ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dílna

Vrtací kladiva 2024

27. 7. 2023 aktualizováno

Mnohé z dříve zcela profesionálních nářadí se v poslední době stávají nedílnou součástí výbav všech správných domácích kutilů. Mezi ně se řadí i vrtací kladivo, přístroj, jež bývá mnohdy zaměňován s klasickou vrtačkou, avšak oplývá nesrovnatelně větší silou.

Jelikož se jedná o dosud laiky příliš neprobádaný segment trhu, rozhodli jsme se pro Vás připravit následující článek. V něm Vás seznámíme s těmi nejlepšími produkty, jež je možné v současné době na trhu nalézt, a taktéž poradíme s jejich správným výběrem. Do dílny doporučujeme osvědčené vrtací kladivo Makita HR 2470.

Nejlepší celkově

Rychlý a hladký průchod zdmi. Vysoce odolná konstrukce. Nízká hmotnost.

Nejlepší cena/výkon

Produkt pro náročnější domácí kutily, který se nezalekne žádné práce ani materiálu.

Nejlepší levné

Výborný pomocník pro občasné bourací práce či vrtání do tvrdých materiálů.

Nejlepší vrtací kladiva

Recenze Bosch GBH-2-28 F Professional – nejlepší vrtací kladivo pro kutily i profíky

Vrtací kladivo Bosch GBH-2-28 F Pro náročné

Výkon: 880 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet příklepů: 4 000 př./min. | Síla úderu: 3,2 J | Hmotnost: 3,1 kg | Přibližná cena: 5 300 Kč

Klady
 • Vysoká rázová energie
 • Dostatečný výkon
 • Výborné řemeslné zpracování
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Vyšší cena
 • Hlučnost

Firma Bosch patří mezi etalony kvality a nejinak je tomu i s jejím modelem vrtacího kladiva Bosch GBH-2-28 F. Ten celkovým provedením patří mezi to nejlepší, co je v současné době na trhu možné zakoupit.

Značná rázová energie umožňuje bezproblémové sekání a vrtání i těch nejtvrdších materiálů. Výkon totiž ve spojení se značnou sílou úderu a množstvím příklepů zaručí skutečný rychlý a hladký průchod zdmi. Konstrukce je vysoce odolná a ani méně šetrné používání se na jejím stavu nijak výrazně nepoznamená. Nízká hmotnost spolu s výborně řešenou ergonomií přispívá ke snadné manipulaci s výrobkem.

Největším nedostatkem testovaného vrtacího kladiva tak zůstává poměrně značný finanční obnos nutný k pořízení produktu. Ten je však více než vykoupen vynikajícími parametry a dlouhověkostí. Přístroj také ve vysokých otáčkách vydává nepříjemný zvuk, může si tudíž vynutit použití ochranných pomůcek.

Sečteno a podtrženo, firma Bosch navrhla a zkonstruovala vynikajícího pomocníka, jenž odvede svou práci nejen v rukou kutilů, ale pomůže i profesionálním řemeslníkům.

Recenze Makita HR 2470 – vrtací kladivo pro náročné kutily

Vrtací kladivo Makita HR 2470 Zlatý střed

Výkon: 780 W | Otáčky: 1 110 ot./min. | Počet příklepů: 4 500 př./min. | Síla úderu: 2,7 J | Hmotnost: 2,6 kg | Přibližná cena: 3 200 Kč

Klady
 • Vynikající ergonomie
 • Jednoduchá manipulace
 • Dostatečný výkon
 • Možnost regulace otáček
Zápory
 • Slabší sekání
 • Drahé náhradní díly
 • Nutnost dokoupit příslušenství

Druhým modelem našeho přehledu je vrtací kladivo Makita HR 2470. To se pyšní vynikajícím poměrem cena/výkon, díky kterému skvěle zapadne do vybavení každého náročnějšího domácího kutila.

Významným pozitivem je skvěle provedená ergonomie rukojeti, díky níž dochází k omezení vibrací přecházejících do rukou. Nedochází tak k rychlému nástupu únavy ani při intenzivnější činnosti. Potěší též velmi snadná manipulace a možnost plynulé regulace otáček, případně příklepu. Síla a průraz úderu je tak skvěle ovladatelný a přístroj vždy dělá, co má.

Nižší nominální výkon se projevuje především v poněkud slabším sekání, jež se může v případě tvrdých materiálů ukázat jako nedostatečné. Náhradní díly jsou, i přes jejich dobrou dostupnost, poměrně drahé. V základní sadě také nejsou dostupné všechny druhy vrtáků a sekáčů, jež je nutné dokoupit.

Sečteno a podtrženo, vrtací kladivo Makita je vynikající produkt, jenž uspokojí zákazníky náročné na kvalitu provedení.

Recenze Extol Craft 401232 – levné vrtací kladivo pro občasné použití

Kladivo na vrtání Extol Craft 401232 Levný základ

Výkon: 1 050 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet příklepů: 4 000 př./min. | Síla úderu: 5 J | Hmotnost: 4,6 kg | Přibližná cena: 2 200 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Síla úderu a příklepu
 • Nízká hmotnost
 • Dostatečná kvalita řemeslné konstrukce
Zápory
 • Rychlé zahřívání převodovky
 • Nepříliš odolný kufřík
 • Absence antivibrační rukojeti

Přístroj Extol Craft 401232 je výborným náčiním pro nenáročné zákazníky, kteří potřebují občas provést stavební úpravy. Za velmi nízkou cenu nabízí výkon dostatečný pro vrtání či sekání i do těch nejtvrdších materiálů, díky němuž je zaručena vysoká úroveň a rychlost práce.

Zásadním pozitivem je i poměrně nízká hmotnost, díky níž se model nepronese. Vcelku kvalitně provedená konstrukce zaručí, že výrobek se nedeformuje ani intenzivnější prací a je schopen plnit své úkoly bez větších problémů i po skončení oficiální záruky.

Nejvýraznější problém představuje vcelku rychlé zahřívání převodovky při déle trvajícím vrtání. Proto je vhodné občas dát zařízení přestávku na vychladnutí tak, aby nedošlo ke spálení motoru. Přenosný kufřík pro uložení kladiva je vyroben ze slabého plastu a působí navenek příliš levně. Ačkoliv je manipulace snadná díky nízké hmotnosti, absence antivibrační rukojeti způsobuje přenos nepříjemných vibrací a rychlou únavu.

Celkově se však jedná o produkt splňující všechno, co by od něj mohl občasný uživatel očekávat. Za danou cenu tak představuje skvělou alternativu pro všechny domácí kutily.

Nejprodávanější vrtací kladiva dle Heureky

Jak správně vybrat vrtací kladivo?

Nejdůležitějším kritériem pro výběr toho správného modelu bývá, jako již standardně, výkon, v tomto případě v kombinaci se silou jednotlivých příklepů. Významnou roli hraje též hmotnost zařízení a jeho konstrukční provedení včetně ergonomie. Podstatné jsou i nejrůznější funkce, ať už je jejich hlavním účel zvýšení komfortu při práci či znásobení bezpečnosti. Standardním parametrem ovlivňujícím celkovou úroveň provedení výrobku bývá značka.

Vrtačka nebo vrtací kladivo?

V některých hobbymarketech je možné se setkat se záměnou vrtaček a vrtacích kladiv. Ačkoliv se skutečně jedná o velmi podobné přístroje, jejich využití se výrazně liší. Jednotlivé rozdíly a podobnosti je možné nelézt v následující tabulce:

Druh zařízení Hlavní využití Rychlost otáček
Vrtačka Při práci s dřevem, plastem či kovy Velmi vysoká (3000/min.), vhodná pro dělání otvorů
Vrtací kladivo Opracování tvrdých zdí Nižší (do 1000/min.), kombinace s údery, pro opracování stavebního materiálu

Zajímavý vhled do rozdílů mezi vrtačkami a vrtacími kladivy poskytuje i následující video:

Kritéria výběru vrtacího kladiva

Výkon

Základním parametrem výrazně ovlivňujícím efektivitu při činnosti s výrobkem je výkon. Ten by se měl pohybovat okolo minimální hranice 600 W v případě modelů pro domácí použití. Profesionálové samozřejmě používají stroje výrazně výkonnější. Ačkoliv obecně platí, že čím vyšší výkon, tím lépe, je nutné vždy brát ohled i na spotřebu energie a hmotnost, jež jsou výraznější právě v případě silných přístrojů.

Síla příklepu vrtacího kladiva

Značnou důležitost má i síla jednotlivých příklepů. Ta ovlivňuje, jak silným druhem materiálu bude vrtačka schopna proniknout. Zatímco pro drobnější úkoly dostačuje i atribut okolo 1,5 J, při rozsáhlejších rekonstrukcích s velkým množstvím bourání je vhodné poohlédnout se po zařízení o síle příklepu nad 2,5 J. Případně využít služeb bouracího kladiva.

Hmotnost

Ačkoliv se to nezdá, velice podstatným parametrem vrtacích kladiv je jejich hmotnost. V tomto případě totiž neudává pouze počet kilogramů, kolik bude nutné neustále přenášet, ale fakticky ovlivňuje využití pro různé druhy činností. Jejich výpis je možné nalézt v následující tabulce:

Váha Využití
2 kg Montážní práce, vrtání do cihel, betonu, zdiva
3-4 kg Elektroinstalační práce, zateplování budov, vrtání a sekání do silných zdiv, betonu a cihel

Provedení konstrukce

Vzhledem k tomu, že je činnost s těmito typy zařízení docela náročná, je třeba při výběru brát ohled rovněž na způsob provedení konstrukce. Rukojeť by měla dobře padnout do ruky a být dostatečně odizolována, aby nedocházelo k přenosu nepříjemných vibrací do rukou. Svou roli hraje i vyvážení aparátu, zvyšující stabilitu při práci.

Jelikož se jedná o přístroj pro vykonání vcelku náročných úkolů, bývá vystaven nejrůznějším situacím. Výjimkou tak nebývá ani pád kusu zdiva přímo na něj, proto je vhodné si všímat i kvality použitých konstrukčních materiálů. Ty by měly být dostatečně odolné, aby vydržely i méně šetrné zacházení a nedocházelo k zanášení klíčových součástí prachem.

Dodatečné funkce

Svou roli při zjednodušení práce sehrávají i nejrůznější dodatečné funkce a nastavení. Velmi podstatná je možnost aktivní regulace otáček a počtu příklepů, aby byla zaručena přesnost vrtání. V dnešní době staromódní sklíčidla bývají nahrazována rychloupínacími systémy, jež umožňují snadnou a rychlou výměnu vrtáků. Vzhledem k tomu, že při intenzivní práci dochází k vyčerpávání uhlíků, je výhodné, když je přístroj vybaven indikátorem jejich stavu, jenž umožňuje odpovídající reakci.

Zařízení by též mělo být variabilní v možnostech použití nejrůznějších vrtáků tak, aby bylo zaručeno co nejuniverzálnější použití. Výrobci velmi často ke svým produktům dodávají vlastní sady kompatibilních vrtacích zařízení.

Výhodné rovněž je, pokud kladivo funguje jako kombinované, kdy je možné jedním aparátem jak vrtat, tak sekat. To zvýší univerzálnost použití při úpravách tvrdých materiálů.

Značka

Jako u každého řemeslnického nářadí je vhodné se zaměřit také na renomé producenta. Jedině výrobky známých a ověřených producentů totiž nabídnou přesně takovou úroveň práce, jakou od nich zákazníci mohou očekávat. Potěší též obvykle dobrá dostupnost náhradních dílů či servisních středisek. Oblíbená jsou především vrtací kladiva Makita.

Nejprodávanější vrtací kladiva dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (30 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář