Nejlepší autosedačky – recenze a tipy 2018

Bezpečná a kvalitní autosedačka je jednou z prvních věcí, kterou by měli nastávající rodiče vybrat. Zorientovat se však v dnešní nabídce sedaček nebývá jednoduché. Hlavním kritériem při volbě by měla být především bezpečnost, kterou autosedačka dítěti poskytuje.

U všech autosedaček v našem výběru byl proto kladen důraz především na kvalitu zpracování, jejich bezpečnost a pohodlí. Na konci článku se také dozvíte podle jakých kritérií je dobré autosedačku vybírat a na co si dávat pozor.

Nejlepší autosedačky v kategorii 0-13 kg

Autosedačky v této kategorii jsou určeny pro miminka od narození do zhruba jednoho roku věku. Mezi ty nejlepší z našeho výběru patři tyto tři:

Britax Römer Baby-Safe 2018

Joie i-Gemm 2018

Besafe iZi Go
Modular i-Size

Britax Römer Baby-Safe 2018

Joie i-Gemm 2018 Dots

BeSafe iZi Go Modular i-Size 2018 Ivory Mélange

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Nízká váha

Měkké polstrování pásů

Možnost připojení pomocí systému ISOFIX

Komfort a bezpečnost
Pěkný design
Nízká pořizovací cena

Bezpečnost
Výběr barev
Sluneční clona s UV filtrem
Kompatibilní s mnoha kočárky jiných výrobců

ZÁPORY

Nelze polohovat

K dostání jen ve dvou barevných provedení
Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX

Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX
Cena (v rámci této kategorie)

SHRNUTÍ

Velmi dobře provedená sedačka za příznivou cenu, který vyniká svou velmi nízkou hmotností.

Bezpečná a kvalitně propracovaná autosedačka, za příznivou cenu.

 

Nejvyšší možná bezpečnost a komfort pro Vaše dítě.

 

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: Britax Römer Baby-Safe 2018

KLADY:
 • Příznivá cena
 • Nízká hmotnost autosedačky
 • Měkké polstrování pásů
 • Možnost připojení pomocí systému ISOFIX

ZÁPORY:
 • Nelze polohovat

Autosedačka Britax Römer Baby-Safe 2018 je uživatelsky velmi oblíbená především pro svou příznivou cenu a váhu. Nízká hmotnost sedačky představuje úlevu při manipulaci s dítětem. I přesto, že se jedná o základní model, splňuje sedačka veškeré bezpečnostní standardy (norma ECE R44). Měkké polstrování pásu a ochrana při nárazech z boku poskytuje vysokou míru bezpečí pro vaší ratolest.

Třešničkou na dortu je možnost připevnit zařízení pomocí systému ISOFIX. Vyhnete se tak komplikacím spojeným s využitím bezpečnostních pásů ve vozidlech. Dítě sedí vždy proti směru jízdy.

Pro nejmenší děti je autosedačka vybavena novorozeneckou vložkou, kterou lze postupem času odejmout. Komfort dítěti zaručí také sluneční stříška či dobře polstrované vnitřní pásy.

Autosedačku není možné nijak polohovat, což příliš nepřispívá komfortu dítěte při delším cestování.

Zjistit cenu >>

Recenze Joie i-Gemm 2018

KLADY:
 • Komfort a bezpečnost
 • Pěkný design
 • Nízká pořizovací cena

ZÁPORY:
 • K dostání jen ve dvou barevných provedení
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX

Moderní design a kvalitní zpracování je to první, čím zaujme tato autosedačka britského výrobce Joie. Sedačka svým vzhledem zaujala také na mezinárodní soutěži designu Red Dot Desing Award a v roce 2015 získala první místo.

Třívrstvé měkké vnitřní polstrování zajišťuje pro dítě maximální pohodlí. Pěkně zpracovaná je také opěrka hlavy, zajišťující tu správnou oporu. Pro novorozence je uvnitř sedačky umístěná odnímatelná novorozenecká vložka.

Dítě je uvnitř sedačky připevněno pětibodovými bezpečnostními pásy, jejichž délku je možné centrálně nastavovat. Jednoduchým pohybem lze také natavit výšku hlavové opěrky. Vyšší komfort při slunných dnech zajišťuje i nastavitelná sluneční stříška s uzavíratelnou ventilací.

Co se bezpečnosti týče splňuje autosedačka obě platné normy ECE R44 i ECE R129. Při bočním nárazu je dítě maximálně chráněné, a to i díky patentovanému pěnovému materiálu Intelli-Fit, který je použit jako ochranná vrstva sedačky.

Do auta se sedačka instaluje jednoduše buď pomocí pásu automobilu anebo pomocí systému ISOFIX, který představuje nejbezpečnější možný způsob připevnění. Pokud zadní sedačky nemají ISOFIX zabudovaný, je nutné dokoupit isofixovou bázi určenou pro tuto sedačku. Výhodou dokoupitelné báze je možnost jejího využití i pro navazující autosedačku značky Joie.

Zjistit cenu >>>

Recenze Besafe iZi GoModular i-Size

KLADY:
 • Bezpečnost
 • Výběr barev
 • Sluneční clona s UV filtre
 • Kompatibilní s mnoha kočárky jiných výrobců

ZÁPORY:
 • Nutno dokoupit základnu pro použití ISOFIX
 • Vysoká cena

Autosedačka skandinávského výrobce představuje nejvyšší možné bezpečí a komfort pro dítě. Sedačka splňuje normy ECE R44 i ECE R129 a je vytvořena z prvotřídních materiálů (EPS a tvrzených plastů). Pro zvýšení ochrany před bočním nárazem dodává výrobce BeSafe dodatečnou ochranu, a to v podobě systému SIP (Side Impact Protection). Systém pohlcuje kinetickou energii vzniklou při nárazu. Jednoduše se zacvakne na určené místo z boku autosedačky a to vždy na té straně, která je blíže ke dveřím.

Komfort dítěte při jízdě je zajištěn bohatým polstrováním, ať už vnitřního prostředí sedačky tak i 5-ti bodového bezpečnostního pásu. Délka pásu se ovládá jediným tlačítkem vpředu sedačky. Pro nejmenší děti je určena vnitřní vložka pro miminko, která je tvořena ze tří částí: redukce hlavy, redukce pro malé tělíčko a polštářový klín. Polštářový klín umožňuje polohu vleže a je určen pro novorozence do 60 cm.

Shrnovací sluneční stříška obsahuje UV filtr s ochranou proti slunci UPF 50+. Stříška je umístěná tak, že cloní i když je rukojeť sklopena dolů. V zadní části stříšky je odvětrávání pro lepší proudění vzduchu.

Autosedačku je možné ve voze připevnit buď klasickým pásem anebo pomocí systému ISOFIX. Pro auta nemající systém zabudovaný je nutné přikoupit základnu ISOFIX iZi Modular, která však slouží i pro navazující autosedačky až do cca 4 let dítěte.

Zjistit cenu >>>

Další zajímavé alternativy

Maxi-Cosi Citi 2017 (2 990 Kč) – Nízká hmotnost (3,5 kg), komfortní, kompatibilní s kočárky Maxi-Cosi či Quinny

Romer Baby safe 2017 ( 4 990 Kč) – ISOFIX, technologie polohy vleže, systém tlumení bočního nárazu

Kiddy Evo-luna i-Size (11 990 Kč) – Produkt nejvyšší kvality, možnost polohování zcela vleže, vítěz mezinárodních testů

Zpět na obsah ↑

Nejlepší autosedačky v kategorii 9-36 kg

Po autosedačkách pro nejmenší navazují autosedačky pro starší děti, které se již umisťují po směru jízdy vozidla. Dvě autosedačky v našem výběru se nachází v kategorii tzv. rostoucích sedaček, které dítěti vydrží až do cca 12 let věku.

Römer King II 2018 Ocean Blue

Cybex Pallas M-Fix 2018

Kiddy Guardianfix 3 2018 Black

Römer King II LS 2017 Ocean Blue

Cybex Pallas M-Fix 2018

Kiddy Guardianfix 3 2017 Onyx Black

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Příznivá cena

Kvalitní zpracování

Polohování zad

 

Lze používat až do cca 11 let věku dítěte

Nastavitelná opěrka hlavy i zad

Polohování pro spící dítě

Bezpečnost a kvalita

Možnost celkového nastavení sedačky pro potřeby dítěte

Výběr z množství barev

Nízká hmotnost

ZÁPORY

Vyšší hmotnost

Jen do 18kg váhy dítěte

Bez možnosti zapojení do systému ISOFIX

 

Vyšší cena

Vyšší váha

Menší výběr v barevném provedení

Vysoká pořizovací cena

SHRNUTÍ

Kvalitně zpracovaná autosedačka německého výrobce, bez možnosti pouužití systému ISOFIX.

Bezpečná a kvalitní "rostoucí" autosedačka, která dítěti vydrží až do cca 11 let věku. 

Absolutní špička mezi autosedačkami. Bezpečná s možností celkového nastavení pro pohodlí dítěte.

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze Römer King II 2018 Ocean Blue

KLADY:
 • Příznivá cen
 • Kvalitní zpracování
 • Polohování zad

ZÁPORY:
 • Vyšší hmotnost
 • Pouze do 18kg váhy dítěte
 • Bez možnosti zapojení do systému ISOFIX

Autosedačka německého výrobce Römer King je základním modelem řady King. Splňuje normu ECE R44 a je tedy zcela bezpečná. Do automobilu se sedačka umisťuje po směru jízdy a připevňuje klasickým pásem. Její nevýhodou je tedy to, že ji není možné připevnit pomocí bezpečnějšího systému ISOFIX.

Vnitřní prostředí sedačky je kvalitně zpracováno a polstrováno. Polstrovány jsou také pětibodové bezpečnostní pásy, které rozloží extrémní tlak při nárazu. Vnitřní návlek je členěn tak, aby docházelo k proudění vzduchu a tedy i k odvětrávání.

Autosedačka Römer King vyniká možnostmi nastavení. Sedačku lze jednoduše polohovat do čtyř poloh, které umožňují pohodlí při spánku anebo delší cestě autem. Hlavová opěrka je také polohovatelná a roste spolu s dítětem.

Při manipulaci se sedačkou může být nevýhodou její vyšší hmotnost. Oproti ostatním dvěma vybraným sedačkám není tato autosedačka tzv. rostoucí a vystačí dítěti asi do cca čtyř let.

Zjistit cenu >>>

Recenze: Cybex Pallas M-Fix 2018

KLADY:
 • Lze používat až do cca 11 let věku dítěte
 • Nastavitelná opěrka hlavy i zad
 • Polohování pro spící dítě

ZÁPORY:
 • Vyšší cena
 • Značná váha
 • Menší výběr v barevném provedení

Autosedačka firmy Cybex Pallas M-Fix 2018 se řadí mezi sedačky 2v1. Dítě ji může používat od cca 1 roku do 11 let. A bezesporu se jedná o jednu z nejlepších autosedaček, která roste s dítětem. Nejvyšší úrovně dosahuje zejména bezpečnostní systém proti nárazům z boku.

Pro děti ve věku mezi jedním až třemi lety je součástí sedačky patentovaný bezpečnostní pult, který připomíná nafouknutý airbag. Ten snižuje poranění krku a vnitřních orgánů v případě čelního nárazu. Dítě však není nijak omezené v pohybu. Naopak má k pohybování větší prostor než při připevnění pětibodovým bezpečnostním pásem. Po dovršení tří let se pult odejme a sedačka se tak jednoduše přemění na sedačku vyšší věkové kategorie.

Autosedačku lze připevnit pomocí systému ISOFIX anebo klasickým pásem integrovaným v automobilu. Boční ochranu při bočním nárazu zvyšuje L.S.P Systém Plus, patentovaný způsob ochrany firmy Cybex, který pohlcuje kinetickou energii.

Sedačka vyniká možností variabilního polohování. Jednou rukou lze polohovat opěrku hlavy do třech pozic. Těžiště hlavy je zde více vzadu, takže nedochází k jejímu přepadnutí při spánku. Polohovatelná je taky vnitřní opěrka zad.

Zjistit cenu >>

Recenze Kiddy Guardianfix 3 2018 Black

KLADY:
 • Bezpečnost a kvalita
 • Možnost celkového nastavení sedačky pro potřeby dítěte
 • Výběr z množství barev
 • Nízká hmotnost

ZÁPORY:
 • Vysoká pořizovací cena

Autosedačka německého výrobce Kiddy představuje absolutní špičku mezi dětskými autosedačkami. Sedačka také spadá do kategorie rostoucích sedaček. Výrobce udává rozpětí pro užívání mezi 9 měsíci až 12 lety věku dítěte. Stejně jako předchozí autosedačka našeho výběru je i tato vybavena ochranným pultíkem pro nejmenší děti. Pultík minimalizuje zranění krční páteře.

Od 18 kg se již pultík nepoužívá a dítě je zajištěno bezpečnostním pásem vozidla. Pás je však konstruovaný pro dospělého, proto je autosedačka vybavena Kiddy Shock Absorbérem (KSA). Pás se zacvakne do absorbéru, který je integrovaný na bocích sedačky. Absorbér pohltí většinu kinetické energie a snižuje tak náraz.

Autosedačka vyniká také absolutním nastavením vnitřního prostředí. Nastavit lze jak výšku tak i šířku sedačky a to pohybem jedné ruky. Jako jediná také disponuje opěrkou pro nohy, nastavitelnou do 5 pozic. Rozsah nastavení sklonu opěrky zad je také větší než jak standardně bývá. Sedačka tak poskytuje absolutní pohodlí pro dítě.

Pro správné nastavení opěrky hlavy je sedačka vybavena měrkou úrovně očí. Rodič si tak může být jist jejím správným nastavením. Sedačku lze připevnit jak pomocí ISOFIX systému tak bez něj.

Zjistit cenu >>>

Další zajímavé aletrnativy

Römer Kidfix SL 2017 (3 590 Kč) – Pro děti od 15-36 kg, nízká hmotnost (6,7 kg), možnost připevnit pomocí systému ISOFIX

Kiddy Phoenifix 3 2017 (6 990 Kč) – Vysoce kvalitní a bezpečná, ochranný pult, opěrka nohou, otočné a odpružené konektory pro upevnění na ISOFIX úchyty

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější autosedačky podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak vybrat dětskou autosedačku?

Než se rozhodnete koupit konkrétní autosedačku pro své dítě, je dobré odpovědět si na několik hlavních otázek, které jsou pro správný výběr zásadní. Potřebné je také stanovit důležité atributy, které by autosedačka měla splňovat. Zde nabízíme shrnutí těch nejdůležitějších vlastností, nad kterými byste se při výběru měli zamyslet.

Pro koho jsou určeny

Na trhu je možné se setkat s autosedačkami několika kategorií. Výrobci třídí komu je sedačka určena buď podle věku, váhy a nebo nově také podle výšky dítěte. Ze zákona musí dítě cestovat v autosedačce do doby než dosáhne výšky 150 cm a váhy 36 kg. Od narození dítěte tak vystřídáte asi tři autosedačky.

Pro nejmenší děti do cca jednoho roku věku slouží autosedačky typu vajíčko. Váhově a výškově  je tato kategorie většinou označená 0-13 kg a od narození – 83 cm. Kdy přestane vajíčko dítěti stačit je proto velmi individuální. Dítě je v tomto případě v autosedačce umístěno vždy proti směru jízdy.

Navazující autosedačka je určena pro děti do cca čtyř let. Rozmezí pro užívání sedačky z této kategorie, je většinou 9- 18 kilogramů. Autosedačka se umisťuje již po směru jízdy automobilu.

Poslední autosedačka je pak v kategorii 15-36 kg. Kategorizace autosedaček se u jednotlivých výrobců různí. Na trhu je možné narazit také na autosedačky typu 2v1, pro děti od cca čtyř do dvanácti let. Pro větší bezpečnost mladších dětí někteří výrobci opatřili tyto sedačky bezpečnostním pultíkem, který se po dovršení cca 4 let odstraní.

Bezpečnost

Dětská autosedačka by měla být především bezpečná. Záruku o  kvalitě a bezpečnosti autosedačky zajišťují evropské normy a standardy. Základní normu označenou jeko ECE R44 by měly splňovat všechny autosedačky na trhu. Pokud toto označení autosedačka nemá, její nákup si rozmyslete.

V roce 2013 v platnost vešla nová norma ECE R129 i-Size, která tu starší doplňuje. Autosedačky splňující i-Size normu jsou všechny vybaveny sytémem ISOFIX. Jejich kategorizace se provádí ne podle váhy dítěte ale podle jeho výšky, díky čemuž by mělo být jednodušší správně vybrat tu nejvhodnější autosedačku pro vaše dítě.

Způsob upevnění v autě

Autosedačky se v současnosti ve voze upevňují buď klasicky tříbodovým pásem umístěným v automobilu anebo pomocí systému ISOFIX. Ten umožňuje její co nejpevnější a tím také nejbezpečnější připevnění. Zároveň je připevnění výrazně rychlejší díky jednoduchému zacvaknutí.

Způsob použití systému ISOFIX se liší podle typu automobilu. Novější a lépe vybavené vozy mají ve svých zadních sedačkách isofixovou základnu již zabudovanou. U těch aut, které toto nemají, je nutné přikoupit externí základnu pro autosedačky se systémem ISOFIX.

Pokud tedy budete chtít využívat nejbezpečnější možnost připevnění vaší autosedačky a nemáte ISOFIX v autě integrovaný, je nutné počítat s investicí navíc. Cena základy se pohybuje mezi 3000 – 5000 Kč.

Váha

Váha autosedačky je důležitá především u prvních autosedaček typu vajíčko. Ty jsou využívány nejen k přepravě dítěte v automobilu, ale také mimo něj. Manipulace s těžkou autosedačkou od auta domů či k lékaři může představovat komplikace.

Zde je však třeba připomenout, že platí platí přímá úměra mezi kvalitou sedačky a její váhou. V případě sedaček typu vajíčko i sedaček pro starší děti platí, že čím těžší autosedačka je, tím lépe bývá zpracovaná a také bezpečnější.

Kompatibilita

Pokud plánujete používat autosedačku typu vajíčko v tzv. trojkombinaci, je potřeba, aby byla kompatibilní s vaším kočárkem. V takovém případě se pak autosedačka jednoduše zacvakne do podvozku kočárku. Způsob tohoto používání je často využívaní například při návštěvě nákupního centra anebo lékaře. Autosedačka na podvozku kočárku však určitě nemá nahrazovat klasickou korbu, kdy leží dítě na rovině.

Je-li autosedačka i kočárek od stejného výrobce bývají spolu ve většině případů kompatibilní. Problém někdy nastává, pokud tomu tak není. V takovém případě vše řeší adaptéry, díky kterým lze zkombinovat prakticky jakýkoliv kočárek s kteroukoliv autosedačkou. Při výběru kočárku a sedačky se však vždy raději přesvědčte, zda jsou spolu kompatibilní a dané adaptéry jsou k dispozici.

Polohování sedačky

Dlouhé cesty v autě v pozici vsedě nejsou nikdy pro dítě příliš vhodné. Možnost autosedačku polohovat dítěti alespoň zčásti jízdu zpříjemní. Nejmenší autosedačky jsou umístěny proti směru jízdy a většinou je možné je nastavit do polo-lehu. Existují i výrobci, kteří umožňují upravit sedačku až do téměř úplného lehu.

U větších sedaček umístěných po směru je většinou možnost polohovat krční opěrku. Lépe propracované sedačky lze polohovat i v oblasti nohou a zad. Variabilita autosedačky zajistí maximální pohodlí pro děti při jízdě i spánku v autě.

Údržba a pohodlí

Textilní potahy většiny autosedaček je možné jednoduše sejmout a vyprat v pračce. Pro komfortní jízdu je pro dítě důležité, aby sedačka byla také pohodlná. Vhodné je tedy dostatečné polstrování vnitřního prostředí autosedačky. Pro nejmenší je běžnou součástí sedaček novorozenecká vložka. Bezpečnější a pohodlnější jízdu zajistí také  vnitřní pětibodový bezpečnostní pás.

Nejprodávanější autosedačky podle Heureky