ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší monitory dechu 2021 – recenze a návod jak vybrat

Datum 22.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Monitor dechu zatím není brán jako základní výbava pro miminko. S narůstajícími obavami rodičů se však tyto přístroje rapidně rozšiřují, a to zejména u prvorodiček, které chtějí mít naprostou jistotu, že je dítě v pořádku.

Pro novopečené rodiče není nic jednoduššího než pořídit právě snímač dechu, který monitoruje pravidelnost v novorozeneckém dýchání. Jakákoliv výchylka v pravidelnosti či při zástavě dechu do 20 sekund informuje rodiče hlasitým alarmem. Alarm tak slouží nejenom k informování rodičů, ale také k leknutí dítěte, které se úlekem může znovu nadechnout.

Monitorů dechu pro kojence je na trhu opravdu hodně, proto jsme vybrali několik nejlepších kusů, které stojí za rodičovskou pozornost.

1Nejlepší monitory dechu

Nejlepší cena/kvalita

Střední cestu představuje větší připínací klips. Ideální monitor dechu pro děti v pohybu.

Nejlepší celkově

Můžete se seznámit s jediným monitorem dechu pro dvojčata na trhu. Cena = kvalita.

Nejlepší levný (do 2500 Kč)

Monitor dechu Nanny funguje v snímatelné podložce a je vhodný zejména pro nejmenší děti.

Monitor dechu recenze SNUZA Hero MD

SNUZA Hero MD

Typ: monitor dechu pro miminka | Výrobce: Snuza | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 3 040 Kč

Klady
 • Mobilní zařízení
 • Výměnné baterie
 • Hlasitý varovný alarm
Zápory
 • Větší senzorický klips

První přístroj, který stojí za zmínku, je SNUZA Hero MD. Tento monitor se připne klipsem na plenku, takže snadno snímá pravidelnost dechu i pohybu.

SNUZA Monitor dechu Hero MD je mobilní zařízení, které reaguje na každý pohyb dítěte a určuje tak pravidelnost dýchání. Kromě zvukového a světelného alarmu také v případě ustání pohybu vibruje a snaží se tím zachránit dítě.

Také disponuje bateriemi, které se dají jednoduše vyměnit. Jelikož tento monitor dechu není ve formě podložky do postýlky, ale připevňuje se na plenku, je tak vhodný zejména pro lezoucí mimino, jelikož právě nezůstane na místě.

Toto malé připevňovací zařízení má však větší senzorický klips, který zaznamenává na špičce zařízení. Jelikož je přístroj protáhlý, může dítěti zavazet při pohybu. Monitor dechu však zastane svou práci velmi dobře. Díky hlasitému alarmu (85 dB) zástavu dýchání uslyší každý rodič kdekoliv, i ve velkém bytě či domě.

Monitor dechu recenze Baby Control Digital monitor dechu BC 230i pro dvojčata

Baby Control Digital monitor dechu BC 230i pro dvojčata

Typ: monitor dechu pro miminka | Výrobce: Baby Control Digital | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: od 4 621 Kč

Klady
 • Výměnné baterie
 • Zdravotní certifikace
 • Zpětné přehrávání
 • Indikátor napětí baterie
 • Neustálé sledování intenzity dýchání
 • Určeno i pro dvojčata
Zápory
 • Vyšší cena

Pokud patříte mezi starostlivější rodiče, kterým nevadí připlatit si za kvalitu, je pro vás monitor dechu BC 230i od výrobce Baby Control Digital jako stvořený. Navíc se jedná o jediný výrobek na trhu určený i pro dvojčata.

Tento monitor dechu se nám líbí nejenom protože má zdravotní certifikaci, ale také proto, že neovlivňuje životní podmínky miminka nebo jeho rodiny. Senzorová podložka o rozměru 300 × 500 mm se totiž umisťuje přímo na rošt postýlky pod matraci, takže miminko není v bezprostředním kontaktu s přístrojem.

Monitor dechu následné snímá dýchací pohyby dítěte a posílá naměřené hodnoty přes Bluetooth nebo Wi-Fi informace řídící jednotce, která vyhodnocuje naměřené hodnoty. Pokud miminko neleží přesně na senzorové podložce, detekuje monitor dechu Baby Control Digital i dýchací pohyby přicházející z boku. Takže ani v tomto případě se nemusíte bát nedostatečného měření.

V případě, kdy se naměřená hodnota dítěte nachází pod nastavenou úrovní detekce na déle než 12 vteřin, spustí přístroj hlasitý alarm. Řídící jednotka má navíc přehledný osvětlený displej, kde můžete sledovat intenzitu dýchacích pohybů miminka na stupnici 0–9 nebo si zpětně přehrát události z posledních 9 minut.

Drobnou nedokonalostí je vysoká cena, která je ale pochopitelná vzhledem k rozsáhlé funkčnosti monitoru dechu. Baby Control Digital BC 230i celkově umí úplně vše, co vše můžete od kvalitního monitoru dechu požadovat. Součástí balení jsou navíc 3 podložky, které můžete rozložit po celé větší postýlce dítěte.

Monitor dechu recenze Jablotron Nanny BM02

Jablotron Nanny BM02

Typ: monitor dechu pro miminka | Výrobce: Jablotron | Typ přístroje: monitory dechu | Digitální: ano | Funkce VOX: ne | Přibližná cena: 2 500 Kč

Klady
 • Jednoduchá obsluha
 • Blikající kontrolka
 • Hlasitý varovný alarm
 • Snadné čištění
Zápory
 • Nutná pevná matrace

Monitor dechu Nanny od Jablotronu je výborným pomocníkem během prvního roku dítěte, a to ihned od jeho narození. Díky snímatelné podložce zjistí každý nádech dítěte, aniž by s ní mělo dítě nějaký přímý kontakt, jelikož se umisťuje pod matraci nebo pod deku.

Se zařízením se snadno manipuluje a také se snadno čistí. Snímací jednotka je umístěná uvnitř podložky, přičemž se vrchní vrstva dá vyčistit. Podložka má vyhodnocovací jednotkou, která se zapojí do podložky a upevní k postýlce.

Dalším pozitivem je varovná kontrolka, která upozorňuje včas na problémy s dechem u dítěte. Při hrozícím nebezpečí nejprve zabliká kontrolka a do 5 sekund se rozezní alarm. Ten je slyšet i přes zeď, takže rodič může v klidu sedět v jiné místnosti. Další výhodou je, že podložka monitoru dechu neomezuje pohyb dítěte, což může nastat při připnutí klipsového přístroje na plenu.

Jediným negativem je nutnost mít pevnou matraci, aby přijímač správně zaznamenával hodnoty. Svou úlohu však zařízení zvládá dobře. Je to skvělý pomocník pro klid novopečených rodičů.

2Nejprodávanější chůvičky

3Jak vybrat monitor dechu

Monitory dechu jsou u rodičů čím dál oblíbenější a není se čemu divit. Poskytují totiž naprostou ochranu zdraví dítěte. Pamatujte tedy na to a při výběru monitoru dechu nehleďte pouze na peníze.

nejlepší monitor dechu

Výhody monitoru dechu

Není snazšího způsobu kontroly novorozence či lezoucího mimina než za pomocí monitoru dechu. Zejména od dvou měsíců až do jednoho roku se může kdykoliv objevit náhlá situace, kdy dítě přestane dýchat, přestože je zdravé.

Takovému úmrtí nazývanému zkratkou SIDS („sudden infant death syndrome“), která je do češtiny překládána jako náhlé úmrtí kojence, lze ovšem předejít právě za pomocí této moderní techniky. (Ani chůvičky ale syndromu náhlého úmrtí někdy bohužel nezabrání.)

Jakmile se dítě 20 sekund nenadechne, ozve se alarm, který lze slyšet i přes zavřené dveře. Proto jsou monitory dechu pro kojence čím dál oblíbenější pomůckou mezi rodiči.

Jak monitor dechu funguje?

Monitor dechu je ve skutečnosti také monitor pohybu. Snímač dechu v podobě podložky pod matraci dokáže zachytit i nepatrné zvedání hrudníku u malého mimina a posílá údaje o frekvenci dechu do vyhodnocovací jednotky. Ta spustí alarm, pokud obdrží údaje neodpovídající dosavadní pravidelnosti. Propojení komponent je většinou pomocí kabelů, některé dražší modely fungují na bezdrátovém principu.

Jinou variantou může být monitor dechu, který se přichytí na plenku. Lze jej srovnávat se senzorovými podložkami: reaguje na pohyby hrudníku dítěte, avšak snímací desku a vyhodnocovací jednotku spojuje do malého kompaktního zařízení.

Další možností může být kombinace monitoru dechu s LCD obrazovkou, kde vyhodnocovací jednotka bezdrátově posílá informace přímo k rodiči. Často má také tzv. videochůvičku, tedy vizuální a zvukovou jednotku díky kameře, která se umístí do pokoje miminka.

Kritéria výběru

Pro správný výběr monitoru dechu je dobré si určit požadavky na funkce, které by měl přístroj umět. Zejména je třeba si rozmyslet typ přístroje, zda rodič využije spíše senzorickou podložku nebo přichycovací zařízení či sáhne až k chůvičce, která poskytuje zvukovou i vizuální kontrolu o jakémkoli pohybu v pokoji kojence. Další kritéria jsou spíše doplňková, jelikož všechna zařízení fungují na stejném principu.

Pokud jste náročný rodič a chcete hlídat nejenom dýchání dítěte, ale dítě celkově, je lepší si k monitoru dechu pořídit i videochůvičku. Jde o dražší zařízení, ale vždy víte, co se s miminem zrovna děje.

Typ přístroje

Nejdůležitější parametr při výběru monitoru dechu představuje právě typ přístroje. V zásadě mohou být tři a každý má své výhody a nevýhody. První je monitor dechu, který se přichytí na plenku, další představuje hlídání se senzorovými podložkami a třetí možností je multifunkční zařízení, které má podobnou funkci jako chůvička.

Monitor dechu na plenku

Zařízení se v tomto případě přichytí do přední části pleny, aby bylo co nejblíž k pupíku mimina, kde se snímají pohyby nejlépe. Jednou z výhod zařízení je, že se nemusí přenášet podložka na které dítě leží, jako je to v případě senzorické podložky. Kromě hlasitého alarmu v případě zachycení nedýchání dítěte také vibruje a tím se ho snaží nabudit, aby se znovu nadechlo. Takovéto zařízení je kompaktní, bezdrátové a funguje na vyměnitelné baterie.

Monitor dechu v snímatelné podložce

Tento typ přístroje funguje na základě dvou jednotek. Podložky obsahuje snímací jednotku, která detekuje i malý pohyb zvedání bříška, čímž kontroluje dýchání dítěte. Tyto údaje vedou drátovou či bezdrátovou formou do vyhodnocovací jednotky, která má nastavené správné hodnoty a údaje o dechu dítěte s nimi porovnává. Pokud zjistí odchylku, tedy že dítě dýchá málo nebo vůbec, zabliká světelná signalizace a za pár sekund se rozezní hlasitý zvukový alarm.

Monitor dechu s LCD displejem

Další možností monitoru dechu je v podobě chůvičky, která umožňuje zvukovou i vizuální kontrolu nad dítětem. K LCD displeji, který má rodič kdekoliv k dispozici se bezdrátově připojí kamera a na plenu dítěte se přichytí zařízení. Jedná se tak o víceúčelový přístroj, jelikož může spojovat možnost podložky nebo klipsu na plenu a zároveň snímá obraz a zvuk.

S tímto zařízením jsou spojené i funkce, které ty bez vizuálního přenosu nemají. Řeč je o funkci VOX, kdy se hlas rodiče přenáší do reproduktoru na kameře. Většina kamer má také možnost zoomu a nočního vidění. Monitor dechu přichycený na pleně také umí zahrát ukolébavky, takže dokáže dítě i uspat.

Nejlepší monitory dechu

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (2 hlasy)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články