ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší akordeony 2024 – Test a recenze tahacích harmonik

7. 2. 2023 aktualizováno

Akordeon je zřejmě nejvýznamnějším členem rodiny tahacích harmonik. Díky svému unikátnímu, zemitému a jadrnému zvukovému projevu se stal neodmyslitelnou součástí především lidové, folkové a šansonové hudby, ale objevuje se třeba i v jazzu, vážné hudbě a mnoha dalších žánrech.

Pokud se toužíte naučit hrát na tento krásný nástroj, náš průvodce vám pomůže s výběrem. V našem testu pak zvítězil koncertní knoflíkový akordeon Weltmeister Romance 874. Dětem doporučujeme malý akordeon Delicia Junior 60.

Nejlepší akordeon

Akordeon pro opravdové mistry muzikanty. Koncertní nástroj se 4 hlasy a 120 basy.

Nejlepší cena/kvalita

Parádní akordeon s 96 basy a 37 klávesami pro náročnější začátečníky i pokročilé hráče. Velmi dobré zpracování.

Nejlepší levný akordeon

Oblíbená volba pro děti a začátečníky. Dvouhlasá klávesová tahací harmonika s 27 klávesami a 60 basy

Nejlepší akordeony

Weltmeister Romance 874 – Mistrovský knoflíkový akordeon pro profesionály

Weltmeister knoflíkový akordeon Pro náročné

Počet knoflíků: 87 | Počet basů: 120 | Počet hlasů: 4 | Počet rejstříků: 11 | Hmotnost: 11,3 kg | Rozměry: Výška 482 mm | Cena: 115 690 Kč

Klady
  • 87 kláves a 11 rejstříků
  • 120 basů
  • 4 hlasy a mano
  • Dokonalý zvukový projev
  • Koncertní nástroj
Zápory
  • Vysoká cena
  • Rozměry a hmotnost

Tato naprosto nadupaná knoflíková harmonika je už záležitostí pro fanjšmekry, profesionály a další náročné zájemce. Plně poslouží jako koncertní a mistrovský nástroj. Knoflíkové provedení s 87 tlačítky umožní i nejtechničtější hru a nabídne obrovský rozsah. Další úžasné možnosti pak skýtá rovnou 11 rejstříků. Akordeon zní čtyřmi hlasy nejvyšší kvality, jde o „a mano“ – tedy ručně vyráběné – hlasy. Dokonalost zvukového projevu vás zajisté naprosto odzbrojí na první dobrou.

Nástroj nabídne v doprovodné části taky plný počet, tedy 120, basů. Není co dodat. Jde o hudební výtvor naprosto prvotřídní úrovně. Samozřejmě, daní za něco takového je značně vysoká cena. Je jasné, že takový nástroj nebude volbou pro každého. Žádnou další nevýhodu už bychom však na tomto fascinujícím instrumentu nedokázali najít. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že jde o rozměrný a poměrně těžký nástroj. Romance 874 je dokonce největším akordeonem věhlasné světové značky Weltmaister.

Recenze Hohner Bravo III 96 Black Silent Key – Vynikající poměr ceny a kvality

Hohner akordeon s klavesami Zlatý střed

Počet kláves: 37 | Počet basů: 96 | Počet hlasů: 3 | Počet rejstříků: 7 | Hmotnost: 8,6 kg | Rozměry: 440 × 185 mm| Cena: 56 990 Kč

Klady
  • 96 basů
  • Kvalitní, kultivovaný zvuk
  • Příznivá hmotnost
  • Tiché klávesy
  • Vhodný i pro pokročilejší
Zápory

Německý výrobce Hohner patří mezi osvědčené a zkušené harcovníky na poli akordeonů a vždy si u něj můžeme být jisti kvalitou. Platí to v plné míře i u tohoto krásného kousku, jenž nese označení Bravo III 96. Série je vhodná nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilejší hráče. Chlubí se přitom proporcemi, nad kterými nemusí ohrnout nos ani profesionál.

Poctivých 37 kláves slibuje vysoký rozsah, 96 basů je počet, za který se nemusí stydět ani mnohem dražší nástroje. Akordeon rozezvučují tři kvalitní hlasy. Zvuk nástroje je bohatý a sytý s vynikající dynamikou. Možnosti práce se zvukem doplňuje sedm rejstříků a tři basové registry. Hráče potěší i přívětivá hmotnost 8,6 kg, která však nejde na vrub odolnosti. Řemeslné zpracování zůstává precizní.

Zajímavou funkcí je speciální uchycení kláves systémem Silent Key, které má minimalizovat rušivý element v podobě klapání kláves při stisku. Jde o skutečně pečlivě „vyladěný“ nástroj a při ceně kolem 56 tisíc Kč si snad nelze na nic stěžovat. Jistě, mistrovský kus to ještě není, ale ve své kategorii představuje jednu z nejlepších možností.

Delicia Junior 60 – Nejlepší malý akordeon pro děti a začátečníky

Klávesový akordeon Junior Levný základ

Počet kláves: 27 | Počet basů: 60 | Počet hlasů: 2 | Počet rejstříků: 3 | Hmotnost: 5,7 kg | Rozměry: 332 × 170 × 380 mm | Cena: 31 900 Kč

Klady
  • Ideální pro děti a začátečníky
  • Malý a lehký nástroj
  • Krásný zvuk
  • 60 basů
  • Výborná kvalita zpracování
Zápory
  • Nižší rozsah
  • Jen tři rejstříky
  • Pouze dvouhlasý nástroj

Malý, ale šikovný akordeon. Delicia Junior 60 je osvědčenou stálicí mezi začátečnickými a juniorskými akordeony této věhlasné české značky. Skvělá volba, pokud se chcete na tento nástroj učit hrát anebo k němu chcete vést své dítě či děti. Tento klávesový akordeon však ocení i dospělí hráči, kteří hledají velmi kompaktní, cestovní nástroj. Přestože jde „jen“ o dvouhlasou harmoniku, překvapí velmi vydatným a krásným projevem. Prostě precizní standard značky Delicia, jehož nástroj dosahuje i díky použití kvalitních hlasů Special s duralovou destičkou a ocelovým jazýčkem. Tato třída hlasů nabízí zvukový projev, se kterým mohou být plně spokojeni i pokročilí hráči.

Junior 60 navíc nabízí poctivých 60 basů, což je dost pro jakoukoli skladbu. Náročnější hráči už mohou spatřovat jistou nedostatečnost především v nižším rozsahu (H až C3) jen přes dvě oktávy. Případně i v menším počtu registrů. Jsou zde pouze tři základní. Nízkou hmotnost, malé rozměry, krásnou cenu a kufr s popruhy coby příslušenství v ceně však ocení jistě každý. Ano, najdou se i levnější tahací harmoniky (zvlášť v dané kategorii) – ale Junior 60 je sázka na poctivou kvalitu ve všech směrech.

Porovnaní TOP 6 akordeonů

Obrázek Název Popis
1. Weltmeister knoflíkový akordeon Weltmeister Romance 874 Špičkový mistrovský nástroj. Knoflíkový akordeon pro nejnáročnější muzikanty. Zjistit cenu
2. Carmen klávesový akordeon Delicia Carmen 80 Skvělý nástroj české výroby. Klávesový akordeon pro pokročilé i profesionální hráče. Zjistit cenu
3. Klávesový akordeon Junior Delicia Junior 60 Klávesový akordeon pro děti, začátečníky i všechny méně náročné muzikanty. Osvědčená kvalita. Zjistit cenu
4. Knoflíkový akordeon Sonorex Fisitalia 40.22-FB, C-Griff Chromatický akordeon s 72 basy vhodný i pro náročné muzikanty. Zjistit cenu
5. Klávesový akordeon Roland Roland FR-1X Jeden z nejprodávanějších akordeonů. Vhodný hlavně pro začátečníky. Zjistit cenu
6. Hohner akordeon s klavesami Hohner Bravo III 96 Parádní akordeon známé značky s 96 basy a 37 klávesami. Pro zkušenější i profi muzikanty. Zjistit cenu

Nejlepší akordeony podle Heureky

Jak vybrat akordeon

Akordeon, či lidově tahací harmonika, je vlastně takový malý orchestr v krabici a díky svému bohatému zvukovému projevu dokáže zastat roli doprovodu k písním, ale stejně tak hrát i sólové skladby. Svou univerzálností a rejstříkem se může vyrovnat jiným komplexním nástrojům, jako je kytara nebo klavír.

Tahací harmonika, akordeon či heligonka je tudíž zajisté skvělou volbou v případě, že se chcete učit na nějaký hudební nástroj. Například oproti smyčcovým nástrojům je snazší volbou pro hudební začátečníky a dříve z ní vykouzlíte poslouchatelné melodie. Ve srovnání s klavírem je zas podstatně přenosnější a skladnější. Kvalitní akordeon ale rozhodně není zrovna levná záležitost. Výběru se proto vyplatí věnovat maximální pozornost. Při správném zacházení však tento nástroj vydrží hrát krásnou muziku po celé dlouhé dekády. Investice se tudíž vyplatí.

Historie a žánrové použití tahací harmoniky

Akordeony i tahací harmoniky patří mezi poměrně mladé nástroje. Pojem harmonika se objevil teprve na přelomu 18. a 19. století, ale tyto nástroje používaly ještě odlišný princip fungování. První akordeon sestrojil v roce 1822 Němec Friedrich Buschmann, patent na tento nástroj však získal až o 7 let později jiný nástrojář – Vídeňan Cyrill Demian.

Dnes je však akordeon zcela zlidovělý nástroj, podobně jako příbuzná heligonka. U nás patří tahací harmonika především ke specifickému žánru folkové a „hospodské“ muziky. Rozhodně však nejde o nástroj nějaké druhořadé úrovně. Vřelý a úzký vztah mají k tomuto nástroji i mnohé jiné evropské národy. Například Francouzi, Rusové, Rakušané a Němci i Španělé nebo Irové a další. Akordeon se silně pojí s tangem, šansonem, ale prosazuje se i v jazzu nebo klasické a ještě více v moderní vážné hudbě. U nás patří mezi významné „propagátory“ tahací harmoniky (konkrétně heligonky) známý písničkář Jarek Nohavica a s chutí tyto nástroje používá třeba i folkové seskupení Čechomor.

V češtině vyšla a dál vychází celá spousta knih o hře na tento nástroj a sešitů s notami, takže se nemusíte bát nedostatku výukových materiálů, podkladů a inspirace.

Hra na akordeon

Klávesový a knoflíkový akordeon

Jedno ze zásadních rozhodnutí při výběru nového akordeonu spočívá v tom, zda sáhnout spíše po klávesovém, anebo po knoflíkovém typu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a existuje nějaká „lepší“ volba?

Klávesový akordeon

Někdy se této variantě říká taky pianový akordeon. Důvod je zřejmý. Tato tahací harmonika disponuje klaviaturou podobnou té na pianu či pianinu. Pochopitelně je však mnohem menší a nabídne jen omezenější rozsah. Obvykle činí rozsah tři oktávy, zejména u juniorských a levnějších nástrojů to může být ještě méně.

Klávesový akordeon má několik výhod. V první řadě je levnější než knoflíková varianta, vítězí tedy v otázce dostupnosti. Poněkud nižší bývá i hmotnost. Klávesy jsou pohodlné, rozměrné a intuitivní, a tudíž i hra na něj (alespoň v začátcích) je poněkud jednodušší nebo snáze přístupnější. Na akordeon můžete taky přenést znalosti z jiného klávesového nástroje (třeba právě klavíru), nebo je naopak později na jiném nástroji využít. To je zajisté taky poměrně značná výhoda.

Pravděpodobně dříve dosáhnete určité základní úrovně. Tím pádem může být klávesový typ vhodnou volbou třeba i pro děti, které s hudbou začínají, protože jim poskytne poněkud rychlejší odezvu a pokroky. To může vést k lepší motivaci u nástroje vydržet. Klávesové akordeony ale samozřejmě používají i dospělí hráči a profesionálové. Stojí taky za zmínku, že v ČR jde obecně o výrazně častější a tradičnější volbu.

Knoflíkový akordeon

Knoflíkový či chromatický akordeon představuje přece jen jakousi vyšší ligu. Jde o nástroj konstrukčně mnohem komplikovanější a sofistikovanější. Proto však taky bývá výrazně dražší, ale na druhou stranu rozměrově kompaktnější. Místo kláves má – vcelku očekávaně – tlačítka. Ta jsou specificky uspořádána ve velké blízkosti a připomínají spíš psací stroj.

To pak vede nejen k výrazně většímu rozsahu, ale i celé škále dalších výhod. Chromatický akordeon umožňuje obecně mnohem techničtější a náročnější hru, vysokou rychlost hry, velmi snadnou a pohodlnou transpozici, tvorbu komplikovanějších a techničtějších akordů,…

Zkrátka knoflíkový akordeon už je nástroj par excellence a sahají po něm především hráči, kteří se mu chtějí věnovat intenzivně a na vážnější nebo profesionální úrovni. Existují samozřejmě verze s různým počtem knoflíků, včetně dětských variant, na kterých si mladý hráč snadněji osvojí prstoklad.

Počátky s tímto akordeonem mohou být možná o něco náročnější a i na pohled vypadá hra velmi rychle a komplikovaně. Ale je to podobné jako u klávesnice počítače. Jakmile se ji naučíte zvládat, prsty kloužou samy s obrovskou rychlostí i vysokou přesností. Odměnou za píli bude úchvatná hudba.

Varianty tahacích harmonik

Akordeon je nejznámějším a nejdůležitějším zástupcem skupiny tahacích harmonik, ale existují i další alternativy. Na druhém místě lze jistě jmenovat heligonovou harmoniku známou především jako heligonka. Jde o tahací harmoniku obdařenou ještě heligonovými basy. Název je odvozen od samostatného hudebního žesťového nástroje „heligón“. Robustní, zesílené basy heligonky jeho zvuk trochu připomínají.

Heligonka taky patří mezi diatonické harmoniky a typickou vlastností je, že tón se mění v závislosti na pohybu měchu. Jednoduše řečeno – když táhnete od sebe, zní na jedné klapce jiný tón, než když táhnete k sobě. Dalším příbuzným nástrojem je diatonická, knoflíková harmonika melodeon anebo bandoneon – tento specifický typ našel oblibu v latinskoamerické hudbě, zejména v tangu.

Náš tip

Nezapomeňte, že kromě tahacích harmonik existují také foukací harmoniky, kterým jsme se rovněž věnovali.

Hlasy

Nejdůležitější a zásadní součást celého nástroje jsou hlasy. Hlasy tvoří jádro akordeonu i heligonky. Při výběru pak hraje roli počet hlasů a jejich typ. Právě hlasy (jejich kvalita a počet) dávají tahací harmonice zvuk, charakter, barvu a sílu. Kvalita se však odrazí i na samotné obtížnosti hry v podobě rychlosti odezvy, lehkosti nástupu tónu a v dalších vlastnostech.

Typ hlasů

Hlasy použité v různých akordeonech se od sebe zásadně liší způsobem výroby, kvalitou zpracování i použitými materiály (např. dural, zinek, mosaz,…). V praxi se rozlišují především tři druhy, či spíše kvalitativní stupně hlasů.

Základní hlasy jsou vyráběny strojově, jejich výhodou je především cenová dostupnost. Nelze očekávat prémiové materiály nebo maximální výrobní přesnost. Jsou vhodné pro děti, začátečníky anebo obecně méně náročné hráče na tahací harmoniku. Svou práci odvedou, ale výkon není tak kultivovaný a perfektní.

Polo-ručně vyráběné hlasy „tipo a mano“ představují vyšší stupeň. Jsou ručně dodělávané a používají se lepší materiály. Tyto hlasy mají výraznější a kvalitnější zvuk, úspornější spotřebu vzduchu a obecně citelně lepší vlastnosti. Ocení je už i nároční hráči a profesionálové.

Ručně vyráběné hlasy „a mano“ představují nejvyšší ligu. Používány jsou především v mistrovských a koncertních nástrojích. Samozřejmě tomu odpovídá poměrně značně vysoká cena. Začátečník (ani náročnější) po téhle možnosti obvykle nesáhne.

Počet hlasů (a registrů)

Jak už jsme zmínili, důležitou roli při výběru sehraje i počet hlasů. Setkat se můžete především s akordeony tříhlasými a čtyřhlasými, případně dvouhlasými, či naopak pětihlasými. Rozdíl není v tom, co dokážou nástroje zahrát, ale jak. Vyšší počet hlasů znamená větší ozvučnici a zkrátka výraznější, mocnější zvukový projev.

Pro děti a úplné začátečníky může být vhodnou volbou dvouhlasý akordeon. Většina dospělých a středně náročných hráčů sáhne po tříhlasé variantě. Nároční a profesionální hráči pak po čtyř nebo i pětihlasém nástroji. Nevýhodou je pak kromě ceny i vyšší hmotnost akordeonu.

Rejstříky

S počtem hlasů souvisí i počet registrů či rejstříků. Čím více hlasů, tím více registrů. Čím více registrů, tím je nástroj dražší a těžší, ale nabídne bohatší paletu zvukových možností. Tříhlasé nástroje mívají nanejvýš 7 registrů.

Rejstříky mohou měnit zvukový výraz nástroje i transponovat a zvyšovat rozsah. Tlačítka ovládající rejstříky jsou umístěna na diskantu nad hmatníkem.

Mezi základní rejstříky patří např. osmistopý, který dodává jemnější a kulatější tón. Šestnáctistopý rejstřík posouvá zvuk o oktávu níže a zároveň zbarvuje zvuk tak, že se blíží projevu fagotu. Za zmínku stojí i vrchní výchvěv, který pomáhá dosáhnout typického tremola.

Rejstříky akordeonu

Cassotto

Cassotto neboli šachta je konstrukční součást velmi drahých a kvalitních nebo mistrovských nástrojů, která má výrazný vliv na kvalitu a kultivovanost zvuku. Umístění hlasu v šachtě dodává akordeonu oblejší zvuk, který se hodí především pro koncertní použití ve vážné hudbě, ale samozřejmě i jinde. Nevýhodou je – kromě ještě vyšší ceny – taky nárůst rozměrů nástroje.

Basy a velikost nástroje

Velmi důležitým výběrovým parametrem je i počet basů, tedy tlačítek doprovodné části akordeonu. Podle počtu basů se zásadně odvíjí i velikost nástroje. Více basů však opět znamená i vyšší cenu.

Úplně nejmenší, dětské nástroje mívají třeba jen 12 basů, ale častěji víc – až 32. Pokud má nástroj 60 až 90 basů, lze mluvit o střední cestě. Od 60 hlasů už je nástroj univerzální a zahraje prakticky vše. Podobně jako v případě počtu hlasů pak půjde především o sílu a výraz. Za velmi dobrý standard se považuje 72 až 96 basů pro většinu žánrů. Pro koncertní použití a vážnou hudbu je vhodné sáhnout po 120basovém akordeonu. Rozměry a hmotnost nástroje už jsou však výrazně vyšší.

Basová tlačítka akordeonu

Konstrukce a součásti akordeonu

Akordeon je poměrně sofistikovaný nástroj, který navíc prošel mimořádně komplikovaným i rozvětveným vývojem. Současný kvalitní akordeon obsahuje zhruba 3 500 součástek, přičemž se používají nejrůznější materiály, od dřeva přes kov až po plast (podle kvality a výrobce). Takže je jasné, že se musíme omezit na zjednodušený, základní výklad. Každý akordeon tvoří primárně tři části. Melodická část, měch a doprovodná část.

Melodickou část tvoří diskant, který při hře ovládá pravá ruka a zůstává statický. Diskant je opatřen klávesovým (klaviatura) nebo knoflíkovým (tastatura) hmatníkem. Další součástí melodické části jsou rejstříkové knoflíky.

Měch představuje střední část nástroje. Je to ona ikonická natahovací část – to, co si i naprostý laik představí pod pojmem tahací harmonika, třebas i v přeneseném smyslu. Měch je zásadní část, protože poskytuje vzduch hlasovým jazýčkům, aby se mohly rozeznít. Právě práce s měchem umožní začínat a zakončovat tóny, ovládat jejich dynamiku, hlasitost, délku, ale i výraz, barvu a kvalitu. U diatonických harmonik, jako je třeba heligonka, pak směr tahu zodpovídá i za výšku tónu.

Čím je nástroj lépe zpracovaný a má kvalitnější hlasy a měch, tím snadněji se i ovládá. Hlasy spotřebují méně vzduchu, měch se hladčeji ovládá – zvuk může být vydatnější, delší, kultivovanější i při menší námaze. Samozřejmě je nutné, aby stěny měchu byly vzduchotěsné a taky velmi odolné, protože budou neustále namáhány.

Doprovodná část pak sestává z basů (tedy basových tlačítek) a vypínačů oktávových basů a akordů. Pro tato tlačítka se však běžně používá pojem rejstříky podobně jako pro ty melodické, což může být poněkud matoucí.

Ladění akordeonů

Akordeony jsou laděny již z výroby. Ladění akordeonu neprovádí uživatel, jde o složitou práci, která může být součástí většího servisu nebo renovace staršího nástroje. Výhodou tedy je, že akordeon nemusíte ladit každou chvíli jako třeba kytaru. Nevýhodou, že si s laděním nemůžete „hrát“. Běžně jsou akordy laděny na komorní áčko – 440 Hz. U koncertních nástrojů pro vážnou hudbu je trend mírného nadladění o 2-3 Hz.

Specifické ladění se nazývá „musette“. Toto ladění se často používá ve francouzské hudbě nebo tangu a zvuk má svérázný charakter. Pořízení nástroje s laděním musette si ovšem dobře rozmyslete. U nás příliš běžné nejsou.

Jak se starat o akordeon?

Akordeon nevyžaduje nějakou komplikovanou údržbu. Běžná péče spočívá v otírání kláves či knoflíků a těla nástroje po hře vhodným hadříkem (např. z mikrovlákna), který zbaví nástroj potu. Nástroj byste měli uchovávat mimo vlhké prostory, nesvědčí mu ani výkyvy teplot – tedy podobně jako u jiných hudebních nástrojů. Akordeon odkládejte na nožičky ve spodní basové části a přikrývejte, abyste jej ochránili před prašností. Na přepravu je vhodné použít speciální pouzdro.

Příslušenství

Co se může hodit ke hře na akordeon kromě samotného nástroje? Jistě oceníte ochranný obal v podobě pouzdra či batohu, dále se vyplatí pořídit i stojan na noty – pokud to se hrou myslíte vážněji. Zajímavou pomůckou jsou i bederní pásy, které mají ulevit hráčům od bolestí zad při dlouhé a jednostranné fyzické zátěži, kterou hra na akordeon (zejména těžší) bohužel je.

Jak začít

Výuka by měla rozhodně začít u správného držení a správného posedu s nástrojem, seznámení se s jeho možnostmi. Ideální je navštěvovat hudební školu či kurz, samouci si mohou vypomoci knihami a v dnešní době i názornějšími videi na internetu – jako je třeba tenhle stručný, ale pěkný úvod:

Náš tip

Pokud si nejste jisti, zda je akordeon to pravé, nebo chcete rozšířit svůj repertoár nástrojů, mohou vám pomoci naše články, jak vybrat kytaru, digitální klavír, housle, ukulele.

Nejoblíbenější značky akordeonů

Akordeony značky Delicia

Nejznámější a tradiční česká značka, která má u nás na akordeony a heligonky takřka něco jako „monopol“. Zlatá česká výroba a generacemi osvědčená kvalita.

Akordeony Delicia

Akordeony značky Hohner

Světoznámý německý výrobce s tradicí od roku 1857. Tato značka zásobí i mnohé slavné světové hráče a patří k nejuznávanějším.

Akordeony Weltmeister

Akordeony značky Roland

Velmi známá japonská značka, i když spíše díky klávesám a pianům. Nabízí však taky akordeony vysoké kvality, mnohé patří k velmi populárním.

Značka Roland

Kolik stojí akordeon?

Akordeon do 30 000 Kč

V této ceně lze najít velký výběr tahacích harmonik, zejména dětských, ale i pro dospělé hráče. Nutno však počítat s nižší kvalitou zpracování a zvuku i životností. V této relaci nabízí velký výběr například značka Hohner.

Akordeon od 30 000 do 80 000 Kč

Relace nabízí vynikající výběr nástrojů pro začátečníky i pokročilé. Najdete zde akordeony renomovaných značek.

Akordeon nad 80 000 Kč

Špičkové, koncertní a mistrovské akordeony pro profesionály najdete právě v této cenové kategorii. Takový akordeon vás jistě nezklame.

Nejlepší akordeony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář