ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Magnetické stavebnice – Recenze a návod, jak vybrat

Magnetická stavebnice se někdy označuje jako stavebnice budoucnosti. Díky svým vlastnostem je pevná a zároveň variabilní. Nabízí nekonečné množství možností. Vybrali jsme ty nejlepší magnetické stavebnice pro děti každého věku. Nás v redakci, díky použití moderních prvků, naprosto uchvátila Geosmart – Geospace Station, která nasazuje všem konstrukčním stavebnicím vysokou laťku.

Nejlepší celkově

Dvouplášťové zabezpečení magnetů, otočné prvky i LED světla.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Nekonečné množství možností dráhy a rozvoj konstrukčních schopností.

Nejlepší levná

Kombinace silikonu a odolného plastu v ideální velikosti do dětských dlaní.

Nejlepší magnetické stavebnice

Recenze Geosmart Geospace Station – Pohyblivá a svítící magnetická stavebnice

Magnetická stavebnice Pro náročné

Doporučený věk: od 5 let | Materiál: plast | Počet dílků: 70 | Přibližná cena: 2 749 Kč

Klady
 • Pohyblivé díly
 • LED světla
 • Kompatibilita
Zápory
 • Předpokládaný nákup dalších setů

GeoSmart povznáší magnetické stavebnice do nové dimenze. Nejen svou vesmírnou tématikou. Pestré barvy, dostatečně silné magnety a dvojitý bezpečnostní systém pro hru bez obav. To jsou hlavní atributy této magnetické stavebnice pro děti. Oceňujeme, že magnetická stavebnice GeoSmart obsahuje mnoho tvarů, kromě těch standardních, například i lichoběžníkového tvaru. Stavebnice tím děti neomezuje pouze na stavění hranatých tvarů. Díky tvarové pestrosti mohou dát malí stavitelé průchod své nejdivočejší fantazii. Skvělé je zakomponování dvou otočných dílků, tzv. spinnerů. Díky nim se stavebnice na magnet rozpohybuje a její části se otáčí.

Nadchlo nás přidání dvou LED světel na baterie. LED světýlka se snadno umisťují doprostřed čtvercových dílků a lze je přepnout na 6 různých barev. Díky tomuto sympatickému detailu se GeoSmart vesmírná stanice nebo cokoliv jiného, co z ní vaše dítko postaví, oživí a dá hraní zmiňovanou novou dimenzi. I k této stavebnici je možnost koupit rozšíření dalších kreativních sad s vesmírnou tématikou.

Nevýhodu jako takovou jsme vzhledem ke kvalitě zpracování nenašli. Je pravděpodobné, že jen, co si magnetickou stavebnici pro děti vyzkoušíte, u jednoho setu nezůstanete. Vesmír přece nemá hranice. Jediným limitem této magnetické stavebnice je pouze představivost stavitele.

Recenze Connetix Tiles – Magnetická kuličková stavebnice

Kuličková dráha magnetická Zlatý střed

Doporučený věk: od 3 let | Materiál: plast, dřevo | Počet dílků: 92 | Přibližná cena: 2 490 Kč

Klady
 • Rozvíjí prostorovou představivost
 • Dílky jsou nýtované pro zvýšení bezpečnosti
 • Knížečka s nápady uvnitř balení
Zápory
 • Vhodná pro spíše starší děti

Kuličkodráhy milují všechny děti. Connetix stavebnice zvedá faktor zábavy kuličkových drah na novou úroveň. Dítě dle své fantazie staví z jednotlivých částí kostičky či stěny, které následně propojuje tunely. Průhledné části tunelů vytvoří dlouhou, různě měnící se dráhu. Součástí balení jsou samozřejmě i dřevěné kuličky, bez kterých by se kuličková dráha neobešla.

Oslovilo nás takřka nekonečné množství možností stavby dráhy. Magnetická kuličková stavebnice Connetix svým pojetím rozvíjí jemnou motoriku, konstrukční schopnosti a prostorovou představivost dětí. Magnety jsou umístěny uvnitř dílků na okrajích. Tleskáme za myšlenku jednotlivé dílky opatřit nýtky pro zvýšení bezpečnosti.

Nyní se v naší recenzi dostáváme k zábavné části. Výrobce doporučuje tuto magnetickou stavebnici od 3 let, my k tomu dodáváme 3 plus vysoce zainteresovaný rodič. Kuličkodráha se nám líbí velmi, její koncept je originální a poskytne nekončící zábavu. Ovšem u mladších dětí bude rodič ten, který bude hlavním vedoucím stavby kuličkodráhy. Předpokládáme, že tato magnetická kuličková stavebnice zaujme děti i rodiče a pravděpodobně se její velikost stane nedostatečnou. Proto pro vás máme tip na její krásné pastelové rozšíření.

Recenze SmartMax – Moje první Safari zvířátka – Magnetická stavebnice pro nejmenší

magnetická stavebnice pro nejmenší Levný základ

Doporučený věk: od 1 roku | Materiál: plast, silikon | Počet dílků: 18 | Přibližná cena: 599 Kč

Klady
 • Ideální tvar pro malé ručičky
 • Jednoduchá manipulace
 • Příjemný materiál – silikon
Zápory
 • Nenašli jsme

Pro zvídavá batolata jsme vyzkoušeli magnetickou stavebnici pro nejmenší od SmartMax. Vybrali jsme pro svůj atraktivní design sadu Moje první Safari zvířátka. Díky svému jednoduchému, ale zároveň bezpečnému konceptu je vhodná pro děti již od 1 roku. Každé zvířátko se skládá ze dvou silikonových částí, které dítě spojuje podlouhlým plastovým dílkem. Magnety jsou dostatečně silné, ale zároveň ne příliš, aby malé dětské prstíky dokázaly od sebe dílky oddělit.

Měkké silikonové části zvířátek jsou velmi příjemné do ruky. Plastové dílky uchopí snadno i malé dítě a také je samo dokáže spojit. Magnetická stavebnice pro děti od SmartMax není omezena jen na skládání zvířátek, které vidíte na obrázku. Části s magnety jsou vzájemně kompatibilní. Dítě může spojit hlavu jednoho zvířátka přes plastový dílek se zadečkem jiného zvířátka.

Tato magnetická stavebnice pro děti nemá pouze edukační charakter. Zažijete při ní i spoustu legrace při vytváření nových druhů zvířecí říše. Dětská magnetická stavebnice od SmartMax je pro svou jednoduchost a příjemné zpracování i přijatelnou cenu vhodnou volbou pro nejmenší děti.

Recenze Tegu Sunset 42 dílů – Dřevěná magnetická stavebnice

Dřevěná magnetická stavebnice

Doporučený věk: od 1 roku | Materiál: dřevo | Počet dílků: 42 | Přibližná cena: 3 399 Kč

Klady
 • Ekologická a netoxická
 • Oku lahodící barvy
 • Možnost přidání koleček
Zápory
 • Vysoká cena

Jako alternativu pro všechny, kteří preferují přírodní materiály, jsme vybrali dřevěnou magnetickou stavebnici Tegu Sunset. 42 dřevěných dílků různých tvarů poskytuje dostatečný prostor pro rozvoj dětské kreativity a představivosti. Líbí se nám možnost přidání magnetických koleček. S nimi může dítě svůj výtvor z dřevěné magnetické stavebnice Tegu uvést do pohybu.

Dřevěné tvary jsou dostatečně velké pro dětské ručičky. Výrobce uvádí její vhodnost od jednoho roku. Za naši redakci je to skvělá magnetická stavebnice od 2 let. Stavění s těmito magnetickými kostkami je totiž o něco náročnější než u první námi hodnocené varianty se zvířátky. Dítě potřebuje více představivosti i motorických dovedností, aby vznikly malé kouzelné stavby. V balení se můžete inspirovat návodem s několika nápady na stavění. Výrobce magnety umístil dovnitř ručně opracovaných dílků. Magnety jsou téměř neviditelné.

Nadchly nás krásné pastelové barvy této dřevěné magnetické stavebnice, která zkrátka lahodí oku. Jedinečnost stavebnice na magnet od Tegu dělá její zpracování z ekologických materiálů. Výrobce klade důraz i na bezpečný nátěr dřevěných dílků, na který používá atestované netoxické barvy. Při zkoumání magnetické stavebnice dětskými ústy tak nemusíte mít obavu o bezpečnost. Jako nevýhodu vidíme vysokou cenu, která však odpovídá použitým materiálům a netoxickému zpracování.

Recenze Pixio Happy Family – Magnetické kostky pro všechny milovníky Minecraftu

Magnetické kostky

Doporučený věk: od 6 let | Materiál: plast | Počet dílků: 88 | Přibližná cena: 1 259 Kč

Klady
 • Nekonečné množství možností
 • Krásné pastelové barvy
 • Možnost stavět dle mobilní aplikace
Zápory
 • Malé dílky, možné bezpečnostní riziko

Pozor, pozor, tato recenze je pro všechny malé milovníky Minecraftu! Vývojáři v Pixio se inspirovali populární počítačovou hrou s pixely a vytvořili trendy offline variantu. Děti mohou dát s malými magnetickými kostkami prostor své představivosti (a svým znalostem nabytým v pc hře) a vytvořit 3D postavičky či objekty.

Magnetické kostky o velikosti 8 mm jsou vyrobeny z plastu a perfektně k sobě padnou. Opět nás zaujaly krásné pastelové barvy, které vzhled stavebnice pozvedají na vyšší úroveň. K recenzi jsme vybrali motiv Happy Family. V tomto setu může dítě sestavit až 10 postaviček. Fantazii se ovšem meze nekladou. Pixio nabízí v dalších setech mnoho barevných variant, díky kterým si vaše dítě může vystavět celé město s domy a obyvateli. Své výtvory mohou děti umístit na jakýkoliv magnetický povrch, na lednici či magnetickou tabuli.

Výrobce o své magnetické stavebnici pro děti hovoří jako o stavebnici budoucnosti. Tomu odpovídá i možnost použití aplikace v telefonu, ve které naleznete nekonečné množství inspirace pro Pixio magnetické kostky. Vzhledem k velikosti kostek je důležitá obezřetnost, kostičky pro velmi zvídavé děti mohou znamenat bezpečnostní riziko (spolknutí, atd.).

Pozor

Při spolknutí magnetu okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Zejména, pokud dítě spolkne více magnetů, může dojít k nezvratnému poškození trávicího ústrojí.

Nejoblíbenější magnetické stavebnice

Jak vybrat magnetickou stavebnici

Magnetické stavebnice lákají ke hře všechny věkové kategorie. Nás oslovily jako zajímavá možnost rozvoje motorických dovedností a prostorové představivosti dětí. Jsou jednodušší variantou ke konstrukčním stavebnicím. Nepotřebujete šroubky, matičky nebo jiné spojovací materiály. Díky dostatečně silným magnetům poroste každý komín, domeček nebo dráha pro auta pod dětskýma rukama snadno a rychle. Dle typu konkrétní magnetické stavebnice procvičí svou kreativitu a koncentraci nejen děti, ale i dospělí.

ChytrýVýběr radí

Všechny námi vybrané magnetické stavebnice jsou kompatibilní s jinými modely od stejného výrobce.

Druhy magnetických stavebnic

 • Dle věku

Magnetická stavebnice pro nejmenší  skvěle padne do malých dlaní. Zároveň jsou jednotlivé dílky dostatečně bezpečné, i pokud je dítě bude zkoumat svými ústy. Magnety mají zpravidla dvojí bezpečnostní zajištění. Vybrali jsme k recenzím produkty, u kterých výrobci doložili bezpečnostní atesty. U těchto produktů máte jistotu, že značky používají pouze zdravotně nezávadné komponenty. Jedná se zpravidla o kombinaci odolného plastu, silikonu či dřeva.

S věkem dítěte se samozřejmě jednotlivé magnetické stavebnice mění na složitější, s více možnostmi staveb. Dílky se zmenšují. Spojovací magnety se postupně mění na malé magnetické kostky nebo magnetické kuličky.

 • Dle použitých materiálů

Vyberte to, co je vašemu srdci bližší. I přesto, že je drtivá většina magnetických stavebnic vyrobena z plastu, existuje i několik dřevěných variant. Starší děti si mohou vybrat například samotné magnetické kuličky, se kterými je tvoření složitější.

 • Dle použití

Magnetické stavebnice jakéhokoliv druhu jsou skvělé k procvičování prostorové představivosti, a především jemné motoriky. Čím složitější sadu vyberete, tím budou kreativita, prostorové uvažování, řešení problému i plánování rozvíjené u dětí více. Pro větší děti vyberete magnetické stavebnice se zakomponovanými pohyblivými díly či kuličkovými dráhami, které dítě použije na mnoho způsobů.

 • Dle tématu

Magnetické stavebnice nejsou pouze doménou kluků. Našli jsme u výrobců námi recenzovaných produktů i třpytivé varianty v ryze dívčích barvách. Proč by holčičky nemohly použít magnetické kostky třeba ke stavbě zámku pro princezny?

Náš tip

Kdo by nemiloval Lego. Pokud zvažujete nákup i této celosvětově oblíbené stavebnice, vybrali jsme pro vás ty nejlepší.

Výhody a nevýhody magnetické stavebnice

Klady
 • Jednoduché na použití
 • Pevnost staveb
 • Zlepšují vizuální motorickou koordinaci
 • Rozvíjí prostorovou představivost
 • Vzájemná kompatibilita jednotlivých modelů
 • Mnoho modelů vhodných i pro nejmenší děti
Zápory
 • Bezpečnostní riziko při nechtěném spolknutí
 • U velkých setů vyšší cena

Bezpečnostní zásady při hře s magnetickou stavebnicí

Na závěr chceme zdůraznit důležitost dodržování bezpečnostních zásad při hře s magnetickými stavebnicemi. Zejména, pokud máte děti různého věku, buďte pozorní při manipulaci dětí s malými magnety ze stavebnic. Pediatři popisují případy vdechnutí, spolknutí, zejména u malých dětí. Proto, prosím, buďte obezřetní. Magnety v trávicím ústrojí jsou velmi nebezpečné a mohou napáchat nezvratné poškození žaludku či střev. V případě požití magnetů dítětem či dospělým neprodleně navštivte lékařskou pohotovost!

Náš tip

S blížícím se jarem možná zvažujete pořízení zázemí pro děti na venkovní hry. Vybrali jsme pro vás dětské domečky, vhodné do interiéru i exteriéru. Prozkoumejte, které dětské domečky jsou ty nejlepší.

Kde koupit?

Skvělý přehled nejen magnetických stavebnic, seřazených dle věku dítěte, naleznete na e-shopu agatinsvet.cz. Magnetické kostky, stavebnice, dráhy či magnetické kuličky nabízí alza.cz. Osvědčený přehled a všechny stavebnice na magnet s recenzemi reálných uživatelů najdete na heureka.cz.

Nejoblíbenější značky

SmartMax

Belgická značka SmartMax se ve své koncepci magnetických stavebnic zaměřuje hlavně na ty nejmenší batolecí ručičky. Chytré magnetické stavebnice pro nejmenší jsou jednoduché, pestrobarevné a dokáží strhnout pozornost dětí.

Connetix Tiles

Connetix je australská, světově uznávaná značka magnetických stavebnic. Její výrobky jsou vyráběny z netoxického ABS plastu, utěsněným a nýtovaným pro větší bezpečnost dětí. Všechny magnetické stavebnice Connetix se vyznačují vysokou odolností proti poškrábání, vydrží všechny dětské hry a mají dlouhou životnost.

GeoSmart

Společnost GeoSmart z Nového Zélandu vytváří neotřelá kreativní řešení magnetických stavebnic se zaměřením na tématiku vesmíru. Kladou důraz na bezpečnost díky dvouplášťovému řešení umístění magnetů. Jejich vizí jsou magnetické stavebnice jako hračky budoucnosti.

Tegu

Společnost Tegu vznikla v Hondurasu. Při výrobě magnetických stavebnic kladou důraz na použití ekologických materiálů a použití netoxických nátěrů. Jednotlivé dílky jsou z velké části opracovány ručně. Magnety jsou vsazeny z velké části dovnitř dílků. Tegu nenabízí jen magnetické stavebnice různých tvarů, ale pro nejmenší v nabídce najdete i jednoduché magnetické kostky.

Pixio

Inovativní magnetické stavebnice pro děti, kde pixely začaly být součástí reálného offline života. Ke hře je možné použít i mobilní aplikaci Pixio, se kterou můžete vytvořit stovky různých uměleckých děl podle interaktivních pokynů.

Kolik stojí kvalitní magnetická stavebnice

Do 1 000 Kč

V nejnižší cenové hladině naleznete převážně stavebnice na magnet pro nejmenší. Také se za tuto cenu nabízí malé sady s několika dílky, které můžete následně dokoupením dalších setů rozšiřovat.

Do 3 000 Kč

Zlatý střed tvoří neotřelé produkty, které vás zaujmou například pohyblivými prvky nebo stavebnice s LED světly. V této cenové kategorii si vyberete magnetické stavebnice s různou tématikou v pestrých či pastelových barvách, které rozvinou motoriku i představivost nejen dětem.

Nad 3 000 Kč

Velké sety magnetických stavebnic pro skutečně náročné nabízí nejvyšší cenová hladina. Pokud toužíte po kreativní zábavě nejen pro vaše děti na dlouhou dobu, jsou velké boxy plné magnetických dílků to pravé řešení pro vás.

Magnetická kuličkodráha od Connetix

Nejprodávanější magnetické stavebnice

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (20 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář