ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Recenze

Recenze Dronu Aerium Max 108 laser 4K

13. 7. 2023 aktualizováno

Dron Aerium Max 108 Laser

Chcete si užít svět z ptačí perspektivy? Ne každý si může dovolit udělat pilotní průkaz a pořídit vlastní letadlo. Ale dron je řešením, které je dostupné prakticky pro každého a umožní kochat se krásami světa z nebe prakticky kdykoli. Pro redakci Chytryvyber.cz jsem otestoval dron Aerium Max 108 Laser, který nabízí všechny důležité funkce a zároveň patří k cenově přijatelným.

Hodnocení dronu Aerium Max 108 Laser

8.3

Skvělé

Tento stylový, malý dron nabízí vynikající poměr ceny a kvality. Osloví především začátečníky, ale i trochu pokročilejší zájemce. Skvěle se ovládá a nabízí velmi sofistikované zabezpečení i velmi slušnou kvalitu fotografií a videí.

Design a zpracování
9
Ovládání, bezpečnost
9
Baterie a výdrž
8
Fotografie a video
7
Klady
  • Malý, ale výkonný
  • Bezpečnostní funkce
  • Přehledná aplikace
  • Výborné letové vlastnosti
  • Odolný
  • Bohaté příslušenství
Zápory
  • Slabší návod
  • Spíše pro začátečníky

První dojmy

Dron Aerium Max 108 Laser potěší už na první pohled. V pěkné krabici jsem našel elegantní textilní, vydatně polstrovaný kufřík. V něm se skrývá dron i s bohatým příslušenstvím. V tomto směru si dali v Aerium opravdu záležet a rozhodně neškudlili. Kromě dronu a ovladače nechybí náhradní vrtule, trojice baterií, speciální modul pro vyhýbání se překážkám, samozřejmě nabíjecí kabel, ale třeba i praktické drobnosti v podobě malého šroubováčku, který užijete např. při výměně vrtulí.

Designové a materiálové zpracování

Pokud jde o vzhled a zpracování, dron Max 108 Laser jistě nebude zklamáním. Tato malá elegantní kvadroptéra má matnou tmavě šedou barvu, která se mi zalíbila na první pohled. Svou univerzálnosti jistě nikoho neurazí. Dron je překvapivě lehoučký, má necelých 300 g, může působit až subtilně a křehce, ale vydrží překvapivě hodně – jak jsem sám zjistil. V rozloženém stavu má dron 23 × 26 cm.

Vrtulky lze složit k tělu, díky čemuž se snadno vejde do přiloženého kufříku spolu s ostatním příslušenstvím. Vše můžete mít bezpečně pohromadě při přepravě. Z hlediska designu a zpracování tudíž nemám dronu co vytknout.

Zprovoznění a první let

I když je součástek hodně, zprovoznění dronu pro samotné létání není složité. Pravda však je, že přiložený český návod mohl být pro úplné začátečníky poněkud pečlivější. Abych se lépe seznámil s fungováním dronu, vypomohl jsem si výukovým videem, které lze shlédnout skrze QR kód.

Do dronu lze zacvaknout zmíněný bezpečnostní modul, který varuje před překážkami a chrání před kolizí. Při zapnutí GPS dron čeká, až se připojí na 8 či více satelitů, o čemž vás informuje ikonka na ovladači. Zabralo to vždy jen pár minut. Dron pak zkalibrujete horizontálním a vertikálním pootočením kolem osy. Může chvíli trvat, než najdete správný “grif”. Poté už je to otázka vteřin.  Přední světla dronu se po kalibraci rozsvítí trvale (místo blikání) a můžete startovat.

Motory následně odblokujete stažením ovládacích páček do protilehlých rohů. Ovladač má univerzální držák na mobil, takže po spárování s aplikací, můžete pohodlně sledovat let s ovladačem v ruce. Fotky a videa se ukládají přímo do mobilu. Létání s dronem je velmi příjemné a ovládání plynulé s poměrně velmi precizními reakcemi.

Dron zvládne ve vzduchu zastavit na místě s překvapivou jistotou a vyvine i značnou rychlost. Zvolit navíc můžete ze dvou rychlostních módů. Při pomalém je let bezpečnější a bezpečnostní modul má větší šanci zaznamenat včas překážku. Pokud letíte moc rychle a překážka je řídká (jako třeba větev stromu), může se stát, že senzor včas nezareaguje. Takže i se senzorem je jistá obezřetnost na místě. Létání je nicméně velice zábavné, ale v případě potřeby i perfektně stabilní, aby bylo možné dobře fotit či natáčet.

Ovládání, bezpečnost, připojení

Dron nabízí velmi pokročilé a sofistikované technologie zabezpečení. K dispozici je již zmíněný modul, který detekuje překážky (v kompletním rozsahu 360°) a v případě rizika se sám zastaví. Velmi doporučuji používat dron se zapnutou GPS. Ta totiž umožní jednoduchý návrat dronu do startovní pozice. Pokud se s dronem ocitnete v úzkých, stisknutím jediného tlačítka na ovladači ho dostanete domů. Díky GPS můžete dron i lokalizovat na mapě.

Velké možnosti nabízí bezplatná ovládací aplikace, která je dostupná pro iOS i Android telefony. Stačí ji bezplatně stáhnout přes QR kód v manuálu a výběrem patřičné Wi-Fi sítě ji propojit s dronem. Používání aplikace vám umožní pořizovat i ukládat fotografie či videa do telefonu, zvolit kvalitu fotografií a mnoho dalšího.

Samotný ovladač informuje o všech důležitých aspektech letu. Ale rozhodně je potřeba se s významem ikon a indikátorů seznámit předem v návodu. Je jich totiž poměrně hodně – včetně počtu satelitů, letové výšky, režimu apod. Dosah ovladače je 1 km a příjem obrazu můžete mít do 800 m. Vzhledem k ceně je tudíž dron výborně vybavený a dobře zabezpečený.

Dron Aerium Max 108 Laser

Baterie a výdrž

K dronu dostanete hned tři baterie – tedy dvě náhradní. To je skvělá výhoda, která vám umožní létat mnohem déle. Při kapacitě 2,2 Ah dosahuje výdrž baterie kolem 20 minut, samozřejmě záleží na stylu letu a letových podmínkách. Tato hodnota je spíše průměrná než skvělá, ale baterii obratem vyměníte a můžete pokračovat.

O stavu baterie informuje ikona na dálkovém ovladači, kde je zároveň i indikátor stavu baterie ovladače samotného. Ujistěte se, že před letem jsou obě zařízení dostatečně nabitá. Při slabé baterii se však dron sám vrátí do blízkosti výchozího bodu. Doba nabíjení se pohybuje kolem 4 hodin a nabíjí se přes přiložený USB kabel.

Fotografie a videa

S dronem Aerium Max 108 Laser lze samozřejmě pořizovat fotky i videa. Disponuje primární pohyblivou přední kamerou, jíž lze kolečkem na ovladači nastavit úhel v rozsahu 90°. Dále má dron i spodní kameru. Snímky se ukládají přímo do mobilu prostřednictvím aplikace. Nicméně samotné pořízení fotek i videí je možné pohodlně a rychle i přes tlačítko na ovladači, nemusíte tak sundávat ruce z ovladače a zabývat se mobilem. Slot na paměťovou kartu model Max 108 Laser nemá, ale nejde o nijak vážný nedostatek.

Naopak kvalita videí a fotografií je na vysoké úrovni. Maximální rozlišení videa dosahuje až 2 048 × 1 080 px a u fotografií pak až 5 120 × 2 880 px. To jsou vzhledem k ceně dronu velmi pěkné parametry a kvalita obrázků a videí je i v reálu opravdu příjemná, byť se nemůže měřit s drahými drony nebo kvalitním fotoaparátem. Pro hobby použití je však víc než dostačující. I díky dobré stabilitě dronu. Samozřejmě záleží na počasí a povětrnostních podmínkách.

Díky parádně kompaktním rozměrům a praktické brašně si navíc dron můžete snadno přibalit na výlet či dovolenou a udělat spoustu krásných záběrů.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.5 (13 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář