ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dílna

Pracovní obuv

Pracovní povinnosti mnohdy zahrnují nelehké úkoly a není nic důležitějšího než při nich být v bezpečí. Základem je samozřejmě kvalitně zvolená pracovní obuv, ve které se vám bude dobře chodit. Nejenže vám v tomto článku rádi představíme ty nejlepší boty do práce tohoto roku, ale také vám poradíme s výběrem.

Výbornou volbou do náročného terénu mohou být nepromokavé pracovní boty Bennon Terenno Green z kvalitní kůže. Levnější alternativou jsou velmi odolné boty do práce Panda Strong Mistral s protiskluzovou úpravou a antistatickými vlastnostmi.

Nejlepší celkově

Vysoká kotníková pracovní obuv do náročného terénu.

Nejlepší cena/kvalita

Velmi pohodlné pracovní boty s protiskluzovou úpravou a nízkou hmotností.

Nejlepší levná

Odolná kotníková pracovní obuv z prodyšné kůže.

Nelepší pracovní boty

Recenze Bennon Terenno Green – nejlepší pracovní boty do terénu

Recenze Bennon Terenno Green Pro náročné

Značka: Bennon | Typ: vysoké boty | Materiál: kůže | Orientační cena: 2 250 Kč

Klady
 • Kvalitní vysoká obuv
 • Voděodolná membrána
 • Celokožená
 • Odolná a pevná
Zápory
 • Vyšší cena
 • Nenese označení pracovní obuvi

Jako první tip pro vás máme pracovní boty Bennon Terenno Green. Tato vysoká pracovní obuv je vhodná zejména pro ty, kteří se pohybují během práce v komplikovaném terénu a potřebují mít v botě opravdu oporu. Kromě toho bota také chrání kotník a další části nohy před poškrábáním a zraněním.

Velkou výhodou je také to, že je bota celokožená, a tedy velmi pohodlná, ale zároveň prodyšná. O voděodolnost se stará speciální membrána, takže můžete s botou vyrazit do terénu i za méně příznivého počasí. Jako nevýhody boty můžeme vnímat její vyšší cenu oproti dalším botám do práce a také to, že nenese označení pracovní obuvi podle některé z technických norem. Jinak je ale velmi odolná a pevná a pro lidi, kteří pracují venku v přírodě, velmi praktická.

Recenze VM Memphis S1 ESD NM – lehké a pohodlné pracovní sandály

pracovní obuv VM MEMPHIS S1 ESD NM Zlatý střed

Značka: VM Memphis | Typ: sandály | Materiál: broušená hovězinová useň | Orientační cena: 1 100 Kč

Klady
 • Označení S1 pro bezpečnostní obuv
 • Protiskluzová úprava
 • Ideální i do teplých dnů
 • Lehké a komfortní
 • Pěkný design
Zápory
 • Nejsou

Pokud při vaší práci nepotřebujete ochranu kotníku a preferujete pohodlnou a prodyšnou obuv, mohou pro vás být vhodnou volbou pracovní sandály VM Memphis S1 ESD NM. Nesou označení S1 pro bezpečnostní obuv podle normy ČSN ES ISO 20345, a navíc ještě splňují normu ČSN EN ISO 61340-5-1, jsou tedy velice odolné a spolehlivě ochrání vaši nohu před nárazy.

Sandály jsou vyrobeny z tlusté broušené hovězinové ušně o tloušťce až 2 mm a vybaveny kompozitní bezpečnostní tužínkou. Jejich špička je vyztužena pro ochranu prstů, nebyly však použity kovové komponenty, takže si pracovní obuv zachovává nízkou hmotnost a její nošení je velice komfortní.

Kromě ochrany před nárazy nabízejí sandály VM Memphis také absorpci energie v patě, čímž bude vaše chůze odpružená. Podrážka je olejivzdorná, antistatická a disponuje protiskluzovými vlastnostmi, sandály jsou tedy určeny i do náročnějších provozů. Využijí je také lidé, kterým se potí nohy. Podšívka z prodyšné textilie MESH udrží vaše nohy suché i v teplejších měsících. Pracovní obuv navíc disponuje reflexními prvky a kombinace žluté a černé barvy skvěle vypadá.

Recenze Panda Strong Mistral – kvalitní pracovní boty s antistatickou úpravou

Recenze Panda Strong Mistral Levný základ

Značka: Panda | Typ: kotníková obuv| Materiál: kůže | Orientační cena: 800 Kč

Klady
 • Celokožená bota
 • Označení S3 podle normy
 • Velmi bezpečná
 • Ochrana kotníku
 • Nízká cena
Zápory
 • Nejsou

Ani za velmi kvalitní pracovní obuv nemusíte utratit hotové jmění. Příkladem jsou například tyto bezpečnostní boty Panda Strong Mistral, které jsou vhodné i do míst, kde je vyšší riziko pracovního úrazu či prodření nebo propíchnutí bot. Bota podle normy ČSN ES ISO 20345 nese označení S3, což znamená, že je opravdu velmi odolná a poradí si i s propíchnutím. Zároveň je antistatická a voděodolná.

Celá bota je vyrobená z kůže, jež je velmi prodyšná, a tak botu můžete používat po celý rok. Vzhledem k tomu, že tato pracovní obuv chrání i kotník, můžete se bez obav vypravit i do náročnějšího terénu. Stejně tak lze tyto boty použít v místech, kde hrozí pád těžkého předmětu na nohu, protože špička je vyztužena tužinkou. Je to zkrátka ideální bota pro každého, kdo potřebuje mít nohy v bezpečí, ale zároveň nechce za pracovní boty dát polovinu výplaty.

Srovnání nejoblíbenější pracovní obuvi

Název Popis
TOP pracovní obuv
1. Recenze Bennon Terenno Green Bennon Terenno Green Vysoká kotníková pracovní obuv do náročného terénu. Zjistit cenu
2. pracovní obuv VM MEMPHIS S1 ESD NM VM Memphis S1 ESD NM Pohodlné pracovní sandály s protiskluzovou úpravou a nízkou hmotností. Zjistit cenu
3. Recenze Panda Strong Mistral Panda Strong Mistral  Odolné kotníkové pracovní boty z prodyšné kůže. Zjistit cenu
4. Recenze Canis CXS Sport polobotka černá Canis CXS Sport polobotka černá Lehká pracovní polobotka z prodyšného softshellu. Zjistit cenu
5. Recenze Zdravotní nazouvák Fénix Zdravotní nazouvák Fénix Zdravotní pantofle vhodné například do kanceláře nebo do školy. Zjistit cenu
6. Recenze DEMAR Young 2 FUR DEMAR Young 2 FUR Zateplené holínky s protiskluzovou úpravou pro práci ve vlhkém prostředí. Zjistit cenu
7. Recenze Oregon Protipořezové boty YUKON Oregon Protipořezové boty YUKON Vysoké protipořezové boty pro opravdu náročné profese. Zjistit cenu
8. Recenze CXS Rock ESD Galitte O1 CXS Rock ESD Galitte O1 Praktické pracovní sandále z kvalitní broušené kůže. Zjistit cenu
9. Recenze Bennon Vectra 01 Bennon Vectra 01 Stylové pracovní polobotky s ochranou proti elektrostatickému výboji. Zjistit cenu
10. Recenze DeltaPlus ESKIMO DeltaPlus ESKIMO Vysoká holeňová bezpečnostní obuv do chladného prostředí. Zjistit cenu

Nejprodávanější pracovní obuv podle Heureky

Jak vybrat kvalitní pracovní obuv

V práci strávíme velkou část svého života, a tak je určitě na místě ujistit se, že máme pohodlné a bezpečné boty. U některých profesí není správný výběr bot až tak klíčový, za to na některé jiné potřebujete opravdu speciální boty, jež vás ochrání před nebezpečím. My vám přinášíme návod na to, jak si správně vybrat kvalitní pracovní obuv, která vám bude dobře a dlouho sloužit. Níže se dozvíte, jaké typy pracovní obuvi existují, které normy jsou pro vás důležité a také informace o výběru správné velikosti pracovní boty.

Typy pracovní obuvi

Asi pro vás nebude překvapením, že účetní, která sedí celý den v kanceláři, a dělník na stavbě budou asi potřebovat jiný typ pracovní obuvi. Proto jsme pro vás připravili základní přehled typů obuvi, jež se v zaměstnáních používají a mohou se hodit i vám. U některých profesí možná budete potřebovat i více typů bot, abyste je během pracovního výkonu mohli vystřídat.

Pantofle a bačkory do práce

Nejobyčejnější pracovní obuví jsou právě pantofle. Přestože se to možná nezdá, jsou také jednou z nejčastějších pracovních obuví. Běžně je totiž používají lidé, kteří pracují v kanceláři, ale třeba také paní učitelky. Ani výběr správných pantoflů není radno podcenit. Určitě je na místě si promyslet zejména to, aby vám bačkory byly pohodlné, nepotily se vám v nich nohy a hodit se určitě mohou i ergonomické pantofle.

Pracovní sandály

Ten, kdo se během práce pohybuje hodně venku a v horku, může využívat i sandály. Samozřejmě jen v případě, že nepotřebuje mít chráněnou celou nohu. U některých povolání by totiž boty s plnou špičkou měly být samozřejmostí. Sandály jsou oblíbené například u řidičů autobusů nebo kamionů, ve zdravotnictví a také v gastronomii. Zkrátka pokud během dne potřebujete nachodit velké vzdálenosti, ale zároveň se pohybujete v jednoduchém terénu a nemanipulujete s těžkými předměty, mohou pro vás být sandály tou správnou volbou.

Polobotky do práce

Polobotky jsou pravděpodobně jednou z nejpoužívanějších pracovních obuví. Hodí se všude tam, kde potřebujete uzavřenou botu, ale zároveň stále chcete, aby byla pohodlná a lehká. Využívat je mohou lidé, kteří pracují v některých továrnách, nebo se věnují řemeslu. Jiný druh polobotek zase využijí lidé, jejichž denním chlebem jsou různá jednání. Ať už jste tedy obchodní ředitel, právník, nebo pracovník cestovní kanceláře, určitě se společenštějšími polobotkami neuděláte chybu.

Kotníkové pracovní boty

Vyšší ochranu již poskytují kotníkové boty, které jsou vhodné i pro náročnější profese. Pokud se pohybujete často venku a v přírodě, mohou se vám tyto boty hodit. Vhodnou obuví jsou například při pobytu na poli, v lese nebo zahradě. Důraz je u nich kladen zejména na odolnou podrážku a zpevnění kotníku. Nejčastěji je používají zemědělci, myslivci a další lidé, kteří často vyrážejí do terénu.

Náš tip

Při náročné práci můžete potřebovat i další pomůcky, které vás ochrání před případným zraněním. Patří mezi ně například pracovní rukavice.

Vysoké pracovní boty

Pro velmi náročné profese jsou jako dělané vysoké boty. Sice nejsou moc pohodlné a prodyšné, ale na druhou stranu perfektně ochrání nohu před nebezpečím. Využívají se zejména v místech, která jsou opravdu náročná na pohyb a je v nich potřeba ochránit i lýtko. Často se s nimi setkáme například u horníků, dřevařů nebo lidí, jejichž práce se točí okolo zvířat. Tato povolání mnohdy mají svou vlastní specializovanou obuv, kterou zaměstnancům poskytují.

Holínky do práce

Pokud je vaším největším problémem během práce udržet své nohy v suchu, nezbývá než sáhnout po holínkách. Nejsou sice téměř vůbec prodyšné, ale na druhou stranu vás ochrání před vodou. Seženete je samozřejmě v různých délkách, takže si můžete pořídit holínky do poloviny holeně, ale také takzvané rybářské holínky až k pasu. Tento typ obuvi je vhodný zejména pro vodohospodáře, lesníky nebo myslivce.

Další typy pracovní obuvi

Vzhledem k tomu, jaké množství profesí existuje, najdeme na světě i obrovské množství různých typů pracovní obuvi. Velmi specializované jsou například pracovní boty pro elektrikáře, které musí být antistatické. Zvláštní kategorií je také takzvaná protipořezová obuv, jež ochrání jejich majitele před pořezáním. Ti, kdo pracují venku po celý rok, budou potřebovat také zimní obuv, ve které jim noha tak rychle neprochladne.

Typy pracovní obuvi

Normy a označení pracovní obuvi

Existuje několik norem, které specifikují, jaké přesně požadavky musí pracovní obuv splňovat. Podle mnohých označení a zkratek také jednoduše poznáte, kterými vlastnostmi pracovní obuv disponuje. Pro začátek je ale důležité také rozlišení mezi pracovní, ochrannou a bezpečnostní obuví. Přestože se může zdát, že je to jedna a ta samá věc, není tomu tak.

Základem je pracovní obuv, jež obvykle nese označení O. Pracovní obuv není vybavená ochrannou špičkou, která by jejího nositele ochránila před nárazem nebo stlačením. Pracovní obuv je blíže specifikovaná v normě ČSN EN ISO 20347 z roku 2012 (platné k 4. 4. 2022). V následující tabulce najdete jednotlivá označení obuvi.

Označení Vlastnosti
OB Základní vlastnosti
O1 Jako OB + uzavřená patní část, antistatická, absorpce v zadní části
O2 Jako O1 + odolnost vůči absorpci a průniku vody
O3 Jako O2 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev
O4 Jako O1 jen celopryžová nebo celoplastová obuv
O5 Jako O4 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev

Dalším stupněm je ochranná obuv, kterou značíme písmenem P. Tato obuv už má ochrannou špičku, která by vás měla ochránit před nárazem o energii maximálně 100 J a stlačenou silou do 10 kN. V následující tabulce opět najdete informace o jednotlivých stupních ochranné obuvi. Ochranná obuv je blíže specifikována v normě ČSN ES ISO 20346 z roku 2014 (platné k 4. 4. 2022).

Označení Vlastnosti
PB Základní vlastnosti
P1 Jako PB + uzavřená patní část, antistatická, absorpce v zadní části
P2 Jako P1 + odolnost vůči absorpci a průniku vody
P3 Jako P2 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev
P4 Jako P1 jen celopryžová nebo celoplastová obuv
P5 Jako P4 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev

Následuje bezpečnostní obuv, kterou se zabývá norma ČSN ES ISO 20345 z roku 2012 (platné k 4. 4. 2022). Bezpečnostní obuv je označována písmenem S a od ochranné obuvi se liší tím, že by měla odolat nárazu o energii maximálně 200 J a tlaku o síle 15 kN. V následující tabulce je opět uveden přehled bezpečnostní obuvi.

Označení Vlastnosti
SB Základní vlastnosti
S1 Jako SB + uzavřená patní část, antistatická, absorpce v zadní části
S2 Jako S1 + odolnost vůči absorpci a průniku vody
S3 Jako S2 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev
S4 Jako S1 jen celopryžová nebo celoplastová obuv
S5 Jako S4 + odolnost proti propíchnutí, dezénový podešev

U pracovní obuvi se můžete setkat i s celou řadou dalších zkratek, které udávají vlastnosti obuvi. Některé z nich uvádíme níže:

 • A – antistatická obuv
 • C – vodivá obuv
 • I – elektricky izolační obuv
 • M – ochrana nártu
 • AN – ochrana kotníku
 • WR – ochrana proti vodě
 • CR – ochrana proti proříznutí
 • P – podešev odolný proti propíchnutí
 • E – absorpce energie v patní části
 • CI – izolace proti chladu
 • HI – izolace proti teplu
 • FO – podešev odolný proti uhlovodíkům a olejům

Normy pracovní obuvi

Vlastnosti pracovní obuvi

Již z výše uvedených norem a označení jasně plyne, že u pracovní obuvi existují některé vlastnosti, které mohou být při práci klíčem k bezpečnosti. Co tedy znamenají a pro koho jsou vhodné?

Mnoho bot obsahuje takzvanou tužinku ve špičce, která ochrání vaši nohu a prsty v případě, že vám na ní spadne těžký předmět, ale také například při stoupnutí na nohu koněm a dalších situacích, se kterými se můžete během pracovních činností setkat.

Dále si všímejte, je-li obuv vodotěsná. U některých profesí může být voděodolnost obuvi naprosto klíčová, pokud nechcete mít nohy celý den ve vlhku. Ve vlhčím prostředí se může hodit i protiskluzová podrážka. Tu oceníte také v místech, kde hrozí množství olejů a dalších látek, po kterých byste mohli uklouznout.

Při práci venku se určitě může hodit zateplená nebo prodyšná obuv. V mrazech potřebujete opravdu kvalitní pracovní boty, jež vám poskytnou dostatečný tepelný komfort, zatímco letní práce v takové obuvi by se brzy mohla proměnit v pořádné peklo. V takovém případě je na místě pořídit ještě prodyšnější pár bot na teplejší období roku.

Některé bezpečnostní boty jsou také vybaveny antibakteriální úpravou. Hodit se může v místech, kde se snadno můžete infikovat a nechcete si poté mikroorganismy přenést na botách jinam. Klíčová je tato vlastnost zejména ve zdravotnictví, ale potřebují ji i řezníci nebo kuchaři.

Část vlastností je dána také materiálem, ze kterého je obuv vytvořena. Již v samotných normách je specifikováno, že obuv s označením O4 a O5, stejně jako odpovídající ochranné a bezpečnostní obuvi, musí být vyrobené z plastu, nebo pryže. Pryž je guma, která pochází z kaučuku, a bývá výborně odolná proti oděru a propíchnutí.

Velikost pracovní obuvi

Na závěr nezbývá než u vybraného modelu pracovní obuvi pořídit tu správnou velikost. Pokud nakupujete pracovní boty v kamenném obchodě, není nic jednoduššího než si je vyzkoušet. Rozhodně si nezapomeňte vyzkoušet obě dvě boty, projít se v nich po místnosti a zkusit si můžete i specifičtější pohyby. Pokud ale kupujete obuv online, rozhodně byste se měli na výběr správné velikosti pracovní obuvi více zaměřit. Ideální je pečlivě si změřit nohu a poté naměřenou velikost porovnat s tabulkou od výrobce.

Pracovní obuvi

Kde koupit pracovní boty?

Některé specifické profese jako například zdravotníci mají vlastní kamenné prodejny, kde si můžete pracovní obuv koupit. Pokud ale máte běžné zaměstnání, je nejjednodušší vybrat si vhodný model pracovní obuvi na internetu. Ještě před koupí je ideální vhodnost nové pracovní obuvi konzultovat s kolegy nebo zaměstnavatelem. Z široké nabídky pracovní obuvi si můžete vybrat například na eshopu Inzep. Celou řadu pracovních bot samozřejmě najdete i na Alze, odkud si navíc můžete nechat zaslat boty do celé ČR. Zajímavé recenze a ideální srovnání nabízených produktů zvládá skvěle Heureka.

Nejoblíbenější značky pracovní obuvi

Pracovní obuv U-Power

Značka U-Power disponuje širokou nabídkou pracovní obuvi, která nese různá označení podle českých technických norem. Najdete u nich pracovní boty na extrémně náročná povolání, ale také poměrně jednoduché polobotky. Výhodou jejich pracovní obuvi je jejich vzhled, kdy na první pohled nejsou vůbec rozeznatelné od obyčejné obuvi.

Pracovní obuv U-Power

Pracovní obuv Panda

I značka Panda nabízí opravdu velké množství pracovní obuvi za velmi příjemné ceny. Vhodnou obuv u nich pořídíte ať už pracujete jako horník, nebo sestra v nemocnici. Tato značka je také známá svou dlouhou historií a tím, že dodává svou pracovní obuv do celého světa.

Pracovní obuv Panda

Pracovní obuv Canis

V Česku jsou velmi oblíbené i pracovní boty od značky Canis. Některé jsou vhodné do opravdu extrémních podmínek, jiné se podobají obyčejným botám na denní nošení. Vyberou si u nich zejména zemědělci, ale i další pracovníci.

Pracovní obuv Canis

Cena pracovní obuvi

Boty do práce do 1 000 Kč

Cena pracovní obuvi se odvíjí také od typu pracovní obuvi. Pantofle jsou samozřejmě velmi levné a za dobrou cenu obvykle pořídíte také sandály a holínky. U bot se samozřejmě také platí za různé technické vychytávky jako je vyztužení špičky, antistatická úprava nebo voděodolná membrána. U levnějších kousků proto nemůžete očekávat mnoho takových vlastností. Přesto mohou lidem s méně náročnými profesemi opravdu dobře posloužit.

Ochranná obuv od 1 000 do 2 000 Kč

Běžná cena za kotníkové nebo vysoké pracovní boty se pohybuje mezi jedním a dvěma tisíci korun. V této cenové kategorii už mnohdy najdete i boty s velkým množstvím bezpečnostních prvků, které vám budou spolehlivým parťákem při každodenní práci.

Pracovní obuv nad 2 000 Kč

Mezi nejdražší pracovní obuv patří zejména protipořezové boty, které jsou opravdu vysoké. Drahé mohou být také boty z dražších materiálů a některá obuv od lepších značek. Pokud se rozhodnete do pracovní obuvi investovat větší obnos peněz, obvykle vám vydrží poměrně dlouhou dobu každodenní používání.

Nejoblíbenější pracovní boty

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (12 hlasů)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář