ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Hudební nástroje

Hoboje a fagoty

29. 4. 2023 aktualizováno

Dechové nástroje mají fascinující charakter. Jejich tóny zaznívají nejrůznějšími žánry od klasiky přes jazz až po folk a lidovou hudbu, nebo sem tam dokonce rock. Mezi dechy s opravdu jedinečným hlasem patří hoboj a fagot. V dnešním článku pro vás máme výběr těch nejlepších. Dozvíte se taky, jak si hudební nástroj vybrat. Začátečníkům a mírně pokročilým doporučujeme cenově dostupný hoboj Buffet Crampon Prodige BC4030.

Nejlepší fagot

Mistrovský nástroj. Hoboj s 28 klapkami a 6 trylkovými klapkami. Špičkové zpracování, nádherný zvuk.

Nejlepší cena/kvalita

Hoboj pro studenty i pokročilé. Vynikající poměr ceny a kvality. Bohatý, plný zvuk a kvalitní materiálové zpracování.

Nejlepší levný hoboj

Cenově dostupný a stále vynikající hoboj z grenadillového dřeva. Ideální studentský nástroj s příjemným zvukem.

Nejlepší hoboj a fagot

Recenze Amati ABN 81D IV – Nejlepší fagot pro profesionální hudebníky

Fagot Amati test a recenze Pro náročné

Ladění: C | Počet klapek: 28 | Počet válečků: 11 | Tělo: Dřevěné, 5dílné | Mechanika: Postříbřená | Cena: Cca 138 000 Kč

Klady
  • Česká výroba
  • Špičkové zpracování
  • Dřevěné tělo
  • 28 klapek
  • Postříbřená mechanika
  • E-Fis, Es a As/B trylek
Zápory
  • Vyšší cena

Amati ABN 81D IV je mistrovský fagot z dílny významného českého výrobce dechových nástrojů. Jde o model, který svou kvalitou a charakterem osloví náročné studenty i profesionální hráče. Nástroj je laděný v C a opatřený postříbřenou mechanikou s 28 klapkami. Ty zajišťují vysoký rozsah a vynikající možnosti technicky náročné hry. Nástroj zní perfektně ve všech polohách. Výšky jsou kouzelně jemné a plné, hlubší polohy syté, komplexní. Jeho bohatý a čistý zvuk obstojí v symfonii i při sólové hře.

Fagot Amati ABN 81D IV obsahuje 11 válečků a nabízí šest trylkových klapek. Nechybí trylek E-Fis, Es a As/B. Profesionální eso vyrobila renomovaná značka Mollenhauer. Pětidílné tělo z prvotřídního javorového dřeva disponuje dělenou basovou tyčí. Zpracování je celkově na špičkové úrovni, jde o nástroj, který může plně obstát i v rukou zkušených hudebníků. Tyto vlastnosti v plné míře ospravedlňují cenu, která přesahuje 130 000 Kč. Na poměry vysoce kvalitních fagotů přesto zdaleka nejde o přemrštěnou částku. Spíše naopak.  Amati ABN 81D IV lze tedy všemi deseti doporučit jako vynikající volbu.

Recenze Yamaha YOB-432 – Vynikající hoboj i pro pokročilé

Hoboj Yamaha test a recenze Zlatý střed

Ladění: C | Trylkové klapky: 7 | Přidané klapky: Levoruká a rezonanční F klapka, 3. oktávová klapka | Tělo: Grenadillové dřevo | Mechanika: Postříbřená alpaka (pakfong) | Cena: Cca 87 900 Kč

Klady
  • Dřevěné tělo, postříbřená mechanika
  • Snadná údržba
  • 7 trylkových klapek
  • Bohatý zvuk
  • Příznivá cena
Zápory
  • Spíš pro studenty a mírně pokročilé

Yamaha je výrobcem dostupnějších i mistrovských nástrojů. Hoboj YOB-432 se nachází zhruba uprostřed mezi těmito dvěma póly. Jde o nástroj, který ocení náročnější studenti i pokročilejší hudebníci. Kvalitou zvuku rozhodně nezklame ani citlivé a zkušené ucho. Ostatně i samotné zpracování je na velmi vysoké úrovni.

Těšit se můžete na poctivé dřevěné tělo z afrického grenadillu známého taky jako mosambický eben. Toto ušlechtilé, exotické dřevo dodává nástroji bohatý a plný výraz. Tělo je opatřeno mechanikou z pakfongu. Jde o slitinu mědi, niklu a zinku, která je pro tyto účely osvědčenou a tradiční volbou. Mechanika je navíc postříbřená. Podlepky jsou kožené a korkové. Nástroj nádherně vypadá, ale ještě lépe zní. Odezva je báječná, stejně tak intonační vlastnosti. Jednotlivé tóny jsou překvapivě plné a komplexní. Celkový výraz nástroje snese v řadě ohledů srovnání i s některými podstatně dražšími výrobky. Tím se Yamaha YOB-432 stává vynikající volbou v rámci poměru ceny a kvality.

Hoboj využívá plně automatický oktávový systém. Disponuje sedmi trylkovými klapkami (konkrétně C#-D#, F#-G#, Ab-Bb, A#-B, B-C#, levá C-D, pravá C-D). Dále jsou zde i přidané klapky – třetí oktávová klapka, levoruká F klapka a rezonanční F klapka. Klapky C a Cis jsou opatřeny závěsnými hřídelkami. Hra je velmi pohodlná, nástroj se dobře drží. Výhodu představuje i solidní odolnost bez nutnosti přehnaně bedlivé péče a údržby. Zvláště začátečníci tuto vlastnost jistě ocení. Yamaha YOB-432 je výborný nástroj za rozumnou cenu.

Recenze Buffet Crampon Prodige BC4030 – Skvělý a dostupný hoboj pro začínající hráče

Prodige hoboj test a recenze Levný základ

Ladění: C | Trylkové klapky: – | Přidané klapky: Dvojité Gis a Es, rezonanční F klapka, druhá oktávová klapka | Tělo: Grenadillové dřevo | Mechanika: – | Cena: Cca 48 900 Kč

Klady
  • Skvělý studentský nástroj
  • Dřevěné tělo
  • Kultivovaný zvuk
  • Odolné zpracování
Zápory
  • Spíše pro méně náročné

Hoboj je nádherný a ušlechtilý nástroj, ale vstupní investice je obvykle velmi vysoká. S tím je třeba počítat. Přesto existují nástroje, které lze pořídit za relativně (!) rozumnou cenu. A přitom bez zásadních ústupků, pokud jde o kvalitu zvuku a zpracování. Zářným případem budiž právě hoboj Buffet Crampon Prodige BC4030. Tento nástroj je určený pro studenty a mírně pokročilé hráče. Jde však o plnokrevný hoboj, který se svým výrazem blíží dražším výrobkům. Levné a plastové nástroje nechává daleko za sebou. Spokojeni s ním budou i vážnější zájemci a hudebníci.

Prodige BC4030 má tělo z pravého grenadillového dřeva a pryskyřice. Mechanika je rovněž velmi kvalitní a nástroj dokáže nabídnout výbornou odezvu, čisté a plné tóny. Tento hoboj využívá zjednodušený konzervatorní systém. Oktávové klapky jsou poloautomatické. Ozvučník nese i Bb (Hes) rezonanční otvor. Součástí mechaniky jsou dvojité klapky Gis a Es a dvě oktávové klapky i rezonanční F klapka. Podlepky jsou z rybiny a korku.

Ačkoli nejde o přímo mistrovský nástroj, vynaložených peněz jistě nebudete litovat. Záštita renomovaného výrobce je v případě tohoto kousku velice znát na všech vlastnostech. Součástí výbavy je i pouzdro a plátek.

Nejprodávanější hoboje na heurece

Jak vybrat fagot a hoboj

Hoboj i fagot jsou dřevěné dechové nástroje (v hudebním žargonu jednoduše „dřeva“). Oba vynikají nádherným, plným i jiskrným a pronikavým zvukem. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? A jak si vybrat ten správný nástroj? Máme pro vás stručného průvodce, který vám s rozhodováním pomůže.

Hoboj a fagot – Původ a současnost

Hoboj i fagot jsou úzce příbuzné nástroje. Jde o takzvané dvouplátkové dechové nástroje čili nástroje se strojkem. Název odkazuje na tvar plátku, který sestává ze dvou dílů z rákosové třtiny. Do stejné kategorie spadá – z moderních nástrojů – ještě anglický roh. Jednoplátkový nástroj je naproti tomu např. zejména v jazzu populární saxofon, ale taky třeba klarinet.

Původ hoboje i fagotu začíná někde u starořeckých píšťal (aulos). Někteří původ kladou do Asie či Egypta. Přímějším předchůdcem je však teprve raně středověká šalmaj. Hoboje moderního typu však nastoupily svůj vývoj teprve v 17. století. V téže době vznikal i blízce příbuzný fagot.

Hoboj

Hoboj

Hoboj je dnes velmi oceňovaný a obdivovaný nástroj. Tím spíš, že hra na něj není právě snadná. Tvorba tónu je náročnější než u některých jiných „dechů“ – například u flétny nebo i klarinetu. Od těchto nástrojů lze hoboj snadno rozeznat podle pronikavějšího, říznějšího zvuku. Díky stálosti ladění je hoboj i nejčastějším nástrojem po klavíru, podle nějž se ladí orchestr.

V současnosti se můžete setkat s hoboji dvou typů. Konstrukčně jednodušší jsou hoboje s německým systémem – tzv. Heckel. Druhou variantu (ale nikoli méně častou, spíš naopak) představuje francouzský systém – tzv. Böhm.

Tělo nástroje tvoří strojek s dvojitým třtinovým plátkem. Dále horní a dolní dílmechanikou a ozvučník. To je trubkovitě rozšířená část zakončující nástroj.

Hoboj klapky

Ladění je v drtivé většině v C. Běžný rozsah tónu, které dokáže hoboj vykouzlit, se pohybuje od tónu malé h po f3. Na rozdíl např. od kytary nebo klavíru není rozsah jasně vymezen konstrukcí nástroje, ale ovlivňují ho i schopnosti hudebníka. Totéž platí i pro samotnou kvalitu tónu. Na té se pochopitelně značně podílí i úroveň zpracování samotného nástroje.

Zvukový charakter hoboje a hra na něj

Hoboj má překrásný zvuk. Nejlépe mu svědčí vyšší a střední polohy. V nižších je méně jistý – zde naopak může práci převzít fagot. Zvuk hoboje je řízný, silně charizmatický s citelnou melancholií.

Hra na hoboj patří z dechových nástrojů k fyzicky nejnáročnějším. I svými konstrukčními vlastnostmi se hoboj hodí spíše pro táhlejší lyrické pasáže než pro rychlou hru s velkými tónovými skoky a přechody. Hoboj díky bohatosti a kráse zvuku obstojí i při sólové hře. Nejčastěji se používá v klasické, vážné a třeba i filmové hudbě.

Fagot

Fagot

Fagot je poměrně robustní, dlouhý a těžký nástroj. Běžná délka je 135 cm. Spodní část tvoří bota (koleno). Na ní je usazena basová roura a z ní vychází hlavice (ozvučník). Z boty stoupá i křídlo. Na něj navazuje kovové eso, které dostalo název podle typického prohnutí. Esa lze vyměňovat či s nimi hýbat a tím nástroj dolaďovat. Eso je zakončeno strojkem.

I u tohoto nástroje se lze setkat s Heckelovým systémem mechaniky, který jednoznačně převažuje. Böhmův se tak často nepoužívá.

Zvukový charakter a hra na fagot

Fagoty bývají laděny v C. Tónový rozsah je obvykle A1 až d2 – tedy cca tři a půl oktávy. Ve vyšších polohách svého rozsahu se zvuk fagotu pronikavým charakterem blíží hoboji. Jeho síla však tkví ve středních a nižších polohách. Vyznívá velmi romanticky a zpěvně, níže klesá až k ponurosti.

Zvuk je mimořádně vydatný a bohatý. Fagot však nachází často uplatnění i ve veselých skladbách. Hra na něj je náročná, ale je „pohyblivější“ než hoboj. Lépe snáší i rychlejší tempo.

Fagot v orchestru

Materiálové zpracování hoboje a fagotu

Oba nástroje spadají do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Základním materiálem je tedy dřevo. Pro fagot je typickou dřevinou javor. U hobojů je to nejčastěji africké grenadillové dřevo (dalbergia melanoxylon). Zřídka se používají i dřeviny jako zimostráz, eben či švestka.

Zejména u hoboje se pak jako materiál prosazuje i plast (nejčastěji ABS) – a to typicky u levnějších nástrojů. Výhodou je krom nižší ceny i snadnější údržba. Nevýhodou horší zvukové vlastnosti. Mechanika bývá u hoboje i fagotu kovová. Oblíbenou volbou je postříbřená alpaka (pakfong, slitina niklu, mědi a zinku).

Fagot vs. hoboj

Oba nástroje jsou si v mnohém podobné a v mnohém rozdílné. Hoboj je pronikavější a výraznější, svědčí mu vyšší polohy. Fagot nachází své teritorium níže a je jemnější. Hra na oba nástroje je opravdu velmi náročná na techniku i sluch. Hoboj je však náročnější na tvorbu tónů a „fyzičku“ plic. Fagot je zase větší, je spíše výzvou pro ruce.

Oba nástroje jsou poměrně drahou záležitostí. Zvláště mají-li být kvalitní. Nevýhodou je taky fakt, že jde o nástroje obecně méně rozšířené. Hledání dobrého učitele či školy může být náročnější, stejně tak sdílení zkušeností s jinými hudebníky. Zejména v porovnání s velmi oblíbenými nástroji, jako je kytara, klavír nebo i některé jiné dechové nástroje. Celkově se dá říct, že hoboj i fagot představují volbu spíše pro náročné až velmi náročné zájemce a hudebníky.

Druhy hobojů a fagotů

Hoboje i fagoty mohou být konstrukčně odlišné. Především se rozlišují dvě výše uvedené varianty s Heckelovým či Böhmovým systémem. Avšak existují i další variace těchto nástrojů.

V případě hobojů je to například hoboj d’amore čili milostný hoboj. Díky kulovitému ozvučníku má jemnější a trochu ponuřejší zvuk. Laděný je v A. Jde ovšem o poměrně okrajový nástroj.

Další variací je barytonový hoboj a heckelfon. Oba nástroje se od „klasické“ varianty liší především v tom, že se pohybují v nižších polohách. Barytonový hoboj zní o oktávu níž než běžný. Vyznačují se kulovitým ozvučníkem.

Za variantu hoboje se obvykle označuje i anglický roh. Vyvinul se z „loveckého hoboje“ v 18. století. Má delší trubici s hruškovitým boltcem. Ladí se v F a zní o kvintu níže než hoboj.

Z odrůd fagotu lze jmenovat především poměrně významný kontrafagot. Je delší než fagot a hraje ještě o oktávu níže. Za zmínku stojí i nástroj fagottino neboli kvintový fagot, který zní o kvintu výše než fagot. Díky menším rozměrům mechaniky je vhodný pro děti.

Jak hrát na hoboj a fagot?

Co obnáší hra na hoboj, jak zní a jak s ním začít?

A fagot?

Náš tip
Fagot i hoboj jsou náročné nástroje a nejsou pro každého. Možná vás více zaujme příčná flétna, klarinet, saxofon nebo zcela jiný hudební nástroj.

Kde můžete hoboj koupit

Studentské i mistrovské hoboje a fagoty můžete zakoupit na Kytary.cz nebo v e-shopu Hudebnícentrum.cz.

Nejoblíbenější značky

Yamaha

Světově známý výrobce (nejen) hudebních nástrojů všeho druhu. Nabízí špičkové kousky i modely pro začátečníky.

Yamaha

Buffet Crampon

Renomovaný francouzský výrobce dechových nástrojů s tradicí od roku 1825. Nástroje jsou zárukou precizní kvality – a to i v nižších relacích.

Buffet Crampon

Amati

Tradiční český výrobce dechových nástrojů se sídlem v Kraslicích. Nabízí i nástroje mistrovské kvality.

Amati

Kolik stojí hoboj a fagot

Hoboj fagot do 40 tisíc Kč

Nástroje spíše pro začátečníky a nenáročné. Nezřídka jde o plastové modely. Velmi solidní nabízí například značka Yamaha.

Fagot hoboj od 40 do 100 tisíc Kč

Nástroje pro studenty a pokročilé. Dřevěné zpracování. Spokojení budou i náročnější hudebníci.

Hoboj fagot nad 100 tisíc Kč

Špičkové studentské až mistrovské nástroje. Horní hranice běžně sahá k 300 tisícům Kč.

Nejoblíbenější hoboje dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář