ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší vrtací kladiva 2020 – Test a návod jak vybrat

Datum 18.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Mnohé z dříve zcela profesionálních nářadí se v poslední době stávají nedílnou součástí výbav všech správných domácích kutilů. Mezi ně se řadí i vrtací kladiva, přístroje, jež bývají mnohdy zaměňovány s vrtačkami, avšak oplývají nesrovnatelně větší silou.

Jelikož se jedná o dosud laiky příliš neprobádaný segment trhu, rozhodli jsme se pro Vás připravit následující článek. V něm Vás seznámíme s těmi nejlepšími produkty, jež je možné v současné době na trhu nalézt, a taktéž poradíme s jejich správným výběrem.

  Nejlepší vrtací kladiva

  Extol Craft 401232Makita HR 2470Bosch GBH-2-28 F
  Extol Craft 401232Makita HR 2470Bosch GBH-2-28 F
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Síla úderu a příklepu
  Nízká hmotnost
  Dostatečná kvalita řemeslné konstrukce
  Vynikající ergonomie
  Jednoduchá manipulace
  Dostatečný výkon
  Možnost regulace otáček
  Vysoká rázová energie
  Dostatečný výkon
  Výborné řemeslné zpracování
  Nízká hmotnost
  ZÁPORYRychlé zahřívání převodovky
  Nepříliš odolný kufřík
  Absence antivibrační rukojeti
  Slabší sekání
  Drahé náhradní díly
  Nutnost dokoupit příslušenství
  Vyšší cena
  Hlučnost
  SHRNUTÍVýborný pomocník pro občasné bourací práce či vrtání do tvrdých materiálůProdukt pro náročnější domácí kutily, který se nezalekne žádné práce ani materiáluSkvělá volba pro amatéry i profesionály za poměrně dost peněz
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Extol Craft 401232

  Výkon: 1 050 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet příklepů: 4 000 př./min. | Síla úderu: 5 J | Hmotnost: 4,6 kg | Přibližná cena: 2 500 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Síla úderu a příklepu
  • Nízká hmotnost
  • Dostatečná kvalita řemeslné konstrukce
  Zápory
  • Rychlé zahřívání převodovky
  • Nepříliš odolný kufřík
  • Absence antivibrační rukojeti

  Přístroj Extol Craft 401232 je výborným náčiním pro nenáročné zákazníky, kteří potřebují občas provést stavební úpravy. Za velmi nízkou cenu nabízí výkon dostatečný pro vrtání či sekání i do těch nejtvrdších materiálů, díky němuž je zaručena vysoká úroveň a rychlost práce.

  Zásadním pozitivem je i poměrně nízká hmotnost, díky níž se model nepronese. Vcelku kvalitně provedená konstrukce zaručí, že výrobek se nedeformuje ani intenzivnější prací a je schopen plnit své úkoly bez větších problémů i po skončení oficiální záruky.

  Nejvýraznější problém představuje vcelku rychlé zahřívání převodovky při déle trvajícím vrtání. Proto je vhodné občas dát zařízení přestávku na vychladnutí tak, aby nedošlo ke spálení motoru. Přenosný kufřík pro uložení kladiva je vyroben ze slabého plastu a působí navenek příliš levně. Ačkoliv je manipulace snadná díky nízké hmotnosti, absence antivibrační rukojeti způsobuje přenos nepříjemných vibrací a rychlou únavu.

  Celkově se však jedná o produkt splňující všechno, co by od něj mohl občasný uživatel očekávat. Za danou cenu tak představuje skvělou alternativu pro všechny domácí kutily.

  Recenze: Makita HR 2470

  Výkon: 780 W | Otáčky: 1 110 ot./min. | Počet příklepů: 4 500 př./min. | Síla úderu: 2,7 J | Hmotnost: 2,6 kg | Přibližná cena: 3 200 Kč

  Klady
  • Vynikající ergonomie
  • Jednoduchá manipulace
  • Dostatečný výkon
  • Možnost regulace otáček
  Zápory
  • Slabší sekání
  • Drahé náhradní díly
  • Nutnost dokoupit příslušenství

  Druhým modelem našeho přehledu je Makita HR 2470. Ten se pyšní vynikajícím poměrem cena/výkon, díky kterému skvěle zapadne do vybavení každého náročnějšího domácího kutila.

  Významným pozitivem je skvěle provedená ergonomie rukojeti, díky níž dochází k omezení vibrací přecházejících do rukou. Nedochází tak k rychlému nástupu únavy ani při intenzivnější činnosti. Potěší též velmi snadná manipulace a možnost plynulé regulace otáček, případně příklepu. Síla a průraz úderu je tak skvěle ovladatelný a přístroj vždy dělá, co má.

  Nižší nominální výkon se projevuje především v poněkud slabším sekání, jež se může v případě tvrdých materiálů ukázat jako nedostatečné. Náhradní díly jsou, i přes jejich dobrou dostupnost, poměrně drahé. V základní sadě také nejsou dostupné všechny druhy vrtáků a sekáčů, jež je nutné dokoupit.

  Sečteno a podtrženo, firma Makita představila vynikající produkt, jenž uspokojí zákazníky náročné na kvalitu provedení.

  Recenze: Bosch GBH-2-28 F

  Výkon: 880 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet příklepů: 4 000 př./min. | Síla úderu: 3,2 J | Hmotnost: 3,1 kg | Přibližná cena: 5 300 Kč

  Klady
  • Vysoká rázová energie
  • Dostatečný výkon
  • Výborné řemeslné zpracování
  • Nízká hmotnost
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Hlučnost

  Firma Bosch patří mezi etalony kvality a nejinak je tomu i s jejím modelem vrtacího kladiva Bosch GBH-2-28 F. Ten celkovým provedením patří mezi to nejlepší, co je v současné době na trhu možné zakoupit.

  Značná rázová energie umožňuje bezproblémové sekání a vrtání i těch nejtvrdších materiálů. Výkon totiž ve spojení se značnou sílou úderu a množstvím příklepů zaručí skutečný rychlý a hladký průchod zdmi. Konstrukce je vysoce odolná a ani méně šetrné používání se na jejím stavu nijak výrazně nepoznamená. Nízká hmotnost spolu s výborně řešenou ergonomií přispívá ke snadné manipulaci s výrobkem.

  Největším nedostatkem tak zůstává poměrně značný finanční obnos nutný k pořízení produktu. Ten je však více než vykoupen vynikajícími parametry a dlouhověkostí. Přístroj také ve vysokých otáčkách vydává nepříjemný zvuk, může si tudíž vynutit použití ochranných pomůcek.

  Sečteno a podtrženo, firma Bosch navrhla a zkonstruovala vynikajícího pomocníka, jenž odvede svou práci nejen v rukou kutilů, ale pomůže i profesionálním řemeslníkům.

  Nejprodávanější vrtací kladiva dle Heureky

  Jak správně vybrat vrtací kladivo?

  Nejdůležitějším kritériem pro výběr toho správného modelu bývá, jako již standardně, výkon, v tomto případě v kombinaci se silou jednotlivých příklepů. Významnou roli hraje též hmotnost zařízení a jeho konstrukční provedení včetně ergonomie. Podstatné jsou i nejrůznější funkce, ať už je jejich hlavním účel zvýšení komfortu při práci či znásobení bezpečnosti. Standardním parametrem ovlivňujícím celkovou úroveň provedení výrobku bývá značka.

  Vrtačka nebo vrtací kladivo?

  V některých hobbymarketech je možné se setkat se záměnou vrtaček a vrtacích kladiv. Ačkoliv se skutečně jedná o velmi podobné přístroje, jejich využití se výrazně liší. Jednotlivé rozdíly a podobnosti je možné nelézt v následující tabulce:

  Druh zařízeníHlavní využitíRychlost otáček
  VrtačkaPři práci s dřevem, plastem či kovyVelmi vysoká (3000/min.), vhodná pro dělání otvorů
  Vrtací kladivoOpracování tvrdých zdíNižší (do 1000/min.), kombinace s údery, pro opracování stavebního materiálu

  Zajímavý vhled do rozdílů mezi vrtačkami a vrtacími kladivy poskytuje i následující video:

  Kritéria výběru

  Výkon

  Základním parametrem výrazně ovlivňujícím efektivitu při činnosti s výrobkem je výkon. Ten by se měl pohybovat okolo minimální hranice 600 W v případě modelů pro domácí použití. Profesionálové samozřejmě používají stroje výrazně výkonnější. Ačkoliv obecně platí, že čím vyšší výkon, tím lépe, je nutné vždy brát ohled i na spotřebu energie a hmotnost, jež jsou výraznější právě v případě silných přístrojů.

  Síla příklepu

  Značnou důležitost má i síla jednotlivých příklepů. Ta ovlivňuje, jak silným druhem materiálu bude vrtačka schopna proniknout. Zatímco pro drobnější úkoly dostačuje i atribut okolo 1,5 J, při rozsáhlejších rekonstrukcích s velkým množstvím bourání je vhodné poohlédnout se po zařízení o síle příklepu nad 2,5 J.

  Hmotnost

  Ačkoliv se to nezdá, velice podstatným parametrem vrtacích kladiv je jejich hmotnost. V tomto případě totiž neudává pouze počet kilogramů, kolik bude nutné neustále přenášet, ale fakticky ovlivňuje využití pro různé druhy činností. Jejich výpis je možné nalézt v následující tabulce:

  VáhaVyužití
  2 kgMontážní práce, vrtání do cihel, betonu, zdiva
  3-4 kgElektroinstalační práce, zateplování budov, vrtání a sekání do silných zdiv, betonu a cihel

  Provedení konstrukce

  Vzhledem k tomu, že je činnost s těmito typy zařízení docela náročná, je třeba při výběru brát ohled rovněž na způsob provedení konstrukce. Rukojeť by měla dobře padnout do ruky a být dostatečně odizolována, aby nedocházelo k přenosu nepříjemných vibrací do rukou. Svou roli hraje i vyvážení aparátu, zvyšující stabilitu při práci.

  Jelikož se jedná o přístroj pro vykonání vcelku náročných úkolů, bývá vystaven nejrůznějším situacím. Výjimkou tak nebývá ani pád kusu zdiva přímo na něj, proto je vhodné si všímat i kvality použitých konstrukčních materiálů. Ty by měly být dostatečně odolné, aby vydržely i méně šetrné zacházení a nedocházelo k zanášení klíčových součástí prachem.

  Dodatečné funkce

  Svou roli při zjednodušení práce sehrávají i nejrůznější dodatečné funkce a nastavení. Velmi podstatná je možnost aktivní regulace otáček a počtu příklepů, aby byla zaručena přesnost vrtání. V dnešní době staromódní sklíčidla bývají nahrazována rychloupínacími systémy, jež umožňují snadnou a rychlou výměnu vrtáků. Vzhledem k tomu, že při intenzivní práci dochází k vyčerpávání uhlíků, je výhodné, když je přístroj vybaven indikátorem jejich stavu, jenž umožňuje odpovídající reakci.

  Zařízení by též mělo být variabilní v možnostech použití nejrůznějších vrtáků tak, aby bylo zaručeno co nejuniverzálnější použití. Výrobci velmi často ke svým produktům dodávají vlastní sady kompatibilních vrtacích zařízení.

  Výhodné rovněž je, pokud kladivo funguje jako kombinované, kdy je možné jedním aparátem jak vrtat, tak sekat. To zvýší univerzálnost použití při úpravách tvrdých materiálů.

  Značka

  Jako u každého řemeslnického nářadí je vhodné se zaměřit také na renomé producenta. Jedině výrobky známých a ověřených producentů totiž nabídnou přesně takovou úroveň práce, jakou od nich zákazníci mohou očekávat. Potěší též obvykle dobrá dostupnost náhradních dílů či servisních středisek.

  Nejprodávanější vrtací kladiva dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články