ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší inhalátory 2023 – Recenze a návod jak vybrat

Zima končí a pro mnohé z nás začíná období alergií a dýchacích obtíží. Každičká částečka pylu může vést k nepříjemný stavům, kdy se nám sevře hrdlo a započne panika. Moderní doba naštěstí pamatuje i na takto postižené jedince, kteří mohou své dýchací cesty řádně profouknout inhalátory.

Počet alergiků v posledních letech stoupá, proto není divu, že se prodává stále více těchto dýchacích pomocníků. Vzhledem k jejich různorodosti jsme se rozhodli připravit následující článek. Představíme vám v něm základní kritéria pro nákup a seznámíme vás s nejlepšími inhalátory, které můžete v jednotlivých cenových hladinách zakoupit.

Nejlepší celkově

Velmi tichý inhalátor s bohatou výbavou a vysokou účinností.

Nejlepší cena/kvalita

Kvalitní, vysoce účinný ultrazvuk střední třídy za rozumné peníze.

Nejlepší levný (do 1 000 Kč)

Laciný kompresorový model splňující všechno, co byste od něj očekávali.

Nejlepší inhalátory

Recenze Beurer BEU-IH40 – nejlepší ultrazvukový inhalátor vhodný i pro děti

Recenze: ultrazvukového inhalátoru Beurer BEU-IH40 Pro náročné

Typ: ultrazvukový | Rozprašovací výkon: 0,4 ml/min | Velikost částeček: 1-5 um | Objem zásobníku: 8 ml | Hlučnost: méně než 45 dB | Hmotnost: 0,31 kg | Přibližná cena: 2 600 Kč

Klady
 • Tichý chod
 • Vysoká účinnost
 • Velká nádobka na léčivo
 • Bohatá výbava
 • Automatické vypnutí
Zápory
 • Vyšší cena

Velice účinný tichý inhalátor s bohatou výbavou – takový je model BEU-IH40 od výrobce Beurer určený i náročným uživatelům.

Inhalátor Beurer BEU-IH40 je velice tichý, rychlý a efektivní přístroj pro léčbu horních a dolních dýchacích cest. Model funguje na principu ultrazvukové technologie, která rozprašuje tekuté látky zvyšující jejich léčebný účinek. Model BEU-IH40 rozprašuje tekutiny v množstvím větším než 0,4 ml/min. Díky těmto vysokým dávkám rozprášeného léčiva můžete inhalovat kratší čas než s méně účinnými přístroji.

Uživatelé ve svých recenzích kromě vysoké účinnosti přístroje vyzdvihují tichý chod, funkci automatického vypnutí i velkou nádobku na léčivo. Objem zásobníku na léky je 8 ml a do nádržky na vodu můžete nalít až 20 ml. Sympatická je i bohatá výbava produktu. Součástí balení je mimo jiné i přehledný podsvícený LCD displej, spojovací díl, náustek, maska pro dospělé i dětská maska. Přičemž všechny komponenty můžete libovolně dezinfikovat. Nevýhodou je však vyšší cena, se kterou musíte při nákupu počítat.

Recenze Laica MD6026 – ultrazvukový inhalátor střední třídy

ultrazvukový inhalátor Laica MD6026 – recenze a porovnání Zlatý střed

Typ: ultrazvukový | Rozprašovací výkon: 0,4 ml/min | Velikost částeček: 3,4 um | Objem zásobníku: 15 ml | Hlučnost: méně než 45 dB | Hmotnost: 350 g | Přibližná cena: 1 500 Kč

Klady
 • Rozumná cena
 • Tichý chod
 • Vysoká účinnost
 • Automatické vypnutí
 • Snadná manipulace
Zápory
 • Vratká základna
 • Krátká hadice
 • Menší množství páry

Laica MD6026 patří do střední třídy nabízející dostatečné vlastnosti za stále ještě rozumný finanční obnos. Oproti svým levnějším protějškům se pyšní zejména vyšším výkonem a rozměrnější nádobkou na léčivo.

Ultrazvuková technologie se stará o tichý chod. Nikdo se tak na vás nebude koukat ani když budete muset cesty pročistit v posluchárně nebo kanceláři. Účinnost je více než dostatečná a drobné částečky se dostanou všude, kde je jich třeba. Výhodou je i automatické vypnutí při delší nečinnosti, díky čemuž se ústrojí zbytečně nezatěžuje. Menší hmotnost a rozměry zaručují snadnou manipulaci.

Pozor si dávejte na vratkou základu. Zejména u dětí se vyplatí pomoci si polštářem nebo přístroj umísti do hrnce, aby se nepřevrhl. Problémy způsobí i poměrně krátká hadice, jež má navíc tendenci se roztodivně kroutit. Někomu nebude vyhovovat ani menší množství produkované páry. Zde ale záleží hlavně na osobních preferencích.

Laica MD6026 představuje zlatou střední cestu se vším všudy. Jeho pořízení jistě litovat nebudete, ačkoliv některé prvky mohly být navrženy a vyladěny trochu lépe.

Recenze Omron C803 – levný kompresorový inhalátor

Recenze Omron C803 – levný kompresorový inhalátor Levný základ

Typ: kompresorový | Rozprašovací výkon: 0,3 ml/min | Velikost částeček: 3 um | Objem zásobníku: 10 ml | Hlučnost: 45 dB | Hmotnost: 180 g | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Drobné rozměry
 • Snadná manipulace
 • Dostatečná účinnost
 • Velká nádobka na léčivo
Zápory
 • Větší hlučnost
 • Obličejová maska špatně kopíruje tvar obličeje

Společnost Omron patří mezi stálice na poli zdravotnického náčiní. Přístroje a vybavení z její dílny se pyšní dokonalým zpracováním a výbornou úrovní použitých materiálů. Model C803 do této skupiny bezesporu patří, jak také potvrzuje bohatá sbírka certifikátů a potvrzení.

Inhalátor pořídíte za cenovku okolo 1 000 korun, což není zrovna mnoho. Díky drobným rozměrům jej snadno vložíte do příručního zavazadla. Manipulaci zvládnou bez větších problémů i slabí nebo neznalí jedinci. Účinnost je dostatečná, ačkoliv nižší rozprašovací výkon má za následek pomalejší proces. Naopak rozměrná nádobka na léčivo zajistí, že nebudete muset ztrácet čas doplňováním emulzí.

Za velké negativum považujeme poměrně výraznou hlučnost. 45 dB není zrovna málo, u kompresorových zařízení se jedná o minimální množství. Přiložená obličejová maska je sice praktická, nekopíruje však běžný tvar obličeje. Připravte se tak na to, že nebude úplně přesně doléhat.

Omron C803 splňuje přesně to, co od něj zákazníky právem očekávají. Je spolehlivý, dostatečně účinný s docela bohatou zásobou příslušenství. Za danou cenu nikde jinde víc nedostanete.

Nejprodávanější inhalátory podle Heureky

Jak vybrat inhalátor

Nejprve si ujasněte, zda inhalátor vybíráte pro potřeby prevence nebo léčby a přistupte k výběru odpovídajícího pohonu a typu rozprašování. Berte na vědomí též rozprašovací výkon, velikost produkovaných částeček, objem zásobníku a hlučnost. Svou roli bezesporu sehrávají i nejrůznější doplňkové funkce.

Prevence nebo léčba?

Mnoho lidí si pod pojmem inhalátor představí výhradně léčebnou pomůcku užívanou pří léčbě astmatu. Šíře jeho uplatnění je mnohem výraznější a významnou roli sehrává také v prevenci onemocnění dýchacích cest. Pravidelná inhalace léčebných roztoků během epidemií napomůže likvidaci mikroorganismů a udržet nás ve zdraví. U takovýchto pomocníků není zapotřebí provádět příliš důkladný výběr, v zásadě každý model odvede odpovídající práci.

Na druhé straně však stojí mnohem závažnější využití inhalátorů spočívající v přímé léčbě chronických dýchacích onemocnění jako je astma, CHOPN nebo bronchitida. Takto postižení jedinci by měli během nákupu postupovat skutečně obezřetně a zvolit přístroj pyšnící se co nejlepšími parametry. V některých případech s nákupem pomůže lékař, konečné rozhodnutí je vždy na bedrech zákazníka.

Pohon

První podstatný parametr spočívá v adekvátním pohonu inhalátoru. Dlouhá léta byl jedinou volbou ruční rozprašovač, v posledních letech se začaly stále výrazněji přidávat i elektrické inhalátory.

U manuálních inhalátorů se setkáte s modely fungujícími na stlačený hnací plyn, případně inhalátory aktivovány dechem. U stlačeného plynu se připravte na o něco málo složitější manipulaci, vyžadující dokonalou koordinaci rukou a úst. Stačí ale jen trocha cviku. Použití zařízení aktivovaných dechem je výrazně jednodušší, neboť se aktivují okamžitě po vložení do pusy.

Elektrické inhalátory bývají označovány též jako nebulizátory. Pohon přemění léčivo ve formě tekuté emulze na mlžinu prostupující dále do plic.

Celá řada parametrů jako je výkon, velikost částeček nebo typ rozprašování se udává výhradně u elektrických pomocníků. U těch ručních stačí pouze doplnit léčivo předepsané lékařem a zhluboka se nadechnout.

Typ rozprašování

Rozhodli jste se z nejrůznějších důvodů pro elektrický model? Jistě vás bude zajímat, jakým způsobem vlastně dojde k rozložení emulze na mlhovinu. V současnosti se využívají hned čtyři technologie, o nichž pojednává následující tabulka:

Technologie Výhody Nevýhody
Kompresorová Zvládne všechny druhy léčiv
Vysoký rozprašovací výkon
Nižší cena
Hlučnost
Vyšší spotřeba energie
Parní Nízká cena
Snadná manipulace
Vysoká spotřeba energie
Nízký výkon
Vhodné pouze pro prevenci nebo estetiku
Ultrazvuková Tichý chod
Nízká spotřeba energie
Dostatečný výkon
Nevhodné pro velmi husté přípravky
MESH Malé rozměry
Nízká spotřeba léčiva a energie
Vysoký výkon
Problém s hustými léčivy
Vysoká cena

Dříve nejhojněji rozšířená kompresorová technologie v poslední době ustupuje do pozadí a střídá ji modernější ultrazvuk. Své nezastupitelné místo si ovšem udržuje při zpracování hustých léčiv, na která dostačuje pouze její obrovský výkon a mechanický tlak.

Rozprašovací výkon

Velký význam skýtá rovněž rozprašovací výkon udávající, kolik léčiva je elektrické zařízení schopno pustit do dýchacích cest za jednu minutu. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 0,25 do 2,25 ml/min. Jeho optimální hranice je zhruba od 0,5 do 1 ml/min.

Luxusnější inhalátory disponují možností nastavení, s jejíž pomocí si můžete sami určit požadovaný výkon podle vlastních potřeb nebo časových možností.

Velikost částeček

Věděli jste o tom, že velikost částeček vstupujících do dýchacích cest má rozhodující vliv na jejich efektivitu? Každé onemocnění je jiné a vyžaduje trochu jinou péči. Drobnější částičky menší než 5 mikrometrů jsou určeny pro léčbu astmatu, neboť snadno proniknou do všech zákoutí dýchacích cest. Naproti tomu nad úrovní 10 μm zase efektivněji vyléčí nos, nosohltan a všechny ostatní širší trubice.

Obecně platí, že všechna zařízení s výjimkou parních jsou schopny vytvářet i malé částice. Lze je tak používat univerzálně pro léčbu prakticky všech onemocnění. Výrobci tento parametr obvykle uvádějí v rozpětí hodnot případně jako tzv. střední velikost částic. Na jeho základě zjistíte nejběžnější produkovaný rozměr částeček léčivé látky.

Inhalátory recenze

Objem zásobníku

Pro jednu dávku standardně nepotřebujete více než 7 mililitrů léčiva. Pacienti se závažným stupněm onemocnění by se měli poohlédnout po přístroji s dostatečně velkým zásobníkem. Jedině s jeho pomocí nebudou nuceni opakovat proces inhalace dvakrát. Maximum se pohybuje okolo 12 mililitrů a velikost nádoby nemá pražádný vliv na další vlastnosti přístroje kromě jeho ceny.

Náš tip

Pro čistější prostředí v domácnosti, můžete použít čističku vzduchu. Některé dokáží odstranit i viry a bakterie.

Hlučnost inhalátoru

Nechcete svou léčbou rušit ostatní osoby v městské hromadné dopravě, kanceláři nebo škole? Zvolte model vyznačující se nízkou mírou hluku. Standardně se pohybuje okolo 45 dB, zejména starší produkty však jsou až o 20 decibelů silnější. Obecně platí, že nejvíce při práci uslyšíte mechanické kompresory, naproti ultrazvuková technologie pokročila tak daleko, že je prakticky nezřetelná.

Funkce a příslušenství

Možná se teď sami sebe tážete, jaké asi doplňky byste měli očekávat u zdravotní pomůcky? Mnoho jich není, přesto existují. Základem je možnost regulace velikosti částic a průtoku vzduchu do plic.

Kupujete-li inhalátor dítěti, zvolte ze široké škály dětských nástavců a doplňků, díky nimž je pro malého človíčka všechno snesitelnější. Nástavec navíc může posloužit jako odsávačka hlenů. Vyplatí se také, je-li inhalace možná kromě úst také nosem či pomocí praktické masky.

Nejprodávanější inhalátory dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.8 (11 hlasů)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář