ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší inhalátory 2020 – Recenze a návod jak vybrat

Datum 26.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Zima končí a pro mnohé z nás začíná období alergií a dýchacích obtíží. Každičká částečka pylu může vést k nepříjemný stavům, kdy se nám sevře hrdlo a započne panika. Moderní doba naštěstí pamatuje i na takto postižené jedince, kteří mohou své dýchací cesty řádně profouknout inhalátory.

Počet alergiků v posledních letech stoupá, proto není divu, že se prodává stále více těchto dýchacích pomocníků. Vzhledem k jejich různorodosti jsme se rozhodli připravit následující článek. Představíme vám v něm základní kritéria pro nákup a seznámíme vás s nejlepšími inhalátory, které můžete v jednotlivých cenových hladinách zakoupit.

  Nejlepší inhalátory

  Omron C803Laica MD6026Artsana ProJet
  Omron C803Laica MD6026Artsana ProJet
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Drobné rozměry
  Snadná manipulace
  Dostatečná účinnost
  Velká nádobka na léčivo
  Rozumná cena
  Tichý chod
  Vysoká účinnost
  Automatické vypnutí
  Snadná manipulace
  Snadná obsluha
  Tichý chod
  Bohatá výbava
  Vysoký rozprašovací výkon
  ZÁPORYVětší hlučnost
  Obličejová maska špatně kopíruje tvar obličeje
  Vratká základna
  Krátká hadice
  Menší množství páry
  Vyšší cena
  Nevýrazná ryska
  Zbytečně velké rozměry
  SHRNUTÍLaciný kompresorový model splňující všechno, co byste od něj očekávali. Drobné rozměry, rozměrná nádoba i dostatečná účinnost se postarají i dopravení léčiv do dýchacích cest. Snad jen ten hluk kompresoru není příliš příjemnýKvalitní, vysoce účinný ultrazvuk střední třídy za rozumné peníze. Boduje konstrukcí navrženou s ohledem na snadnou manipulací i automatickým vypnutím. Pozor na velmi vratkou základnu, zejména budou-li inhalovat neposedné dětiJedno z nejlepších zařízení na trhu, které vás osloví obrovským výkonem, bohatou výbavou, tichým chodem a jednoduchou obsluhou. Velké rozměry bohužel nemají žádné opodstatnění
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Omron C803

  Typ: kompresorový | Rozprašovací výkon: 0,3 ml/min | Velikost částeček: 3 um | Objem zásobníku: 10 ml | Hlučnost: 45 dB | Hmotnost: 180 g | Přibližná cena: 1 000 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Drobné rozměry
  • Snadná manipulace
  • Dostatečná účinnost
  • Velká nádobka na léčivo
  Zápory
  • Větší hlučnost
  • Obličejová maska špatně kopíruje tvar obličeje

  Společnost Omron patří mezi stálice na poli zdravotnického náčiní. Přístroje a vybavení z její dílny se pyšní dokonalým zpracováním a výbornou úrovní použitých materiálů. Model C803 do této skupiny bezesporu patří, jak také potvrzuje bohatá sbírka certifikátů a potvrzení.

  Inhalátor pořídíte za cenovku okolo 1 000 korun, což není zrovna mnoho. Díky drobným rozměrům jej snadno vložíte do příručního zavazadla. Manipulaci zvládnou bez větších problémů i slabí nebo neznalí jedinci. Účinnost je dostatečná, ačkoliv nižší rozprašovací výkon má za následek pomalejší proces. Naopak rozměrná nádobka na léčivo zajistí, že nebudete muset ztrácet čas doplňováním emulzí.

  Za velké negativum považujeme poměrně výraznou hlučnost. 45 dB není zrovna málo, u kompresorových zařízení se jedná o minimální množství. Přiložená obličejová maska je sice praktická, nekopíruje však běžný tvar obličeje. Připravte se tak na to, že nebude úplně přesně doléhat.

  Omron C803 splňuje přesně to, co od něj zákazníky právem očekávají. Je spolehlivý, dostatečně účinný s docela bohatou zásobou příslušenství. Za danou cenu nikde jinde víc nedostanete.

  Recenze: Laica MD6026

  Typ: ultrazvukový | Rozprašovací výkon: 0,4 ml/min | Velikost částeček: 3,4 um | Objem zásobníku: 15 ml | Hlučnost: méně než 45 dB | Hmotnost: 350 g | Přibližná cena: 1 600 Kč

  Klady
  • Rozumná cena
  • Tichý chod
  • Vysoká účinnost
  • Automatické vypnutí
  • Snadná manipulace
  Zápory
  • Vratká základna
  • Krátká hadice
  • Menší množství páry

  Laica MD6026 patří do střední třídy nabízející dostatečné vlastnosti za stále ještě rozumný finanční obnos. Oproti svým levnějším protějškům se pyšní zejména vyšším výkonem a rozměrnější nádobkou na léčivo.

  Ultrazvuková technologie se stará o tichý chod. Nikdo se tak na vás nebude koukat ani když budete muset cesty pročistit v posluchárně nebo kanceláři. Účinnost je více než dostatečná a drobné částečky se dostanou všude, kde je jich třeba. Výhodou je i automatické vypnutí při delší nečinnosti, díky čemuž se ústrojí zbytečně nezatěžuje. Menší hmotnost a rozměry zaručují snadnou manipulaci.

  Pozor si dávejte na vratkou základu. Zejména u dětí se vyplatí pomoci si polštářem nebo přístroj umísti do hrnce, aby se nepřevrhl. Problémy způsobí i poměrně krátká hadice, jež má navíc tendenci se roztodivně kroutit. Někomu nebude vyhovovat ani menší množství produkované páry. Zde ale záleží hlavně na osobních preferencích.

  Laica MD6026 představuje zlatou střední cestu se vším všudy. Jeho pořízení jistě litovat nebudete, ačkoliv některé prvky mohly být navrženy a vyladěny trochu lépe.

  Recenze: Artsana ProJet

  Typ: kompresorový | Rozprašovací výkon: 0,5 ml/min | Velikost částeček: 2,3 um | Objem zásobníku: 6,5 ml | Hlučnost: méně než 45 dB | Hmotnost: 1,25 kg | Přibližná cena: 4 500 Kč

  Klady
  • Snadná obsluha
  • Tichý chod
  • Bohatá výbava
  • Vysoký rozprašovací výkon
  Zápory
  • Vyšší cena
  • Nevýrazná ryska
  • Zbytečně velké rozměry

  Posledním modelem, který to dotáhl až do našeho přehledu, je Artsana ProJet. Na první pohled zaujme svým velkorysým zpracováním, jež je ovšem možná trochu na škodu, neboť velké rozměry nemají žádnou funkci a nikterak se nepodepisují ani na objemu nádobky.

  Ocenit ale musíme opravdu vysoký rozprašovací výkon dosahující 0,5 mililitrů za minutu. Díky tomu bude proces rychlý a snadný. Velmi tichý chod neruší ani při používání v nočních hodinách a bohatá výbava zajistí skutečně univerzální uplatnění v rukou dospělých i dětí. Dobře navržené ovládání zvládne prakticky kdokoliv, kdo má alespoň trochu zkušenosti s inhalací.

  Zásadní nedostatek spatřujeme ve vysoké pořizovací ceně. Požadovaný finanční obnos vysoce dosahuje takřka pěti tisíc. Ryska pro kontrolu destilované vody užívané k tvorbě vdechovaného aerosolu není příliš výrazná, proto věnujte dostatek času její poctivé kontrole. Již výše jsme zmínili zbytečně velké rozměry a hmotnost, které nejsou vyváženy žádnou doplňkovou funkcí.

  I přes výše zmíněný zápor se Artsana ProJet může řadit mezi nejlepší inhalátory na trhu. Kvalitou svého provedení a vysokým výkonem uspokojí i náročné uživatele.

  Nejprodávanější inhalátory podle Heureky

  Jak vybrat inhalátor

  Nejprve si ujasněte, zda inhalátor vybíráte pro potřeby prevence nebo léčby a přistupte k výběru odpovídajícího pohonu a typu rozprašování. Berte na vědomí též rozprašovací výkon, velikost produkovaných částeček, objem zásobníku a hlučnost. Svou roli bezesporu sehrávají i nejrůznější doplňkové funkce.

  Prevence nebo léčba?

  Mnoho lidí si pod pojmem inhalátor představí výhradně léčebnou pomůcku užívanou pří léčbě astmatu. Šíře jeho uplatnění je mnohem výraznější a významnou roli sehrává také v prevenci onemocnění dýchacích cest. Pravidelná inhalace léčebných roztoků během epidemií napomůže likvidaci mikroorganismů a udržet nás ve zdraví. U takovýchto pomocníků není zapotřebí provádět příliš důkladný výběr, v zásadě každý model odvede odpovídající práci.

  Na druhé straně však stojí mnohem závažnější využití inhalátorů spočívající v přímé léčbě chronických dýchacích onemocnění jako je astma, CHOPN nebo bronchitida. Takto postižení jedinci by měli během nákupu postupovat skutečně obezřetně a zvolit přístroj pyšnící se co nejlepšími parametry. V některých případech s nákupem pomůže lékař, konečné rozhodnutí je vždy na bedrech zákazníka.

  Pohon

  První podstatný parametr spočívá v adekvátním pohonu inhalátoru. Dlouhá léta byl jedinou volbou ruční rozprašovač, v posledních letech se začaly stále výrazněji přidávat i elektrické přístroje.

  U manuálních inhalátorů se setkáte s modely fungujícími na stlačený hnací plyn, případně inhalátory aktivovány dechem. U stlačeného plynu se připravte na o něco málo složitější manipulaci, vyžadující dokonalou koordinaci rukou a úst. Stačí ale jen trocha cviku. Použití zařízení aktivovaných dechem je výrazně jednodušší, neboť se aktivují okamžitě po vložení do pusy.

  Elektrické inhalátory bývají označovány též jako nebulizátory. Pohon přemění léčivo ve formě tekuté emulze na mlžinu prostupující dále do plic.

  Celá řada parametrů jako je výkon, velikost částeček nebo typ rozprašování se udává výhradně u elektrických pomocníků. U těch ručních stačí pouze doplnit léčivo předepsané lékařem a zhluboka se nadechnout.

  Typ rozprašování

  Rozhodli jste se z nejrůznějších důvodů pro elektrický model? Jistě vás bude zajímat, jakým způsobem vlastně dojde k rozložení emulze na mlhovinu. V současnosti se využívají hned čtyři technologie, o nichž pojednává následující tabulka:

  TechnologieVýhodyNevýhody
  KompresorováZvládne všechny druhy léčiv
  Vysoký rozprašovací výkon
  Nižší cena
  Hlučnost
  Vyšší spotřeba energie
  ParníNízká cena
  Snadná manipulace
  Vysoká spotřeba energie
  Nízký výkon
  Vhodné pouze pro prevenci nebo estetiku
  UltrazvukováTichý chod
  Nízká spotřeba energie
  Dostatečný výkon
  Nevhodné pro velmi husté přípravky
  MESHMalé rozměry
  Nízká spotřeba léčiva a energie
  Vysoký výkon
  Problém s hustými léčivy
  Vysoká cena

  Dříve nejhojněji rozšířená kompresorová technologie v poslední době ustupuje do pozadí a střídá ji modernější ultrazvuk. Své nezastupitelné místo si ovšem udržuje při zpracování hustých léčiv, na která dostačuje pouze její obrovský výkon a mechanický tlak.

  Rozprašovací výkon

  Velký význam skýtá rovněž rozprašovací výkon udávající, kolik léčiva je elektrické zařízení schopno pustit do dýchacích cest za jednu minutu. Obvykle se pohybuje v rozmezí od 0,25 do 2,25 ml/min. Jeho optimální hranice je zhruba od 0,5 do 1 ml/min.

  Luxusnější přístroje disponují možností nastavení, s jejíž pomocí si můžete sami určit požadovaný výkon podle vlastních potřeb nebo časových možností.

  Velikost částeček

  Věděli jste o tom, že velikost částeček vstupujících do dýchacích cest má rozhodující vliv na jejich efektivitu? Každé onemocnění je jiné a vyžaduje trochu jinou péči. Drobnější částičky menší než 5 mikrometrů jsou určeny pro léčbu astmatu, neboť snadno proniknou do všech zákoutí dýchacích cest. Naproti tomu nad úrovní 10 μm zase efektivněji vyléčí nos, nosohltan a všechny ostatní širší trubice.

  Obecně platí, že všechna zařízení s výjimkou parních jsou schopny vytvářet i malé částice. Lze je tak používat univerzálně pro léčbu prakticky všech onemocnění. Výrobci tento parametr obvykle uvádějí v rozpětí hodnot případně jako tzv. střední velikost částic. Na jeho základě zjistíte nejběžnější produkovaný rozměr částeček léčivé látky.

  Inhalátory recenze

  Objem zásobníku

  Pro jednu dávku standardně nepotřebujete více než 7 mililitrů léčiva. Pacienti se závažným stupněm onemocnění by se měli poohlédnout po přístroji s dostatečně velkým zásobníkem. Jedině s jeho pomocí nebudou nuceni opakovat proces inhalace dvakrát. Maximum se pohybuje okolo 12 mililitrů a velikost nádoby nemá pražádný vliv na další vlastnosti přístroje kromě jeho ceny.

  Hlučnost

  Nechcete svou léčbou rušit ostatní osoby v městské hromadné dopravě, kanceláři nebo škole? Zvolte model vyznačující se nízkou mírou hluku. Standardně se pohybuje okolo 45 dB, zejména starší produkty však jsou až o 20 decibelů silnější. Obecně platí, že nejvíce při práci uslyšíte mechanické kompresory, naproti ultrazvuková technologie pokročila tak daleko, že je prakticky nezřetelná.

  Funkce a příslušenství

  Možná se teď sami sebe tážete, jaké asi doplňky byste měli očekávat u zdravotní pomůcky? Mnoho jich není, přesto existují. Základem je možnost regulace velikosti částic a průtoku vzduchu do plic.

  Kupujete-li inhalátor dítěti, zvolte ze široké škály dětských nástavců a doplňků, díky nimž je pro malého človíčka všechno snesitelnější. Nástavec navíc může posloužit jako odsávačka hlenů. Vyplatí se také, je-li inhalace možná kromě úst také nosem či pomocí praktické masky.

  Nejprodávanější inhalátory dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články