ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dílna

Vibrační desky

27. 4. 2023 aktualizováno

Při stavbě chodníků, příjezdových cest či základů domu se bez vibrační desky jen těžko obejdete. Zpevnění podloží je jedním z nejdůležitějších kroků při realizaci těchto staveb. Víte, podle čeho vibrační desku vybrat? Pokud nepatříte mezi odborníky na stavební techniku, následující článek vám jistě přijde vhod. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit a představíme vám ty nejlepší stroje v jednotlivých cenových kategoriích.

Nejlepší celkově

Reverzní vibrační deska s velkým hutnícím účinkem. Výkonný pěchovací stroj pro profesionální využití.

Nejlepší poměr cena/výkon

Výkonná vibrační deska za TOP cenu pro středně náročné i obtížné hutnící práce.

Levný základ

Levná vibrační deska s robusní konstrukcí. Ideální pro méně náročné hutnící práce.

Nejlepší vibrační desky

Recenze NTC VDR 63 – Profesionální vibrační deska s velkým výkonem

NTC VDR 63 Pro náročné

Typ: reverzní | Pěchovací síla: 63 kN | Hmotnost: 430 kg | Motor: Honda GX 390 | Výkon motoru: 8,7 kW | Rozměry desky: 750 × 900 mm | Rychlost posunu: 20 m/min | Přibližná cena: 200 000 Kč

Klady
 • Spolehlivý motor
 • Velká hutnící síla
 • Automatické odvzdušňování
 • Plynulá regulace rychlosti
 • Odtlumená rukojeť
Zápory
 • Vyšší pořizovací cena

Pro profesionální využití vám můžeme doporučit vibrační desku NTC VDR 63. Deska je určená především pro hutnění zemin, ale poradí si také se živičnými povrchy či odolnou zámkovou dlažbou.

Tento model od osvědčeného výrobce stavební techniky je opravdovou špičkou mezi vibračními deskami. Pyšní se nejen velkou hutnící silou 63 kN, ale také spoustou nadstavbových funkcí, které při staveních pracích rozhodně oceníte. Robustní konstrukce s ochranným rámem je doplněna odtlumenou rukojetí, která redukuje přenos vibrací do paží obsluhující osoby. Stroj je poháněn spolehlivým motorem Honda s výkonem až 8,7 kW.

Snadné ovládání umožňuje páčka plynu zabudovaná do ovládacího ramene a systém automatického odvzdušňování hydraulického okruhu. Vibrační deska se pohybuje rychlostí až 20 metrů za minutu. Rychlost posuvu můžete plynule regulovat podle potřeby. Tato vibrační deska nezklame očekávání ani těch nejnáročnějších uživatelů.

Recenze Lumag RP i38DE – Reverzní vibrační deska za TOP cenu

Recenze vibrační deska Lumag RP i38DE Zlatý střed

Typ: reverzní | Pěchovací síla: 38 kN | Hmotnost: 320 kg | Motor: Lumag 400F| Výkon motoru: 6,8 kW | Rozměry desky: 900 × 670 mm | Rychlost posunu: 25 m/min | Přibližná cena: 60 000 Kč

Klady
 • Dostatečná pěchovací síla
 • Ochrana motoru proti velkému zatížení
 • Přídavné rozšíření desky
 • Plynulá regulace rychlosti
Zápory
 • S ohledem na cenu nic zásadního

Jestliže hledáte vibrační desku pro středně náročné či obtížné hutnící práce, pak Lumag RP i38DE je perfektní volba. Za příznivou cenu získáte výkonný stroj, který se osvědčí při pěchování zeminy i živičných povrchů.

Vibrační deska je poháněna kvalitním dieselovým motorem Lumag 400F s výkonem až 6,8 kW. Motor je navíc vybaven ochranou proti nadměrnému zatížení. Možnosti využití stroje jsou opravdu široké, a to i díky dvěma přídavným rozšířením základní desky. Vibrační deska se pohybuje rychlostí až 25 metrů za minutu a disponuje hutnící silou 38 kN. Rychlost posuvu desky je možné plynule regulovat a dosáhnout tak optimálního tempa.

V ceně vibrační desky navíc získáte také univerzální ochranný kryt na řemeny, gumovou podložku a podvozek pro pohodlnou manipulaci se strojem. Vibrační deska Lumag Rp i38DE je ve své třídě jednoznačným vítězem.

Recenze Scheppach HP 1200 – Levná vibrační deska pro hutnění zeminy i dlažby

Recenze vibrační deska Scheppach HP 1200 S Levný základ

Typ: jednosměrná| Pěchovací síla: 15 kN | Hmotnost: 60 kg | Motor: Loncin, OHN| Výkon motoru: 4,8 kW | Rozměry desky: 450 × 350 mm | Rychlost posunu: 25 m/min | Přibližná cena: 9 000 Kč

Klady
 • Nízká pořizovací cena
 • Lze použít na dlažbu
 • Využití ve výkopech a malých prostorech
 • Odolná základová deska
Zápory
 • Menší hutnící síla
 • Pohyb pouze v jednom směru

Na méně náročné hutnící práce či na srovnání dlažby se skvěle hodí vibrační deska Scheppach HP 1200 S. Tento model patří do kategorie lehčích strojů s nižší hutnící silou a perfektně si poradí s pěchováním zeminy v zahradách, zhutněním podložení při stavbách cest i chodníků.

Vibrační deska disponuje hutnící silou 15kN a dokáže upěchovat zeminu až do hloubky 25 cm. Ačkoliv se jedná o jednosměrný model, posuv vpřed je nastaven tak, aby obsluha mohla strojem bez obtíží pohybovat také směrem vzad. Deska je poháněna motorem Loncin OHV o výkonu 4,8 kW. Díky menším rozměrům stroje i základní desky je tento model vhodný také pro hutnící práce ve výkopech a hůře dostupných místech, jako je okolí zdí či sloupů.

Spolu s vibrační deskou obdržíte také madla, ochranný kovový rám, gumovou podložku pro hutnění dlažby a podvozek pro usnadnění manipulace při převozu. Vibrační deska Scheppach HP 1200 S je tím nejlepším, co v této cenové kategorii můžete pořídit.

Test a porovnání vibračních desek

NTC VDR 63 Lumag RP i38DE Scheppach HP 1200 S Hecht 1115 Güde GRP 60 55542
Recenze vibrační deska NTC VDR 63 Pro náročné Recenze vibrační deska Lumag RP i38DE Zlatý střed Recenze vibrační deska Scheppach HP 1200 S Levný základ Recenze vibrační deska Hecht 1115 Recenze vibrační deska Güde GRP 60 55542
Přibližná cena 200 000 Kč 60 000 Kč 9 000 Kč 24 000 Kč 10 000 Kč
Typ reverzní reverzní jednosměrná reverzní jednosměrná
Pěchovací síla 63 kN 38 kN 15 kN 25 kN 12 kN
Hmotnost 430 kg 320 kg 60 kg 117 kg 75 kg
Motor Honda GX 390 Lumag 400F Loncin OHN Hecht OHN Power-Engine
Výkon motoru 8,7 kW 6,8 kW 4,8 kW 3,7 kW 4,8 kW
Rozměry desky 750 × 900 mm 900 × 670 mm 450 × 350 mm 620 × 400 mm 510 × 370 mm
Rychlost posunu 20 m/min 25 m/min 25 m/min 20 m/min
Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny

Nejprodávanější vibrační desky podle Heureky

Jak vybrat vibrační desku

Vibrační deska (často nesprávně nazývaná jako vybrační deska) patří mezi pěchovací stroje, jež se používají ke zpevnění podloží. Narozdíl od vibračních válců a pěchů, desku lze použít také na dlažbu, kterou je po položení nutné pořádně ukotvit a vyrovnat. Zhutnění zeminy je nesmírně důležitý krok, který není radno vynechat. Upěchováním podloží se nejen zvýší jeho stabilita a nosnost, ale omezí se také propustnost vody a sníží se riziko sesuvu.

Jak funguje vibrační deska

Stejně jako ostatní pěchovací stroje, vibrační desky pracují na principu vibrací, s jejichž pomocí dochází ke zhutnění podloží, asfaltu či dlažby. Základní součástí každého stroje je motorem poháněný vibrátor, jenž vibrace přenášení na vibrační desku, z níž dále pokračují na zhutňovaný materiál. Míra zhutnění je ovlivněna především pěchovací silou, která je nejčastěji udávána v kilonewtonech, a váhou stroje.

Nejlepší vibrační desky test a recenze

Druhy vibračních desek

Vibrační desky se tradičně rozlišují na několik typů podle jejich vlastností či využití. Jednosměrné vibrační desky bývají lehčí a disponují menší pěchovací silou. Jsou vhodné pro méně náročné hutnící práce a pro vyrovnání dlažby. Reverzní desky jsou schopné pohybu tam i zpět. Není tedy nutné celý stroj pracně otáčet, což je vzhledem k vyšší hmotnosti těchto modelů velkou výhodou. Pro pěchování živičných povrchů jsou určeny asfaltové vibrační desky. Ty mají speciálně upravenou desku, aby nezanechávaly na povrchu žádné stopy a výsledný povrch byl dokonale rovný a hladký.

Dále lze desky rozdělit na ručně vedené a vibrační desky s dálkovým ovládáním. Pro drobné hutnící práce můžete použít elektrickou vibrační desku. Tento typ desek disponuje velmi malou pěchovací silou. Při výběru desky můžete narazit také na speciální vibrační desku na beton (označovanou i jako vibrační lišta), jenž se používá k vyrovnání čerstvého betonu.

Pěchovací síla, vibrace a frekvence

Nejdůležitějším parametrem pro výběr vhodné vibrační desky je bezesporu hutnící síla. Ta spolu s hmotností stroje ovlivňuje míru zhutnění materiálu, ale také způsob použití desky. Pro stavební práce menšího rozsahu, jako jsou výkopy či méně vytížené chodníky, vám postačí desky s pěchovací silou okolo 15kN. Ty zvládají zhutnit materiál do hloubky až 20 cm. Tyto stroje jsou také vhodné pro srovnání dlažby, neboť těžší a výkonnější desky by mohly dlažbu poškodit. Pro základy staveb či příjezdové cesty se vyplatí pořídit vibrační desku s pěchovací silou v rozmezí 15 až 20 kN. Tento typ strojů se hodí také pro profesionální využití. Pro velmi náročné pěchovací práce je nutné zvolit desku s hutnící silou více než 30 kN. Ty nejtěžší stroje pak zhutní podloží až do hloubky 75 cm.

Náš tip

Další praktické rady ohledně výběru vibračního válce či vibračního pěchu najdete v našich článcích. 

Před koupí vibrační desky se vyplatí věnovat pozornost také frekvenci. Frekvence značí počet vibrací za sekundu. Pro zhutnění těžké zeminy, jako jsou jíly, je třeba zvolit desky s nižší frekvencí, pro sypké materiály jsou naopak vhodné desky s vysokou frekvencí. Můžete se zaměřit také na amplitudu vibrací. Ta udává míru odskoku vibrační desky od hutněného materiálu. Lehčí a méně výkonné desky mají amplitudu okolo 1 mm, silnější stroje pak až 3 mm. Nelze však říct, že čím větší odskok, tím lepší hutnící efekt. U pěchovací prací jde o to povrch rozvibrovat, nikoliv uskákat.

Hmotnost a rozměry vibrační desky

Jak jsme již výše zmínili, hmotnost stroje je jedním ze zásadních parametrů. Váha vibrační desky má vliv nejen na výslednou pěchovací sílu, ale také ovlivňuje způsoby využití daného stroje. Vibrační deska na zámkovou dlažbu by neměla vážit více než 100 kg. V opačném případě by mohlo dojít k poškození dlažby. Hmotnost byste měli vzít v potaz především při výběru jednosměrných desek, které vyžadují více manipulování než desky reverzní.

Také celkové rozměry stroje je dobré zohlednit. Vibrační desky menších rozměrů sice nedokážou zhutnit velkou plochu během jednoho pojezdu, ale dobře se hodí pro práci ve stísněných prostorech, jako jsou výkopy či úseky kolem zdí. Obecně platí, že stroje s nižším výkonem bývají menší, naopak desky s velkou hutnící silou jsou větších rozměrů. Velmi malé rozměry pak mají elektrické vibrační desky.

Nejlepší vibrační deska test a recenze

Pracovní rozměry desky

Kromě celkových rozměrů stroje se vyplatí posoudit také rozměry vibrační desky. Rozměry desky určují, jak velkou plochu dokáže stroj zhutnit na jeden pojezd a pro jaký typ stavebních prací jsou určeny. Desky s malou plochou se hodí na hutnící práce v menších prostorech, jako jsou výkopy či chodníky. Naopak na velké plochy, jakými jsou parkoviště či základy domů, je lepší zvolit stroje s větší vibrační deskou.

Posuv

Posuv neboli rychlost, s jakou se vibrační deska pohybuje, je dalším parametrem, který můžete při výběru zohlednit. Po zapnutí se stroj díky vibracím začne sám pohybovat vpřed, obsluhující osoba jej pouze vede požadovaným směrem. Většina vibračních desek se pohybuje rychlostí 20 až 30 metrů za minutu.

Hlučnost a bezpečnost práce

Vibrační desky, stejně jako ostatní pěchovací technika, patří mezi hlučné stavební stroje. Úroveň hluku většiny vibračních desek se pohybuje nad hranicí 100 dB. Vzhledem k tomu, že dlouhodobé působení hluku nad 80 dB může nezvratně poškodit váš sluch, je zásadní být při práci s vybaven ochranou sluchu. Pro práce menší rozsahu postačí kvalitní špunty do uší, pokud ale s vibrační deskou budete pracovat často a po delší časové úseky, rozhodně se vám vyplatí investovat do mušlové chrániče sluchu. Skvělou volnou jsou sluchátka, která snadno připevníte na pracovní helmu.

Příslušenství k vibračním deskám

K vibrační desce lze dokoupit také další příslušenství, které vám práci se strojem může usnadnit. Určitě se vám vyplatí pořídit si přepravní podvozek, s jehož pomocí snadno přemístíte stroj z místa na místa. U některých výrobců je podvozek již v ceně vibrační desky a není tedy třeba jej dokupovat zvlášť. Další skvělou pomůckou je počítadlo motohodin, díky němuž jednoduše poznáte, kdy je potřeba vyměnit olej a učinit ostatní servisní úkony.

Při pěchovaní živičných povrchů je potřeba asfalt před hutněním zkropit. Ne každá vibrační deska disponuje kropící nádržkou, je však možné jí dokoupit samostatně. Pro pěchování dlažby je nutné pořídit tlumící podložku, kterou umístíte na dlažbu a uchráníte ji tak před poškozením. V případě potřeby můžete pracovní plochu stroje navýšit pořízením bočních nástavců k vibrační desce.

Kde koupit vibrační desku?

Největší nabídku vibračních desek najdete na srovnávacím portále Heuréka.cz. Na jednom místě si můžete prohlédnout velké množství strojů a snadno porovnat jejich pořizovací ceny i parametry. Spolehlivé vibrační desky najdete také ve specializovaném e-shopu svarecky-obchod.cz. Zde na vás čeká pestrý sortiment strojů od ověřených výrobců. Další možností je pořízení vibrační desky z druhé ruky. Na portálech jako je bazos.cz najdete desky za výhodnější ceny. Pokud stroj budete potřebovat pouze jednou, zvažte možnost si vibrační desku vypůjčit. Spousta prodejců tuto službu nabízí za vcelku rozumné ceny.

Nejoblíbenější značky vibračních desek

Scheppach

Německá značka Scheppach není na trhu žádným nováčkem. Vedle stavební techniky se zabývá také výrobou dílenského náčiní. V jejich sortimentu najdete pestrou nabídku vysoce kvalitních vibračních desek. Tato značka se soustřední na ručně vedené desky malé a střední hmotnosti o pěchovací síle od 11 do 30 kN.

scheppach logo

Lumag

Dalším německým výrobcem zabývajícím se výrobou vibračních desek je značka Lumag. Stavební technika Lumag je velmi populární také mezi profesionály. Sortiment této značky obsahuje velice pestrou nabídku vibračních desek. Najdete zde jak malé desky s pěchovací silou 8 kN, tak velké stroje hutnící silou až 40 kN.

Lumag logo

NTC

Když je řeč o vibračních deskách, nelze opomenout dalšího giganta na poli stavební techniky. Značka NTC dodává na trh kvalitní vibrační stroje, na které je spolehnutí. Že se jedná o opravdového specialistu na vibrační desky potvrzuje mimo jiné i fakt, že jejich sortiment desek je opravdu velmi široký. Nabídka této značky obsahuje stroje s hutnící sílou až 75 kN.

NTC logo

Hecht

Výrobou vibračních desek se zaobírá také společnost Hecht, která je známá například prodejem zahradní techniky. Přesto, že se nejedná o značku specializující se na stavební techniku, jejich sortiment vibračních desek je obstojný. Najdete v něm stroje s hutnící silou 11 kN i těžší stroje pro profesionální využití se sílou až 25 kN.

Logo Hecht

Cena vibračních desek

Cena vibračních desek se odvíjí především od hmotnosti a pěchovací síly stroje. Vibrační desky malé hmotnosti se sílou okolo 10 kN se většinou dají pořídit i do 10 000 Kč. Cenové rozpětí strojů střední hmotnosti o síle 15 až 30 kN je velice široké. Kromě hmotnosti a síle hraje velkou roli také značka, motor a jiné parametry. Cena těchto modelů se pohybuje od 20 do 100 000 Kč. Opravdu silné stroje s pěchovací silou 60 až 75 kN pro profesionální využití lze pořídit od 200 000 Kč. Cena vibračních desek na dálkové ovládání se může vyšplhat až k částkám 650 000 Kč.

Oblíbené vibrační desky dle uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (10 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář