ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší příklepové vrtačky roku 2021

Datum 17.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

I při drobnějších pracích v domácnosti můžeme vykonávat činnosti, s nimiž si klasická vrtačka neporadí. Pro tyto účely se prodávají výkonnější stroje, jejichž vrtací ústrojí je navrženo pro snadný průnik do tvrdých materiálů. Označují se jako příklepové vrtačky, neboť k otáčejícímu se vrtáku přidávají i údery.

V našem testu se nejlépe osvědčila extra výkonná příklepová vrtačka Bosch GSB 18-2 RE.

Nejlepší celkově

Výkonná příklepová vrtačka vhodná i pro intenzivnější použití. Odolné zpracování a ergonomické i bezpečné použití.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Velmi výkonná příklepová vrtačka pro náročné a přitom šetrné kutily. Kvalitní konstrukce a rychloupínací systém.

Nejlepší levná (do 2 000 Kč)

Levný model od renomovaného výrobce. Nabízí dostatečný výkon při zachování skvělé ergonomie a nízké hmotnosti.

1Nejlepší příklepové vrtačky

Recenze: Bosch GSB 18-2 RE – nejlepší příklepová vrtačka pro profesionály

Bosch GSB 18-2 příklepová vrtačkaNáš tipChytrýVyběr.cz Pro náročné

Příkon: 800 W | Krouticí moment: 24/14 Nm | Druh sklíčidla: s ozubeným věncem| Rozsah sklíčidla: 1,5 – 13 mm | Počet otáček: 0 – 3 000 ot./min.| Hmotnost: 2,6 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 3 099 Kč

Klady
 • Vynikající výkon
 • Velmi odolné zpracování
 • Skvělá ergonomie a bezpečnost
 • Možnost použít i ve stojanu
Zápory
 • Lehce vyšší hmotnost

První příčku našeho testu obsadila špičková příklepová vrtačka prestižní německé značky Bosch. Jde o model GSB 18-2 RE, který představuje jasný vrchol ve své třídě. Vrtačka je precizně a velmi odolně zpracovaná. Snese i intenzivní používání a přesto slibuje dlouhou životnost. Výrobce si dal záležet rovněž na ergonomii a bezpečnosti práce. Vrtačka má inovovanou rukojeť a tlumící gumovou vložku pro lepší a jistější úchop. Opatřena je bezpečnostní spojkou Anti-Rotation. Tuto vrtačku však můžete použít i ve stojanu. I přes robustní zpracování si uchovává solidní hmotnost 2,6 kg.

Příkon příklepové vrtačky je 800 W, takže jde o opravdu výkonného dříče – nezalekne se ani velmi pevných materiálů a náročné práce. Do oceli s ní vyvrtáte otvor o průměru až 13 mm, do betonu 16 mm a do dřeva až 35 mm. Pomocí regulace otáček ovládacím kolečkem můžete upravovat rychlost podle potřeb konkrétního materiálu. Volit můžete pravý i levý chod. Zkrátka a dobře, tato vrtačka nabízí hodně, a to navíc za cenu, kterou nelze ani v nejmenším považovat za přemrštěnou. O kvalitách přístroje svědčí i obecně skvělá hodnocení v testech a recenzích.

Recenze: Black and Decker KR911K – nejlepší příklepová vrtačka v poměru cena/výkon

Nejlepší příklepová vrtačka Black and Decker KR911K test a recenze Zlatý střed

Příkon: 910 W | Krouticí moment: 62 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 0 až 1 100 a 0 – 3 100 ot./min.| Hmotnost: 2,63 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 2 400 Kč

Klady
 • Opravdu vysoký výkon
 • Vysoký krouticí moment
 • Odolná konstrukce
 • Rychloupínací systém
Zápory
 • Žádné nenalezené

Black and Decker KR911K je vrtačka s příklepem, která se hodí pro všechny náročnější a přitom šetrné uživatele. I když se jedná o spolehlivou a kvalitní mašinku vyrobenou z odolných materiálů, patří stále svou cenou mezi nižší průměr. Kromě kvality zpracování na ní oceníte i snadnou obsluhu. Rychloupínací systém se stará snadné zaaretování vrtáku. Váha 2,63 kg je vzhledem k robustnímu zpracování stále přijatelná.

Dvourychlostní mechanická převodovka vám zajistí vysoký výkon 910 W, který KR911K řadí k pokročilejším vrtačkám. Dokáže vyvinout 3 100 otáček a 52 700 rázů za minutu. Také maximální krouticí moment 62 Nm patří mezi nadprůměrné hodnoty. Za zmínku stojí určitě i praktické funkce jako například nastavitelný hloubkový doraz nebo zpětný chod.

Tlakově odlévaná skříň převodovky je vyrobená z hliníkové slitiny. Zaručuje dostatečný odvod tepla a zvyšuje celkovou odolnost výrobku. Vrtačka Black and Decker KR911K má měkkou rukojeť a pohodlné držení. Součástí balení je i kufřík pro snadné přenášení a skladování.

Recenze: Makita HP1630K – levná vrtačka od renomovaného výrobce

Nejlepší příklepová vrtačka Makita HP1630K test a recenze Levný základ

Příkon: 710 W | Krouticí moment: 45 Nm | Druh sklíčidla: s kličkou | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,1 kg | Počet rychlostí: 1 | Přibližná cena: 1 750 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Kvalitní provedení
 • Dostatečná síla
 • Dobře provedená ergonomie
 • Tichý chod
Zápory
 • Pouze jedna rychlost
 • Absence hloubkoměru
 • Sklíčidlo na kličku

Posledním modelem, jenž můžeme s klidem doporučit, je Makita HP1630K. Už jméno výrobce dává tušit, že se jedná o poctivě provedený kus nářadí. Za dané peníze navíc nabízí naprosto exkluzivní vlastnosti.

Velkými výhodami jsou nízká hmotnost a skvěle provedená ergonomie. Nemusíte se obávat ani déle trvající práce, protože zařízení se nepronese a vibrace jsou tlumeny skvěle. Síla plně dostačuje pro domácí použití, bez větších obtíží si poradíte s cihlami či betonem, snad jen mohutné železobetonové panely představují problém. Třešničkou na dortu je tichý chod a konstrukce vyrobena z vysoce kvalitního materiálu.

Zásadním nedostatkem je přítomnost jediné rychlosti, přičemž otáčky regulujete silou stisku příslušeného tlačítka. Radost neudělá ani absence hloubkoměru, takže si musíte vystačit s vlastním odhadem. Využito je staršího způsobu upínání vrtáků – ruční kličky. Dávejte si tedy pozor, abyste ji neztratili.

Hodně muziky za málo peněz, i tak se dá několika slovy zhodnotit Makita HP1630K. Pro uplatnění v domácích pracích v zásadě nic lepšího ani nepotřebujete.

2Nejprodávanější vrtačky podle Heureky

3Jak správně vybrat příklepovou vrtačku?

Ještě předtím, než se začnete přehrabovat nad nabídkou konkrétních výrobků, doporučujeme zvážit účel nákupu vrtačky. Při samotném nákupu berte v potaz hlavně příkon, krouticí moment, typ sklíčidla a rozsah jeho upínání, případně provedení ergonomie. Nemalou roli hraje i hmotnost samotné vrtačky. Nezapomínejte ani nejrůznější funkce a bezpečnostní opatření.

K čemu potřebuji příklepovou vrtačku?

Potřebujete zpracovávat pouze lehké materiály, ale v obchodě vás láká nákup pořádné příklepové vrtačky? Zvažte, zda se vám to cenově vyplatí. Stroje s příklepem jsou totiž dražší a dodatečná síla zde bude zcela zbytečná.

Naopak při opracovávání tvrdých materiálů jako je beton nebo kámen se bez ní neobejdete. Při použití klasických přístrojů spíše zkřivíte vrták, než abyste dosáhli svého. Výhoda moderních modelů spočívá v možnosti příklep vypnout, čímž je lze používat i pro nenáročné úkony.

Kritéria výběru

Příkon

Příkon je základní parametr určující, jak rychlé a efektivní vrtání vlastně bude. Udává se ve Wattech a od jeho výše se odvíjí výkon, ale i spotřeba energie. Obecně platí, že čím vyšší příkon je, tím lépe. Pro domácí použití plně postačuje zhruba 600 W, což běžná nabídka ve specializovaných obchodech splňuje. Takové aparáty lze využít na prakticky všechny myslitelné práce.

Nástroje určené řemeslníkům se potom vyznačují vyšší sílou, jež může dosahovat i výše okolo 1 500 W. Určeny jsou ovšem do rukou profesionálů, neboť jejich výrazná hmotnost a síla mohou způsobit nepříjemný úraz.

Mnozí se též při nákupu ohlížejí na množství otáček. Považujeme za důležité upozornit, že tento atribut nemá větší vliv na úroveň práce. Efektivita příklepu je totiž pevně spjata s výší krouticího momentu.

Krouticí moment

Krouticí moment je úzce spjat s příkonem. Jedná se o vlastnost specifickou pro segment příklepových vrtaček, neboť udává sílu, s níž nástroj proniká do materiálu. Udává se v tzv. newtonmetrech  a měli byste vždy pátrat po co nejvyšších hodnotách. V momentě vypnutí pomocného příklepu nabývá hodnoty 0.

Sklíčidla

Neméně významným parametrem je i způsob upínání vrtáků. O tom rozhoduje provedení tzv. sklíčidla. V současné době se na trhu nacházejí dva druhy sklíčidel – na kličku a rychloupínací.

Dříve jediný dostupný způsob má podobu sklíčidla na kličku. Vrták musíte vyměnit ručně za pomocí speciálního klíče. Dnes se uplatňuje zejména u levných modelů, ale mnoho řemeslníků nedá na tento způsob dopustit. Zajišťuje totiž pevnější držení bitů v čelistech než moderní rychloupínací systém.

Právě rychloupínání je trendem, k němuž trh v současnosti směruje. Vrták postačí jen umístit do nitra vrtačky a ten se zaaretuje sám, nebo po stisknutí odpovídajícího tlačítka. Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat případné ztráty klíče.

Neméně důležitý je i rozsah upínání. Ten udává maximální rozměr vrtáku, jež je možné do přístroje vložit. Standardně se pohybuje v rozmezí od 8 do 16 mm, přičemž byste měli volit modely s minimálním rozsahem 13 milimetrů. Jedině tak totiž upnete i větší bity.

Ergonomie

Jestliže jste již někdy něco vrtali, dovedete si představit, jak náročná činnost to je. Zvláště tehdy, kdy ji musíte vykonávat po dobu několika předlouhých hodin. Nástroje by proto měly mít odpovídající provedení ergonomie. Standardně se využívá tvaru klasické vrtačky, vybaveného pohodlnou rukojetí. Výhodou je i systém tlumení vibrací.

Zkontrolujte i umístění jednotlivých ovládacích prvků. Nic asi nenaštve více, pokud se vám zařízení drží skvěle v ruce, ale musíte neustále držet tlačítko, z něhož po několika minutách bolí prst. Tohle vše se vyplatí ověřit fyzickou návštěvou obchodu a „potěžkáním“ zvoleného modelu.

Hmotnost

Na to, jak pohodlná vaše práce vlastně bude, má zásadní vliv i hmotnost vrtačky. Každý gram navíc je totiž při déletrvající činnosti znát a subjektivně nabývá náčiní nesnesitelné váhy. Majorita nástrojů na trhu bývá těžká zhruba 1,5 – 4 kg. Taková hmotnost zajišťuje dostatečnou kvalitu konstrukce při zachování jednoduché manipulace.

Masivní výrobky určené řemeslníkům v extrémním případě dosahují až 10 kilogramů. Obvykle však jde o nástroje, s nimiž se pracuje jen ve velmi krátkých intervalech. Rozhodně nepočítejte, že byste s nimi bez úhony zvládli několikahodinovou směnu.

Funkce a bezpečnost

Při nákupu jakéhokoliv nástroje dnes již neplatí, že dostanete jen vybraný artikl a tím vše hasne. Firmy se předhánějí v paletě nabízených funkcí, příslušenství a zejména bezpečnostních prvků. Hlavně na jejich provedení byste neměli za žádných okolností zapomínat. Intenzivní práce s sebou vždy přináší nemalá rizika pro lidské zdraví. Přehled jednotlivých rozšíření nabízí následující tabulka:

Funkce Účel
KickBack Control Zabránění zpětnému rázu
Tlumení vibrací Systém zabraňující průniku nepříjemných vibrací do dlaní
Převodové stupně Možnost volit z několika nastavení otáček
Zpětný chod Změna směru točení vrtáku pro snadnější vytažení
Aretační tlačítko Práce pod konstantními otáčkami bez nutnosti držení tlačítka
Kufřík Nádoba pro bezpečné uložení nástroje a vrtáků
Bezpečnostní pojistka Okamžité vypnutí přístroje při ztrátě kontroly
Dodatečná rukojeť Pro snadnější držení v obou rukou

Nejprodávanější vrtačky podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články