ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Hudební nástroje

Příčná flétna

V případě, že máte doma malého hudebního nadšence se skvělým hudebním sluchem, možná přemýšlíte, jaký hudební nástroj pro něj bude ideální? Pokud mu jde dobře například hra na zobcovou flétnu, vyplatí se uvažovat o hře na příčnou flétnu. V případě, že se ale rozhodnete právě pro tento hudební nástroj, zjistíte, že koupě první příčné flétny je poměrně velká investice. Proto je na místě si vše dobře promyslet a zakoupit opravdu kvalitní model, jež dítěti vydrží dlouho a zároveň se mu na něj bude dobře hrát. Proto vám přinášíme tipy na ty nejlepší příčné flétny na našem trhu a také stručného průvodce výběrem ideální příčné flétny právě pro vaši ratolest.

Z našich tipů určitě stojí za zmínku velmi kvalitní flétna od značky Yamaha YFL-212. Pokud se bojíte, že vaše dítko hra na hudební nástroj nebude bavit příliš dlouho, můžete jako alternativu zkusit pořídit levnější příčnou flétnu Trevor James.

Nejlepší Yamaha

Postříbřená příčná flétna s uzavřenými klapkami od značky Yamaha.

Nejlepší Pearl

Příčná flétna z postříbřeného pakfongu a dvěma hlavicemi. Bohatý a průrazný zvuk.

Nejlepší levná

Levná příčná flétna pro začátečníky s dřevěným obalem, utěrkou a vytěrákem.

Nejlepší příčné flétny

Recenze Yamaha YFL-212 – Nejlepší příčná flétna Yamaha

Recenze Yamaha YFL-212 Pro náročné

Značka: Yamaha | Klapky: uzavřené | Materiál: Pakfong | Ladění: C | Systém: Vysunuté G | Orientační cena: 14 000 Kč

Klady
 • Pro začínající hudebníky
 • V balení i pouzdro a obal
 • Populární značka
 • Odpovídající cena
Zápory
 • Nejsou

Pořizujete-li flétnu pro začínajícího hudebníka, ale zároveň se díváte po kvalitě a hudebním nástroji, který alespoň nějakou dobu vydrží, určitě nebudete litovat pořízení této příčné flétny. Je od značky Yamaha, jež je proslulá svou nabídkou kvalitních hudebních nástrojů. Je určena pro zejména pro začínající hudebníky, ale její čisté tóny mohou oslovit i pokročilejší rekreační hudebníky. Yamaha YFL-212 je také vybavena uzavřenými klapkami, jež jsou ideální pro ty, co se hrát na příčnou flétnu teprve učí.

Jistě budete mít radost z toho, že součástí balení je i pouzdro a obal, které tak nebudete muset dokupovat zvlášť. Flétna je vyrobená ze speciálního materiálu s názvem pakfong. Pakfong, někdy nazýván nové stříbro, v sobě kombinuje měď, nikl a zinek a je skvělou volbou u fléten pro začátečníky. Speciální design náustku je také uzpůsoben tak, aby se začátečníkům při hře dařilo již od počátku. Nástroj se sice může zdát o něco dražší, ale vzhledem ke kvalitě provedení a ověřené značce je cena odpovídající.

Recenze Armstrong FL-650RI2 – Příčná flétna s vyměnitelnými hlavicemi

Příčná flétna Armstrong Zlatý střed
Značka: Armstrong | Klapky: otevřené | Materiál: Pakfong/stříbro | Ladění: C | Systém: vysunuté G | Orientační cena: 8 790 Kč

Klady
 • Rovná i zahnutá hlavice
 • Postříbřený pakfong
 • Dorazy z přírodního korku
 • Bohatý, průrazný zvuk
Zápory
 • Nenašli jsme

Malého hudebníka nezklame ani příčná flétna Armstrong FL-650RI2I. Jedná se o cenově příznivou alternativu pro začátečníky a žáky základních uměleckých škol. Hlava, tělo a mechanika této flétny jsou vyrobeny z kvalitního postříbřeného pakfongu, který zajišťuje výbornou trvanlivost a odolnost a v kombinaci s příznivou cenou nemá konkurenci.

Mechaniky jsou podlepeny bílým filcem a mají dorazy z přírodního korku, což pomáhá dosažení čistých tónů a snadné hratelnosti. Disponuje French systémem, tj. otevřenými klapkami. Příčná flétna Armstrong vám nabídne bohatý a průrazný zvuk.

Flétna je dodávaná s rovnou i zahnutou hlavicí, samozřejmostí je výtěrák, hadřík a dřevěné pouzdro s taškou. Armstrong FL-650RI2I je ideální volbou pro ty, kteří hledají kvalitní a cenově dostupný hudební nástroj s výjimečným vzhledem a výkonem.

Recenze Trevor James TJ5x 3005EW – Kvalitní dostupná příčná flétna

Recenze Trevor James TJ5x 3005EW Levný základ

Značka: Trevor James | Klapky: uzavřené | Materiál: Pakfong | Ladění: C | Systém: Vysunuté G | Orientační cena: 7 000 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Kvalitní podlepky
 • Manufakturní zpracování
 • Trojitá povrchová úprava
Zápory
 • Jednodušší model

Ne každý chce hned ze začátku hraní investovat do příčné flétny desítky tisíc. Pro takové lidi tu máme tip na tuto krásnou příčnou flétnu TJ5x 3005EW od značky Trevor James za přijatelnou cenu. Sice za tuto cenu nedostanete takovou kvalitu a také méně známou značku, ale určitě nebudete litovat.

Flétna je vyrobena z pakfongu a pokrytá trojitou povrchovou úpravou, jež zahrnuje i postříbření. Radost určitě budete mít i z kvalitního manufakturního zpracování, flétna je sestavována ve Velké Británii. Navíc je vybavena kvalitními podlepkami, jež jsou velmi důležité pro produkci kvalitní hudby. Flétna je dodávána s polstrovaným dřevěným kufříkem, utěrkou, vytěrákem a dřevěnou tyčinkou, takže již nebudete muset pořizovat prakticky žádné příslušenství.

Recenze Bacio instruments BFL-150C – Cenově dostupná příčná flétna

Recenze Bacio instruments BFL-150C

Značka: Bacio | Klapky: uzavřené | Materiál: Pakfong | Ladění: C | Systém: Vysunuté G | Orientační cena: 6 000 Kč

Klady
 • Cenově dostupný
 • V měkkém pouzdru
 • Pro začínající flétnisty
Zápory
 • Jednoduchá, základní příčná flétna

Pokud se vaše dítě rozhodlo pro hru na příčnou flétnu, rozhodně to nemusí znamenat finanční ránu pro rodiče. Už za několik tisíc totiž pořídíte kvalitní příčnou flétnu Bacio BFL-150C, na níž se dítko naučí dobře hrát a bude moci postoupit i na vyšší úrovně ve hře. Jako cenově dostupný model pro vás máme vybranou tuto flétnu od značky Bacio, která je přímo určená pro začínající flétnisty a flétnistky.

Flétna má vysunutý G systém, jež je oblíbený zejména u začátečníků, protože je proslulý tím, že je jednodušší než klasický rovný systém. Příčná flétna je již dodáván v měkkém pouzdře, které můžete používat pro transport flétny.

Srovnání 7 příčných fléten

Název Popis
TOP příčné flétny
Recenze Yamaha YFL-212 Yamaha YFL – 212 Postříbřená příčná flétna s uzavřenými klapkami od značky Yamaha. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Pearl PF F505RE Pearl PF F525RE Kvalitní příčná flétna s otevřenými klapkami od značky Pearl. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Trevor James TJ5x 3005EW Trevor James TJ5x 3005EW Levná příčná flétna pro začátečníky s dřevěným obalem. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Yamaha YFL-312 Yamaha YFL-312 Velmi kvalitní příčná flétna pro ambiciózní hudebníky za vyšší cenu. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Bacio instruments BFL-150C Bacio instruments BFL-150C Jednoduchá příčná flétna z plastu pro děti, které teprve hledají svůj vztah k hudebním nástrojům. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Soundsation SFL - 10 Soundsation SFL – 10 Jednoduchá příčná flétna z pakfongu se stříbrolakem pro začátečníky. Do obchodu
Porovnat ceny
Recenze Aulos C-21 Aulos C-21 Hybridní plastová flétna pro děti pro lehký přechod ze zobcové na příčnou flétnu. Do obchodu
Porovnat ceny

Nejprodávanější příčné flétny podle Heuréky

Jak vybrat příčnou flétnu

Na zobcovou flétnu se učí ve školce hrát skoro každé druhé dítě. Pokud to tomu vašemu opravdu půjde a bude šikovné, může pokračovat hraním na jiný hudební nástroj. V případě flétny se nabízí právě příčná flétna, což už je pokročilejší hudební nástroj a hra na něj zdaleka není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Teď ale potřebujete příčnou flétnu zakoupit a kladete si otázku, podle čeho vybírat? Pro všechny, kteří tápou, vám přinášíme tipy pro správný výběr příčné flétny.

Jaký je rozdíl mezi zobcovou a příčnou flétnou?

Většina budoucích hudebníků, kteří budou vynikající ve hře na příčnou flétnu, začínala hrou na zobcovou flétnu. Je samozřejmě možné začít rovnou i hrou na příčnou flétnu, ale není to příliš časté. Jaké jsou tedy mezi těmito dvěma druhy fléten rozdíly?

Obě flétny jsou dřevěnými dechovými nástroji. Zatímco zobcové flétna je většinou opravdu vyrobená ze dřeva, ta příčná v drtivé většině obsahuje kov. Přesto typem patří mezi dřevěné dechové nástroje. Mezi nejvýznamnější rozdíly, kterých si všimnete jako první, patří, že zobcová flétna se drží symetricky před tělem, oběma rukama, zatímco příčná flétna má mnohem specifičtější držení.

Pokud nevíte, na kterou flétnu by mělo dítě začít hrát, je nejlepší poradit se s učitelem v hudební škole. Ten bude nejlépe vědět, jaké má dítě přednosti a může podle toho rozhodnout, který hudební nástroj pro ně bude ten pravý. Ne pro všechny děti je navíc ideální začínat hrát právě na flétnu, jak je u nás často zvykem, ale více se mohou hodit pro hru třeba na kytaru nebo na piano.

Jak vybrat příčnou flétnu

Příčná flétna podle výšky hlasu

Podle toho, v jakém tónu je příčná flétna laděna, se dělí příčné flétny podle výšky hlasu. Před koupí byste tedy měli vědět, jaký typ flétny hledáte a vybírat podle toho. Nejmenší je pikola, které se liší od dalších příčných fléten tím, že má pouze dvě části. Je laděna v C, takže má nejvyšší hlas. Také často bývá vyrobena jen ze dřeva, na rozdíl od jiných příčných fléten, jež bývají kovové. Oproti ní altová flétna je laděna do G. Posledním typem je basová příčná flétna, taktéž laděná do C.

Z čeho se příčná flétna vyrábí?

Přestože příčná flétna patří mezi dřevěné dechové nástroje, je vyrobena v drtivé většině případů z kovu. I různé druhy kovů se ale od sebe liší vlastnostmi, a tak je potřeba důkladně vybírat. Jediná pikola je obvykle vyrobená ze dřeva. Mezi běžné materiály patří zejména niklová mosaz. Setkáte se také s flétnami z různých druhů oceli, některé jsou navíc postříbřené. Nejdražší a nejkvalitnější příčné flétny jsou celé vyrobené z drahých kovů jako je stříbro, nebo dokonce zlato. Naopak, ty nejlevnější a nejméně kvalitní modely se produkují z hliníku. Setkat se ale můžete i s příčnými flétnami z mnoha dalších materiálů jako je například zinek.

Náš tip

Mezi dechové hudební nástroje patří také hoboje a fagoty. Pokud si chcete dopřát hru na netradiční nástroj, rozhodně neuděláte chybu, když po nich sáhnete.

Konstrukce klapek u příčné flétny

U příčných fléten se rozlišují dvě základní konstrukce klapek – otevřené a uzavřené klapky, každá s vlastními specifickými výhodami. Otevřené klapky poskytují zkušenějším hudebníkům větší kontrolu a expresivitu při hře, neboť umožňují přímý kontakt prstů s dírkami na flétně. Tato konstrukce výrazně podporuje technickou preciznost a nabízí širší možnosti interpretace, což je ideální pro pokročilé a profesionální flétnisty.

Na druhé straně, uzavřené klapky představují snazší variantu pro začátečníky, jelikož dírky jsou uzavírány klapkami, což zjednodušuje držení a ovládání nástroje. Pro ty, kdo se s příčnou flétnou teprve seznamují a nemají ještě vyvinutou techniku, je vhodnější volit flétnu s uzavřenými klapkami. Tato konstrukce zjednodušuje základní hru a pomáhá novým hráčům rychleji dosahovat čistého tónu. Pokud tedy hledáte první příčnou flétnu pro svého potomka a preferujete snazší začátek s nástrojem, doporučujeme volit model s uzavřenými klapkami.

Výběr příčné flétny

Příslušenství k příčné flétně

Spolu s příčnou flétnou budete přirozeně nakupovat i příslušenství, které budou děti ke hře potřebovat. Hodit se samozřejmě může pouzdro, jež bude dostatečně kvalitní a odolné, aby ochránilo flétnu před zničením při přesunech a v zavazadle. Koupit můžete také záslepky na příčné flétny s otevřenými klapkami. Užitečné mohou být i nejrůznější krytky na hlavice a další části nástroje. Koupi příslušenství pečlivě zvažujte a dejte si pozor, podle čeho je vybíráte.

Jak se starat o příčnou flétnu

Vzhledem k tomu, že většina příčných fléten je vyrobena z kovu, je potřeba se soustředit i na jejich údržbu, aby dlouho vydržely funkční a odolné. Ladění je citlivé zejména na změny teplot, a tak se nedoporučuje vystavovat příčnou flétnu ani extrémnímu horku, ani mrazu. Před tím, než na flétnu začnete hrát, umyjte si ruce. Po každé hře byste měli příčnou flétnu čistit pomocí technik od výrobce a postarat se, aby se na flétnu nikde neusazoval prach.

Náš tip

V posledních letech je velmi populární také hra na ukulele. Navíc naučit se obstojně brnkat na tento hudební nástroj můžete i sami doma.

Příčná flétna

Kde koupit příčnou flétnu?

Před koupí je nejlepší poradit se s učitelem hudby, který bude dítě učit na příčnou flétnu hrát. Určitě vám doporučí ideální model. Také můžete zajít do kamenné prodejny s hudebninami, kde si dítě může vyzkoušet držení příčné flétny a prodavači vám jistě poskytnou cenné rady. Máte-li ale ve výběru jasno, neváhejte a pořiďte si příčnou flétnu online. Ušetříte, a ještě vám ji dovezou až k vám domů. Širokou nabídku příčných fléten najdete na eshopu kytary.cz. Srovnat si ceny u jednotlivých prodejců a přečíst hodnocení uživatelů si můžete na Heurece.

Nejoblíbenější značky příčných fléten

Příčné flétny Yamaha

Japonská značka, která na náš trh dodává jedny z nejlepších hudebních nástrojů. Kromě příčných fléten od nich můžete získat i světoznámá piana, bicí soupravy a mnoho dalších nástrojů. Nabídka příčných fléten je poměrně široká, můžete od nich koupit flétny hned několika řad.

Příčné flétny Yamaha

Příčné flétny Pearl

Značka Pearl se proslavila zejména výrobou bicích souprav, ale časem začala vyrábět i jiné hudební nástroje. Mezi ty patří například příčné flétny. I u nich máte na výběr z mnoha modelů, od těch velmi drahých pro profesionální hudebníky, až po levnější modely pro začátečníky.

Příčné flétny Pearl

Kolik stojí příčná flétna?

Do 5 000 Kč

Velmi levné příčné flétny z plastu a jiných nepříliš profesionálních materiálů, můžete koupit za několik tisíc. Očekávejte ale, že pokud budete chtít alespoň trochu kvalitní nástroj, budete muset koupit příčnou flétnu z vyšší cenové kategorie.

Od 5 000 do 20 000 Kč

Většina běžných příčných fléten ze slitin kovů bude stát okolo 10 000 Kč. Můžete objevit i kousky, které budou postříbřené, existují modely pro začátečníky i pokročilé. Pokud si vyberete flétnu od správné značky, můžete pořídit již opravdu kvalitní kus.

Nad 20 000 Kč

Příčné flétny pro profesionální hudebníky mohou stát i stovky tisíc. Ty nejlepší příčné flétny jsou vyrobené celé ze stříbra nebo zlata, za což je pochopitelně potřeba hodně zaplatit. Samozřejmě existují i nástroje, jež se vyrábí na míru.

Nejoblíbenější příčné flétny

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (21 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář