ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Zahrada

Saunová kamna

13. 6. 2023 aktualizováno

Pokud si pořídíte domácí finskou saunu, neobejdete se bez saunových kamen. Ale jaký výkon s ohledem na rozměry vaší sauny zvolit? Jaké výhody a nevýhody s sebou přináší elektrická kamna do sauny a saunová kamna na dřevo? Právě na to se zaměříme v tomto článku a provedeme vás výběrem tímto podstatným saunařským vybavením. Vítězem našeho srovnání se staly saunová kamna Karibu 9 kW, která zaujmou externím digitálním ovladačem a vysokým výkonem. Druhá příčka našeho seznamu poté patří saunovým kamnům Harvia Cilindro PC90, která jsou ideální volbou v případě, kdy chcete kamna do sauny často polévat vodou.

Špičková kvalita

Kvalitní elektrická kamna s moderním designem a externí řídící jednotkou.

Skvělý poměr cena/výkon

Díky vysokému provedení kamen se vejdou i do menší sauny.

Nízká cena

Kompaktní rozměry a nízký výkon. Skvělá volba do menších saun.

Nejlepší saunová kamna

Recenze Karibu 9 kW – elektrická saunová kamna s externím digitálním ovladačem

Elektrická saunová kamna Karibu Pro náročné

Typ: Elektrická | Výkon: 9 kW | Termostat: 10 až 100 °C | Včetně saunových kamenů: Ano (18 kg) | Rozměry: 41 × 50 × 37 cm

Klady
 • Vysoký výkon
 • Externí ovládací jednotka
 • Moderní design
 • Rychlé vyhřátí sauny
 • Včetně saunových kamenů
Zápory
 • Vyšší cena

Pokud při pořízení saunových kamen nechcete činit žádné kompromisy, můžete se rozhodnout pro saunová kamna s regulací teploty Karibu. Ta se mohou pochlubit vysokým výkonem 9 kW, díky čemuž si poradí s vytopením nejen menších, ale i větších saun. Pro lepší představu dokáží saunu vytopit na 100 °C přibližně za 15 až 20 minut u menších saun a za zhruba 30 až 35 minut u větších saun.

Využít můžete externí ovládací jednotku, kterou je možné umístit přesně tam, kam budete potřebovat. Prostřednictvím ovládání lze regulovat také světlo. Tato saunová kamna 9 kW se dodávají včetně 18 kg saunových kamenů. Ty tedy není třeba dokupovat. Počítat je třeba s vyšší pořizovací cenou, která se však s ohledem na perfektní výkon a bezproblémový provoz vyplatí.

Recenze Harvia Cilindro PC90 – kvalitní saunová kamna pro časté polévání vodou

Domácí saunová kamna Harvia Cilindro PC90 Zlatý střed

Typ: Elektrická | Výkon: 9 kW | Termostat: Ano | Včetně saunových kamenů: Ne | Rozměry: 32 × 32 × 93 cm

Klady
 • Pro časté polévání vodou
 • Dovnitř se vejde 80 kg kamenů
 • Integrovaný ovladač
 • Přírodní design
Zápory
 • Kameny je nutné dokoupit zvlášť

Pokud jste zvyklí v sauně kamna často polévat, možná vás zaujme právě model Harvia Cilindro PC90. Tato saunová kamna jsou výkonná a zároveň vysoká, díky čemuž umožňují pohodlné použití nejen ve větších, ale i v malých saunách. Právě velká plocha kamenů přitom zvyšuje intervaly polévání vodou a vy si v sauně snadno nastolíte příjemně vlhké prostředí. Do zásobníku se vejde až 80 kg saunových kamenů. Kameny v horní části kamen se přitom zahřívají rychleji než ty umístěné ve spodní části. Při polévání tak můžete ovlivňovat rychlost vypařování vody.

Ovládání kamen je umístěno na plášti a teplotu si snadno nastavíte prostřednictvím otočného termostatu. Nevýhodou je skutečnost, že saunové kameny je nutné dokoupit zvlášť. Výsledná cena za pořízení těchto kamen se tedy ještě o něco zvýší.

Recenze LanitPlast Harvia –⁠ ideální saunová kamna pro malé sauny

Recenze LanitPlast Harvia – ideální saunová kamna pro malé sauny Levný základ

Typ: Elektrická | Výkon: 3,6 kW | Termostat: 50 až 80 °C | Včetně saunových kamenů: Ano (20 kg) | Rozměry: 34 × 20 × 64 cm

Klady
 • Příznivá cena
 • Dodání včetně saunových kamenů
 • Kompaktní rozměry
 • Integrovaný ovladač
Zápory
 • Vytopí pouze malé sauny

Saunová kamna LanitPlast Harvia jsou skvělou volbou především do malých saun. Elektrická kamna do sauny jsou vyrobena z ocelového pozinkovaného plechu a disponují prostorem pro nasypání saunových kamenů. Součástí balení je přitom hned 20 kg saunových kamenů, které můžete využít. Tento model najde uplatnění u malých saun i vzhledem k tomu, že se pyšní kompaktními rozměry. Pokud vezmeme v úvahu jeho výkon, doporučujeme jej použít spíše ve vnitřních saunách, nikoliv venkovních.

Saunová kamna disponují integrovaným termostatem, pomocí kterého si lze nastavit teplotu v rozmezí od 50 do 80 °C. Využít můžete odložený časovač na 1 až 8 hodin. Předností je rovněž rychlá a jednoduchá montáž a elegantní design, který kamnům vévodí. Počítat je třeba s faktem, že prostřednictvím kamen nelze ovládat osvětlení.

Nejprodávanější finské sauny

Jak vybrat saunová kamna

Pokud si pořídíte domácí saunu, čeká vás výběr saunových kamen. Jak vybrat taková, se kterými budete plně spokojeni? A jaké varianty jsou vlastně na trhu k dostání?

Elektrická kamna do sauny vs. saunová kamna na dřevo

Saunová kamna se v zásadě dělí na dvě varianty –⁠ elektrická a na dřevo. Většina osob se přitom při pořízení přiklání k elektrické variantě. Jaké výhody se s oběma typy pojí?

Elektrická kamna do sauny se roztopí mnohem rychleji. Jejich teplotu lze zároveň regulovat elektronicky, mnoho modelů lze navíc ovládat pomocí dálkového ovládání. Nemusíte si dělat starosti s tím, abyste měli dostatek dřeva a topení je tak zcela bez námahy. Zároveň tato varianta zpravidla zabere méně místa a bývá zhotovena v moderním designu. Elektrická saunová kamna slibují provoz bez prakticky jakékoliv údržby. Po čase může vyžadovat výměnu jen topná tyč (respektive topná spirála).

Oproti tomu saunová kamna na dřevo zvýší vaše celkové finanční náklady na vybudování sauny. Zakomponovat zde totiž budete muset komín. Před každým saunováním dále budete muset provést několik kroků. Tak například je třeba kamna do sauny pravidelně vymést, připravit je na zátop a naštípat a nanosit dřevo. Během saunování dále budete muset průběžně přikládat. Na druhou stranu se ale budete moct těšit na efektní design kamen a uklidňující pohled na plápolající plamínky.

Jaký výkon saunových kamen zvolit

Abyste dokázali saunu vytopit na dostatečně vysokou teplotu, je třeba ji vybavit kamny s odpovídajícím výkonem. Výkon přitom nezáleží pouze na velikosti sauny, ale i na materiálu, ze kterého je vyrobena. Pokud se jedná o saunu ze dřeva, vystačíte si s nižším výkonem než u modelu, který disponuje prosklenou zdí. Stejně tak je třeba obecně zvolit vyšší výkon v případě venkovních saun, kde dochází k vyšším teplotním ztrátám.

Pro určení výkonu saunových kamen je nejprve třeba spočítat objem sauny. To znamená, že vynásobíte její šířku, výšku a hloubku. Pokud se například jedná o saunu o rozměrech 3 × 2 × 2,1 m, bude celkový objem činit 12,6 m3. V tomto případě budete potřebovat výkon kamen aspoň 9 kW.

V následující tabulce si můžete informativně prohlédnout, jaký výkon saunových kamen vybrat s ohledem na objem vaší sauny.

Výkon saunových kamen v kW Objem sauny v m3
3 3-5
4,5 4-6
6 6-8
7,5 7-10
9 9-14
12 14-18
15 18-25
18 24-30
21 24-34
24 35-40
27 40-50
30 50-65
36 65-75

Ovládání kamen do sauny

V případě saunových kamen na dřevo si s ovládáním nemusíte dělat žádné starosti. Teplotu uvnitř sauny totiž zvyšuje nebo snižujete podle toho, jak moc do kamen přikládáte. V případě elektrických kamen do sauny je ale situace odlišná. V tomto případě totiž můžete teplotu obsluhovat velmi pohodlně prostřednictvím speciální řídící jednotky.

Tuto ovládací jednotku je poté možné připevnit do vnitřní nebo vnější části sauny. U některých moderních saunových kamen se navíc setkáte s možností ovládání pomocí vašeho mobilního telefonu.

Náš tip

Poohlížíte se po domácí infrasauně? Přečtěte si náš článek, ve kterém vám poradíme tipy na konkrétní modely z nabídek e-shopů. 

K čemu slouží saunové kameny

Pokud jste již někdy saunu navštívili, pravděpodobně jste si všimli, že se na saunových kamnech nachází typické saunové kameny. Jejich úkol přitom spočívá v absorbování tepelné energie ze saunových kamen. Toto teplo následně postupným sáláním uvolňují do prostoru sauny. Díky kamenům tedy můžete částečně ušetřit za elektrickou energii, jelikož lze topidlo do sauny vypnout dříve a i poté si ještě užívat vzniklé teplo.

Dalším úkolem saunových kamenů je částečně zvýšit vlhkost uvnitř prostoru sauny. Rozpálené saunové kameny se totiž polévají vodou z vědra (často s obsahem esenciálních olejů). Voda se prakticky okamžitě při kontaktu s kameny promění v páru a tím pádem zvýší vlhkost uvnitř sauny.

Elektrická kamna do sauny

Design hraje roli

Při saunování se samozřejmě chcete cítit příjemně. S tím vám kromě jiného pomůže hezky zařízené prostředí sauny. Pokud patříte mezi fanoušky moderního designu, pravděpodobně vás více zaujmou elektrická kamna. U dřevěných saunových kamen se poté můžete těšit na možnost pozorování pravého ohně v průběhu vaší relaxace.

Kde saunová kamna koupit

Saunová kamna nejčastěji seženete v obchodech, které se specializují na sauny a s tím související příslušenství. Jedním ze skvělých e-shopů je například internetový obchod www.svarecky-obchod.cz. Určitou nabídku produktů nabízí také kamenné prodejny a e-shop Baumax.

Nejoblíbenější značky saunových kamen

Mezi populární značky saunových kamen lze zařadit především výrobce Harvia, který je známý prakticky po celém světě. Společnost vyvíjí nejen saunová kamna, ale i celé sauny a doplňkové příslušenství. Sáhnout můžete také po produktech značky Karibu.

Cena kamen do sauny

Cena saunových kamen se primárně odvíjí od jejich velikosti, potažmo celkového výkonu. Výslednou cenu dále ovlivňuje i způsob ovládání. Modely s integrovaným termostatem bývají zpravidla levnější než ty, u kterých lze ovládací jednotku instalovat například z vnější části sauny.

Obecně by se dalo říct, že nejlevnější elektrická kamna do sauny seženete za částku nepřesahující 10 000 Kč. Ostatní modely se poté cenově pohybují zhruba do 20 000 Kč. S podobnou cenou přitom můžete počítat i v případě kamen do sauny na dřevo.

Nejoblíbenější finské sauny

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (13 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář