lesklého provedení. Matnou černou na sobě mají veškeré části setu s výjimkou vnějších částí sluchátek, tedy té strany, která po osazení do uší směřuje ven.
Nabíjecí pouzdro má rozměry 7,5 × 3,5 × 2,5 centimetru a je ze všech stran zaoblené. Pro otevření je nutné odklopit horní víko, které z vrchu zdobí tyrkysový nápis LAMAX. Toto víko má praktický magnet, který zabraňuje náhodnému otevření. Z boční strany pouzdra (na straně pantů víka) je pak zdířka na USB typu C a na protější boční straně je pak malá signalizační kontrolka. Díky kompaktním rozměrům pouzdra se velice snadno a pohodlně vejde do kapes na svršcích či například do ledvinky.
Po otevření najdeme v pouzdře to nejdůležitější, tedy samotná sluchátka. Lamax Dots3 jsou zástupci “peckového” typu Bluetooth sluchátek, to znamená, že každé sluchátko se sestává z kompaktní hlavní části, která celá drží ve vnějším uchu, a z výstupku s náušníkem, které je umístěné dovnitř ucha. Zcela zde tak chybí “nožička”, kterou známe od jiných bezdrátových sluchátek.
Každé sluchátko může být osazeno výměnnými náušníky. Z hlediska tvaru mě sluchátka Lamax Dots3 velice překvapila. Často jsem měl kvůli atypickým tvarům ušních boltců problém sehnat sluchátka, která by mi sedla. Zde však bylo osazení naprosto bezproblémové, a to nebylo ani potřeba měnit náušník za jiný. Sluchátka jsou z vnitřní strany označena pro rozpoznání levého a pravého kusu, přičemž stejné označení najdeme i mezi výřezy uvnitř pouzdra. To aby bylo zřejmě, kam které z nich patří.
Celý set bluetooth sluchátek Lamax Dots3 je z pohledové části tvořen plastovými částmi. Malé výjimky pochopitelně tvoří gumové náušníky a drobné nabíjecí plošky a konektory, kterými se napájí sluchátka z pouzdra. U samotného pouzdra bych ještě rád vyzdvihl pěkný detail, kterým je rovná spodní část, díky které je možné sluchátka položit na stůl nebo do poličky.
Tahle sluchátka to prostě zvládla krásně. Po designové a ergonomické stránce nabízí Lamax Dots3 minimalistický “look”, který je díky černému provedení nerušivý a elegantní. Dobře tvarovaná těla sluchátek pak nabízí možnost používání jak v klidové poloze u počítače, tak i během pohybu či fyzické aktivity, jako je například běhání, při kterém jsem je rovněž otestoval.
Prakticky jim jde opravdu málo co vytknout. Velice oceňuji, jak jsou drobná a jak je lze díky oblému pouzdru brát téměř kdykoliv kamkoliv. Tedy minimálně všude tam, kde na sobě máte oblečení alespoň s jednou kapsou. Jediný detail, na který jsem si musel zvyknout, je, kam které sluchátko umísťovat do pouzdra. Toto z počátku opakující se zmatení je ale plně mojí vinou, neboť pravé se prostě dává doprava a levé doleva. Mátlo mě pouze to, že se vytáčí jejich náušníky směrem od sebe.
Funkce a ovládání – 8/10
Pojďme se nyní podívat na to, co za poklady přináší Bluetooth sluchátka Lamax Dots3 uvnitř a jak se s nimi zachází. Pro techničtější typy zde nadhodím základní parametry: podporované kodeky AAC a SBC, frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz a velikost měniče 10 mm. Mně osobně tyhle data moc nezajímají, já preferuji praktickou stránku věci.
Přenos zvuku z přístroje do sluchátek zajišťuje u sluchátek Lamax Dots3 spolehlivé Bluetooth 5.3, které má dosah až 15 metrů. Po testování mi přijde, že se jedná o nejzazší limit a o to víc, když nejste na úplně otevřeném prostranství. Málokdy se však člověk ocitne tak daleko od přístroje, nemyslíte? Já to ponejvíce vyzkoušel na horolezecké stěně, kdy jsem pod 13metrovým převisem nechal telefonem a lezl jsem. Bez problémů jsem měl hudební doprovod až na vysněný vrchol.
Co se ovládání týče, tak tady jsem zažil asi největší názorový vývoj. Když jsem bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 vybalil a začal používat, tak jsem jimi nahradil mé stávající Lamax HeroesNinja1. Měl jsem nějaký podivný předsudek, že mě žádné nové nemohou uspokojit jako ty, na které jsem zvyklý. Zhruba první dva dny mi přišlo, že ovládání není dostatečně responzivní a že je chaotické. Jakmile jsem si ale dal chvíli u manuálu, tak se to celé proměnilo.
Ovládání sluchátek Lamax Dots3 je řešeno přes dotyková tlačítka na jednom i druhém sluchátku. Pomocí přidržení v různých počtech a délkách ale dokážete ovládat téměř vše: přijmout hovor, odmítnout, zavěsit, pustit skladbu, či ji vypnout nebo přepnout, zesílit a zeslabit hlasitost či spustit mobilního asistenta nebo dokonce aktivovat herní mód.
Velice potěšující je rychlost zmíněného Bluetooth 5.3. Sluchátka Lamax Dots3 mají totiž díky ní funkci instantního párování. To znamená, že když máte na přístroji zapnuté Bluetooth a sluchátka s ním již máte spárované, tak je stačí vytáhnout z pouzdra a jste napojeni. Na tuhle funkci jsem si krásně zvykl u jiných sluchátek a jsem moc rád, že i tady může své uživatele těšit.
Tato sluchátka jsem zkoušel používat jak s iOS, tak s Androidem a v obojím případě to bylo nepřekvapivě jednoduché a funkční. To je co do funkce a ovládání nejspíš vše a já musím uznat, že Lamax opět příjemně překvapil. Lamax Dots3 mají skvělou funkčnost a jsou extrémně rychlé co do propojení s přístroji. To však ale není to nejlepší, co na nich chci vyzdvihnout. K tomu se teprve dostaneme.
Kvalita zvuku a mikrofonu – 8/10
Je mi jasné, že už se nemůžete dočkat toho, jak sluchátka Lamax Dots3 zní, co svedou po stránce kvality audia. Tak pozor. Hned jakmile jsem poprvé sluchátka nasadil do uší, zalitoval jsem. To, co se na mě ze sluchátek vyvalilo za zvuk, byla naprostá katastrofa.
Dobře, uklidíme vnitřní oheň, protože toto si vyžaduje vysvětlení. Pokud už jste někdy měli zkušenost s bezdrátovými sluchátky, tak víte, že většina z nich má zvukový signál, kterým oznamuje spárování s přístrojem. S tímto se setkáme i u Lamax Dots3, a to v podobě hlasu sdělujícímu frázi “Connected”. Nu, a ten když se poprvé vylil ze sluchátek do mých uší, tak mě opravdu vyděsil. Tahle nahraná hláška zní tak “plechově”, roboticky, ploše, nekvalitně, nevýrazně a vzdáleně, že jsem zpanikařil. Říkal jsem si, že pokud je to předzvěst toho, jak bude znít poslech z těchto sluchátek, tak amen.
Jak příjemně potěšen jsem byl, když jsem spustil první skladbu. Rázem se na mě ze sluchátek Lamax Dots3 linul vyvážený a čistý zvuk, na který jsem od Lamaxu zvyklý. Oddychl jsem si zhluboka. Tyhle sluchátka totiž mají opravdu kvalitní měniče a navíc technologii Lamax BeatBass, která mně osobně moc vyhovuje, a to jak při poslechu podcastů a jiného mluveného slova, tak i hudby.
Bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 také skvěle potlačují okolní hluky, a to až o 40 dB. K tomuto účelu mají zabudované tři mikrofony na každém sluchátku a ty fungují opravdu krásně. Nepředstavujte si, že by okolní hluky a ruchy a šumy naprosto zmizely. Jen budou významně potlačeny. Nu, a pokud potřebujete – například kvůli bezpečnosti na křižovatce – slyšet okolí, pak vám s tím snadno pomůže transparency mód.
Jediná věc, která mě zklamala, je mikrofon. Při hovorech, které jsem zkoušel při testování sluchátek Lamax Dots3 vést, mi bylo několikrát vytknuto těmi, s kterými jsem volal, že mě špatně slyší. Sluchátka jsem měl standardně v uších, ale prý jsem zněl “jakoby z dálky”. Osobně nepotřebuji mikrofon na sluchátkách, používám ho jen, protože se tam nabízí. Pokud však hledáte bezdrátová sluchátka s kvalitním, dobře-slyšitelným mikrofonem, tak zde asi nebudete na správné stopě.
Výdrž baterie a nabíjení – 10/10
Po malém nedostatku, který jsme si popsali, se pojďme vrátit zpět do oblasti věcí náramných. Bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 mají naprosto, ale naprosto skvělou výdrž. První týden jsem úplně zapomněl, že bych si na ni měl udělat názor, protože mi ani jednou nebylo naznačeno, že je potřeba sluchátka dobít.
V jednom samotném sluchátku je kapacita 40 mAh a v nabíjecím pouzdře potom 350 mAh. Opět nějaká data, že, ale co to znamená? Nu, to je prosté, milý Watsone. Když máte plně nabito a vytáhnete sluchátka, strčíte je do uší a začnete poslouchat, tak máte před sebou 7 až 10 hodin poslechu v závislosti na zvolené hlasitosti. Vyšší hlasitosti totiž potřebují více energie. Logicky.
To je naprosto skvělá výdrž, která dokáže uspokojit snad téměř každého. Když pak sluchátka vrátíte do pouzdra, tak to dokáže sluchátka Lamax Dots3 dobít až třikrát, což znamená, že celková doba poslechu je více než 40 hodin. Přitom je rychlost nabíjení taky neuvěřitelně potěšující. Sluchátka se z pouzdra nabíjí z ničeho do plna za cca 2 hodiny. Pouzdro pak můžete plně napojit kabelem za 1,5 hodiny.
Tohle je velice příjemný aspekt a za mě jeden z primárních důvodů, proč bych bezdrátová sluchátka Lamax Dots3 mohl a chtěl doporučit i dalším. Sám totiž poslouchám, zejména podcasty, opravdu často, až by se dalo říci neustále. Opravdu jsem si tuhle výdrž moc užíval a proto za mě dostává plný počet.
Diskuse u článku