ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší gola sady 2020 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 27.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Každý řemeslník či domácí kutil občas potřebuje něco utáhnout nebo naopak povolit. Právě k tomuto se velmi často používá speciálních čtyřhranů, umožňujících rychlou práci se šroubovanými spoji bez rizika jejich poškození. Tato speciální zařízení nesou poměrně neobvyklé jméno – gola sady, a to podle firmy, která je v době jejich vzniku v 50. letech vyráběla.

Vzhledem k tomu, že jsou již dávno pryč časy, kdy bylo možné na trhu zakoupit pouze několik málo druhů těchto výrobků, připravili jsme pro Vás následující text. V něm jednak představíme ty nejlepší zástupce tohoto sortimentu a poradíme, jak postupovat při výběru vlastní sady pomocníků.

  Nejlepší gola sady

  EXTOL PREMIUM klíče nástrčné, sada 45ks, 1/4″, CrVHoniton H4056 gola sada 1/4″ a 1/2″ 94 dílůYATO YT 3884
  EXTOL PREMIUM klíče nástrčné, sada 45ks, 1/4", CrVHoniton H4056 gola sada 1/4" a 1/2" 94 dílůYATO YT 3884
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Plechový kufřík
  Snadné použití v těžko dostupných místech
  Kvalitní řemeslné zpracování
  Robustní konstrukce kufříku
  Doživotní záruka na ocel
  Snadná manipulace ve stísněném prostoru
  Množství nástavců a čtyřhranů
  Vysoká úroveň provedení
  Přehledně zorganizovaný kufřík
  ZÁPORYObčasné protáčení plastové rukojeti
  Méně kvalitní ocel
  Protáčení plastového madla ráčny
  Některé nástavce nedrží na víku
  Vyšší cena
  Hůře provedené nástavce v kufříku
  Absence magnetismu
  SHRNUTÍDobrý společník pro méně náročné kutily či řemeslníky pracující se spojovacími šroubky menších rozměrůVýborně zpracovaný produkt pro náročné zákazníky, kteří vyžadují širší možnosti použití a vysokou odolnost použitého materiáluSada, kterou je možné využít pro prakticky jakýkoliv spojovací materiál, najde své využití v dílnách těch nejnáročnějších řemeslníků
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: EXTOL PREMIUM klíče nástrčné, sada 45ks, 1/4″, CrV

  Druh oceli: chrom-vanad | Velikost čtyřhranu: ¼“ | Velikost hlavic: 4 – 14 mm | Rozměry kufříku (š x v x h): 19 x 5 x 22 cm | AS-DRIVE: ano | Hmotnost: 1,7 kg | Přibližná cena: 630 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Plechový kufřík
  • Snadné použití v těžko dostupných místech
  Zápory
  • Občasné protáčení plastové rukojeti
  • Méně kvalitní ocel

  Produkt od tradičního producenta řemeslnického náčiní, Extol EXTOL PREMIUM klíče nástrčné, sada 45ks, 1/4″, CrV, uspokojí každého domácího kutila i řemeslníka, který potřebuje povolit drobnější závity od svých strojů.

  Největším kladem je nízký finanční obnos, jenž si nákup sady vyžaduje. Potěší i přítomnost plechového kufříku, který se vyznačuje daleko větší odolností, než standardní plastová výbava. Některým však může toto provedení vadit kvůli poněkud vyšší hmotnosti. Kvalitní provedení ráčny též napomáhá tomu, že je výrobek skvěle použitelný i ve špatně dostupných prostorech.

  Zásadním řemeslným nedostatkem je občasné protáčení plastové rukojeti. V tomto případě je nutné do zadní části rukojeti nasadit vratidlo, jež umožní pokračovat v činnosti. Chromvanadová ocel sice svými vlastnostmi patří mezi ty nejodolnější druhy, avšak v tomto případě se bohužel nejedná o první jakost. Proto je možné počítat s tím, že při dlouhodobé činnosti může postupně dojít k deformacím.

  Celkově však sada nabízí vše, co by od ní mohl domácí kutil, ale i řemeslník očekávat. Malé závity zvládne bez sebemenších obtíží.

  Recenze: Honiton H4056 gola sada 1/4″ a 1/2″ 94 dílů

  Druh oceli: chrom-vanad | Velikost čtyřhranu: ¼“ a ½“ | Velikost hlavic: 4 – 14; 8 – 36 mm | Rozměry kufříku (š x v x h): 24 x 5,5 x 16,5 cm | AS-DRIVE: ano | Hmotnost: 6,5 kg | Přibližná cena: 1 900 Kč

  Klady
  • Kvalitní řemeslné zpracování
  • Robustní konstrukce kufříku
  • Doživotní záruka na ocel
  • Snadná manipulace ve stísněném prostoru
  Zápory
  • Protáčení plastového madla ráčny
  • Některé nástavce nedrží na víku

  Druhou sestavou našeho přehledu je Honiton H4056 gola sada 1/4″ a 1/2″ 94 dílů. Ten se vyznačuje především širokou možností použití, jelikož jsou k dispozici čtyřhrany pro drobnější závity, ale i pro naše standardní velikosti.

  Nejvýznamnější devízou je skutečně vysoká kvalita řemeslného provedení ráčny, ale i jednotlivých klíčů. Díky tomu si může dovolit výrobce nabídnout doživotní záruku na svůj produkt, jelikož ani intenzivní práce se nijak na materiálu neprojeví. Kufřík je vcelku robustní, díky čemuž je možné jej s sebou vzít i do náročnějších podmínek. Díky výraznému množství zubů může být zařízení bez problémů užito i ve velmi malých prostorách.

  Zásadním problémem je protáčení plastového madla ráčny, díky čemuž je stejně jako v předchozím případě nutné užití vratidla. Časem též dojde k tomu, že nástavce přestanou držet na víku, a zařízení tak mají tendenci vypadávat.

  Sečteno a podtrženo, model od producenta Honiton je vynikajícím pomocníkem pro všechny domácí kutily i řemeslníky.

  Recenze: YATO YT 3884

  Druh oceli: chrom-vanad | Velikost čtyřhranu: ¼“, 3/8“, ½“ | Velikost hlavic: 4 – 14; 6 – 22; 8 – 36  mm | Rozměry kufříku (š x v x h): 19 x 5 x 22 cm | AS-DRIVE: ano | Hmotnost: 11,7 kg | Přibližná cena: 3 900 Kč

  Klady
  • Množství nástavců a čtyřhranů
  • Vysoká úroveň provedení
  • Přehledně zorganizovaný kufřík
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Hůře provedené nástavce v kufříku
  • Absence magnetismu

  Nejširší nabídku bitů, ale i provedení odpovídající nárokům i těch nejnáročnějších profesionálů, nabízí výrobek YATO YT 3884. Díky němu bude jakákoliv standardní řemeslnická práce provedena bez jakýchkoliv problémů.

  Velkou výhodou je již zmíněné množství pomocníků v sadě, díky čemuž je možné uvolnit či dotáhnout prakticky jakýkoliv šroub. Zařízení rovněž vyniká velice precizním provedením z kvalitní chrom-vanadové oceli, díky čemuž je zajištěna jeho vysoká odolnost, ale i kalibrace dílů. Kufřík, do nějž se musí vměstnat přes 200 kousků náčiní, je zorganizován přehledně a vyniká značnou robustností.

  Největším problémem je především poměrně vysoká cena, kterou je nutné za pořízení modelu zaplatit. Jednotlivé nástavce v kufříku také neoplývají značnou pevností a časem mají tendenci vypadávat. Avizovaný magnetismus pro lepší přichycení bitů se týká pouze jednoho šroubováku.

  Výrobek YATO YT 3884 však vyniká opravdovou šíří možností pro své použití. Jen v ojedinělých případech se tak může stát, že by nebyla po ruce vhodná součástka pro uvolnění či utažení spojovacích materiálů.

  Nejprodávanější gola sady podle Heureky

  Jak správně vybrat gola sadu?

  Nejpodstatnějším kritériem je výběr toho správně rozměrného čtyřhranu dle použití. Dalšími podstatnými parametry jsou provedení ráčny pro upevnění čtyřhranu, materiál použitý pro její zhotovování a přítomnost systému AS-DRIVE. Důležitý je též způsob uložení zařízení ve speciálním kufříku.

  Princip fungování gola sad

  Mnozí laikové nejsou dostatečně seznámeni s principem fungování tohoto druhu náčiní a často jej dosti zbytečně přehlížejí. Základem je tzv. ráčna, na niž se poté umisťují nástavce. Ty umožňují uchytit šroubek a podobně jako páku jej uvolnit či dotáhnout. Nástavce, hlavice či bity jsou potom obvykle odstupňovány po milimetrech, čili jejich využití je vskutku univerzální.

  Kritéria výběru

  Rozměry čtyřhranů

  V současné době je možné na trhu nalézt pět základních rozměrů čtyřhranů. Jejich přehled je možné nalézt v následující tabulce:

  Rozměr čtyřhranu v palcích (milimetrech)Obvyklé velikosti hlavicPoužití daných rozměrů
  ¼“ (6,35 mm)4 – 14 mmDrobné závitové spoje (malá gola sada)
  3/8“ (9,525 mm)6 – 22 mmUniverzální využití pro většinu spojovacích šroubů
  ½“ (12,7 mm)8 – 36 mmUniverzální využití pro většinu spojovacích šroubů
  ¾“ (19,05 mm)18 – 50 mmPro velké závity (nákladní auta, generátory)
  1“  (25,4 mm)41 – 80 mmSpecializované použití v průmyslu

  Vzhledem k tomu, že jednotlivé šrouby si pro správné fungování vyžadují odpovídající rozměry ráčen, je nutné se při nákupu dobře zamyslet právě nad velikostí spojovacího materiálu. V případě využití většího čtyřhranu, než je velikost hlavice šroubu, může dojít k jeho zaseknutí uvnitř klíče – v tom případě se není možné vyhnout využití speciálního vyprošťovače zaseklých šroubů. V opačném případě může dojít dokonce je zničení upínacího zařízení.

  Doposud ještě nedošlo k unifikaci standardních rozměrů hlavic šroubů. Zatímco v zahraničí je nejtypičtěji využívaným čtyřhranem 3/8“, u nás se jedná o ½“. V poslední době však dochází i v našich podmínkách k postupnému prosazování zahraničního standardu.

  Provedení ráčny

  O tom, jak komfortní a efektivní bude práce s gola sadou, rozhoduje provedení ráčny, tedy držadla jednotlivých klíčů. Ta by měla vynikat kvalitním provedením rukojeti, nejlépe pak plastovým, jež zaručuje dostatečné pohodlí při práci. Zařízení by mělo být osazeno systémem pro přepnutí směru záběru. Pro tyto účely se nejfrekventovaněji využívá služeb páčky.

  Před nákupem je též dobré zkontrolovat způsob řešení nasazení čtyřhranu. To by mělo být dostatečně pevné a vybaveno pojistkou zajišťující, že ořech nebude vypadávat. Tím se výrazně sníží pravděpodobnost, že čtyřhran vypadne v ten nejméně vhodný okamžik a zakutálí se někam pod překážku.

  prostorově omezených místech je také dobré zvolit ráčnu s větším počtem zubů. Tím se sníží úhel, který přístroj potřebuje ke svému chodu.

  Použité materiály

  Standardem by mělo být použití kvalitní ušlechtilé oceli. Ta díky svým vlastnostem zaručí dostatečnou odolnost, díky níž nedojde k deformaci ani při intenzivnější činnosti. Jednotlivé čtyřhrany by potom měly být kalibrovány a vyrobeny s přesností na milimetr. Jedině tak je totiž zaručeno jejich bezproblémové fungování.

  Funkce AS-DRIVE

  Výraznou hraje i jedna velice podstatná funkce výrazně zvyšující komfort a efektivitu při práci s výrobkem. Jedná se o systém AS-DRIVE, jenž jednak chrání šrouby proti proklouznutí a zároveň zvyšuje krouticí moment. Díky tomu dochází k rychlejšímu povolení šroubů. Rovněž umožňuje povolit i šrouby s částečně či zcela zdeformovanými hlavicemi.

  Uložení

  Jelikož každá správná gola sada čítá několik desítek kusů, je nutné pamatovat i na její správné uložení. Základem by tak měl být kufřík, obvykle plastový (ale výjimkou nejsou ani jiné materiály), s dostatečným množstvím přihrávek pro všechny součástky. Dodatečný komfort poskytuje i pěnová vložka, napomáhající udržet nářadí na svém místě i v případě méně šetrné manipulace.

  Nejprodávanější gola sady podle Heureky

   

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články