Venku se udělalo teplo, přišel čas na koupání, ale voda v bazéně ne a ne dosáhnout dostatečně přívětivé teploty? Taková situace je dost běžná a většinou stačí vodě nějak pomoci. Můžete využít různé bazénové příslušenství, jako základ vám však postačí solární plachta na bazén. Ta představuje důležitý podpůrný prostředek pro ohřev vody. Zároveň ji pomůže ochránit před nečistotami. V našem testu se nejlépe umístila solární folie značky Flobal 12 × 6 m na velké bazény.
Rozměrná a vysoce kvalitní obdélníková plachta vhodná pro velké bazény. Síla materiálu 360 mikronů, vysoká pevnost a výborná životnost.
Solární bublinková folie v černé barvě ideální pro nafukovací nadzemní bazény. Skvělý poměr ceny a kvality od známého výrobce.
Cenově mimořádně dostupné řešení pro malé nadzemní bazény. Velmi snadná manipulace díky nízké hmotnosti.
Nejlepší solární fólie na bazén
Recenze Flobal 12 × 6 m – nejlepší bublinková folie na větší bazén
Tvar: Obdélník | Rozměr: 12 × 6 m | Barva: Černá | Tloušťka: 360 mikronů| Materiál: Polyetylen | Výrobce: Flobal | Cena: 9 185 Kč
- Odolná a trvanlivá plachta
- Síla 360 mikronů
- Český výrobce
- I na velké bazény
- Kvalitní UV ochrana
- Vyšší hmotnost
- Vysoká cena
Tato ohřívací plachta na bazén pochází od známého českého výrobce Flobal. Jde o špičkovou solární folii, která snese i náročnější a intenzivní použití na rozměrném bazénu. Dodávána je jako obdélníkový pás o rozměru 12 × 6 metrů – samozřejmě si ji můžete zastříhnutím zkrátit na potřebné míry. Plachta je vyrobena z UV stabilizovaného polyetylenu. Tloušťka plachty je 360 mikronů, hmotnost přes 300 g na metr čtvereční. Spodní stranu tvoří drobné vzduchové bublinky o průměru 15 mm a výšce 5 mm. Tyto bublinky umožní udržení a rozprostření folie na hladině.
Vzhledem k vysoké tloušťce a kvalitním výrobním postupům dosahuje solární plachta Flobal vynikající mnohaleté životnosti, aniž by zásadně ztratila na vlastnostech. Umožní ochranu před odparem a ochlazováním vody a zajistí její rychlejší a efektivnější ohřev. Zároveň poslouží jako krytina před nečistotami. Plachtu lze (a je ideální) používat se speciálním navijákem. Ten vám usnadní práci a zajistí i šetrnější zacházení s plachtou, čímž se ještě zvýší její trvanlivost. Snad jedinou nevýhodou je vyšší cena.
Recenze Marimex 366 cm – dobrý poměr ceny a kvality
Tvar: Kruh | Rozměr: Průměr 3,54 m| Barva: Černá | Tloušťka: 200 mikronů| Materiál: Polyetylen | Výrobce: Marimex | Cena: 910 Kč
- Ověřený výrobce
- Kvalitní zpracování
- Lehká plachta
- Nižší tloušťka a životnost
Za velmi příznivou cenu pod 1000 Kč můžete pořídit černou solární folii Marimex o rozměru 3,5 metrů. Tato plachta má kruhový tvar a optimální velikost pro bazény do průměru 366 cm. Jde o zřejmě nejpopulárnější velikost nadzemních nafukovacích bazénů u nás. Případně je možné plachtu dle potřeby svépomocí snadno zkrátit.
Solární folie Marimex je lehká, snadno se s ní manipuluje, a proto je ideální právě pro menší a nadzemní bazény i častou manipulaci. Černé provedení lépe kumuluje teplo a umožní efektivnější ohřev vody. Na druhou stranu tato folie kvůli barvě (ale i spíše nižší síle 200 mikronů) rychleji degraduje. Počítejte tedy s tím, že její celková životnost se nebude počítat na mnoho let, spíše na jednu až dvě sezóny při dobrém zacházení. Za dané peníze je to i přesto výhodná koupě a jedna z nejprodávanějších solárních plachet u nás.
Recenze Intex 244 cm – levná kruhová folie na menší bazén
Tvar: Kruh | Rozměr: Průměr 244 cm| Barva: Modrá | Tloušťka: 120 mikronů| Materiál: Polyetylen| Výrobce: Intex | Cena: 200 Kč
- Velmi levná folie
- Modré provedení
- Ideální pro malé nafukovací bazény
- Nízká hmotnost
- Nízká odolnost a životnost
Ekonomickou volbu pro nenáročné použití na malých, nafukovacích, nadzemních bazénech představuje tato solární bazénová plachta značky Intex. Dodávána je v kruhovém tvaru a má rozměr vhodný pro bazény do průměru 2,44 m. Ideální je například k bazénům Intex Easy Set či Prism Frame. Plachta má spodní bublinkovou stranu a disponuje taky speciálními drenážními otvory, které umožní odtok vody například při dešti. Zároveň jsou provedeny tak úsporně, aby nepropouštěly nečistoty do bazénu.
S touto folií můžete dle výrobce dosáhnout omezení odparu vody až o 90 % a úspory nákladů na ohřev až o 70 %. Plachta je velmi lehká a snadno se na bazén pokládá i následně snímá a balí. Uživatelsky je velmi dobře hodnocená. Díky modré barvě navíc hezky ladí s většinou bazénů a má vyšší trvanlivost (nepřehřívá se tak jako černá folie). Přesto jde o plachtu o tloušťce pouze 120 mikronů vhodnou pro nenáročné použití s celkově nízkou odolnosti a kratší životností.
Nejprodávanější solární plachty na Heureka
Solární plachta na bazén a jak ji vybrat
Solární plachta či bublinková folie na bazén patří mezi běžné vybavení a jejich používání má rozhodně své opodstatnění. V následujícím průvodci se dozvíte, jaké služby a výhody od této pomůcky očekávat a jak solární plachta vlastně funguje.
Zaměříme se však i na konkrétní parametry, které je rozumné sledovat a zvažovat při výběru. Patří sem zejména barva solární folie – což je v současnosti tak trochu kontroverzní oříšek – ale i vlastnosti jako rozměry, druh a síla materiálu, UV ochrana a další.
K čemu je solární plachta na bazén dobrá?
V první řadě musíte mít reálné představy a očekávání o tom, čeho je tato pomůcka schopná. Bylo by přece jen zavádějící tvrdit, že pouhá bublinková plachta na bazén zajistí výkonný ohřev vody. Záleží samozřejmě na velikosti bazénu, ale většinou slouží solární folie spíše pro zvýšení efektivity jiného aktivního ohřevu – například pomocí solárního panelu (pyramidy) či tepelného čerpadla.
Samotná solární plachta může za příznivých okolností pomoci ohřát vodu o nějaký ten stupínek Celsia. Může to být dostačující, pokud máte malý (zejména nepříliš hluboký bazén) vystavený na přímém slunci a nejste na teplotu vody nároční.
Účelem plachty je však spíše snížit náklady na ohřev jiným zařízením a taky udržovat nebo mírně zvyšovat teplotu v době, kdy bazén nepoužíváte a kdy je případně vypnutý aktivní ohřev. I když se plachta označuje jako solární, velmi důležitou roli hraje v noci. Zabraňuje totiž odparu vody, při němž dochází k jejímu ochlazování.
Solární termoplachta na bazén však nejen zefektivňuje provoz jiného ohřevu. Omezuje i náklady na bazénovou chemii. Zakrytý bazén, rovná se čistější bazén.
Výhody této pomůcky jsou tedy jasné:
- Snížení nákladů a efektivnější fungování primárního ohřevu
- Plachta sama o sobě zvýší teplotu až o několik (obvykle se uvádí cca 2-3) stupňů Celsia
- Ochrana před nečistotami a ve výsledku nižší výdaje za bazénovou chemii
Jak solární folie na bazén funguje?
Solární plachta bojuje na dvou frontách. Zabraňuje odparu a ochlazování vody v době, kdy není používán – zejména v noci. Ve dne pak umocňuje působení slunečních paprsků dopadajících do vody.
Omezení odparu vody
Pokud se z bazénu odpařuje voda, dochází k jejímu ochlazování. Při odparu pouhého jednoho litru vody dojde k ochlazení dalších 500 litrů o cca 1°C. Z bazénu se přitom v závislosti na velikosti odpaří desítky až stovky litrů denně a tepelné ztráty mohou činit několik stupňů. To se děje, i pokud je okolní vzduch teplejší než voda v bazénu, ale pokles teploty je citelný především přes noc (nebo v chladné dny).
Voda se bude odpařovat, a tudíž ochlazovat, dokud se vzduch nad ní nenasytí vlhkostí na 100 %. To se v reálu většinou nestane. Bránit odparu je tedy z hlediska udržování teploty nebo efektivnějšího ohřevu vody velmi důležité. A právě tohle umí solární folie.
Ohřev od slunce
Dalším úkolem solární folie je zvýšit účinnost dopadajících slunečních paprsků. Předpokladem pochopitelně je, aby byl bazén exponován na slunci. Velmi důležitou roli zde hraje taky barva folie. Toto téma je důležité a komplikovanější, proto se k němu ještě vrátíme později.
Pokud je bazén i přes den zakryt folií, kombinace zamezení odparu a lepšího ohřevu od slunce může vést ke zvýšení teploty vody o citelně více stupňů než bez ní.
Ochrana před nečistotami
Tento faktor je nejspíš poměrně zřejmý. Solární ohřívací plachta na bazén představuje zároveň krycí folii. Je proto důležité, aby pokrývala většinu vodní hladiny.
Solární bublinková folie vs. zastřešení bazénu
Někdo by se mohl domnívat, že zastřešený nebo krytý bazén už solární plachtu nepotřebuje. Před nečistotami je chráněn. Voda se díky zastřešení neochlazuje. Ale to je omyl. Minimálně druhá část. Bazén je zastřešením možná chráněn před nečistotami, ale nikoli před odparem a ochlazováním vody.
I krytý bazén se zejména přes noc ochladí běžně o 2-3°C. Jedině bublinková folie přímo na hladině dokáže ochlazení výrazně omezit. Shrnuto a podtrženo, bublinkovou folii se pro snížení nákladů a udržování teploty vyplatí používat i u zastřešených bazénů.
Solární folie a solární ohřev
V současnosti je velmi populární solární ohřev bazénů pomocí solárních panelů či kopulí. Výhodou je, že většina energie pochází z ekologického zdroje energie, která je navíc zdarma – čili ze slunečního svitu. Elektřina je používána pouze k pohonu vodního čerpadla, které vodu žene hadicí v panelu či kopuli – nikoli k samotnému ohřevu.
Solární ohřev je velmi rozumné a ekonomické kombinovat právě se solární bublinkovou plachtou. Totéž však platí pro jakýkoli jiný ohřev.
Barva solární plachty
Už jsme se zmínili, že barva solární plachty hraje docela důležitou roli. Nabídku tvoří především modré a černé solární folie. Méně známou alternativou je však i průhledná solární plachta. Má takové zpracování výraznější vliv na vlastnosti folie?
Zdá se, že ano. Obliba černých folii vycházela z předpokladu, že černá nejlépe „kumuluje“ teplo získané ze slunce. Podobně jako jakákoli jiná černá plocha se zkrátka nejvíce rozehřívá. To se na první pohled jeví jako kýžený efekt. V tomto případě tomu tak být vždy nemusí a lepší volbou (alespoň za určitých okolností) může být solární plachta na bazén průhledná. Jak to?
Černá plachta se sice skutečně nejvíce zahřeje, na druhou stranu teplo uchovává v sobě a nepustí ho hlouběji než pár cm pod hladinu. Podobně jako černý zatemňovací závěs, který se sice v létě rozpálí, ale teplotu v samotné místnosti zároveň udrží na snesitelnější úrovni. Funguje jako bariéra. Průhledná folie naproti tomu propustí mnohem větší porci slunečního záření do hloubky – podobně jako když necháte závěsy i žaluzie roztažené a přímé slunce skrz sklo praží do místnosti.
Znamená to tedy, že černým foliím odzvonilo? To zřejmě úplně ne. Černá folie může být zřejmě stále dost účinná u méně hlubokých bazénů a bazénů, kde probíhá dostatečná cirkulace vody např. prostřednictvím filtrace nebo jiného ohřevu.
Transparentní folie bude taky nejúčinnější v případě opravdu přímé expozice maximu slunečního svitu. Pokud je bazén umístěn ve stínu, polostínu nebo rovnou pod přístřeškem, výhody se smývají a černá folie může být ve výsledku výhodnější, protože „nasbírá“ více tepla.
Obě plachty – a stejně tak i modrá varianta – však plní dobře i další zásadní funkce, jako je ochrana před nečistotami a zabraňování odparu. Barva však může mít vliv na faktor životnosti. Černá barva na rozdíl od modré či transparentní bude více namáhána působením tepla, proto bývá životnost kratší, a to v průměru cca o pětinu.
Proč mají solární plachty bublinky?
Každá solární folie je po celé ploše z jedné strany pokryta vzduchovými bublinkami. Plachta se vždy umísťuje těmito bublinkami dolů, tedy na hladinu. Někde se dozvíte, že bublinky mají fungovat na způsob lup nebo čoček, které násobí sluneční svit. Pravděpodobně je však jediný účel bublinek ten, aby plachta udržela na hladině tvar, formu a nepotopila se.
Přítomnost bublinek je tedy z ryze praktických důvodů nutná. O jakémkoli účinku na násobení sluneční energie lze úspěšně pochybovat a nejspíš jde jen o reklamní tahák.
Materiálové zpracování a tloušťka
Z čeho bývá solární plachta na bazén vyrobena? Typickým materiálem je polyetylen (PE) či polyetylen s nízkou hustotou neboli LDPE vyráběný polymerací ethenu. Snáší poměrně vysoké teploty přitom je netoxický a bez zápachu. To jsou pochopitelně kýžené vlastnosti. Jistou nevýhodou tohoto materiálu je, že mu dvakrát nesvědčí mrazové teploty. Proto je dobré plachtu mimo sezonu vhodně uskladnit.
Solární plachta se vyrábí ze dvou folii – jedna je s „bublinkami“, druhá hladká. Ty se k sobě na speciálních válcích za tepla slepují. Rozměrnější plachty se pak z takto vyrobených dílců ještě svařují na požadovanou velikost. Používá se buď horkovzdušné, nebo kvalitnější ultrazvukové svařování s větší pružností a delší životností.
Další možným materiálem je i polyvinylchlorid neboli velmi dobře známé PVC. Tento materiál je ovšem v rámci solárních plachet obvykle považován za méně kvalitní volbu.
Tloušťka folie a UV ochrana
Důležitým rozhodovacím faktorem výběru by měla být tloušťka či síla solární plachty. Ta se udává v mikronech (100 mikronů = 0,1 mm). Tento parametr výrazně ovlivní vlastnosti plachty, především její odolnost a životnost.
Běžně se solární folie vyrábějí v tloušťkách od cca 120 do 500 mikronů. Tenčí varianty do cca 300 mikronů jsou považovány za lehké plachty a hodí se spíše na menší a nadzemní bazény a pro méně náročné použití. Nejsou taky vhodné pro použití v kombinaci s navijákem, pro ten se doporučují plachty spíše až od 360 mikronů výše vhodné i pro velké bazény.
Citelný je i rozdíl v životnosti. Velmi tenké plachty o síle do 200 mikronů mají v průměru životnost kolem 2 až 3 let (samozřejmě záleží na způsobu používání, šetrnosti zacházení a uskladnění, barvě…). Středně silné plachty (360 mikronů) mohou sloužit i 4 roky – při ultrazvukovém svařování i 6 nebo 7 let. Nejsilnější folie (400 až 500 mikronů) vydrží i 10 nebo 12 let.
Zásadní součástí výroby solární plachty pak musí být i UV stabilizace. Ta slouží jako ochrana před UV zářením ze slunce, které jinak zásadně přispívá k degradaci (nejen) plastových materiálů. UV ochranná složka tedy musí být přítomna bez ohledu na tloušťku folie.
Tvar solární plachty a rozměry
Pokud jde o tvar hraje poměrně důležitou roli způsob výroby – konkrétně to, zda byla svařována ultrazvukově či tepelně (viz výše).
U tepelně svařovaných plachet je výhodou výroba v různých tvarech, a to včetně možnosti dodání plachty na míru. V takovém případě stačí dodat rozměry bazénu či nákres v případě nepravidelného tvaru a přijde vám folie patřičných rozměrů.
Ultrazvukové svařování se používá především u silnějších plachet (nad cca 300 mikronů). Tyto folie už však bývají k dostání pouze ve tvaru čtverce či obdélníku a v typizovaných šířkách – např. běžná solární plachta na bazén 5,5 metrů vyžaduje obvykle uživatelskou úpravu, aby na bazén seděla. Stačí ji přitom zastřihnout nůžkami…
Bezpečnost, používání a skladování solární plachty na bazén
Jak solární plachtu bezpečně a správně používat? Zde pro vás máme obecného průvodce a odpovědi na nejčastější otázky. Přesné a konkrétní informace však hledejte vždy v návodu k výrobku – mohou se totiž lišit v závislosti na materiálu, zpracování i jiných faktorech.
První použití solární plachty
Po rozbalení položte solární plachtu přímo na vodní hladinu částí s bublinkami dolů. Mezi plachtou a vodou nesmí být žádné překážky. I v případě zakoupení plachty na míru se může stát, že přečnívá. V každém případě je vhodné nechat plachtu na hladině ležet ideálně cca 10 hodin a nechat ji nahřát a změknout, než se pustíte do úprav rozměrů.
Plachtu používejte během sezóny vždy, když bazén není používán – ideálně v noci i přes den. Její využití snižuje náklady na bazénovou chemii a ohřev.
Snímání solární plachty
S bublinkovou plachtou byste měli zacházet opatrně, zvýšíte tak její životnost. Nestrhávejte ji přes okraj bazénu, mohlo by dojít k poškození nebo popraskání vzduchových bublin. Snažte se ji odejmout vrchem a šetrně.
U plachet od tloušťky cca 360 mikronů je ideální používat speciální naviják na solární plachty. Po sejmuté plachtě by se rozhodně nemělo chodit, skákat ani ji jinak zatěžovat.
Solární folie a její bezpečné použití
Solární plachta nese jistá rizika a měli byste hlídat zejména děti, aby se nedostaly do nebezpečné situace. Především nesmí být plachta nikdy na bazéně během jeho užívání. Velmi riskantní je taky jakkoli vstupovat na plachtu (položenou na hladině) nebo se pod ní potápět nebo ukrývat.
Děti může taková skrýš někdy lákat (skutečně se to stává). Snažte se jim vysvětlit, že je to nebezpečné a takovému jednání zabránit. Nebezpečí uvíznutí pod plachtou se týká i zvířat. Z hlediska bezpečnosti může být výhodnější transparentní plachta, u níž vidíte, zda se pod ní něco nebo někdo nenachází. Solární plachta tedy rozhodně není bezpečnostní kryt na bazén.
Solární plachta a bazénová chemie
Jak si solární folie rozumí s bazénovou chemií? Při správném použití je jedním z úkolů plachty snížit náklady na používání chemie. Chemie však zároveň přispívá k rychlejší degradaci materiálu plachty. Aby bylo toto negativní působení co nejnižší, snažte se udržovat hladinu chloru pod hodnotami cca 0,4 mg na litr.
Důležité (pochopitelně zdaleka nejen kvůli plachtě) je i zajištění správného pH v rozmezí cca 6,8 až 7,6. Plachtu byste taky na bazén neměli klást aspoň 24 hodin po provádění tzv. chlorového šoku. Těmito opatřeními zvýšíte její životnost.
Údržba a skladování solární plachty
Jak se o solární plachtu starat? Pokud není na bazéně, nikdy ji nenechávejte ležet na přímém slunci, a zejména ne na trávě či záhonku – uškodíte nejen plachtě, ale i rostlinám pod ní. Plachtu složte nebo srolujte a umístěte do stínu. Nezatěžujte ji žádným závažím.
Při delším uskladnění ji omyjte a nechcete uschnout, poté ji uložte složenou ve vytápěné místnosti. Čištění se provádí vodou, jemným kartáčkem, případně lze použít speciální čisticí prostředek pro tyto účely. Plachta nesmí zůstávat na hladině bazénu při teplotách blížících se bodu mrazu. Neslouží jako zimní krytina.
Kde koupit kvalitní solární plachtu na bazén?
Rozhodli jste se, že solární folii na bazén zkrátka potřebujete? Kvalitní výrobky můžete pořídit na Zahrada Ježek.cz, Kokiskashop.cz, Hawaj.cz anebo i na Alza.cz.
Nejoblíbenější značky
Intex
Původem asijský výrobce, který patří mezi nejvýznamnější značky bazénů a příslušenství u nás.
Marimex
Česká značka. Naprostý specialista na vodní, ale i jiné radovánky. Bazény tohoto výrobce patří jednoznačně k nejprodávanějším u nás. Stejně tak například trampolíny.
Cena
Cena do 1 000 Kč
Patří sem většina nejprodávanějších solárních plachet na bazény do průměru či délky cca 450 cm. Síla většinou do 200 mikronů. Oblíbené značky jsou Marimex, Intex a Bestway.
Cena 1 000 Kč až 5 000 Kč
Rozměrnější (nad cca 450 cm) anebo silnější plachty. Opět vévodí dříve zmíněné značky, ale taky např. výrobce Flobal.
Cena nad 5 000 Kč
Především rozměrné a velmi silné (cca 360 mikronů a více) solární plachty na velké bazény a pro náročnější použití.
Diskuse u článku