I při drobnějších pracích v domácnosti můžeme vykonávat činnosti, s nimiž si klasická vrtačka neporadí. Pro tyto účely se prodávají výkonnější stroje, jejichž vrtací ústrojí je navrženo pro snadný průnik do tvrdých materiálů. Označují se jako příklepové vrtačky, neboť k otáčejícímu se vrtáku přidávají i údery.
V tomto článku vám poradíme, na co byste se při nákupu měli soustředit, abyste zvolili optimální vrtačku, a představíme tří nejlepších produkty, jež je možné v současné době zakoupit.
Velmi výkonná příklepová vrtačka pro náročné a přitom šetrné kutily. Kvalitní konstrukce a rychloupínací systém.
Skvělý pomocník pro nejnáročnjěší kutily. Robustní konstrukcr a výkon dostačující ke všem běžným činnostem.
Levný model od renomovaného výrobce. Nabízí dostatečný výkon při zachování skvělé ergonomie a nízké hmotnosti.
1Nejlepší příklepové vrtačky
Recenze: Black and Decker KR911K – nejlepší poměr cena/výkon
Příkon: 910 W | Krouticí moment: 62 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 0 až 1 100 a 0 – 3 100 ot./min.| Hmotnost: 2,63 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 2 400 Kč
- Opravdu vysoký výkon
- Vysoký krouticí moment
- Odolná konstrukce
- Rychloupínací systém
- Žádné nenalezené
Black and Decker KR911K je vrtačka s příklepem, která se hodí pro všechny náročnější a přitom šetrné uživatele. I když se jedná o spolehlivou a kvalitní mašinku vyrobenou z odolných materiálů, patří stále svou cenou mezi nižší průměr. Kromě kvality zpracování na ní oceníte i snadnou obsluhu. Rychloupínací systém se stará snadné zaaretování vrtáku. Váha 2,63 kg je vzhledem k robustnímu zpracování stále přijatelná.
Dvourychlostní mechanická převodovka vám zajistí vysoký výkon 910 W, který KR911K řadí k pokročilejším vrtačkám. Dokáže vyvinout 3 100 otáček a 52 700 rázů za minutu. Také maximální krouticí moment 62 Nm patří mezi nadprůměrné hodnoty. Za zmínku stojí určitě i praktické funkce jako například nastavitelný hloubkový doraz nebo zpětný chod.
Tlakově odlévaná skříň převodovky je vyrobená z hliníkové slitiny. Zaručuje dostatečný odvod tepla a zvyšuje celkovou odolnost výrobku. Vrtačka Black and Decker KR911K má měkkou rukojeť a pohodlné držení. Součástí balení je i kufřík pro snadné přenášení a skladování.
Recenze: DeWalt DWD524KS – nejlepší příklepová vrtačka (pro náročné)
Příkon: 540 W | Krouticí moment: 40/20 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 1 250 – 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,8 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 5 900 Kč
- Značná síla
- Volitelné rychlosti
- Kovové rychloupínací sklíčidlo
- Nastavitelná boční rukojeť
- Vysoká cena
Chcete, aby vám práce šla vždycky od ruky? Nedáte dopustit na pořádný výkon, s nímž zvládnete i ten nejnáročnější úkol? V tom případě jistě oceníte model DeWalt DWD524KS. Pro své vlastnosti jej lze označit jako jakýsi střed mezi hobby modely určenými do domácích dílen a náčiním pro profesionály.
Zásadní pozitivum spatřujeme v obrovském výkonu. S jeho pomocí zdoláte i tak tvrdý oříšek, jakým mohou být betonové zdi. Samozřejmostí je možnost výběru ze dvou rychlostí otáček podle toho, zda zrovna potřebujete spíše příklep nebo vrtání. Radost udělá i samoupínací sklíčidlo, díky němuž odpadá nutnost neustálých manuálních výměn vrtáků. Fakt, že je vyrobeno z kovu jen podtrhuje celkové vlastnosti přístroje. V mnoha situacích jistě oceníte nastavitelnou boční rukojeť.
Za kvalitu se platí, proto se nedivte poměrně vysokému finančnímu obnosu. Za své peníze ovšem dostanete vlastnosti, kterými se vrtačka může směle měřit s profesionální stroji určenými zkušeným řemeslníkům.
DeWalt DWD524KS patří k tomu nejlepšímu, co lze v kategorii příklepových vrtaček zakoupit. Kombinuje obrovský výkon, perfektní tlumení vibrací a konstrukci, kterou jen tak nějaký náraz nevyvede z míry.
Recenze: Makita HP1630K – levná vrtačka od renomovaného výrobce
Příkon: 710 W | Krouticí moment: 45 Nm | Druh sklíčidla: s kličkou | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,1 kg | Počet rychlostí: 1 | Přibližná cena: 1 750 Kč
- Nízká hmotnost
- Kvalitní provedení
- Dostatečná síla
- Dobře provedená ergonomie
- Tichý chod
- Pouze jedna rychlost
- Absence hloubkoměru
- Sklíčidlo na kličku
Posledním modelem, jenž můžeme s klidem doporučit, je Makita HP1630K. Už jméno výrobce dává tušit, že se jedná o poctivě provedený kus nářadí. Za dané peníze navíc nabízí naprosto exkluzivní vlastnosti.
Velkými výhodami jsou nízká hmotnost a skvěle provedená ergonomie. Nemusíte se obávat ani déle trvající práce, protože zařízení se nepronese a vibrace jsou tlumeny skvěle. Síla plně dostačuje pro domácí použití, bez větších obtíží si poradíte s cihlami či betonem, snad jen mohutné železobetonové panely představují problém. Třešničkou na dortu je tichý chod a konstrukce vyrobena z vysoce kvalitního materiálu.
Zásadním nedostatkem je přítomnost jediné rychlosti, přičemž otáčky regulujete silou stisku příslušeného tlačítka. Radost neudělá ani absence hloubkoměru, takže si musíte vystačit s vlastním odhadem. Využito je staršího způsobu upínání vrtáků – ruční kličky. Dávejte si tedy pozor, abyste ji neztratili.
Hodně muziky za málo peněz, i tak se dá několika slovy zhodnotit Makita HP1630K. Pro uplatnění v domácích pracích v zásadě nic lepšího ani nepotřebujete.
2Nejprodávanější vrtačky podle Heureky
3Jak správně vybrat příklepovou vrtačku?
Ještě předtím, než se začnete přehrabovat nad nabídkou konkrétních výrobků, doporučujeme zvážit účel nákupu vrtačky. Při samotném nákupu berte v potaz hlavně příkon, krouticí moment, typ sklíčidla a rozsah jeho upínání, případně provedení ergonomie. Nemalou roli hraje i hmotnost samotné vrtačky. Nezapomínejte ani nejrůznější funkce a bezpečnostní opatření.
K čemu potřebuji příklepovou vrtačku?
Potřebujete zpracovávat pouze lehké materiály, ale v obchodě vás láká nákup pořádné příklepové vrtačky? Zvažte, zda se vám to cenově vyplatí. Stroje s příklepem jsou totiž dražší a dodatečná síla zde bude zcela zbytečná.
Naopak při opracovávání tvrdých materiálů jako je beton nebo kámen se bez ní neobejdete. Při použití klasických přístrojů spíše zkřivíte vrták, než abyste dosáhli svého. Výhoda moderních modelů spočívá v možnosti příklep vypnout, čímž je lze používat i pro nenáročné úkony.
Kritéria výběru
Příkon
Příkon je základní parametr určující, jak rychlé a efektivní vrtání vlastně bude. Udává se ve Wattech a od jeho výše se odvíjí výkon, ale i spotřeba energie. Obecně platí, že čím vyšší příkon je, tím lépe. Pro domácí použití plně postačuje zhruba 600 W, což běžná nabídka ve specializovaných obchodech splňuje. Takové aparáty lze využít na prakticky všechny myslitelné práce.
Nástroje určené řemeslníkům se potom vyznačují vyšší sílou, jež může dosahovat i výše okolo 1 500 W. Určeny jsou ovšem do rukou profesionálů, neboť jejich výrazná hmotnost a síla mohou způsobit nepříjemný úraz.
Mnozí se též při nákupu ohlížejí na množství otáček. Považujeme za důležité upozornit, že tento atribut nemá větší vliv na úroveň práce. Efektivita příklepu je totiž pevně spjata s výší krouticího momentu.
Krouticí moment
Krouticí moment je úzce spjat s příkonem. Jedná se o vlastnost specifickou pro segment příklepových vrtaček, neboť udává sílu, s níž nástroj proniká do materiálu. Udává se v tzv. newtonmetrech a měli byste vždy pátrat po co nejvyšších hodnotách. V momentě vypnutí pomocného příklepu nabývá hodnoty 0.
Sklíčidla
Neméně významným parametrem je i způsob upínání vrtáků. O tom rozhoduje provedení tzv. sklíčidla. V současné době se na trhu nacházejí dva druhy sklíčidel – na kličku a rychloupínací.
Dříve jediný dostupný způsob má podobu sklíčidla na kličku. Vrták musíte vyměnit ručně za pomocí speciálního klíče. Dnes se uplatňuje zejména u levných modelů, ale mnoho řemeslníků nedá na tento způsob dopustit. Zajišťuje totiž pevnější držení bitů v čelistech než moderní rychloupínací systém.
Právě rychloupínání je trendem, k němuž trh v současnosti směruje. Vrták postačí jen umístit do nitra vrtačky a ten se zaaretuje sám, nebo po stisknutí odpovídajícího tlačítka. Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat případné ztráty klíče.
Neméně důležitý je i rozsah upínání. Ten udává maximální rozměr vrtáku, jež je možné do přístroje vložit. Standardně se pohybuje v rozmezí od 8 do 16 mm, přičemž byste měli volit modely s minimálním rozsahem 13 milimetrů. Jedině tak totiž upnete i větší bity.
Ergonomie
Jestliže jste již někdy něco vrtali, dovedete si představit, jak náročná činnost to je. Zvláště tehdy, kdy ji musíte vykonávat po dobu několika předlouhých hodin. Nástroje by proto měly mít odpovídající provedení ergonomie. Standardně se využívá tvaru klasické vrtačky, vybaveného pohodlnou rukojetí. Výhodou je i systém tlumení vibrací.
Zkontrolujte i umístění jednotlivých ovládacích prvků. Nic asi nenaštve více, pokud se vám zařízení drží skvěle v ruce, ale musíte neustále držet tlačítko, z něhož po několika minutách bolí prst. Tohle vše se vyplatí ověřit fyzickou návštěvou obchodu a „potěžkáním“ zvoleného modelu.
Hmotnost
Na to, jak pohodlná vaše práce vlastně bude, má zásadní vliv i hmotnost vrtačky. Každý gram navíc je totiž při déletrvající činnosti znát a subjektivně nabývá náčiní nesnesitelné váhy. Majorita nástrojů na trhu bývá těžká zhruba 1,5 – 4 kg. Taková hmotnost zajišťuje dostatečnou kvalitu konstrukce při zachování jednoduché manipulace.
Masivní výrobky určené řemeslníkům v extrémním případě dosahují až 10 kilogramů. Obvykle však jde o nástroje, s nimiž se pracuje jen ve velmi krátkých intervalech. Rozhodně nepočítejte, že byste s nimi bez úhony zvládli několikahodinovou směnu.
Funkce a bezpečnost
Při nákupu jakéhokoliv nástroje dnes již neplatí, že dostanete jen vybraný artikl a tím vše hasne. Firmy se předhánějí v paletě nabízených funkcí, příslušenství a zejména bezpečnostních prvků. Hlavně na jejich provedení byste neměli za žádných okolností zapomínat. Intenzivní práce s sebou vždy přináší nemalá rizika pro lidské zdraví. Přehled jednotlivých rozšíření nabízí následující tabulka:
Funkce | Účel |
---|---|
KickBack Control | Zabránění zpětnému rázu |
Tlumení vibrací | Systém zabraňující průniku nepříjemných vibrací do dlaní |
Převodové stupně | Možnost volit z několika nastavení otáček |
Zpětný chod | Změna směru točení vrtáku pro snadnější vytažení |
Aretační tlačítko | Práce pod konstantními otáčkami bez nutnosti držení tlačítka |
Kufřík | Nádoba pro bezpečné uložení nástroje a vrtáků |
Bezpečnostní pojistka | Okamžité vypnutí přístroje při ztrátě kontroly |
Dodatečná rukojeť | Pro snadnější držení v obou rukou |