ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší popruh na kytaru – Jak ho vybrat?

Popruh na kytaru není jen designovým doplňkem, především zajišťuje váš nástroj před nechtěným pádem a poničením, zároveň umožňuje daleko větší kontakt s publikem. Popruhy se dají sehnat v různých podobách a jejich výběr podléhá více faktorům, včetně subjektivního pocitu hráče. Potrpíte si na kvalitu? Pak si vaše srdce získá Richter Blackness Gunblack.

Nejlepší celkově

Popruh na kytaru z umělé kůže. Svým designem osloví převážně tvrďáky.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Kožený popruh na kytaru s motivy kapely AC/DC. Je navíc vyráběný ručně.

Nejlepší levný

Levný kytarový řemen z textilu. Disponuje kapsičkou, kam schováte trsátko.

Nejlepší kytarové popruhy

Recenze Richter Blackness Gunblack – kožený popruh na kytaru

Richter Blackness Gunblack - popruh na kytaru Pro náročné

Materiál: koženka | Rozmezí délky: 98 – 158 cm | Šířka: 7 cm | Přibližná cena: 3 700 Kč

Klady
  • Řemen z umělé kůže
  • Nastavitelná délka
  • Rockový design
Zápory
  • Vyšší cena

Kytarový popruh Richter Blackness Gunblack je, co se týká kvality materiálu, absolutně na špici naší nabídky. Je vyroben z umělé kůže, přičemž podšívka je fleecová – polyesterová, takže neklouže po oblečení a zároveň je pro uživatele dostatečně pohodlná. Délka je nastavitelná v rozmezí 98 – 158 centimetrů, šířka potom dosahuje 7 centimetrů. Jeho design ocení zejména fanoušci tvrdé muziky.

Cena je vyšší, ale za investici tento výrobek určitě stojí. A to nejen kvůli svým nesporným kvalitám, ale uznejte, kdy se můžete svému okolí pochlubit, že používáte stejný kožený řemen na kytaru jako Alice Cooper nebo Rammstein?

Recenze Perris Leathers – stylový řemen na kytaru

Perris Leathers - popruh na kytaru Zlatý střed

Materiál: pravá kůže | Rozmezí délky: 120 – 145 cm | Šířka: 6,3 cm | Přibližná cena: 1 200 Kč

Klady
  • Pravá kůže potažená technickou kůží
  • Kvalitní design
  • Osvědčená značka
Zápory
  • Spíše ke statickému hraní

Kytarový řemen značky Perris Leathers v designu hudební skupiny AC/DC je vyrobený z pravé kůže a navíc je ještě doplněn o vrstvu technické kůže. Cena je lehce vyšší, ale vzhledem k použitému materiálu je podle nás akceptovatelné si trochu připlatit. Kůže však není až tak elastická jako polyester, doporučili bychom proto popruh při hraní s minimem prudkých pohybů.

Zákazníci si pochvalují nastavitelnou délku v rozmezí maximálně 145 centimetrů, snadné použití a pohodlné umístění na těle. Způsob nastavování délky popruhu je bez přezky, takže nehrozí podření kytary. Vzhledem k tomu, že popruh je ručně vyráběný, je možná úprava např. barvy, nápisu nebo obrázku. Navíc tato kanadská značka má ve světě hudby své stabilní místo a využívají ji hojně i známé kapely, byť vznikla relativně nedávno.

Recenze Fender Economy Strap – levný kytarový řemen

Fender Economy Strap - popruh na kytaru Levný základ

Materiál: textil | Rozmezí délky: 79 – 137 cm | Šířka: 5 cm | Přibližná cena: 160 Kč

Klady
  • Skvělý materiál
  • Příznivá cena
  • Praktická kapsička na trsátka
Zápory
  • Vhodný spíše pro lehčí kytary

Fender Economy Strap je řemen vhodný zejména pro lehčí kytary, například Les Paul nebo ukulele. Materiál je kvalitní a vydrží i aktivní pohyb, někteří uživatelé ovšem poukazují na závislost řemene na typu oblečení. Tento popruh se hodí také pro začínající umělce. Je jednoduchý, s plastovou sponou, a jeho plusem také je, že nemá kovové díly, které by poškrábaly nástroj.

Délka je v rozmezí 79 – 137 centimetrů a šířka je 50 milimetrů, což umožňuje pohodlné rozložení na těle hráče. Kapsička na trsátka a cena jsou již jenom třešničkou na dortu. Fender je navíc značka, která má mezi hudebníky zvuk a zároveň je synonymem pro rozumnou cenu. Příslušenství k nástrojům od tohoto výrobce tedy nezruinuje váš rozpočet.

Nejprodávanější kytarové popruhy

Jak vybrat popruh na kytaru

Typy kytar

Klasická kytara

Klasická kytara má oproti té akustické širší krk, plochý hmatník a natahují se na ní nylonové struny, které zajišťují pohodlnou hru všemi prsty. Uplatní se tak hlavně v klasické hudbě nebo v žánrech jako je španělské flamenco. Právě odsud dostaly své lidové označení španělka nebo španělská kytara.

Akustická kytara

Akustické kytary mají oproti klasickým kytarám užší krk, zaoblený hmatník a kovové struny. Nejvýznamnější rozdíl spočívá v tom, že na akustickou kytaru se hraje trsátkem a ne prsty. Využití nachází zejména v popu, rocku a country, nejspíš proto se jí říká také westernová kytara.

Elektrická kytara

Elektrická kytara je druh kytary, ve které elektromagnetické snímače převádějí chvění strun s ocelovým jádrem na elektrický proud, který je veden z kytary do zesilovače. Neobejde se tedy bez kvalitního příslušenství, jako jsou zesilovače neboli komba, ladička, trsátka a popruhy. Populární se stala v zejména v bigbandových tělesech hrajících jazz a blues, kde již akustická kytara svou hlasitostí nestačila.

Baskytara

Basová kytara svým tvarem na první pohled připomíná elektrickou kytaru. Má ale mohutnější a masivnější tělo, delší krk a větší mensuru a kvůli silnějším strunám je i ladicí mechanismus robustnější. Obvykle má čtyři struny, může jich být ale i pět nebo šest. Struny jsou laděné o jednu oktávu níž, než je uvedeno v notovém zápisu. Baskytara slouží k hraní basové linky, která doplňuje zvuk bicích a přispívá k celkové harmonii hudebního tělesa.

Ukulele

Původně havajský strunný nástroj pověstný svou veselou hudbou. Na rozdíl od klasické kytary není tak mohutný ani hlasitý a je vhodný jako první nástroj pro výuku. Jeho užívání je velice snadné i pro naprostého začátečníka. Má obvykle čtyři struny, někdy ale i šest nebo dokonce osm. Na trhu existuje několik druhů ukulele ,,uke“ jako třeba soprano, tenor nebo baritone.

Typy kytar - popruh na kytaru

Typy popruhů ke kytaře

Klasický kytarový popruh

Nestárnoucí klasika, která se ovšem dnes vyskytuje již méně. Připomíná pánskou kravatu, a to proto, že se dává na krk. Tento výrobek se k nástroji připevňuje charakteristickými malými háčky na speciální pryžový suchý zip, a to kvůli nedostatku speciálních oček. Není těžké uhodnout, proč je takový originální typ opasku považován za vzácný. Kytaristé, kteří při své činnosti používají klasickou kytaru, hrají většinu svých skladeb vsedě. To znamená, že se mnohem častěji obejdou bez jakéhokoli opasku nebo jiného zařízení na podporu.

Popruh na baskytaru a elektrickou kytaru

U elektrických kytar a baskytar jsou vždycky dvě uši a právě tato vlastnost vám umožňuje vybrat si kvalitní doplněk z velkého množství variant. Oblíbené pásy jsou vyrobené z materiálu jako je polyester nebo neméně oblíbený nylon, liší se jen v šířce do 5 cm. Při jejich aktivním použití obzvlášť na těžkých baskytarách je tato šířka dostačující na to, aby udržela nástroj v provozu i s jeho hmotností.

Popruh na akustickou kytaru

Obvykle se na akustické kytary vyrábí 2 uši, a sice na samou patu krku a na tělo nástroje. Pro kytary, které nemají jeden z možných držáků, existují speciální typy – na jedné straně je speciální otvor pro očko a na druhé jsou další struny, které jsou pečlivě přivázány k samotné hlavě krku v těsné blízkosti prvního pražce.

Popruh na ukulele

Popruh na ukulele může být dvojího druhu. K uchycení na tělo nástroje, tedy přes dva “čudlíky”, stejně jako u akustické kytary. V případě klasické kytary se řemen uchytí pomocí háčku v ozvučném otvoru. Možná si říkáte, že popruh na ukulele není nutný, když je to takový malý nástroj. Pravdou ovšem je, že po delší době hraní bez řemenu se můžete cítit značně nepohodlně nebo vás dokonce může zaplavit bolest. Popruh vám umožní soustředit se pouze na hru.

Jak vybrat popruh ke kytaře?

Obecně se doporučuje, abyste si při výběru popruhu na kytaru vzali do obchodu i svůj nástroj, a to nejen, pokud jste začátečník.

Zkuste si tenký i široký popruh, připojte ho ke kytaře, ve stoje si zahrajte, projděte se s ním a zhodnoťte, co je vám pohodlné a líbí se právě vám. Tenký popruh na kytaru umožnuje jednodušší pohyb s nástrojem, ale běžně tolik nevydrží. Naproti tomu široký řemen na kytaru je zase odolnější, ale může vás nepříjemně řezat.

Věnujte velkou pozornost takovým prvkům, jako jsou adaptéry – vyrobené z kůže nebo plastu, protože vám pomohou v nastavení požadované délky a spolehlivosti připevnění k samotnému nástroji. Taková zařízení musí být odolná, nesmí se poškodit, navíc musí být co nejpraktičtější k použití a spolehlivě plnit to, k čemu jsou určená.

Jak vybrat popruh ke kytaře - popruh na kytaru

Jak připevnit popruh na kytaru

Elektrické kytary a baskytary

Pro tyto typy řemenů nepotřebujete sekundární příslušenství. Oba konce produktu jednoduše nasadíte na speciální kytarové uši. Jeden z nich se nachází ve spodní části, téměř vedle konektoru kabelu. Druhé očko je umístěno na horní straně a lze jej umístit i do oblasti krku.

Akustická kytara

Konec výrobku s viditelným otvorem se nahodí na očko umístěné ve spodní části nástroje, druhý konec – buď na podobném očku v oblasti krku, nebo pomocí dvou lanek – musí být připevněn k hlavě krku u matice umístěné nahoře.

Klasická kytara

Popruh na klasickou kytaru se připevňuje speciálním uzlem za krkem shora a pomocí široké dírky se nasazuje na očko a na druhý konec nástroje. Vzhledem k velmi nízké hmotnosti kytar tohoto typu lze tuto možnost považovat za docela spolehlivou.

Použitý materiál

Kůže

Kůže je nejspolehlivější materiál, který zvládne bezchybně sloužit klidně celá léta. Kůže je pevná, ale nepříliš elastická, hodí se tak spíše pro uživatele, kteří se při hraní příliš nepohybují. Při větší aktivitě a trhavých pohybech se může kožený popruh na kytaru potrhat a dost nepříjemně odrat hráči rameno.

Polyester

Polyester je na rozdíl od kůže jedním z nejlevnějších materiálů. Je samozřejmé, že polyester bude z hlediska životnosti mnohem horší než kůže, ale pokud jde o spolehlivost, polyesterové výrobky nebudou horší než kožené. Můžete snadno najít polyesterové pásy jakékoli tloušťky, kterou potřebujete, a dokonce různých barev. Tyto produkty jsou mnohem pohodlnější než přírodní kůže a při správném výběru nebudou překážet při hraní na kytaru ani při tom nejaktivnějším chování. Nemusíte se tedy bát žádné větší nehody nebo poranění.

Nylon

Kytaristé hrající převážně rock a heavy metal volí nylonové produkty. Díky svým kvalitativním vlastnostem perfektně kloužou po jakémkoli oblečení. Proto vám snadno umožní měnit polohu nástroje v průběhu koncertu s extrémně nízkou pravděpodobností zranění ostatních nebo sebe, stejně jako s naprosto nulovou možností upuštění samotné kytary. Jsou spolehlivé a jejich životnost je přibližně rok až dva.

Textil

Popruh vyrobený z nejodolnější a zároveň měkké látky, která vás nedře na ramenou ani nezanechává stopy na kytaře nebo oblečení, je skvělou volbou. Životnost textilu však nemusí být nejvyšší, zároveň však takové produkty nestojí celou vaši výplatu a lze je poměrně lehce obměňovat. Design a množství různých stylů jsou v tomto případě příjemným bonusem.

Kde koupit popruh na kytaru?

Popruh na kytaru lze koupit na různých internetových stránkách, kterých je opravdu nepřeberné množství. Z hudebních serverů je určitě skvělý výběr na Metalshop.cz a na stránce Kytary.cz, která poskytuje nejen velké množství hudebních nástrojů a příslušenství k nim, ale také odborné poradenství a vlastní autorizovaný servis. Vybírat můžete také na zahraničních e-shopech nebo přímo na e-shopech konkrétních značek, zamyslet se však musíte nad dopravou, zda je k nám zajištěna, případně jaká je její cena. Mohlo by se totiž stát, že objevíte skvělý pás na kytaru, jehož doprava do České republiky dvojnásobně přesáhne cenu samotného produktu.

Nejoblíbenější značky

Popruh na kytaru Perris Leathers

Kanadská firma, jež zná podstatu skvělého kytarového popruhu. Řemeny a popruhy navrhují a zručně vyrábí již více než patnáct let. Firma je rodinným podnikem, který spojuje odborné znalosti a zkušenosti potřebné k výrobě jedinečných, krásných a funkčních kytarových popruhů. Lou Perri, původní majitel, umělec, hudebník a patriarcha, Anthony Perri, inovátor a syn – ti dva společně vložili duši do každého kytarového popruhu, který vytvořili. Velmi oblíbená a stylová značka, která kombinuje kvalitu, preciznost a unikátní design.

Logo Perris Leathers - popruh na kytaru

Řemen na kytaru Fender

Ikonická americká značka vytvořená v 50. letech minulého století, která proslula zejména výrobou elektrických kytar, basových kytar, komb a kytarového příslušenství. Ve světě hudby je Fender pojem, který symbolizuje luxus, unikátní zpracování a dlouholetou tradici. Nejlepšími recenzenty budiž hvězdy rockového nebe – Jimi Hendrix, Keith Richards nebo Eric Clapton.

Logo Fender - popruh na kytaru

Kytarové popruhy Richter

Kousek Evropy v naší nabídce, to je značka Richter. Vznikla relativně nedávno u našich německých sousedů původně jako nesmělý pokus jednoho nadšence, ale postupem času se vypracovala ve stabilní firmu ve svém oboru. Kromě řemenů naleznete v jejich nabídce i trsátka, slipmaty, struny a samozřejmě nástroje. Zajímavostí jsou veganské popruhy a popruhy XXL.

Logo Richter - popruh na kytaru

Kolik stojí kytarové popruhy

Popruh na kytaru do 500 Kč

Nejlevnější popruh na kytaru zakoupíte klidně za stovku. Musíte ovšem počítat s levným materiálem, jako je polyester nebo bavlna. Většinou jde také o základní modely, které svůj účel sice splní, ale jejich životnost je omezená.

Řemeny a popruhy na kytaru od 500 do 1 000 Kč

Už když si připlatíte jen pár stokorun navíc, získáte daleko větší možnost výběru. Zároveň již za tuto cenu můžete narazit na designové kousky, které používají i velká jména kytarové scény.

Kytarové popruhy od 1 000 do 2 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte například popruh na kytaru od kanadského brandu Perris Leathers. Disponuje pevností a zároveň komfortem při nošení, stejně tak speciálně tisknutou grafikou různých stylů, která zaručuje dlouhou životnost a kvalitní barvy.

Luxusní a kožené popruhy na kytaru nad 2 000 Kč

V této cenové relaci se pohybují opravdu luxusní značky navržené firmami, které mají v hudebním světě velké jméno. Většinou se jedná o kožené materiály – buvolí nebo bizoní kůže, často v kombinaci se semišem na druhé straně. Takové popruhy unesou již dost těžké nástroje, třeba baskytary.

Nejoblíbenější kytarové popruhy

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (30 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Být členem Chytrého Výběru pro mě znamená výhodu v tom, že si můžu udělat představu o aktuální situaci na trhu s různým zbožím. Nemusí totiž být jednoduché se v ní vyznat a všichni se snažíme své peníze co nejlépe investovat. Je radost předávat získané informace dál. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář