ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší čističky vzduchu 2021 – Test a návod jak vybrat

Datum 17.4.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Stále více a více z nás bojuje s nejrůznějšími alergiemi. Když se k tomu všemu přidají prachy, které doprovázejí život v rušných velkoměstech stejně jako na vesnicích, mohou se problémy nepříjemně stupňovat. Právě proto se trh v poslední době zaplnil nejrůznějšími čističkami vzduchu, jejichž úkolem je nás těchto nepříjemností zbavit.

V tomto článku vám představíme nejlepší čističky vzduchu a poskytneme základní tipy pro výběr, abyste se při koupi neztratili.

Nejlepší celkově

Skvělá čistička se zvlhčovačem a ionizátorem, která má řadu funkcí, je tichá a vzduch čistí přes několik filtrů.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Účinná čistička s HEPA filtrem, vhodná i do větších prostorů. Jako bonus dobře vypadá a má ovládání přes aplikaci.

Nejlepší levná (do 4 000 Kč)

Nejlepší levná čistička vzduchu. Nenabízí sice moc vychytávek, ale zaručí kvalitně vyčištěný vzduch.

1Nejlepší čističky vzduchu

Recenze: SHARP KC D40EUW – chytrá čistička vzduchu se zvlhčovačem a ionizátorem

Nejlepší čistička vzduchu SHARP KC D40EUW test a recenze Pro náročné

Vzduchový výkon: 216 m3/hod. | Typ filtrace: HEPA filtr, vodní filtr, karbonový filtr a předfiltr | Hmotnost: 7,9 kg | Hlučnost: 23 dB | Rozměry: 61,5 × 39,9 × 23 cm | Ionizátor: ano | Přibližná cena: 10 000 Kč

Klady
 • Čistička, zvlhčovač i ionizátor
 • Auto mód pro lepší kvalitu vzduchu a proti plísním
 • Tichý chod
 • HEPA filtr, vodní filtr, karbonový filtr a předfiltr
 • Množství různých chytrých funkcí
Zápory
 • Vyšší cena

SHARP KC D40EUW je čistička vzduchu, která je vhodná pro uživatele, jež nechtějí dělat žádné kompromisy. Patří mezi jedny z nejlepších domácích přístrojů, jaké koupíte. Ve své výbavě má HEPA filtr, vodní filtr, karbonový filtr a předfiltr na největší nečistoty. Čistí vzduch, dokáže z něj odstranit prach, roztoče, alergeny, nepříjemné pachy, bakterie a až 99 % virů. Navíc funguje jako zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem a má v sobě ionizátor.

Čistička má tři rychlosti a díky automatickému režimu sama vyhodnocuje data ze snímačů čistoty, vlhkosti a teploty vzduchu. Nastaví pak optimální chod pro lepší kvalitu prostředí a zamezení vzniku plísní. SHARP KC D40EUW se hodí pro místnosti o ploše až 91 m3, kde dokáže vzduch přefiltrovat až čtyřikrát za jednu hodinu a odsaje ho i za nábytkem. Ve výbavě má chytré funkce jako časovač nebo indikátor výměny filtru.

Velkou předností SHARP KC D40EUW je velice tichý chod. Hlučnost 23 dB patří mezi nadprůměrně nízké. Objem nádržky na vodu je dostatečných 2,5 litru. Celé zařízení váží 7,9 kg a měří 615 x 399 x 230 mm.

Recenze: Xiaomi Mi Air Purifier 3H – účinná čistička vzduchu s HEPA filtry i do větších prostorů

Nejlepší čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier 3H test a recenze Zlatý střed

Vzduchový výkon: 380 m3/hod. | Typ filtrace: trojitý HEPA | Hmotnost: 4,8 kg | Hlučnost: 64 dB | Rozměry: 24 × 24 × 52 cm | Ionizátor: ne | Přibližná cena: 3 500 Kč

Klady
 • Trojitý účinný filtr
 • I do větších místností
 • Měří parametry vzduchu na OLED displeji
 • Ovládání přes aplikaci
 • Hezký design
Zápory
 • Větší hlučnost
 • Jen HEPA filtry (k účinnosti však stačí)
 • Nemá ionizátor

Další čističkou vzduchu v našem srovnání je Xiaomi Mi Air Purifier 3H. Jedná se o velice zajímavého pomocníka, který se díky schopnosti vyčistit až 6 333 litrů vzduchu za minutu hodí i pro větší prostory o rozměrech až 126 m². Své uplatnění tak najde nejen v domácnosti, ale i v komerčních prostorách. V případě umístění do kanceláře, ložnice nebo na jiné místo, kde chcete mít klid, si však dobře rozmyslete jeho použití. V porovnání s různými zcela tichými čističkami vzduchu má Xiaomi Mi Air Purifier 3H hlučnost 64 dB. Nejedná se sice hluk, který by většinu lidí rušil, přesto je to vyšší hodnota, než bývá u čističek vzduchu zvykem. Naštěstí nabízí i tišší noční režim.

Tento model má na rozdíl od konkurence jen jeden typ filtru a to HEPA. Ten je zato třívrstvý a velice účinný. Zbaví vzduch alergenů, virů, prachu, pylů, plísní a roztočů, ale také kouře a nepříjemných zápachů. Díky OLED displeji můžete sledovat kvalitu vzduchu i jiné parametry jako teplotu a vlhkost. Samozřejmě zobrazuje i použité funkce a připojení k Wi-Fi. Přes něj je možné čističku spárovat s aplikací Mi Home a používat s Google Assistant nebo Amazon Alexa.

Čistička vzduchu Xiaomi má hezký a jednoduchý design. Díky svému tvaru dokáže nasávat vzduch ze všech stran. Je energeticky šetrná – nespotřebuje více než 1 kWh za den. Ve výbavě má časovač, ale nenajdete zde ionizátor – jeho absenci si nahrazuje velkým výkonem.

Recenze: Ionic-CARE Triton X6 – nejlepší levná čistička vzduchu

Nejlepší čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 stříbrná test a recenze Levný základ

Vzduchový výkon: 65 m3/hod. | Typ filtrace: elektrostatická | Hmotnost: 3,1 kg | Hlučnost: 8 dB | Rozměry (v/š/h): 75 x 25 x 25 | Ionizátor: ano | Přibližná cena: 3 300 Kč

Klady
 • Elegantní vzhled
 • Tichý chod
 • Vysoká účinnost
 • Snadná údržba
 • Velmi nízká hmotnost
Zápory
 • Příliš výrazné provozní LED diody
 • Nemožnost nastavení intenzity práce
 • Chybějící madlo

I poslední model Ionic-CARE patří mezi ty nejlepší a zákazníky a časem ověřené čističky vzduchu. Za relativně nízkou cenu nabízí skvěle provedenou práci.

Hlavní devízou produktu je opravdu tichý chod, jelikož intenzita hluku 8 dB se pohybuje na hranici slyšitelnosti. Není tak problém mít přístroj puštěný celou noc, aniž by došlo k narušení spánku. Potěší také velmi povedený design, díky němuž je možné čističku umístit prakticky kamkoliv. Třešničkami na dortu jsou pak jednoduchá údržba elektrostatického filtru a nízká hmotnost, která zaručuje skvělou mobilitu modelu.

Chyby se pohybují spíše v oblasti kosmetických. Nepotěší výrazně svítivé LED diody, které mohou vadit při usínání. Chod stroje je ovládán jediným tlačítkem a není možné tak regulovat jeho činnost dle rozměrů místnosti. Drobnou vadu na kráse pak představuje také absence madla, která ovšem příliš nebolí vzhledem k výše zmíněné nízké váze pomocníka.

Celkově se jedná o opravdu kvalitně provedený čistič za rozumnou cenu, který potěší každého uživatele, který nevyžaduje od své čističky nic jiného než kvalitně vyčištěný vzduch.

2Nejprodávanější čističky vzduchu dle Heureky

3Jak správně vybrat čističku vzduchu?

Nejdůležitějšími kritérii, která zásadně ovlivňují výběr té správné čističky vzduchu, jsou typ filtrace, objem místnosti a vzduchový výkon. Značný význam samozřejmě mají také hlučnost produktu, životnost filtrů a způsob jejich výměny, případně hmotnost a designové provedení jednotlivých modelů. Pro výběr těchto spotřebičů představuje také cena důležitý faktor, nejen z praktického hlediska, ale také pro její významný vliv na celkovou funkčnost přístroje.

ChytrýVýběr radíChytrýVýběr radí

S dýcháním také velmi pomůžou kyslíkové koncentrátory. Tento přístroj, kyslíkový koncentrátor, dokáže velmi rychle a efektivně zvednout hladinu kyslíku v krvi a to bez pomoci jakékoliv kyslíkové láhve.

Typ filtrace

Vzhledem k tomu, že vzduch obsahuje celou řadu nejrůznějších nečistot, od prachových částic až po alergeny a jedovaté plyny, je vhodnější při výběru zvolit spotřebič, který v sobě kombinuje několik filtračních tělísek. Ta jsou schopna posbírat většinu těchto částic a zajistit tak opravdu „čistý vzduch“.

Základ tvoří HEPA filtry, které jsou schopné sesbírat až 99% všech prachových částic. Časté bývají také vodní tělíska, která zároveň vzduch zvlhčí a tím odstraní přebytečné bakterie a viry. Velmi zdatným pomocníkem je také tzv. ionizátor, urychlující tvorbu shluků prachových částic, které je následně čistič schopen odstranit.

Následující tabulka poskytuje přehledný rozpis těch nejčastějších filtrů a jejich účinnost dle typu nečistot:

Typ filtru Efekt
HEPA filtr Odstranění pylů, prachů, chlupů, účinnost 99,97%
Uhlíkový filtr Filtrace pachů
Prachový předfiltr Předčištění vzduchu od prachu – ochrana HEPA filtru před zanesením
Elektrostatický filtr Magnetické čištění – není nutná výměna, mírně nižší účinnost než HEPA
UV lampa Čištění vzduchu od bakterií a virů
Ionizátor Urychlení shlukování prachových částic pro účinnější odstranění
Plasma filtr Dodatečné odstranění všech částic a profiltrování vzduchu

Objem místnosti a vzduchový výkon

Vzduchový výkon se udává v m3 vzduchu, které je přístroj schopen profiltrovat za jednu hodinu. Obecně platí, že výkon spotřebiče by měl být minimálně 1,5x vyšší než je objem místnosti. V případě, že je vyžadováno opravdu precizní čištění, kupříkladu v místnostech pro alergiky, stoupá tento poměr až k hodnotám minimálně 2x vyšším.

V momentě, kdy je vzduchový výkon nižší, než kubatura místnosti, efekt se neprojeví a pouze dochází ke zbytečné spotřebě energie a zanášení filtrů.

Hlučnost

Jelikož k filtraci vzduchu dochází nejčastěji v noci, je vhodné se poohlédnout po takových modelech, jejichž hluk neruší při usínání či dokonce nebudí ze spánku. V současné době se na trhu vyskytují přístroje s hlučností okolo 50 dB při maximálním výkonu, která se snižuje spolu s klesající intenzitou činnosti. Pro bezproblémový spánek je ideální maximální hluk okolo 30 dB.

Následující video nabízí zajímavé srovnání hlučnosti čističky vzduchu v rozmezí 40 – 70 dB a porovnání s hlukem vysavače:

Životnost filtrů a způsob výměny

Při výběru čistícího favorita je dobré také zjistit, jak často je potřebné filtry měnit a za jakou cenu se tyto výměnná zařízení prodávají. Výrobci obvykle uvádějí standardní dobu životnosti jednotlivých filtrů, avšak ta je samozřejmě výrazně ovlivněna intenzitou užívání a mírou znečištění vzduchu v místnostech.

Zároveň je vhodné hledat spotřebiče od zavedených značek, jejichž příslušenství je dobře dostupné. Nic totiž nenaštve více, než když se zanese filtr uprostřed sezóny alergií. Svou roli sehrává také jednoduchost výměny, filtry by měly být pokud možno co nejdostupnější tak, aby byla jejich případná výměna co nejrychlejší a snadná i pro nezkušené uživatele.

Hmotnost a rozměry

Kvůli tomu, že se produkty velmi často přesouvají z místa na místo, je výhodnější vybírat modely, které jsou lehké, případně jsou opatřeny kolečky pro bezpečný přesun. Rozměry by zároveň měly být takové, aby přístroj svou velikostí nebránil přístupu vzduchu do místnosti.

Designové provedení

Čistič vzduchu se po svém zakoupení stává nedílnou součástí každé místnosti. Proto je vhodné vybírat model tak, aby ladil s nábytkem, případně celkovým designem místnosti. Klasické bílé provedení skvělé zapadne ke světlému nábytku, zatímco provedení ve stylu imitace kovů najde své využití v moderních domácnostech.

Cena

Ačkoliv toto kritérium nebývá uváděno nikdy, jelikož se s ním tak nějak počítá jako se základem, v tomto konkrétním případě bylo záhodno jej zmínit. Příliš levné čističky vzduchu klamou, jelikož sice nečistoty ve vzduchu zneutralizují, avšak nezlikvidují. Ty tak, ač omezeným způsobem, působí dále. Proto je výhodnější vybrat spíše modely, které spadají do průměrných cenových relací.

Nejprodávanější čističky vzduchu dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články