ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší digitální zápisník – Jak vybrat elektronický poznámkový blok

4.10.2022 Odborná redakce Odborná redakce

Digitální zápisník ocení studenti nebo pracující, kteří si v průběhu dne potřebují dělat drobné poznámky. Jedná se o elegantní řešení s kompaktními rozměry, které snadno uložíte do batohu či do kabelky. Stisknutím tlačítka přitom poznámky smažete a můžete se pustit do tvorby dalších zápisků nebo kreseb.

V tomto článku se podrobně podíváme na to, jak vybrat nejlepší digitální poznámkový blok. Vítězem našeho testu se stal elektronický zápisník s pamětí Onyx Boox Note 5, který kromě notesu plní funkci elektronické čtečky knih, grafického tabletu a notebooku. Druhou příčku si poté odnesl o poznání jednodušší a levnější digitální zápisník Sencor SXP 040 BK, který nabízí skvělý poměr mezi cenou a výkonem.

Široká nabídka funkcí

Multifunkční zařízení, které zastane funkci zápisníku, elektronické čtečky, grafického tabletu a notebooku.

Skvělý poměr cena/výkon

Šikovný pomocník, který dokáže rozpoznat tlak na stylus a přizpůsobit tak tloušťku čáry vašim potřebám.

Nízká cena

Levný digitální zápisník pro běžné zapisování poznámek. Ideální volba také pro děti.

Nejlepší digitální zápisníky

Recenze Onyx Boox Note 5 –⁠ nejlepší digitální zápisník s multipoužitím

Digitální zápisník Onyx Boox Note 5 recenze a testy Pro náročné

Funkce: zápisník, čtečka, grafický tablet a notebook | Úhlopříčka: 10,3″ | S pamětí: 64 GB | Včetně stylusu: ano | Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth | Operační systém: Android 11 | Orientační cena: 15 490 Kč

Klady
 • Spousta funkcí
 • Multifunkční použití
 • Velký displej
 • Paměť
 • Antireflexní E Ink displej
 • Vestavěný reproduktor a mikrofon
Zápory
 • Vyšší cena

Pokud se nespokojíte pouze s obyčejným elektronickým zápisníkem, můžete se rozhodnout pro toto multifunkční zařízení. Onyx Boox Note 5 totiž zastane funkci zápisníku, čtečky, grafického tabletu a notebooku v jednom. Potěší svým dostatečně velkým displejem s úhlopříčkou 10,3″, který nabízí skvělou přehlednost. Pro efektivní práci s textem si můžete obrazovku rozdělit a spustit si dvě aplikace současně. Onyx Boox Note 5 disponuje antireflexním E Ink displejem s 16 odstíny šedé, díky čemuž se text zobrazuje jako na klasickém papíře a neunavuje oči.

Kromě zapisování poznámek se můžete pustit i do propracovaných kreseb. Součástí je totiž vysoce citlivý stylus, který rozpozná 4 096 úrovní tlaku. Zařízení také potěší skvělou konektivitou, jelikož je vybaveno technologií Wi-Fi i Bluetooth. Kromě textových souborů podporuje také oblíbené grafické formáty PDF a PNG.

Sencor SXP 040 BK –⁠ digitální poznámkový blok včetně stylusu se senzorem tlaku

digitální zápisník Sencor SXP 040 BK Zlatý střed

Funkce: zápisník | Úhlopříčka: 14″ | S pamětí: ne | Včetně stylusu: ano | Orientační cena: 625 Kč

Klady
 • LCD displej
 • Včetně stylusu
 • Lehké provedení
 • Velký displej
 • Zámek proti nechtěnému smazání
 • Stylus rozpoznává úroveň tlaku
Zápory
 • Žádné funkce navíc

Digitální zápisník Sencor SXP 040 BK vás na první pohled zaujme svým LCD displejem s úhlopříčkou 14″. Díky tomu nabízí dostatek prostoru, abyste mohli své poznámky přehledně strukturovat. Tento přístroj disponuje funkcí zámku, abyste své zápisky omylem nesmazali. Součástí balení je také stylus, který rozpoznává úroveň tlaku a umožňuje tedy vytváření jednoduchých kreseb a poznámek. Při jeho přenášení oceníte nízkou hmotnost a tenké provedení.

Elektronický zápisník funguje na baterii, přičemž výrobce uvádí, že na jedno nabití dokáže vydržet až 10 000 stisknutí tlačítka na smazání obsahu. Jeho ovládání je velmi jednoduché a intuitivní a i z toho důvodu se těší oblibě nejen u dospělých, ale také u dětí. Potěší také svou příznivou cenou, která nepřesahuje 700 Kč.

Recenze Sencor SXP 020 – elektronický zápisník pro nenáročné

Sencor SXP 020 – elektronický poznámkový blok pro nenáročné Levný základ

Funkce: zápisník | Úhlopříčka: 8,5″ | S pamětí: ne | Včetně stylusu: ano | Orientační cena: 349 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Včetně stylusu
 • Lehké provedení
 • Ideální pro děti
Zápory
 • Žádné funkce navíc
 • Menší displej

Tento digitální zápisník najde uplatnění zejména u dětí a nenáročných osob, které jej chtějí používat pro rychle zaznamenání myšlenky. Displej má vysokou citlivost a dokonale proto zaznamená veškeré tahy při vašem psaní i kreslení. Úhlopříčka displeje činí 8,5″ a elektronický zápisník Sencor SXP 020 se proto řadí spíše k těm menším. Z toho důvodu se jedná o ideální volbu v případě, kdy s sebou nechcete nosit velké zařízení.

Tento elektronický poznámkový blok rovněž zaujme velmi nízkou váhou, která se k němu obecně pojí. Prvotřídní materiály použité při výrobě se poté zasluhují o dlouhou životnost. Zápisník má speciální tlačítko určené pro jednoduché a rychlé smazání vytvořených zápisků či kreseb. Součástí balení je i stylus.

Nejoblíbenější digitální zápisníky

Jak vybrat digitální zápisník s pamětí

Říkáte si, že by se vám takový digitální zápisník hodil? Ale nevíte, jak se v rozsáhlé nabídce na trhu zorientovat? Přečtěte si, jaké parametry při výběru tohoto produktu vzít v úvahu.

Výhody digitálního zápisníku

Nespornou výhodou digitálního zápisníku jsou jeho kompaktní rozměry. Díky nim si toto zařízení můžete vzít prakticky kamkoliv s sebou. Skvěle poslouží k zapsání poznámek a návrhů, ať už jste student nebo pracující člověk. Digitální zápisník s pamětí vám navíc umožní přenést si své poznámky do elektronické podoby. Díky tomu si je můžete prohlížet zpětně a poslat je svým kolegům nebo přátelům.

Digitální zápisník je také do jisté míry ekologickým řešením, jelikož šetří spotřebu běžných kancelářských papírů a propisek. Pokud přitom sháníte zápisník s vysokou kvalitou výstupu, je vhodnější sáhnout po takzvaném grafickém tabletu. Ten totiž slouží pro profesionální práci v grafických programech.

Náš tip

Sháníte spíše zařízení určené pouze na čtení e-booků? Přečtěte si také náš článek zaměřený na výběr elektronických čteček knih.

Funkce digitálního zápisníku

Elektronický zápisník může mít hned několik podob. Pokud je pro vás primární pouze zapisování poznámek, budete se pravděpodobně poohlížet po obyčejných modelech za skvělou cenu. Některé produkty vám však kromě této funkce nabídnou i funkci čtečky knih a grafického tabletu. Takové modely již zpravidla bývají dražší, na druhou stranu v sobě spojují hned několik produktů v jednom. Grafické tablety také umožňují interaktivní úpravu dokumentů a tvorbu editovatelných souborů. Záleží tedy jen na vás, jaké funkce jsou pro vás v tomto ohledu důležité.

Rozměry digitálního zápisníku

Při výběru digitálního zápisníku vás bezpochyby budou zajímat také jeho rozměry. V tomto směru se budete rozhodovat podle úhlopříčky displeje (podobně jako u běžných tabletů). Úhlopříčku si přitom vybírejte podle vašich potřeb. Někomu bude skvěle postačovat digitální zápisník s úhlopříčkou 10″, někdo jiný naopak bude preferovat úhlopříčku 14″ a více.

Výdrž baterie elektrického poznámkového bloku

Dalším důležitým parametrem při výběru digitálního zápisníku je výdrž baterie. Výhodou těchto zařízení je ale zpravidla skutečnost, že je stačí nabít opravdu jen jednou za čas. Mnoho z nich se například pyšní tím, že na jedno nabití zvládnou až 10 000× smazat obsah stránky. Pokud se rozhodnete pro některé z multifunkčních zařízení, bude výdrž baterie zpravidla nižší.

Náš tip

Pokud chcete zápisník používat především na profesionální kreslení, vsaďte na takzvaný grafický tablet. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší.

Citlivost stylusu

Pro psaní poznámek na digitálním zápisníku slouží stylus. Ty nejlepší modely přitom dokáží rozpoznat tisíce různých druhů tlaku. Pokud tedy při psaní na stylus opravdu hodně tlačíte, bude čára tlustší než v případě, že stylusem jen lehce přejedete přes zápisník.

Elektronický zápisník s pamětí, nebo bez?

Na trhu jsou k dostání elektronický zápisník s pamětí i bez ní. Modely s pamětí dokáží napsaný obsah uchovat, díky čemuž se k němu můžete vrátit a pohodlně jej také odeslat (například prostřednictvím e-mailu). Digitální poznámkové bloky bez paměti naopak slouží spíše k jednorázovým rychlým poznámkám, které vám nevadí po skončení pracovního dne smazat.

Kde koupit elektronický notes

Digitální zápisník zpravidla seženete v kamenných prodejnách nebo internetových obchodech, které se specializují na elektroniku. Poohlédnout se můžete například v populárním e-shopu Alza, kde na vás čeká poměrně slušná nabídka skvělých modelů. Za zmínku stojí také internetový obchod CZC.cz. Nejlepší cenu elektronického notesu poté snadno zjistíte prostřednictvím srovnávače Heureka.

Nejoblíbenější značky digitálních poznámkových bloků

Digitální poznámkové bloky najdete v nabídce mnoha různých značek. Pomyslnou špičkou z hlediska kvality a nabídky funkcí je značka Onyx. Popularitě se také těší produkty značky Wacom. Skvělou volbou je dále značky Sencor, která na poli digitálních zápisníků nabízí modely se skvělým poměrem mezi cenou a výkonem.

Cena digitálních zápisníků

Cena digitálních zápisníků se odvíjí především od toho, jaké konkrétní funkce zařízení nabízí. Obyčejné modely podporující pouhé zapisování poznámek seženete již od 200 Kč. Pravděpodobně nejvíce produktů poté svou částkou nepřesáhne hranici 1 000 Kč. Pokud se ale poohlížíte po multifunkčním zařízení, bude jeho cena mnohonásobně vyšší. Takové zápisníky a grafické tablety v jednom vás již přijdou na několik tisíc až desítek tisíc korun.

Nejprodávanější digitální zápisníky a elektronické poznámkové bloky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (11 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články