Mám takový pocit, že super akční záznamy z dobrodružných cest, výletů do přírody ani sportu nikdy nebyly tak blízko. Odpověď na otázku “proč tomu tak je?” se skrývá v předmětu této recenze. Skvěle ekonomicky dostupná akční kamera LAMAX X9.2 je tu totiž téměř na dosah ruky pro každého. Kromě široké nabídky příslušenství nabízí i zajímavé technické parametry nejen výsledných videí. Pojďme se jí podívat na zoubek.
Výborná
Pokud patříte mezi ty, kdo vždycky toužili vyzkoušet si akční kameru, zkrátka mít ji k dispozici, když se naskytne dravější činnost hodná k zachycení, pak je akční kamera LAMAX X9.2 určitě dobrým startem. Nevyžaduje velkou počáteční investici a k tomu všemu nabízí i široké spektrum příslušenství, díky kterému budete moci otestovat opravdu mnoho zajímavých úhlů a záběrů.
Jako vstupní brána do světa rychlých a nespoutaných videí tedy může skvěle posloužit, jen je na místě jít do pořízení s plným vědomím toho, že vše je přímo úměrné ekonomické třídě. Mě samotnému pro osobní potěchu dobře posloužila a testování bylo opravdu rozmanité.
- Široká škála příslušenství
- Externí mikrofonu
- Voděodolný obal až do 40 m
- 4K při 60 FPS a Full HD při 120 FPS
- Rychlé nabíjení
- Menší kontrast a zrnitost obrazu
- Anglické menu
- Nižší výdrž při vyšším rozlišení
Obsah balení
Pokud jste z řady těch, který si rádi zakoupí produkt a rádi spolu s ním obdrží i většinu všech podstatných komponent, které pro užívání potřebujete, tak budete nadšeni. V na první pohled skromné malé krabičce totiž najdete celou škálu příslušenství.
Základem všeho je samotná kamera s dvěma displeji, ovládacími tlačítky, slotem pro paměťovou kartu microSD (není součástí balení) a baterií. Jenže jak si dovede představit, akční kamery sice můžeme při natáčení držet jen tak v rukou, ale často je chceme upevnit na nejrůznější místa.
Abyste mohli akční kameru LAMAX X9.2 osazovat do nejzajímavějších úhlů, tak ji nejprve vložíte do jedné ze dvou nosných komponent. Ta první z nich je plastový obdélníkový držák, který má po stranách otvory na všechny potřebná tlačítka a sloty. V dolní části je pak připraven k nadstavení dalšími úchyty.
Druhá z možností nabízí víc než jen suchozemskou variabilitu. Jedná se totiž o voděodolný nepropustný obal určený k potápění, který může být rovněž nadstaven úchyty pro selfie tyčky a podobně. Tento obal má zapracovaná tlačítka, díky kterým můžete ovládat akční kameru LAMAX X9.2 i po umístění do něj.
Pokud byste ale nechtěli ovládat kameru spínači, vypínači a přepínači na jejím těle, máte k dispozici také náramkové ovládání připomínající hodinky se třemi tlačítky. Další skvělou vychytávkou je také externí klopový mikrofon, umožňující zachycení vlogů a obecně zvukových stop v relativně dobré kvalitě.
Balení akční kamery LAMAX X9.2 je doplněno v součtu 22 kusy příslušenství, kromě řady nejrůznějších úponů a úchytů je to mimo jiné i cestovní pytlíček pro snadné přenášení či třeba čistící hadřík na objektiv a displeje. Zkrátka se jedná o jedno z nejnabušenějších balení, které každému dokáže poskytnout prostor pro variabilitu užívání
Design, zpracování a výbava – 8/10
Na první pohled vypadá akční kamera LAMAX X9.2 velice přívětivě. Její tělo je jednoduché, moderní a tónované do nadčasové tmavě šedé barvy. Až na zelený čistící hadřík a čirý podvodní obal je zbytek komponent černých.
Většina součástí balení je vytvořená z plastu, a to až na kovové závity spojovacích a uchycovacích prvků. Zvolený materiál je pochopitelný, neboť jen díky němu dokáže být akční kamera LAMAX X9.2 onou ekonomickou volbou. Osobně bych ve svém životě a obecně ve světe preferoval více ne-plastových a ekologičtějších prvků. Tomu se ale v současnosti nevyhneme, takže nestačí než si vystačit s takovýmto provedením.
Za 14 dní, kdy jsem akční kameru LAMAX X9.2 zkoušel, mi veškeré propojování fungovalo dobře. Trochu patrné jsou nižší ekonomické poměry a průměrnější design jen na pár místech. Například protiskluzová gumová vložka v upínání na selfie tyč není nijak lepená k úchytu a občas vypadne. Na druhou stranu takto umožní posunout si ji a nastavit dle libosti.
Skvěle stavěný je zmiňovaný podvodní obal, do kterého lze akční kameru LAMAX X9.2 umístit. Zavírání je řešeno dotažením horní přezky, pro kterou máte v balení i náhradu. Potápění lze natáčet až do hloubky 40 metrů, což jsem bohužel nemohl zkusit, ale rozhodně se na to jednou těším.
V dodané výbavě je i série lepících plátků, díky kterým lze akční kameru LAMAX X9.2 na specifických držácích upevnit například na motorkářskou helmu. Pomocí zase jiných úponů se závity lze připojit tento set například na standardní stativy i jiné fotografické vybavení.
Obecně vzato je tedy zpracování velmi povedené, ale odpovídá své cenové relaci. Nelze asi očekávat komponenty z uhlíkových vláken, že? Na to jak malou investici si LAMAX X9.2 vyžaduje ale získáte slušně řešenou sadu, kterou můžete používat v celé škále divokých a akčních aktivit.
Ovládání a kvalita záznamu- 8/10
Nyní se pojďme podívat na to, co dokáže akční kamera LAMAX X9.2 nabídnout z hlediska výstupních médií a jejich pořizování. Zde máme širokou nabídku formátů kvality, rozlišení a také kreativních módů, které můžeme využít.
Začněme videem, neboť se přeci jen bavíme v první řadě o kameře. Maximální možná výstupní kvalita je obdivuhodné 4K, a to až při 60 snímcích za vteřinu. Co to znamená? Že video do standardního formátu o 24 nebo 25 FPS budete moci zpomalit na méně než 50 % rychlosti. A kdo by si nechtěl zkusit impresivní slow-motion záběry.
LAMAX X9.2 ale jde ještě dál a ve FullHD můžete natáčet i na 120 FPS. S takovými možnostmi je opravdu zábava si hrát. A kdo by chtěl šetřit baterii a paměť má k dispozici samozřejmě i všechny rozlišení až do 4K na 30 FPS.
Přepínání mezi jednotlivými rozlišeními a nastavením obecně je poměrně intuitivní a jednoduché. Pro někoho by mohlo být nevýhodou, že je menu v angličtině, ale pro každého, kdo měl někdy zkušenosti s nějakou natáčecí technikou budou všechny pojmy dobře známé. Ovládat pohyb v rozhraní můžeme pomocí tlačítek nebo dotykového displeje.
V menu lze tedy volit výstup záznamu, ale i zapínání a vypínání stabilizátoru obrazu MaxSMOOTH, potápěčského módu, jízdního módu, redukce zvuků větru a dalších vychytávek. Krom toho lze navolit i některý z kreativních módů, jako je časosběr nebo nahrávání do smyčky. Mě osobně velice potěšila možnost volby úhlu záběru od úzkého po široký.
Co se kvality záznamu týče, tak akční kamera LAMAX X9.2 při maximálním rozlišení dokáže zaujmout. Pochopitelně nemůžeme čekat obraz jako z kamer za 50 000 Kč, ale pro zachycení osobních vzpomínek obraz obstojí. Při pořizování fotografií (ano, to tato kamera také dovede) vás čeká výstup v 16 megapixelových fotkách.
Co do barev a obrazu vzato, tak na můj vkus mají trochu menší kontrast a při horších světelných podmínkách větší zrnitost. Opět se ale budu opakovat, protože za cenu, za kterou je akční kamera LAMAX X9.2, se nejedná o pražádnou bídu a ze slunečných dnů si odnesete opravdu hezké záběry.
Výdrž, nabíjení a údržba – 9/10
V balení je i micro USB to USB-A napájecí kabel. Ten lze připojit do nabíječky nebo powerbanky do 5 voltů. To znamená, že akční kamera LAMAX X9.2 se nesmí napájet silnějšími a rychlejšími moderními nabíječkami, což mi maličko vadí. Nabití je ale i tak poměrně rychlé, a to cca za pár hodinek.
Pokud se chystáte na nějaký sportovní záznam, pak vám dvouhodinová výdrž při FullHD rozlišení dokáže vystačit. Se zvyšujícím se rozlišením a FPS výdrž klesá, takže je vhodné mít přístup k nabíjení, byť i z přenosného zdroje.
Jak to, ale s různými dobrodružnými a akčními zážitky bývá, tak ty nejdůležitější a zachycení hodné momenty trvají mnohdy jen pár vteřin, takže pro řadu zájemců bude akční kamera LAMAX X9.2 více než dostačující.
A když už během akce v zápalu adrenalinu ušpiníte čočku nebo objektiv, máte k dispozici i čisticí hadřík, abyste mohli dát všechno rychle do pořádku. Zde bych se obával pouze zašpinění slotů, protože pokud neumístíte kameru do průhledného obalu, ale jen do obdélníkového rámu, tak ten má otvory i na tyto důležité zdířky, které nejsou nijak chráněny. Ostražitost nebo užití podvodního obalu tedy při prašnějších činnostech vřele doporučuji.
Diskuse u článku