ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Recenze 3 nejlepších mobilních telefonů pro seniory

4. 7. 2023 aktualizováno

Starší lidé obvykle neholdují nejnovějším technologiím, protože jsou pro ně příliš složité či nepotřebné. Zavolat si či poslat textovou zprávu však chtějí také. A protože pevné linky jsou již minulostí, poohlížejí se po jednoduchých mobilních telefonech pro seniory. Aktuální test vybral 3 nejlepší mobilní telefony pro seniory. Zajímavou volbou je Evolveo EasyPhone XD s praktickým nabíjecím stojánkem.

Nejlepší celkově

Dobrá volba pro seniory, kteří ocení praktickou konstrukci.

Nejlepší cena/výkon

Snadno ovladatelný telefon, ideální pro většinu seniorů.

Nejlepší levný

Jde vám o funkčnost za nízkou cenu – tohle je skvělá volba.

Nejlepší mobily pro seniory

Recenze Aligator V650 Senior – Stylový telefon pro seniora s SOS lokátorem

Recenze Aligator V650 Senior Pro náročné

Displej: 2,4″ | Rozlišení: 320 × 240 px | Hmotnost: 95 g | Rozměry: 101 × 50,5 × 19 mm | Doba hovoru: 300 min | Fotoaparát: Ano (1,3 Mpx) | SOS tlačítko: ano | Přibližná cena: 1 290 Kč

Klady
  • SOS Locator
  • Véčko
  • Dva displeje
  • Přijetí hovoru pouhým otevřením
Zápory
  • Relativně tlustý
  • Nutnost paměťové karty pro fotky

Do skupiny dražších mobilních telefonů pro seniory patří Aligator V650 Senior, jenž zakoupíte za cenu přesahující hranici 1 000 korun. Významnou devízou je véčková konstrukce, díky níž můžete počítat s dostatečně velkým displejem a malou klávesnicí.

Senioři jistě ocení možnost přijmout či ukončit hovor otevřením nebo zaklapnutím telefonu. Odpadne tak nutnost mačkání nějakých tlačítek. Podstatným pozitivem je i SOS tlačítko s praktickou funkcí SOS Locator. GPS čip okamžitě po stisku tlačítka začne vysílat polohu seniora, kterého tak mohou lokalizovat jeho příbuzní či složky IZS. Véčková konstrukce umožnila vytvořit prostor pro druhý displej na vnější straně krytu. Na ně lze vyčíst datum a čas, stejně jako upozornění na SMS zprávy nebo nepřijaté hovory.

Někteří si budou jen těžko zvykat na poměrně výraznou tloušťku těla telefonu. Jestliže rádi fotíte a chcete se svými záběry pochlubit vnoučatům, nevyhnete se nutnosti dokoupit paměťovou kartu. Vnitřní uložiště zkrátka nenabízí dostatek prostoru. Fotoaparát sám o sobě je ovšem vhodný spíše pro praktickou fotodokumentaci než pro pořizování uměleckých snímků.

Recenze Evolveo EasyPhone XD – Telefon pro seniory s nabíjecím stojánkem

Evolveo EasyPhone XD – Velký displej a nabíjecí stojánek Zlatý střed

Displej: 2,3″ | Rozlišení: 320 × 240 px | Hmotnost: 89 g | Rozměry: 120 × 58 × 14 mm | Doba hovoru: 240 min | Fotoaparát: Ano (1,3 Mpx) | SOS tlačítko: ano | Přibližná cena: 990 Kč

Klady
  • 3 vyhrazená tlačítka pro oblíbené kontakty
  • Nabíjecí stojánek
  • Velká tlačítka
  • Dobře čitelný displej
Zápory
  • Fotoaparát

Průměrnou cenou, za kterou pořídíte již skutečný telefon pro důchodce je zhruba 900 Kč. Tolik stojí i náš druhý tip Evolveo EasyPhone XD. Oproti Alcatelu nabízí o něco vyšší displej s dvojnásobným rozlišením, který zaručuje velmi dobrou čitelnost.

Telefon se velmi dobře ovládá, neboť má velká podsvícená tlačítka. Ze speciálních funkcí jistě zaujme trojice vyhrazených tlačítek M1, M2 a M3, která slouží k rychlému vytočení oblíbených kontaktů. Funkce Fotokontakty pak umožňuje k jednotlivým telefonním číslům přidat fotografii volaného.

Evolveo EasyPhone XD je na zadní straně vybaven praktickým SOS tlačítkem, který v případě nouze odešle nouzovou zprávu a zavolá až na 6 předvolených čísel. Z další výbavy nechybí nabíjecí stojánek, FM rádio, kalendář, budík či svítilna. I tento telefon podporuje Bluetooth handsfree pro bezpečné volání při jízdě autem.

Reproduktor je dostatečně hlasitý a do telefonu lze přidat vlastní vyzváněcí melodie. Ačkoli je fotoaparát lepší než u výše uvedeného Alcatelu, kvalita snímků stále za mnoho nestojí.

Recenze Aligator A321 Senior – Mobilní telefon pro seniory s SOS funkcí

Recenze Aligator A321 Senior Levný základ

Displej: 1,8″ | Rozlišení: 160 × 128 px | Hmotnost: 73 g | Rozměry: 122 × 55 × 14 mm | Doba hovoru: 240 min | Fotoaparát: ne | SOS tlačítko: ano | Přibližná cena: 720 Kč

Klady
  • Bytelné zpracování
  • Velká tlačítka
  • Nabíjecí stojánek
  • SOS tlačítko a lokátor
  • Výdrž až 10 dní
Zápory
  • Menší displej
  • Chybí fotoaparát

Náš seniorský výběr mobilních telefonů zastoupil oblíbený a levný model Aligator A321 Senior, který nestojí příliš mnoho peněz a svoji práci i přesto odvede velmi dobře. Tahle důchodcovská mašina především nabízí velká tlačítka s rozestupy a velké klávesy pro volání a ukončení hovoru. Ovládání je pohodné a jednoduché.

Velkým plusem doporučovaného přístroje je SOS tlačítko, které po konfiguraci umožňuje odeslání nouzové SMS zprávy na až 5 vybraných čísel. Zařízení podporuje také službu SOS lokátor, která druhé straně prozradí, kde se daná osoba momentálně nachází. Velkým benefitem je 1,8“ barevný displej s rozlišením 160 × 128 pixelů. A321 Senior podporuje dvě SIM karty a paměťovou kartu až do 32 GB.

Výdrž přístroje má na starosti baterie o kapacitě 800 mAh, která telefon zvládne pohánět klidně i 10 dní. Rozměry telefonu se zastavily na příjemných parametrech 122 × 55 × 14 milimetrů a hmotnost činí 73 gramů. Někteří jistě ocení přítomnost budíku, kalkulačky, svítilny, FM rádia, hlasitého handsfree a mechanického zámku.

Konstrukce je hodně bytelná a něco vydrží. Starší osoby ocení 3,5mm jack například pro možnost připojení sluchátka do ucha. Hlasitý reproduktor je samozřejmý, výtečný je také přibalený nabíjecí stojan, který starší lidé s radostí uvítají. Aligator A321 představuje skvělý telefon pro seniory za nízkou cenu.

Náš tip

Připravili jsme pro vás recenze nejlepších mobilních telefonů, fotomobilů i kvalitních outdoorových telefonů.

Nejspolehlivější mobilní telefony pro seniory

Jak vybrat telefon pro seniory

Výběr mobilního telefonu pro seniora se řídí jinými pravidly. Většina seniorů obvykle nevyužívá mobil stejným způsobem, jako mladší generace. Místo pestré nabídky chytrých funkcí ocení spíše přehledný displej a velkou klávesnici. Níže vám poradíme, na jaké parametry se při výběru mobilu pro babičku či dědečka zaměřit.

Tvar mobilu pro babičku

Mobilní telefony pro seniory jsou povětšinou dvou typů. Buď tradiční, takzvané “tatranky”, nebo otevírací véčko. Každý z typů má své výhody a nevýhody. Véčkové mobily mohou mít větší displej než klasické telefony, ale rozhodně to neplatí vždy. Nespornou výhodou véček je rozhodně sekundární displej, který zobrazuje datum, čas a případné info o přijatých SMS a zmeškaných hovorech.

Klasické telefony bývají širší, tudíž mají většinou disponují větší a přehlednější klávesnicí. Co se týče držení a padnutí do ruky, jsou oba typy srovnatelné. Zde záleží na preferencích daného uživatele.

Velikost displeje mobilu pro dědu

Parametry displeje jsou skvělým příkladem rozdílného vnímání různých generací. Zatímco mladší jedinci se zajímají především o rozlišení, pro seniory je stěžejní spíše rozměr displeje. V případě, že je příliš malý, je ovládání telefonu pro člověka s horším zrakem opravdu náročné. Velký a zároveň přehledný displej byl měl být základním požadavkem.

Téměř všechny chytré mobilní telefony tento požadavek splňují. To však nemusí nutně znamenat, že je tento typ telefonu pro seniora to pravé. Přeci jen se jedná o velký skok od klasického tlačítkového telefonu. Dotykové ovládání může být problém, proto je lepší se těchto mobilů vyvarovat.

Velikost klávesnice

Dalším důležitým parametrem jsou rozměry klávesnice. Tlačítka by měla být dostatečně velká a neměla by být příliš blízko u sebe. Pozornost věnujte také označení tlačítek. Velká tlačítko s malými číslicemi svůj účel dost dobře nesplní. Symboly na tlačítkách by měly být velké a snadno rozpoznatelné.

Na klávesnici by se neměla nacházet žádná nadbytečná tlačítka. Příliš mnoho čudlíků může starší uživatele mást a znesnadnit jim ovládání přístroje. Velkým plusem jsou podsvícená tlačítka, která pomohou seniorům s telefonem pracovat při horší viditelnosti.

SOS tlačítko pro seniory

Skvělým přínosem je takzvané SOS tlačítko. Po jeho stisknutí telefon automaticky vytočí tísňovou linku. Většina mobilů pro seniory dokáže kromě záchranných složek automaticky zavolat i na další, předvolená telefonní čísla. V případě nouze tak důchodce může jedním stiskem zavolat sanitku, ale i další členy rodiny. Tato funkce je často doplněna o GPS sledování. SOS tlačítko tak nejen pomoc přivolá, ale dokáže volanému sdělit také polohu, kde se senior právě nachází.

Fotoaparát

Již dávno neplatí, že mobilní telefon pro seniory umí pouze volat a odesílat textové zprávy. Foťák v telefonu využije dnes již opravdu každý. Pokud víte, že by si váš důchodce občas rád něco vyfotil, zaměřte se při výběru také na parametry fotoaparátu. Většina mobilů tohoto typu totiž disponuje objektivem s velmi slabým rozlišením. Pro příležitostné focení je nízké rozlišení většinou dostačující, ale jestliže víte, že se babička ráda chlubí fotkami rozkvetlé zahrady či rozesmátých vnoučat, poohlédněte se modelu s lepším fotoaparátem.

Připojení k internetu

V dnešní době již valná většina komunikace probíhá prostřednictvím aplikací, jako je WhatsApp či Viber. Některé modely mobilních telefonů pro seniory připojení k internetu již umožňují. Technicky zdatnější důchodci tyto chytré funkce a aplikace jistě přivítají. Vedle textové komunikace jsou tyto aplikace ideální pro videohovory či posílání hlasových zpráv a videí.

Další funkce mobilu pro seniory

Při výběru mobilu pro seniora se zaměřte také na sekundární funkce. Mezi ty nejužitečnější bezesporu patří budík. Vybrané telefonu dokonce umožňují opakované buzení. Je možné tak nastavit, aby budík zvonil například každé úterý v 7 hodin. Co by v telefonu rozhodně nemělo chybět, je svítilna. Přesvědčte se však, zda ji lze snadno rozsvítit i zhasnout.

Nejlepší mobilní telefony pro seniory

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (13 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář