ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší klávesy (keyboardy) 2021

Datum 4.11.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Klávesy jsou skvělé hudební nástroje s nepřeberným množstvím všemožných funkcí. K výběru jsou různé realistické zvuky a styly, pokročilé možnosti připojení, nahrávání a spousta jiných profesionálních funkcí.

V rámci našeho testu jsme vybrali 3 nejlepší klávesy v poměru cena a výkon. Níže se můžete také podívat, jak klávesy správně vybrat.

Nejlepší cena/kvalita

Klávesy pro všechny moderní hudebníky. Vyznačuje se výkonným hudebním systémem a připojením do notebooku, či dalších zařízeních.

Nejlepší celkově

Profesionální hudební nástroj pro živá vystoupení před publikem.

Nejlepší levný (do 2500 Kč)

Ideální pro každého začátečníka. Klaviatury bez dynamiky umožňují jednoduší ovládání kláves. Levná pořizovací cena.

1Nejlepší klávesy

Recenze Yamaha PSR E463

Yamaha PSR E463 Zlatý střed

Klaviatura: s dynamikou | Počet kláves: 61 | Zvukových rejstříků: 758 | Rytmů: – | Polyfonie: 48 | LCD displej: ano | Orientační cena: od 6 865 Kč

Klady
 • Skvělý poměr ceny a výkonu
 • Výkonný zvukový systém
 • Možnost propojení k tabletu, notebooku nebo smatphone
 • Nízká váha
Zápory
 • Nenašli jsme

Prvním recenzovaným produktem našeho výběru jsou moderní klávesy Yamaha PSR E463, které jsou určeny všem moderním hudebníkům. Nabízejí totiž výkonný zvukový systém přes 2 stereo reproduktory s 6 W a rozšířenou konektivitu.

Klávesy Yamaha PSR E463 můžete propojit s audio zařízením nebo dalšími repráky přes AUX konektory. Jak už jsme se zmínili, jde o moderní produkt, takže si jej můžete připojit ke svému notebooku, tabletu nebo smartphone pomocí USB portu.

Tento model kláves obsahuje celkem 758 vysoce kvalitních zvuků, od akustických až po elektronické a 48 hlasů polyfonie. Repertoár kláves zahrnuje až 235 stylů, a navíc si můžete přes Groove Creator vytvářet hudbu jako profesionální DJ. Tato funkce vám dovolí upravit svůj hudební mix, skládat rytmus nebo vylepšit doprovod k songu.

Klávesy jsou opatřeny dynamikou úhozu, což není příliš vhodné pro úplné začátečníky. A samozřejmostí je i možnost připojení sluchátek a opravdu bohaté příslušenství. Uživatelé si navíc pochvalují i nízkou váhu. Klávesy tak můžete snadno přenést kamkoliv potřebujete.

Yamaha PSR E463 nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Klávesy jsou vhodné jak pro amatérské, tak pro pokročilé hudebníky.

Recenze Yamaha PSR S670

Yamaha PSR S670 Pro náročné

Klaviatura: s dynamikou | Počet kláves: 61| Zvukových rejstříků: 416 + 34 bicích/efektových sad + 480 XG zvuků | Rytmů: 230 | Polyfonie: 128 | LCD displej: ano | Orientační cena: 15 000 Kč

Klady
 • Výborný zvuk
 • Koncept živého hraní (DJ Styles)
 • Možnost rozšíření interní paměti o externí médium
 • Výborný poměr cena – výkon
Zápory
 • Chybí hlasový harmonizér

Model Yamaha PSR S670 je doslova multifunkční hudební stanicí. Nabízí skvělou zvukovou kvalitu pro jakýkoliv hudební žánr. Využívá klaviaturu o rozsahu 5 oktáv s 5 úrovněmi citlivosti. Nástroj je vybaven novým konceptem živého hraní – díky tzv. DJ Styles můžete mít obě ruce volné pro používání ovladačů nebo zapojení audio samplů.

Na výběr jsou stovky maximálně realistických zvuků, včetně zvuků hudebních nástrojů. Díky speciálním balíčkům lze tento seznam dále rozšiřovat o další autentické zvuky, rytmy a doprovody. PSR S670 nabízí také možnost propojení a ovládání přes počítač, stejně jako možnost vytvořit si nové zvuky na základě vlastních samplů. Ty lze ukládat do interní paměti nástroje, nebo na externí USB flash disk.

Yamaha PSR670 se jednoduše ovládá i přenáší. Jedná se o plně profesionální hudební nástroj v kvalitě typické pro značku Yamaha. Jeho výkonné a živé funkce jsou ideální pro živá vystoupení a studiová představení. Zařízení dovoluje hudbu komponovat, všemožně upravovat, vzorkovat a ukládat. Za cenu kolem 15 000 Kč téměř není co vytknout. Snad jen chybějící vokální harmonizér.

Recenze Casio CTK 240

Casio CTK 240 Levný základ

Klaviatura: bez dynamiky | Počet kláves: 49 | Zvukových rejstříků: 100 | Rytmů: 100 | Polyfonie: 12 | LCD displej: ano (bez podsvícení) | Orientační cena: od 2 390 Kč

Klady
 • Nízké pořizovací náklady
 • Možnost připojení sluchátek
 • Vhodné pro začátečníky
 • Klaviatura bez dynamiky
Zápory
 • Slabší výkon reproduktorů
 • Málo funkcí
 • Adaptér není součástí balení

Nejlevnějším modelem našeho výběru jsou klávesy CTK 240 od v hudebním průmyslu známé a ověřené značky Casio. Jde o základní model určený dětem nebo například začátečníkům.

Keyboard Casio CTK 240 nabízí celkem 100 zvuků, 100 rytmů a 50 písní, což je dostačující pro výuku. Dostupné zvuky, rytmy i písně můžete kombinovat a přepínat na přehledné numerické klávesnici a LCD displeji. Líbí se nám i možnost připojení sluchátek ke klávesám, protože ne všem mohou vyhovovat 2 stereo reproduktory 1,6 W.

Začínající hudebníky potěší i využití klaviatury bez dynamiky. To umožňuje snadnější stisknutí kláves a tím i snadnější hraní. Pozor však na to, protože pokud si hudebník na tento komfort navykne, může mít v budoucnu při přechodu ke klávesám vyšší řady s dynamickou klaviaturou docela problém.

Uživatelé si stěžují na málo funkcí a slabší výkon reproduktorů. Některým vadí i to, že není adaptér součástí balení. I přesto se model kláves Casio CTK 240 stane skvělým nástrojem pro začátečníky nebo děti.

2Nejprodávanější klávesy

3Jak vybrat klávesy

Klávesáci jsou spolu s bubeníky tak trošku ve stínu zpěváků a kytaristů. Faktem ale zůstává, že se bez nich a jejich nástrojů mnohé kapely neobejdou. Neustálý vývoj na poli hudební techniky dopřál také klávesám řadu nových funkcí a vylepšení. Díky nim se z keyboardů a kláves staly multifunkční hudební nástroje se schopností dokonale napodobovat a modelovat celou řadu zvuků.

Jak vybrat klávesy

 

Uvažujete nad koupí kláves? Prohlédněte si náš návod, který vám pomůže zorientovat se v odborné terminologii a pojmech. Pokud si chcete udělat lepší obraz o trhu s klávesy, pak nevynechejte ani první část našeho článku. Najděte v ní tipy spolu s charakteristikou a silnými a slabými stránkami jednotlivých hudebních nástrojů.

Typ kláves 

Výběr vhodného klávesu netřeba uspěchat. Jde totiž o poměrně sofistikovanou záležitost, při které padnou vhod odborné znalosti. Moderní klávesy jsou prošpikovány technikou, o které byste měli určitě vědět.

Kdo a jakou hudbu bude hrát?

Hned ze začátku je dobré ujasnit si dvě věcí: pro koho klávesy kupujete a jakou hudbu na nich bude dotyčný hrát.

Dětské klávesy

Dětské klávesy jsou určeny pro nejmenší hudebníky. Vyznačují se kompaktní konstrukcí a pořídíte je za pár stovek. Většinou nabízí několik zvukových variant, mezi kterými lze jednoduše přepínat.

Digitální klavír

Digitální klavír představuje kompromis, pokud chcete klasické křídlové piano, ale nemůžete si jej dovolit z finančních nebo prostorových důvodů. Digitální klavíry využívají kladívkovou mechaniku a zvukem a stylem hry připomínají klasické piano snad nejvíce.

Digitální keyboardy

Digitální keyboardy nabídnou značnou zvukovou variabilitu. Jde o univerzální nástroje s odlišným počtem klaviatur, rozdílnými modulačními prvky a systémem tvorby vlastních tónů.

Master keyboardy

Master keyboardy, známé také jako MIDI keyboardy, primárně slouží k nahrávání klávesových partů do PC. Nejsou vybaveny zvukovým generátorem, nejsou tedy příliš vhodné pro vystupování. Pokud byste s tímto typem kláves vystupovat přece jen chtěli, je nutné dokoupit speciální zvukový modul.

Klaviatura – počet oktáv a dynamika

Dalším faktorem, který byste při výběru kláves měli zohlednit, je klaviatura. Jednoduše řečeno jde o samotné klávesy, tedy ovládání hudebního nástroje. Klaviaturu tvoří oktávy, přičemž jedna oktáva je „složena“ z 12 kláves. Pro představu – klasický klavír má rozsah 7,5 oktávy, disponuje tedy počtem 88 kláves. U dětských kláves určených začátečníkům by měly být dostačující tři oktávy. Pro pokročilejším dětské muzikanty je už ale vhodných 5 oktáv. Pokud se plánujete klávesám věnovat dlouhodobě a aktivně, volte ještě větší počet.

Z hlediska dynamiky úhozu rozlišujeme klávesy bez dynamiky a s dynamikou úhozu. Tento faktor rozhoduje o hlasitosti a nástupu tónu, který lze (nebo nelze) ovlivnit sílou stisku klávesy. Klaviaturu bez dynamiky, tzv. nevyváženou klaviaturu, charakterizuje snadnější ovládání. Často ji mívají dětské klávesy a MIDI keyboardy.

Klaviatuře s dynamikou se také říká vyvážená klaviatura. Využívá kladívkový mechanismus jako u klasického klavíru. Stisk klávesy může být těžší, výsledný efekt je ale mnohem zajímavější a variabilnější. Čím víc klávesy zatlačíte, tím intenzivnější zvuk nástroj vydá. Existuje i střední zlatá cesta v podobě polovyvážené klaviatury. Dosáhnete s ní obdobných zvukových projevů jako u klavíru, ale za cenu menší námahy při stisknutí kláves.

Konektivita

Různé vstupy, výstupy a konektory, respektive jejich počet, přímo ovlivňují možnosti využívání hudebního nástroje. Projděte si seznam těch nejpoužívanějších a rozmyslete si, které jsou pro vás důležité a které nikoliv.

Porty Stručný popis
USB konektor Slouží na přepojení kláves s externím paměťovým zařízením. Na něj lze nahrávat hudbu nebo z něj čerpat zvukové stopy (MIDI informace).
Výstup pro sluchátka  zcela praktický moment, který by neměl chybět. Kvalitní sluchátka nabídnou hutnější a sytější zvuk než vestavěné reproduktory. Navíc, hraním do sluchátek nebudete rušit své okolí ani v pozdních nočních hodinách.
Line in/out Připojení mobilu, MP3 přehrávače, zesilovače nebo aktivních reproduktorů.
MIDI I/O Slouží k ovládání přes MIDI protokol a k připojení k počítači.
MicroSD slot Vstup pro odpovídající kartu můžete využít pro ukládání produkované hudby.

Funkce

Klávesy jakožto multifunkční nástroje obsahují řadu integrovaných funkcí. Z jejich názvu ale nemusí být okamžitě patrné, o co se jedná. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejpoužívanějších i se stručným vysvětlením.

 • Split – funkce rozdělení klaviatury. Po rozdělení může jedna část hrát piano a druhá třeba bicí.
 • Dual – umožňuje přiradit k jednom tónu (klávese) dva rejstříky.
 • Doprovody – slouží jako podmaz k vlastní hře. Doprovodem může být jeden nástroj (třeba bicí) ale i skupina hudebních nástrojů.
 • Transpose – týká se klaviatury a přesouvání hudby mezi tóninami.
 • Polyfonie – udává počet hlasů/tónů, které lze zahrát v jednom okamžiku.
 • Arpeggio – umožňuje přehrávání akordů po jednotlivých tónech.
 • Metronom – funkce udávající tempo při hraní. K tomuto účelu se obvykle využívá zvuk (charakteristické klapání).
 • Efekty – funkce, která podle předem definovaných parametrů dokáže měnit zvuk v reálném čase. K nejčastěji využívaným efektům patří delay, reverb nebo ekvalizér.

Rytmy a rejstříky

Mezi technickými parametry kláves najdete také údaje o rytmech a rejstřících. Pod pojmem rytmy se skrývají předprogramované zvukové doprovody. Můžou jich být desítky. Zvukové rejstříky zase představují simulace různých zvuků a hudebních nástrojů.

Může se jednat o zvuky smyčců, kytar, klavírů, píšťal, bicích a desítky až stovky jiných, i nehudebních zvuků (houkání auta apod.). Klávesy tedy vybírejte především s ohledem na potřeby hudebníka. Poměr dražší = lepší nemusí platit vždy, zvláště ne v začátcích hudební kariéry.

Nejlepší klávesy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (6 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články