ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Auto-moto

Trakční baterie a bateriové boxy

Trakční baterie přinášejí více volnosti na prázdninových výletech a cestách.  Jsou spolehlivým zdrojem elektrické energie pro váš karavan, obytný přívěs, člun, loď či třeba elektrokolo. A když nechcete být ani ve vašem letním domově závislí na rozvodné síti? Při spojení kvalitních trakčních autobaterií se solárními panely a regulátory to nebude žádný problém. Nejvíce nás zaujala duální trakční baterie Exide Dual 12V 100Ah 720A EP900 ve střední cenové třídě.

Nejlepší celkově

Špičková a výjimečná lithiová baterie, plná komfortních vychytávek.

Nejlepší cena/výkon

Duální baterie pro volný čas, vynikající při startu i cyklickém zatížení.

Nejlepší levná

Spolehlivá a velmi oblíbená trakční baterie se skvělým poměrem cena/kvalita/výkon.

Nejlepší trakční baterie

Recenze Goowei Energy Battery Box GBB120 – nejlepší bateriový box

Goowei Energy Battery Box GBB120 Pro náročné

Kapacita: 120 Ah | Napětí: 12 V | Počet vstupů: 4+ | Pólování (+) pól vpravo | Hmotnost 19 kg | Rozměry 455 × 330 × 240 mm | Cena od: 20 890 Kč

Klady
 • Schopnost startování motorů
 • Relativně nízká hmotnost
 • Vysoká cyklická životnost
 • Mnoho vstupních a výstupních portů
 • Integrovaný měnič napětí se zásuvkou 230V
Zápory
 • Nic zásadního, snad jedině cena

Bezúdržbová lithiová trakční baterie Goowei Energy Battery box Lithium GBB120 je špičkou ve svém oboru. Nebude mít problém, ať už ji budete používat k čemukoli. Disponuje skvělou kapacitou 120 Ah, a navíc má oproti svým konkurentům mnoho dalších výhod. Je relativně lehká, má vysokou cyklickou životnost až 2000 cyklů, integrovaný 1000W měnič napětí se zásuvkou 230V. Dále množství různých konektorů a výstupů pro napájení a dobíjení spotřebičů, zdrojů proudu i externích měničů či kabelů. O aktuálním stavu nabití nás informuje LED displej.

Bateriový box do karavanu je obalen vysoce kvalitním plastem a dodáván již s příslušenstvím jako je nabíječka a kabely pro startování. Mezi dalšími benefity lithiové baterie najdeme rychlejší nabíjení, toleranci vyšší hloubky vybití, nezměněný výkon baterie i při vyšší hloubce vybití, lepší snášenlivost nízkých teplot, mrazu atp. Recenzí uživatelů není mnoho, i vzhledem k vyšší ceně výrobku, ale, stejně jako u ostatních testovaných baterií mezi nimi nenajdeme hodnocení negativní. Tato baterie je ideální pro ty, pro které je dobré jen to nejlepší a na baterii nechtějí šetřit.

Recenze Exide Dual 12V 100Ah 720A EP900 – kvalitní bezúdržbová trakční baterie

Exide Dual 12V 100Ah 720A EP900 trakční baterie Zlatý střed

Kapacita: 100 Ah | Napětí: 12 V | Pólování (+) pól vlevo | Hmotnost 31,8 kg | Rozměry 173 × 240 × 330 mm | Cena od: 5 990 Kč

Klady
 • Kapacita 100 Ah
 • Dvojnásobná rychlost nabíjení
 • Bezúdržbová
 • Odolná vůči otřesům a vibracím
Zápory
 • Pro někoho vyšší hmotnost
 • Běžná životnost baterie

Bezúdržbová duální trakční baterie pro technologie AGM Exide Dual 12V 100Ah 720A EP900 se jeví jako výborná volba uprostřed cenového spektra. Baterie je speciálně určená pro hobby a volný čas. Má velkou kapacitu 100 Ah, díky níž je vhodná i pro dlouhé používání. Podává vynikající výkony při cyklickém zatížení i startování, kdy je schopna poskytnout až 720 A. Mezi její další výhody patří odolnost vůči otřesům a vibracím na souši i na vodě, možnost pracovního náklonu až devadesáti stupňů i technologie umožňující nabíjení až dvojnásobnou rychlostí oproti běžným bateriím. Použité moderní technologie zaručují vysokou míru spolehlivosti. Díky rekuperaci plynů baterie umožňuje umístění i v prostoru posádky.

Cena výrobku reflektuje jeho nadstandartní parametry. Baterie má také ve srovnání s konkurenty podobné kategorie lehce vyšší hmotnost. Její životnost je při hloubce vybíjení zhruba na 50 % udávána na čtyři sta cyklů. Recenzí od uživatelů není zatím mnoho, jsou ale pozitivní a nenašli jsme mezi nimi žádnou kritiku či upozornění na nedostatky. Tuto baterii můžeme doporučit jako bezproblémovou volbu pro ty, kdo za své peníze chtějí vyšší výkon, spolehlivost a zaručenou kvalitu.

Recenze Goowei Energy OTL14-12, 14Ah, 12V – levný gelový akumulátor s kapacitou 14 Ah

Goowei Energy OTL14-12, 14Ah, 12V – trakční baterie Levný základ

Kapacita: 14 Ah | Napětí: 12 V | Typ článku: Olověný (Pb) | Počet článků 1 ks | Pólování (+) pól vpravo | Hmotnost 4,2 kg | Rozměry 98 × 95 × 151 mm | Cena od: 930 Kč

Klady
 • Cena
 • Dlouhá cyklická životnost
 • Odolnost proti hlubokému vybíjení
 • Baterie může pracovat v náklonu až 90 stupňů
 • Bezúdržbová
Zápory
 • Nižší kapacita baterie

Bezúdržbový trakční gelový akumulátor Goowei Energy řady OTL patří mezi ty baterie, které poskytnou za málo peněz hodně muziky. Elektrolyt je vázán v hybridním gelu a silná mřížka článků zajišťuje baterii vysokou cyklickou odolnost – přibližně 800 cyklů – při zhruba 50 % hloubce vybití. Olověná baterie je velmi lehká a ideální pro volnočasové aktivity jako je napájení elektromotorů, obytných vozů a lodí. Lze ji ale také bez problémů použít jako záložní zdroj anebo v solárních systémech.

Baterie má kompaktní rozměry zhruba 10 × 10 × 15 cm a mezi její další výhody patří i to, že může pracovat v poloze na boku. V současnosti patří mezi spolehlivé, prověřené a nejprodávanější na trhu. Recenze uživatelů jsou vesměs pozitivní a zdůrazňují výborný poměr mezi vysokou kvalitou a nízkou cenou baterie. Jistě, vysokozátěžový provoz výrazně zkracuje životnost baterie, to jí ale nemůžeme vyčítat, neboť není k něčemu takovému ani určena. Koupě této baterie je skvělou volbou pro nenáročného uživatele a jeho volný čas.

Srovnání 8 trakčních baterií

Goowei battery box GBB120 Exide Dual 12 V 100 Ah Goowei Energy OTL 14-12 Goowei Energy OTL200-12 Sonnenschein A512/85 Varta Professional 370 A Banner Energy Bull Exide Equipment Gel ES 290
Goowei Energy Battery Box GBB120 Exide Dual 12V 100Ah 720A EP900 trakční baterie Goowei Energy OTL14-12, 14Ah, 12V – trakční baterie Goowei Energy OTL200-12 – recenze a porovnání trakčních baterií Trakční baterie Sonnenschein A512 85 – recenze a srovnání záložních baterií Trakční baterie Varta Professional 12V 60Ah 370A Banner Energy Bull 12V 60Ah 95501 trakční baterie do karavanu nebo lodě Exide Equipment Gel 12V 25Ah 150A ES290 trakční baetrie pro karavan i plachetnici
Přibližná cena 20 890 Kč 6 600 Kč 950 Kč 10 600 Kč 11 900 Kč 4160 Kč 2185 Kč 2100 Kč
Cyklická životnost 2000 cyklů 400 cyklů 800 cyklů 800 cyklů 600 cyklů 800 cyklů 300 cyklů 900 cyklů
Napětí 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V
Hmotnost 35 kg 31,8 kg 4,2 kg 61 Kg 29,2 kg 20 kg 15 kg
Duální ano ano ne ano ne ano ne ne
Kapacita 120 Ah 100 Ah 14 Ah 200 Ah 85 Ah 60 Ah 60 Ah 25 Ah
Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu Zjistit cenu

Nejprodávanější trakční baterie

Jak vybrat trakční baterii

Kde se trakční baterie používají?

Trakční baterie využíváme v našem volném čase – k zásobení spotřebičů v našich obytných přívěsech, karavanech a lodích elektřinou, k pohonu elektrických skútrů a elektrokol, a třeba i dětských autíček, motorových člunů či pojezdů obytných přívěsů. Dále jsou hojně využívány v průmyslu a často i jako záložní zdroje energie, stejně jako elektrocentrály.

Jaký je rozdíl mezi trakční autobaterií a klasickou autobaterií?

I když na první pohled mohou vypadat podobně, rozdíl mezi nimi je zásadní. Autobaterie musí být při startování schopna krátkodobě dodat velké množství energie a po zbytek času je průběžně dobíjena motorem. Oproti tomu trakční baterie je určena k dlouhodobému napájení elektrických spotřebičů. Musí být tedy schopna opakovaného vybíjení a nabíjení ideálně alespoň v počtu několika set cyklů, v závislosti na intenzitě a způsobu používání. Tzv. duální baterie pak mohou poskytnout k běžným benefitům trakční baterie do karavanu i možnost startovacího proudu.

Náš tip

Nezapomeňte, že tu je i vaše autobaterie – a ta potřebuje před zimou vždy po několika letech vyměnit! Abyste nakoupili tu nejlepší kvalitu za co nejméně peněz, nezapomeňte se podívat na recenze kvalitních autobaterií na našich stránkách.

Druhy trakčních baterií a jak vybírat

Nejdříve bychom měli vědět, zda budeme baterii využívat jen k napájení spotřebičů samotných, anebo – například na lodích, člunech atp. – také ke startování motoru. Pak je ideálním řešením nedávno zmíněná duální baterie. Ta nám umožní i krátkodobý vysoký proudový odběr.

Trakční baterie pro karavany a lodě – recenze a srovnání trakčních akumulátorů

K čemu, jak často a jak intenzivně budeme baterii využívat

Baterie s kapalným elektrolytem

Pro nenáročného spotřebitele může být nejvýhodnější pořízení základního a levnějšího typu baterie s kapalným elektrolytem. Tento typ baterie je vhodný, pokud baterii používáme nepravidelně – například jen během léta- anebo celoročně, ale zato jen zřídka. Jinak řečeno, pokud nám stačí zhruba cca 40-50 nabíjecích cyklů ročně a pokud nebudeme baterii vybíjet více než na čtyřicet procent zbylé energie. Je ideální pro letní pobyty v karavanu, na chalupách u vody, či sezonní napájení elektromotorů na lodích a rybářských člunech. Je báječná pro nenáročného uživatele, který nechce za baterii příliš utrácet; při vyšších nárocích jí ale dochází dech. Část těchto baterií je bezúdržbová, tzn. že není třeba již dolévat destilovanou vodu.

ChytrýVýběr radí

Jak uskladnit vaši trakční autobaterii během delšího období, kdy ji nebudete používat? Baterii bychom měli především odpojit od jakýchkoli elektrických zařízení a skladovat ji na místě bez teplotních extrémů či výkyvů. Ideálně na podkladu jako je dřevo, které nevede teplo ani chlad. Předtím bychom baterii měli nabít na maximum (lithiové baterie jen na 50-70 procent), a pak průběžně kontrolovat a případně dobíjet. Rozhodně není radno ji nechávat např. přes zimu i třeba odpojenou v přívěsu – pokud tedy ten sám není v teplé garáži.

Bezúdržbové trakční baterie

Pokud jsme ve spotřebě elektrické energie náročnější anebo máme v úmyslu používat baterii celoročně, sáhneme po bateriích střední kategorie. Tyto baterie jsou téměř výhradně bezúdržbové a mají oproti dříve jmenovaným přibližně třikrát větší životnost. Umožní zhruba 150 cyklů ročně při vybití zhruba až na třicet procent zbytkové kapacity. Baterie do karavanu jsou také odolnější proti otřesům a mohou často fungovat i v poloze na boku.

Gelové a AGM trakční baterie

Dělí se na gelové, které používají o něco starší technologii elektrolytu zasáknutého ve speciálním gelu, a novější AGM, kdy je elektrolyt zasáknutý ve skelném rouně. Určité rozdíly mezi těmito technologiemi jsou. Gelové baterie obvykle vydrží déle a také podávají konstantní výkon až téměř do konce své životnosti, AGM jsou zase obecně o něco levnější a snesou vyšší zatížení. Tyto rozdíly ale nejsou tak zásadní, aby bylo nutno některou z těchto dvou technologií předem ve výběru eliminovat.

Náš tip

Pokud neplánujete Vaši trakční baterii používat k uskladnění energie získané ze solárních systémů, budete potřebovat nabíječku. Třeba tato bude pro vás ta správná: Nabíječka baterií 12/24V 7A.

Průmyslové trakční baterie

Spíše jen pro zajímavost zmíníme ještě nejvyšší kategorii, tzv. průmyslové trakční baterie, které jsou ale v menším měřítku využívány i mimo průmysl – např. v ostrovních systémech pro rodinné domy, v některých invalidních vozících apod. Moderní, ale poměrně drahé jsou lithiové trakční baterie, které si získávají oblibu mj. i u náročnějších uživatelů lodí a karavanů.

trakční baterie pro plachetnice a karavany

Kde koupit trakční baterii?

Největší výběr bateríí do karavanu a lodí najdete na portále Heureka.cz, kde můžete jednoduše porovnat ceny v jednotlivých e-shopech. Klasikou zůstává internetový obchod Alza.cz. Pokud se chcete svěřit do rukou pravých profesionálů, navštivte svět karavanů.cz, zde najdete i nejkvalitnější lithiové akumulátory.

Cena trakčních baterií

Termín trakční baterie v sobě zahrnuje poměrně širokou škálu variant. Od jednoduchých baterií, které mají za úkol poskytovat proud třeba v malých elektrických vozítkách, po baterie, které musí uspokojit energetické nároky mnoha spotřebičů najednou, na lodích, karavanech, zahradních domcích apod. Proto jich je velké množství druhů, určení a specifik – a i jejich cenové rozpětí je široké. Je sázkou na jistotu volit v tomto segmentu prověřené a oblíbené značky, jako jsou Goowei, Varta, Banner Energy, Exide Sonnenschein a CSB.

Cena do 1 000 Kč

Již v tomto nejlevnějším cenovém segmentu je možno koupit poměrně kvalitní trakční baterie s životností několika set cyklů, s tekutým elektrolytem či gelové. Jsou určené primárně pro volný čas, např. k pohonu elektromotorů pro napájení golfových vozíků, dětských vozítek, rybářských člunů, plachetnic apod. Jsou ale obecně méně vhodné k hlubšímu vybíjení či celoročnímu provozu

Cena od 1 000 do 5 000 Kč

V tomto cenovém segmentu je velmi bohatý výběr. Jedná se většinou o baterie technologie gelové nebo AGM. Ve srovnání s nejlevnějšími bateriemi obecně lépe odolávají hlubokému vybíjení, jsou otřesuvzdornější, mívají nerozlitelný blok, takže mohou pracovat pod vyšším úhlem náklonu, a je mezi nimi široký výběr baterií duálních, schopných dodat např. motorové lodi k běžné dodávce proudu pro spotřebiče i krátkodobý startovací proud. Většinou je možné je využívat celoročně.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

V této cenové oblasti často nacházíme konkrétnější zaměření jednotlivých baterií ke specifickým a často profesionálním účelům – najdeme zde např. baterie určené primárně k využití v oblasti rehabilitační techniky, čistících strojů, zvedacích plošin, záložních zdrojů apod. A pro volnočasové využití baterie vyvinuté se zaměřením např. na náročnější spotřebitele na jachtách či karavanech, s velkou rezervou energie k napájení mnoha el. spotřebičů zároveň. Nebo třeba baterie ideální pro uchovávání elektřiny získané ze solárního panelu/regulátoru, baterie pro golfové vozíky či mnohé jiné. Tyto baterie umožňují hluboké vybíjení a vysokou cyklickou odolnost. Někdy je v ceně bezplatný servis po dobu životnosti výrobku.

Cena od 10 000 do cca 25 000 Kč

Zde se jedná o špičkové výrobky schopné podávat maximální výkony. Jsou určené například k poskytování elektrické energie pro větší lodě, karavany, domky, pro mnoho spotřebičů najednou, dodávají se také jako části ostrovních systémů. Mohou mít i různé komfortní prvky navíc, např. nízkou hmotnost, LED displeje, množství výstupů pro připojení různých zařízení a el. spotřebičů. V tomto cenovém segmentu se vyskytují i baterie lithiové.

Nejoblíbenější olověné baterie na Heurece

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Autor článku

Veronika Štrachová
Veronika Štrachová

Jsem vystudovaná personalistka. Během rodičovské dovolené mě začalo bavit testovat nové produkty a psát o nich recenze, a proto jsem se této oblasti začala věnovat naplno. Rozumím si s moderními technologiemi a ráda zkouším nové výrobky. Ve volném čase se věnuji péči o zahradu, procházkám v přírodě se synem a turistice. Ráda objevuji krásu českých hor, lázeňských středisek a historických center měst.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář