ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada > Bazénové příslušenství

Bazénové příslušenství

Uvažujete-li o koupi vlastního bazénu, určitě neváhejte. Letní radovánky ve vodě tvoří jedny z nejhezčích vzpomínek na dětství pro mnohé z nás. Spolu s koupí bazénu je ale potřeba myslet i na koupi celé řady příslušenství k bazénu. Aby zůstal bazén křišťálově čistý, neobejdete se bez bazénové filtrace a skimmeru. S perfektním složením bez bakterií a řas vám pomůže bazénová chemie, UV lampa do bazénu nebo chlorinátor. Bez schůdků do bazénu byste si koupání moc neužili a klíčem k pořádnému tréninku se stane protiproud.

Jaké příslušenství k bazénu si tedy pořídit? To nejlepší bazénové příslušenství k zabudovaným i nadzemním bazénům naleznete v našich výběrech, jejichž přehled je sepsán níže. Porovnejte si ty nejlepší bazénové vysavače, solární sprchy nebo krycí plachty!

1. Písková filtrace k bazénu

Nejlepší písková filtrace

Žádný zahradní bazén se neobejde bez kvalitní filtrace, která napomůže tomu, aby byla kvalita vody v bazénu vynikající. Pořídit si můžete levnější kartušovou filtraci, ale pro ty, kteří hledají opravdu výkonnou, rychlou a nízko údržbovou možnost, bude ideální písková filtrace. Ta čistí vodu pomocí pískového filtru, který stačí vyměnit jen jednou za 2-3 roky, takže se vám vložené peníze do jeho koupě rychle vrátí.

Vybrat si obvykle můžete mezi pískovou filtraci, která jako filtrační médium používá křemenný písek, nebo zeolit. Zeolit je účinnější, budete s ním mít i nižší náklady na údržbu. Pořizovací cena je bohužel vyšší než u křemenného písku. Pískovou filtraci můžete mnohdy propojit s dalšími doplňky k bazénu jako je UV lampa nebo solinátor a dosáhnout tak lepších výsledků při čištění vody.

2. Kartušová filtrace k bazénu

Recenze Intex 28634 Optimo – kartušová filtrace s průtokem 9,5 m3/hod

Opět nastalo období letních veder. S přibývajícími enormními teplotami se bojuje nejlépe ve vlastním bazénu. Aby však radost ze zchlazení se v křišťálově čisté vodě přetrvávala, je nutné myslet i na adekvátní filtraci, která zabrání množení nežádoucích mikroorganismů.

V současnosti jsou dostupné dva základní typy filtračních zařízení. Novější a modernější technologie na bázi pískové filtrace a starší typ v podobě kartušové filtrace. Vhodná především k malým bazénům a nafukovacím bazénům pro děti.

3. Solární sprchy k bazénu

Nejlepší solární sprcha

Chcete-li mít možnost se rychle opláchnout ihned před koupáním v bazénu, nebo i po něm, určitě uvažujete o koupi zahradní sprchy. Zajímavou volbou může být solární sprcha k bazénu, která využívá sluneční energii k tomu, aby ohřála vodu na sprchování. Díky solární sprše ušetříte energii na ohřev vody a budete si moci horkou sprchu užívat, kolik času budete chtít.

Vybrat si obvykle můžete mezi přenosnou solární sprchou, kterou si budete moci schovat do garáže, když ji zrovna nebudete používat, a zabudovanou solární sprchou. Omezující může být nutnost umístit sprchu na místo, kam dopadá větší množství slunečního záření. Na instalaci na terasu do stínu domu tedy zapomeňte a poohlédněte se po vhodnější lokaci.

4. Bazénové vysavače

Nejlepší bazénový vysavač

Kdo by nechtěl mít křišťálově čistý bazén se dnem, na kterém nebude ležet ani to nejmenší smítko? Cestou k perfektnímu vyčištění nemusí být jen filtrace a použití bazénové chemie, ale populární jsou také bazénové vysavače. Bazénové příslušenství umožňující vysát nečistoty z bazénového dna. Vybrat si můžete mezi manuální verzí, se kterou budete mít více práce, a poloautomatickými a automatickými bazénovými vysavači. Ty permanentně očišťují bazénové dno. Při koupání v takto vyčištěném bazénu na vás rozhodně nebudou čekat žádná nemilá překvapení.

Bohužel ne všechny bazénové vysavače jsou vhodné na všechny bazénové povrchy. U těch nejčastějších typů povrchů se nemusíte bát, ale pro nerezové nebo keramické dno budete potřebovat dodatečný nástavec. Při výběru se můžete poohlédnout i po různých vychytávkách jako je dálkové ovládání nebo možnost nastavení speciálních programů.

5. Solární ohřev bazénu

Nejlepší solární ohřev

Máte-li rádi na koupání teplejší vodu, nebo si jen chcete prodloužit sezónu, ale zároveň vás investování tisíců do vytápění zahradního bazénu moc neláká, máte možnost pořídit si solární ohřev bazénu. Ten využívá sluneční energii k tomu, aby ohříval o několik stupňů vodu. Kromě počáteční investice vás ale ohřívání vody už nebude stát žádné další finance.

Podle místa, dostupných financí a typu bazénu, které máte, se můžete rozhodnout mezi solární plachtou, solární pyramidou a solárními panely. Plachta je jednoduchým řešením pro každého, komu stačí vodu trochu vyhřát. Pyramida a panely jsou složitější a je potřeba je zapojit za bazénovou filtraci, kde následně ohřívají přefiltrovanou čistou vodu. Solární ohřev bazénu je zkrátka báječný způsob, jak si ekologicky a levně užívat koupání o několik týdnů déle.

6. Skimmer do bazénu

Nejlepší skimmer

V každém bazénu je potřeba nějakým způsobem nasávat bazénovou vodu do filtrace. Ideálním řešením může v takovém případě být skimmer, takzvaný hladinový sběrač nečistot. Toto zařízení má hned několik výhod. Pochytá nejhorší nečistoty, které tak nebudou zatěžovat filtraci. Zároveň se postará, aby se voda dostávala do vaší filtrace. Alternativou ke skimmeru může být přeliv, ale ten se používá pouze u větších zabudovaných bazénů.

Nejjednodušší je pořízení skimmeru již během budování bazénu. Druhou možností je závěsný skimmer, který vám ale může v bazénu překážet a nemusí být tak stabilní. Volba je ale samozřejmě na vás, výhodou závěsného skimmeru rozhodně je nižší cena.

7. Tepelná čerpadla k bazénu

Nejlepší tepelné čerpadlo

Nemáte rádi studenou vodu a chcete si moci libovolně korigovat teplotu vody v bazénu? Potom byste měli uvažovat o koupi tepelného čerpadla, které vám to jednoduše umožní. Toto čerpadlo funguje tak, že využívá tepelnou energii okolního vzduchu k ohřevu vašeho bazénu. I díky tomu je tepelné čerpadlo opravdu úsporné a vyplatí se rozhodně více než běžné ohřevy bazénu.

Při výběru tepelného čerpadla si všímejte zejména topného faktoru, který udává poměr příkonu a výkonu. Tedy toho, kolik energie do čerpadla musíte vložit a kolik čerpadlo následně vyprodukuje. Tepelné čerpadlo se připojuje k filtraci, takže vyčištěná voda se rovnou i ohřeje, než bude putovat zpět do vašeho bazénu.

8. Solinátory (chlorinátory) k bazénu

Nejlepší solinátor do bazénu

Čištění bazénové vody může někdy být docela věda. Pokud chcete, aby byla vaše bazénová voda naprosto bez bakterií a virů, bude potřeba přistoupit k nějakému druhu desinfekce. Jednou z možností je použití bazénové chemie, ale alternativou pro ty, kteří by raději využili přírodnější způsoby, může být koupě solinátoru k bazénu. Solinátor je zařízení, do kterého se aplikuje speciální bazénová sůl, z níž je v přístroji vyráběn chlór. Ten následně vodu vydezinfikuje a můžete se pustit do vodních radovánek.

Solinátor můžete umístit i do bazénu, který je již kompletně vybudovaný, ale montáž bude o něco složitější. U kupovaného solinátoru si všímejte, jestli disponuje sondou na měření pH, má pojistku proti nedostatečnému průtoku a je vybaven funkcí paměti. Údržba solinátoru je jednoduchá a provádí se zpravidla jednou za rok.

9. Bazénová chemie

Nejlepší chemie do bazénu

Nejpoužívanější metodou pro čištění a úpravu bazénové vody, je přidávání bazénové chemie. Seženete nejrůznější sady přípravků, které umožňují dezinfekci vody, úpravu jejího pH nebo změnu tvrdosti. Bazénová chemie je mnohdy také jediný způsob, jak se zbavit přemnožených řas nebo ji vyčistit od mikroskopických nečistot. Pomocí bazénové chemie bude snadné zajistit, aby byla voda ve vašem bazénu opět průzračná a naprosto bezpečná ke koupání.

Nejčastěji používaným typem bazénové chemie je chemie s obsahem chloru. Pokud se ale v bazénu budou koupat osoby s alergií na chlor, nebo s citlivou kůží, můžete si pořídit i sadu bezchlorové chemie. K hubení řas se používá přípravek zvaný algicid, na projasnění vody jsou oblíbené vločkovače, které vychytají mikroskopické nečistoty. Před zimou určitě nezapomeňte na aplikaci zazimovače, který zajistí, že uvedení bazénu do provozu bude po zimní pauze velmi jednoduché.

10. Schůdky do bazénu

Nejlepší schůdky do bazénu

Bez schůdků se samozřejmě žádný bazén neobejde. A přestože se zdá, že výběr schůdků do bazénu nemůže být žádná věda, určitě mu věnujte dostatek pozornosti. Kvalitní a bezpečné schůdky do bazénu jsou totiž klíčové pro to, abyste si léto u zahradního bazénu opravdu užili. Ať už vybíráte schůdky do zabudovaného bazénu, nebo oboustranné schůdky do bazénů nadzemních, určitě si dejte pozor na použitý materiál, uchycení a další parametry, které zajistí, že budou schůdky opravdu bezpečné pro vás i vaše děti.

U vestavěných bazénů máte navíc možnost nechat si na zakázku vyrobit zabudované schody, po kterých bude sestup do vody jednoduchý. Zároveň je budete moci využít jako jakýsi mezistupeň v bazénu, kde můžete odpočívat, nebo si hrát ve vodě s mladšími dětmi. Využívají-li bazén děti, je u jakéhokoli typu schůdků nutné myslet zejména na bezpečnost. Zajistěte si protiskluzovou úpravu a možnost jejich upevnění pomocí kotvících patek.

11. Krycí plachta na bazén

Nejlepší krycí plachta

Možná by vás na první pohled nenapadlo, kolik výhod uživatelům bazénů nabízí krycí plachta. Nejenže vám do bazénu nenapadají téměř žádné nečistoty, takže filtrace bude mít mnohem méně práce, ale zároveň zamezíte nadměrnému vypařování vody. Lepší účinnost bude mít i chemie do bazénu a jakékoliv další přípravky. Krycí plachta na bazén je tak nutnou součástí výbavy každého, kdo si pořizuje zahradní bazén.

I u krycích plachet si můžete vybírat z několika různých typů. Základem je jednoduchá krycí plachta na bazén, která je především obousměrnou mechanickou bariérou. Další možností je solární plachta, jejímž výběrem se zabýváme níže. Na zimu se zase bude hodit speciální zazimovací plachta, která ochrání bazén nejen před špínou, ale také před mrazovými teplotami. Poslední možností je krycí stan na bazén, pod kterým si můžete i posedět.

12. Solární plachta na bazén

Nejlepší solární plachta

Skvělou volbou při hledání krycí plachty může být solární plachta na bazén. Nejenže ochrání váš bazén před napadáním mechanických nečistot, ale také zajistí, že se vám bude voda neustále ohřívat o pár stupňů. Využívá k tomu sluneční energie, takže se nemusíte bát žádných dalších výdajů. Je sice o něco dražší než běžná krycí plachta, ale tato investice se určitě vyplatí, protože si koupací sezónu můžete prodloužit i o několik týdnů.

U solární plachty může poměrně klíčovou roli hrát barva povrchu. Obvykle narazíte na modré a černé fólie, zajímavou volbou může být průhledná fólie. Při výběru si všímejte také tloušťky fólie, UV ochrany a použitého materiálu. Samozřejmě si musíte dát pozor i na to, aby vám seděl tvar a rozměry plachty na bazén.

13. Protiproud do bazénu

Nejlepší protiproud do bazénu

Chcete-li si ve svém zahradním bazénu pořádně zaplavat, může vám to umožnit protiproud do bazénu. Díky silnému protiproudu si můžete z bazénu udělat malou domácí posilovnu, zatímco děti si s ním užijí spoustu zábavy. Protiproudy se vyrábí s různým průtokem a výkonem, takže si každý najde to pravé pro jeho výkony a sportovní kondici. Již při stavbě zabudovaného bazénu si do něj můžete nechat umístit vestavěný protiproud a ušetřit si tak později starosti s jeho přidáváním.

Výkon čerpadla vybírejte podle toho, jak zdatní plavci jste. Pokud chcete protiproud jen na hraní pro děti, určitě zvolíte nižší výkon, než když budete chtít s protiproudem pravidelně trénovat. K některým protiproudům si také můžete pořídit masážní trysky a využívat je k relaxačním účelům.

14. UV lampy do bazénu

Nejlepší UV lampa

Pokud se vám používání velkého množství bazénové chemie moc nezamlouvá, vyzkoušejte alternativu. Efektivně a bez jakýchkoliv škodlivin může vodu v bazénu dezinfikovat UV lampa. Ta funguje na principu UV záření, které likviduje všechny mikroorganismy, bakterie a viry ve vodě vašeho bazénu. Použití chemie se sice nevyhnete, ale můžete potřebné množství velmi snížit. Nejenže tak ulevíte své pokožce a sliznicím, které bazénová chemie může podráždit, ale také ušetříte finance.

UV lampa se zapojuje za bazénovou filtraci a je tedy klíčové, aby vaší filtrací neprocházel vyšší průtok, než je maximální možný průtok skrze UV lampu. Dejte si také pozor na možnost vyměnit zářivku, která produkuje UV záření. Samotná instalace je poté relativně jednoduchá, stačí se řídit návodem výrobce a dodržet všechna uvedená doporučení.

15. Bazénová čerpadla k filtraci

Motor k filtraci ProStar 6 recenze

Důležitým pomocníkem pro dosažení křišťálově čisté vody k vašemu pohodlnému koupání jsou bazénová čerpadla k filtraci. Ta zajišťují cirkulaci vody v bazénu, její přečerpávání do filtračního zařízení a navrácení zpět do bazénu. Díky tomuto procesu je voda dokonale čistá bez nejmenších nečistot.

Bazénová čerpadla k filtraci mohou být buď klasická, která je před spuštěním nutné zalít vodou, nebo samonasávací. Využívána mohou být ke kartušovým a pískovým filtracím a prodávají se i taková, která bezpečně zvládnou provoz se slanou vodou. Důležitými faktory pro výběr správného čerpadla k bazénu jsou maximální průtok vody, výkon čerpadla, maximální výtlačná výška, nebo také druh a teplota používané vody.

16. Bazénová sůl

Recenze Bazénová sůl Austrálie 20 kg

Čistit vodu můžete i jinými způsoby než pomocí chemie do bazénu. Pro citlivé osoby a alergiky je ideální dezinfikování vody bazénovou solí. Odměnou vám bude křišťálově čistá voda s malou koncentrací soli, která nedráždí a koupání bude naprosto zdravé. Bazénovou sůl je také do vody potřeba přidávat jen při obměně vody v bazénu, jinak se totiž nikam neztratí.

Vybrat si navíc můžete z celé řady solí, které pocházejí z různých moří našeho světa, nebo jsou klasicky těžené. Vyzkoušet můžete oblíbenou sůl z chorvatského Jadranu, nebo vsadit na větší exotiku v podobě australské bazénové soli. Bazénovou sůl lze využívat také pro dezinfikování vody ve vířivkách.

Nejprodávanější bazénové příslušenství na Heureka

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (13 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář