ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Hudební nástroje

Mixážní pulty

12. 8. 2023 aktualizováno

Kdo chce prorazit s mixováním hudby, bez dobrého mixážního pultu se neobejde. Možná k této skupině patříte také a vybíráte svůj první mixážní pult, který by vás ve vašem snu posunul dál. V tom případě jste tu naprosto správně. Pro Dj jsme vybrali digitální mixpult Reloop RMX-33i.

Nejlepší analogový

Analogový mixážní pult využitelný v domácím nahrávání i při živých koncertech. Lehké pouzdro zajišťuje snadný přenos.

Nejlepší digitální pult

Digitální mixážní pult s 18 kanály s možností ovládání přes tablet. Disponuje množstvím výstupů pro maximální využitelnost.

Nejlepší DJ mixpult

Kvalitní DJ mixpult umožňující ovládání 3 kanálů a navíc jednoho pro talkover. Potěší špičkovými zvukovými efekty.

Nejlepší mixážní pulty

Recenze Soundsation MIOMIX 404FX – nejlepší analogový mixážní pult pro začátečníky

Recenze Soundsation MIOMIX 404FX - mixážní pult

Typ: analogový | Počet kanálů: 8 | Počet efektů: 16 | Počet vstupů: 4 + 8 + 1 + 2 | Počet výstupů: 2 + 1 | Přibližná cena: 3 500 Kč

Klady
  • Množství efektů
  • Tichý předzesilovač mikrofonních vstupů
  • Lehké, avšak robustní pouzdro
  • Vhodný do studia i na živá představení
Zápory
  • Menší počet výstupů

Mixážní pult Soundsation MIOMIX 404FX je určitým kompromisem mezi cenou a kvalitou. Nabízí dobré a kvalitní funkce, ale cena produktu se zároveň drží na rozumné částce. Pokud sháníte analogový mixážní pult pro začátečníky a nechcete ve startu své kariéry investovat příliš mnoho, bude tento výrobek dobrou koupí.

Mixovací pult má ve své výbavě 8 kanálů. Čtyři z nich jsou mikrofonní – ty jsou navíc vybaveny fantomovým napájením a tichým předzesilovačem bez šumu. K množství vstupů se přidává hned několik zvukových efektů. Celkem jich je 16 a pohrát si s nimi můžete pomocí dvou nastavitelných parametrů a jednoho tlačítka.

Až se vám podaří vytáhnout svou namixovanou hudbu z domácího studia na živá vystoupení, můžete si tento mix pult vzít s sebou. Kovové pouzdro je lehké a snadno přenosné. Za tuto cenu není příliš co vytknout. Možná si jen všimnete nízkého počtu výstupů k využití, které jsou pouze tři.

Recenze Behringer X AIR XR18 – nejlepší digitální mixovací pult

Recenze Behringer X AIR XR18 - mixážní pult

Typ: digitální | Počet kanálů: 18 | Počet efektů: – | Počet vstupů: – | Počet výstupů: 6 + 2 + 1 | Přibližná cena: 17 000 Kč

Klady
  • Lze ovládat prostřednictvím tabletu
  • Čistý zvuk
  • Kompaktní rozměry
  • Intuitivní ovládání
Zápory
  • Návody v angličtině

Při výběru digitálního mixážního pultu padla volba na Behringer X AIR XR18. Kladně hodnocený výrobek je zároveň jedním z nejprodávanějších. A nás to vůbec nepřekvapuje. Pozitiv má totiž více než jedno. Na začátek bychom vás však rádi nalákali na možnost ovládání tohoto mix pultu pomocí iPadu či tabletu s Androidem.

Abyste této funkce naplno využívali, můžete si stáhnout bezplatnou aplikaci – pro android i Apple. Celkově je ovládání produktu hodnoceno jako intuitivní a poměrně snadné. To rádi slyšíme, objevují se totiž stížnosti na český manuál. Většina instruktážních videí je totiž dostupná pouze v angličtině, u pokročilejších funkcí se navíc nedočkáte vysvětlení žádného.

Ale obraťme list. Mixovací pult Behringer X AIR XR18 se vyznačuje relativně kompaktními rozměry a čistým zvukem. Svými vlastnostmi se hrdě vyrovná leckterým dražším konkurentům. Neméně důležitou součástí pultu je X32 efektový rack a high-end simulace. Nechybí ani dostatek výstupů pro připojení dalšího příslušenství.

Recenze Reloop RMX-33i – nejlepší DJ mix pult

Recenze Reloop RMX-33i - mixážní pult

Typ: digitální | Počet kanálů: 3 + 1 | Počet efektů: 4 | Počet vstupů: 7 + 2 + 1 | Počet výstupů: 1 + 2 + 2 | Přibližná cena: 10 000 Kč

Klady
  • Možné připojit mobil či tablet
  • Talkover funkce
  • Digitální zvukové efekty
  • Dostatek vstupů i výstupů
Zápory
  • Nic zásadního

Digitální DJ mixážní pult pojmenovaný Reloop RMX-33i disponuje třemi kanály. Kromě nich má ještě jeden kanál pro talkover, a právě ten z něj dělá pomůcku vhodnou pro DJ. Funkce „talkover“ má totiž na starost ztišení hudby při mluvení do mikrofonu. Pokud během hraní hudby také moderujete, určitě to pro vás není nic nového.

K tomuto mixovacímu pultu můžete připojit jak tablet, tak smartphone. Používat ho můžete ve dvou různých módech, a sice v módu classic nebo kill. Disponuje čtyřmi různými zvukovými efekty, z nich všechny se vyznačují vysokou kvalitou. Jmenovitě se jedná o efekty White Noise, Filter, Bit Crusher a Gate. Jsou využitelné pro každý kanál.

Na mixážním pultu Reloop RMX-33i se nám nejeví nic podezřele. Ba naopak, z hlediska zvukových vlastností můžete očekávat stejné kvality jako u mixu RMX-80, který je považován za vlajkovou loď společnosti Reloop, avšak jeho sláva již odezněla. Vystačíte si také s počtem vstupů a výstupů.

7 nejpopulárnějších mixážních pultů

Obrázek Název Popis produktu
TOP 7 mixážních pultů
1. Pioneer DDJ-400 - mixážní pult Pioneer DDJ-400 DJ mixážní pult, jehož koupí získáváte přístup k výukovým materiálům. Přenos je snadný díky nízké hmotnosti. Zjistit cenu
2. Behringer XENYX X 2222 USB - mixážní pult Behringer XENYX X 2222 USB Mixpult s 22 kanály a DSP jednotkou. Integrovaný ekvalizér vytváří zvuk podobný těm ze 60. a 70. let. Zjistit cenu
3. Yamaha MG20 - mixážní pult Yamaha MG20 Mikrofonní předzesilovače tohoto mixovacího pultu zajišťují dokonale čistý zvuk. Konstrukce je pevná a bytelná. Zjistit cenu
4. Soundsation Youmix-202 Media - mixážní pult Soundsation Youmix-202 Media Tento mixážní pult můžete pomocí Bluetooth připojit ke smartphonu a tabletu. Design doplňuje podsvícený displej. Zjistit cenu
5. Pioneer DDJ-200 - mixážní pult Pioneer DDJ-200 Pioneer DDJ-200 je ideální jako mixážní pult pro začátečníky v oblasti DJingu. Disponuje 11 efektovými styly. Zjistit cenu
6. Behringer XENYX Q1002 USB - mixážní pult Behringer XENYX Q1002 USB Mixážní pult, který neurazí ani profíka. Každý z jeho mikrofonních vstupů je opatřen kompresorem. Zjistit cenu
7. Yamaha AG03 - mixážní pult Yamaha AG03 Získá si vás jednoduchostí a flexibilitou. Nechybí mu ekvalizér, filtry a kompresor pod křídly DSP jednotky. Zjistit cenu

Nejprodávanější mixážní pulty podle Heureky

Jak vybrat mixážní pult

Typy mixážních pultů

Mixážních pultů existuje více druhů. Každý z nich splňuje jiné potřeby různých hudebníků nebo DJ. Funkce jsou odlišné a právě na nich byste měli stavět svůj výběr. Ten se odvíjí také od toho, kde a pro kolik osob nejčastěji hrajete. Jaký mixážní pult je tedy pro vás ten nejvhodnější?

Typ pultu Charakteristika
Jednoduchý mixážní pult Je vhodný pro nenáročné publikum, má jednoduché ovládání a základní funkce.
Rackový mixážní pult Hodí se pro uchycení do racku a obvykle mívá více kanálů.
DJ mixážní pult Je opatřen specifičtějšími funkcemi než obvyklý mix pult, např. crossfadem.
Powermix Těmto pultům nesmí chybět vestavěný zesilovač, lze je využít třeba ve zkušebnách.

Mixpult pro DJ versus mixpult pro hudebníky

Tabulka výše nám již napovídá, že mixpulty pro DJ nejsou úplně obyčejné. Od klasických mixážních pultů se liší množstvím a charakterem funkcí. Jiná je jejich výbava i způsob použití.

DJ mixážní pult standardně umožňuje prolínání dvou stereo kanálů (tzv. crossfade) a změnu zvuku. S pomocí funkce „talkover“ je možné nechat ztišit hudbu, abyste mohli mluvit do mikrofonu a uvádět akci, na kterou jste byli přizvaní. Propracovanější pulty pro velké profíky mívají i více než dva kanály. Odlišné jsou také vstupy – DJ mixážní pult využívá cinche (RCA).

Mixpult pro DJ versus mixpult pro hudebníky - nejlepší mixážní pulty

Konstrukce mixážních pultů

Jak už jste poznali z našich recenzí, v rámci mixážních pultů narazíte na analogové a digitální systémy. Pojďme se podívat na specifika každého z nich.

Analogové konstrukce představují variantu ideální pro začínající hudebníky. Zapojíte ho rychle a celkově je jednodušší. A oproti svému konkurentovi navíc levnější. Můžete však narazit i na poměrně propracované analogové systémy vhodné i pro náročné uživatele.

Digitální mixážní pult znamená posun dopředu k moderním výrobkům. Vyznačují se množstvím zvukových efektů a jednoduchým ukládáním do paměti. Můžete je připojit k počítači a tím pádem nahradit i zvukovou kartu. Na digitální mixpult si však připravte i větší finanční obnos.

Náš tip
Zabrousili jste do mixážních pultů spíš omylem a hledáte něco klidnějšího? Nepíšeme jen pro DJ. Podívejte se například na srovnávací test houslí či kytar.

Architektura mixpultu

Abyste mixážním pultům porozuměli ještě lépe a vyvarovali se zbytečných chyb při výběru, osvětlíme vám také jejich nejdůležitější části. Ty jsou standardně tři a nazývají se vstupní, směšovací a výstupní. Jejich vlastnosti lze odvodit již z názvů.

Vstupní část pohlcuje přicházející signál, který se posléze upravuje. Směšovací část má na starost míchání jednotlivých kanálů a jejich přiřazování k výstupům. A ve výstupní části přichází poslední možnost signály upravovat a regulovat.

Pulty s nejjednodušším charakterem vám umožní pouze nastavení hlasitosti na úrovni každého z kanálů. U složitějších pultů můžete regulovat hlasitost či vstupní úroveň pomocí potenciometru. Ten bývá i součástí prostřední, tedy směšovací části. Díky ekvalizéru si můžete pohrát s určitými tóny.

Nejvíce ceněné pulty mají ve své výbavě kompresory, smyčky či odposlechy. Pokud u nich najdete i USB, jejich hodnota opět stoupá. Můžete tak nahrávat hudbu přímo do počítače a používat je jako zvukovou kartu.

Zapojení mixážního pultu a propojení s počítačem

Propojení mixážních pultů s počítačem jsme již několikrát zmínili. Jistě vás zajímá, jak na to. Pro tuto kapitolku budou nejdůležitější dva pojmy – vstupy a výstupy.

Vstupy

Při výběru svého mixážního pultu můžete narazit na několik typů vstupních konektorů. Patří k nim například analogové vstupní konektory se zkratkami RCA, TRS/TS, XLR. Díky nim můžete připojovat mikrofony, přehrávače a další nástroje. Prostřednictvím digitálních konektorů lze připojit libovolný digitální zdroj signálu.

U některých modelů se setkáte také s USB či Bluetooth připojením. USB vám umožní upravovat hudbu na odlišných softwarech. Bluetooth využijete v případě propojení s notebookem, tabletem a dalšími elektronickými zařízeními. Hudbu tak můžete mixovat a vytvářet na dálku.

Výstupy

Co se týče výstupů, nejčastěji narazíte na čtyři varianty. Avšak kromě typu výstupu zvažte také jejich počet na mix pultu. První z nich tedy představuje výstup pro sluchátka, pokud byste hudbu chtěli nebo potřebovali poslouchat s nimi. Druhou variantou je tzv. rec-out, který umožňuje přímé nahrávání ze sběrnice.

Další možností je master-out. Ten využijete zejména pro připojení k reprobednám, případně zesilovačům. Čtvrtou z nejčastějších možností výstupů je sub/booth, který můžete rovněž využít pro připojení dalších výstupů. A jaký je mezi nimi rozdíl? Master-out je označován jako hlavní výstup, zatímco sub/booth je přídavný.

Zapojení mixážního pultu a propojení s počítačem - nejlepší mixážní pulty

 

Další funkce mixážních pultů

Zejména u dražších a hodnotnějších mixovacích pultů se setkáte s doplňkovými funkcemi, které jeho výbavu posunuly o něco výš. K typickým zástupcům patří například efekty, phantom, ekvalizér či mixovací plotny.

Efekty jsou pro tvorbu hudby na mixážním pultu zajímavou možností. Díky nim totiž můžete vytvářet smyčky a tóny jakkoliv ohýbat. Podobně si můžete pohrát i s ekvalizérem. Ten zase umožňuje zásahy do frekvencí, které lze potlačovat či naopak zvýrazňovat.

Pokud víte, že využijete fantómového napájení například pro mikrofony, pořiďte si pult s phantomem. Ovládání vám potom značně usnadní mixovací plotny. Ty bývají vybavené detekcí tlaku či dotyku a může je mít i mixážní pult pro začátečníky.

Kde koupit mixážní pult?

Pokud náš článek zodpověděl vaše otázky a už se chystáte vybírat konkrétní produkt, poradíme vám také, kde najít ty nejlepší mixážní pulty. Navrhujeme vám navštívit web Kytary.cz. Nenechte se zmást názvem, nenabízí jen kytary. V nabídce naleznete vedle analogových a digitálních mixážních pultů také powermixy a rackové mix pulty.

V doporučení nesmí chybět ani Alza.cz, na kterou byste ovšem možná narazili i sami. Slušný výběr naleznete i na e-shopu Muziker.cz. Kromě mixpultů u nich můžete vybrat i stojany a další příslušenství, které při hraní využijete. Jistě vás nepřekvapí ani Heureka.cz, kde můžete pořídit mixovací pulty známých i méně známých značek.

Nejoblíbenější značky mixpultů

Mixážní pult Pioneer

Japonská značka Pioneer vznikla k 1. lednu roku 1938. Ačkoliv vznikala v nelehké době, udržela se až do dnešních dnů. V jejích začátcích byste ji znali jako opravnu rádií a reproduktorů, dnes jako jednoho z nejoblíbenějších prodejců nejen mixážních pultů. Vyrábí také autorádia, reproduktory a zesilovače.

Logo Pioneer - mixážní pulty

Mixážní pult Behringer

V roce, kdy u nás vrcholil hon za svobodou, vznikla v Německu společnost Behringer. Od roku 1989 se na trhu drží i dnes a stále produkuje audiozařízení světových kvalit. V její nabídce seženete mixážní pult pro začátečníky, ale i výrobky pro profesionální DJ. Ať tak či tak, logo Behringer je zárukou dobré ceny a intuitivního ovládání, které oceníte.

Logo Behringer - mixážní pult

Mixážní pult Yamaha

Také značka Yamaha k nám přichází z Japonska. Její počátky však z hlediska historie sahají mnohem dál, a sice až do roku 1887. Nejdříve zkoušela štěstí v oblasti opravy varhan, později se sama začala zabývat výrobou hudebních nástrojů. Od klasické hudby postupně došli až k elektronice, proto můžete značku zpozorovat i na řadě mixážních pultů.

Logo Yamaha - mixážní pult

Mixážní pult Soundsation

Méně známou, ale stále kvalitní značkou je také Soundsation. Dorazila k nám z Itálie. Výrobci si zakládají na jednoduchých a snadno ovladatelných nástrojích. Současně však můžete počítat s rozumnou cenou a efektivitou. Po značce se nebojte sáhnout v případě nízkého rozpočtu na start vaší vysněné kariéry.

Logo Soundsation - mixážní pult

Cena

Mixážní pult do 5 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii narazíte na značky typu Pioneer, Behringer, Mackie i Yamaha. Navzdory nízké ceně za produkty ověřených značek se nemusíte bát horší kvality. I zde můžete najít výrobky, které vám sednout a dobře poslouží.

Mixpulty od 5 000 do 10 000 Kč

Zlatá střední cesta přináší digitální mixážní pulty vhodné zejména pro osoby, které s hraním již nějakou zkušenost mají. Objevují se výrobky se slušnou výbavou a s množstvím kanálů, které hraní dotáhnou k dokonalosti.

Mixážní pulty nad 10 000 Kč

Pokud se nebojíte zainvestovat, protože víte, že si to ve své situaci již můžete dovolit a částka se vám vrátí, existují samozřejmě i nejšpičkovější mixovací pulty. Jejich bohatá výbava dosahuje absolutního vrcholu a cena se často může vyšplhat až na několik desítek tisíc.

Úvod do mixování hudby s mixážním pultem značky Behringer

Nejpopulárnější mixážní pulty na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář