ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Pracovní rukavice

Bezpečnost při práci je bezesporu důležitá. V závislosti na typu práce je nutné dbát na ochranu všech částí našeho těla. Chráníme si oči, nohy, ruce. A právě na ochranu vašich rukou se zaměříme v tomto článku. Vybrali jsme pro vás nejlepší kožené, svářečské a nitrilové rukavice. Za recenzemi následuje tabulka s tipy na další kvalitní pracovní rukavice. Těšit se můžete i na průvodce výběrem ochranných rukavic.

Nejlepší z umělé kůže

Rukavice vyrobené ze syntetické kůže. Jsou vhodné pro běžnou práci, při které oceníte dvojitě prošívanou látku na dlaních.

Nejlepší svářečské

Celokožené svářečské rukavice z hovězí štípenky. Jsou doplněny o výztuhu v oblasti mezi dlaní a palcem.

Nejlepší nitrilové

Nitrilové rukavice určené pro práci s chemickými a hygienickými produkty. Ochrání proti protržení i propíchnutí.

Nejlepší pracovní rukavice

Recenze Mechanix The Original – nejlepší pracovní rukavice z umělé kůže

Recenze Mechanix The Original - pracovní rukavice

Výrobce: Mechanix | Vhodné pro: běžné opravné práce, sport | Materiál: syntetická kůže | Barva: černá | Přibližná cena: 650 Kč

Klady
 • Dobře padnou
 • Jsou prodyšné a odvádějí pot
 • Pěkný design
 • Konečky prstů upravené pro dotyková zařízení
Zápory
 • Vyšší cena

Pracovní rukavice Mechanix The Original se do našeho výběru probojovaly svou univerzálností. Jsou totiž vhodné pro běžné práce typu oprav nebo údržeb, využít je však můžete i při sportování. Nabízí se možnosti jako cyklistika, airsoft či střelba. Poradí si s každou ze zmíněných činností.

Rukavice jsou vyrobeny ze syntetické kůže, která je na dlani navíc dvojitě prošívaná. Hřbet ruky chrání prodyšná vrstva Stretch Spandex, která přispívá také k velké míře pohodlí. Nejenže si oblíbíte jejich design, ale oceníte i kvalitní zpracování. Vše se odráží v celkovém dojmu a tyto pracovní rukavice zkrátka velmi dobře padnou.

Rukavice zajistí během práce dostatečnou bezpečnost. Zároveň se však můžete spolehnout na dobrý cit v rukách. Konečky prstů disponují upraveným povrchem, který umožňuje ovládání dotykových obrazovek. Jejich pořizovací cena se vyšplhala na pár set korun, ale faktem zůstává, že při jejich kvalitě není důvod se koupě bát.

Recenze Červa Pugnax Blue – nejlepší svářečské rukavice

Recenze Červa Pugnax Blue - pracovní rukavice

Výrobce: Červa | Vhodné pro: svářečské práce | Materiál: hovězí štípenka | Barva: modrá | Přibližná cena: 260 Kč

Klady
 • Výztuha mezi dlaní a palcem
 • Šité kevlarovou nití
 • Odolné proti prořezu
 • Pevné švy
Zápory
 • Bez zásadních nedostatků

Pracovní rukavice Červa Pugnax Blue jsou ideální pro svářecí práce. Vynikají vysokou pevností, kterou zajišťuje použitý materiál. Rukavice jsou celokožené, přičemž použita byla hovězí štípenka. Avšak švy mají šité kevlarovou nití. Toto lehké, ale odolné vlákno disponuje souborem vlastností, které jsou pro tento typ pracovních rukavic vysoce ceněné.

Kevlar je odolný proti prořezu, je samozhasitelný a navíc chemicky stabilní. Úroveň odolnosti proti prořezu se vyšplhala až na stupeň 3. Díky tomu využijete rukavice kromě svářečských pozic také ve strojním a automobilovém průmyslu, ve stavebnictví či při obrábění kovů. Jejich délka dosahuje 35 cm.

Tyto pracovní rukavice jsou doplněné o výztuhu v oblasti, kterou svíráte předměty – tedy mezi dlaní a palcem. Jsou dobře ušité, švy jsou pevné. Radost udělají i profesionálům ve svém oboru. Hned na první pohled poznáte jejich kvalitní zpracování. Z těchto důvodů nelze vytknout žádný zásadní nedostatek.

Recenze Ansell SOL-VEX 37-695 – nejlepší nitrilové rukavice

Recenze Ansell SOL-VEX 37-695 - pracovní rukavice

Výrobce: Ansell | Vhodné pro: práci v chemickém a hygienickém prostředí | Materiál: nitril | Barva: zelená | Přibližná cena: 90 Kč

Klady
 • Vysoká odolnost proti chemikáliím
 • Ochrana proti natržení či propíchnutí
 • Pohodlné
 • Reliéfní povrch v dlani
Zápory
 • Poměrně nízký stupeň odolnosti proti prořezu

Pracujete v chemickém či hygienickém prostředí? Pak pravděpodobně oceníte pracovní rukavice Ansell SOL-VEX 37-695. Jsou vyrobeny z nitrilové směsi, která zajišťuje odolnost proti chemikáliím nebezpečným pro člověka. Ve srovnání s klasickými gumovými či neoprenovými rukavicemi nabízejí vyšší ochranu proti natržení či propíchnutí.

Úroveň odolnosti proti prořezu se sice dostala jen na hodnotu 1, ale tyto pracovní rukavice svou kvalitu dokazují v jiných ohledech. Jsou totiž překvapivě pohodlné a pružné, navíc dovolují velkou míru obratnosti. Můžete je využít v mokrém i suchém pracovním prostředí bez ohledu na náročnost podmínek.

Délka rukavic dosahuje 38 cm, ochrání tak vaše ruce i předloktí. Rukavice jsou antistatické a uvnitř se nachází velurová úprava. Oblast dlaně je doplněná o reliéfní povrch. Prsty jsou chráněny odolností proti oděru. Zakoupit je můžete v balení 12 párů, přičemž cena za 1 pár těchto rukavic se pohybuje kolem 90 Kč.

Srovnání 7 nejpoužívanějších pracovních rukavic

Obrázek Název Popis produktu
TOP 7 pracovních rukavic
1. DeltaPlus CHEMSAFE VV835 - pracovní rukavice DeltaPlus CHEMSAFE VV835 Polyamidové rukavice odolné proti chemiím. Vyznačují se pohodlím i flexibilitou. Zjistit cenu
2. Fieldmann FZO 6010 - pracovní rukavice Fieldmann FZO 6010 Pracovní rukavice se spodní částí ze syntetické kůže. Vystýlka zajišťuje tlumení vibrací. Zjistit cenu
3. Červa TB 413RF TFLN - pracovní rukavice Červa TB 413RF TFLN Protipořezové rukavice ze skleněného vlákna a nylonu. Mezi ukazováčkem a palcem jsou zesílené. Zjistit cenu
4. Fiskars pracovní rukavice - pracovní rukavice Fiskars pracovní rukavice Pánské pracovní rukavice určené pro těžkou manuální práci. Chrání před puchýři a znečištěním. Zjistit cenu
5. Červa Palwan - pracovní rukavice Červa Palwan Pletené nylonové rukavice vhodné pro běžnou pracovní činnost. Ochrání proti mechanickým rizikům. Zjistit cenu
6. Mechanix Fastfit - pracovní rukavice Mechanix Fastfit Antivibrační rukavice z prodyšného materiálu. Jsou anatomicky tvarované a mají zesílený palec. Zjistit cenu
7. ATG 30-202 MaxiTherm - pracovní rukavice ATG 30-202 MaxiTherm Zimní pracovní rukavice vhodné pro práci v chladném prostředí. Jsou z přírodního latexu. Zjistit cenu

Nejprodávanější pracovní rukavice podle Heureky

Jak vybrat kvalitní pracovní rukavice

Typy pracovních rukavic

Pracovní rukavice rozlišujeme podle účelu jejich využití, tedy podle toho, pro jakou profesi nebo pracovní činnost jsou určeny. Od toho se pak odvíjí jejich požadované vlastnosti.

Antivibrační rukavice

Antivibrační rukavice dokáží utlumit malé vibrace, ke kterým dochází během práce s různými nástroji, mezi které patří např. křovinořez, sekačka či motorová pila. Při absenci těchto rukavic během práce může vlivem dlouhodobého působení dojít k poškození nervů v dlaních či prstech.

Chemické rukavice

Chemické pracovní rukavice disponují úpravou, která chrání ruce při práce s chemickými látkami. Často máte na výběr mezi více materiály. Objevuje se například nitril, latex či neopren. Některé z těchto rukavic bývají v oblasti dlaně či prstů doplněny o reliéf. Ten napomáhá snazšímu úchopu předmětů.

Protipořezové rukavice

Protipořezové rukavice nabízejí potřebnou míru bezpečí v rizikovém pracovním prostředí. Jedná se zejména o práci s ostrými předměty, pilami, noži a podobně. Tyto rukavice také mívají silnější vrstvu materiálu mezi palcem a ukazováčkem nebo na bříškách prstů, případně na dlani.

Svářečské rukavice

Svářečské pracovní rukavice musejí splňovat obzvlášť vysoké nároky na bezpečnost. Musejí být odolné proti teplu, které mají svářeči doslova „na dosah ruky“. Z tohoto důvodu se vyrábějí například z hovězí štípenky, která je velice pevná, avšak zároveň také měkká. Znatelná je rovněž i snaha o udržení citlivosti rukou.

Žáruvzdorné rukavice

Žáruvzdorné rukavice se hodí pro práci s extrémně vysokými teplotami. Chrání proti sálavému nebo kontaktnímu teplu. Rukavice by měly zajišťovat bezpečnost i potřebné pohodlí. Využijete je například v oborech, jako je sklářství, kovovýroba, strojírenství či slévárenství.

Dielektrické rukavice

Dielektrické pracovní rukavice vám už možná podle svého názvu napoví, pro koho jsou vhodné. Jsou určené pro pracovníky, kteří přicházejí do kontaktu s napětím. Využijí je proto například elektrikáři. Úprava těchto rukavic podléhá normám, které stanovují zásady práce pod napětím.

Zimní pracovní rukavice

Na konec seznamu zařazujeme také zimní pracovní rukavice. Přijdou vhod v případě, že pracujete venku při nízkých teplotách. Vnější materiál těchto rukavic vás ochrání, zatímco vnitřní výstelka vás zahřeje.

Typy pracovních rukavic - nejlepší pracovní rukavice

Při některých profesích jsou ochranné prostředky obzvlášť důležité.

Z jakých materiálů se pracovní rukavice vyrábějí

Výběr materiálu úzce souvisí s tím, o jaké pracovní rukavice se jedná. Důležité je také zvážit, jakou míru ochrany by vám během práce měly poskytovat. Tyto dva faktory spolu úzce souvisejí.

Pracovní rukavice z bavlny

Začínáme bavlněnými rukavicemi, které jsou určené pro méně náročné a nebezpečné manuální činnosti. Vyznačují se pohodlím a dobře uchrání vaše ruce proti chladu. Vyhnete se ušpinění nebo drobným poraněním. Své využití najdou například i na zahradě.

Kovové rukavice

Kovové pracovní rukavice zkrátka neproříznete. Ocelové kroužky, kterými jsou rukavice tvořeny, chrání ruce před nebezpečím ostrých předmětů. Ty by mohly způsobit nepříjemné řezné rány. Oblast dlaní je přitom jedno z nejcitlivějších míst horních končetin.

Náš tip

Ochraňujte všechny části svého těla. Napsali jsme článek i o pracovní obuvi.

Pracovní rukavice z kůže

Kožené pracovní rukavice najdou své využití nejen v práci, ale také ve vašem volném čase. Tento kvalitní materiál zajistí ochranu vašich rukou společně s komfortem. Setkat se můžete s pravou i syntetickou kůží.

Gumové pracovní rukavice

Kromě těchto materiálů můžete během výběru narazit také na gumové rukavice. V tomto případě se nejčastěji používá PVC, latex, nitril či neopren. Tento typ rukavic často poskytuje dobrou ochranu proti chemiím.

Pudrované vs. nepudrované rukavice

Nenechte se překvapit ani termíny pudrované/nepudrované rukavice. Pochopitelně nemají nic společného s make upem. Pudrované rukavice se vám budou snáze navlékat, nepudrované rukavice se zase hodí pro citlivé pokožky. Buďte ostražití při možné kontaminaci produktu.

Kombinované vs. textilní rukavice

V neposlední řadě rozlišujeme také kombinované a textilní rukavice. Kombinované jsou vhodné pro náročná prostředí, protože jsou odolné proti mechanickému poškození. Naproti tomu textilní rukavice najdou své využití spíše při jednodušších manuálních pracích.

Materiál - nejlepší pracovní rukavice

Pracovní rukavice mohou být vyrobené i z ocelových kroužků.

Odolnost pracovních rukavic

Pracovní rukavice jsou před uvedením do prodeje podrobovány testům. Výsledky testů se posléze na rukavicích označí pomocí piktogramů s čísly. Čím vyšší číslo, tím lépe si výrobek vedl. Normy rozeznáváme čtyři a většina z nich má ještě své vlastní podkategorie.

Norma EN 388 hodnotí celkem 6 různých odolností:

 • odolnost proti oděru
 • odolnost proti prořezu
 • odolnost proti protržení
 • odolnost proti propíchnutí
 • odolnost proti proříznutí
 • odolnost proti nárazu

Norma EN 407 přináší také 6 úrovní:

 • odolnost proti vznícení
 • odolnost proti kontaktnímu teplu
 • odolnost proti konvekčnímu teplu
 • odolnost proti sálavému teplu
 • odolnost proti malým kapkám roztaveného kovu
 • odolnost proti větším kapkám roztaveného kovu

Norma EN 374 udává, nakolik jsou rukavice schopny uživatele chránit proti chemikáliím či mikroorganismům. Zjišťuje se propustnost použitých materiálů, švů nebo oděrek.

Norma EN 511 měří 3 úrovně:

 • odolnost proti konvekčnímu chladu
 • odolnost proti kontaktnímu chladu
 • propustnost vody

Velikost pracovních rukavic

Tak jako u běžných rukavic, i u pracovních je dobré dbát na správnou velikost. Příliš těsné nebo příliš velké rukavice vám nezajistí potřebné pohodlí, které je při práci také důležité.

Změřte si obvod dlaně a délku dlaně. Délku začněte měřit od špičky prostředníčku až k okraji dlaně k místu, kde začíná vaše zápěstí. Změřené hodnoty porovnejte s velikostní tabulkou u každého produktu.

Kromě velikosti samotných rukavic se nezapomeňte zajímat také o jejich délku. Důležitá je zejména u některých typů rukavic. Příkladem mohou být rukavice chemické, protipořezové, žáruvzdorné či svářečské. Je logické, že čím delší tyto pracovní rukavice budou, tím větší část vaší ruky dokáží ochránit.

Údržba pracovních rukavic

Údržba pracovních rukavic nejvíce záleží na jejich materiálu a vlastnostech, které použitý materiál zaručuje. Vždy se řiďte instrukcemi výrobce, které bývají uvedené u každého výrobku a mohou se lišit.

Kde koupit pracovní rukavice?

Během výběru pracovních rukavic můžete zabrousit hned na několik stránek. Jako první se nabízí například web Inzep.cz, kde můžete filtrovat podle typu rukavic. Chybět nemůže ani obchod Svarecky-obchod.cz, který se pyšní rozsáhlou nabídkou. Pracovní rukavice jsou k nalezení i na webu Alza.cz. Inspirovat se můžete recenzemi a srovnáními na Heureka.cz.

Nejoblíbenější značky

Pracovní rukavice Mechanix Wear

pracovni-rukavice-mechanix-wear-logo

Značka Mechanix Wear začala na trhu působit již v roce 1991. Pokud si její název spojujete s motocykly, je to správně. Jejich zaměření je totiž rozsáhlé, proto si od nich můžete zakoupit taktické rukavice s různým určením. Lze je využít v průmyslové i automobilové oblasti.

Pracovní rukavice Cerva

pracovní rukavice cerva logo

Firma Cerva Group a.s. dokazuje kvalitu svých produktů hned v několika směrech. Své výrobky vyvíjí poctivě na základě potřeb na trhu. Samozřejmostí je jejich testování. V jejich nabídce naleznete výrobky, které ochrání vaše tělo od hlavy až k patě.

Ochranné rukavice Ansell

ansell pracovní rukavice logo

Původ značky Ansell nás přivádí do Austrálie, kde tvoří své průmyslové a lékařské rukavice určené pro ochranu uživatelů. Zakoupit si od nich můžete i ochranné oděvy či brýle, ventilované obleky, návleky na boty nebo hygienické ubrousky.

Cena pracovních rukavic

Ochranné rukavice do 100 Kč

Nejnižší cenová kategorie je zaměřená spíše na jednorázové rukavice, které bývají vyrobeny nejčastěji z mikrotenu, polyesteru nebo bavlny. Objevují se úklidové gumové rukavice, chirurgické či pracovní rukavice na nenáročné manuální práce.

Pracovní rukavice od 100 do 500 Kč

V druhé cenové kategorii již můžete narazit na pracovní rukavice s pokročilejšími vlastnostmi. Objevují se antivibrační rukavice i protipořezové rukavice. Kromě nitrilu a nylonu narazíte i na umělou nebo pravou kůži.

Pracovní rukavice od 500 Kč

Kůže má však největší zastoupení v poslední cenové kategorii. Právě zde naleznete také teploodolné, žáruvzdorné či svářečské rukavice. Narazíte i na zimní pracovní rukavice. Můžete si také všimnout, že tyto rukavice bývají delší.

Nejprodávanější pracovní rukavice podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (21 hlasů)

Autor článku

Lucie Šajnarová
Lucie Šajnarová

Lucie je vášnivá čtenářka a redaktorka, která se snaží přinášet zajímavosti a novinky prostřednictvím svých článků. Její práce zahrnuje širokou škálu témat, od elektroniky a beauty až po zdravý životní styl. Ve svých článcích se snaží nejen informovat, ale také inspirovat a povzbuzovat své čtenáře. Zkoumá nejnovější trendy ve světě a zároveň hledá inspiraci v každodenním životě. Protože vlastní zkušenost je vždy cennější. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář