ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dětské zboží

Podsedák do auta

Když děti vyrostou z plnohodnotné autosedačky, přichází na řadu výběr podsedáku do auta. Za komfort a bezpečí dítěte v autě stojí za to si připlatit. Naším favoritem se stal podsedák do auta Peg Pérego Shuttle. Je vybavený isofixem i držákem na nápoje. V tomto článku ovšem představíme i jiné modely, které stojí za pozornost. Mimo jiné také poradíme s tím, jak dětský podsedák do auta vybrat.

Nejlepší celkově

Prémiový podsedák do auta s isofixem, ramenní sponou a držákem na nápoje.

Nejlepší poměr ceny a kvality

Prostorově příznivý sedák do auta s isofixem včetně vodící ramenní spony.

Nejlepší levný

Levný podsedák do auta s isofixem i ramenní sponou. Nabídne snímatelný potah.

Nejlepší podsedáky pro děti

Recenze Peg Pérego Shuttle Forest – podsedák do auta od 15 kg

Peg Pérego 2-3 Shuttle Forest podsedák do auta Pro náročné

Nosnost: 15–36 kg | Rozměry: 40,5 × 44 × 24 cm | Hmotnost: 3 kg | Barva: černá, červená | Přibližná cena: 2 000 Kč

Klady
 • Isofix
 • Robustní konstrukce
 • Ramenní spona
 • Pojistka Blind Lock
 • Držák na nápoje
Zápory
 • Nenašli jsme

Dětem zajistí bezpečnou jízdu autem i pohodlný výhled z okna podsedák s isofixem Peg Pérego Shuttle. Systém nazvaný Surefix Base ukotví podsedák pevně ke karoserii auta. Nehrozí, že by s dítětem „cestoval“ při prudkých zatáčkách. Navíc je vylepšen připevňovacím systémem Blind Lock, který zabraňuje nechtěnému uvolnění podsedáku jiným pasažérem. Rodiče více dětí určitě poznají situace, kdy se malí cestovatelé při dlouhé jízdě autem nudí a zkouší různá tlačítka kolem sebe.

Model Shuttle spadá do ECE kategorie II, III, což znamená, že jej může používat dítě s váhou od 15 kg do 36 kg. Vždy doporučujeme při výběru podsedáku do auta zohlednit celkovou tělesnou konstituci dítěte. Bezpečnostní pás musí vést těsně kolem těla malého pasažéra. V Peg Pérego mysleli i na správné vedení ramenního pásu a vybavili podsedák ramenní sponou.

Vysokou úroveň komfortu během jízdy autem zajišťuje 24 cm vysoká výplň. Tvoří ji dvě vrstvy. První je vrstva expandovaného polystyrenu, jehož vlastností je schopnost absorbovat energii při nárazu. Druhou tvoří ergonomicky tvarovaný expandovaný polyuretan pro pohodlné sezení dítěte. Na podsedák lze přicvaknout z boční strany také držák na nápoje.

Recenze Petex Junior Maja – dětský podsedák do auta s isofixem

Recenze Petex Junior Maja Zlatý střed

Nosnost: 22–36 kg | Rozměry: univerzální | Hmotnost: neuvedena | Barva: červená, černá | Přibližná cena: 1 000 Kč

Klady
 • Ramenní spona
 • Isofix
 • Snímatelný potah
Zápory
 • Nemá držák na pití

Dalším recenzovaným produktem je podsadák do auta s isofixem Petex Junior Maja. Model Maja spadá do ECE kategorie III, která je určena dětem o váze 22–36 kg. Podsedák nabízí systém uchycení isofix, který výrazně zvyšuje bezpečnost dítěte při nehodě. Díky isofixu podsedák neklouže pod zadečkem malého spolujezdce. Ani nikam necestuje, pokud zrovna dítě není v autě. Nemusíte myslet na jeho uschování do zavazadlového prostoru.

Oceňujeme přítomnost vodící ramenní spony, která zajišťuje správné vedení ramenního pásu přes hrudník vašeho dítěte. Zaručuje, že bezpečnostní pás vozidla bude v dostatečné vzdálenosti od krku dítěte a v případě nehody pasažéra neohrozí.

Sedák produktu je vyroben z kvalitního polyetylenu s vysokou hustotou. Neobsahuje polystyren jako levné varianty. Pro maximální pohodlí nabízí bohatou vrstvu polstrování. Z hlediska zvýšení bezpečnosti používejte podsedák vždy na zadním sedadle.

Recenze Bomini Sigifix – podsedák do auta s isofixem za příznivou cenu

podsedák do auta Bomini Sigifix Levný základ

Nosnost: 22–36 kg | Rozměry: 40 × 35 × 11 cm | Hmotnost: 1,75 kg | Barva: grafit | Přibližná cena: 740 Kč

Klady
 • Vysoká stabilita díky isofixu
 • Vodící ramenní spona
 • Snímatelný potah
 • Příznivá cena
Zápory
 • Bez držáku na pití
 • Nižší výška

Podsedák do auta Bomini Sigifix patří mezi velmi oblíbené modely, a to nejen díky nízké pořizovací ceně. Nabízí totiž bezpečnost dražších podsedáků, a to díky systému uchycení isofix, který se výrazně podílí na zvýšení bezpečnosti dítěte v případě nehody, což umocňuje i možnost regulovat výšku bezpečnostního pásu pomocí vodící ramenní spony. Ukotvení pomocí isofixu zabraňuje klouzání pod zadečkem i během jízdy bez dítěte, podsedák tedy můžete nechat vždy připevněný, aniž by vás obtěžoval.

Recenzovaný model spadá do ECE kategorie III, a je tedy určený pro děti s hmotností od 22 do 36 kg. Podsedák do auta Bomini Sigifix byl testován destruktivní metodou pomocí crash testů, které potvrdily jeho bezpečnostní záruky. Kromě toho je i designově pěkný, zapadne do interiéru každého vozu a neutrální šedé provedení je vhodné pro chlapce i dívky.

Podsedák je ovšem také praktický pro rodiče díky možnosti odepnout potah a vyprat jej v pračce v případě, že jej dítě ušpiní. Vzhledem k nižší výšce 11 cm však nemůže nabídnout komfort dražších modelů, přesto je plně dostačující pro běžné cesty. K pohodlí přispívá extra polstrování, které pomáhá tlumit vibrace vzniklé během jízdy. Co naopak chybí, je držák na nápoje. Vzhledem k nízké ceně se však jedná o kvalitní model s vysokou mírou zabezpečení, což je to, o co v případě podsedáků jde především.

Nejprodávanější podsedáky do auta

Jak vybrat podsedák do auta

Při výběru ideálního podsedáku do auta je bezpečnost vašeho dítěte nade vše. Na trhu narazíte na podsedáky s isofixem a také na ty bez něj. Mezi nejvyhledávanější a nejbezpečnější produkty patří jednoznačně ty s integrovaným systémem isofix. Svou roli hraje také ergonomický tvar a správné rozměry sedací části. Pro štíhlé děti je ideální volbou úzký podsedák do auta, který jim zajistí maximální pohodlí a bezpečnost. Naopak pro děti robustnější postavy vyberte model s odpovídajícími rozměry.

Důležitou roli hrají i loketní opěrky, nejen z hlediska pohodlí, ale hlavně pro správné vedení bezpečnostního pásu přes tělo dítěte. To je klíčové pro jeho bezpečnost v případě nehody. Významné kritérium představuje materiál, ze kterého je podsedák vyroben. Nejlevnější výrobky jsou vyrobeny z méně odolného plastu a polystyrenu, zatímco na kvalitní podsedáky jsou použity vysoce odolné a nedeformovatelné materiály.

Pamatujte na to, že s nehodou se můžete setkat i pár metrů od domova. Bezpečnost dítěte neohrožujte mylnou domněnkou, že jedete jen kousek a autosedačka nebo podsedák nejsou nutné. Ochrana dítěte je nutná vždy.

Dívka v autě na podsedáku

Přechod z autosedačky na podsedák

Každé dítě lehčí než 36 kg a nižší než 150 cm musí při jízdě autem používat odpovídající ochranu. Nejmenší děti využívají tzv. vajíčko, které se upevňuje v protisměru. Jakmile dítě povyroste a vajíčko je mu malé, přechází do plnohodnotné autosedačky. Ta může být otočena po směru, ale i proti směru.

Nejnovější poznatky doporučují využívání protisměrné jízdy až do 4 let věku. Běžné autosedačky jsou konstruovány až do 36 kg. Pokud má dítě dostatek prostoru v plnohodnotné autosedačce, nemusí podsedák používat vůbec. Při situaci, kdy vozíte ve voze více dětí v autosedačkách a jste limitováni prostorem, se stává podsedák jediným možným řešením.

Pozor

Po autonehodě vyměňte podsedák. Nehoda jej může poškodit, aniž by bylo poškození okem viditelné.

Kdy nemusíte používat podsedák?

Podsedák do auta nemusíte používat tehdy, pokud je plnohodnotná autosedačka prostorná a poskytuje dítěti bezpečnou a pohodlnou jízdu. Povinnost dětské sedačky nebo jiného bezpečnostního prvku pro děti do 36 kg a 150 cm je ukotvena v §6 zákona č. 361/2000 Sb. Porušení zákona se trestá udělením 4 trestných bodů a až 2 000 Kč pokuty řidiči. Existují ovšem výjimky, kdy lze přepravovat dítě v autě bez autosedačky i podsedáku.

Jednou z nich jsou vozidla taxi služby, která mohou v obci převážet dítě i bez autosedačky. Druhá se týká vozů, které nejsou v původní výbavě vybaveny bezpečnostními pásy. Klasicky se jedná o veterány, ve kterých děti mladší tří let nesmí vůbec jezdit. Starší dítě do 150 cm se ve veteránu může svést výhradně na zadním sedadle.

V běžném autě může nastat problém při převozu tří dětí. Třetí sedačka se na zadní sedadla menších vozů často nevejde. V tomto případě zákon umožňuje dvojí řešení. Buďto jedno dítě v příslušné sedačce umístit na přední sedadlo, nebo lze jedno z dětí starší tří let převést připoutané bez podsedáku na prostředním zadním sedadle. Tuto možnost využívejte pouze v nejvyšší nouzi.

Náš tip

Prémiovým zbožím se staly otočné autosedačky. Umožní dítěti jízdu po i proti směru jízdy i pohodlný nástup do vozidla. Značka Cybex je synonymem skutečné kvality. Její výrobky se řadí mezi nejlepší na trhu. Nejinak tomu je i autosedaček Cybex.

Lze dítě vozit na sedadle spolujezdce?

Zákon o silničním provozu umožňuje vozit děti i na sedadle spolujezdce, bez ohledu na věk. V případě, že je vepředu umístěno vajíčko, čili autosedačka kategorie 0 a 0+ proti směru jízdy, musí být vypnutý čelní airbag. Vypnutí bočního a hlavového airbagu zákon nenařizuje. Autosedačky a podsedáky pro starší děti, kategorie I, II a III se na sedadlo spolujezdce umisťují po směru jízdy. Airbag zůstává zapnutý.

ChytrýVýběr radí

Obecně platí, že nejbezpečnější je vozit dítě na zadních sedačkách.

S isofixem nebo bez?

Systém isofix je mezinárodním standardem ukotvení dětské autosedačky nebo podsedáku. Jeho výhodou je pevné spojení podsedáku s konstrukcí vozu. To, že na zadních sedačkách máte systém isofix poznáte tak, že se v místě ohybu sedadel auta nachází plastové záslepky nebo zipy. Po jejich otevření uvidíte kovová oka, tzv. normované kotevní body systému isofix. Podsedák s isofixem je vybaven protikusem na principu „háků“, které se zaháknou a uzamknou ke kotevním bodům. Podsedák je bezpečně ukotven a stává se pevnou součástí vozu. Nedochází k jeho naklánění v prudkých zatáčkách a poskytuje vyšší ochranu při autonehodě. Dítěti „neklouže“ pod zadečkem. Nehrozí, že by se podsedák z pod dítěte vysmekl.

Pokud vlastníte starší auto bez systému isofix, nemá smysl do sedačky s isofixem investovat. Zvýšené bezpečí podsedák s isofixem zajišťuje pouze tehdy, kdy je přikotven ke karoserii vozu. Podsedáky bez možnosti upevnění jsou nejméně doporučovanou variantou, protože nabízejí nejnižší úroveň bezpečnosti.

Pozor

Podsedáky bez isofixu nikdy nenechávejte v autě nezajištěné. Mohou zranit ostatní cestující.

Důležité parametry dětských podsedáků do auta

Pokud by si podsedák do auta vybíralo samo dítě, pravděpodobně by ve vašem voze byl model s jeho oblíbeným hrdinou nebo jiným dětským motivem. Jako rodič ale chtějte více než roztomilý potah. Soustřeďte se především na váhovou kategorii podsedáku, možnosti jeho přizpůsobení a zda je vybaven systémem isofix a ramenní sponou.

Rozdělení podle kategorií dle hmotnosti

Evropská norma ECE rozděluje podsedáky do auta podle doporučené váhy do tří kategorií. Označují se římskými číslicemi a někdy jsou doplněny i doporučeným věkem dítěte.

 • ECE skupina II – 15 až 25 kg, cca od 3 do 6 let
 • ECE skupina III – 22 až 36 kg, cca od 6 do 12 let nebo do výšky 150 cm
 • ECE skupina II, III – 15–36 kg, cca od 3 do 12 let nebo do výšky 150 cm

Nejen u autosedaček, ale i u podsedáků vybírejte modely s co nejnižším váhovým rozpětím. Podsedák do auta by měl být přizpůsoben konkrétnímu dítěti, jeho tělesným proporcím a hmotnosti. Příliš velký podsedák může způsobit, že bezpečnostní pás nebude správně veden a nebude těsně přiléhat k tělu dítěte. To může vést k neefektivní ochraně a zvýšenému riziku zranění v případě dopravní nehody.

Naopak příliš malý podsedák může být pro dítě nepohodlný a také nemusí poskytovat správnou ochranu. Je důležité najít podsedák, který je „akorát“ pro vaše dítě, a který splňuje všechny bezpečnostní normy a předpisy. Nakonec, i když má podsedák správnou velikost a splňuje všechny bezpečnostní normy, je důležité věnovat pozornost správné instalaci a ujistit se, že je bezpečnostní pás správně veden a utažen.

Hmotnost podsedáku pro dítě

Podsedáky ze supermarketu za pár stovek vás možná překvapí svou nízkou váhou. Nechejte je v regálu a připlaťte si za kvalitní provedení. Nejen u autosedačky, ale i u dětského podsedáku do auta platí, že čím těžší je, tím lépe bývá propracovaný a bezpečnější. Prémiové značky s isofixem přesahují váhu 3 kg.

Rozměry sedáku

Vycházejte vždy z tělesné konstituce vašeho dítěte. Hubené dítě lépe ochrání úzký podsedák do auta než univerzální model. Naopak silnějšímu dítěti by mohl být běžný podsedák nepohodlný. Podsedáky běžně disponují rozměry 45 cm (šířka) × 40 cm (hloubka). Zajímejte se i o výšku podsedáku. Ta se obvykle pohybuje okolo 15 až 20 cm. Kvalitnější modely jsou ještě vyšší. Výška podsedáku také určuje, zda bude bezpečnostní pás veden v optimální poloze, a ne těsně u krku dítěte.

Další parametry a užitečné vychytávky

 • Textilní potahy většiny podsedáků je možné sejmout a strčit do pračky.
 • Postranní loketní opěrky slouží nejen k vedení pásu, ale také jako základní ochrana proti bočnímu nárazu.
 • Výškově nastavitelná spona na bezpečnostní pás umožní optimálně nastavit výšku bezpečnostního pásu. Zajistí jeho optimální vedení přes rameno dítěte.
 • Polohovací opěrka zad poskytuje zádům dítěte podporu pro komfortnější cestování.
 • Držák na láhev ocení každý rodič při delších cestách. Dítě bude mít své pití po ruce a vy nemusíte zastavovat.

Výhody a nevýhody podsedáku pro dítě

Mezi rodiči jsou podsedáky oblíbené především díky snadné manipulaci a flexibilitě. Jsou lehké a velmi snadno je lze přenášet mezi auty. Když potřebujete uvolnit zadní sedačky, nezabírá sedák do auta příliš místa ani v zavazadlovém prostoru. Pro rodiny s více dětmi, které si nemohou dovolit sedmimístné vozidlo, je podsedák snadným řešením, jak na zadní sedačky posadit 3 děti. Není totiž tak robustní jako plnohodnotná autosedačka.

Podsedáky do auta mají také několik nevýhod. Primárně je to absence boční ochrany. Neposkytují dostatečnou ochranu pro hlavu a tělo dítěte, což v případě bočního nárazu zvyšuje riziko jeho zranění. Další potenciální problém spočívá ve vedení ramenního pásu. Je na rodiči, aby zkontroloval jeho správné vedení – přes klíční a hrudní kost. V případě, že by byl pás veden blízko krku dítěte, hrozí při autonehodě jeho uškrcení. Pokud dítě během cesty usne, podsedák mu neposkytuje dostatečnou oporu pro hlavu.

Použití podsedáků podle ADAC testů

Německý autoklub ADAC se dlouhodobě zabývá testováním dětských autosedaček. U dětí od 4 do 12 let doporučuje použití plnohodnotných sedaček i pro váhovou kategorii od 15 do 36 kilogramů. Žádný, byť sebepropracovanější a sebedražší podsedák nemůže dítěti poskytnout stejnou ochranu jako plnohodnotná autosedačka. Ta dítěti podpírá i záda a hlavu a chrání i před bočním nárazem. Při autonehodě dítě může snadno narazit hlavou do dveří. Po podsedáku sahejte spíše v případě nouze, kdy nemůžete použít jinou autosedačku. Nebo v případě, kdy se robustní sedačka do auta nevejde skrz další sedačky pro děti. Právě podsedáky jsou častou volbou rodin s více dětmi, které plnohodnotné sedačky do auta nemohou umístit.

Pozor

K fatálním následkům pro dítě, které není připoutané, může dojít již při rychlosti 15 km/h. Dítě bez autosedačky i bez podsedáku, které je menší než 150 cm a lehčí než 36 kg, se může při nárazu uškrtit bezpečnostním pásem.

Kde koupit podsedák do auta s isofixem?

Podsedák do auta s isofixem i bez něj koupíte u Feedo.cz. Cenově příznivé modely do starších vozů nabízí Autohotarek.cz.

Nejoblíbenější značky

Peg Pérego

Italská firma Peg Pérego je výrobcem s dlouholetou tradicí, již od roku 1949. Je známá především díky svému kvalitnímu dětskému vybavení včetně kočárků, autosedaček, jídelních židliček a dalších produktů pro děti.

Logo Peg Pérego - podsedák do auta

Petite&Mars

Česko-slovenská značka Petite&Mars na trhu s dětskými potřebami působí již 20 let. Zaměřuje se především na výrobu a prodej dětských kočárků, autosedaček a dalšího příslušenství potřebného pro cestování s dětmi.

Logo Petite&Mars - podsedák do auta

Nania

Francouzská rodinná značka Nania se vývoji a výrobě dětských autosedaček a podsedáků věnuje již více než 25 let. Díky skvělým cenám se značka Nania dostala do popředí světových značek v segmentu dětských autosedaček.

Logo Nania - podsedák do auta

Cena

Do 1 000 Kč

Modely v řádu stokorun volte spíše jako nouzové. Jsou vyrobeny z levných materiálů, nedisponují bezpečnostním systémem isofix a poskytují dítěti pouze nízkou formu ochrany.

Do 2 000 Kč

Ve střední cenové hladině naleznete podsedáky do auta se solidní úrovní bezpečnosti. Isofix je u nich již samozřejmostí. Hledejte ty modely, které mají ve výbavě i ramenní sponu a dobře propracované loketní opěrky.

Nad 2 000 Kč

V nejvyšší cenové hladině podsedáky vynikají technologickými prvky jako je isofix, ramenní spona, zádová opěrka, kvalitní a polstrované područky a držák na nápoje.

Nejčastěji kladené otázky o podsedácích do auta

Můžu umístit podsedák i na přední sedadlo?

Ano. Dítě může sedět na podsedáku i na předním sedadle. Dbejte na to, aby byl bezpečnostní pás veden přes klíční a hrudní kost a přes kosti pánevní. Pás dítěti nesmí vést přes či v těsné blízkosti krku.

Je podsedák pro dítě v autě povinný?

Dítě by mělo používat odpovídající bezpečnostní zádržný systém do výšky 150 cm a 36 kg. Je na vás, zda zvolíte prostornou autosedačku nebo podsedák.

Od kolika let může dítě používat podsedák do auta?

Zákon jasně nedefinuje věk, od kterého dítě smí používat podsedák do auta. Odborníci se shodují, že použití podsedáku je možné pro váhovou kategorii 15–36 kg, což odpovídá předškolnímu a mladšímu školnímu věku. Vždy je však bezpečnější použití plnohodnotné autosedačky.

Jakou má podsedák životnost? Mohu ho použít pro více dětí?

I dětské autosedačky a podsedáky mají svou životnost. Používat sedačku po výrazně starším dítěti se nedoporučuje. Výrobce obecně uvádí životnost 7-10 let. Sedačky ohrožují výkyvy teplot v autě a UV záření, které způsobuje křehnutí plastů a oslabování struktury podsedáku.

Kdy podsedák nemusí dítě používat?

Dětský zádržný systém nemusíte používat v případě, pokud hmotnost dítěte převyšuje 36 kg a jeho výška je více než 150 cm.

Nejoblíbenější podsedáky do auta

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář