Nejlepší příklepové vrtačky roku 2018

I při drobnějších pracích v domácnosti můžeme vykonávat činnosti, s nimiž si klasická vrtačka neporadí. Pro tyto účely se v obchodech prodávají i výkonnější stroje, jejichž vrtací ústrojí je navrženo pro snadný průnik do tvrdých materiálů. Označují se jako příklepové vrtačky, neboť k otáčejícímu se vrtáku přidávají i údery.

Jelikož někdy je problém se v široké nabídce zorientovat, připravili jsme pro vás tento článek. Poradíme vám v něm, na co byste se při nákupu měli soustředit tak, abyste zvolili optimální model. Samozřejmostí je i představení tří nejlepších produktů, jež je možné v současné době zakoupit.

Nejlepší příklepové vrtačky

Makita HP1630K

Bosch GSB 19-2 RE

AEG ERGOMAX

Makita HP1630K

Bosch GSB 19-2 RE

AEG ERGOMAX

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká hmotnost

Kvalitní provedení

Dostatečná síla

Dobře provedená ergonomie

Tichý chod

Robustní konstrukce

Menší hmotnost

Komfortní upínání

Dlouhý kabel

Značná síla

Volitelné rychlosti

Kovové rychloupínací sklíčidlo

Snímatelné zadní držadlo

ZÁPORY

Pouze jedna rychlost

Absence hloubkoměru

Sklíčidlo na kličku

Nižší síla

Vysoká cena

SHRNUTÍ

Levný model od renomovaného výrobce, nabízející hodně muziky za málo peněz. Nabízí dostatečný výkon při zachování skvělé ergonomie a nízké hmotnosti. Pozor jen na ztrátu kličky ke sklíčidlu a fakt, že nelze regulovat množství otáček

Ideální volba pro domácí použití. Robustní konstrukce se nezalekne ani méně přívětivého prostředí a rychloupínací systém se postará o snadnou a komfortní výměnu bitů. Počítejte však, že se silnějšími materiály si příliš dobře neporadí

Vynikající nástroj pro náročné zákazníky. Samozřejmostí je precizně navržená konstrukce a skutečně vysoký výkon. Dodatečná rukojeť navíc zajistí snadnější držení. Snad jen ta cena by mohla být o něco málo nižší, za kvalitu se však platí

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Makita HP1630K

Příkon: 710 W | Krouticí moment: 45 Nm | Druh sklíčidla: s kličkou | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,1 kg | Počet rychlostí: 1 | Přibližná cena: 1 700 Kč

KLADY:
 • Nízká hmotnost
 • Kvalitní provedení
 • Dostatečná síla
 • Dobře provedená ergonomie
 • Tichý chod

ZÁPORY:
 • Pouze jedna rychlost
 • Absence hloubkoměru
 • Sklíčidlo na kličku

První modelem, jenž můžeme s klidem doporučit, je Makita HP1630K. Už jméno výrobce dává tušit, že se jedná o poctivě provedený kus nářadí. Za dané peníze navíc nabízí naprosto exkluzivní vlastnosti.

Velkými výhodami jsou nízká hmotnost a skvěle provedená ergonomie. Nemusíte se obávat ani déle trvající práce, protože zařízení se nepronese a vibrace jsou tlumeny skvěle. Síla plně dostačuje pro domácí použití, bez větších obtíží si poradíte s cihlami či betonem, snad jen mohutné železobetonové panely představují problém. Třešničkou na dortu je tichý chod a konstrukce vyrobena z vysoce kvalitního materiálu.

Zásadním nedostatkem je přítomnost jediné rychlosti, přičemž otáčky regulujete silou stisku příslušeného tlačítka. Radost neudělá ani absence hloubkoměru, takže si musíte vystačit s vlastním odhadem. Využito je staršího způsobu upínání vrtáků – ruční kličky. Dávejte si tedy pozor, abyste ji neztratili.

Hodně muziky za málo peněz, i tak se dá několika slovy zhodnotit Makita HP1630K. Pro uplatnění v domácích pracích v zásadě nic lepšího ani nepotřebujete.

Zjistit cenu >>

Recenze: Bosch GSB 19-2 RE

Příkon: 850 W | Krouticí moment: 36 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 1 000 – 3 000 ot./min.| Hmotnost: 2,6 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 3 800 Kč

KLADY:
 • Robustní konstrukce
 • Menší hmotnost
 • Komfortní upínání
 • Dlouhý kabel

ZÁPORY:
 • Nižší síla

Vydáváte se do náročného prostředí a potřebujete nástroj robustní a odolné konstrukce? Zvažte zakoupení vrtačky Bosch GSB 19-2 RE. Právě vysoká jakost použitých materiálů a jejich robustnost ji totiž zdobí.

Mezi významná pozitiva patří i nižší hmotnost, díky níž se neunavíte ani při déletrvající práci. Když k tomu přičteme i uspokojivé provedení ergonomie a dodatečnou rukojeť, nemáte se čeho bát. Rychloupínací systém zajišťuje snadnou aretaci vrtáku v rozmezí od 1,5 do 13 milimetrů. Měkký kabel je dostatečně dlouhý, takže se dostanete, kam potřebujete i bez nutnosti použití prodloužení.

Jediným podstatným negativem, které musíme zmínit, je nižší síla. Krouticí moment dosahuje pouze 36 Nm. Pro drobnější práci v domácnosti plně postačuje, nepočítejte však s vrtáním do mohutných a odolných materiálů.

Pokud jde o kvalitu provedení a design, nemá Bosch GSB 19-2 RE ve své kategorii konkurenci. I přes trošku slabší výkon zvládne úkoly v domácnosti bez větších problémů.

Zjistit cenu >>

Recenze: AEG ERGOMAX

Příkon: 750 W | Krouticí moment: 58 Nm | Druh sklíčidla: rychloupínací | Rozsah sklíčidla: 13 mm | Počet otáček: 1 200 – 3 200 ot./min.| Hmotnost: 2,6 kg | Počet rychlostí: 2 | Přibližná cena: 6 600 Kč

KLADY:
 • Značná síla
 • Volitelné rychlosti
 • Kovové rychloupínací sklíčidlo
 • Snímatelné zadní držadlo

ZÁPORY:
 • Vysoká cena

Řadíte-li se mezi milovníky výkonných nástrojů a vyžadujete pro sebe vždy jen to nejlepší, určitě oceníte AEG ERGOMAX. Svými vlastnostmi se pohybuje na hraně mezi vrtačkami určenými domácím kutilům a těm pro ruce profesionálů.

Největší devízou je opravdu vysoký výkon, díky němuž si bez problémů poradí i s velmi pevnými materiály. Nezaleknete se ani mohutných betonových zdí. Výhodou je též možnost výběru ze dvou rychlostí otáčení. Samoupínací sklíčidlo je vyrobeno z kovu, jenž zajišťuje jeho odolnost proti opotřebení. Snímatelné zadní držadlo nalezne využití při náročných pracích, kdy určitě oceníte dodatečnou oporu.

Jedinou významnější vadu na kráse představuje poměrně velký finanční obnos, který za pořízení modelu zaplatíte. Dostanete však za něj parádní zařízení, s nímž se můžete vydat na jakoukoliv práci a nemusíte bát, že byste ji nezvládli.

AEG ERGOMAX ztělesňuje všechno, co by kvalitní příklepové vrtačky měly mít. Značný výkon, robustní konstrukci a parádní ergonomii. Zkrátka nástroj, s nímž je radost pracovat.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější vrtačky podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat příklepovou vrtačku?

Ještě předtím, než se začnete přehrabovat nad nabídkou konkrétních výrobků, doporučujeme zvážit účel nákupu vrtačky. Při samotném nákupu berte v potaz hlavně příkon, krouticí moment, typ sklíčidla a rozsah jeho upínání, případně provedení ergonomie. Nemalou roli hraje i hmotnost samotné vrtačky. Nezapomínejte ani nejrůznější funkce a bezpečnostní opatření.

K čemu potřebuji příklepovou vrtačku?

Potřebujete zpracovávat pouze lehké materiály, ale v obchodě vás láká nákup pořádné příklepové vrtačky? Zvažte, zda se vám to cenově vyplatí. Stroje s příklepem jsou totiž dražší a dodatečná síla zde bude zcela zbytečná.

Naopak při opracovávání tvrdých materiálů jako je beton nebo kámen se bez ní neobejdete. Při použití klasických přístrojů spíše zkřivíte vrták, než abyste dosáhli svého. Výhoda moderních modelů spočívá v možnosti příklep vypnout, čímž je lze používat i pro nenáročné úkony.

Kritéria výběru

Příkon

Příkon je základní parametr určující, jak rychlé a efektivní vrtání vlastně bude. Udává se ve Wattech a od jeho výše se odvíjí výkon, ale i spotřeba energie. Obecně platí, že čím vyšší příkon je, tím lépe. Pro domácí použití plně postačuje zhruba 600 W, což běžná nabídka ve specializovaných obchodech splňuje. Takové aparáty lze využít na prakticky všechny myslitelné práce.

Nástroje určené řemeslníkům se potom vyznačují vyšší sílou, jež může dosahovat i výše okolo 1 500 W. Určeny jsou ovšem do rukou profesionálů, neboť jejich výrazná hmotnost a síla mohou způsobit nepříjemný úraz.

Mnozí se též při nákupu ohlížejí na množství otáček. Považujeme za důležité upozornit, že tento atribut nemá větší vliv na úroveň práce. Efektivita příklepu je totiž pevně spjata s výší krouticího momentu.

Krouticí moment

Krouticí moment je úzce spjat s příkonem. Jedná se o vlastnost specifickou pro segment příklepových vrtaček, neboť udává sílu, s níž nástroj proniká do materiálu. Udává se v tzv. newtonmetrech  a měli byste vždy pátrat po co nejvyšších hodnotách. V momentě vypnutí pomocného příklepu nabývá hodnoty 0.

Sklíčidla

Neméně významným parametrem je i způsob upínání vrtáků. O tom rozhoduje provedení tzv. sklíčidla. V současné době se na trhu nacházejí dva druhy sklíčidel – na kličku a rychloupínací.

Dříve jediný dostupný způsob má podobu sklíčidla na kličku. Vrták musíte vyměnit ručně za pomocí speciálního klíče. Dnes se uplatňuje zejména u levných modelů, ale mnoho řemeslníků nedá na tento způsob dopustit. Zajišťuje totiž pevnější držení bitů v čelistech než moderní rychloupínací systém.

Právě rychloupínání je trendem, k němuž trh v současnosti směruje. Vrták postačí jen umístit do nitra vrtačky a ten se zaaretuje sám, nebo po stisknutí odpovídajícího tlačítka. Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat případné ztráty klíče.

Neméně důležitý je i rozsah upínání. Ten udává maximální rozměr vrtáku, jež je možné do přístroje vložit. Standardně se pohybuje v rozmezí od 8 do 16 mm, přičemž byste měli volit modely s minimálním rozsahem 13 milimetrů. Jedině tak totiž upnete i větší bity.

Ergonomie

Jestliže jste již někdy něco vrtali, dovedete si představit, jak náročná činnost to je. Zvláště tehdy, kdy ji musíte vykonávat po dobu několika předlouhých hodin. Nástroje by proto měly mít odpovídající provedení ergonomie. Standardně se využívá tvaru klasické vrtačky, vybaveného pohodlnou rukojetí. Výhodou je i systém tlumení vibrací.

Zkontrolujte i umístění jednotlivých ovládacích prvků. Nic asi nenaštve více, pokud se vám zařízení drží skvěle v ruce, ale musíte neustále držet tlačítko, z něhož po několika minutách bolí prst. Tohle vše se vyplatí ověřit fyzickou návštěvou obchodu a „potěžkáním“ zvoleného modelu.

Hmotnost

Na to, jak pohodlná vaše práce vlastně bude, má zásadní vliv i hmotnost vrtačky. Každý gram navíc je totiž při déletrvající činnosti znát a subjektivně nabývá náčiní nesnesitelné váhy. Majorita nástrojů na trhu bývá těžká zhruba 1,5 – 4 kg. Taková hmotnost zajišťuje dostatečnou kvalitu konstrukce při zachování jednoduché manipulace.

Masivní výrobky určené řemeslníkům v extrémním případě dosahují až 10 kilogramů. Obvykle však jde o nástroje, s nimiž se pracuje jen ve velmi krátkých intervalech. Rozhodně nepočítejte, že byste s nimi bez úhony zvládli několikahodinovou směnu.

Funkce a bezpečnost

Při nákupu jakéhokoliv nástroje dnes již neplatí, že dostanete jen vybraný artikl a tím vše hasne. Firmy se předhánějí v paletě nabízených funkcí, příslušenství a zejména bezpečnostních prvků. Hlavně na jejich provedení byste neměli za žádných okolností zapomínat. Intenzivní práce s sebou vždy přináší nemalá rizika pro lidské zdraví. Přehled jednotlivých rozšíření nabízí následující tabulka:

Funkce Účel
KickBack Control Zabránění zpětnému rázu
Tlumení vibrací Systém zabraňující průniku nepříjemných vibrací do dlaní
Převodové stupně Možnost volit z několika nastavení otáček
Zpětný chod Změna směru točení vrtáku pro snadnější vytažení
Aretační tlačítko Práce pod konstantními otáčkami bez nutnosti držení tlačítka
Kufřík Nádoba pro bezpečné uložení nástroje a vrtáků
Bezpečnostní pojistka Okamžité vypnutí přístroje při ztrátě kontroly
Dodatečná rukojeť Pro snadnější držení v obou rukou

Nejprodávanější vrtačky podle Heureky