Lesní roh, často zvaný také horna, je jeden z nejznámějších žesťových dechových nástrojů. Na počátku jeho historie stojí lovecký lesní roh, který se používal při lovu k signalizaci a hraní fanfár. V osmnáctém století získal lesní roh takovou podobu, v jaké ho známe dnes, a získal stálé místo v symfonických orchestrech. Začátečníkům doporučujeme jednoduchý lesní roh Arnolds & Sons AHR 310.
Zlatomosazný lesní roh od českého výrobce. Ideální pro začínající hornisty a hráče na dechové nástroje.
Jednoduchý lesní roh pro začínající muzikanty. Kvalitní provedení zaručuje dlouhou životnost nástroje.
Precizně vyrobený dvojitý lesní roh vysoké kvality. Spolehlivý nástroj pro profesionální muzikanty.
Nejlepší lesní rohy
Recenze Josef Lídl LHR 282 MB – nejlepší lovecký lesní roh
Značka: Josef Lídl | Ladění: Bb | Materiál: zlatomosaz | Ozvučník: 300 mm
- povrchová úprava čirým lakem
- součástí balení není pouzdro
Lesní roh Josef Lídl je vyroben z odolné zlatomosazi. Zvolený materiál zaručuje kvalitu a dlouhou životnost nástroje. Tu navíc podporuje úprava povrchu čirým lakem a obtočení těla pravou kůží. Na první pohled je jasné, že tento nástroj něco vydrží. To ale není jeho jediná přednost. Jakmile zkusíte zahrát, nepřeslechnete krásný tón a výbornou intonaci.
Za kvalitou tohoto loveckého rohu stojí český výrobce žesťových nástrojů s tradicí delší 130 let. Lovecký roh Josef Lídl LHR 292 MB je perfektní doplněk pro myslivost, a také ideální nástroj pro začínající muzikanty, kteří se chtějí naučit správně dýchat a naučit se rozeznít žesťový nástroj.
Recenze Arnolds & Sons AHR 310 – jednoduchý lesní roh pro začínající muzikanty
Značka: Arnolds & Sons | Ladění: Bb | Materiál: mosaz | Ozvučník: 315 mm
- povrch upraven zlatomosazným lakem
- kvalitní zvuk
- součástí balení je nátrubek a pouzdro
- pouze jedno ladění
Lesní rohy značky Arnolds & Sons se vyznačují překvapivou kvalitou za příjemnou cenu. Tento nástroj je vhodný především pro začínající hráče a žáky základních uměleckých škol. Neurazí ani muzikanty, kteří už sice hrají spoustu let, ale muzikou se neživí, mají ji pouze jako svůj koníček. Zkušeným hráčům by mohl chybět pouze přechod na ladění v F.
Povrchová úprava zlatomosazným lakem zajišťuje odolnost a dlouhou životnost nástroje. Zvuk je čistý a znělý, příjemně se poslouchá. Součástí balení je nátrubek a pouzdro, a tak nemusíte toto nezbytné příslušenství shánět zvlášť.
Recenze Josef Lídl LHR 860D Philharmonic – dvojitý lesní roh pro profesionální hráče
Značka: Josef Lídl | Ladění: F/Bb | Materiál: mosaz | Ozvučník: 300 mm
- povrch upraven lakem
- vysoce kvalitní zvuk
- součástí balení je nátrubek a pevné pouzdro
- dvojí ladění
- vyšší hmotnost
Vysoce kvalitní lesní roh Josef Lídl LHR 860D Philharmonic je vhodný pro studenty konzervatoří nebo profesionální muzikanty, členy symfonických či dechových orchestrů nebo uměleckých dechových kapel. Začátečníci a amatérští hráči by jeho kvality neuměli docenit. Precizní výroba zaručuje perfektní čistý zvuk, tiché ovládání a snadné přechody mezi jednotlivými laděními. Povrch je upraven lakem, což zvyšuje odolnost materiálu a zajišťuje nástroji dlouhá léta hraní.
Ozvučník může být na přání nahrazen jiným materiálem, a tak se nástroj snadno přizpůsobí vašim preferencím. Součástí balení je pevný obal a nátrubek, a tak odpadají starosti s jejich nákupem. Nevýhodou této horny je vyšší hmotnost, nicméně ta je u dvojitých lesních rohů běžná.
Nejprodávanější lesní rohy
Jak vybrat lesní roh
S výběrem toho či onoho lesního rohu vám nejlépe pomůže učitel, který vás nebo vaše děti vyučuje. I tak je dobré mít přehled o tom, jaké nástroje se vyrábějí a ve kterých ohledech se liší.
Stočená zvuková trubice měří přes čtyři metry a je zakončená širokým ozvučníkem. Horna má rozsah přes čtyři oktávy, vliv má na něj nejen nástroj, ale také muzikant a jeho schopnosti. Rozlišujeme lesní rohy jednoduché, dvojité a trojité, které se od sebe liší velikostí vinutí a možnostmi ladění. Hráč na hornu musí mít dobře zvládnutou práci s dechem. Děti proto většinou začínají s hrou na zobcovou flétnu, se kterou tyto dovednosti rozvíjejí, a teprve potom se učí hrát na lesní roh.
Jednoduchý vs. dvojitý vs. trojitý lesní roh
Nejjednodušší jsou lovecké rohy, předchůdci dnešních lesních rohů. Používaly se při lovu k signalizaci a fanfárám. Tyto nástroje nemají ventilovou mechaniku, a tak má hráč omezené možnosti při práci s laděním a tóny.
Lesní rohy s ventilovou mechanikou rozlišujeme podle velikosti vinutí a možnostmi ladění. Jednoduchý lesní roh má pouze jedno ladění, většinou v F. Dvojitý lesní roh disponuje navíc laděním v B, mezi laděními se přechází pomocí kvartové klapky. Největší je trojitý lesní roh, který je rozšířen o vysoké f. Trojité lesní rohy jsou příliš těžké, a tak se častěji využívají dvojité.
Nástroje se dále liší velikostí ozvučníku, což má vliv na sílu a kvalitu vydávaných tónů.
Lesní roh pro děti
Děti, které s hrou na hudební nástroj teprve začínají, se obvykle učí hrát nejprve na zobcovou flétnu. Je to zvykem u všem dětí, které mají ambice hrát na některý z dechových nástrojů. Zobcová flétna je nejméně náročná na techniku, žáci na ni trénují dech, tříbí hudební sluch a učí se vnímat rytmus. Dechovou techniku lze trénovat také na loveckých lesních rozích, základní umělecké školy však s nimi většinou nepracují.
Přesto děti dostanou do ruky lesní roh mnohem dříve, než získají proporce a sílu dospělé osoby. Proto je nutné vybrat hudební nástroj přizpůsobený jejich potřebám. Žáci začínají s jednoduchým lesním rohem, a to nejen pro jednodušší techniku hry, ale především pro nejnižší hmotnost nástroje. Dětské lesní rohy jsou menší verzí klasických. Žákům se s nimi snadněji manipuluje. Úskalím je, že zmenšené nástroje – a týká se to všech, nejen lesních rohů – mají méně kvalitní zvuk. Naštěstí to netrvá dlouho, ve věku 12-14 let bývají žáci schopni přejít k nástrojům standardní velikosti.
Příslušenství pro lesní roh
Jedinou odnímatelnou částí lesního rohu je nátrubek. Ty se většinou vyrábějí z kovu, nicméně prodávají se také levnější plastové nátrubky. Protože existují v různých provedeních a muzikanti mívají odlišné preference, lze nátrubky kupovat zvlášť jako příslušenství.
Hornista se neobejde bez obalu, který chrání nástroj nejen na cestách, ale i doma. Lesnímu rohu by neprospělo, kdyby někde ležel nezabalený. Hráči v orchestrech a jiných tělesech potřebují dusítko, které upravuje barvu a sílu tónu. Nutné jsou pomůcky k čištění, lesní rohy potřebují stejně jako další dechové nástroje pravidelnou údržbu. Jako hráči navíc oceníte ladičku.
Trubka
Trubka je snad nejznámější žesťový nástroj. Dokáže zahrát nejvyšší tóny. V dechovém orchestru se uplatňují také piccolo trubka, basová trubka nebo kapesní trubka.
Heligon
Tento nástroj je ve srovnání s trubkou mnohem větší. Jeho ozvučníková část leží na ramenou muzikanta. Zvuk heligonu je tvrdý a sytý. Nejbližším příbuzným nástrojem je tuba, která má o něco měkčí tón.
Pozoun
Pozoun, jiným názvem trombon, je dechový nástroj s dlouhou historií. První zmínky pocházejí z 15. století ze Španělska.
Kde koupit lesní roh?
Nabídku kvalitních lesních rohů najdete v e-shopu Kytary.cz. Název sice odkazuje na kytary, ale ve skutečnosti obchod prodává různé druhy strunných, dechových i bicích nástrojů. Osobně můžete obchod navštívit v Praze nebo v Brně. E-shop Muziker.cz má kamenných prodejen více, najdete je v Praze, Plzni, Liberci a v Ostravě. Dalším obchodem s bohatou nabídkou hudebních nástrojů je Prokapelu.cz.
Nejoblíbenější značky
Mezi žáky a nenáročnými muzikanty, kteří hrají jen pro radost, je oblíbená značka Arnolds & Sons, která se specializuje na žestě. Nástroje patří k levnějším, disponují ovšem slušnou kvalitou. O něco lepší nástroje vyrábí značka Josef Lídl. V jejím portfoliu najdete nástroje jak pro začátečníky, tak pro muzikanty s vyššími požadavky. Co se týče profesionálních lesních rohů, jednou z nejoblíbenějších značek je Yamaha, která vyrábí perfektní žesťové i strunné nástroje.
Kolik stojí lesní roh?
Lesní rohy do 30 000 Kč
Nejlevnější nástroje vyhovují začátečníkům nebo pokročilým muzikantům, kteří si na lesní roh zahrají jen občas pro radost. Jednoduché lesní rohy seženete již za 15 000 Kč, cena dvojitých se pohybuje mezi 20 000 Kč a 30 000 Kč.
Lesní rohy od 30 000 Kč do 50 000 Kč
V této cenové kategorii hledejte jednoduché i dvojité lesní rohy, které potěší i náročnější muzikanty. Provedení je preciznější, zvuk kvalitnější.
Horny a lesní rohy od 50 000 Kč do 150 000 Kč
Do tohoto cenového rozpětí patří koncertní lesní rohy. Vyhovují jak hráčům v amatérských souborech, tak profesionálům. Laické ucho nezpozoruje velký rozdíl mezi nástroji za 50 000 Kč a 150 000 Kč. Trojité lesní rohy bývají dražší než dvojité.
Lesní rohy nad 150 000 Kč
Nejdražší hudební nástroje jsou pro špičkové profesionální muzikanty, sólové virtuózy nebo hráče špičkových symfonických orchestrů. Cena nejlepších lesních rohů se šplhá dokonce přes 200 000 Kč.
Diskuse u článku