ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
  • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší vibrační válce – recenze a srovnání

13. 2. 2023 aktualizováno

Potřebujete zpevnit podloží pro základy rodinného domu, garáže či chodníku? Nejlepší způsob, jak zhutnit zeminu, je s pomocí vibračního válce. Na trhu je dostupných hned několik druhů a variant. Nechte se inspirovat naším článkem a zjistěte, jak vybrat ten nejlepší vibrační válec pro vaši stavbu. Poradíme vám s výběrem vhodného stroje a upozorníme vás, na co se před koupí zaměřit. 

Nejlepší celkově

Tandemový vibrační válec s robustní konstrukcí a skvělým výkonem. Nejlepší volba pro náročné uživatele a profesionály.

Nejlepší poměr cena/kvalita

Ručně vedený vibrační válec s velkou hutnicí silou. Perfektní výkon za skvělou cenu.

Další varianta

Ručně vedený vibrační válec za výhodnou cenu. Kvalitní konstrukce a dostatečná pěchovací síla.

Nejlepší vibrační válce

Recenze NTC VT 100 H – Nejlepší vibrační válec pro profesionály

Test vibrační válec NTC VT 100 H Pro náročné

Typ: tandemový | Pěchovací síla: 2 × 16 kN | Hmotnost: 1 460 kg | Motor: HATZ | Výkon motoru: 15 kW | Šířka běhounu: 1 000 mm | Rychlost vpřed/vzad: 0-10 km/h | Přibližná cena: 780 000 Kč

Klady
  • Skvělý výkon
  • Velká hutnící síla
  • Robustní konstrukce
  • Plynulá regulace rychlosti
  • Vibrace obou běhounů
Zápory
  • Vyšší pořizovací cena

Pro profesionální využití a náročné uživatele je jako stvořený vibrační válec NTC VT 100H. Jedná se o tandemový vibrační válec. Na rozdíl od ručně vedených vibračních válců je tento model vybaven sedačkou a volantem pro pohodlné a snadné ovládání.

Tandemový vibrační válec disponuje dvěma pěchovacími válci, přičemž se každý z nich pyšní hutnící silou 16 kN. Celkem tedy dokáže stroj vyvinout pěchovací sílu 32 kN, což je o mnoho více, než zvládají ručně vedené modely. Díky běhounům širokým rovných 1 000 mm zvládne vibrační válec zhutnit velkou plochu během kratšího časového intervalu. Oba běhouny vibrují, v případě potřeby lze vibrace na zadním běhounu vypnout. Oproti jiným hutnícím válcům je VT 100H vybaven počítadlem motohodin, osvětlením a sklopným rámem ROPS. Tandemový vibrační válec se pohybuje rychlostí až 10 km v hodině, a to vpřed i vzad.

Jestliže hledáte opravdu výkonný vibrační válec pro profesionály, model VT 100H osvědčené značky NTC vás rozhodně nezklame. Jeho koupí získáte spolehlivý stroj, s nímž snadno a rychle zhutníte jakýkoliv povrch.

Recenze Lumag WA 580GX – Výkonný vibrační válec za bezkonkurenční cenu

Test vibrační válec Lumag WA 580GX Zlatý střed

Typ: ručně vedený | Pěchovací síla: 20 kN | Hmotnost: 580 kg | Motor: Honda GX 390 | Výkon motoru: 9,6 kW | Šířka běhounu: ? | Rychlost vpřed/vzad: 5/2 km/h | Přibližná cena: 269 000 Kč

Klady
  • Velká hutnící síla
  • Top cena
  • Silný a spolehlivý motor
  • Stoupavost až 30°
  • Velká hloubka zhutnění
Zápory
  • S ohledem na cenu nic

Mezi ručně vedenými vibračními válce je Lumag WA 580 GX jednoznačným vítězem. Za TOP cenu pořídíte hutnící válec se skvělým výkonem a opravdu velkou pěchovací silou. V této cenové hladině  vibrační válec Lumag nemá konkurenci.

Ručně vedené válce s pěchovací silou 20 kN se cenově pohybují obvykle o několik desítek tisíc výš. Silniční válec Lumag, vzhledem ke své pořizovací ceně, disponuje opravdu dobrým výkonem. Díky kvalitní konstrukci a velké pěchovací síle s ním bez problému zvládnete zhutnit jakoukoliv zeminu či živičný povrch až do hloubky 60 cm. Oproti jiným ručně vedeným válcům si WA 580 GX lépe poradí také se stoupáním. Jeho maximální stoupavost je úctyhodných 30°.

Vibrační válec je vybaven jednoválcovým 4taktním motorem Honda GX 390 o výkonu 9,6 kW. Silný motor, velký výkon a kvalitní konstrukce tvoří z tohoto hutnícího válce ideálního kandidáta.

Recenze NTC VVV 600/12 – Spolehlivý vibrační válec s dobrým výkonem

Test vibrační válec NTC VVV 600/12 Levný základ

Typ: ručně vedený | Pěchovací síla: 12 kN | Hmotnost: 560 kg | Motor: Honda GX 200 | Výkon motoru: 4,1 kW | Šířka běhounu: 600 mm | Rychlost vpřed/vzad: 5/2 km/h | Přibližná cena: 235 000 Kč

Klady
  • Dobrý výkon
  • Kvalitní motor
  • Stoupavost až 20°
Zápory
  • Nižší hutnicí síla

Jestliže nepotřebujete vibrační válec s extra velkou hutnicí silou, pak je skvělou volbou válec NTC VVV 600/12. Tento ručně vedený vibrační válec si snadno poradí s hutněním jakékoliv zeminy i živic.

Vibrační válec z dílny NTC (dodávající profesionální hutnící techniku) je ideální pro pěchovací práce, kde není třeba vyvinout velkou hutnící sílu. Ručně vedený vibrační válec s hutnící silou 12 kN je vhodný pro pěchování povrchů při výstavbě chodníků, parkovišť či dokončovacích pracích. Robustní a velmi odolná konstrukce zajišťuje snadnou manipulaci. Jistě oceníte i šikovně umístěné ovládání na rukojeti hutnícího válce. Díky šířce běhounu 600 mm zvládne tento silniční válec zhutnit větší plochu během jednoho pojezdu. Chvályhodná je také rychlost se kterou se válec pohybuje. Směrem vpřed dokáže vyvinout rychlost až 5 km za hodinu, směrem vzad pak 2 km/h.

Srdce vibračního válce tvoří spolehlivý motor značky Honda s výkonem 4,1 kW. Válec si poradí také se stoupáním, a to až do 20°. Vibrační válec NTC VVV 600/12 spolehlivě splní nároky všech běžných pěchovací prací a osvědčí se i při profesionálním využití.

Test a porovnání vibračních válců

NTC VT 100H Lumag WA 580GX NTC 600/12 NTC VT 090 NTC 701/22HE
Test vibrační válec NTC VT 100 H Pro náročné Test vibrační válec Lumag WA 580GX Zlatý střed Test vibrační válec NTC VVV 600/12 Levný základ Test vibrační válec NTC VT 090 Test vibrační válec NTC VVV 701/22HE
Přibližná cena 780 000 Kč 269 000 Kč 235 000 Kč 695 000 Kč 380 000 Kč
Typ tandemový ručně vedený ručně vedený tandemový ručně vedený
Pěchovací síla 2 x 16 kN 20 kN 12 kN 2 x 14 kN 22 kN
Hmotnost 1 460 kg 580 kg 560 kg 1 360 kg 1 025 kg
Motor HATZ Honda GX 390 Honda GX 200 Honda GX 690 HATZ
Výkon motoru 15 kW 9,6 kW 4,1 kW 16,5 kW 5 kW
Šířka běhounu 1 000 mm ? 600 mm 900 mm 700 mm
Rychlost vpřed/vzad 0-10 km/h 5/2 km/h  5/2 km/h 0-10 km/h 4,7/2 km/h
Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny Porovnat ceny

Nejprodávanější vibrační válce

Jak vybrat stavební vibrační válec

Co je vibrační válec

Vibrační neboli silniční válec je hutnicí technika určená k upěchování povrchů během stavebních prací. Nejčastěji se válce používají pro zpevnění zeminy či živic (asfaltu) při výstavbě chodníků, parkovišť nebo při stavění základů domů. Své využití mají také při opravách silnic či dokončovacích pracích. Díky jejich širokému záběru a velké pěchovací síle s nimi snadno zhutníte velkou plochu.

Úprava povrchů je nesmírně důležitý krok během stavebních i výkopových prací. Zhutnění podloží zvyšuje jeho únosnost, zamezuje sesuvům, redukuje propustnost vody a celkově zlepšuje stabilitu podloží. A jak funguje vibrační válec? Existují dva druhy vibračních válců. Ručně vedené a tandemové. Oba typy disponují válcem, který pomocí silných vibrací a tlaku pěchuje a hutní povrch.

Druhy vibračních válců

Ručně vedené válce jsou menší, lehčí a obsluhující osoba je vede pomocí oje. Jejich hutnící síla se pohybuje v rozmezí od 12 do 22 kN.

Tandemové válce připomínají vozítka, ale místo kol jsou vybavena dvěma válci a často místem pro řidiče. Tandemové válce se obvykle využívají pro náročnější práce, neboť kromě velkého výkonu zaručují také větší komfort pro obsluhu.

Existuje ještě třetí typ, a to ježkové vibrační válce. Tyto válce se používají zejména na zhutnění zeminy v příkopech nebo v místech s velmi měkkým povrchem. Díky válcům vybaveným ostny dokáží nejen vystoupat strmé svahy, ale také podat skvělý výkon při zhutňování soudržné zeminy.

Hmotnost a rozměry válců

Při výběru vibračního válce by vás měla zajímat nejen hmotnost stroje, ale také jeho rozměry. Právě hmotnost je jedním z faktorů ovlivňujících celkový výkon vibračního válce. Míra zhutnění povrchu je dána pěchovací silou válce, ale také mírou statického lineárního zatížení. To má kromě pěchovací síly také vliv na schopnost stroje udržet se co nejdéle v kontaktu s povrchem. V případě velmi tvrdých povrchů může dojít k odskoku, který nejen zmenšuje efekt hutnění, ale může poškodit i samotný válec.

Rozměry vibračního válce nemají na jeho funkci a výsledný výkon zásadní vliv. Vyplatí se je vzít v potaz spíše z praktických důvodů, jako je manipulace se strojem či jeho uskladnění.

Druhy podle typu válce

Již jsme zmínili, že na trhu existuje více druhů vibračních válců. Kromě způsobu obsluhy je lze také rozlišovat podle typu válce, jímž jsou vybaveny. Vibrační válce pro hutnění zeminy a živic se vyrábějí ve dvou variantách. Válce pro pěchování štěrku, kameniva a nesoudržné zeminy (tj. povrchů s frakcí větší než 2 mm a s nízkým obsahem vody) mají hladký povrch a bývají označovány písmenem D. Válce s ježkovým běhounem, označované písmeny PD, se využívají pro zhutnění soudržných zemin (frakce nižší než 2 mm a vyšší obsah vody) a hodí se pro pěchování jílovitých povrchů.

Pracovní rozměry

Více než na rozměry samotného stroje byste se při výběru vibračního válce měli zaměřit na rozměry běhounu. Šířka běhounu totiž udává plochu, kterou je válec schopný zhutnit během jedné trasy. Čím větší je tento rozměr, tím větší záběr stroj má. Pro zhutnění větších ploch, jako jsou parkoviště či základy rodinných domů, je lepší zvolit válec se širším běhounem. Zhutnění povrchů při výstavbě chodníků či pro dokončovací práce bez problému zvládnou i válce s menší šířkou běhounu.

nejlepší vibrační válec test a recenze

Vibrace a hutnící síla

Pěchovací neboli hutnící síla je tím nejzásadnějším parametrem každého hutnícího válce. Hutnící síla udávaná v Kilonewtonech označuje sílu, se kterou válec pěchuje zeminu či jiný povrch. Čím větší síla, tím větší je míra zhutnění. V případě nízké pěchovací síly, je potřeba hutnit zeminu po jednotlivých vrstvách, aby došlo ke kvalitnímu zpevnění podloží. V opačném případě by hutnění nemělo požadovaný výsledek.

Vedle hutnící síly má na celkový výkon válce vliv také frekvence udávaná v Hertzích (1 Hz = 60 otáček za minutu). U většiny vibračních válců lze frekvenci regulovat, neboť každý povrch je potřeba hutnit jiným způsobem. Pro zhutnění zeminy postačí stroje s frekvencí 35 Hz, pro živičné povrchy jsou určeny válce s frekvencí až 50 Hz.

Bezpečnost práce

Stejně jako při práci s ostatní stavební technikou, také během obsluhy vibračních válců je potřeba myslet na bezpečnost práce. Jelikož hutnící stroje jsou poměrně hlučné, je nutné se vybavit dostatečnou ochranou sluchu. Pro krátkodobé používání můžou postačit zátky do uší, ale mnohem spolehlivější jsou mušlové chrániče sluchu. Pro větší komfort lze pořídit i sadu sluchátek a pracovní přílby.

Kvalitní přilba by ve vaší výbavě také neměla chybět, stejně tak jako pevná pracovní obuv. Pokud s válcem pracujete na veřejných prostranstvích či pozemních komunikacích, nezapomeňte na výstražnou vestu s reflexními prvky. Součástí vaší pracovní výstroje by měly být také pracovní brýle a odolné pracovní rukavice. Pro práci s vibračním válcem se vyplatí investovat do antivibračních rukavic.

nejlepší vibrační válce test a recenze

Náš tip

Kromě vibračních válců můžete pro zhutnění povrchů využít také vibrační pěchy. Inspirujte se v našem v článku a vyberte si ten nejlepší.

Kde koupit vibrační válce

Skvělý přehled a srovnání získáte na internetovém portálu Heureka.cz, kde najdete širokou nabídku vibračních válců. Můžete si snadno porovnat parametry jednotlivých strojů, stejně jako jejich ceny u různých prodejců. Kvalitní vibrační válce seženete také v prověřeném e-shopu Svarecky-obchod.cz. Další možností je koupě válce z druhé ruky. Zajímavé nabídky na vás čekají na stránce Bazos.cz.

Nejoblíbenější značky

NTC

Mezi nejznámější výrobce dodávající hutnící techniku bezesporu patří NTC. Tato česká značka produkuje kvalitní a spolehlivé hutnící stroje, jako jsou vibrační pěchy i hutnící válce. V jejich sortimentu najdete pestrou nabídku jak ručně vedených vibračních válců, tak válců tandemových. Jejich stroje se pyšní kvalitní konstrukcí a výkonnými motory.

NTC logo

Lumag

Když je řeč o hutnících strojích, nesmíme opomenout německou značku Lumag. Tento lety prověřený výrobce dodává na trh stavební techniku i příslušenství do dílny, které si oblíbili tisíce spokojených uživatelů. Koupí vibračního válce Lumag získáte vysoce spolehlivý a výkonný hutnící stroj. Tato německá kvalita je navíc dostupná za velmi příznivé ceny.

Lumag logo

Bomag

Další oblíbenou značkou vyrábějící hutnící techniku je Bomag. Tento výrobce s více než 60letou tradicí distribuuje stavební techniku téměř do celého světa. Jejich specializací jsou stroje pro výstavbu silnic. V širokém sortimentu na vás čekají nejen vibrační válce a jiné hutnící stroje, ale také technika pro recyklaci asfaltu.

Bomag logo

Cena vibračních válců

Cena vibračních válců se odvíjí od značky i samotného typu. Ručně vedené vibrační válce můžete pořídit již od 180 000 Kč.

Kvalitní hutnicí stroje se slušným výkonem a dobrou pěchovací silou se obvykle pohybují v cenové hladině od 200 do 250 000 Kč.

V případě tandemových válců pořizovací cena začíná na 500 000 Kč a může se vyšplhat až k 900 000 Kč. Výsledná cena se pochopitelně odvíjí nejen od značky a typu válce, ale i parametrů daného stroje. Čím vyšší pěchovací síla a výkon, tím vyšší cena.

Nejprodávanější vibrační válce

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (20 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář