ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší saxofony 2024 – Test a průvodce výběrem

30. 9. 2023 aktualizováno

Saxofon je nástroj, který nepřestává posluchače fascinovat. Do prastaré historie dechových nástrojů přibyl relativně nedávno. Dnes se však těší obrovské popularitě po celém světě a v mnoha žánrech. Pro jeden je však zcela nepostradatelný – a tím je samozřejmě jazz. Ale na saxofon stojí za to umět hrát, ať už jazz milujete, nebo ne. V dnešním článku vám poradíme, jak si tento skvělý nástroj vybrat. Začátečníkům doporučujeme alt saxofon Yamaha YAS 280.

Nejlepší alt saxofon

Velmi „hráčsky“ přívětivý altový saxofon, který představuje mimořádně skvělou volbu pro začátečníky a studenty.

Nejlepší tenorový saxofon

Kvalitní a zároveň dostupný tenorový saxofon osvědčené značky. Velmi pěkný zvuk i zpracování.

Sopránový saxofon

Cenově dostupný sopránový saxofon vhodný pro začátečníky. Zajímavý design ve zlaté a stříbrné barvě.

Nejlepší saxofon

Recenze Yamaha YAS 280 – Nejlepší alt saxofon

Altový saxofon – recenze a testy Pro náročné

Typ: Altový | Ladění: Es | Materiál těla: Mosaz | Úprava: Zlatý lak | Příslušenství: Plátek, popruh, pouzdro, hadřík | Cena: 24 190 Kč

Klady
  • Tradiční a odolné zpracování
  • Velmi ergonomický, snadno hratelný
  • Ideální pro začátečníky a studenty
  • Dobré příslušenství
  • Osvědčený a populární nástroj
Zápory
  • Nic

Vynikající altový nástroj pro začínající saxofonisty a studenty. Yamaha opět dokázala skloubit řemeslnou i zvukovou kvalitu s příznivou cenou. Tato značka je ostatně vždy spolehlivou volbou. Technologický pokrok dokáže plynule propojit s tradičními metodami, postupy a materiály a vytvářet nástroje, které potěší ucho i oko. To plně platí pro altsaxofon YAS 280, který je klasicky laděný v Es, má mosazné tělo a povrch je upraven zlatým lakem. Ten zlepšuje zvukové vlastnosti, chrání korpus před korozí, a navíc skvěle vypadá.

Recenzovaný YAS 280 překvapí lehkostí, velmi dobrým úchopem a celkovou ergonomií. Pro začínající či mladší hráče bude pohodlný a neodradí je. Nástroj se může pochlubit i výbornou intonací a velmi krásným, podmanivým zvukem. Ten si nezadá s některými mnohem dražšími nástroji a i náročnější uši budou nepochybně spokojené. YAS 280 disponuje přidanými klapkami přední F a vysoké Fis, má dvoudílný ozvučník, nastavitelnou palcovou opěrku nebo například vylepšené spojení hlubokého B-C#. Klapky jsou vykládané polyesterem, nástroj potěší rychlou odezvou a svým zpracováním velmi usnadňuje hru.

Tento saxofon lze v rámci kategorie velmi kvalitních začátečnických/studentských modelů jednoznačně doporučit. Ostatně jde i o jeden z nejprodávanějších saxofonů v ČR s výborným hodnocením. Doporučován je i řadou učitelů hudby v uměleckých školách. Pokud se rozhodnete svou hudební dráhu rozjet s tímto nástrojem, chybu rozhodně neuděláte.

Recenze Arnolds & Sons ATS 100 – Nejlepší tenorový saxofon

tenorový saxofon Zlatý střed

Typ: Tenorový | Ladění: B | Materiál těla: Mosaz | Úprava: Zlatý lak | Příslušenství: ESM náustek, podlepky, pouzdro | Cena: 19 990 Kč

Klady
  • Solidní řemeslné zpracování
  • Velmi příjemný zvuk
  • Výborná cena
  • Oblíbený model
Zápory
  • Spíš pro začátečníky a méně náročné

Okouzlil vás temně podmanivý a šarmantní hluboký zvuk tenorového saxofonu? Zejména pokud se považujete za milovníky jazzu, je tahle varianta skvělou volbou. Ale jaký nástroj zvolit? Saxofon Arnolds & Sons ATS 100 vám může být v začátcích a při studiu skvělým partnerem a jeho charakter si jistě zamilujete. Nabídne silný a opravdu krásný, kultivovaný zvuk. Přitom jde o saxofon, který lze považovat za relativně cenově dostupný. Poměr ceny a kvality zde lze jedině chválit.

Saxofon má mosazné tělo opatřené sytě zlatou povrchovou úpravou. Vypadá už na první pohled velice pěkně. Jakmile si jej potěžkáte a přiložíte hubičku k ústům, jistě si vás okamžitě získá. Velmi dobře se drží, není přehnaně těžký, ale rozhodně ani nepůsobí „fórově“. Akustické kvality, intonace, vše je velice vyvážené a na vysoké úrovni. Značka Arnolds & Sons odvedla na tomto nástroji kus dobré práce. Saxofon je taky opatřen F# klapkou a odnímatelným ozvučníkem. Součástí příslušenství je náustek, podlepky značky Pisoni a cestovní pouzdro s ramenním popruhem.

Arnolds & Sons ATS 100 sice není mistrovský nástroj, ale za cenu méně než 20 tisíc Kč nabízí značné kvality, které nelze přehlédnout. Patří taky k velmi žádaným tenorovým saxofonům. Lze ho tudíž považovat za osvědčenou volbu a vřele doporučit.

Recenze Bacio Instruments BSS-100SG – Sopránový saxofon pro začátečníky

Saxofon Bacio Instruments BSS 100SG recenze Levný základ

Typ: Sopránový | Ladění: Bb | Materiál těla: Mosaz | Úprava: Zlatý a stříbrný lak | Příslušenství: Pouzdro, popruh, vytěrák | Cena: 11 990 Kč

Klady
  • Příznivá cena
  • Atraktivní vzhled
  • Příslušenství v ceně
Zápory
  • Vhodný jen pro začátečníky

Sopránový saxofon BSS-100SG je produktem značky Bacio Instruments, která se zaměřuje na dechové nástroje pro úplné začátečníky za dostupnou cenu. Tento model vám pomůže naučit se skvěle hrát na saxofon, ale nezruinuje vaši peněženky, protože ho můžete pořídit za velmi příznivou cenu. Zaujme i atraktivním vzhledem ve zlato-stříbrné barvě, kterým se odlišuje od klasického provedení nástrojů.

Mosazné tělo saxofonu v rovném tvaru je postříbřené a doplněné o mosazné pozlacené klapky. Výhodou je příslušenství v ceně, které obsahuje měkké polstrované pouzdro pro bezpečný přenos saxofonu a zamezení poškození během přepravy a skladování. Sada obsahuje také popruh k pohodlnému nošení a vytěrák sloužící k čištění saxofonu. Tento saxofon je skvělou volbou pro začátečníky a studenty.

Nejoblíbenější saxofony

Název Shrnutí
TOP saxofony
1. Altový saxofon Yamaha YAS 280 Altový saxofon pro studenty a začínající hráče. Skvělý poměr ceny a kvality. Do obchodu
Porovnat ceny
2. tenorový saxofon Arnolds & Sons ATS 100 Tenorový saxofon nejen pro milovníky jazzu. Výborné zpracování. Do obchodu
Porovnat cen
3. sopránový saxofon Odyssey OSS650C Sopránový saxofon pro pokročilejší hráče. Dostupný, ale s krásným zvukem. Do obchodu
Porovnat ceny
4. Altový saxofon

Ellis Student SE-510-L

Velmi dostupný a taky oblíbený altový saxofon pro začátečníky a studenty. Porovnat ceny
5. Tenor saxofon Yamaha YTS-280 Vynikající tenorový saxofon Yamaha. Vhodný i pro pokročilé a náročnější muzikanty. Do obchodu
Porovnat ceny
6. Soprán saxofon Bacio Instruments BSS-100 Sopránový saxofon z poctivých materiálů, ale za vynikající cenu. Do obchodu
Porovnat ceny
7. Barytonový saxofon Yamaha YBS-62 Barytonový saxofon pro vášnivé saxofonisty, kteří chtějí rozšířit svůj repertoár. Do obchodu
Porovnat ceny

Nejprodávanější saxofony

Jak vybrat saxofon

Saxofon má unikátní, velmi charismatický zvuk, výrazný zvuk. Dokáže zahrát pasáže tesklivé a táhle jako hoboj, ale i svižné a řízné jako klarinet. K těmto nástrojům má ostatně velmi blízko. Jsou jeho nejbližšími příbuznými a saxofon rovněž patří do kategorie jednoplátkových dřevěných dechových nástrojů.

Proč dřevěných, když klasický saxofon na pohled září kovem? Důvodem je jeho konstrukce i způsob hry. Tělo je tedy sice kovové, ale princip nástroje má blíže k “dřevům”. Co byste ještě měli o saxofonu vědět, než se rozhodnete učit na něj hrát a začnete si vybírat nejlepší nástroj?

Jak se hraje na saxofon a jak zní?

Saxofon je velmi zajímavý tím, že zvláštním způsobem kombinuje vlastnosti hoboje a klarinetu. Pokud jde o techniku hry je vskutku nesmírně podobný klarinetu. Rozdíly jsou minimální a přechod mezi nástroji mimořádně snadný. Saxofon je ve hře i podobně „pohyblivý“ a využívá rovněž tzv. Böhmův hmatový systém. Avšak pokud jde o tvorbu tónu, saxofon má blíže k hoboji díky kónické trubici nebo třeba tomu, že přefukuje do oktávy (místo do duodecimy jako klarinet).

Saxofon však není jen nějaký hybrid těchto dvou nástrojů. Každý, kdo ho slyšel (nebo i jen viděl), musí uznat, že má zcela svébytný a jedinečný ráz.

Saxofonový zvon

Kde se saxofon uplatní?

Saxofon má dnes pověst především jazzového nástroje. Je jedním ze symbolů této hudby. Při svém zrodu a ještě mnoho desítek let po něm však neměl s jazzem pranic společného. Ve skutečnosti se zprvu uplatnil především ve vojenské muzice. Dodnes se rozlišují dvě původní rodiny saxofonů, orchestrální a vojenské. Ty se odlišují například laděním.

Teprve v roce 1911 saxofon poprvé prokazatelně (díky záznamu) zazněl v jazzovém souboru. Konkrétně šlo o kapelu America ‘s 6 Brown Brothers. I potom ho do jazzové síně slávy čekala ještě dlouhá cesta. Jak je tomu dnes ale jistě není třeba rozvádět. Jazz, blues, swing a saxofon – to prostě patří k sobě. Mezi nejznámější saxofonisty v těchto žánrech patřili například John Coltrane, Charlie Parker či Sonny Rollins.

Pravdou je, že saxík se ve vážné hudbě příliš neprosadil ještě dlouho po svém vzniku. Přestože už v roce 1840 (4 roky po vynalezení) pro něj Hector Berlioz napsal první skladbu. I dnes je v orchestrální vážné hudbě spíše méně běžný, ale zájem o něj zde stále narůstá. Zejména u avantgardnějších skladatelů. Své místo má i v rocku, popu a nadále i v armádní hudbě. Naopak od roku 1903 pro něj platí zákaz vstupu do kostela. V církevní (alespoň katolické) hudbě má červenou, protože je příliš moderní.

Svým robustním zvukem je však saxofon vždy výrazným prvkem. Někdy až příliš, což je jeden z důvodů, proč k němu orchestry přistupují opatrně. Skvěle se dokáže prosadit v sólech i výrazném doprovodu.

Je těžké hrát na saxofon?

Ano, i ne. Pokud hrajete na klarinet, bude pro vás přechod na saxofon zřejmě doslova hračka. Za pár dní či týdnů si na nástroj zvyknete. Přechod se dá s trochou nadsázky přirovnat například výměně piana za klávesy. Je zde malý paradox.

Tato záměna funguje perfektně především jednostranně – z klarinetu na saxofon. Opačný postup učitelé hudby tak rádi nevidí. Ne že by to bylo, jako když dostanete po fagotu do ruky ukulele… kvůli větší hubičce saxofonu je ale přechod ztížený.

Pokud jde o hráče klarinetem ani jiným dechovým nástrojem nepolíbené, ti to budou mít těžší. Saxofon klade nároky i na fyzické vlastnosti. Zejména kapacitu plic, ale i jistou tělesnou konstituci, protože nejde o lehký nástroj. Důležitý je i hudební sluch. Hráč se podílí na tvorbě tónu. Zvládnout vytvořit kvalitní tón, získat správný nátisk. To jsou zřejmě hlavní výzvy potenciálního saxofonisty. Na samotné technice už si prsty nejspíš nevylámete.

Kdy je vhodné začít hrát?

Snažit se o nějaké věkové omezení je vždy ošemetné. Saxofon je ale nástroj, který má jisté proporce a vyžaduje určité fyzické předpoklady. Vysloveně dětské saxofony (kromě hraček) přitom v podstatě neexistují. Jde tedy o to, zda dítě nástroj fyzicky zvládne. Jako minimální hranice se často doporučuje cca 7 až 10 nebo i 12 let.

Historie saxofonu

Saxofony jsou mladý vynález a mají svého konkrétního tvůrce. Byl jim v roce 1840 Belgičan Adolphe Sax. Poprvé byl nástroj představen v Bruselu roku 1841, patent vyšel Saxovi v roce 1846. Sám Sax hned na začátku vytvořil (nebo u některých aspoň navrhl) všech 14 typů saxofonů.

Sedm orchestrálních laděných v C a F a sedm vojenských v B a Es. Patřily sem saxofony sopraninové, sopránové, altové, tenorové, barytonové, basové a kontrabasové. Zcela hypoteticky pak navrhl i subkontrabasový typ, který nikdy nevznikl.

Naopak nové tisíciletí přineslo zcela reálný sopranissimový saxofon. V roce 2004 je začal vyrábět Benedikt Eppelsheim. Jde spíš o raritu. Běžně se používají především saxofony altové, tenorové, sopránové a ještě barytonové. Těm se taky budeme později ještě blíže věnovat.

Stavba saxofonu

Saxofon je tvořen – směrem takříkajíc „od úst“ hráče – hubičkou, ligaturou, korkem, esem, oktávovou klapkou, šroubem na utažení esa, čepem oktávové klapky, klapkami. Korpus pak tvoří tělo (obvykle i ohyb těla známý v angličtině jako bow) a zvon, kudy vychází tón.

Hubička saxofonu

Zásadní nezmíněnou součástí saxofonu je ještě plátek. Jde o drobný třtinový jazýček, jehož kmitání vlastně vytváří tón. Plátky se velmi opotřebovávají a je třeba je pravidelně měnit.

Ladění saxofonu

Jak jsme uvedli výše, A. Sax vytvořil dvě „sady“ saxofonů. Jedny laděné v C a F, druhé (někdy označované jako vojenské) v B a Es. Byly to však právě ty druhé (B, Es), které se staly jasně dominantními. Každý druh má pak ustanoveno konkrétní ladění.

Zahnutá, či rovná trubice?

Nelze si jistě nevšimnout, že některé saxofony (resp. valná většina) mají zahnutou trubici, ale jiné rovnou. Bylo by snadné říct, že třeba sopránové nástroje jsou rovné, kdežto tenorové zahnuté. Do značné míry to sice platí, ale ne bezezbytku. Tenorové jsou skutečně prakticky vždy zahnuté, kdežto sopránové jsou sice častěji rovné, ale ne vždy.

Faktem však je, že zahnutí má především praktický účel. Nástroj má zkrátka menší rozměry, lépe se s ním manipuluje. Rozdíl ve zvukové kvalitě nebo jiných vlastnostech je spíše sekundární faktor.

Jaké jsou druhy saxofonů?

Všechny jsoucí i hypotetické typy saxofonů jsme vypočítali výše v kapitolce o historii. Teď se trochu blíže podíváme na varianty, s nimiž se setkáte nejčastěji a představují smysluplnou volbu pro začínající i pokročilé zájemce.

Soprán saxofon

Sopránové nástroje jsou laděné v B. Představují nejmenší a „nejvyšší“ kategorii běžně používaných saxofonů. Tento fakt by mohl svádět k tomu, že jde o vhodný začátečnický nebo dětský saxofon. Opak je ale pravdou. Intonaci je těžké „ukočírovat“ a tento typ se hodí spíš pro pokročilé hráče. Ti si naopak mohou více vychutnávat jeho bohatý a krásný zvuk i samotnou obtížnost hry.

Sopránový saxofon se dobře ujímá vedení v sólech a je relativně oblíbenější ve vážné a komorní hudbě. Naopak v jazzu má oproti jiným typům méně výrazné postavení. Soprán saxofon dobře souzní i s orchestry.

Alt saxofon

Nejběžnější saxofony. Laděné jsou v Es. Rozměrově i polohově jde o střední saxík. Pro své proporce, specifika hry (menší nároky na dech i prstoklad) a širokou oblibu je ideální volbou pro začínající hráče. Představuje nezbytný prvek v jazzové muzice, rozšířený je i ve vojenských souborech a klasických orchestrech.

Právě z altového saxofonu se nejlépe přechází na další modely (i proto je ideálním prvním nástrojem). Velkým plusem je i obrovský výběr v různých cenových relacích.

Tenor saxofon

Větší nástroj hrající níž. Ladí se v B. Oproti altovému vyžaduje silnější dech. V jazzu je mimořádně oblíbený. Přinejmenším srovnatelně s altsaxofonem, ne-li více. Naopak v některých jiných žánrech (např. vážná hudba) zájem o něj, oproti altovému, zaostává.

Docela slušné pozornosti se mu dostává ještě v rocku či popu a některých alternativních žánrech. Hodí se spíš pro zkušenější hráče, ale pokud vaše srdce bije pro jazz, k tenoru vás to jistě bude táhnout. Nevýhodou je však i omezenější výběr a obecně vyšší ceny.

Barytonový saxofon

Tento nástroj je laděný v Es a je největší a hraje nejníže z běžných saxofonů. Pro své proporce a hmotnost není běžnou volbou začátečníku nebo vlažných hráčů. Rovněž mu v tomto směru nenahrává nepříliš velké rozšíření. Baryton saxofon se sice objevuje napříč širokým spektrem žánrů, typicky však spíše okrajově.

Z čeho se saxofony vyrábějí?

Stěžejním materiálem pro výrobu těla saxofonu je mosaz. Jen výjimečně byly (nebo jsou) saxofony vyráběny z jiných materiálů – například z cínového bronzu, alpaky, ale i mincovního či niklového stříbra. S takovými se však běžně nesetkáte. Tu a tam můžete narazit na speciální saxofony z plastu. Patří sem např. Yamaha Venova, což jsou velmi levné, ale funkční plastové saxofony. Mohou být vhodné třeba i pro děti.

klapky saxofonu

Mosazný povrch klasického saxofonu je dále upravován. Nanáší se ochranná vrstva, nejčastěji zlatá nebo stříbrná. Ta brání korozi a má zásadní estetický význam. Podporuje však i zvukové vlastnosti nástroje.

Příslušenství a doplňky

Co ještě je nebo může být součástí saxofonu? Mezi důležité ochranné pomůcky, kromě případného pouzdra (gig bag), patří takzvaná čepička (mouthpiece cap). Ta chrání hubičku saxofonu při odkládání. Obvykle bývá plastová nebo mosazná.

K ochraně slouží i plastová koncovka těla (end plug) chránící místo, kde se tělo spojuje s esem a kde se nachází šroub. Dalším podstatným doplňkem je popruh na krk. Ten pomáhá přenést část tíhy nástroje z rukou na tělo.

Náš tip

Zdá se vám, že saxofon pro vás nebude to pravé ořechové, ale přesto se chcete hudebně rozvíjet? Co takhle zkusit teskný hoboj, švitořivý klarinet, bručivý fagot anebo třeba starou dobrou zobcovou flétnu?

Jak se starat o saxofon?

Saxofon je drahý a citlivý nástroj. Vyžaduje pečlivou péči. Jak na ni se dozvíte například zde.

Kde koupit kvalitní saxofon?

Skvělý výběr kvalitních i mistrovských saxofonů můžete najít v e-shopu Kytary.cz anebo taky na srovnávači Heureka.cz.

Které jsou nejoblíbenější značky saxofonů?

Yamaha

Jeden z nejvýznamnějších výrobců hudebnin na světě. Nabízí prakticky veškeré nástroje včetně saxofonů. Od dostupných až po mistrovské.

Saxofony Yamaha

Arnolds & Sons

Velmi známá a osvědčená značka specializující se právě na saxofony. Nabízí i levnější, ale velmi kvalitní nástroje.

Saxofony Arnolds&Sons

Odyssey

Saxofony značky Odyssey představují populární volbu mezi studenty a začátečníky. Značka nabízí především dostupnější nástroje s dobrým poměrem ceny a kvality.

Saxofony Odyssey

Kolik stojí kvalitní saxofon?

Saxofony do 20 000 Kč

Saxofony pro začátečníky a méně náročné zájemce. Výběr je slušný a zahrnuje altové, tenorové i sopránové nástroje.

Saxofony od 20 000 do 100 000 Kč

Všechny běžné typy saxofonů. Jde o kategorii vhodnou pro vážné zájemce a studenty hry na saxofon i pro pokročilé hráče a hudebníky.

Saxofony nad 100 000 Kč

Jde již o kategorii mistrovských nástrojů pro profesionály a velmi náročné zájemce.

Jak začít s hrou na alt saxofon

Nejoblíbenější saxofony

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (22 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář