ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší příklepové vrtačky roku 2019

I při drobnějších pracích v domácnosti můžeme vykonávat činnosti, s nimiž si klasická vrtačka neporadí. Pro tyto účely se v obchodech prodávají i výkonnější stroje, jejichž vrtací ústrojí je navrženo pro snadný průnik do tvrdých materiálů. Označují se jako příklepové vrtačky, neboť k otáčejícímu se vrtáku přidávají i údery.

Jelikož někdy je problém se v široké nabídce zorientovat, připravili jsme pro vás tento článek. Poradíme vám v něm, na co byste se při nákupu měli soustředit tak, abyste zvolili optimální model. Samozřejmostí je i představení tří nejlepších produktů, jež je možné v současné době zakoupit.

  Nejlepší příklepové vrtačky

  Makita HP1630KBosch GSB 19-2 REDeWalt DWD524KS
  Makita HP1630KBosch GSB 19-2 REDeWalt DWD524KS
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká hmotnost
  Kvalitní provedení
  Dostatečná síla
  Dobře provedená ergonomie
  Tichý chod
  Robustní konstrukce
  Menší hmotnost
  Komfortní upínání
  Dlouhý kabel
  Značná síla
  Volitelné rychlosti
  Kovové rychloupínací sklíčidlo
  Nastavitelná boční rukojeť
  ZÁPORYPouze jedna rychlost
  Absence hloubkoměru
  Sklíčidlo na kličku
  Nižší sílaVysoká cena
  SHRNUTÍLevný model od renomovaného výrobce, nabízející hodně muziky za málo peněz. Nabízí dostatečný výkon při zachování skvělé ergonomie a nízké hmotnosti. Pozor jen na ztrátu kličky ke sklíčidlu a fakt, že nelze regulovat množství otáčekIdeální volba pro domácí použití. Robustní konstrukce se nezalekne ani méně přívětivého prostředí a rychloupínací systém se postará o snadnou a komfortní výměnu bitů. Počítejte však, že se silnějšími materiály si příliš dobře neporadíLuxusní pomocník pro nejnáročnější domácí kutily. Očekávejte robustní konstrukci a výkon dostačující ke všem běžným činnostem. Za kvalitu se bohužel platí, proto se připravte na poněkud výraznější cenovku.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Makita HP1630K

  Příkon: 710 W | Krouticí moment: 45 Nm | Druh sklíčidla: s kličkou | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,1 kg | Počet rychlostí: 1 | Přibližná cena: 1 700 Kč

  Klady
  • Nízká hmotnost
  • Kvalitní provedení
  • Dostatečná síla
  • Dobře provedená ergonomie
  • Tichý chod
  Zápory
  • Pouze jedna rychlost
  • Absence hloubkoměru
  • Sklíčidlo na kličku

  První modelem, jenž můžeme s klidem doporučit, je Makita HP1630K. Už jméno výrobce dává tušit, že se jedná o poctivě provedený kus nářadí. Za dané peníze navíc nabízí naprosto exkluzivní vlastnosti.

  Velkými výhodami jsou nízká hmotnost a skvěle provedená ergonomie. Nemusíte se obávat ani déle trvající práce, protože zařízení se nepronese a vibrace jsou tlumeny skvěle. Síla plně dostačuje pro domácí použití, bez větších obtíží si poradíte s cihlami či betonem, snad jen mohutné železobetonové panely představují problém. Třešničkou na dortu je tichý chod a konstrukce vyrobena z vysoce kvalitního materiálu.

  Zásadním nedostatkem je přítomnost jediné rychlosti, přičemž otáčky regulujete silou stisku příslušeného tlačítka. Radost neudělá ani absence hloubkoměru, takže si musíte vystačit s vlastním odhadem. Využito je staršího způsobu upínání vrtáků – ruční kličky. Dávejte si tedy pozor, abyste ji neztratili.

  Hodně muziky za málo peněz, i tak se dá několika slovy zhodnotit Makita HP1630K. Pro uplatnění v domácích pracích v zásadě nic lepšího ani nepotřebujete.

  Recenze: Bosch GSB 19-2 RE

  Příkon: 850 W | Krouticí moment: 36 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 1 000 – 3 000 ot./min.| Hmotnost: 2,6 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 3 800 Kč

  Klady
  • Robustní konstrukce
  • Menší hmotnost
  • Komfortní upínání
  • Dlouhý kabel
  Zápory
  • Nižší síla

  Vydáváte se do náročného prostředí a potřebujete nástroj robustní a odolné konstrukce? Zvažte zakoupení vrtačky Bosch GSB 19-2 RE. Právě vysoká jakost použitých materiálů a jejich robustnost ji totiž zdobí.

  Mezi významná pozitiva patří i nižší hmotnost, díky níž se neunavíte ani při déletrvající práci. Když k tomu přičteme i uspokojivé provedení ergonomie a dodatečnou rukojeť, nemáte se čeho bát. Rychloupínací systém zajišťuje snadnou aretaci vrtáku v rozmezí od 1,5 do 13 milimetrů. Měkký kabel je dostatečně dlouhý, takže se dostanete, kam potřebujete i bez nutnosti použití prodloužení.

  Jediným podstatným negativem, které musíme zmínit, je nižší síla. Krouticí moment dosahuje pouze 36 Nm. Pro drobnější práci v domácnosti plně postačuje, nepočítejte však s vrtáním do mohutných a odolných materiálů.

  Pokud jde o kvalitu provedení a design, nemá Bosch GSB 19-2 RE ve své kategorii konkurenci. I přes trošku slabší výkon zvládne úkoly v domácnosti bez větších problémů.

  Recenze: DeWalt DWD524KS

  Příkon: 540 W | Krouticí moment: 40/20 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 1 250 – 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,8 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 6 600 Kč

  Klady
  • Značná síla
  • Volitelné rychlosti
  • Kovové rychloupínací sklíčidlo
  • Nastavitelná boční rukojeť
  Zápory
  • Vysoká cena

  Chcete, aby vám práce šla vždycky od ruky? Nedáte dopustit na pořádný výkon, s nímž zvládnete i ten nejnáročnější úkol? V tom případě jistě oceníte model DeWalt DWD524KS. Pro své vlastnosti jej lze označit jako jakýsi střed mezi hobby modely určenými do domácích dílen a náčiním pro profesionály.

  Zásadní pozitivum spatřujeme v obrovském výkonu. S jeho pomocí zdoláte i tak tvrdý oříšek, jakým mohou být betonové zdi. Samozřejmostí je možnost výběru ze dvou rychlostí otáček podle toho, zda zrovna potřebujete spíše příklep nebo vrtání. Radost udělá i samoupínací sklíčidlo, díky němuž odpadá nutnost neustálých manuálních výměn vrtáků. Fakt, že je vyrobeno z kovu jen podtrhuje celkové vlastnosti přístroje. V mnoha situacích jistě oceníte nastavitelnou boční rukojeť.

  Za kvalitu se platí, proto se nedivte poměrně vysokému finančnímu obnosu. Za své peníze ovšem dostanete vlastnosti, kterými se vrtačka může směle měřit s profesionální stroji určenými zkušeným řemeslníkům.

  DeWalt DWD524KS patří k tomu nejlepšímu, co lze v kategorii příklepových vrtaček zakoupit. Kombinuje obrovský výkon, perfektní tlumení vibrací a konstrukci, kterou jen tak nějaký náraz nevyvede z míry.

  Nejprodávanější vrtačky podle Heureky

  Jak správně vybrat příklepovou vrtačku?

  Ještě předtím, než se začnete přehrabovat nad nabídkou konkrétních výrobků, doporučujeme zvážit účel nákupu vrtačky. Při samotném nákupu berte v potaz hlavně příkon, krouticí moment, typ sklíčidla a rozsah jeho upínání, případně provedení ergonomie. Nemalou roli hraje i hmotnost samotné vrtačky. Nezapomínejte ani nejrůznější funkce a bezpečnostní opatření.

  K čemu potřebuji příklepovou vrtačku?

  Potřebujete zpracovávat pouze lehké materiály, ale v obchodě vás láká nákup pořádné příklepové vrtačky? Zvažte, zda se vám to cenově vyplatí. Stroje s příklepem jsou totiž dražší a dodatečná síla zde bude zcela zbytečná.

  Naopak při opracovávání tvrdých materiálů jako je beton nebo kámen se bez ní neobejdete. Při použití klasických přístrojů spíše zkřivíte vrták, než abyste dosáhli svého. Výhoda moderních modelů spočívá v možnosti příklep vypnout, čímž je lze používat i pro nenáročné úkony.

  Kritéria výběru

  Příkon

  Příkon je základní parametr určující, jak rychlé a efektivní vrtání vlastně bude. Udává se ve Wattech a od jeho výše se odvíjí výkon, ale i spotřeba energie. Obecně platí, že čím vyšší příkon je, tím lépe. Pro domácí použití plně postačuje zhruba 600 W, což běžná nabídka ve specializovaných obchodech splňuje. Takové aparáty lze využít na prakticky všechny myslitelné práce.

  Nástroje určené řemeslníkům se potom vyznačují vyšší sílou, jež může dosahovat i výše okolo 1 500 W. Určeny jsou ovšem do rukou profesionálů, neboť jejich výrazná hmotnost a síla mohou způsobit nepříjemný úraz.

  Mnozí se též při nákupu ohlížejí na množství otáček. Považujeme za důležité upozornit, že tento atribut nemá větší vliv na úroveň práce. Efektivita příklepu je totiž pevně spjata s výší krouticího momentu.

  Krouticí moment

  Krouticí moment je úzce spjat s příkonem. Jedná se o vlastnost specifickou pro segment příklepových vrtaček, neboť udává sílu, s níž nástroj proniká do materiálu. Udává se v tzv. newtonmetrech  a měli byste vždy pátrat po co nejvyšších hodnotách. V momentě vypnutí pomocného příklepu nabývá hodnoty 0.

  Sklíčidla

  Neméně významným parametrem je i způsob upínání vrtáků. O tom rozhoduje provedení tzv. sklíčidla. V současné době se na trhu nacházejí dva druhy sklíčidel – na kličku a rychloupínací.

  Dříve jediný dostupný způsob má podobu sklíčidla na kličku. Vrták musíte vyměnit ručně za pomocí speciálního klíče. Dnes se uplatňuje zejména u levných modelů, ale mnoho řemeslníků nedá na tento způsob dopustit. Zajišťuje totiž pevnější držení bitů v čelistech než moderní rychloupínací systém.

  Právě rychloupínání je trendem, k němuž trh v současnosti směruje. Vrták postačí jen umístit do nitra vrtačky a ten se zaaretuje sám, nebo po stisknutí odpovídajícího tlačítka. Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat případné ztráty klíče.

  Neméně důležitý je i rozsah upínání. Ten udává maximální rozměr vrtáku, jež je možné do přístroje vložit. Standardně se pohybuje v rozmezí od 8 do 16 mm, přičemž byste měli volit modely s minimálním rozsahem 13 milimetrů. Jedině tak totiž upnete i větší bity.

  Ergonomie

  Jestliže jste již někdy něco vrtali, dovedete si představit, jak náročná činnost to je. Zvláště tehdy, kdy ji musíte vykonávat po dobu několika předlouhých hodin. Nástroje by proto měly mít odpovídající provedení ergonomie. Standardně se využívá tvaru klasické vrtačky, vybaveného pohodlnou rukojetí. Výhodou je i systém tlumení vibrací.

  Zkontrolujte i umístění jednotlivých ovládacích prvků. Nic asi nenaštve více, pokud se vám zařízení drží skvěle v ruce, ale musíte neustále držet tlačítko, z něhož po několika minutách bolí prst. Tohle vše se vyplatí ověřit fyzickou návštěvou obchodu a „potěžkáním“ zvoleného modelu.

  Hmotnost

  Na to, jak pohodlná vaše práce vlastně bude, má zásadní vliv i hmotnost vrtačky. Každý gram navíc je totiž při déletrvající činnosti znát a subjektivně nabývá náčiní nesnesitelné váhy. Majorita nástrojů na trhu bývá těžká zhruba 1,5 – 4 kg. Taková hmotnost zajišťuje dostatečnou kvalitu konstrukce při zachování jednoduché manipulace.

  Masivní výrobky určené řemeslníkům v extrémním případě dosahují až 10 kilogramů. Obvykle však jde o nástroje, s nimiž se pracuje jen ve velmi krátkých intervalech. Rozhodně nepočítejte, že byste s nimi bez úhony zvládli několikahodinovou směnu.

  Funkce a bezpečnost

  Při nákupu jakéhokoliv nástroje dnes již neplatí, že dostanete jen vybraný artikl a tím vše hasne. Firmy se předhánějí v paletě nabízených funkcí, příslušenství a zejména bezpečnostních prvků. Hlavně na jejich provedení byste neměli za žádných okolností zapomínat. Intenzivní práce s sebou vždy přináší nemalá rizika pro lidské zdraví. Přehled jednotlivých rozšíření nabízí následující tabulka:

  FunkceÚčel
  KickBack ControlZabránění zpětnému rázu
  Tlumení vibracíSystém zabraňující průniku nepříjemných vibrací do dlaní
  Převodové stupněMožnost volit z několika nastavení otáček
  Zpětný chodZměna směru točení vrtáku pro snadnější vytažení
  Aretační tlačítkoPráce pod konstantními otáčkami bez nutnosti držení tlačítka
  KufříkNádoba pro bezpečné uložení nástroje a vrtáků
  Bezpečnostní pojistkaOkamžité vypnutí přístroje při ztrátě kontroly
  Dodatečná rukojeťPro snadnější držení v obou rukou

  Nejprodávanější vrtačky podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články