ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší klávesy (keyboardy) 2019

Klávesy jsou skvělé hudební nástroje s nepřeberným množstvím všemožných funkcí. K výběru jsou různé realistické zvuky a styly, pokročilé možnosti připojení, nahrávání a spousta jiných profesionálních funkcí.

V rámci našeho testu jsme vybrali 3 nejlepší klávesy v poměru cena a výkon. Níže se můžete také podívat, jak klávesy správně vybrat.

  Nejlepší klávesy

  CASIO CTK 1550Kurzweil KP200Yamaha PSR S670
  CASIO CTK 1550Kurzweil KP200Yamaha PSR S670
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYDobrá cena
  Výstup pro sluchátka
  Možnost propojení s PC, MP3, hi-fi, sluchátky
  Výstup pro sustain a volume pedál
  Množství funkcí
  Výborný zvuk
  Koncept živého hraní
  Možnost rozšíření interní paměti o externí médium
  Výborný poměr cena/výkon
  ZÁPORYSlabší výkon reproduktorů
  Málo funkcí
  Vyšší hmotnostChybí hlasový harmonizér
  SHRNUTÍVýborný tip pro všechny, kteří si touží osvojit hru na klávesyDíky množství funkcí a možnostem propojení s různými zařízeními jde o variabilně využitelný nástrojProfesionální hudební nástroj pro živá vystoupení před publikem
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Casio CTK 1550

  Klaviatura: bez dynamiky | Počet kláves: 61 | Zvukových rejstříků: 120 + 53 bicích/perkusních zvuků | Rytmů: 70 | Polyfonie: 32 | LCD displej: ano (bez podsvícení) | Orientační cena: 2 400 Kč

  Klady
  • Dobrá cena
  • Výstup pro sluchátka
  Zápory
  • Slabší výkon reproduktorů
  • Málo funkcí

  Poměrně levný model od v hudebním průmyslu známé a ověřené značky Casio. Keyboard modelové řady CTK 1550 nabízí klaviaturu s rozsahem 5 oktáv, což je parametr vhodný zejména pro začínající hudebníky. Ti zcela jistě ocení i funkci výukových lekcí hraní a také fakt, že nástroj využívá klaviaturu bez dynamiky. Ta umožní snadnější hraní, respektive stisknutí kláves. Pokud si ale hudebník na tento komfort navykne, může mít v budoucnu při přechodu ke klávesám vyšší řady s dynamickou klaviaturou problém.

  Jestli je ale takováhle budoucnost pro vás příliš vzdálená a nejasná, určitě si s modelem CTK 1550 vystačíte. Kromě jiného také proto, že nabízí až 120 zvuků a 70 rytmů. Ty lze kombinovat a přepínat na přehledné numerické klávesnici a LCD displeji. Líbilo se nám, že součástí kláves je i výstup pro sluchátka. Repro s výkonem 2 × 2 Wattů a průměrem 10 centimetrů nemusí totiž každému stačit.

  Recenze Kurzweil KP200

  Klaviatura: s dynamikou | Počet kláves: 61| Zvukových rejstříků: 583 | Rytmů: – | Polyfonie: 128 | LCD displej: ano | Orientační cena: 10 500 Kč

  Klady
  • Možnost propojení s PC, MP3, hi-fi, sluchátky
  • Výstup pro sustain a volume pedál
  • Množství užitečných funkcí
  Zápory
  • Vyšší hmotnost

  Kurzweil KP200 jsou moderní klávesy, které reflektují potřeby hudebníků v 21. století. Díky AUX konektorům lze zařízení propojit s audio zařízeními, hi-fi nebo reproduktory. Díky tomu si můžete v pohodlí domova zajamovat do vašich oblíbených hudebních skladeb. Rozsah klaviatury má standardních 5 oktáv a samotné klávesy jsou opatřeny dynamikou úhozu. Repertoár nástroje zahrnuje téměř 600 kvalitních presetů, včetně věrných zvuků pian, varhan, smyčců, kytar nebo dechových nástrojů. Díky funkci synth je ale možné vytvářet i zvuky z vlastní produkce.

  Za cenu lehce přesahující 10 000 Kč jde o velmi povedené klávesy. Tomuto variabilnímu a široce využitelnému nástroji lze vytknout snad jen vyšší hmotnost (kolem 10 kg). Z hlediska možností a dostupných funkcí ale jde o mimořádně obdařený hudební nástroj.

  Recenze Yamaha PSR S670

  Klaviatura: s dynamikou | Počet kláves: 61| Zvukových rejstříků: 416 + 34 bicích/efektových sad + 480 XG zvuků | Rytmů: 230 | Polyfonie: 128 | LCD displej: ano | Orientační cena: 15 000 Kč

  Klady
  • Výborný zvuk
  • Koncept živého hraní (DJ Styles)
  • Možnost rozšíření interní paměti o externí médium
  • Výborný poměr cena – výkon
  Zápory
  • Chybí hlasový harmonizér

  Model Yamaha PSR S670 je doslova multifunkční hudební stanicí. Nabízí skvělou zvukovou kvalitu pro jakýkoliv hudební žánr. Využívá klaviaturu o rozsahu 5 oktáv s 5 úrovněmi citlivosti. Nástroj je vybaven novým konceptem živého hraní – díky tzv. DJ Styles můžete mít obě ruce volné pro používání ovladačů nebo zapojení audio samplů.

  Na výběr jsou stovky maximálně realistických zvuků, včetně zvuků hudebních nástrojů. Díky speciálním balíčkům lze tento seznam dále rozšiřovat o další autentické zvuky, rytmy a doprovody. PSR S670 nabízí také možnost propojení a ovládání přes počítač, stejně jako možnost vytvořit si nové zvuky na základě vlastních samplů. Ty lze ukládat do interní paměti nástroje, nebo na externí USB flash disk.

  Yamaha PSR670 se jednoduše ovládá i přenáší. Jedná se o plně profesionální hudební nástroj v kvalitě typické pro značku Yamaha. Jeho výkonné a živé funkce jsou ideální pro živá vystoupení a studiová představení. Zařízení dovoluje hudbu komponovat, všemožně upravovat, vzorkovat a ukládat. Za cenu kolem 15 000 Kč téměř není co vytknout. Snad jen chybějící vokální harmonizér.

  Nejprodávanější klávesy podle Heureky

  Jak vybrat klávesy?

  Klávesáci jsou spolu s bubeníky tak trošku ve stínu zpěváků a kytaristů. Faktem ale zůstává, že se bez nich a jejich nástrojů mnohé kapely neobejdou. Neustálý vývoj na poli hudební techniky dopřál také klávesám řadu nových funkcí a vylepšení. Díky nim se z keyboardů a kláves staly multifunkční hudební nástroje se schopností dokonale napodobovat a modelovat celou řadu zvuků.

  Jak vybrat klávesy

   

  Uvažujete nad koupí kláves? Prohlédněte si náš návod, který vám pomůže zorientovat se v odborné terminologii a pojmech. Pokud si chcete udělat lepší obraz o trhu s klávesy, pak nevynechejte ani první část našeho článku. Najděte v ní tipy spolu s charakteristikou a silnými a slabými stránkami jednotlivých hudebních nástrojů.

  Typ kláves 

  Výběr vhodného klávesu netřeba uspěchat. Jde totiž o poměrně sofistikovanou záležitost, při které padnou vhod odborné znalosti. Moderní klávesy jsou prošpikovány technikou, o které byste měli určitě vědět.

  Kdo a jakou hudbu bude hrát?

  Hned ze začátku je dobré ujasnit si dvě věcí: pro koho klávesy kupujete a jakou hudbu na nich bude dotyčný hrát.

  Dětské klávesy

  Dětské klávesy jsou určeny pro nejmenší hudebníky. Vyznačují se kompaktní konstrukcí a pořídíte je za pár stovek. Většinou nabízí několik zvukových variant, mezi kterými lze jednoduše přepínat.

  Digitální klavír

  Digitální klavír představuje kompromis, pokud chcete klasické křídlové piano, ale nemůžete si jej dovolit z finančních nebo prostorových důvodů. Digitální klavíry využívají kladívkovou mechaniku a zvukem a stylem hry připomínají klasické piano snad nejvíce.

  Digitální keyboardy

  Digitální keyboardy nabídnou značnou zvukovou variabilitu. Jde o univerzální nástroje s odlišným počtem klaviatur, rozdílnými modulačními prvky a systémem tvorby vlastních tónů.

  Master keyboardy

  Master keyboardy, známé také jako MIDI keyboardy, primárně slouží k nahrávání klávesových partů do PC. Nejsou vybaveny zvukovým generátorem, nejsou tedy příliš vhodné pro vystupování. Pokud byste s tímto typem kláves vystupovat přece jen chtěli, je nutné dokoupit speciální zvukový modul.

  Klaviatura – počet oktáv a dynamika

  Dalším faktorem, který byste při výběru kláves měli zohlednit, je klaviatura. Jednoduše řečeno jde o samotné klávesy, tedy ovládání hudebního nástroje. Klaviaturu tvoří oktávy, přičemž jedna oktáva je „složena“ z 12 kláves. Pro představu – klasický klavír má rozsah 7,5 oktávy, disponuje tedy počtem 88 kláves. U dětských kláves určených začátečníkům by měly být dostačující tři oktávy. Pro pokročilejším dětské muzikanty je už ale vhodných 5 oktáv. Pokud se plánujete klávesám věnovat dlouhodobě a aktivně, volte ještě větší počet.

  Z hlediska dynamiky úhozu rozlišujeme klávesy bez dynamiky a s dynamikou úhozu. Tento faktor rozhoduje o hlasitosti a nástupu tónu, který lze (nebo nelze) ovlivnit sílou stisku klávesy. Klaviaturu bez dynamiky, tzv. nevyváženou klaviaturu, charakterizuje snadnější ovládání. Často ji mívají dětské klávesy a MIDI keyboardy.

  Klaviatuře s dynamikou se také říká vyvážená klaviatura. Využívá kladívkový mechanismus jako u klasického klavíru. Stisk klávesy může být těžší, výsledný efekt je ale mnohem zajímavější a variabilnější. Čím víc klávesy zatlačíte, tím intenzivnější zvuk nástroj vydá. Existuje i střední zlatá cesta v podobě polovyvážené klaviatury. Dosáhnete s ní obdobných zvukových projevů jako u klavíru, ale za cenu menší námahy při stisknutí kláves.

  Konektivita

  Různé vstupy, výstupy a konektory, respektive jejich počet, přímo ovlivňují možnosti využívání hudebního nástroje. Projděte si seznam těch nejpoužívanějších a rozmyslete si, které jsou pro vás důležité a které nikoliv.

  PortyStručný popis
  USB konektorSlouží na přepojení kláves s externím paměťovým zařízením. Na něj lze nahrávat hudbu nebo z něj čerpat zvukové stopy (MIDI informace).
  Výstup pro sluchátka zcela praktický moment, který by neměl chybět. Kvalitní sluchátka nabídnou hutnější a sytější zvuk než vestavěné reproduktory. Navíc, hraním do sluchátek nebudete rušit své okolí ani v pozdních nočních hodinách.
  Line in/outPřipojení mobilu, MP3 přehrávače, zesilovače nebo aktivních reproduktorů.
  MIDI I/OSlouží k ovládání přes MIDI protokol a k připojení k počítači.
  MicroSD slotVstup pro odpovídající kartu můžete využít pro ukládání produkované hudby.

  Funkce

  Klávesy jakožto multifunkční nástroje obsahují řadu integrovaných funkcí. Z jejich názvu ale nemusí být okamžitě patrné, o co se jedná. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejpoužívanějších i se stručným vysvětlením.

  • Split – funkce rozdělení klaviatury. Po rozdělení může jedna část hrát piano a druhá třeba bicí.
  • Dual – umožňuje přiradit k jednom tónu (klávese) dva rejstříky.
  • Doprovody – slouží jako podmaz k vlastní hře. Doprovodem může být jeden nástroj (třeba bicí) ale i skupina hudebních nástrojů.
  • Transpose – týká se klaviatury a přesouvání hudby mezi tóninami.
  • Polyfonie – udává počet hlasů/tónů, které lze zahrát v jednom okamžiku.
  • Arpeggio – umožňuje přehrávání akordů po jednotlivých tónech.
  • Metronom – funkce udávající tempo při hraní. K tomuto účelu se obvykle využívá zvuk (charakteristické klapání).
  • Efekty – funkce, která podle předem definovaných parametrů dokáže měnit zvuk v reálném čase. K nejčastěji využívaným efektům patří delay, reverb nebo ekvalizér.

  Rytmy a rejstříky

  Mezi technickými parametry kláves najdete také údaje o rytmech a rejstřících. Pod pojmem rytmy se skrývají předprogramované zvukové doprovody. Můžou jich být desítky. Zvukové rejstříky zase představují simulace různých zvuků a hudebních nástrojů.

  Může se jednat o zvuky smyčců, kytar, klavírů, píšťal, bicích a desítky až stovky jiných, i nehudebních zvuků (houkání auta apod.). Klávesy tedy vybírejte především s ohledem na potřeby hudebníka. Poměr dražší = lepší nemusí platit vždy, zvláště ne v začátcích hudební kariéry.

  Nejprodávanější klávesy podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články