ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Hudební nástroje

Akustické kytary pro začátečníky

Kytara patří mezi nejpopulárnější hudební nástroje na světě. Miliony lidí okouzlila svou všestranností a nádherným zvukem. Kytara je sólový i doprovodný nástroj. Dá se na ni hrát každý myslitelný žánr – lidovkami počínaje a brutal death metalem konče. Kytara nezná hranice, ty mají jen ti, co na ni hrají. Jak si vybrat první akustickou kytaru, abyste je mohli posouvat?

Nejlepší akustická kytara

Kytarový set, který neurazí ani náročnějšího začátečníka. Legendární výrobce a vzhledem k ceně pozoruhodně pěkný zvuk.

Nejlepší cena/kvalita

Dětská akustická kytara pro začátečníky ve věku cca 8-12 let.  3/4 provedení, pěkný zvuk a komfortní hra.

Nejlepší levná akustická kytara

Velmi levná akustická kytara pro začátečníky a nenáročné hráče. Odolné zpracování, pěkný design a dobrý zvuk.

Nejlepší akustická kytara pro začátečníky

Recenze Ibanez V 50NJP Pack NT – Parádní kytarový set pro začátečníky

Set akustické kytary Ibanez Pro náročné

Typ: Dreadnought | Velikost: 4/4 | Zpracování těla: Vrstvené | Příslušenství: Obal, popruh, trsátka, ladička | Cena: 3 590 Kč

Klady
  • Velmi pěkný, vyvážený zvuk
  • Příslušenství včetně ladičky
  • Velmi solidní zpracování
  • Věhlasná značka
Zápory
  • Spíše slabší kvalita příslušenství

Legendární značka Ibanez nabízí kytary pro začátečníky i největší mistry oboru. Tento pěkný set patří do první kategorie. Jde o akustickou kytaru skvělou pro začátečníky – a to i proto, že je k ní řada základního příslušenství. Kromě obalu či popruhu a trsátek rozhodně potěší přítomnost elektronické ladičky. Bylo by pěkné, kdyby byl součástí třeba i kapodastr, ale za danou cenu nemůžeme mít vše.

Kytara je typu dreadnought, což je pro začátečníky opět ideální – ba téměř jasná – volba. Korpus je vrstvený (překližkový). Díky tomu je kytara dostupná, odolná a zároveň nabídne vydatný zvuk. Ozvučná deska je z osvědčeného smrku. Zadní deska a luby ze dřeva damaroně, hmatník z palisandru.

Ve výsledku nabídne kytara na svou cenu překvapivě velmi pěkný, vyvážený a čistý zvuk, který může konkurovat i poněkud dražším kytarám. Jinými slovy, skvělý poměr ceny a kvality. Pro začátečníky tak může být tato kytara skutečně výbornou volbou.

Recenze Oscar Schmidt OG1-A-U – Populární kytara pro začátečníky

Dětská kytara 3/5 Zlatý střed

Typ: Dreadnought | Velikost: 3/4 | Zpracování těla: Vrstvené | Příslušenství: Ne | Cena: 3 400 Kč

Klady
  • Příjemný zvuk
  • 3/4 provedení vhodné pro děti
  • Solidní odolnost
  • Osvědčený model
Zápory
  • Nic

Tato pěkná 3/4 kytara pro začátečníky představuje skvělou a poměrně oblíbenou a osvědčenou volbu pro dětské hráče. Menší rozměry kytary umožní pohodlnou a ergonomickou hru především dětem kolem 8 až 12 let věku. Může jít o velmi dobrý model do hudebního kroužku či školy (pokud není vyžadována klasická kytara). Hodí se výborně i pro domácí hru a výuku.

Typově jde o dreadnought, tedy nejběžnější a univerzální akustickou kytaru. Nijak nepřekvapí, že korpus je vrstvený. Ozvučná deska je smrková, zadní deska a luby z katalpy, krk mahagonový a hmatník bohužel z kompozitu. Mechanika je chromovaná (die-cast). Odolné zpracování kytary snese i poněkud méně šetrné zacházení.

Kytara dokáže i při menších rozměrech vyloudit pěkný a dostatečně sytý a dynamický zvuk. Hraje se na ni velmi příjemně a pro děti bude motivujícím a atraktivním nástrojem. Rozhodně ji můžeme doporučit.

Recenze Blond Lily – Levná kytara pro začátečníky 4/4

Levná akustická kytara Levný základ

Typ: Dreadnought | Velikost: 4/4 | Zpracování těla: Vrstvené | Příslušenství: Ne | Cena: 2 690 Kč

Klady
  • Solidní zvuk
  • Pěkné, atraktivní zpracování
  • Odolná
  • Velmi dostupná
Zápory
  • Levnější použité materiály

Blond Lily patří mezi velmi povedené levné kytary pro začátečníky. Přestože nejde o nijak prestižní značku a cena je minimální, Lily si vás dokáže získat. Už na první pohled zaujme atraktivním zpracováním v lesklém černém laku, ale dostupná je i v přírodní či „sunburst“ verzi.

Tělo kytary je překližkové, ale to je v dané relaci samozřejmost. Ozvučná deska, luby i zadní deska jsou z vrstvené lípy, což je dřevina obvyklá spíše pro výrobu elektrických kytar. Charakter zvuku je tudíž zajímavý, neotřelý a s překvapivě dobře znělými, zvýrazněnými basy. Díky tomu má kytara poněkud „rockový“ nádech. Hmatník je bohužel z kompozitu, stejně tak kobylka a nultý pražec je plastový. Pro začátečníky jde přesto o zcela dostačující a navíc odolné a praktické zpracování. Časem se tyto komponenty dají vyměnit nebo rovnou přejít k „vyššímu modelu“ kytary.

Blond Lily je dreadnought, což je nejuniverzálnější typ akustické kytary. Součástí sice není žádné příslušenství, ale tato kytara nabízí za velmi málo peněz docela solidní porci muziky.

Nejprodávanější akustické kytary

Jak vybrat první akustickou kytaru?

Z hlediska základního principu lze říct, že kytara je nástroj s prastarými kořeny sahajícími minimálně ke starověkým řeckým či středověkým arabským drnkacím nástrojům. Kytara v pravém a současném smyslu slova je však relativně mladý nástroj – rozšířila se především během 19. století.

Kytara má od počátku pověst nástroje spíše pro lidovou a populární hudbu. V orchestru nikdy nenašla tak neotřesitelné místo jako třeba housle. Přesto se na kytaru dá v plné míře hrát i klasika a vzniklo pro ni mnoho klasických kousků. Jejich autoři jsou především španělští geniové. Stačí si poslechnout například legendární Concerto de Aranjuez od Joaqína Rodriga.

Ostatně Španělsko je zemí kytaře zaslíbenou. Odtud pochází i flamenco a největší kytaroví mistři, jako byl Paco de Lucia. Avšak ve Španělsku je doma především klasická (neboli španělská) kytara a její variace v podobě flamencové kytary. V řadě zemí světa (včetně naší) si však možná větší popularitu nakonec vydobyl jiný typ kytary – tzv. akustická kytara. Někdy se jí říká taky folková či westernová kytara, ale to je trochu zavádějící.

Akustická kytara je kytarou, po které pokukuje většina českých zájemců o hru na tento nástroj. Je to právě ta kytara, která se hodí k táborákům a ke hře doprovodů popových, rockových, folkových i jiných songů. V dnešním článku se pokusíme prozkoumat všechna zákoutí tohoto typu kytary. Prozradíme vám, jak si vybrat první nástroj. Jak se akustická kytara liší od klasické a jaké jsou její variace. Poradíme, jak na ni začít hrát.

Akustická kytara

Jak obtížná je hra na kytaru?

Jak těžké je naučit se hrát na kytaru? Zejména ve srovnání s jinými nástroji? Jsou nástroje, jako třeba housle, které zpočátku vyžadují houževnatost, obrovské odhodlání a trpělivost. Pro liknavé hudební zájemce nemusí být vhodné, protože začátky jsou náročné a mohou být demotivující. Trvá dlouho, než z houslí dostanete solidní zvuk (platí to ale i pro řadu např. dechových nástrojů a jiné smyčcové nástroje).

Na opačném pólu stojí klavír (či klávesy). Vyloudit tón nestojí žádné úsilí, klavír zní od začátku skvěle a může být velmi lákavé a motivující na něj hrát, i když později zjistíte, že naučit se hrát skutečně dobře je stejně náročné jako u houslí.

Kytara leží někde uprostřed. Naučit se první akordy či stupnice chvíli potrvá, ale není to tak náročné jako u houslí. Zpočátku je nutné, aby prsty zesílily, vytvořily se na nich zrohovatělé mozoly, které umožní pevně tisknout struny ke hmatníku. Naučit se pořádné barré (stisk všech strun jedním prstem) – to už chce delší cvik. Hra na kytaru zpočátku trochu bolí. Ale tento nástroj je natolik okouzlující, že vám pravděpodobně vůbec nedovolí, abyste ho odložili. Přestože dosáhnout mistrovství je práce na celý život.

Proč si vybrat právě kytaru?

Pokud chcete například dítě (anebo i sami sebe) přivést k hudbě, volba nástroje je důležitá. Je třeba brát v potaz, k jakému druhu hudby (nejen žánru) tíhnete a jak a kde chcete své hudební umění uplatňovat či provozovat.

Pokud chcete hrát rock v garážové kapele, hoboj asi nebude úplně první volba. Je váš zájem o hudbu akademický či má spíše hobby povahu? Chcete se dostat do orchestru nebo hrát kamarádům u táboráku (nebo dnes už spíš u grilu)? To jsou důležité otázky.

Dobrou zprávou je, že kytara je téměř plně univerzální. Je to skvělý domácí nástroj, který nestojí moc peněz, nezabere moc místa a dá se snadno přenášet. Kytara je skvělá i pro samouky, protože snad na žádný jiný nástroj není k dispozici tolik výukových materiálů, online kurzů, tabulatur (kytarové noty), akordových schémat,…

Na kytaru lze hrát doprovody k lidovkám, riffy (melodické rytmické sekvence) rockových songů i velmi složitá sóla. Téměř všechny písně a skladby (včetně klasických), které kdy vznikly, někdo upravil tak, aby se daly zahrát jen na jedinou kytaru a zněly nádherně. Zkrátka a dobře – na kytaru lze zahrát cokoli.

Tři a půl oktávy hudebního ráje

Běžná kytara má rozsah cca tři a půl oktávy. Klavír skoro osm. Přesto kytara zvládne totéž a v jistém smyslu i víc. Je to dáno tím, že na kytaře se tytéž tóny nacházejí vždy na několika místech. Díky tomu je možné najít nejdostupnější variantu pro potřeby dané skladby (kytaru lze i dle potřeby jinak naladit). Lze navíc využívat nejrůznější techniky hry.

Dvě zcela základní spočívají ve hře doprovodných akordů anebo melodickém vybrnkávání. Obojí se dá provádět prsty či trsátkem. Jde však jen o zcela elementární možnosti. Ve skutečnosti existuje obrovské množství dalších technik. Ať už jsou to arpeggia, tremola, alzapua, picada a minimálně desítky dalších. Výše uvedené pocházejí především z flamenca, ale každý žánr má vlastní přístupy a techniky. Malou ochutnávku technik pro akustickou kytaru najdete třeba ve videu níže:

Akustická vs. klasická (španělská) kytara

Když je řeč o kytarách a jejich možnostech, nelze se vyhnout tomu, že kytara zdaleka nemá jen jednu jedinou podobu. Naopak, existuje v celé pestré škále variant. Tím se opět liší třeba od klavíru či houslí.

Zcela základní typy (či spíše nadtypy) jsou kytara klasická řečená taky španělská či španělka a kytara akustická. Akustické jsou tedy technicky vzato obě, nicméně se vžilo, že pojem „akustická kytara“ v hudebním žargonu odkazuje k určitému typovému okruhu kytar.

Rozdíl v konstrukci

Akustickou kytaru (jakoukoli variantu) od klasické rozeznáte snadno. Už podle tvaru. Klasická kytara má ladnější, klenutější a symetrické tělo. Rovněž hmatník je po celé délce stejně široký. Odlišná bývá i ladicí mechanika. U klasické kytary směřují kolíčky dolů a v hlavě jsou podlouhlé otvory. U akustických kytar je obvykle hlava plná a kolíčky směřují do stran.

Ladicí mechanika

Dalším velkým rozdílem je, že na klasickou kytaru se používají výhradně nylonové struny, kdežto na akustickou kovové.

Rozdíl ve zvuku, způsobu hry, žánrech,…

Klasická kytara má krásný, oblý, lahodný, čistý a kultivovaný zvuk podobný místy s trochou nadsázky až harfě. Je určena pro hraní klasické hudby, sólové skladby, ale pochopitelně na ni lze hrát jakýkoli žánr. Od flamenca (ve španělsku se používá mírně upravená varianta přímo na flamenco) přes folk až po rock. Na tuto kytaru se hraje prsty, hra trsátkem je možná, ale není obvyklá.

Akustické kytary mají mnohem rozmanitější podoby a variace. Obecně však platí, že se na ně používají kovové struny. Mají říznější, pronikavější, silnější a hlasitější – zkrátka kovovější – zvuk. Skvěle se hodí pro doprovodnou hru a pro žánry jako pop, rock, folk, country, jazz, blues, bluegrass atd. Na akustickou kytaru se hraje většinou trsátkem (akordy i melodické vybrnkávání). Často se však hraje i prsty (fingerstyle).

Pro koho je vhodná akustická kytara?

Pokud situaci maximálním způsobem zjednodušíme, dá se říct, že akustická kytara je vhodnější, pokud vás zajímá především populární (míněn i rock a další žánry), jazz či folková hudba a chcete kytaru, která nadělá hodně „hluku“ a muziky za relativně málo peněz.

Akustická kytara je rovněž zřejmě lepší volbou pro samouky a hobby hráče. Je odolnější a vyžaduje méně péče. Hra na ni může vyznít oproti klasické kytaře efektněji i v rukou začátečníka či mírně pokročilého hráče. Nevýhodou je však, že kovové struny více řežou, takže začátky mohou být bolestivější. Tuto nevýhodu vyvažuje například fakt, že hmatník akustické kytary je užší než u klasické, takže snáze dosáhnete na různé polohy.

Elektrická a elektroakustická kytara

Kdy zvolit elektrickou a kdy elektroakustickou kytaru? Pokud chcete především posílit zvuk (např. když hrajete před větším publikem), elektroakustika je vhodná volba. Jde o akustickou kytaru, která má navíc elektrický snímač. Tím lze zesílit či poupravit zvuk. Typově, konstrukčně a charakterově však kytara zůstává stejná.

Elektrická kytara má naproti tomu naprosto odlišný charakter, konstrukci, zvuk i styl a techniky hry. Dá se skoro říct, že jde o zcela jiný nástroj. Elektrická kytara se nejvíce uplatňuje v žánrech, jako je rock a metal.

Různé typy akustických kytar dle tvaru těla

Jak bylo řečeno, akustická kytara má mnoho podob a variací, které se liší konstrukčně, charakterově i vhodností pro určitý žánr apod.

Pokud však s akustickou kytarou začínáte, volba typu není příliš složitá. V podstatě můžete rovnou sáhnout po kytaře typu dreadnought nebo ještě možná jumbo. Všechny ostatní varianty jsou spíše pro zkušenější až zkušené hudebníky, kteří již vědí, co chtějí.

Dreadnought

Nejpopulárnější a nejuniverzálnější varianta. Tento typ kytary je pro začátečníky bez jasného stylového vyhranění takřka jasná volba a zůstává u ní i řada (ne-li většina) zkušených a profi hráčů. Vyváženost, všestrannost, krásný a silný, čistý i dynamický zvuk ve všech částech spektra. Dreadnought je jednoduše sázka na jistotu.

Jumbo

Tuto kytaru poznáte snadno, protože je prostě větší. Objemnější. Je to velká kytara, která vyniká hutnějším, hlasitějším projevem se zvýrazněným basovým rejstříkem. Kytara tedy nemá tak vyvážený projev a nevýhodou je i méně pohodlná hra (kvůli rozměrům a váze). Přesto je značně populární – nejvíc po dreadnoughtu.

Parlor

Menší tělo, zvýrazněné jsou především středové polohy. Vhodná pro fingerstyle, dobře se přenáší. Příjemný zvuk. Dnes však popularitou výrazně zaostává za dreadnoughty i jumbo kytarami.

Koncertní

Menší tělo, skvělá pro fingerstyle, vyvážený zvukový profil a relativně univerzální charakter. Jde o poměrně mladý typ kytary.

Great Auditorium

Vysoce univerzální typ kytary, který leží mezi koncertním a dreadnought typem. Dá se použít srovnatelně s trsátkem i pro fingerstyle. Má výrazné výšky i basy a pohodlně se drží. Velmi dynamický i hlasitý projev.

Speciální typy

Kromě základních typů existují i specifičtější či specializovanější typy akustických kytar. Příkladem může být jazzová kytara. Velmi svérázný a poměrně okrajový typ, jehož žánrové určení je zjevné z názvu. Dalším typickým případem je 12strunná kytara. Jde o akustickou kytaru se zdvojenými strunami. To jí dodává specificky plný, bohatý zvuk. Skvělá je pro bluegrass a podobné styly.

S výřezem, či bez?

Možná jste si všimli, že některé kytary mají na těle pod hmatníkem zaoblený výřez. Ten slouží k tomu, aby se hráč snáze dostal rukou do vyšších poloh na hmatníku. Jeho přítomnost oceníte však spíše při fingerstyle hře a pokročilých sólech.

Kytara s výřezem

Pro začátečníky, doprovodnou hru a jednoduchá sóla je relativně zbytečný. Na druhou stranu není pravda, že by výřez citelně zhoršoval zvuk kytary, jak se občas povídá. Volba je tedy čistě otázkou osobních preferencí a měla by vycházet ze zájmu o konkrétní styly a techniky.

Materiálové zpracování akustické kytary

Z jakých materiálů bývají jednotlivé části akustické kytary a jak se to projeví na zvuku?

Tělo kytary, krk, hmatník,…

Tělo kytary může být překližkové (vrstvené), z polomasivu či masivu. Překližka je levná, odolná a s nejnižšími nároky na údržbu. Ale má taky nejhorší zvuk. Je vhodná pro „táborákové hráče“, kteří dají přednost odolnosti a hlasitosti před čistotou a bohatostí. Polomasiv je dobrý kompromis (masivní ozvučná deska, zbytek překližka). Celomasivní kytary jsou drahé a náročné na údržbu. Zvuk je ale nádherný.

Charakter dává kytaře i použitá dřevina. Smrk je nejdostupnější a má ostřejší, sytý zvuk. Cedr zvýrazní hloubky a dozvuk. Javor má precizní, jasný tón.  Ořech nabídne teplý a plný zvuk. Mahagon vyzní měkce a jemněji. A tak dále.

Na výrobu hmatníku se obvykle používají jiné dřeviny. Ten je často palisandrový, ebenový či javorový. Ladicí mechanika pak bývá nejčastěji chromovaná, odlitá (die-cast).

Jak zvolit velikost kytary pro začátečníka?

Kytary se vyrábějí v několika velikostních variantách, které jsou určeny pro různě staré a velké hráče. Nejmenším muzikantům do cca 6 let pořiďte pro seznámení s nástrojem 1/4  kytaru. Mladší školní děti do cca 8 let už by měly mít 1/2 kytaru. Poměrně důležitá je 3/4 kytara, která pak často vydrží až do přechodu k plné 4/4 verzi. Kolem 12 až 13 roku lze ještě pořídit mezistupeň v podobě 7/8 kytary. Plná 4/4 kytara je vhodná pro děti od cca 13 let a dospělé hráče od cca 160 cm.

Jaké příslušenství mít do začátku?

Zajisté se vám na kytaru bude hodit pouzdro, které ji chrání a ve kterém se bude nástroj snadno přenášet. Další užitečnou věcí je popruh pro hru ve stoje. Praktická je i klipová digitální ladička, kterou můžete mít připnutou na hlavě kytary. K ladění lze však použít i mobilní aplikace. Šikovnou záležitostí je kapodastr čili svorka určená pro transpozici hry. Samozřejmostí jsou trsátka a struny, což není ani tak příslušenství jako spíše nezbytné (aspoň v případě strun) prvky.

Příslušenství kytary, trsátko, kapodastr

Které značky nabízejí kvalitní akustické kytary pro začínající hráče?

Ibanez

Ibanez, ač to tak nezní, je původem japonská značka s tradicí sahající až do roku 1908. Jde o jednoho z vůbec nejvýznamnějších výrobců především elektrických, ale i akustických a klasických kytar.

Ibanez kytary

Oscar Schmidt

Menší, ale velmi tradiční značka. Vznikla v USA už v roce 1871. Nabízí kvalitní kytary i jiné, zejména drnkací, nástroje.

Oscar Schmidt kytary

Kolik stojí akustická kytara pro začátečníky?

Kytary do 3 000 Kč

Nejlevnější akustické kytary koupíte kolem 2 tisíc Kč. Půjde o překližkové modely s plastovými či kompozitními komponenty. Pro začátečníky a méně náročné hráče dostačující řešení. Výhodou je odolnost a nízké nároky na údržbu.

Kytary od 3 000 do 6 000 Kč

Zde lze zakoupit kytary, které ocení i začátečníci s trochu „citlivějším uchem“. V nabídce jsou kvalitní vrstvené i polomasivní modely.

Kytary nad 6 000 Kč

Pokud vám nevadí investovat víc peněz a chcete od začátku kytaru, která vám vydrží, až se vaše nároky zvýší, má smysl se porozhlédnout v této kategorii.

Oblíbené akustické kytary

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář