ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší párty stany 2021 – Recenze zahradních stanů

Datum 8.6.2021 Odborná redakce Odborná redakce

Hledáte vhodný stan pro malé posezení na zahradě, oslavu svatby nebo firemní večírek? Skládací přístřešky jsou skvělou mobilní alternativou k trvalým pergolám a altánům. Přečtěte si recenze TOP 3 produktů a podívejte se do našeho průvodce pro výběr zahradního stanu.

Dobrou zprávou je, že nejlevnější hobby zahradní stan v našem výběru pořídíte již za cenu okolo 1 000 Kč. Pro náročné uživatele doporučujeme Zahradní stan Desetistěn, který je vhodný i pro profesionální využití v půjčovnách nebo na velké firemní akce, svatby a oslavy.

Nejlepší celkově

Velmi prostorný odolný a nepromokavý stan pro velké oslavy.

Nejlepší nůžkový stan

Profesionální nůžkový zahradní stan 3 x 6 m. Odolná konstrukce.

Nejlepší levný

Malý a dostupný zahradní stan, který vám zpříjemní menší oslavy.

1Nejlepší párty a zahradní stany

Recenze Zahradní stan Desetistěn – prostorný párty stan na svatby, festivaly a velké oslavy

Nejlepší zahradní stany hexagon test a recenze Pro náročné

Typ konstrukce: klasická (trubková) | Rozměry: 8,9 × 6,5 × 3,3 m | Hmotnost: 97 kg | Materiál plachty: polester| Gramáž plachty: 270 g/m² (střecha), 180 g/m² (stěny) | Počet bočnic v balení: 10 | Bočnice s okny: ano | Přibližná cena: 18 000 Kč

Klady
 • Velmi prostorný
 • Bočnice s okny v balení
 • Ochrana před deštěm
 • Elegantní design
 • Vysoká stabilita
Zápory
 • Vyšší hmotnost

Párty stan Desetistěn patří na trhu k těm největším, proto je ideální pro svatby, firemní večírky nebo festivaly. Dovnitř se pohodlně vejde větší počet osob a prostorný stůl. Navzdory rozměrům a použitým materiálům se cena ale udržela na rozumné úrovni. Stan používá voděodolnou plachtu z polyesteru s vysokým vodním sloupcem, která poskytne kvalitní ochranu před deštěm. Zároveň se hosté uvnitř schovají před nepříjemnými slunečními paprsky, nebo naopak před chladnějším počasím. Dvojitá okna umožňují regulaci větrání a je možné je otevřít nebo v případě nepřízně počasí úplně zakrýt.

Vzhledem k větším rozměrům a použití robustní ocelové konstrukce musíte počítat s vyšší hmotností, která se blíží 100 kg. Také sestavování stanu vám zabere delší čas a rozhodně se neobjedete bez pomoci dalších osob. Nicméně po instalaci získáte kvalitní a prostorný párty stan, na který se můžete spolehnout. Exkluzivní design a zpracování produktu je poznat na první pohled. Celková silueta je elegantní a ani zblízka na stanu nenajdete chybu. Párty Desetistěn stan tak vhodně doplní styl vaší mimořádné události.

Recenze Zahradní párty stan Profi – stabilní nůžkový stan s odolnou konstrukcí

Nejlepší zahradní stany profi nuzkovy test a recenze Zlatý střed

Typ konstrukce: nůžková | Rozměry: 3 × 6 × 3,3 m | Hmotnost: 37 kg | Materiál plachty: polyester (střecha), polyamid (stěny) | Gramáž plachty: 270 g/m² (střecha), 180 g/m² (stěny) | Počet bočnic v balení: 4 | Bočnice s okny: ano | Přibližná cena: 13 000 Kč

Klady
 • Rychlá montáž a demontáž
 • Lehká konstrukce
 • Dostatečně robustní provedení
 • Bočnice s okny
Zápory
 • Větší balení

Pokud vyžadujete stan, který bude dostatečně lehký, ale přitom stabilní, zvolte nůžkový párty stan. Navíc si ušetříte nervy a čas při jeho sestavování. S tímto stanem vyřešíte nejen různé zahradní oslavy, ale je vhodný také pro firemní večírky nebo stánkový prodej. Konstrukce je vyrobena z anodizovaného hliníku a pro větší odolnost byly použity robustní šroubové spoje.

Také materiál střechy a bočních stěn byl pečlivě vybrán tak, aby dobře odolával běžným povětrnostním vlivům. Kromě slunečních paprsků vás snadno ochrání také před deštěm díky voděodolnému povrchu plachty. U tohoto stanu musíme pochválit kvalitní provedení švů plachty, které v neprosáknou ani při delším dešti. Mezi další praktické detaily patří možnost nastavení výšky, okna v bočnicích nebo ukotvení všech nohou do země. Nesmíme opomenout ani prostornost – tento párty stan 3×6 m nabídne dostatek prostoru i pro zázemí stánku nebo posezení více hostů.

Sečteno a podtrženo, Zahradní párty stan Profi je špička mezi nůžkovými stany. Za své peníze získáte praktického pomocníka do každého počasí, který se vám určitě odvděčí dlouholetou službou.

Recenze Zahradní párty stan 3 × 3 m – levný zahradní stan na rodinné oslavy

Nejlepší zahradní stany párty stan 3 x 3 m test a recenze Levný základ

Typ konstrukce: klasická (trubková) | Rozměry: 3 × 3 × 1,97 m | Hmotnost: 8,5 kg | Materiál plachty: polyethylen | Gramáž plachty: 110 g/m² | Počet bočnic v balení: 2 | Bočnice s okny: ano | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Velmi nízká cena
 • Dvě bočnice v balení
 • Okna pro lepší přehled o okolí
 • Nízké rozměry a hmotnost
Zápory
 • Horší stabilita konstrukce
 • Jen základní ochrana před deštěm
 • Pouze pro malý počet osob

Párty stany nejsou určeny pouze pro velké oslavy a firemní akce, ale využijete je také při menších sešlostech nebo dokonce při každodenním posezení na zahradě. Tento párty stan 3×3 m je velmi kompaktní, proto je vhodný i na menší pozemky. Může fungovat jako lehký přístřešek (altán), ale v dodávce najdete i dvě boční stěny s okny, které vás ochrání před nepříznivým počasím. Stan poskytne příjemnou ochranu před sluncem nebo slabším deštěm. Dovnitř se vejde menší stůl s židlemi až pro čtyři osoby.

Tento malý párty stan je dostupný v bílé, modré a zelené barvě. Oblíbená je hlavně bílá varianta, protože se nerozehřívá a poskytuje tak příjemný oddych před pálícím sluncem. Plachta je vyrobena z nepromokavého polyethylenu, i když ochrana pochopitelně není tak dobrá jako u dražších modelů. Ve větším dešti budete muset za chvíli vyhledat jiný úkryt.

Klasická konstrukce z ocelových trubek je pro tento typ stanu zcela dostačující, ale počítejte s horší stabilitou při silném větru. Sestavení stanu není díky menším rozměrům zase takový problém. Potěší také nízká hmotnost výrobku. Vzhledem k velmi nízké ceně můžeme tomuto stanu odpustit i některé nedokonalosti a drobné výrobní vady ve švech. Pokud hledáte zahradní stan, který nebudete příliš často skládat a rozkládat, může být právě tento model ideální volbou.

2Nejlepší párty stany a altány podle Heureky

3Jak vybrat párty stan

Název párty stan může evokovat různé rodinné oslavy a večírky s přáteli. Pro takové události je zahradní párty stan skutečně ideálním řešením. Nemusíte se ovšem bát, že by mimo tuto dobu zůstával bez využití. Takový stan nabídne dostatek prostoru pro různé venkovní aktivity včetně víkendového grilování a v některých případech také pro každodenní odpočinek s knihou po náročném pracovním dni.

Není tedy divu, že se párty stán stále častěji objevuje na zahradách rodinných domů, chat či chalup. Může se jednat o levnější a flexibilnější alternativu k terasám, pergolám nebo různým zděným přístřeškům. Na druhou stranu poskytne stan lepší ochranu než pouhý slunečník nebo vzrostlý strom.

Na trhu samozřejmě najdete také rozměrné varianty (např. párty stan 6×12 m), které jsou určeny pro velký počet osob. V případě, že chystáte pouze jednorázovou akci, nejspíš nebude nutné velký stan rovnou kupovat, ale postačí vám jeho pronájem. Mezi takové příležitosti patří svatby, firemní večírky, prodejní či charitativní akce a jiné událost, kde se sejdou desítky osob. Existují ale i specifické způsoby využití zahradních stanů, jako je garáž pro auto, přístřešek pro zvířata nebo přenosný sklad pro různé harampádí. Pro tyto účely ovšem mohou lépe posloužit produkty, které jsou k tomu přímo určeny (např. plachtové garáže).

Nejlepší párty stan

Výhody party stanů

Hlavním důvodem pořízení párty stanu bývá ochrana před rozmary počasí. Pokud nechcete, aby vaši oslavu překazil déšť nebo hostům poskytnout stín během parných dnů, můžete jim poskytnout tento „přístřešek“. Z tohoto důvodu věnujte při výběru stanu pozornost pevnosti konstrukce a odolnosti použitých materiálů proti povětrnostním vlivům. Více se tomuto tématu věnujeme níže.

Na druhou stranu lze kvalitnější zahradní stany používat i dlouhodobě místo altánu či pergoly. V takovém případě věnujte větší pozornost nejen vzhledu, ale také odolnosti proti větru. Stan samozřejmě nezapomeňte důkladně připevnit, abyste zabránili nehodě. Při umístění stanu berte v potaz nejen rovnost terénu, ale také vzdálenost od domu. Vyhnete se tak nošení jídla a nádobí přes celou zahradu. Rovněž přívod elektřiny bude v takovém případě snazší.

Výhodou párty stanu proti jiným „přístřeškům“ na zahradu bývá mobilita. Stan poměrně snadno složíte i rozložíte. Lze jej tedy využívat jen pro účely oslav a setkání, po zbytek roku může zůstat uložen v garáži nebo zahradním domku. Stan lze také snadněji přesouvat po zahradě, případně převézt na jiné místo (např. na chalupu). Instalace párty stanu většinou není složitá a neměla by vám zabrat příliš mnoho času. Vystačíte si s běžnou úrovní zručnosti, návod i potřebné vybavení  najdete v balení spolu se stanem. Po ruce mějte ideálně alespoň jednu další osobu, která vám s montáží pomůže. V případě větších párty stanů je to dokonce nezbytnost. Pokud si stan jen pronajmete, budete mít o starost méně, protože o montáž i demontáž se postará samotná firma.

Zahradní altán vs. stan

Často se můžete setkat také s pojmem zahradní altán, který bývá s párty stanem někdy zaměňován. Správně ovšem jako altán označujeme přístřešek s pevnější konstrukcí, která je často instalována trvale. Vybírat můžeme z velké nabídky provedení altánů, které se zdaleka neliší jen velikostí a materiály (nejčastěji dřevo, ale stále častější je kov). Altány jsou obvykle dražší a stejně tak jejich montáž vám zabere delší dobu. Na možnost přenášení často zapomeňte, ale na trhu jsou k dispozici také mobilní altány. S altány se nesetkáte pouze na zahradách rodinných domů, ale mohou být instalovány např. ve veřejných parcích. Pokud chcete, aby altán splňoval přesně vaše požadavky, můžete si připlatit za provedení na zakázku. Altán můžete využít jako místo k odpočinku v odlehlé části zahrady, ale stejně tak může posloužit jako příjemné místo ke grilování a setkávání s přáteli.

Náš tipNáš tip

Hledáte-li trvalejší přístřešek na vaší zahradu, podívejte se také na náš výběr nejlepších zahradních altánů.

Zahradní pergola vs. stan

Velmi populární jsou také pergoly. Tímto slovem označujeme nejčastěji přístřešek, který je umístěn podélně u domu nebo jiné stavby. Vzhledem k tomu, že pergola svým způsobem navazuje na dům, bývá často využívána ke konzumaci jídla a nápojů. Kromě setkání s přáteli nebo sousedy tedy pergolu využijete také ke každodenním obědům a večeřím na čerstvém vzduchu. Pergola bývá zpravidla vybavena stolem a židlemi, případně jiným zahradním nábytkem pro příjemné posezení.

Díky grilu můžete jídlo pod pergolou rovnou připravovat. Krb, osvětlení a nejrůznější dekorace nám zase vytvoří příjemnou atmosféru. Pergolu tedy lze s trochou nadsázky označit za venkovní verzi kuchyně, jídelny a obýváku. Tím se odlišuje od párty stanu, který rozhodně nebývá tak útulný a bohatě vybavený, protože je určen k jednorázovému nebo krátkodobému používání. Na druhou stranu je pergola dražší a postrádá mobilitu stanu. Pergolu pořídíte v řadě různých provedení, ale mezi materiály stále dominuje dřevo.

Náš tipNáš tip

Pergolu, altán nebo párty stan nezapomeňte vybavit vhodným zahradním nábytkem.

Nejdůležitější parametry párty stanu

Pokud se rozhodnete, že se pro vaši potřebu nejlépe hodí párty stan, můžete začít vybírat konkrétní model podle různých kritérií. Ideálně začněte velikostí a typem konstrukce stanu – nejčastější jsou trubkové a nůžkové. Všímejte si také toho, z jakých materiálů je stan vybaven, neboť od toho se odvíjí jeho funkčnost, odolnost a životnost. Pokud stan hodláte často přesouvat, neměla by vám uniknout ani hmotnost a velikost ve sbaleném stavu. Design je spíše věcí vkusu, i když barva se může podepsat na funkčnosti a životnosti.

Rozměry zahradních stanů

Při výběru zahradního stanu vás jistě bude nejprve zajímat velikost. Uváděny jsou půdorysné rozměry podlahy – šířka a délka v metrech. V tomto ohledu můžete vybírat z opravdu široké nabídky podle svých potřeb (např. velikost oslavy), možností vaší zahrady a samozřejmě také rozpočtu. Nezapomeňte, že montáž většího stanu je náročnější. Dokonce i po složení takový stan zabere více místa a hůře se s ním manipuluje. Naprostá většina stanů má čtvercový nebo obdélníkový půdorys, výjimečně se objevují jiné tvary (např. hexagon).

Nejmenší párty stany mají rozměry 2 x 2 m, ale počítejte s tím, že se pod ně nevejde více než malý stůl. Mnohem oblíbenější je velikost 3 x 3 m, která už umožňuje pohodlnější posezení až čtyř osob. Ideální jsou pro menší rodiny nebo setkání se sousedy, ale pokud plánujete pozvat více osob, vybírejte spíše z velikostí 3 x 6 m nebo větších. Pro rozsáhlejší akce potom volte větší rozměry, jako je 6 x 12 m. Dovnitř můžete umístit stoly s lavicemi pro větší počet hostů, pódium nebo taneční parket.

Náš tipNáš tip

Skvělá rodinná oslava se neobejde bez dobrého jídla. Vyberte si ten nejlepší zahradní gril a dopřejte svým hostům skvělý kulinářský zážitek.

Typ konstrukce

Při výběru stanu nejspíš narazíte na trubkovou nebo nůžkovou konstrukci. Při profesionálním použití můžete zvažovat i moderní nafukovací stany. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Klasická (trubková) konstrukce je nejlevnější řešení, které ovšem nemusí být tolik stabilní. Pozor tedy dávejte hlavně při silném větru. Sestavení stanu z této konstrukce vám zabere více času, ale na druhou stranu není mimořádně složité. Tuto variantu doporučujeme pro menší zahradní stany, které neplánujete využívat pravidelně. Pozornost musíte věnovat také stabilitě a kvalitnímu ukotvení.
 • Nůžková konstrukce je ve všech směrech praktičtější a funkčnější než trubková, ale počítejte s vyšší pořizovací cenou. Díky rychlejší montáži i demontáži a vyšší stabilitě je tento typ ideální pro častější používání, a to dokonce také pro profesionální účely. I pokud vybíráte párty stan nůžkový, dávejte pozor na kvalitu, která se může u jednotlivých modelů lišit.
 • Nafukovací konstrukce je poměrně nový přírůstek mezi párty stany. Pokud plánujete pořídit stan pro občasné použití na zahradě, můžete tento typ rovnou vyřadit z výběru. Pro svůj provoz totiž vyžaduje kompresor trvale zapojený do sítě. Velmi oblíbený je ale na různých společenských a firemních akcích, neboť se velmi snadno instaluje a transportuje.

Materiál konstrukce párty stanů

Na konstrukci stanu závisí jeho stabilita, hmotnost i životnost, proto byste se na tuto část výrobku měli zaměřit. Pokud se jedná o materiál, konstrukce bývá vyrobena z oceli nebo hliníku. Dejte si pozor na některé plastové části, které mohou snižovat životnost produkt.

 • Ocelové konstrukce stanů jsou obecně stabilnější a levnější, ale na druhou stranu musíte počítat s vyšší hmotností, která může být komplikací při manipulaci s rozloženým stanem. Pokud jsou ocelové tyče opatřeny dostatečně kvalitní povrchovou úpravou, odolají dlouhodobě rzi.
 • Hliníkové stany jsou sice dražší, ale na druhou stranu znatelně lehčí než ocelové. Proto můžete rozložený stan snadněji přenášet. Hliník nepodléhá korozi ani při náročnějších podmínkách a častém používání. Jeho pevnost sice nedosahuje kvalit oceli, přesto jsou jeho vlastnosti více než dostačující pro párty stany.

Materiál plachty

Neméně důležitou součástí zahradního stanu je plachta. Většinou bývá vyrobena z polyesteru nebo polyethylenu (hlavně u levnějších modelů). Na rubové části plachty by neměla chybět vrstva z PVC, která zajistí vyšší voděodolnost.
V parametrech byste měli najít gramáž materiálu. Obecně platí, že čím vyšší gramáž, tím kvalitnější a odolnější plachta. Postranní plachta často mívá nižší gramáž, protože na ni voda nedopadá přímo a není tedy potřeba tak vysoký vodní sloupec. Kromě deště stan chrání také před sluncem, proto si všímejte UV ochrany, která zajistí barevnou stálost a delší životnost materiálu.

Nejlepší párty zahradní stan na svatbu

Design párty stanů

Zahradní stany seženete v různých designových provedeních. Některé z nich jsou velmi moderní, takže nebudou na zahradě působit jako „pěst na oko“. Vzhledem k tomu, že párty stan je většinou krátkodobou záležitostí, nemusíte si se vzhledem až tolik lámat hlavu. Pozornost věnujte spíše praktičnosti. Bílá barva odráží více slunečních paprsků, proto uvnitř stanu nebude takové horko. Musíte ovšem počítat s tím, že se bílá rychleji zašpiní. Naopak pod tmavým stanem bude v létě tepleji. Také mějte na paměti, že vlivem slunečních paprsků může méně kvalitní plachta časem vyblednout. Kromě jednobarevných stanů najdete v nabídce některých výrobců také vícebarevné kombinace nebo různé vzory a motivy.

Některé párty stany jsou vybaveny bočními stěnami, které poskytují lepší komfort a ochranu před povětrnostními vlivy. Bočnice mohou být umístěny po celém obvodu nebo pouze na některých stranách. Stany jsou často vybaveny průhlednými okny – tento prvek dovnitř vpustí přirozené světlo a zlepší přehled o okolí. K většině stanů lze boční stěny dokoupit samostatně. Na tuto možnost se zeptejte prodejce.

Hmotnost

Řešit váhu zahradního stanu se na první pohled může zdát jako zbytečné, ale při manipulaci s ním pochopíte, proč byste i tento parametr měli brát v potaz. Hmotnost se samozřejmě odvíjí především od rozměrů a materiálů stanu, proto nelze říct, jaké hodnoty jsou „ideální“. Zatímco menší stany mohou vážit 10 kg nebo méně, u velkých stanů se hmotnost pohybuje i ve stovkách kilogramů. Kromě stanů si všímejte také rozměrů balení, abyste se ujistili, že se vám složený stan bez problémů vejde do auta, zahradního domku nebo garáže. Prodejci a výrobci naneštěstí tento údaj neuvádějí vždy.

Zahradní stany a bezpečnost

Bezpečnost by při výběru párty stanu měla být prioritou. Některé důležité aspekty, jako je dostatečně pevná a stabilní konstrukce, jsme zmínili výše. Kvalitní stan by měl být vyroben z nehořlavých materiálů. To je důležité zejména v případě instalace topidel do stanu.

Asi není třeba připomínat, abyste se při stavbě, používání, demontáži i skladování stanu řídili všemi bezpečnostními pokyny výrobce. Tím zamezíte úrazu a prodloužíte životnost stanu.

PozorPozor

Všímejte si také detailů, jako jsou ostré rohy, o které by se mohly poranit pobíhající děti.

Kde koupit zahradní stan

Možností, kde nakoupit stan pro vaši zahradní oslavu, existuje nespočet. Velmi bohatou nabídku najdete v e-shopu Kokishashop.cz, kde jsou stany přehledně řazeny do kategorií podle rozměrů. Prodejce nabízí také příslušenství pro párty stany. Další ověřenou možností, kde pořídit zahradní stany za dobré ceny, je Alza.cz. Pokud si před nákupem rádi porovnáte ceny v různých e-shopech, můžete využít srovnávač Heureka.cz.

Nejoblíbenější značky zahradních stanů

Zahradní stany Coleman

Americká značka Coleman vznikla na samém začátku 20. století a dnes patří k největším výrobcům kempingového vybavení na světě. Kromě spacích pytlů, přenosných vařičů nebo svítilen ovšem v nabídce najdete také zahradní stany v moderním designu. Většina modelů je prodávána jako přístřešek, ke kterému můžete dokoupit zástěny.

Zahradní stany Garthen

Značka Garthen nabízí různorodé produkty pro zahradu i domácnost. Velmi široká je také nabídka zahradních stanů různých velikostí i cenových kategorií. Vyberete si, z velmi levných stanů v kompaktních velikostech až po větší stany, které jsou vhodné i pro oslavy s velkým počtem hostů.

Zahradní stany Bestent

V případě, že zvolíte značku Bestent, získáte zahradní stan s dobrým poměrem cena/kvalita. Tato firma má ve své nabídce třeba nůžkové stany s možností rychlého složení nebo velké cateringové stany. Pro lepší přehlednost jsou produkty rozděleny do několika řad podle určení – od standardních až po profesionální modely.

Cena párty stanu

Ceny zahradních stanů se odvíjí především od jejich rozměrů, použitých materiálů a kvality zpracování. Nejlevnější stany seženete za nižší jednotky tisíc korun, naopak ceny modelů pro profesionální použití se pohybují v desítkách tisíc korun. Cena může být dobrým prvotním ukazatelem kvality stanu, ale rozhodně ne jediným. Proto vždy vybírejte také s ohledem na vlastnosti popsané výše.

Stany do 3 000 Kč

Nejlevnější párty stany seženete na trhu již okolo 1 000 Kč. Jedná se o malé modely nepříliš pevnou konstrukcí, takže ani životnost stanu patrně nebude nejdelší. Musíte počítat s tím, že levné stany hůře odolají větru nebo dešti. Rozměry jsou většinou do 3 x 3 m, takže jsou vhodné pro posezení několika osob. Některé modely jsou vybaveny bočnicemi, které lze případně dokoupit samostatně.

Stany od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Za více peněz dostanete více muziky. V tomto případě můžete vybírat z větší nabídky rozměrů zahradních stanů, do kterých se vejde více hostů. S cenou většinou roste také kvalita konstrukce a plachty, což se projeví lepší stabilitou, odolností proti povětrnostním vlivům a delší životností. Mnohé stany z této cenové kategorie jsou vhodné i pro pravidelné používání.

Stany nad 10 000 Kč

V této cenové kategorii seženete kvalitní zahradní stany. Vybírat můžete velké párty stany, kam se vejde několik stolů a další vybavení. V tomto případě by vás nemělo překvapit, že se cena může vyšplhat na desítky tisíc korun. Pokud ovšem plánujete stan využívat dlouhodobě, této investici se pravděpodobně nevyhnete.

Nejlepší párty stany a altány podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články