ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Lovecké a sportovní kuše

Láká vás střelba z kuše nebo už vás doslova chytila a chystáte se na pořízení svého prvního samostřílu? Prozradíme vám, jak funguje automatická kuše, k čemu slouží kuše s optikou nebo jaké výhody vám přinesou pistolové mini kuše. Projeďte si s námi jednotlivé typy, zásady používání a zjistěte, jak vybrat kuši podle aktuálních recenzí a testů spotřebitelů. Nám se nejvíce líbí reflexní kuše Beast Hunter Jag2 PRO, která má skvělé vlastnosti za přijatelnou cenu.

Nejlepší kladková

Silné 201LB lučiště, špičkové zpracování. Špičkové CNC kladky a rychlost šípu až 116 m/s.

Nejlepší reflexní

Zesílené lučiště JAG2 o síle 175LB dodá šípům rychlost až 80 m/s. Camo provedení i kolimátor.

Nejlepší pistolová

Napínací síla 80LB a rychlost šípu až 56 m/s, rekreační kuše za velmi příznivou cenu.

Nejlepší kuše

Recenze Barnett TS380 – Nejlepší lovecká kuše kladkového typu pro zkušené

Recenze Barnett TS380 - Perfektní lovecká kuše kladkového typu pro zkušené střelce Pro náročné

Typ kuše: lovecká kladková kuše | Síla nátahu: 201LB | Rychlost šípů: až 116 m/s | Šípy v balení: 2 × 20″ Barnett Carbon | Hmotnost: 3 130 g | Cena od: 18 290 Kč

Klady
 • Snadné natažení velmi silného lučiště
 • Silná QUAD ramena
 • Kryt prstů před pohybem tětivy
 • Pažba se stavitelnou délkou 876-927 mm
 • Spolehlivý spoušťový mechanismus Trigger Tech
 • Možnost připojení optiky
Zápory
 • Kuše není vhodná pro začátečníky

Hledáte kuši na špičkové úrovni? Takovou, na kterou se budete moci vždy stoprocentně spolehnout? Barnett TS380 je naprostým vítězem našich testů i zákaznických recenzí. Patří do vyhlášené řady modelů Barnett Tactical Series a jedná se o loveckou kladkovou kuši s klikovým natahovákem.

Kuše má velmi silná QUAD ramena, účinné 201LB lučiště díky propracovanému systému snadno natáhnete. Patentované CNC kladky se tak mohou postarat o rychlost šípu až 116 m/s. Lučiště přesto není příliš široké a jeho stav se dle jeho napětí pohybuje v rozmezí od 337 do 425 cm.

Zaujme vás také unikátní vzhled taktické kuše, konstrukce má odlehčenou a otevřenou pažbu s kvalitní CAMO úpravou Digital Gray. Pažba má stavitelnou délku v rozpětí 876 – 927 mm, nechybí ani kryt prstů, který je uchrání před pohybem tětivy.

Jedná se tedy o sportovní loveckou kuši kompaktních rozměrů s velice dobrým výkonem, širokým příslušenstvím a jejich možným rozšiřováním.

Recenze Beast Hunter JAG2 PRO 175LB – Výkonný nástupce kuše Jaguar

Recenze Beast Hunter JAG2 PRO 175LB - Výkonný nástupce kuše Jaguar Zlatý střed

Typ kuše: reflexní kuše | Síla nátahu: 175LB | Rychlost šípů: až 80 m/s | Šípy v balení: 3 × šíp 16″ HalfMoon | Hmotnost: 2 300 g | Cena od: 4 790 Kč

Klady
 • Přesná kuše s dostatečným výkonem
 • Ideální poměr cena/kvalita
 • Jednoduchá konstrukce nenáročná na údržbu
 • Kuši zvládnou i méně zkušení střelci
 • Precizní zpracování a moderní vzhled
Zápory
 • Širší ramena kuše

Pokud se poohlížíte po své první kuši, která bude na lepší úrovni, neváhejte. Reflexní kuše Beast Hunter JAG2 PRO 175LB mnohonásobně předčí vaše očekávání. Jedná se o nástupce známé kuše Jaguar, která ovšem byla vylepšena o celou řadu prvků a vlastností.

Očekávat ale stále můžete klasickou reflexní kuši se zesíleným jednodílným lučištěm JAG2, které má neuvěřitelnou sílu 175LB. Lučiště je sice poměrně širší, ale vystřelenému šípu dodá rychlost až 80 m/s.

Díky Camo provedení má kuše posuvný díl pažby. Ta je navíc taktická a má pistolovou rukojeť s velmi intuitivním úchopem, nechybí ani praktický chránič prstů. Pod 22mm lištou najdete také bezpečnostní pojistku.  Součástí kuše je také kolimátor se třemi body. Součástí balení jsou pak i 3 šípy 16″ HalfMoon v praktickém držáku.

Recenze Beast Hunter Aligator TCS1 80lbs – Levná pistolová kuše pro začátečníky

Recenze Beast Hunter Aligator TCS1 80lbs – Levná pistolová kuše pro začátečníky Levný základ

Typ kuše: pistolová kuše | Síla nátahu: 80LB | Rychlost šípů: až 56 m/s | Šípy v balení: 3 × šíp dural 6,5″ | Hmotnost: 890 g | Cena od: 1 090 Kč

Klady
 • Výkonná kuše pro rekreační střelbu
 • Ideální volba pro začátečníky
 • Možnost dokoupení optiky
Zápory
 • Menší výdrž konstrukce

Chcete si prvně vyzkoušet střelbu z kuše, ale nemáte zatím žádné zkušenosti? Pistolová kuše Beast Hunter Aligator TCS1 80lbs je ideální pro všechny začátečníky a překvapí vás její nízká cena.

Užijete si s ní přesnou střelbu na terč ze vzdálenosti 10 – 15 m, lučiště s napínací silou až 80LB se postará o rychlost šípu až 56 m/s. Přestože se může kuše jevit jako snadno ovladatelná hračka, její sílu nepodceňujte. I proto je opatřena spolehlivou pojistkou a můžete ji doplňovat o další optické příslušenství.

Aligator je následníkem oblíbené kuše Cobra, která ovšem prošla pořádnou modernizací. Zaměřena byla zejména na design kuše a její bezpečnost. Součástí balení kuše Aligator je tak i odnímatelné madlo s chráničem prstů. Další zásadní změnou je osazení 22mm lištou, na kterou tak můžete kromě stávajícího hledí přidat i vlastní kolimátor nebo další optiku.

Srovnání 6 nejlepších kuší​

Název Shrnutí
Sportovní a lovecké kuše
1. Recenze Barnett TS380 - Perfektní lovecká kuše kladkového typu pro zkušené střelce Barnett TS380 Lovecká kuše na vysoké úrovni se silným lučištěm a efektivním výkonem. Porovnat ceny
2. Recenze Beast Hunter JAG2 PRO 175LB - Výkonný nástupce kuše Jaguar Beast Hunter JAG2 PRO 175LB Reflexní kuše za poměrně nízkou cenu, přesná střelba i pro méně zkušené. Porovnat ceny
3. Recenze Beast Hunter Aligator TCS1 80lbs – Levná pistolová kuše pro začátečníky Beast Hunter Aligator TCS1 80lbs Ideální pistolová kuše pro začátečníky za nízkou cenu s širokým příslušenstvím. Porovnat ceny
4. Barnett whitetail Hunter SET – Sportovní lovecká kuše Barnett Whitetail Hunter SET Sportovní lovecká kuše s rychlostí šípu až 114 m/s. Porovnat ceny
5. ManKung Kraken 200 lbs – moderní kuše s bohatým příslušenstvím ManKung Kraken 200 lbs Velice moderní a skvěle zpracovaná kuše s velikou silou a bohatým příslušenstvím. Porovnat ceny
6. Beast Hunter Kraken 200lb – sportovní lovecká kuše s dlouhým dostřelem Beast Hunter Kraken 200lb Sportovní lovecká kladková kuše, velká síla, dlouhý dostřel a spolehlivost. Porovnat ceny

Nejprodávanější kuše na Heurece

Jak vybrat kuši na lov nebo pro zábavu

Ačkoliv svou dlouhou historií sahají až do 5. století př. n. l., těší se kuše v posledních letech čím dál větší oblibě. Pokud tedy i vás nadchla střelba z kuše či samostřílu, pojďte se s námi mrknout na jejich základní typy i rozmanité příslušenství.

Základní typy kuší

Přestože se kuše mohou lišit v celé řadě vlastností, můžeme je jednoduše rozdělit na tři základní typy:

Kladková kuše

Pokud se chystáte využívat kuši ke sportovní střelbě a lovu, je pro vás kladková kuše ideální volbou. Díky svému kladkovému systému střílí tyto kuše opravdu přesně, rychle a mají výbornou dynamiku, především ale nebudete k natahování potřebovat příliš své energie. Nevýhodou ovšem může být její složitá údržba, kvůli silám působícím na její tělo bude nutno provádět pravidelný servis. Je tedy ideální pro aktivní a zkušené střelce.

Reflexní kuše

Pod tímto pojmem si můžete představit klasickou kuši bez přidané mechaniky. A protože jsou při její výrobě využívány moderní materiály, jedná se dnes o mnohem lehčí a přesnější zbraň. Reflexní kuše se vyznačují dlouhým dostřelem a dosahují vysokých sil nátahu, zejména v zahraničí jsou tak využívány k lovu nebo ke sportovní střelbě. Kuše s reflexní konstrukcí jsou navíc téměř bezúdržbové.

Pistolová kuše

Hledáte kuši k rekreačním účelům a občasnému zastřílení? Pistolové kuše nezaberou moc místa a díky svému snadnému ovládání se hodí i pro naprosté začátečníky. Ačkoliv jsou velmi lehké a kompaktní, mívají účinný dostřel okolo 15 – 20 m.  Výhodou je jejich cenová dostupnost, určitě si však nemyslete, že se jedná o hračku. Přestože na delší vzdálenost si špička neuchová dostatek energie, při střelbě na kratší vzdálenost se jedná o velice účinnou zbraň.

Nejlepší kuše - kuš se šípem

Využití kuší a jejich efektivní dostřel

Kuše pro začátečníky

Jednoznačně nejlepší pro začátečníky jsou pistolové kuše. Ideálně poslouží pro zábavu a rekreační střílení na terč, a to až do vzdálenosti 20 m. Využívat je tak můžete i v krytých střelnicích či tělocvičnách, ke střelbě jsou většinou využívány menší šipky nebo kovové kuličky. Při nátahové síle okolo 80lb však i ty mohou způsobit nepříjemné zranění, ani pistolovou kuš tak neberte jako bezpečnou hračku. Levnější varianty jsou vyrobeny z plastů, kvalitnější pak mívají celokovová těla.

Kuše pro sportovní střelbu

Chcete-li se kuším věnovat na sportovní úrovni, bude už jejich výběr poměrně složitější. Nátahová síla i rychlost vystřeleného šípu by nás měly zajímat až v druhé řadě, prim by totiž měla vždy hrát přesnost kuše – resp. výstřelu. A právě proto jsou většinou pro sportovní střelbu využívány reflexní kuše.

Ty nejsou opatřeny kladkami a mají širší rozpětí ramen, díky tomu tak nedochází k nechtěnému rozvibrování šípu a zkreslení jeho dráhy letu. Rychlost šípu po vystřelení z reflexní kuše může běžně dosáhnout až 80 m/s a efektivní dostřel sportovní kuše bývá okolo 30 – 40 m.

Lovecké kuše

Přestože lovecké kuše známe z mnoha zahraničních filmů jako běžnou záležitost, u nás pořád ještě patří k velmi kontroverzním tématům. Nejčastěji jsou k tomuto účelu využívány kladkové kuše, které střílí velice přesně, rychle a dynamicky. Jejich nátahová síla se pohybuje v rozmezí od 180 do 225lb a šípy mohou mít dolet až 1,5 km!

Stejně jako ostatní kuše si je smí pořídit každý, kdo překonal hranici plnoletosti. A právě zde se můžeme setkávat s nepříliš nadšenými názory veřejnosti. Lovecká kuše je totiž opravdu plnohodnotná zbraň, která dokáže statného jelena skolit během sekundy. Mnohá rizika zneužití loveckých kuší tak asi nemusíme dále rozebírat.

Ačkoliv je vlastnictví lovecké kuše legální záležitostí, v myslivosti stále ještě není možné ji používat. Myslivci mají strach z jejího potenciálního zneužívání – přeci jen se jedná o velice skladnou zbraň s tichými výstřely bez záblesků.

Dalším tématem také zůstává humánnost loveckých kuší. Výstřel z rukou profesionála dokáže zvíře usmrtit zcela bezbolestně, pro méně zkušené lovce však z tohoto hlediska rozhodně není ideální zbraní.

Nejlepší kuše - na lovu

Materiál na výrobu kuší

Kuše ze dřeva

Dřevěné kuše jsou samozřejmě naprostou klasikou, která sahá daleko do historie. Dřevo pro výrobu kuše musí být dostatečně pevné a ohebné, nejčastěji je tak využíván tis, jasan nebo buk. Vzhledem k rozmanitým možnostem konstrukce se můžeme setkat i se smrkovými kušemi. V dnešní době je však dřevo nejčastěji kombinováno s kovovými či plastovými prvky, které zefektivní funkční vlastnosti a prodlouží životnost kuše.

Kuše z plastu

Plastové kuše jsou běžně využívány k rekreačním účelům. Přestože jsou v dnešní době plasty poměrně odolné, pokud hledáte kuše na vyšší úrovni s delší životností, sáhněte spíše po kuších s kovovým tělem nebo vyzkoušejte klasické dřevěné samostříly.

Kompozitní materiály a slitiny

Moderní doba si žádá moderní materiály. A jinak tomu není ani u kuší. Máte-li tedy v plánu si pořídit kuš pro sportovní či lovecké účely, plast ani dřevo vás pravděpodobně neuspokojí. Ačkoliv i na profi zbraních můžete kousek dřeva nebo plastu najít, tělo kuše by mělo být vyrobené z odolného kovu, kompozitu či slitiny. Lučiště kuší zase často bývají z neméně kvalitního profilovaného plechu.

Konstrukce kuše

Základním stavebním prvkem kuše je takzvaná socha, která je vlastně páteří či tělem kuše. Na tu v přední části navazuje lučiště, které připomíná oblý luk a po stranách drží okraje tětivy. Samotný spouštěcí mechanizmus se pak skládá z ořechu a spouštěcí páky, nesmíme zapomenout ani na pojistku zabraňující protočení ořechu nebo třmen pro přišlápnutí kuše k zemi. Samostatnou částí jsou pak šipky nebo šípy.

To je samozřejmě obecný základ. Složitější konstrukci pak samozřejmě mají kladkové kuše nebo pistolové kuše, které ve své moderní podobě disponují celou řadou doplňků a příslušenství.

Nejlepší kuše - střílení

Příslušenství ke kuším

Stejně jako k většině zbraní, i ke kuším můžete pořídit celou řadu doplňků. Ty vám pomohou s jejich ovládáním, tréninkem i s následným profi využitím. Pojďte si s námi projet nejpoužívanější příslušenství:

Tlumiče tětivy

U dražších kuší bývá součástí, u těch jednodušších se jedná o velmi vyhledávané příslušenství, které pomáhá tlumit vibrace vzniklé velkým množstvím energie v oblasti ramen. Pokud tedy chcete, aby vaše kuše byla tišší a efektivněji využívala energii, bude tento gumový nárazník skvělou volbou.

Kolimátory – neboli optické zaměřovače kuší

Stejně jako u velkého množství střelných zbraní, je k dostání i dodatečná optika pro kuše. Vybírat můžete kolimátory ke kuším – tedy reflexní zaměřovače, které vám pomohou k dokonalému zaměření cíle. Stejně tak ale můžete ke kuším připojit speciální puškohledy. Optika ke kuším tedy obecně slouží ke snadnějšímu zaměření cíle a je jen na vás, který doplněk právě k vaší kuši zvolíte.

Náhradní tětivy

Pokud se věnujete střelbě často, budou pro vás náhradní tětivy do kuše běžným spotřebním zbožím. Pokud se ovšem o tětivy řádně staráte a používáte také vosky na tětivy, nebude jejich výměna častá ani finančně náročná.

Toulce na šípy či šipky

Chcete mít své šípy vždy pohromadě? Pořiďte si praktický toulec na šípy, který bude navíc elegantním doplňkem. Vybírat můžete stylové kožené toulce v mnoha designech, velikostech i hloubkách.

Nejlepší kuše - terč

Kušové terče

Terče ke kuším je potřeba vybírat dle daného typu vaší kuše a případného doporučení výrobce. Terče pro kuše pro děti a rekreační využití koupíte za pár desítek korun v celém setu. Pokud ale máte kuš na vyšší úrovni, vybírejte terče, které neponičí vaše šípy a vyhněte se i jejich domácí výrobě.

Představení kuše Barnett Ghost 375

Údržba kuše a skladování

Chcete svou kuši udržet co nejdéle v top stavu? Základ je samozřejmě skladování na suchém a bezpečném místě a čištění všech částí. Co se týče jednodušších či levnějších kuší, kontrolujte zejména stav tětivy nebo – stejně jako u dražších kusů – dostatečné dotažení všech šroubů.

Pokud již máte kuš, která nepatří zrovna do hobby odvětví, je potřeba zajistit její pravidelný servis. Kontrolujte utažení šroubů a stav tětivy, kterou pravidelně voskujte, případně promazávejte náchylné části.

A pokud si svou kuš nechcete znehodnotit, dodržujte základní pravidlo – nikdy z kuše nestřílejte naprázdno. Tedy bez nabití příslušným šípem. Zejména u vyšších modelů vytváří kuše tak vysokou energii, která by při prázdném výstřelu nejen znehodnotila celou řadu komponentů, ale zejména vám mohla způsobit vážné zranění.

Jak zacházet s kuší

Jak už jsme několikrát zmínili, pokud není vaším cílem nákupu zrovna dětská kuše, jedná se o plnohodnotnou a výkonnou zbraň. Takovou, která může zranit nejen všechny ve vašem okolí, ale v případě nevhodného zacházení, také vás.

Nemusíme dále rozebírat, že střílení bez šípů není zrovna ideální volbou. Může odrovnat kuš a vás obratem odeslat na urgentní příjem nemocnice. Nejde ovšem o jedinou věc, na kterou byste si při používání kuše měli dávat pozor. Rozhodně nestrkejte prsty do dráhy tětivy, zejména pokud je natažená.

Stejně jako u celé řady sportovního vybavení, i zde se striktně řiďte radami výrobce. Ať už jde o údržbu, používané šípy nebo bezpečnost. Pokud jste kuš pořídili dětem, nenechte je nikdy i s tou nejobyčejnější zacházet bez dozoru. A pokud naopak máte prvně kuši na lepší úrovni, trénujte bezpečně, nejlépe pod dohledem zkušenější osoby či trenéra.

Náš tip

Potřebujete pohodlnou obuv pro střelbu z kuše a máte rádi své pohodlí? Vsaďte na barefoot ponožkoboty, s výběrem vám rádi pomůžeme.

Kde střílet z kuše

Stejně jako další chladné zbraně nesmíte kuši nosit na veřejnosti jen tak. Pro přesun tedy zvolte dostatečný obal. Pokud budete střílet na vlastním pozemku, dbejte dostatečné bezpečnosti. Váš pozemek by měl samozřejmě odpovídat dostřelu kuše. Zkrátka si zjistěte maximální doletovou vzdálenost šípu kuše, tak ať za žádných okolností nemůže doletět za hranice pozemku.

Ke střílení mimo váš pozemek jsou určeny speciální střelnice (vnitřní i venkovní), která mají dobře ošetřenou legislativu a jsou označeny jako prostor, ve kterém dochází ke střílení z kuše či obdobné činnosti.

Nejlepší kuše - detail

Jak vyrobit kuši doma

Na internetu můžete najít celou řadu návodů k výrobě kuše. Ty nejjednodušší zvládnete vyrobit s trochou šikovnosti ze dřeva, i tak ale bude potřeba pořádně nastudovat, jak vlastně kuš funguje.  Zejména tedy její spouštěcí mechanismus.

Pokud se chcete pustit do výroby kuše s dřevěnou pažbou a kovovými částmi, bude potřeba se poohlédnout po specializovaných obchodech, které nabízejí kovová lučiště a další nezbytné části samostatně k prodeji nebo jejich možnost individuální výroby. Mnohem jednodušší na výrobu pak bude šíp do kuše, který v domácích podmínkách zvládnete i s minimálním vybavením.

Kde koupit kuši

Kuše Barnett vyrábí stejnojmenná americká firma již od roku 1962. Produkují nejen profesionální kuše na špičkové úrovni, ale také sportovní kuše pro děti a dorost. Moderní technologie se zde snoubí s precizním zpracováním. Navíc používají materiály, mezi které patří ocel a kompozit nebo karbon. Očekávat tak můžete extrémní výkon, ale také úměrně vyšší cenu.

Kuše Excalibur jsou stěžejním produktem kanadské společnosti Excalibur Crossbow. Specializují se zejména na lovecké kuše z moderních materiálů, které vás překvapí svým precizním zpracováním. I proto se řadí mezi top kuše v české nabídce, které disponují i mnohým příslušenstvím.

Lovecké kuše Beast Hunter – mladá a inovativní značka, která má na českém trhu s kušemi největší zastoupení. Jejich kuše jsou přesné, výkonné a mají neuvěřitelné zákaznické recenze a dlouhou životnost.

Cena kuší

Kuše můžete pořídit v opravdu širokém cenovém rozpětí. Dětské kuše zakoupíte za pár stovek, pokud se ale chcete střelbě věnovat naplno, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Profesionální lovecké či sportovní kuše běžně zakoupíte od 20 do 100 tisíc korun.

Kuše do 3 000 Kč

Do této cenové kategorie samozřejmě spadají dětské kuše, které jsou skutečnými hračkami, ale také kuše pro hobby užití. Již okolo 2 000 Kč pořídíte menší pistolové kuše s efektivním dostřelem okolo 15 metrů. Za nemálo vyšší cenu pak pořídíte i rekreační kladkové kuše se základním vybavením.

Kuše do 10 000 Kč

Pokud se chystáte své střelecké umění rozvíjet, je na čase na pořádnou kuši. Takovou, se kterou zažijete skutečně silné zážitky. V této cenové kategorii už se objevují i skutečně výkonné reflexní kuše, stejně tak ale můžete vybírat téměř profi pistolové kuše nebo kuše kladkové s rozšířenými doplňky a vybavením.

Lovecké kuše za více než 20 000 Kč

V této kategorii většinou najdete opravdu špičkové lovecké kuše. Mezi ně rozhodně patří kanadské kuše Excalibur nebo známá nejvyšší řada kuší Barnett – HyperGhost. Rozhodně se ale nejedná pro začátečnické kuše, ale o velice nebezpečné zbraně, které nepatří do rukou nezkušených uživatelů.

Nejoblíbenější kuše

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (24 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář