ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší ukulele 2019 – Recenze a návod jak vybrat

Hudební nástroj zvaný ukulele je pevnou součástí kultury a hudby Havajský ostrovů. Z tohoto exotického ráje postupně pronikl i do českých zemí.  S rostoucím věhlasem a zájmem o tento hudební nástroj vzrůstala také jeho kvalita. V současné době se výrobě ukulele věnuje několik známých značek hudebního průmyslu. Na trh se dostávají různé typy ukulele, jejichž cena se pohybuje od několika stovek až po několik tisíců za kus.

Pokud máte zájem o koupi tohoto tradičního-netradičního nástroje, inspirujte se našim velkým testem a porovnáním ukulele. Najdete v něm také rady a tipy, jak vybrat ukulele.

  Nejlepší ukulele

  MAHALO MR1Ortega RU5Stagg UCX-ACA-SE
  MAHALO MR1Ortega RU5Stagg UCX-ACA-SE
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Pouzdro v ceně
  Pěkný dizajn
  Kvalitní provedení
  Prvotřídní materiál
  Dobrá cena
  Kvalitní provedení
  Integrovaná ladička
  Sytý zvuk
  ZÁPORYČastější rozlaďování
  Nedokonalé provedení
  Chybí pouzdroVyšší cena
  SHRNUTÍLevné sopránové ukulele, ideální volba pro začínající hudebníky. Mahalo MR1 má líbivý design, trpí ale na častější rozlaďování.Kvalitní a elegantní ukulele pro začínající i pokročilé muzikanty. Nabídne skvělé provedení, komfortní hraní a plnější zvuk.Povedené koncertní ukulele v elektro-akustickém provedení. Dobrá volba pro zkušené hudebníky, kteří přesně vědí do čeho investovat.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Mahalo MR1

  Typ ukulele: sopránové | Délka: 53 cm | Počet pražců: 12 | Dřevo: sengon | Orientační cena: 760 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Pouzdro v ceně
  • Pěkný design
  Zápory
  • Častější rozlaďování
  • Nedokonalé provedení

  Čínská výroba, japonský distributor, havajské slůvko v názvu. Ukulele Mahalo MR1 se s délkou 53 cm řadí ke klasickým sopránovým ukulele. Jelikož se jedná o sérii Rainbow, je tento druh ukulele k dispozici v různých barevných provedeních. Modrá, růžová, zelená, žlutá – bláznivý design značky Mahalo se prostě nezapře. Tělo a krk tohoto ukulele jsou vyrobeny ze dřeva Senagon, struny z materiálu Nylgut drží kobylka speciálně přizpůsobena lepší projekci a odezvě zvuku.

  Jako příjemný bonus hodnotíme pouzdro na nástroj v ceně. Ta není nikterak vysoká, podařilo se jí stlačit hodně pod úroveň 1 000 Kč. Také proto ukulele Mahalo MR1 představuje dobrou volbu zejména pro začínající hudebníky, kteří se chtějí učit hře na tento nástroj. Lze však předpokládat, že čím víc se naučí, tím víc budou od nástroje očekávat.

  Postupem času by tak mohly vadit detaily jako častější rozlaďování nebo ne úplně dokonalé řemeslné provedení (přesahující barva na hmatníku). Pokud tyto chybky nástroji odpustíte, užijete si s ukulele Mahalo MR1 hodně radosti.

  Recenze Ortega RU5

  Typ ukulele: koncertní | Délka: 62 cm | Počet pražců: 18 | Dřevo: mahagon, palisandr | Orientační cena: 1 790 Kč

  Klady
  • Kvalitní provedení
  • Prvotřídní materiál
  • Dobrá cena
  Zápory
  • Chybí pouzdro

  Ukulele Ortega RU5 nabízí tradiční prvky německý výrobků. Prvotřídní materiál, kvalitní zvuk a pečlivé zpracování dělají z tohoto hudebního nástroje špičku ve své cenové kategorii. Přední a zadní deska ukulele, stejně jako luby a krk, byly vyrobeny z mahagonu v přírodní barvě a s decentní matnou povrchovou úpravou.

  Na výrobu častěji namáhaných prvků, jako je hmatník a kobylka, bylo použito tvrdé a odolné dřevo palisandru. Německý výrobce nešetřil ani na ladící mechanice – ukulele Ortega RU5 bylo vybaveno „tovární“ ladící mechanikou z lité oceli.

  Obecně lze s čistým svědomím říct, že Ortega RU5 patří svou kvalitou provedení a výběrem materiálů k nadstandardním ukulele. Je určeno jak pokročilým hráčům, tak začátečníkům, v jejichž rukou může tento hudební nástroj vydržet opravdu dlouhou dobu. Kromě výše zmíněných faktů také proto, že komfort hraní je u koncertních ukulele v porovnání s ukulele sopránovými obecně daleko vyšší.

  Celkově je ale poměr kvality a ceny ukulele Ortega RU5 výborný. I proto by se k výbavě nástroje hodilo alespoň jednoduché pouzdro. Kdo si koupí ukulele Ortega, ten si jeho zvuk pravděpodobně nebude chtít nechat jen pro sebe.

  Recenze Stagg UCX-ACA-SE

  Typ ukulele: koncertní, elektro-akustické| Délka: cca 60 cm | Počet pražců: 19 | Dřevo: akát, mahagon, palisandr | Orientační cena: 4 990 Kč

  Klady
  • Kvalitní provedení
  • Integrovaná ladička
  • Sytý zvuk
  Zápory
  • Vyšší cena

  Stagg UCX-ACA-SE přichází na českých trh až z belgického Bruselu. Tradice značky Stagg začíná v roce 1995 a dnes svými hudebními nástroji zásobuje muzikanty z celého světa. V portfoliu výrobků firmy Stagg mají pevné místo také „uku“.

  Konkrétně Stagg UCX-ACA-SE se řadí do kategorie koncertních elektro-akustických ukulele. Tento model se vyznačuje kvalitním provedením a důsledným výběrem materiálů. Luby spolu se spodní deskou jsou vyrobeny z akátu, vrchní desku tvoří masivní akát. Krk a hlavice jsou mahagonové, na hmatník a kobylku byl použit palisandr. Také díky promyšlené kombinaci materiálů se podařilo docílit velmi příjemného a plného zvuku tohoto nástroje.

  Ten publiku zprostředkovává zesilovač B-Band U 1.5T. Lze na něm nastavovat hlasitost i hloubky, má dokonce i vestavěnou ladičku. Pro úplnost dodáváme, že ukulele Stagg UCX-ACA-SE disponuje klasickým výstupem v podobě 6,3 mm jacku.

  Testované ukulele je určeno zkušeným hudebníkům, kteří mají jasno v tom kde, jak, co a pro koho hrát. Pokud plánujete koncertní vystoupení na veřejnosti a hledáte kvalitní ukulele pro vaši aparaturu, Stagg UCX-ACA-SE bude určitě dobrou volbou.

  Nejprodávanější ukulele podle Heureky

  Jak vybrat ukulele

  Při výběru ukulele sehrává roli relativně málo faktorů, o to víc pozornosti byste jim ale měli věnovat. Níže jsme sepsali několik zásadních parametrů a tipů, které byste měli znát.

  Nejlepší ukulele - recenze

  Typy ukulele

  Na trhu se střetnete s různými typy a variantami ukulele. Odlišují se od sebe délkou a také barvou či plností tónů. Z jakých možností si tedy můžete vybírat?

  • Sopránové ukulele má délku zhruba 53 cm a patří k nejkratším verzím tohoto nástroje. Je dobré vědět, že pražce tohoto ukulele jsou relativně blízko u sebe – dva by se vešly do prvního pražce na akustické kytaře. Z tohoto důvodu se sopránové ukulele hodí zejména pro děti, hráče s útlejšími prsty nebo jako ukulele pro začátečníky. Zvuk hudebního nástroje je vysoký a tenký, což je pro ukulele typické.
  • Koncertní ukulele má délku zhruba 58 cm. Je větších rozměrů a také mezery mezi pražci jsou u tohoto typu širší. Z hlediska komfortu při hraní a pohybu na hmatníku vyhovuje koncertní ukulele drtivé většině hudebníků. Zároveň nabízí plnější tóny a hlasitější zvuk.
  • Tenorové ukulele měří na délku asi 66 cm. V porovnání se dvěma výše zmíněnými typy jde o znatelně větší nástroj. Jeho hmatník je dost široký i pro hudebníka s většíma rukama. Tenorové ukulele je ideální pro ambiciózní hudebníky, kteří rádi využijí celý rozsah pražců. Díky rozměrům je zvuk tohoto ukulele ještě pevnější a širší než u předchozích modelů.
  • Barytonové ukulele díky délce zhruba 74 cm připomíná malou kytaru. Tělo i hmatník působí robustně, a pokud jste zvyknutí hrát na kytaře, bude přechod na toto ukulele v podstatě bezbolestný; i proto, že ladění odpovídá čtyřem nejtenčím kytarovým strunám. Jak již název tohoto typu nástroje napovídá, zvuk barytonového ukulele je dost hluboký. Jestli tedy chcete hrát a poslouchat typický tón ukulele, bude vám zřejmě mnohem více vyhovovat některý z výše jmenovaných typů.
  • Atypická ukulele jsou zvláštní kategorií. Vycházejí z tradičních tvarů, které ale kombinují s neobvyklými prvky nebo barvami. Můžete narazit na ukulele růžové, žluté, zelené nebo třeba basové ukulele. Specifikem tohoto typu jsou tlusté struny, umožňující hraní v typicky baskytarovém ladění E, A, D, G.

  Struny pro ukulele

  Pokud uvažujete o koupi ukulele, musíte počítat také s tím, že dřív nebo později dojde na výměnu strun. Struny pro ukulele se kupují podle velikosti hudebního nástroje. Je zbytečné montovat a navíjet na sopránové ukulele struny pro ukulele tenorové. Na balení strun bývá vždy uvedeno, pro který nástroj jsou určeny. Pozor, nejde o marketingový tah! Pro každý typ ukulele se totiž vyrábí struny s jinou sílou, délkou a materiálovým složením.

  Délka strun pro sopránové ukulele je zhruba 60 cm. Tyto struny jsou určeny pro ladění G (většinou vysoké G), C, E, A, někdy i A, D, F #, H. Struny pro ostatní typy ukulele se liší délkou a také laděním. Většinou se jedná o G, C, E, A, u barytonových ukulele může jít také o D, G, B, E.

  Z hlediska materiálů či barev strun je nabídka také relativně široká. Nedá se ale jasně určit, které struny jsou nejlepší. To si musí každý hudebník odzkoušet sám. Nedoporučuje se ale na ukulele navíjet struny kovové. Ty vytvářejí větší tah na kobylku, která není pro takovou sílu stavěná a časem by se mohla utrhnout.

  Nezapomeňte na příslušenství

  Pokud to s hrou na ukulele myslíte vážně, neměli byste zapomínat na potřebné příslušenství. Kromě náhradních strun je dobré opatřit si také obal na ukulele. Dokáže nástroj ochránit před nárazy, prachem, vlhkem a také před působením zimy, vlivem které by se nástroj mohl poškodit nebo rozladit.

  Ukulele pouzdro

  Nejlevnější obaly s pevným čalouněním a zesílenou spodní částí pořídíte doslova za pár stovek. V nabídce jsou ale i pevné kufry nebo speciální hybridní pouzdra s tlumící pěnou a plastovými panely. Ty už pořídíte za cenu, která možná převýší i cenu samotného ukulele.

  Jak hrát na ukulele?

  Naučit se hrát na ukulele podle not nebo akordů? Vesměs platí, že jednodušší cestou jsou právě ukulele akordy. V první řadě byste se je měli naučit číst a následně pak hrát. Když si do internetového vyhledávače zadáte hesla jako “ukulele chords” nebo jednoduše akordy pro ukulele, natrefíte na desítky výukových stránek a obrázků.

  Ty zobrazují hmatník ukulele v horní části. Svislé čáry představují struny, vodorovné zase pražce. Tmavé tečky znázorňují prsty, respektive jejich umístnění na struně a pražci. Základních akordů je sedm: A, B, C, D, E, F a G. S těmito akordy dokážete zahrát prakticky většinu písniček pro ukulele. Když k tomu ještě zvládnete akordy mollové, budete mít v rukách opravdu variabilní dovednost.

  Ukulele noty

  Jak naladit ukulele

  Ladění ukulele je naprosto nezbytná dovednost, stejně jako je ladička ukulele nezbytnou součástí výbavy hudebníka. Snad nejjednodušší je ladění pomocí chromatické ladičky klips nového typu. Ladičku prostě upevníte na hlavu ukulele a pak brnkáte a otáčíte kolíčky tak dlouho, dokud ladička neukáže správný tón.

  Ještě jednou zdůrazňujeme pojem chromatická – tato ladička totiž poslouží jakémukoliv strunnému nástroji. Další výhodou je, že chromatická ladička umí poradit, jestli strunu povolit nebo utáhnout. Při ladění ukulele lze využít také ukulele tuner, mobilní aplikace a mnohé tutoriály na internetu. Vesměs jde o ladění podle ucha. Tento způsob je v zásadě nejlevnější a nejuniverzálnější, vyžaduje si ale zkušenosti a opravdu dobrý sluch.

  Akordy a písničky pro ukulele

  Aranžmá pro ukulele se dá udělat v podstatě k jakékoliv písničce, bez ohledu na to, jestli se jedná o ploužák, rockovou pecku nebo skladbu klasické hudby. Pokud chcete mít zásobu písní vždy po ruce, doporučujeme koupi zpěvníku pro ukulele. Na trhu je jich spousta, včetně tematických zpěvníků s písničkami pro trampy, s hity od Beatles a podobně.

  Stovky verzí známých i méně známých písní najdete také na internetu a Youtube. Stačí zadat jednoduché heslo, například ukulele songs či ukulele tabs, a možnosti se na vás přímo sesypou. Světově snad nejhranější skladbou pro ukulele je Somewhere over the rainbow. Naučte se ji a budete mít úspěch všude, kde tuto hymnu budete hrát.

  Stejně jako s hitem Leonarda Cohena Hallelujah, která v podání ukulele zní mimořádně procítěně. Přidejte k nim ještě ukulele hity House of Gold a Riptide a máte vystaráno. Tento čtyřlístek písní můžete bez obav vytáhnout večer při ohni, na posezení s přáteli nebo během rodinné oslavy.

  Oblíbené značky ukulele

  Mahalo

  Havajské slovíčko vyjadřující vděčnost si pro svou novou řadu ukulele vybral japonský distributor hudebních produktů Kikutani Music. Psal se konec devadesátých let a ukulele se z hlediska celosvětového zájmu netěšilo příliš velkému ohlasu. Většina nástrojů byly spíš hračky, na kterých se nedalo pořádné hrát. Změnu přinesly až ukulele značky Mahalo. Šlo de facto o první masově vyráběné a kvalitní nástroje tohoto druhu. Ukulele Mahalo se dodnes vyznačují dobrým poměrem mezi vysokou kvalitou (zvuku i provedení) a nízkou cenou. Z hlediska celosvětové prodejnosti jsou ukulele Mahalo absolutní špičkou.

  Ukulele Mahalo

  Ortega

  Německý výrobce hudebních nástrojů značky Ortega funguje na trhu od roku 1994. Nejdříve se firma orientovala na výrobu klasických kytar podle španělského vzoru. Postupem času začala růst a orientovat se na širokou škálu strunových nástrojů, včetně ukulele. Dnes je součástí týmu značky Ortega také několik kontrolorů kvality, kteří pečlivě hodnotí stav každého produktu, který sejde z „výrobních linek“ firmy. Za 100% kvalitu hudebních nástrojů ručí každý z těchto lidí svým jménem. Pokud se vám zalíbí ukulele značky Ortega, nemusíte se obávat o jeho kvalitu – ta bude na mimořádně vysoké úrovni.

  Lanikai

  Výrobce z Číny a jedna ze světově nejprodávanějších značek ukulele vůbec. Mnozí označují ukulele Lanikai za nejlepší volbu pro začátečníky. Hudební nástroje této značky ale berou do rukou také profesionálové, například Damon Albarn, člen Blur nebo Gorillaz, půvabná Rebecca Lynn Howard nebo virtuos Jake Shimabukuro původem z Honolulu.

  Kromě tradičních typů nástrojů lze v nabídce značky Lanikai objevit i docela výjimečné kousky – 6 nebo 8 strunové ukulele či tzv. Guitelele. Toto hybridní skloubení kytary a ukulele nabízí nebývalé průbojný zvuk a velikost, která je ideální pro všechny čundráky, turisty a vodáky. Každopádně, s ukulele značky Lanikai by měli být spokojeni ambiciózní začátečníci i zkušenější hudebníci .

  Ukulele Lanikai

  Kde koupit ukulele 

  Míst, kde dostat ukulele za dobrou cenu, není mnoho. Z internetových zdrojů doporučujeme ověřený portál Heureka s produkty od desítek až stovek internetových obchodů. Nemusíte se proklikávat nabídkami různých webů a hledat nejlepší cenu, na Heurece máte všechno takříkajíc pod jednou střechou.

  Je docela dobře možné, že na svoje vysněné ukulele natrefíte v nabídce internetového obchodu Muziker. Tento e-shop je mezi hudebníky proslulý a nabízí všechno možné, co se týká hudebních nástrojů a hudební tvorby. Ukulele a příslušenství k němu není výjimkou. Navíc můžete těžit z podpory členů support týmu, kteří vám rádi s výběrem poradí.

  Jestli chcete koupit ukulele levně, můžete se porozhlídnout také po nabídkách v online bazarech. Mezi největší v České republice patří například Bazoš. Používané hudební nástroje naleznete v sekci Hudba, respektive v podsekci strunových nástrojů.

  Cena ukulele

  Tak nebo tak, na koupi ukulele si budete muset z vašeho rozpočtu vyčlenit několik stovek, možná i tisíců korun. Nejlevnější modely koupíte za cenu nižší než 500 Kč, ale půjde spíš o bytový doplněk než o ukulele, na kterém se dá hrát muzika. Seriozní hudební nástroje začínají na ceně kolem 1 000 – 1 500 Kč, ty nejluxusnější lze koupit za více než 6 000 Kč. Záleží na kvalitě zpracování, ale také na typu ukulele.

  Nejprodávanější ukulele

  Sdílejte článek

  Podobné články