ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší klávesy (keyboardy) 2024

Klávesy jsou skvělé hudební nástroje s nepřeberným množstvím všemožných funkcí. K výběru jsou různé realistické zvuky a styly, pokročilé možnosti připojení, nahrávání a spousta jiných profesionálních funkcí. V rámci našeho testu jsme vybrali 3 nejlepší klávesy v poměru cena a výkon. Pro děti a začátečníky jsme vybrali klávesy Casio CTK 240.

Nejlepší celkově

Klávesy vhodné i k profesionální produkci. Skvělé vybavení a kvalita zvuků. Vysoký rozsah.

Nejlepší cena/výkon

Klávesy s výborným poměrem ceny a kvality. Kultivovaný zvuk a rozsáhlé možnosti.

Nejlepší levný (do 2500 Kč)

Ideální pro každého začátečníka. Klaviatury bez dynamiky umožňují jednoduší ovládání kláves. Levná pořizovací cena.

Nejlepší klávesy

Recenze Kurzweil KP300 X – Nejlepší klávesy pro náročné

Keyboard Kurzweil test Pro náročné

Klaviatura: S dynamikou | Počet kláves: 76 | Zvukových rejstříků: 737 zvuků | Rytmů: 240 | Polyfonie: 128 | LCD displej: Ano | Orientační cena: 15 000 Kč

Klady
  • Profesionální klávesy
  • Rozsah 6,5 oktávy (76 kláves)
  • 737 rejstříků a 240 doprovodů
  • Rozsáhlá výbava
  • Zvukový výkon 40 W
Zápory
  • Vyšší cena

Nároční hráči, kteří hledají elektronický nástroj rozsahem takřka srovnatelný s klasickým pianem, možná najdou zalíbení v těchto parádních klávesách Kurzweil. Disponují 76 klávesami, tedy téměř plnou klaviaturou, o rozsahu 6,5 oktáv. Dynamika úhozu ještě přibližuje autentický pocit ze hry na klavír.

Keyboard však nemá být jen náhradou piana, ale musí nabídnout něco víc (nebo možná spíš něco odlišného). I v tomto směru si model KP300 X vede skvěle. Jeho rejstřík zahrnuje 737 zvuků, což je rozhodně nadstandard. Polyfonie 128 hlasů pokryje i nejnáročnější požadavky. Využít můžete i 240 rytmických automatických doprovodů. Součástí výbavy je i rekordér pro nahrávání skladeb. Dále rozsáhlé možnosti nastavení a úprav (ekvalizér, citlivost,…) i efektů jako chorus, tremolo, reverb, DSP, mixér a mnohé další. Nechybí dokonce ani pokročilý „Performance Assistant“ pro aranžmá skladeb nebo výukový systém.

Zkrátka jde o skutečně nadupané klávesy, které ocení i profesionální hudebníci. Nezaostávají přitom ani zvukovou kvalitou a sílou. Čtyři reproduktory podají dohromady výkon až 40 W. Možné je i připojení k počítači nebo využití různého příslušenství.

Recenze Kurzweil KP100 – Nejlepší poměr ceny a kvality

Kurzweil klávesy Zlatý střed

Klaviatura: S dynamikou | Počet kláves: 61| Zvukových rejstříků: 633 zvuků | Rytmů: 220 | Polyfonie: 128 | LCD displej: Ano | Orientační cena: 6 500 Kč

Klady
  • Dynamické, věrné podání zvuku
  • Velké funkční vybavení
  • 128hlasá polyfonie
  • Výhodná cena
Zápory
  • Chybí český návod

V poměru ceny, kvality a možností si výborně vedou klávesy Kurzweil KP100, které jistě neurazí ani pokročilejší muzikanty. Nabízejí dynamiku úhozu a nastavitelnou citlivost kláves. Těch je 61 a dohromady poskytují rozsah 5 oktáv. To vše lze považovat za výborný standard. Skvělá je i 128hlasá polyfonie.

Počet zvukových rejstříků je 633, což je v rámci dané kategorie taky velmi pěkné. Možná by se našly co do počtu silnější konkurenti, ale kvalitu kláves nelze hodnotit jen výší nějakého čísla. Zvuková úroveň těchto kláves je totiž velmi kultivovaná a budete jistě víc než mile překvapeni. Na misku vah je nutné přiložit i vysoce autentický pocit ze hry nebo třeba relativně vydatný zvukový výkon poskytovaný kvalitními 6W reproduktory.

Z dalšího zásadního vybavení lze jmenovat 220 rytmických doprovodů, rekordér s pamětí na deset skladeb či funkce jako ekvalizér, reverb, chorus nebo transpose. Nechybí ani port USB MIDI, vstup na pedál, sluchátka či mikrofon. Jde tedy o nástroj, který se neztratí ani na podiu nebo při vážnější hudební tvorbě. Cenou se přitom stále drží v přívětivé hladině.

Recenze Casio CTK 240 – Levné klávesy pro děti a začátečníky

Casio CTK 240 – Levné klávesy pro děti a začátečníky Levný základ

Klaviatura: bez dynamiky | Počet kláves: 49 | Zvukových rejstříků: 100 | Rytmů: 100 | Polyfonie: 12 | LCD displej: ano (bez podsvícení) | Orientační cena: 2 300 Kč

Klady
  • Nízké pořizovací náklady
  • Možnost připojení sluchátek
  • Vhodné pro začátečníky
  • Klaviatura bez dynamiky
Zápory
  • Slabší výkon reproduktorů
  • Málo funkcí
  • Adaptér není součástí balení

Nejlevnějším modelem našeho výběru jsou klávesy CTK 240 od v hudebním průmyslu známé a ověřené značky Casio. Jde o základní model určený dětem nebo například začátečníkům.

Keyboard Casio CTK 240 nabízí celkem 100 zvuků, 100 rytmů a 50 písní, což je dostačující pro výuku. Dostupné zvuky, rytmy i písně můžete kombinovat a přepínat na přehledné numerické klávesnici a LCD displeji. Líbí se nám i možnost připojení sluchátek ke klávesám, protože ne všem mohou vyhovovat 2 stereo reproduktory 1,6 W.

Začínající hudebníky potěší i využití klaviatury bez dynamiky. To umožňuje snadnější stisknutí kláves a tím i snadnější hraní. Pozor však na to, protože pokud si hudebník na tento komfort navykne, může mít v budoucnu při přechodu ke klávesám vyšší řady s dynamickou klaviaturou docela problém.

Uživatelé si stěžují na málo funkcí a slabší výkon reproduktorů. Některým vadí i to, že není adaptér součástí balení. I přesto se model kláves Casio CTK 240 stane skvělým nástrojem pro začátečníky nebo děti.

Online kurzy na klávesy a piano pro začátečníky i pokročilé

Klávesy jsou ideálním startovacím nástrojem. Otevírají brány k dalším hudebním nástrojům, nejen klávesovým, ale i k osvojení hudební teorie a později třeba k tvoření vlastní muziky. Je však třeba mít dobré základy. Samouctví má jistě své výhody, ale taky četná omezení a rizika. Pokud vás však představa tradiční školy či živých kurzů kláves neláká, můžete zkusit velmi fikaný kompromis.

Online kurzy na klávesy z dílny výukové platformy ArtMaster mohou být ideálním začátkem… nebo i pokračováním samostudia. Kurzem provází lektor Adam Albrech, mladý a sympatický klavírista s bohatými zkušenostmi a velmi vstřícným přístupem. Zasvětí vás do tajů hry na klávesy či piano srozumitelnou i zábavnou formou. Naučíte se nutné základy teorie, techniky, ale především se budete v celkem 23 lekcích věnovat praktické hře – doprovodné a později i sólové.

Jako dárek pro vás máme slevu ve výši 20% stačí při objednávce zadat CHYTRYVYBER20

Kurz je ovšem rozdělen na dvě části, pro začátečníky a pro pokročilé. Můžete zakoupit a absolvovat pouze tu část, kterou považujete za přínosnější vzhledem k vašim zkušenostem.

Nejprodávanější klávesy

Jak vybrat klávesy

Klávesáci jsou spolu s bubeníky tak trošku ve stínu zpěváků a kytaristů. Faktem ale zůstává, že se bez nich a jejich nástrojů mnohé kapely neobejdou. Neustálý vývoj na poli hudební techniky dopřál také klávesám řadu nových funkcí a vylepšení. Díky nim se z keyboardů a kláves staly multifunkční hudební nástroje se schopností dokonale napodobovat a modelovat celou řadu zvuků.

Jak vybrat klávesy

 

Uvažujete nad koupí kláves? Prohlédněte si náš návod, který vám pomůže zorientovat se v odborné terminologii a pojmech. Pokud si chcete udělat lepší obraz o trhu s klávesy, pak nevynechejte ani první část našeho článku. Najděte v ní tipy spolu s charakteristikou a silnými a slabými stránkami jednotlivých hudebních nástrojů.

Typ kláves 

Výběr vhodného klávesu netřeba uspěchat. Jde totiž o poměrně sofistikovanou záležitost, při které padnou vhod odborné znalosti. Moderní klávesy jsou prošpikovány technikou, o které byste měli určitě vědět.

Kdo a jakou hudbu bude hrát?

Hned ze začátku je dobré ujasnit si dvě věcí: pro koho klávesy kupujete a jakou hudbu na nich bude dotyčný hrát.

Dětské klávesy

Dětské klávesy jsou určeny pro nejmenší hudebníky. Vyznačují se kompaktní konstrukcí a pořídíte je za pár stovek. Většinou nabízí několik zvukových variant, mezi kterými lze jednoduše přepínat.

Digitální klavír

Digitální klavír představuje kompromis, pokud chcete klasické křídlové piano, ale nemůžete si jej dovolit z finančních nebo prostorových důvodů. Digitální klavíry využívají kladívkovou mechaniku a zvukem a stylem hry připomínají klasické piano snad nejvíce.

Digitální keyboardy

Digitální keyboardy nabídnou značnou zvukovou variabilitu. Jde o univerzální nástroje s odlišným počtem klaviatur, rozdílnými modulačními prvky a systémem tvorby vlastních tónů.

Master keyboardy

Master keyboardy, známé také jako MIDI keyboardy, primárně slouží k nahrávání klávesových partů do PC. Nejsou vybaveny zvukovým generátorem, nejsou tedy příliš vhodné pro vystupování. Pokud byste s tímto typem kláves vystupovat přece jen chtěli, je nutné dokoupit speciální zvukový modul.

Klaviatura – počet oktáv a dynamika

Dalším faktorem, který byste při výběru kláves měli zohlednit, je klaviatura. Jednoduše řečeno jde o samotné klávesy, tedy ovládání hudebního nástroje. Klaviaturu tvoří oktávy, přičemž jedna oktáva je „složena“ z 12 kláves. Pro představu – klasický klavír má rozsah 7,5 oktávy, disponuje tedy počtem 88 kláves. U dětských kláves určených začátečníkům by měly být dostačující tři oktávy. Pro pokročilejším dětské muzikanty je už ale vhodných 5 oktáv. Pokud se plánujete klávesám věnovat dlouhodobě a aktivně, volte ještě větší počet.

Z hlediska dynamiky úhozu rozlišujeme klávesy bez dynamiky a s dynamikou úhozu. Tento faktor rozhoduje o hlasitosti a nástupu tónu, který lze (nebo nelze) ovlivnit sílou stisku klávesy. Klaviaturu bez dynamiky, tzv. nevyváženou klaviaturu, charakterizuje snadnější ovládání. Často ji mívají dětské klávesy a MIDI keyboardy.

Náš tip

Máte doma nadaného hudebníka? Připravili jsme pro vás výběr nejlepších bicích souprav.

Klaviatuře s dynamikou se také říká vyvážená klaviatura. Využívá kladívkový mechanismus jako u klasického klavíru. Stisk klávesy může být těžší, výsledný efekt je ale mnohem zajímavější a variabilnější. Čím víc klávesy zatlačíte, tím intenzivnější zvuk nástroj vydá. Existuje i střední zlatá cesta v podobě polovyvážené klaviatury. Dosáhnete s ní obdobných zvukových projevů jako u klavíru, ale za cenu menší námahy při stisknutí kláves.

Konektivita kláves

Různé vstupy, výstupy a konektory, respektive jejich počet, přímo ovlivňují možnosti využívání hudebního nástroje. Projděte si seznam těch nejpoužívanějších a rozmyslete si, které jsou pro vás důležité a které nikoliv.

Porty Stručný popis
USB konektor Slouží na přepojení kláves s externím paměťovým zařízením. Na něj lze nahrávat hudbu nebo z něj čerpat zvukové stopy (MIDI informace).
Výstup pro sluchátka  zcela praktický moment, který by neměl chybět. Kvalitní sluchátka nabídnou hutnější a sytější zvuk než vestavěné reproduktory. Navíc, hraním do sluchátek nebudete rušit své okolí ani v pozdních nočních hodinách.
Line in/out Připojení mobilu, MP3 přehrávače, zesilovače nebo aktivních reproduktorů.
MIDI I/O Slouží k ovládání přes MIDI protokol a k připojení k počítači.
MicroSD slot Vstup pro odpovídající kartu můžete využít pro ukládání produkované hudby.

Funkce digitálních  kláves

Klávesy jakožto multifunkční nástroje obsahují řadu integrovaných funkcí. Z jejich názvu ale nemusí být okamžitě patrné, o co se jedná. Proto jsme pro vás připravili přehled těch nejpoužívanějších i se stručným vysvětlením.

  • Split – funkce rozdělení klaviatury. Po rozdělení může jedna část hrát piano a druhá třeba bicí.
  • Dual – umožňuje přiradit k jednom tónu (klávese) dva rejstříky.
  • Doprovody – slouží jako podmaz k vlastní hře. Doprovodem může být jeden nástroj (třeba bicí) ale i skupina hudebních nástrojů.
  • Transpose – týká se klaviatury a přesouvání hudby mezi tóninami.
  • Polyfonie – udává počet hlasů/tónů, které lze zahrát v jednom okamžiku.
  • Arpeggio – umožňuje přehrávání akordů po jednotlivých tónech.
  • Metronom – funkce udávající tempo při hraní. K tomuto účelu se obvykle využívá zvuk (charakteristické klapání).
  • Efekty – funkce, která podle předem definovaných parametrů dokáže měnit zvuk v reálném čase. K nejčastěji využívaným efektům patří delay, reverb nebo ekvalizér.

Rytmy a rejstříky

Mezi technickými parametry kláves najdete také údaje o rytmech a rejstřících. Pod pojmem rytmy se skrývají předprogramované zvukové doprovody. Můžou jich být desítky. Zvukové rejstříky zase představují simulace různých zvuků a hudebních nástrojů.

Může se jednat o zvuky smyčců, kytar, klavírů, píšťal, bicích a desítky až stovky jiných, i nehudebních zvuků (houkání auta apod.). Klávesy tedy vybírejte především s ohledem na potřeby hudebníka. Poměr dražší = lepší nemusí platit vždy, zvláště ne v začátcích hudební kariéry.

Nejlepší klávesy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář