Žlaby, komíny, střechy, větrací mříže – to všechno je zapotřebí neustále udržovat. Nezřídka ovšem vnější vlivy způsobí, že nezbude nic jiného než kov vyměnit. A zde nastupuje nejtěžší disciplína – řezání plechu na odpovídající rozměry. Pro tyto potřeby existují již stovky let nůžky na plech. Mezi nejlepší ruční patří Proma HS-10, z elektrických doporučujeme EXTOL INDUSTRIAL.
Tyto elektrické nůžky na plech využívají síly elektřiny ke stříhání méně tlustých plechů. Nízká hmotnost a bezpečný provoz.
Mohutné pákové nůžky na plech, které si poradí i s nejkvalitnějším plechem do 5 mm tloušťky.
Klasické nůžky na plech věrné dávné tradici. Kvalita převodů zajistí, že plechu nižší tloušťky se zakousnou a nepustí.
Nejlepší nůžky na plech
Recenze Extol Industrial 8797202 IES 25-500 – Nejlepší nůžky na plech
Typ: elektrický | Příkon: 500 W | Maximální tloušťka plechu: 2,5 mm | Hmotnost: 2,5 kg
- Robustní provedení
- Dostatečná síla
- Nízká hmotnost
- Bezpečný provoz
- Vyšší cena
- Nepříliš kvalitní kabel
Na závěr samozřejmě musíme zmínit zástupce elektrických přístrojů. Použitím modelu Extol Industrial IES 25-500 výrazně odpadne únava z práce, přičemž dosáhnete přesného a rychlého řezu.
Mezi podstatná pozitiva patří hlavně robustní konstrukce, jež vydrží i méně šetrné zacházení. Výkon motoru i nožů plně dostačuje pro řezání materiálu do tloušťky 2,5 milimetrů. Klasické pákové nůžky sice stroj nepřekoná, pro uplatnění v domácnosti však zcela vystačí. Hmotnost dosahující pouhých 2,5 kilogramů přispívá k výrazné bezpečnosti provozu, stejně jako vybavení různými kryty a pojistkami.
Z hlediska konstrukce nechválíme pouze horší kabel. Ten je vcelku měkký a též nepříjemně zapáchá gumou. Proto jej raději před zapojením do zásuvky vždy zkontrolujte. Připravte se, že za pomoc elektřiny se platí, takže z peněženky vytáhnete takřka 4 000 korun. Zvažte sami, zda vám za to nabízený komfort stojí.
EXTOL INDUSTRIAL 8797202 IES 25-500 skvěle zapadne do dílen těch domácích kutilů, kteří se nechtějí lopotit s manuálními nástroji a raději si připlatí za elektřinu. Nejlepší nůžky na plech celého testu.
Recenze Proma HS-10 – Vysoce odolné a vhodné i pro stavební ocel
Typ: mechanické pákové | Provedení čelisti: rovné | Maximální šířka střihu: 5 mm | Délka: 25 cm
- Vysoká účinnost
- Kompaktní konstrukce
- Odolnost
- I pro stavební ocel
- Vyšší cena
Vlastníte rodinný dům, kde je třeba neustále něco upravovat? Potom pro vás možná nebudou běžné ruční nůžky dost dobré a budete se poohlížet po něčem efektivnějším. Vaší pozornosti by rozhodně neměl uniknout model Proma HS-10.
Svými mocnými čelistmi zvládne bez problémů prostřihnout i plech o síle okolo 5 mm, což plně postačuje pro většinu prací. Navíc si bez problémů poradí i s vysoce kvalitní stavební ocelí, která se přidává do betonu. Konstrukce je dostatečně kompaktní a zaručuje jednoduchou obsluhu. Nemusíte se ani bát, že by zařízení vlivem časté práce a špatného zacházení nějak trpělo, jelikož je stavěno pro vysokou zátěž.
Jediné významnější negativum spatřujeme v ne zrovna malém finančním obnosu, jenž za pořízení výrobku zaplatíte. Víte-li však, že budete v domácnosti často řezat velké množství tlustého plechu, vyjde to stále výhodněji, než kdybyste si náčiní pokaždé půjčovali u specializovaných firem.
Proma HS-10 odvede skvělou práci v dílnách náročnějších domácích kutilů, kteří s plechem pracují pravidelně.
Recenze Extol Premium 48050 – Levné nůžky s dlouhou životností
Typ: mechanické ruční | Provedení čelisti: rovné | Maximální stříhací kapacita: 1,2 mm | Délka: 25,5 cm
- Nízká cena
- Dlouhá životnost
- Kvalitní převody
- Povedená ergonomie
- Nízká šířka střihu
- Omezené tvarování plechu
Extol Premium 48050 jsou staré dobré nůžky, s jakými pracovali kdysi dávno i naši dědečkové. Díky skvěle provedeným převodům procházejí plechem jako nůž máslem, takže vás práce zbytečně neunaví.
Velkou výhodou je i velmi nízká cena, nedosahující ani 200 korun. Při odpovídající péči a ochraně před deštěm vydrží nástroj i desítky let. Již výše zmíněné převody zajistí, že plechem budete projíždět podobně snadno, jako by se jednalo o papír. Aby toho pohodlí nebylo málo, rukojeti se mohou pyšnit skvělou ergonomií.
Od rovných nůžek s jedním nožem samozřejmě nelze očekávat žádné zázraky. Proto počítejte s tím, že více než 1,2 mm tlustý plech zkrátka neopracujete. Plánujete-li navíc vystřihovat kolečka nebo jinak zaoblené tvary, výsledek taktéž nebude nejspíše podle vašich představ. Čepele k tomu zkrátka nejsou uzpůsobeny.
Klasika se vším všudy. Tak bychom mohli jednoduše charakterizovat nůžky EXTOL Premium 48050. Oproti starému nářadí našich předků se s nimi pracuje díky převodům mnohem jednodušeji.
Nejprodávanější nůžky na plech
Jak vybrat nůžky na plech
V prvé řadě je důležité zvolit optimální typ nůžek. Jednotlivé druhy se liší podle použitého pohonu a také provedením čelistí. Druhým atributem, majícím vliv na výběr, je tloušťka stříhaného plechu. Při nákupu elektrického náčiní hraje klíčovou roli i příkon a řezná kapacita.
Druh pohonu
Elektrická energie nám dnes pomáhá s prakticky všemi myslitelnými činnostmi. Stříhání plechu, samozřejmě není výjimkou, proto se na trhu vyskytují kromě klasických mechanických nůžek i elektrické přístroje. Klasika si ovšem stále zachovává dominantní postavení, protože má celou řádu podstatných výhod:
Mechanické nůžky
- Nízká cena
- Dlouhověkost
- Vyšší síla střihu
- Pomalejší práce
- Třepení okrajů plechu
- Riziko zranění
- Nepřesnost
Elektrické nůžky
- Přesný ostrý řez
- Větší rychlost
- Nízké riziko poranění
- Snadnější vystřihování tvarů
- Vysoká cena
- Menší výdrž
- Nižší šířka plechu
Klasické mechanické nůžky si oproti svým modernějším protějškům udržují jednu obrovskou přednost – poradí si i s plechy tlustšími než 3 mm. Proto jsou stále ještě hojně využívány jak v domácnostech, tak i řemeslnických dílnách. A to i přesto, že práce s nimi je mnohem pomalejší.
Profesionálům jsou určeny stolní řezačky, jejichž cena může přesahovat i hranici 50 000 korun. S takovými již není problém provést přesný a kvalitní řez 20mm ocelovým blokem.
Šířka plechu
Ještě předtím, než začnete vybírat konkrétní modely, zamyslete se nad tím, jak silný plech vlastně chcete zpracovávat. Od jeho šířky se totiž odvíjí i optimální typ náčiní.
Klasické ruční nůžky a většina elektrických aparátů si bez větších problémů poradí s tloušťkou plechu do 1,5 mm. Jestliže víte, že se v domácnosti se silnějšími kovy nesetkáte, jde o ideální volbu. Zejména z toho důvodu, že nezaplatíte příliš velký finanční obnos.
Pro řezání mohutnějších kusů jsou určeny nástroje pákové. Ty si s přehledem poradí i s materiálem tlustým okolo 3 milimetrů. Velmi často se s nimi setkáme v řemeslnických dílnách, kde se plech upravuje profesionálně.
Provedení čelisti
Poslední obecnější dělení bere v potaz provedení čelistí. Rozdíl spočívá v počtu nožů a jejich tvaru, přičemž každý typ má svůj specifický úkol. Základní přehled poskytuje následující tabulka:
Počet a tvar nožů | Účel |
---|---|
Jeden rovný nůž | Vystřihování křivek |
Jeden nůž s prohnutými čelistmi | Vystřihování oblých tvarů |
Dva nože | Rovný střih |
Příkon elektrických nůžek na plech
Jestliže jste se rozhodli zakoupit elektrické náčiní, počítejte s tím, že sledovaných parametrů je o něco málo více. Minimálně byste měli zkontrolovat příkon motoru, určující, jak efektivní práce bude a zda se nebudou nůžky zasekávat při sebemenší nerovnosti.
Obecně platí, že čím vyšší příkon je, s tím silnějším plechem si nástroj poradí. Za nezbytný standard je považována výše parametru okolo 500 W. S takovou sílou bez problémů opracujete plech do tloušťky 2,5 mm. Mohutné a drahé stolní řezačky jsou sice několikanásobně silnější, ale pro použití v domácí dílničce zcela zbytečné.
Řezná kapacita
Podstatnou roli při určení maximální tloušťky opracovaného materiálu hraje tzv. řezná kapacita. Ta je pro každý materiál jiná a vychází z jeho tvrdosti. Proto zvládne stejný model říznout 2mm plát hliníku, ale jen 0,7 mm vysoce kvalitní oceli.
Při práci byste měli z těchto údajů vycházet a nikdy je nepřekračovat. S největší pravděpodobností nebude vaše snaha úspěšná, a navíc se vystavujete zvýšeným rizikům nepříjemného zranění.
Diskuse u článku