ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Generátory kyslíku

Inhalace koncentrovaného kyslíku neboli oxygenoterapie přináší celou řadu výhod nejen pro osoby trpící plicním onemocněním. Pomocí kyslíku se můžete např. zbavit chronické únavy, poruchy spánku i stresu. Objevte domácí generátory kyslíku. Nám v redakci se nejvíce osvědčil prémiový model Dr. Luft 3 s bohatou výbavou a řadou pokročilých funkcí.

Nejlepší celkově

Prémiový generátor kyslíku pro domácí využití s kompletní výbavou a nadstandardními funkcemi.

Nejlepší cena/kvalita

Spolehlivý generátor kyslíku se stabilním výkonem a funkcí záporného kyslíku. Kyslíkové masky součástí balení.

Levný základ

Levný generátor kyslíku s nebulizérem, funkcí záporných iontů a dálkovým ovládáním.

Nejlepší generátory kyslíku

Recenze Dr. Luft 3 – Nejlepší domácí generátor kyslíku

domácí generátor kyslíku Pro náročné

Výkon: 120 W | Koncentrace kyslíku: 30-93 % | Průtok: 1-8 l/min. | Hlučnost: 40 dB | Rozměry (š × v × h): 34 × 36 × 19 cm | Hmotnost: 6,2 kg | Výstup pro nebulizér: Ano | Přibližná cena: 17 000 Kč

Klady
 • Perfektní výkon
 • Výstup pro nebulizér
 • SOS tlačítko a časovač
 • Tichý provoz
 • Pro nepřetržitý provoz
Zápory
 • Vyšší pořizovací cena

Pokud hledáte opravdu výkonný generátor kyslíku pro využití v domácích podmínkách, vsaďte na prémiový Dr. Luft 3. Tento model vhodný pro nepřetržitý provoz potěší nejen skvělým výkonem, ale také širokou nabídkou pokročilých funkcí.

Generátor produkuje kyslík o koncentraci až 93 %. Nabízí rovněž možnost regulovat průtok, a to v rozmezí od 1 do 8 litrů za minutu. Při vyšším průtoku však postupně klesá koncentrace kyslíku. Při maximální průtoku je koncentrace kyslíku zhruba 25 %. Kromě dobrého výkonu je dalším plusem bohatá výbava. Najdete v ní nejen kyslíkové masky pro dospělé i děti, ale také praktické kyslíkové brýle. Přístroj je vybaven výstupem pro nebulizér, jenž je taktéž součástí balení. Součástí příslušenství jsou dále náhradní filtry a dálkové ovládání.

Kromě dálkového ovladače můžete přístroj obsluhovat pomocí velkého a přehledného displeje. Jeho barevné podsvícení je možné vypnout aktivováním nočního režimu. Pochválit musíme také tichý provoz a velice povedený design. Pokud pečujete o nemocnou osobu, jistě oceníte praktické SOS tlačítko, které pomocí hlasitého alarmu přivolá pomoc. Dr. Luft 3 kromě kyslíkového generátoru plní také funkci zvlhčovače vzduchu i ionizéru. Díky této funkci se s pomocí záporných iontů snadno zbavíte prachu, virů a dalších nečistot ve vaší domácnosti. Bohatá výbava i pokročilé funkce se sice odráží ve vyšší pořizovací ceně, přesto se jedná o nejlepší kyslíkový přístroj pro domácí použití.

Recenze Dr. Luft – nejlepší generátor kyslíku v poměru cena/výkon

kyslíkový přístroj Zlatý střed

Výkon: 135 W | Koncentrace kyslíku: až 90 % | Průtok: 1-7 l/min. | Hlučnost: 40 dB | Rozměry (š × v × h): 29,5 × 17,5 × 19 cm | Hmotnost: 7,5 kg | Výstup pro nebulizér: Ne | Přibližná cena: 16 000 Kč

Klady
 • Výhodná cena
 • Negativní ionty
 • Tichý chod
 • Odnímatelný filtr
Zápory
 • Bez nebulizéru

V poměru ceny a výkonu je skvělou volbou kyslíkový generátor Dr. Luft. Narozdíl od svého nástupce sice nenabízí tolik nadstandardních funkcí, přesto jde o spolehlivý kyslíkový přístroj, který splní očekávání i těch náročnějších uživatelů.

Aby oxygenoterapie byla maximálně účinná, je nutné inhalovat kyslík s koncentrací minimálně 90 %. Této hodnoty generátor bez problému dosáhne, avšak pouze při nízkém průtoku. S větším průtokem koncentrace kyslíku klesá, například při průtoku 5 litrů za minutu je hladina kyslíku pouze 30 %. Průtok lze individuálně nastavit v rozmezí od 1 do 7 l/minutu. Co však musíme pochválit, je stabilní výkon a možnost nepřetržitého provozu po dobu až 48 hodin. Z pokročilých funkcí se tento model pyšní módem záporného kyslíku. Záporné ionty kyslíku účinně pohlcují prach, nečistoty ale také viry přítomné ve vzduchu.

Přesto, že zde chybí dálkový ovladač, obsluha přístroje je velice snadná. Na boční straně se nachází ovládací panel s přehledně označenými tlačítky. Spolu s kyslíkovým generátorem obdržíte také 2 kyslíkové masky; jednu pro děti, druhou pro dospělé, a kyslíkové brýle. V balení najdete i náhradní filtry, jež byste neměli zapomínat pravidelně měnit. Filtry jsou vyjímatelné a snadno přístupné, což vám značně ulehčí údržbu přístroje. Pokud hledáte kvalitní kyslíkový vyvíječ za přijatelnou cenu, Dr. Luft vás rozhodně nezklame.

Recenze Symfony OXYGEN001A – Levný generátor kyslíku s nebulizérem

Levný základ

Výkon: 130 W | Koncentrace kyslíku: 30-90 % | Průtok: 1-7 l/min. | Hlučnost: 35 dB | Rozměry (š × v × h): 32,1 × 35,8 × 23,1 cm | Hmotnost: 6,5 kg | Výstup pro nebulizér: Ano | Přibližná cena: 7 500 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Malé rozměry
 • Snadná obsluha
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Pro přerušovaný provoz

Pokud je pro vás cena při výběru oxygenerátoru stěžejní, doporučujeme vám zvážit koupi Symfony OXYGEN001A. Tento model potěší nejen nízkou cenovkou, ale i velmi dobrým výkonem a výbavou.

Jestliže hledáte kyslíkový přístroj pro nepřetržitý provoz, vybírejte z prémiových modelů. Generátor Symfony je určený k domácí využití v režimu přerušovaného provozu. Délka provozu se liší podle pokojové teploty, v nímž se přístroj nachází. Nejdéle může být v provozu 6 hodin, následně je nutné jej nechat 6 hodin odpočívat. Pro běžné potřeby je však přerušovaný provoz dostačující.

Generátor produkuje kyslík o koncentraci 30 až 90 %, přičemž horní hranice lze dosáhnout pouze při nízkém průtoku. Také průtok je možné regulovat, a to od 1 do 7 l/min. Přesto, že se jedná o cenově dostupný produkt, kromě základních funkcí, jako je časovač, nabízí i několik nadstandardních. Pro aplikaci léků či jiné účely lze využít nebulizér neboli rozprašovač, jenž je součástí balení. Skvělým plusem je i funkce záporných iontů, která zbaví váš domov virů, prachový částic i dalších nečistot. Příslušenství je trochu chudší než v případě předchozích modelů, přesto v něm najdete jak klasickou, tak sluchátkovou inhalační hadičku. I přesto jde o velice kvalitní kyslíkový přístroj pro domácí použití.

Nejprodávanější kyslíkové koncentrátory

Jak vybrat generátor kyslíku

Na následujících řádcích se zaměříme nejen na jednotlivé parametry kyslíkových generátorů, ale podíváme se také na různé možnosti využití a výhody oxygenoterapie. Generátor kyslíku totiž přináší celou řadu benefitů, a to nejen osobám s dýchacími obtížemi.

K čemu se používá generátor kyslíku?

Jak jistě tušíte, vyvíječ kyslíku je přístroj, který generuje vzduch s vyšší koncentrací kyslíku. Ptáte se, co to je oxygenoterapie? Kyslíková terapie má své místo nejen při léčbě v nemocnici, ale blahodárné účinky kyslíku si můžete dopřát i v pohodlí vašeho domova. Inhalace kyslíku napomáhá při léčbě plicních a hrudních onemocnění, při rekonvalescenci po operaci ale také při léčbě anémie či různých neurologických obtížích.

Kyslíková terapie však není určena pouze pro nemocné. Inhalace koncentrovaného kyslíku napomáhá v boji s chronickou únavou i poruchami spánku. Domácí oxygenoterapii jistě ocení také studenti a obecně osoby, které se potýkají s přemírou stresu. Kyslík přispívá k celkové regeneraci organismu, eliminuje napětí a dokáže vás zbavit nepříjemné bolesti hlavy. Koncentrovaný kyslík ocení také sportovci, neboť výrazně napomáhá svalové regeneraci.

Oxygenoterapie však není určena pouze k léčbě, ale své uplatnění najde i v rámci prevence. Je vědecky dokázáno, ale kyslík výrazně posiluje obranyschopnost. Možná jste se již s kyslíkovou terapií setkali v rámci wellness pobytu. Tutu službu dnes nabízí nejen wellness ubytovací zařízení, ale také kosmetické salóny. Inhalace kyslíku je totiž jeden ze způsobů, jak bojovat s projevy stárnutí. Aplikace koncentrovaného kyslíku regeneruje tělo zevnitř i zvenčí. Kyslík obnovuje buňky a navrací tak pleti zdravý a mladistvý vzhled. Koncentrátor kyslíku je možné využít i při léčbě akné.

Náš tip

Hladinu kyslíku v krvi dokáží efektivně změřit pulzní oxymetry. Ty nejlepší najdete v našem článku.

Jak užívat kyslík?

Jak funguje generátor kyslíku? Jedná se o přístroj, který dokáže efektivně oddělit molekuly kyslíku ze vzduchu v místnosti. Koncentrovaný kyslík je následně aplikován pomocí inhalační masky či nosních trubiček. U převážné většiny modelů je možné individuálně nastavit nejen míru okysličení udávanou v %, ale také celkový průtok vzduchu.

Délka a četnost terapie se odvíjí zejména od jejího účelu. Pokud budete užívat koncentrovaný kyslík v rámci léčby plicního onemocnění, inhalovat byste měli alespoň 16 hodin denně s pauzami, které netrvají déle než 2 hodiny. Oxygenoterapie jako prevence či léčba méně závažných projevů je indikována v menším měřítku. Obvykle postačí inhalovat 30 až 50 minut třikrát až čtyřikrát týdně. Míru a četnost využití byste rozhodně měli před výběrem kyslíkového generátoru dobře zvážit. Ne všechny dostupné modely jsou totiž určeny pro nepřetržitý či velmi častý provoz.

oxygenerátory

Koncentrace a průtok kyslíku

Mezi nejdůležitější parametry kyslíkových generátorů bezesporu patří míra koncentrace kyslíku. Aby oxygenoterapie fungovala, jak má, je nutné, aby koncentrace kyslíku byla minimálně 90 %. Většina nabízených produktů je schopna této hodnoty dosáhnout, vybrané modely dokonce umí produkovat kyslík s koncentrací až 93 %. Při vyšším průtoku však koncentrace kyslíku postupně klesá, což může být problém zejména pro osoby, jež jsou na kyslíkové terapii závislé. V tom případě při výběru vhodného generátoru kyslíku věnujte koncentraci a průtoku kyslíku zvýšenou pozornost. V tomto případě doporučujeme profesionální kyslíkový koncentrátor ZY-AW, který zajistí koncentraci až 95 % při průtoku 5,8 l/min.

Provedení kyslíkového generátoru

Přestože nabídka oxygenerátorů není příliš široká, generátoru kyslíku jsou dostupné v několika provedeních. Je nutné rozlišovat přístroje pro domácí využití a generátory pro použití ve zdravotnických zařízeních. Druhé jmenované jsou povětšinou přizpůsobeny pro nepřetržitý provoz a nabízí lepší koncentraci kyslíku i při vyšším průtoku. Tyto modely je sice možné využívat také v domácích podmínkách, pro občasnou kyslíkovou terapie se vám však s ohledem na vyšší cenu příliš nevyplatí.

Domácí generátory kyslíku lze pořídit ve dvou variantách: statické a přenosné. Stacionární oxygenerátory bývají robustnější a nejsou určeny pro časté přenášení. Přenosné verze jsou napájeny pomocí baterie a hodí se pro použití v interiéru i exteriéru. Kyslíkový generátor tak můžete využívat na procházce, v rámci sportovního tréninku ale také na cestách. Vybrané modely dokonce umožňují nabíjení pomocí zapalovače ve vašem autě.

Rozměry generátoru kyslíku

Ať už vybíráte z přenosných či stacionárních modelů, nezapomeňte se podívat také na rozměry. Výkonné profesionální modely jsou poměrně prostorné, jejich výška může dosahovat až 0,5 metru. Kyslíkový přístroj pro domácí použití má obvykle rozměry kolem 30 centimetrů. Přenosné oxygenerátory jsou o něco menší, přesto se však nejedná o kapesní provedení.

Při výběru se můžete řídit také hmotností produktu, a to zejména v případě, že přístroj nebudete mít trvale umístěný na jednom místě, například u postele. Statické generátory kyslíku váží kolem 6 až 7 kilogramů, ty největší pak až 10 kilogramů. Bohužel také přenosný kyslíkový koncentrátor není nikterak lehký.

Náš tip

Pro rychlou úlevu doma či na cestách je ideální kyslík ve spreji.

Hlučnost generátoru kyslíku

Pro některé uživatele může být rozhodující také hlučnost kyslíkového generátoru. Hlasité hučení může být krajně nepříjemné, a to zejména při pravidelném a častém používání. Větší hladinu hluku generují spíše profesionální modely, u který se pohybuje okolo 50 dB. Varianty pro domácí prostředí jsou pak o poznání tišší, jejich hlučnost se pohybuje v rozmezí od 30 do 40 dB.

Příslušenství a výbava oxygenerátoru

V čem se jednotlivé modely opravdu liší, je jejich výbava. V každém balení obvykle najdete kyslíkovou masku či kanylové hadičky, ne každý oxygenerátor však disponuje oběma variantami. Lepší vyvíječe kyslíku pak disponují také kyslíkovou maskou pro děti či kyslíkovými brýlemi. Vybrané generátory nabízejí možnost k přístroji připojit také nebulizér. Jedná se o rozprašovač, který zvlhčuje okysličený vzduch. Aerosol je velmi účinný zejména při léčbě respiračních onemocnění, jako je zánět průdušek či laryngitida. V některých případech je nebulizér již součástí dodávky.

Generátor kyslíku - obrázek do textu

Další funkce kyslíkového generátoru

Oxygenerátory se mohou pochlubit celou řadou praktických funkcí, které vám značně usnadní a zpříjemní kyslíkovou terapii. Kromě dálkového ovládání, jež nabízí většina dostupných modelů, jistě oceníte například noční režim. Při jeho aktivaci ovládací panel s displejem zcela zhasne či se znatelně ztlumí jeho podsvícení. Obsluhu generátoru vám také usnadní také časovač, který automaticky vypne přístroj po uplynutí vámi zvolené doby. Pokud pořizujete přístroj z důvodu péče o nemocnou osobu, zvažte koupi modelu, který disponuje SOS tlačítkem, jež signalizuje volání o pomoc.

Co nás při testování oxygenerátorů mile překvapilo, je funkce ionizátoru. Některé kyslíkové generátory dokážou kromě koncentrovaného kyslíku produkovat také záporné ionty. Záporně nabitý kyslík představuje skutečně efektivní zbraň proti prachu, virům a dalším nečistotám, které se vyskytují ve vzduchu. Zejména u přenosných kyslíkových koncentrátorů se vyplatí investovat do modelu s pulzním módem. Tato funkce analyzuje vaši dechovou frekvenci, podle níž následně dodává kyslík pouze v okamžiku, kdy se nadechujete. Tento režim výrazně šetří energii a s ní i baterii generátoru.

Kde koupit generátor kyslíku?

Při výběru kyslíkového generátoru můžete vsadit na specializované e-shopy, jež se zaměřují na prodej zdravotní techniky. Jedním z nich je internetový obchod Nanolab.cz, v jehož sortimentu najdete prémiové kyslíkové přístroje pro využití v domácích podmínkách. Pro opravdu kvalitní kyslíkové koncentrátory navštivte e-shop Unizdrav.cz. Přehled o dostupných modelech současného trhu získáte na stránkách Heureka.cz, kde najdete nejen nabídku jednotlivých prodejců, ale můžete si zde přečíst také recenze a hodnocení konkrétních produktů.

Nejoblíbenější značky oxygenerátorů

Generátory kyslíku Dr. Luft

Kyslíkové přístroje Dr. Luft značky Nanolab patří mezi neoblíbenější oxygenerátory současného trhu. Mezi jejich hlavní přednosti nepatří jen spolehlivost a skvělý výkon, ale také snadné intuitivní ovládání a široké možnosti využití. Dražší i levnější modely kyslíkových generátorů Dr. Luft již v základní výbavě kromě kyslíkových brýlí nabízejí kyslíkovou masku pro dospělé a menší verzi určenou pro děti. Modely z vyšších řad navíc disponují pokročilými funkcemi, jako je nebulizér či SOS tlačítko.

Kyslíkový generátor Dr Luft

Kyslíkové generátory Symfony

Při výběru oxygenerátoru stojí značka Symfony rozhodně za zvážení. Za touto značkou stojí česká společnost Servatech založená v roce 2010. Kromě zdravotní techniky se zabývá výrobou a prodejem spotřební elektroniky. Generátory kyslíku Symfony jsou spolehlivé, pyšní se velmi dobrým výkonem a uživatelskou přívětivostí. Navíc jsou cenově dostupné.

symfony servatech

Oxygenerátory Olive Electronics Ldt.

Přesto, že do našeho úzkého výběru se kyslíkové generátory Olive Electronics Ldt. nedostaly, jde o skvělou volbu. Tento výrobce se zaměřuje spíše na výrobu a prodej zdravotní techniky pro profesionální využití, s jejich oxygenerátory si však můžete dopřát kvalitní kyslíkovou terapii i u vás doma. Kromě klasických kyslíkových přístrojů v jejich sortimentu najdete také kyslíkové generátory určené pro kosmetické salony.

oxygenerátory

Cena kyslíkových generátorů

Oxygenerátory nepatří mezi nejlevnější produkty, ale i tak se dají pořídit za rozumnou cenu. Ta se vždy odvíjí nejen od parametrů a vlastností samotného produktu, ale na cenu má pochopitelně vliv také výrobce a značka. Ty nejlevnější generátory kyslíku lze pořídit do 10 000 Kč. V některých případech již nabízí funkce, kterými se mohou pochlubit zejména dražší modely. Kvalitní kyslíkový přístroj s dobrou výbavou vás obvykle přijde od 13 do 25 000 Kč. Pokud hledáte oxygenerátor vhodný pro profesionální využití, můžete zaplatit až 60 000 Kč.

Nejoblíbenější kyslíkové koncentrátory

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (16 hlasů)

Autor článku

Michaela Beranová
Michaela Beranová

Když zrovna nemluví, tak píše. Kromě kreativní tvorby miluje hudbu, knihy a gaming. Za každým jejím textem stojí litry kávy a neutuchající touha dozvědět se něco nového. Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Tomas Dvorak (23. 10. 2023 22:10)

Jaký výkon(nastavení litru a obsahu kyslíku) a dobu by jste doporučila pro sportovní využití ?

Odpovědět
Uživatel
Bohumil Rosička (25. 10. 2023 15:10)

Dobrý den, Tomáši, nastavení generátoru kyslíku pro sportovní využití je velmi individuální. Záleží na konkrétních potřebách, fyzické kondici, zdravotním stavu, typu sportu atd. Určitě bych se řídil doporučením lékaře nebo sportovního fyziologa. Obecně se doporučuje výkon 3-5 litrů za minutu s koncentrací kolem 90 % po dobu 30 minut až 1 hodiny.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář