ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších houslí 2019

Láska k hudebnímu nástroji, to je většinou vztah na celý život. Líbí se vám zvuk houslí? Patříte k obdivovatelům umění Pavla Šporcla, Jana Kubelíka, Bélu Bartóka a dalších skvělých houslistů? Pomůžeme vám odstartovat vaší hudební kariéru.

Připravili jsme podrobný manuál, který vás provede výběrem těch správných houslí, a doplnili jej o tipy na hudební nástroje v různých cenových relacích. Poprosíme ticho, právě začínáme!

  Nejlepší housle

  Ashton AV 122Stagg EVN X 4/4Yamaha V5 SC 34
  Ashton AV 122Stagg EVN X 4/4Yamaha V5 SC 34
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYDobrá cena
  Doplňky v ceně
  Různá barevná provedení
  Atraktivní dizajn
  Jedinečný zvuk
  Pevný futrál v ceně
  Kvalitní materiály
  Ruční výroba
  Silný zvuk
  Kvalitní pouzdro v ceně
  ZÁPORYPrůměrná kvalita zpracováníNutnost přidělat kobylku
  Méně kvalitní sluchátka
  Vyšší cena
  SHRNUTÍLevné a moc hezké poloviční housličky. Prodávají se jako set s kompletní výbavou pro malé houslisty. Dobrá volba pro první 2-3 roky hudební výuky.Kvalitní elektrické housle v netradičním designu a barvách. Potěší pevné pouzdro v ceně a jedinečný zvuk. Housle vhodné pro pokročilejší hudebníky s jasně vyhraněným vkusem.Mimořádně kvalitní housle, určené začínajícím i pokročilým houslistům. Jsou vyráběny ručně, s použitím vysoce kvalitních materiálů a tradičních metod. Špička nejen ve své cenové kategorii.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Ashton AV 122

  Velikost: 1/2 | Typ: akustické | Délka: 52 cm | Dřevo: javor (vrchní deska, luby, záď, hlava, žebra a krk) | Orientační cena: 1690 Kč

  Klady
  • Dobrá cena
  • Doplňkové vybavení v ceně
  • Různá barevná provedení
  Zápory
  • Průměrná kvalita zpracování

  Model houslí Ashton AV 122 je ideální na rozběh hudební kariéry. Jedná se o akustické poloviční housličky, které jsou díky svým rozměrům vhodné pro děti ve věku zhruba 7 až 9 let. Housle Ashton AV 122 jsou vyrobeny z javorového dřeva a prodávají se jako komplet spolu se smyčcem, pavoukem, opěrkou pod bradu, kalafunou a lehkým, ale kompaktním pouzdrem. To je mimořádně praktické zejména v začátcích, kdy ani mnozí rodiče (ne tak děti) ještě nemají podrobný přehled o potřebách malého houslisty. Lákavé je také barevné provedení nástroje, protože kromě klasické barvy houslí si lze vybrat také modrou, fialovou nebo červenou.

  Housličky Ashton AV 122 se jeví jako velmi dobrá volba pro malé začínající houslisty. Kvalita zpracování je ovšem průměrná, s čím se u houslí, které by měli sloužit dva nebo tři roky, tak trošku musí počítat. Protože jde o housle pro menší děti, budete pravděpodobně potřebovat i pevnější pouzdro.

  Recenze: Stagg EVN X 4/4

  Velikost: 4/4 | Typ: elektrické | Délka: – cm | Dřevo: masivní javor (tělo) | Orientační cena: 3600 Kč

  Klady
  • Atraktivní dizajn
  • Jedinečný zvuk
  • Pevný futrál v ceně
  Zápory
  • Nutnost přidělat kobylku
  • Méně kvalitní sluchátka

  Model Stagg EVN X4/4 patří k houslím, které se, pokud jde o barevný odstín a celkový design, naprosto vymykají konvencím. Futuristické provedení ale hezky koresponduje s barevnými odstíny černé, modré i červené. Elektrické housle vesměs patří do rukou zkušenějších houslistů, kteří mají jasno v tom co, kde a s kým chtějí hrát. Stagg EVN X 4/4 není žádnou výjimkou. Housle pěkně drží zvukovou stopu, a protože jsou vyrobeny ze dřeva a ne plastu nebo kovu, vytváří slušnou porci zvuku, i když nejsou zapojeny v aparatuře. Zní tak trochu jako utlumené akustické housle. Provedení housliček je opravdu kvalitní, co je ostatně pro značku Stagg typické.

  V ceně jsou kromě houslí také kalafuna, pevný a bytelný obal, smyčec, nepříliš kvalitní sluchátka a baterie. Můžete tedy začít ihned hrát. V balení najdete i kobylku, kterou si ale budete muset přimontovat k houslím svépomocně. Rady na internetu sice můžou při instalaci pomoct, dovednostem a šikovným rukám odborníka se ale nic nevyrovná. Celkově jsou housle VSPVI-44 povedeným kouskem, který vám při dobré starostlivosti může vydržet dlouhá léta.

  Recenze: Yamaha V5 SC 34

  Velikost: 3/4 | Typ: akustické | Délka: – cm | Dřevo:smrk (vrchní deska), javor (spodní deska, luby, krk), eben (hmatník, kolíčky, podbradek) | Orientační cena: 9990 Kč

  Klady
  • Kvalitní materiály
  • Ruční výroba
  • Silný zvuk
  • Kvalitní pouzdro v ceně
  Zápory
  • Vyšší cena

  Model Yamaha V5 SC 34 patří k vytříbeným hudebním instrumentům. Zároveň jde o jedny z nejpovedenějších houslí za cenu do 10 000 Kč na našem trhu. Nástroj nabízí vysoce kvalitní materiály, navíc je vyráběn ručně s využitím tradičních metod, jaké se používají při výrobě zakázkových houslí. Housle Yamaha V5 SC 34 mají hutný a silný zvuk, zabarvení tónů je vyvážené a příjemné zejména v nízkých polohách. Podobně jako u předchozích modelů, tak i v tomto případě můžete počítat s kalafunou, tvrzeným obalem a smyčcem v ceně.

  Tyhle housle bychom se nebáli doporučit pokročilejším hudebníkům, kteří již ovládají základy hry na housle a potřebují se posunout dál – a to jak z hlediska svých schopností, tak materiálu. I vzhledem k jejich vyšší ceně nejde o housle pro úplné začátečníky a děti. Ve své cenové kategorii se jedná o špičkové housle (navíc s doplňkovou výbavou).

  Nejprodávanější housle dle Heureky

  Jak vybrat housle

  Housle (nejen ty první) je potřeba vybírat opravdu pečlivě. Pokud patříte k adeptům hry na tento tradiční hudební nástroj, prostudujte si náš následující článek. Naleznete v něm spoustu dobrých rad a užitečných informací, které ocení i zkušenější houslisti, kteří možná zvažují koupi nového „dřeva“.

  Typy a velikost houslí

  V případě houslí na velikosti opravdu záleží. Kromě houslí 4/4 pro dospělé hráče, které se označují také jako celé housle, se běžně vyrábějí také dětské housle o velikostech 1/4, 1/2 a 3/4. Toto označení ale neodpovídá matematicky přesnému poměru vzhledem k celým houslím. Poloviční housle tedy nemají poloviční velikost houslí 4/4 (podobný princip platí i pro čtvrtinové a tříčtvrtinové housle).

  Typy a velikost houslí

  Orientační rozměry houslí (v cm)
  Velikost houslíABCD
  1/4462825,316,5
  1/2523228,618,5
  3/45533,530,320
  4/45935,532,521

  Ne vždy má muzikant možnost během výběru houslí svůj nový hudební nástroj změřit a vyzkoušet. Pokud budete v podobné situaci, vzpomeňte si na:

  Měření podle délky ruky

  Kupujete-li housle na internetu a nemáte možnost je ihned vyzkoušet nebo změřit, můžete si pomoct jednoduchým trikem: natáhnete levou ruku (jste-li zvyklí v té pravé držet smyčec, v opačném případě si vybírejte housle pro leváky) kolmo k tělu a změřte vzdálenost od krku po zápěstí (někdy se měří až ke středu dlaně). Pokud naměříte zhruba 47 centimetrů, měli by vám vyhovovat čtvrtinové housle. Pokud 51 centimetrů, pořiďte si poloviční. Tříčtvrtinové by měli padnout muzikantům, kteří si naměří kolem 56 centimetrů a je-li hudebníkova paže dlouhá přibližně 58 centimetrů, pak by si měl koupit celé housle.

  Výběr podle věku

  Mnohem jednodušším způsobem, i když ne tak přesným, je výběr houslí podle věku muzikanta. Budete-li vybírat první housle pro dítě ve věku 4-5 let, zcela jistě začněte u těch nejmenších, tedy čtvrtinových. Pak hodně záleží na tom, jak rychle malý houslista poroste. Obecně platí, že ve věku 7 až 9 let se přechází na housle poloviční a pak na tříčtvrtinové. Přechod na celé housle je charakteristický pro mladistvé muzikanty ve věku kolem 12 až 13 let.

  Akustické nebo elektrické?

  Akustické housle nemění svůj vzhled celé desítky, možná i stovky let. Vyznačují se typickým tvarem, rozdíly mezi jednotlivými nástroji spočívají především v barvě dřeva, případně v způsobu jeho povrchové úpravy a kvalitě komponentů (struník, kobylka). Elektrické housle zaujmou především svým moderním až futuristickým vzhledem. Bývají průsvitné, jakoby nedokončené, s mnoha dírami, výřezy a tak podobně.

  Vybíráte-li housle pro začátečníky, doporučujeme začít s akustickou klasikou. Tyto housle se osvědčí v akustickém kolektivu i ve folklórním souboru a na učení jsou zcela vyhovující. Pakliže se muzikant během let vyprofiluje a bude inklinovat k rockovému muzicírovaní, bude na místě pouvažovat nad elektrickými houslemi.

  Elektrické housle se dají mnohem lépe ozvučit, díky čemu vyniknou i při zvuku elektrické kytary. Nezanedbatelnou výhodou je také fakt, že do aparatury nezapojené elektrické housle jsou téměř neslyšitelné – můžete tedy zkoušet a hrát, aniž byste rušili rodinu nebo sousedy.

  Klasické housle

  Klasické housle

  Struny na housle

  Velmi podstatný prvek z hlediska zvuku houslí. První struny se vyráběly z ovčích střev. Vyznačovaly se velmi líbivým teplým zvukem. Jejich nevýhodou bylo, že se při dlouhém hraní a změnách vlhkosti často a hodně rychle rozlaďovaly. Doposud jsou ale struny z ovčích střev používány, zejména tehdy, když je potřeba docílit charakteristického zvuku z dob dávno minulých.

  Dnešní struny tvoří kovové nebo syntetické vlákno a kovové vynutí (hliník, titan, chrom, stříbro, ocel, wolfram). Ty nejkvalitnější znějí na nerozeznání od „ovčích“ klasik, navíc se u nich podařilo vychytat mouchy v podobě častého rozlaďování. Pokud jde o tvrdost strun, zejména v začátcích se doporučuje jít zlatou střední cestou.

  Smyčec na housle

  Smyčec má při hře na housle zcela zásadní význam. Dokonce se říká, že v začátcích je důležitější kvalita smyčce nežli kvalita samotných houslí. Součástí kvalitnějších smyčců bývají koňské žíně, napnuté mezi tzv. žabkou a špičkou smyčce, a hůlka vyrobená z fernambukového dřeva. U lacinějších variantů se koňské žíně nahrazují syntetickými a používá se také lacinější dřevo (brazilové), plast či karbon. Houslový smyčec je charakteristický svou hmotností (průměrně kolem 55 gramů) i rozměry (délka prutu 73,5 cm, délka žíní 65 cm).

  Kalafuna na housle

  Kalafuna je přípravek na mazání žíní. Tato činnost má za cíl zlepšit tření smyčce se strunou. Kalafuna se získává při výrobě buničiny, tvoří také destilační zbytek z pryskyřice borovic. Výběr druhu a množství kalafuny, které se na žíně nanáší, se odvíjí od stylu hry a stáří žíní. Obecně platí, že měkčí kalafuny bývají tmavší a tvrdší kalafuny mají světlejší barvu. Na struny z ovčích střev se používají nejměkčí a hodně přilnavé kalafuny, na struny se syntetickým jádrem se doporučují kalafuny se střední tvrdostí a kovové struny by se měly ošetřovat méně přilnavými kalafunami. Je potřeba dodat, že kalafuna časem ztrácí své vlastnosti, proto by se po roce měla vyměnit za novou.

  Pavouk na housle

  Pojmem pavouk se označuje ramenní opěrka, kterou lze nasadit na spodní část hudebního nástroje tak, aby housle netlačily na hudebníkovu klíční kost. Tyto podložky se vyrábí v různých velikostech, aby je šlo použít na jakékoliv housle. Mývají nastavitelnou výšku a jako materiál na jejich výrobu slouží zejména plast nebo dřevo v různých odstínech. Nezbytnou součástí je polstrování.

  Pouzdro na housle

  Obal na housle byste si měli pořídit bez ohledu na jejich cenu nebo kvalitu. Kvalitní pouzdro bude hudební nástroj chránit před vlhkem a jiným poškozením, díky čemu vám bude moct sloužit dlouhá léta. Na trhu jsou k mání různé futrály na housle – i u těch nejlevnějších ale můžete počítat s velmi dobrou izolací (díky polystyrénové vložce). Pokud ale chcete mít větší jistotu, doporučujeme výběr „skořepinového“ obalu s přesně vytvarovaným vnitřkem, ve kterém budou vaše housle jako v bavlnce. Součástí většiny pouzder jsou i praktické úchyty pro smyčec.

  Futrál na housle

  Futrál na housle

  Kde koupit housle a cena

  V dnešní době není problém sehnat opravdu kvalitní a povedené housle. Nabídka je pestrá, můžete využít služeb kamenných prodejen stejně jako ověřených internetových e-shopů.

  Nejlevnější nové housle na internetu začínají u ceny kolem 1500 Kč. Nezřídka se prodávají v sadách spolu s pouzdrem, smyčcem a kalafunou. Existuje také možnost vybrat si za rozumnou cenu housle v bazaru, ovšem vždy je nutno počítat s možností, že koupíte zajíce v pytli.

  Na druhé straně, příliš rozumné není ani koupit hned ty nejdražší housle, které objevíte. Jejich cena šplhá do desítek až stovek tisíců korun, vlastnosti těchto skvělých nástrojů (například houslí Stradivari) ovšem dokážou plně využít jen opravdoví mistři svého oboru.

  Jak hrát na housle

  Hra na housle je poměrně náročná a vyžaduje léta tréninku, klidně i několik hodin denně. Housle, na rozdíl od kytary, nemají pražce, muzikant tedy musí znát přesná místa kde, kdy a kterým prstem struny zmáčknout, aby zazněl požadovaný tón. Skvělý houslista ovládá polohy, dvojhmaty, flažolety i vibrato a různé smyčcové techniky.

  Kdy a jak začít hrát na housle? Nikdy není pozdě, ovšem nejideálnější je začít co nejdřív, již v raném dětství. Zároveň je dobré, pokud se hned zkraje svého snažení naučíte číst z not pro housle pod vedením zkušeného učitele. Samotné noty na housle pro začátečníky si pak můžete stahovat na internetu nebo si je koupit v knižní verzi.

  Pomůcka pro ladění houslí

  Nejprodávanější housle dle Heureky

  Sdílejte článek

  Podobné články