Pravidelné saunování přináší hned několik pozitivních vlivů na náš organismus. Jak v takovém případě postupovat při jejím výběru? V tomto článku vám poskytneme průvodce výběrem finské sauny. Zároveň se dozvíte, jaké konkrétní modely doporučujeme. Na první příčce našeho srovnání se umístila venkovní finská sauna Karibu Skrollan, která nabízí dostatek místa včetně předsíně. Druhou příčku poté obsadila skvělá finská sauna do bytu Karibu Bodin.
Ideální venkovní sauna na zahradu. Nabízí 2 prostorná lehátka a samostatnou předsíň pro následný relax.
Skvělá volba do interiérů. Konstrukci vévodí smrkové dřevo a sauna nabízí prostor pro dvě osoby.
Kompaktní rozměry a příznivá cena. Tato finská sauna se hodí zejména do menších interiérů.
Nejlepší finská sauna
Recenze Karibu Skrollan 1 – venkovní finská sauna s předsíní
Typ: venkovní | Počet osob: 2 | Materiál lavic a příslušenství: osikové dřevo | Materiál konstrukce: severský smrk | Včetně kamen: ne | Typ posezení: 2 lehátka
- Včetně předsíně pro relaxaci
- Kvalitní přírodní dřevo
- 2 prostorná lehátka
- Moderní design
- Součástí nejsou kamna
- Náročnější stavba
Pokud si chcete pořídit venkovní finskou saunu na zahradu, symbolizuje skvělou volbu Karibu Skrollan 1. Tato sauna je dodávána v rozloženém stavu a její montáž vám proto nějakou chvíli zabere. Na druhou stranu se můžete těšit na moderní provedení v čele s kvalitní konstrukcí ze severského smrku. Vnitřní část sauny je poté tvořena odolným přírodním osikovým dřevem. Těšit se můžete na dvě prostorná lehátka, na kterých si užijete relaxaci na maximum.
Sauna je vzhledem ke svým rozměrům ideální volbou pro dvě ležící osoby. Pokud se rozhodnete pro sezení, vejdou se do ní i 4 lidé. Součástí stavby je i menší předsíň, kterou využijete pro následnou relaxaci po saunování. Počítat je třeba se skutečností, že součástí dodávky nejsou kamna. Ty si proto vyberete samostatně podle svých individuálních požadavků.
Recenze Karibu Bodin – nejlepší finská sauna do interiéru
Typ: vnitřní | Počet osob: 2 | Materiál lavic a příslušenství: smrkové dřevo | Materiál konstrukce: severský smrk | Včetně kamen: ne | Typ posezení: 2 lehátka
- Kvalitní přírodní dřevo
- 2 prostorná lehátka
- Moderní design
- Kompaktní rozměry do interiéru
- Skvělé tepelně-izolační vlastnosti
- Součástí nejsou kamna
- Nemá vlastní podlahu
Do interiéru vašeho domu nebo bytu se bude skvěle hodit finská sauna Karibu bodin. Na první pohled vás zaujme svými kompaktními rozměry, díky kterým se skvěle vejde téměř do každého interiéru. Konstrukci vládne severský smrk, lavice a příslušenství je poté zhotoveno ze smrkového dřeva. Tato sauna se může pochlubit skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi, o které se stará tepelná izolace v podobě minerální vlny.
Použité celoskleněné dveře jsou zhotoveny z kouřově šedého bezpečnostního skla s antracitovou rukojetí. Sauna nemá vlastní podlahu a je proto nutné ji umístit do místnosti s odpovídající podlahovou krytinou. Součástí dodávky nejsou kamna, ty si lze tedy vybrat dle vlastních potřeb. Uvnitř se nachází dvě prostorná lehátka, na která si můžete pohodlně lehnout a užít si relaxaci na maximum.
Recenze Karibu Sandra – finská sauna do bytu s kompaktními rozměry
Typ: vnitřní | Počet osob: 2 | Materiál lavic a příslušenství: smrkové dřevo | Materiál konstrukce: severský smrk | Včetně kamen: ne | Typ posezení: 2 lehátka
- Kvalitní přírodní dřevo
- 2 prostorná lehátka
- Moderní design
- Kompaktní rozměry do interiéru
- Příznivá cena
- Součástí nejsou kamna
- Nemá vlastní podlahu
Pokud hledáte kompaktní finskou saunu do interiéru za příznivou cenu, doporučujeme Karibu Sandra. Ta je vzhledem ke svým rozměrům ideální volbou pro dvě osoby, jelikož uvnitř najdete dvě pohodlná lehátka. Celá sauna je vyrobena ze dřeva severského smrku v přírodním provedení. Vstupovat do ní budete prostřednictvím celoskleněných dveří, které jsou zhotoveny z kouřového bezpečnostního skla o šířce 8 mm.
Stejně jako u předchozího modelu, i v tomto případě je třeba pamatovat na to, že sauna nemá vlastní podlahu. Z toho důvodu je důležité ji umístit do místnosti s odpovídající podlahovou krytinou (ideální je dlažba). Součástí sauny zároveň nejsou kamna. Dokoupit si k ní můžete volitelně LED osvětlení. Ideální je tuto saunu opatřit kamny o výkonu 3,6 nebo 9 kW.
Recenze sudové sauny Baumax – finská sudová sauna na zahradu včetně malé terasy
Typ: venkovní | Počet osob: 2-3 | Materiál lavic a příslušenství: smrk | Materiál konstrukce: smrk, bitumenový šindel | Včetně kamen: ne | Typ posezení: 2 lavice
- Efektní design
- Kvalitní přírodní dřevo
- Kulatý tvar usnadňuje cirkulaci vzduchu
- Střecha s pevným šindelem
- Součástí nejsou kamna
- Vyšší pořizovací cena
Tato finská sauna Baumax se pyšní jedinečným sudovým provedením. Díky tomu se můžete těšit na opravdu efektní design, který se bude na vaší zahradě vyjímat. Kromě toho má kulatý tvar jednu nespornou výhodu, usnadňuje totiž cirkulaci horkého vzduchu uvnitř. Uvnitř najdete dvě prostorné lavice, které jsou určeny pro pohodlný odpočinek dvou ležících osob. Pokud ale budete sedět, vejde se dovnitř více lidí.
Navíc tato sauna nabízí praktickou malou terasu s lavičkami, kde si můžete užít odpočinek po saunování a skvěle se osvěžit. O diskrétnost a bezpečnost během saunování se starají dřevěné dveře s tvrzeným sklem. Střecha sauny je pokryta kvalitním šindelem. Počítat je třeba s o něco vyšší pořizovací cenou.
Nejprodávanější finské sauny
Jak vybrat finskou saunu
Finská sauna v sobě skrývá spoustu výhod. Pravidelné saunování posílí vaši imunitu a vám se snáze vyhnout případné nemoci. Zároveň se díky domácím saunám budete moct relaxaci oddat, kdykoliv budete chtít, a to bez nutnosti dojíždět do nejbližšího wellness centra. A jak tedy postupovat při výběru vlastní finské sauny?
Co je finská sauna
Finská sauna je právem považována za úplně původní druh sauny. Jedná se přitom o kabinu nebo místnost různé velikosti, která je ve vnitřní části obložena dřevem. Součástí mohou být buď saunová kamna na dřevo nebo elektrická kamna do sauny. Samotné saunování v tomto druhu sauny je velmi intenzivní a pro tělo náročné. Vnitřní teplota ve finské sauně se totiž pohybuje zhruba od 80 do 100 °C. Proto se obecně doporučuje pobývat v této sauně kratší dobu a následně se co nejdříve zchladit.
Rozdíl mezi finskou saunou, infrasaunou a dalšími typy
Sauny se dělí hned do několika typů. Pro každou z těchto variant je přitom charakteristické něco trochu jiného.
Finskou saunu jsme si již popsali výše. Oproti infrakabině se můžete těšit na rychlejší nástup pocení a později i zvýšení tělesné teploty (zhruba na 38 °C). Taková tělesná teplota dá mozku znamení, aby začal uvolňovat specifické protilátky (jako když jste nemocní). A tímto způsobem se zahájí ozdravné procesy.
Infrasauna pro tvorbu tepla používá účinky infračerveného záření. Tyto zářiče přitom prakticky neohřívají okolní vzduch, ale výhradně předměty a osoby (tedy vás). Infrasauny bývají zpravidla snesitelnější variantou pro ty, pro které je pobyt ve finské sauně příliš náročný. Teplota zde nepřesahuje 50 °C a vaše tělo se zde tedy tolik neprohřeje.
Parní sauny (často označované také jako Turecké lázně) pracují s přítomností páry. Počítat je tedy třeba se 100 % vlhkostí, která se v parní kabině nachází. Náklady na výstavbu parní sauny jsou také zpravidla vyšší než v případě finské sauny. Díky páře dochází ke skvělému uvolnění dýchacích cest. Vnitřní teplota nebývá tak vysoká jako ve finské sauně.
Bio sauna je v podstatě typem finské sauny, ze které vychází. Zdejší teplota je ale nižší, aby pobyt v této sauně lépe zvládli i lidé, kteří například trpí kardiovaskulárními problémy. Teplota se pohybuje kolem 60 až 70 °C, na druhou stranu vlhkost zde bývá vyšší než ve finské sauně.
Solná sauna je určena pro ty, kteří si nelibují ve vysokých teplotách. Vnitřní teplota se totiž pohybuje jen kolem 50 °C. Vzduch je zde prosycen minerály ze soli a jedná se o ideální volbu pro ty, které trápí dýchací problémy, astma či ekzémy.
Jak funguje finská sauna
Princip fungování finské sauny spočívá v nepřímém působení tepla na lidské tělo. Integrovaná horká kamna ohřívají vzduch v sauně, který následně ohřívá naši pokožku. Přes pokožku poté dochází k prohřátí celého těla. V závislosti na velikosti kabiny trvá předehřátí finské sauny zhruba 30 až 90 minut.
Jak velkou saunu zvolit
Podle odborníků by každý člověk měl mít v sauně k dispozici aspoň 1,4 m3. Přičemž je třeba myslet na to, aby na lavicích bylo dostatek prostoru pro to, aby si každá osoba mohla bez problémů lehnout. To znamená, že každý člověk by měl mít na lavici prostor o délce aspoň 2 metry. Touto jednoduchou poučkou se tedy při výběru můžete řídit a zohlednit, kolik osob žije ve vaší domácnosti a kolik lidí se tedy typicky bude v jeden moment saunovat.
Jaké kameny zvolit do saunových kamen
Do saunových kamen je třeba vybrat takové kameny, které jsou k tomuto účelu určeny. U kamenů, u nichž neznáte jejich minerální složení, může docházet k uvolňování látek negativně působících na náš organismus. Nejčastěji se přitom u saunových kamen používá olivín.
Pamatujte na to, aby byl mezi jednotlivými kameny dostatečně velký prostor pro to, aby mezi nimi mohl volně proudit vzduch. Kameny lze polévat vodou v momentě, kdy sauna dosáhne své provozní teploty.
Jak se starat o finskou saunu
Pokud si finskou saunu pořídíte, je třeba myslet na její pravidelnou údržbu. Tu byste přitom měli provádět aspoň jednou měsíčně. Dřevo je třeba umýt čisticím prostředkem s dezinfekčními účinky. Následně je vhodné na dřevo nanést vrstvu parafínového oleje, který poslouží jako ochrana před vlhkostí a špínou.
Nezapomínejte také při nepoužívání sauny pravidelně větrat, abyste předešli vzniku zatuchlého zápachu. Vlhké a teplé prostředí zároveň může být příčinou vzniku plísní.
Jaké doplňky si do finské sauny pořídit
Řada finských saun se prodává včetně praktického příslušenství. Pokud tomu tak není, můžete si jej podle svých potřeb volitelně pořídit. A o jaké příslušenství se jedná a s čím vám pomůže?
- Přesýpací hodiny budou měřit váš čas strávený v sauně. Zpravidla jsou dělány tak, aby šly snadno připevnit na stěnu a dokázaly změřit 15 minut.
- Kamna do sauny symbolizují nepostradatelné vybavení. Vybírat můžete z elektrických nebo dřevěných variant.
- Teploměr vám prozradí, na jakou teplotu je sauna aktuálně vytopená.
- Vědro slouží k tomu, abyste si do něj nalili vodu a případně do ni přidali aromatické oleje. Vodou z vědra poté můžete polévat saunová kamna, zvýšit zde vlhkost a zároveň přispět k aromaterapii.
- Aroma oleje si vyberte podle svých preferencí. Na trhu je k dostání mnoho variant, které jsou přímo určeny pro saunování. Oblíbené jsou zejména ty na bázi citronu, pomeranče, skořice, eukalyptu či rozmarýnu. Nebojte se ale experimentovat.
Proč se saunovat
Důvodů, proč se pravidelně saunovat, existuje hned několik. V prvé řadě tímto způsobem posilujete své srdce. Sauna pomáhá z dlouhodobého hlediska snižovat krevní tlak, což pozitivně ovlivňuje celkové zdraví. V rámci saunování se rovněž otužujete (při ochlazování), což má vliv na zvýšení imunity.
Pravidelná relaxace v sauně pomáhá člověku lépe zvládat každodenní stres, úzkosti i napětí. Sauna také podporuje tvorbu kolagenu a přispívá k omlazení a zpevnění pokožky. Vaše pleť bude na dotek hebčí a zároveň z ní odplavíte případné toxiny. Sauna je vhodná rovněž pro profesionální i amatérské sportovce. Po sportovním výkonu dojde zásluhou sauny k rychlejší regeneraci a snížení bolesti svalů po zátěži.
Často skloňovanou výhodou je rovněž finská sauna a hubnutí. Ztráta váhy po saunování je ale primárně způsobena ztrátou určitého množství tělesných tekutin prostřednictvím výrazného pocení.
10 tipů, jak na správné saunování
- Před saunováním nejezte těžké jídla. Dodržujte dostatečný pitný režim, a to i v průběhu saunování.
- Před vstupem do sauny se osprchujte a důkladně osušte.
- Při pobytu v sauně používejte prostěradlo nebo ručník, kterým podložíte celé své tělo.
- Do sauny vstupujte nazí.
- Délku pobytu v sauně vždy přizpůsobte své aktuální kondici a fyzickému rozpoložení. Ve finské sauně je obvykle běžné strávit 5 až 15 minut.
- Během saunování můžete pokožku těla masírovat speciálními pomůckami. Jedná se například o masážní hlavice, sisalové rukavice nebo speciální metličky.
- Po opuštění sauny se osprchujte vlažnou vodou. Následně se zchlaďte. Ke zchlazení organismu může posloužit studená sprcha, ochlazovací bazének nebo vědro naplněné studenou vodou.
- Po zchlazení si odpočiňte na lehátku a doplňte tekutiny ztracené při pocení.
- Cyklus prohřátí a zchlazení několikrát zopakujte podle vlastní potřeby. Nezapomeňte si rovněž odpočinout.
- Saunování se vyvarujte v případě, kdy jste nachlazeni, unavení, hladoví, žízniví, máte kožní problémy nebo kardiovaskulární potíže.
Kde koupit finskou saunu
Domácí i venkovní finskou saunu nejlépe seženete v obchodech, které se na tento typ produktů specializují. Doporučit lze například eshop Svářecky-obchod.cz. Na své si přijdete také v internetovém obchodu Marimex, který se specializuje nejen na sauny, ale i na bazény a jejich příslušenství.
Nejoblíbenější značky finských saun
Mezi nejpopulárnější značky domácích finských saun lze bezpochyby zařadit značku Karibu, což je německý výrobce dřevostaveb a dalších produktů, které se dřevem úzce souvisí. Neméně oblíbené jsou poté produkty české značky Marimex, která se specializuje i na typické nadzemní bazény. A na své si přijdete i u již zmíněné značky Baumax.
Cena finských saun
Cena finských saun se obecně pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun. Ty nejdražší modely přitom seženete i za částky přesahující sto tisíc korun. Většina modelů pro 2 až 3 osoby se nicméně svou cenou pohybuje kolem 50 000 Kč. Modely pro 4 a více osob poté obecně začínají zhruba na 70 000 Kč.
Většina výrobců nabízí sauny bez saunových kamen a k pořizovací ceně je proto třeba přičíst i cenu za toto nepostradatelné vybavení.
Diskuse u článku