Vymyslet pro děti hračku, která je zabaví opravdu na dlouho, to je kříž. Zvlášť když má taková zábava přinášet i něco navíc – třeba procvičování mozkových závitů i manuální šikovnosti a kreativity. Řešením, které hledáte, však může být elektronická stavebnice. Tento zajímavý a speciální druh stavebnic zaujme a zabaví i náročné děti. Leckdy pak v nemenší míře i rodiče. Jak však elektro stavebnici vybrat a která je nejlepší?
Klasická stavebnice legendární značky Merkur. Množství funkčních elektronických prvků. Návod na 60 pokusů.
Špičková moderní elektro stavebnice pro děti od cca 8 let. Obsahuje 55 součástek a návod na 175 projektů.
Kvalitní elektrotechnická stavebnice s dobrým vzdělávacím potenciálem. Návod na 35 projektů a pokusů.
Nejlepší elektro stavebnice pro děti
Recenze Merkur E2 Elektronic – Nejlepší elektro stavebnice Merkur
Výrobce: Merkur | Věk: Od 6 let | Materiál: Kov | Počet projektů: Min. 60 | Cena: Od 1 819 Kč
- Osvědčená klasika
- Velmi kvalitní, odolné zpracování
- I pro velmi náročné děti a rodiče
- Funkční elektronika
- Návod na 60 výrobků
- Trochu retro záležitost
- Zdroj není součástí balení
- Vysoká cena
Merkur je naprostá česká legenda. S těmito kutilskými stavebnicemi si hráli (nebo mohli hrát) už naši otcové, ba i dědečkové. Má v sobě jistý „old-school“ nádech, který se projevuje i ve stále populární verzi Merkur Elektronic E2. Stále se můžete těšit na osvědčený základ v podobě poctivých dílců z pevného kovu a šroubků i matek z téhož materiálu. Merkur je držák, který obstojí i v rukou dětí, které se s hračkami zrovna nemazlí. Stavebnice může vydržet i celé generace, aniž by doznala vážnější újmy.
Elektrotechnická stavebnice Merkur E2 však přidává i něco navíc. Konkrétně se můžete těšit na tranzistorový spínač, blikače a bzučáky i další součástky, které může dítě zapojit do funkčních obvodů a vyrobit nejrůznější elektronické pokusy. Součástí stavebnice je i velmi obšírný návod na celkem 60 různých pokusů – od jednoduchého obvodu se žárovkou až po např. dvoustupňový tranzistorový zesilovač, sirénu s proměnlivým tónem (či teplotně řízenou) atd. Je nabíledni, že tato stavebnice nebude pro každé dítě. Spíše pro náročné děti s kutilským srdcem. A často si jistě více vyhrají tatínkové.
Merkur E2 je nadupaná elektro stavebnice pro fajnšmekry. Retro nádech z ní nicméně vystupuje velmi silně. Pokud dávají vaše děti přednost moderním stavebnicím, možná budou trochu zklamané. Další nevýhodou je, že součástí stavebnice není zdroj. Vhodný 3 až 12V zdroj si tedy musíte obstarat sami, což je při ceně stavebnice docela škoda. Kvalitě zpracování však nelze nic vytknout. Merkur je stále ve hře.
Recenze Boffin II Light – Nejoblíbenější elektronická stavebnice Boffin
Výrobce: Boffin | Věk: Od 8 let | Materiál: Kov, plast | Počet projektů: Min. 175 | Cena: Od 1 549 Kč
- Jedna z nejoblíbenějších elektro stavebnic
- 55 součástek a návod na 175 projektů
- Světlo, zvuk i pohyb
- I pro velmi náročné
- Vyšší cena
- Podobnost některých projektů
Stavebnice Boffin patří mezi nejoblíbenější interaktivní a kreativní stavebnice současnosti. Zřejmě vůbec největší popularitě se pak těší právě elektro verze Boffin II Light. Jak název napovídá, v hlavní roli zde bude světlo. Těšit se můžete i na zvukové a jiné zážitky. V každém případě jde o mimořádně propracovanou stavebnici s ohromnými možnostmi. Doporučuje se proto až pro děti od cca 8 let. Je však dost možné, že u této stavebnice se pobaví (a možná občas taky zapotí) i rodiče.
Stavebnice obsahuje na 55 součástek. Jednotlivé prvky se připojují na univerzální základovou desku. Najdete mezi nimi kontaktní vodiče, kondenzátory, zářící vrtule, tranzistory, diody, motory a mnoho dalšího. Součástí balení je pak robustní návod s více než 175 projekty, které můžete s dětmi vyzkoušet. Vyrobit můžete třeba barevné varhany, 3D obrázky, světelné show, bzučáky, morseovku, tekuté světlo,… ke stavebnici je možné připojit i MP3 přehrávač. Opravdu parádní záležitost s téměř nevyčerpatelnými možnostmi. Tato stavebnice dokáže zabavit ne jen na několik hodin – děti se k ní budou vracet dlouhá léta.
Zpracování stavebnice je velmi kvalitní. Ostatně jde o možná nejprodávanější a nejlépe hodnocenou stavebnici svého druhu. Zaujme však skutečně spíše náročnější děti, které mají k technice a elektronice vztah. Jde o zajímavou, modernější, alternativu elektro stavebnic Merkur.
Recenze Voltík I – Oblíbená a dostupná elektro stavebnice
Výrobce: Voltík | Věk: Od 6 let | Materiál: Kov, plast | Počet projektů: Min. 35 | Cena: Od 658 Kč
- Dostupnější cena
- Minimálně 35 možných pokusů
- Světelné a zvukové prvky
- Solidní zpracování
- Edukativní stavebnice
- Méně efektní
- Méně možností než jiné stavebnice
Stavebnice Voltík patří mezi dostupnější elektrotechnické stavebnice. Pokud vaše děti patří (zatím) k méně náročným kutilům nebo chcete otestovat, jak se jim bude tento typ her líbit, Voltík může být dobrá volba. Voltík I přitom představuje ideální základ. Patří stále k nejoblíbenějším setům této značky a nabízí zábavu i poučení za příznivou cenu.
Voltík je svým principem celkem specifický a liší se od typických stavebnic, jako je populární Boffin nebo klasický Merkur. Voltík totiž tvoří jakýsi hlavní pracovní pult, kde už se zejména pomocí drátů propojují jednotlivé obvody. Pult obsahuje světelné i zvukové prvky. Vzniknout mohou nejrůznější funkční elektronické výtvory, jako je houkačka, vysílač či telegraf, piano apod. V balení dostanete návod k 35 projektům.
Nutno říct, že voltík nepůsobí tak atraktivně a efektně jako některé dražší stavebnice. Může být však velmi vhodný pro účely vzdělávání. Ostatně se někdy používá i ve školách. Potěší tedy i starší děti, které mají vážný zájem o elektrotechnické záležitosti. Voltík se napájí čtyřmi AA bateriemi, které bohužel nejsou součástí balení. Vhodný je pro děti od cca 6 let.
Nejoblíbenější elektronické stavebnice
Jak vybrat elektronickou stavebnici?
Máte-li doma zvídavé dítě či chcete zvídavost, šikovnost a kreativitu své ratolesti všemi možnými způsoby podporovat, stavebnice a tvůrčí hračky jsou ideálním řešením. Možností a druhů existuje bezpočet. Do této kategorie přitom bezesporu patří i elektrotechnické stavebnice pro děti, které dokážou rozvíjet technické myšlení a pochopení základních fyzikálních principů a principů fungování elektrických zařízení.
Jak tyto stavebnice fungují, jaké druhy existují a jak vybrat tu správnou? To jsou otázky, na které dostanete odpovědi v našem průvodci výběrem.
Pro koho je vhodná elektrická stavebnice?
Elektrické stavebnice obecně patří do kategorie spíše náročnějších stavebnic pro děti. Zaujmout mohou především ty děti, které projevují technické nadání, zajímají se o fungování přístrojů a spotřebičů, které nás obklopují, rádi věci rozebírají, hrají si na opraváře a celkově mají kutilské sklony a zájem o techniku či elektroniku.
Většina těchto stavebnic není určena pro velmi malé děti. Důvodů je hned několik. Za prvé často obsahují drobné částice, pracovat mohou i s bateriemi a elektrickým proudem, některé vyžadují třeba i pájení a práci s jinými pokročilejšími nástroji. Děti min. do 3 let nebudou mít ze stavebnice příliš rozum a mohly by něco spolknout nebo se poranit.
I elektro stavebnice pro nejmenší obvykle cílí až na věkovou kategorii od cca 6 let. Dítě už má rozvinutou jemnou motoriku a je schopné pochopit i složitější souvislosti nebo pracovat podle návodu. Tento typ her proto doporučujeme pořídit spíše až mladšímu školnímu dítěti než předškolákovi.
Jak funguje elektronická stavebnice?
Kreativní a výukové elektronické stavebnice obvykle tvoří základová deska, jakási platforma, na kterou se později připevňují různé jednotlivé funkční prvky. U základních stavebnic pro menší děti obvykle není potřeba pájení nebo použití složitějších nástrojů a prvky lze připevňovat pomocí určitého systému.
U stavebnice Merkur Electronic se například prvky přišroubovávají. V případě oblíbených moderních stavebnic Boffin se jednoduše zacvakávají, některé varianty (např. Boffin Bricks) obsahují dílce a spoje ve stylu Lega. Jiné verze (např. Boffin Lights) mají vlastní, unikátní systém spojů, který je ovšem podobně jednoduchý, intuitivní a pevný.
Pro pokročilejší a starší děti lze pak pořídit různé elektronické sady a modely. V tomto případě už jde spíše o elektro modelářství než o dětské stavebnice jako takové.
Z čeho se stavebnice skládají a co z nich lze vyrobit?
Stavebnice obsahují typicky nejrůznější elektro prvky, jako jsou vodiče, kondenzátory, nosiče baterií, diody a světla, pohyblivé prvky, tranzistory, výbojky, potenciometry, spínače, propojovací kabely a další a další díly dle toho, na co se konkrétní stavebnice zaměřuje.
Cílem je pak vytvářet různé fungující elektronické pokusy, konstrukce a výtvory. Ty mohou vydávat zvuky, svítit různými barvami, pohybovat se apod. Příkladem může být již zmíněná stavebnice Boffin Light, se kterou je možné vyrobit třeba pomalu zhasínající světla či barevné světelné show, různé audio efekty a další projekty.
Zásadní součástí stavebnice je typicky návod, který obsahuje přesný popis jednotlivých projektů a pokusů. Těch může být několik desítek, ale běžně i sto a více. Efektnost výsledku a počet možností závisí na konkrétní stavebnici.
Dalším typem stavebnic jsou různé sady pro výrobu funkčních pohyblivých strojů či robotů. Příkladem mohou být sady značky Arduino či Edison. Vzhledem k náročnosti a ceně u mnoha těchto setů jsou často cílovou skupinou spíše starší děti nebo dospělí uživatelé a modeláři. Některé jsou však vhodné i pro mladší děti. Nejde však už typicky o elektronické stavebnice pro začátečníky.
Pokud pro své dítě pořizujete první elektronickou stavebnici, doporučujeme sáhnout po univerzálnější sadě, která bude založena na přístupnější, intuitivní platformě a nabídne větší variabilitu. Příkladem mohou být sady značek jako Boffin, Merkur nebo třeba Voltík. Jde o nejprodávanější značky. Dalším příkladem mohou být stavebnice Znatok (na platformě Arduino), některé sady LaskaKit a další.
Zpracování elektro stavebnic
Při výběru elektronické stavebnice byste se měli zaměřit na to, na jakém principu funguje a zda bude vhodná, atraktivní a bezpečná pro vaše dítě – vzhledem k věku, zájmům apod. Pozornost si však zaslouží i zpracování stavebnice.
Pokud jde o materiály, většina moderních stavebnic používá kombinaci plastů a kovů. Plastové jsou obvykle dílce, kovové pochopitelně elektrické prvky, namáhané spoje apod. Některé stavebnice jako Merkur jsou však prakticky celokovové. Výhodou je vysoká odolnost. Nevýhodou může být vyšší cena a taky hmotnost.
Dále je na místě věnovat pozornost například počtu dílů, jejich velikosti (vzhledem k věku a motorickým schopnostem dítěte) či celkové atraktivitě zpracování. Některé elektro stavebnice jsou velmi zábavné a efektní. Dokážou zaujmout i děti, které nejsou přímo náročnými nadšenci do techniky. Typickým příkladem jsou stavebnice Boffin. Jiné stavebnice mohou mít spíše poučný potenciál, ale nejsou tak atraktivní – například značka Voltík. Na druhou stranu mohou být levnější a z edukativního hlediska přesnější, názornější apod.
Které značky elektro stavebnic patří k nejoblíbenějším?
Stavebnice Boffin
Jedna z vůbec nejznámějších a nejpopulárnějších značek technických a zejména elektrických stavebnic u nás. Vynikající výběr stavebnic a doplňků pro děti od cca 6 let.
Merkur elektronic
Konstrukční česká stavebnice Merkur, s níž si hraje už několik generací, má i svou elektrotechnickou odnož. Jde o velmi povedenou sérii Merkur Elektronik.
Elektro stavebnice Voltík
Výukové elektronické stavebnice české značky Voltík nabídnou zábavu, ale hlavně poučení a porozumění principům elektrotechniky. Výhodou je i dostupná cena.
Kolik stojí kvalitní elektronická stavebnice?
Elektronická stavebnice do 1 000 Kč
V této ceně najdete spíše levné stavebnice s omezenou variabilitou (počet dílků, projektů) anebo jednodušší či méně efektní elektronická stavebnice. Případně taky menší sady určené pro sestavení pouze jednoho konkrétního projektu.
Elektro stavebnice od 1 000 do 2 000 Kč
Zde můžete najít velký výběr a mnoho nejoblíbenějších stavebnic. Často jde o univerzální sety s vysokou variabilitou a velkým množstvím projektů.
Elektronická stavebnice nad 2 000 Kč
Sady pro náročné či starší děti a dospělé. Může jít už o speciální stavebnice, roboty, modelářské sety atd.
Diskuse u článku