ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší zahradní altány – test a recenze 2021

Datum 1.6.2021 Odborná redakce Odborná redakce

Možná jste si splnili svůj sen o velkém domě, rozlehlé zahradě a rodině. Všechno dává smysl, jen té zahradě pořád něco chybí. Pokud vás to napadne pokaždé ve chvíli, kdy grilujete a zrovna se spustí vydatný déšť, pak by mohl být odpovědí na otázku zahradní altán.

Náš srovnávací test přináší tyto 3 nejlepší zahradní altány v čele s altánem Designlink STANDARD.

Nejlepší celkově

Zahradní altán šedé barvy s kovovou konstrukcí, moskytiérou a bočními stěnami.

Nejlepší cena/kvalita

Zahradní altán kovový s praktickými rolovacími bočnicemi, které chrání proti přímému slunci.

Nejlepší levný

Zahradní nepromokavý altán vyrobený z oceli vyznačující se velice snadným rozložením.

1Nejlepší zahradní altány

Recenze Designlink STANDARD 3×3 m – Designový zahradní altán se čtvercovým půdorysem

Recenze Designlink STANDARD Pro náročné

Výrobce: Designlink | Barva: šedá | Materiál rámu: ocel, hliník | Materiál střechy: polyester | Délka: 3 m | Šířka: 3 m | Výška: 2,3 m | Hmotnost: 34 kg | Přibližná cena: 15 000 Kč

Klady
 • Moskytiéra
 • Střecha s větracím otvorem
 • Možnost uchycení stěn
 • Voděodolnost
 • Designové provedení
Zápory
 • Bez možnosti dokoupit náhradní plachtu

Zahradní altánek od značky Designlink hned na první pohled upoutá svým moderním vzhledem. Rámy, moskytiéra, boční stěny i střecha jsou sladěné do šedé barvy, která potvrzuje, že v jednoduchosti je krása. Poskytuje ochranu před sluncem i slabším deštěm.

Konstrukce je vyrobena z hliníku v kombinaci s ocelí. Díky tomu je silná, nemusíte se bát ani rezavění. Altán lze navíc připevnit do země kotvícími prvky, které mu dodají více stability. K výrobě bočních stěn spolu se střešní plachtou byl použit polyester. Altán si díky tomu do jisté míry vysloužil voděodolnost.

Designlink STANDARD je doplněn o praktickou moskytiéru. Velkou výhodou je možnost uchytit bočnice k nosným sloupkům a nechat roztaženou pouze moskytiéru. Dovnitř tak proudí dostatek světla a minimum létacího hmyzu. Na úplném vrcholu střešní plachty je umístěn větrací otvor, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu. I ten je doplněn o moskytiéru.

Altán váží 34 kg a má čtvercový půdorys o rozměrech 3×3 m. Výšku 2,3 m považujeme za dostatečnou. Jen nemožnost dokoupení náhradní plachty v případě poničení té původní je trochu omezující.

Recenze Rojaplast DU367 3×3 m – Pevný altán s kovovou konstrukcí a rolovacími bočnicemi

Recenze Rojaplast DU367 3×3 m Zlatý střed

Výrobce: Rojaplast | Barva: šedá, antracitová | Materiál rámu: kov | Materiál střechy: polyester | Délka: 3 m | Šířka: 3 m | Výška: 2,8 m | Hmotnost: 39 kg | Přibližná cena: 7 300 Kč

Klady
 • Přenosná konstrukce
 • Pevné zpracování
 • Dodáván s bočnicemi
Zápory
 • Nízká odolnost proti dešti

Rojaplast DU367 je další z řady zahradních přístřešků. Jeho konstrukce je vyrobena z kovu což přidává jeho zpracování na stabilitě a pevnosti. Podobně jako předchozí model, i tento je přenosný. Pohodlně ho tak přemístíte na libovolné místo.

Na tomto zahradním altánu určitě zaujmou rolovací bočnice. Tvoří jeho součást a můžete se rozhodnout, zda je budete mít stažené či vytažené. Je to velká výhoda, protože díky tomu nevzniká nutnost je dokupovat zvlášť. Boční stěny k vybraným modelům totiž bývají finančně nákladnější.

Bočnice spolu se střešní plachtou fungují jako ochrana proti slunci. Jsou vyrobeny z polyesteru s nánosem polyamidu (PA) s gramáží 180 g/m2. Jsou tedy poměrně pevné, a pokud je nevystavíte třeba kroupám nebo vydatnému dešti, měly by vytrvat. Úkryt před deštěm ale není primárním účelem tohoto modelu a je třeba na to pamatovat.

Délka i šířka výrobku odpovídají 3 metrům. Výška dosahuje 2,8 metru, což by vás mohlo společně s jeho vysokou váhou při montáži trochu obtěžovat. Hmotnost činí 39 kg. Barva nohou je antracitová, plachta je tmavě šedé barvy.

Recenze V-GARDEN VeGA 2,9×2,9 m – Zahradní ocelový altánek v hnědé barvě

Recenze V-GARDEN VeGA Levný základ

Výrobce: V-GARDEN | Barva: hnědá | Materiál rámu: ocel | Délka: 2,9 m | Šířka: 2,9 m | Výška: 2,7 m | Hmotnost: 22 kg | Přibližná cena: 3 500 Kč

Klady
 • Skládací nůžková konstrukce
 • Odolnost proti dešti
 • Snadná a rychlá montáž
 • Dobrá stabilita
 • Pouzdro s kolečky
Zápory
 • Nedostačující ukotvení

Altánek na zahradu s názvem V-GARDEN VeGA patří mezi oblíbené modely. Je vyrobený z oceli, která přispívá k pevnému provedení a velké nosnosti. Konstrukce je nůžková, klouby je tak možné ohýbat a nejsou potřebné žádné spojovací díly.

Altán je velmi ceněný právě díky svému jednoduchému rozložení a složení, které je připodobňováno k otevírání deštníku. Pokud se do toho pustíte ve více lidech, odhadovaná doba montáže je pouhých pár vteřin. Ačkoliv je vodní sloupec „jen“ 800 mm, je považován za nepromokavý a odolný proti přeháňkám.

Délka i šířka altánu měří 2,9 m, nastavitelná výška stoupá rovněž téměř ke 3 metrům. To však neplatí o průchodové výšce, která je skoro o metr nižší. Když máte výrobek ve složeném stavu, můžete ho uložit do praktického pouzdra, které má navíc kolečka, což jeho přesun značně usnadní. Látkovou plachtu lze sejmout a vyčistit zvlášť.

S dobrým ukotvením je produkt stabilní a odolává i silnějšímu větru. Může se však stát, že ho budete muset dokoupit. Dodávaným kolíkům je totiž vytýkána nepraktičnost a nedostačující vlastnosti.

Ze všech námi vybraných modelů je tento nejlehčí, váží 22 kg. Je vyráběn ve světle hnědé barvě s o něco tmavším lemem. Tato kombinace podtrhává spojení s okolní krajinou a poskytuje chládek.

2Další inspirace na zahradní altány

Obrázek Název Popis
Designlink BARCELONA Luxusní altán Designlink BARCELONA 3×3 m Zahradní skládací altán z kovu v hnědobéžové barevné kombinaci. Zjistit cenu
Rychloskládací stanový altán ClapTop 400 – recenze a srovnání altánů na zahradu Zahradní altán ClapTop 400. Rychloskládací stanový altán ClapTop 400. Zjistit cenu
Happy Green altán Happy Green altán Party White 3×3 m Levný nepromokavý altán vyznačující se snadnou a rychlou montáží. Zjistit cenu
Zahradní altán VI Zahradní altán VI 3,5×3,5 m Zahradní altán ze smrkového dřeva s impregnací. Dostupný na objednání. Zjistit cenu
Altán čtvercový Altán čtvercový 3×3 m Smrkový altánek na zahradu za příjemnou cenu. Dostupný na objednání. Zjistit cenu
Zahradní přístřešek SG024 Zahradní přístřešek SG024 3,65×3,65 m Kovový altán s poutavým designem a nepromokavou plachtou z oxfordské látky. Zjistit cenu
Hexagon HARAFURA Zahradní altán hexagon HARAFURA 2,4×2,4 m Šestihranný kovový altánek s plachtou proti slunci v barvě slonové kosti. Zjistit cenu
Zahradní altán Hawaj Zahradní altán Hawaj 4×3 m Prostorný altánek obdélníkového půdorysu s pevnou kovovou konstrukcí. Zjistit cenu

3Neprodávanější zahradní altány podle Heureky

4Jak vybrat zahradní altán

Při výběru zahradního altánu je nutné zvážit několik faktorů. Ujasněte si jaký účel by měl splňovat a k čemu přesně ho chcete využívat. Zásadní je také jeho velikost, tedy pro kolik lidí bude určen.

Velikost a tvar

Velikost

Velikost altánu závisí zejména na velikosti vaší zahrady a počtu osob, které ho budou po většinu času využívat. Pokud je vaše zahrada menší a nechcete se svého snu o altánu vzdát, počítejte s tím, že vám ubyde větší část volného prostoru.

Pro čtyřčlennou rodinu by měl postačit zahradní altán 3×3 m, který zároveň představuje nejběžnější variantu. Pokud předpokládáte, že budou setkání probíhat v 8 a více lidech, sáhněte po velikosti 3×6 m.

Tvar

Zahradní altány se vyskytují v různých tvarech. Bývají šestiboké, osmiboké, čtvercové nebo obdélníkové. V poslední kategorii nejčastěji narazíte na zahradní altán 3×4 m, případně 3×6 m. Altán na zahradu se čtvercovým půdorysem se objevuje např. ve velikosti 4×4 m nebo již zmíněné 3×3 m.

Typ/druh

Typy altánů na zahradu se od sebe liší použitým materiálem, konstrukcí i střechou.

Dřevěný

Zahradní altán dřevěný je dobrou volbou do větších zahrad. Dřevo je vůbec nejpoužívanějším materiálem na stavbu altánu. Nejčastěji se využívá smrk, následuje borovice či bambus. Smrkové dřevo je oblíbené díky své pevnosti, pružnosti a nízké váze.

Dřevěné zahradní altány mají pevnou konstrukci vytvořenou z dřevěných rámů, přičemž i střešní krytina je pevná. Z těchto důvodů jsou vhodné k celoročnímu využití. Jsou také dost odolné, vyžadují ovšem náročnější údržbu.

Pro zahradní přístřešek tohoto typu se u střechy nejčastěji využívá šindel. Objevují se také krytiny ze střešních tašek, rákosu nebo asfaltových došek.

Kovový

Zahradní altán kovový se vyznačuje kovovou konstrukcí. Ta může být ocelová nebo hliníková a každá z nich má své výhody i nevýhody.

Hliník je lehký a odolný proti rezivění, není ale tak pevný, proto často dochází k ohnutí některých rámů. Ocelová konstrukce je podstatně odolnější a pevnější, dosahuje ovšem vyšší hmotnosti.

Střecha bývá textilní, u některých modelů je textil využit i jako postranní stěna či závěs. Hodí se převážně k sezónnímu využití.

Představení kovového skládacího altánu V-GARDEN VeGA

Skládací

Zahradní altán skládací si můžeme připodobnit k párty stanu. Jeho konstrukce je obvykle vytvořena ze zasouvacích nebo natrvalo spojených trubek, jejichž částmi je možné díky nýtům otáčet. Jsou levnější a můžete je přemisťovat podle potřeby.

Skládací altánek na zahradu má v rámech díry, které jsou určené pro kolíčky k ukotvení. Pokud navíc použijete i kotvící lanka, přidáte mu tím stabilitu a odolnost proti větru.

I zde se se setkáte se střechami z textilie (plachty). Plachta má různou gramáž, a čím je vyšší, tím odolnější ochranu před nepříznivým počasím poskytuje. Pokud se rozhodnete pro nízkou gramáž, může se stát, že při silnějším dešti začne propouštět.

Konstrukce

U kovových a skládacích altánů se v zásadě objevují dva typy konstrukce. Tou první je trubková, která se vyskytuje u levnějších modelů. Spojovací díly se vyrábějí z plastu, není příliš odolná proti větru a bohužel ani nevydrží moc dlouho.

Oproti tomu nůžková konstrukce je odolnější, snadnější na montáž a nůžkové spoje jsou kvalitnější. Pořizovací cena se však pohybuje ve vyšších částkách.

Umístění

Před samotnou stavbou altánu pečlivě promyslete jeho umístění. Ideálně by to měla být co nejrovnější plocha v místech, kde příliš nefouká vítr. Místo by mělo být klidné s minimem rušivých elementů a příjemným výhledem. Nezapomeňte také dodržet minimálně dvoumetrový odstup od sousedního pozemku.

Pokud si pořídíte přenosný (skládací) altán, můžete jeho místo měnit tak, aby vyhovovalo každé situaci. I u něj se však ujistěte, že stojí na rovném podkladu a je pevně ukotven.

Rozdíl mezi altánem, pergolou a zahradním stanem

Zahradní altán

Altán na zahradu je samostatná pevná stavba, která svým majitelům poskytuje ochranu před nepříznivým počasím. Jak již bylo zmíněno, nejčastěji používaným materiálem jsou dřevěné rámy, na druhé příčce se umisťuje kov. Řidčeji se pak objevují cihlové nebo kamenné stavby.

Zahradní altány nemají boční stěny a poskytují otevřený pohled do okolí. Pokud by vám však bočnice chyběly, je možné je dokoupit.

Pergola

Pergoly se odlišují tím, že většinou nejsou samostatně stojícími objekty. Z jedné části jsou napojeny na dům, jsou tedy umístěny podél něj. Vytvářejí zahradní přístřešek, který sestává ze 4 nebo 6 sloupků spojených v horní části. Dnes se setkáte i s pergolami, které se umisťují do volného prostoru a neopírají se o dům.

Zahradní pergola mívá sklopenou střechu, která přispívá ke správnému odtoku vody. Je to tak udělané proto, aby nedocházelo k podmáčení domu. Vyrábějí se z různých materiálů, např. polykarbonátu.

Pergola - nejlepší zahradní altány

Zahradní stan

Pod pojmem zahradní stan si můžete představit výše zmíněné přenosné altány či párty stany. Oba typy stanů mívají kovovou konstrukci vyrobenou z hliníku či oceli, střecha je tvořena plachtou. Párty stany bývají zpravidla levnější. Obě varianty je možné libovolně přemisťovat.

Zahradní stany bohužel většinou neposkytují ochranu před silnějším větrem a deštěm.

Párty stan - zahradní altány

Zahradní pavilon

Kromě výše zmíněných výrazů se můžete setkat ještě s pojmem zahradní pavilon. Ten se podobá altánu, ale jeho kovová konstrukce je pokrytá materiálem. Nejčastěji tak bývají bočnice i střecha vyrobeny z látky. Zahradní pavilon je možné jednoduše složit i rozložit podle potřeby.

Příslušenství

K zahradním altánkům se může vztahovat pořízení různého příslušenství. Pokud nechcete letní grilovačku v pozdějších hodinách ukončit předčasně, zvažte přikoupení vhodného osvětlení. Některá světla se vyrábějí v opravdu stylovém designu, který dřevěným altánům ještě přidá na kráse. Nezapomeňte, že osvětlení musí odolávat povětrnostním vlivům.

Když už budete svítit, během chvíle přijdete na další věc, která by se vám mohla hodit, a tou je moskytiéra. Je doporučováno zvolit spíše moskytiéry tmavé barvy, které jsou průhlednější. Zvláště u skládacích altánů pak oceníte bočnice, které je možné dokoupit samostatně. Ochrání vás před nepříjemným větrem.

Náš tipNáš tip

Pokud už vám v altánu nic nechybí, ale z kapsy ještě vysypete pár stovek, doveďte svou zahradu k dokonalosti a investujte do zahradního grilu.

Design

Ať už se rozhodnete pro zahradní altán dřevěný nebo skládací, s designem si můžete vyhrát. Každý si vybere podle svého. U altánů se počítá i s tím, že budou plnit také jakousi okrasnou funkci, proto je najdete v mnoha různých provedeních a barvách. Některé modely jsou mimořádně elegantní. Zútulnit si ho můžete také různými barvami ve správné kombinaci s vaším zahradním nábytkem, doplňky a dekoracemi.

Pokud se rozhodnete pro stavbu dřevěného altánu svépomocí, můžete si ho vyšperkovat podle sebe, přidat ornamenty či trámy a udělat z něj kouzelné místo.

Náš tipNáš tip

Zahrada je místem zaslouženého odpočinku s přáteli a rodinou. Nebo klidně o samotě. V každém případě by vám tam nemělo chybět posezení, které doplní právě i altánek na zahradu.

Povolení

Tak jako u každé stavby, i stavba altánu si může vyžádat nutnost povolení. Je dobré si pohlídat informace vydávané stavebním úřadem. U přenosných altánů vás to trápit nemusí, pozor si však dejte u zahradních altánů stavěných natrvalo.

V případě, že nedojde k zastavění více než 25 m2 plochy a výška objektu nepřesáhne 5 m, není nutné žádat o stavební povolení. Pokud však povolenou plochu přesáhnete, je potřeba navštívit stavební úřad a vyžádat si souhlas.

Údržba

Zahradní altány vyrobené z ocelových nebo hliníkových částí jsou téměř bezúdržbové, to samé se však nedá říct o dřevěných. Dřevo by mělo být pravidelně ošetřeno dvojitým nátěrem fermeže, vlivem povětrnostních podmínek se z něj totiž vytrácí původní nátěr.

Zahradní altány kovové se vyplatí chránit před korozí alespoň pomocí běžných nátěrů. Přes zimu by měly být uschovány na suchém místě, kde jim nehrozí koroze způsobená vlhkostí.

Co se týče péče o textilie či plachty, hned na úvod bychom si měli říct, že se v zásadě neperou, aby neztratily své vlastnosti. Jednoduše stačí houbička nebo zahradní hadice. Po umytí je dobré je nechat před uklizením vyschnout, aby neplesnivěly.

Kde koupit?

Široký výběr zahradních altánů i stanů poskytuje internetový obchod Kokiskashop. Pořídit zde můžete i boční stěny. Také na Alze se můžete poohlédnout po altánech z různých materiálů.

Nejoblíbenější značky

Rojaplast

Značka Rojaplast nabízí široký sortiment zahradního nábytku vyrobeného z různých materiálů. Jejich altány na zahradu se pohybují v cenové relaci od 1 000 Kč do 10 000 Kč. Altány za vyšší cenu se vyznačují větší stabilitou.

Rojaplast neprovozuje e-shop, ale mají kamennou prodejnu v Bohouňovicích u Kolína, kde si můžete zboží prohlédnout. Další variantou jsou partnerské e-shopy.

Rojaplast Logo

Hawaj

U značky Hawaj narazíte nejčastěji na zahradní altán 3×4 m nebo 3×3 m. Na svých webových stránkách však nabízejí kromě altánků i párty stany či zástěny. Ty slouží k vytvoření stínu a závětří. U těchto dvou kategorií se objevuje zejména označení L a XL.

E-shop Hawaj dělá čest svému jménu, a proto v sortimentu nechybí ani solární sprchy, nafukovací čluny nebo chladicí boxy.

Hawaj Logo

Cena

Cena do 2 000 Kč

Za cenu do 2 000 Kč lze pořídit párty stany i skládací zahradní altánky. Je ovšem potřeba počítat s tím, že nebudou vynikat příliš velkou stabilitou. Dají vám ale možnost zjistit, co od svého budoucího altánu očekáváte.

Cena od 2 000 Kč do 10 000 Kč

V dané cenové relaci pořídíte o něco stabilnější a pevnější altány vyrobené z kovu a s textilní střechou. V sortimentu lze najít i kvalitnější ocelové altány s nůžkovou konstrukcí. Některé modely jsou doplněny o bočnice a moskytiéry.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Za vyšší částky si můžete dopřát kovové zahradní pavilony, nůžkové i párty stany větších rozměrů a nápaditých designů. Kovové stany můžete připevnit do země, jejich stabilita tak bude opět o něco lepší. Začínají se objevovat první dřevěné altánky.

Cena nad 30 000 Kč

Altány na zahradu s takovouto vyšší počáteční investicí jsou velmi kvalitní a propracované. Narazíte na spoustu dřevěných altánů, které se do zahrad umisťují natrvalo, je to tak investice na několik let. Odmění se vám velkou stabilitou a pevností.

Nejprodávanější zahradní altány podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články