ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dílna

Pásové brusky

Do každé dobře vybavené dílny patří pořádná bruska. Ať už potřebujete obrousit starý lak z auta, naostřit nástroje nebo chcete obrábět kovové, plastové či dřevěné materiály – bez brusky se neobejdete. V minulosti už jsme psali o úhlových bruskách. Dnes se podíváme na kvalitní pásové brusky. Nejlépe si v našem testu vedl výkonný model Makita 9403J.

Nejlepší celkově

Výkonná bruska vhodná pro náročné kutily i profesionály. Vítěz testu!

Nejlepší poměr cena/výkon

Skvělý přístroj pro náročnější zákazníky i poloprofesionální řemeslníky.

Nejlepší levná

Výborný pomocník k občasné práci pro domácí kutily.

Nejlepší pásové brusky

Recenze Makita 9403J – skvělá pásová bruska pro profesionály

Pásová bruska Makita 9403J Pro náročné

Výkon: 1200 W | Šířka brusného pásu: 100 mm | Hobby/profi: Profi | Odsávání prachu: Ano | Regulace rychlosti: Ano | Hmotnost: 5,7 kg | Přibližná cena: 5 300 Kč

Klady
  • Vynikající výkon motoru a skvělé výsledky
  • Poctivé a bytelné zpracování
  • Poměrně nízká hlučnost
  • Vyvážené a ergonomické provedení
  • Účinné odsávání
Zápory
  • Trochu vyšší hmotnost

Pro náročnější zájemce tu máme výkonnou brusku osvědčené japonské značky Makita. Tato pásová bruska se uplatní nejen v rukou kutila, ale i zkušeného řemeslníka. Poradí si s rozsáhlejšími plochami a díky kvalitní, odolné konstrukci snese intenzivní používání. O poctivosti zpracování svědčí i vyšší hmotnost, skoro 6 kg. Váha je ale perfektně rozložená a umožní stabilní a pevné držení při práci. Oceníte jistě i nižší hlučnost v porovnání s mnoha jinými bruskami. Silný motor o výkonu 1200 W slibuje hladký chod a dlouhou životnost brusky.

Makita 9403J umožňuje broušení až zcela k okrajům, vynikající rychlost (500 m/min) a celkově skvělé výsledky broušení. Bruska nabízí taky účinné odsávání prachu do objemného vaku, který je součástí příslušenství (kromě toho k ní dostanete i úložný kufřík). Tento vak má navíc výborně vyřešen uzávěr a vysypávání, takže manipulace s ním je komfortní. Ve své kategorii představuje tato pásová bruska vynikající nástroj s efektivním výkonem – navíc jde o skutečný „držák“. Bruska snese i náročné a velmi časté používání v profesionálních dílnách. Ačkoli je poněkud dražší, investovaných peněz jistě nebudete litovat.

Recenze Makita 9911 – ideální pásová bruska do každé dílny

Pásová bruska Makita 9911 test a recenze Zlatý střed

Výkon: 650 W | Šířka brusného pásu: 76 mm | Hobby/profi: profi | Odsávání prachu: ano | Regulace rychlosti: ano | Hmotnost: 2,6 kg | Přibližná cena: 2 700 Kč

Klady
  • Nízká hmotnost
  • Snadná manipulace
  • Jednoduchá výměna pásů
  • Kvalitní řemeslné zpracování
Zápory
  • Vyšší hluk
  • Nelze použít jako stacionární
  • Nižší výkon

Druhý přístroj našeho přehledu představuje výrobek od firmy Makita 9911. Ten se již především vysokou úrovní svého konstrukčního zpracování řadí mezi profesionální stroje.

Zásadním pozitivem je velmi nízká hmotnost, jež zaručuje, že při práci nebudou mít problém ani slabší osoby. Spolu s dobře řešenou ergonomickou rukojetí též přispívá k snadné manipulaci. Výhodou je i velice jednoduchá výměna jednotlivých brusných pásů, jež nezdržuje a je snadno proveditelná i pro laika.

Zásadním problémem je vyšší intenzita hluku. Hlavně při vyšších otázkách je pískot motoru poměrně nepříjemný a může si vynutit využití ochranných pomůcek. Zařízení též nejde použít jako stacionární, což je funkce, jež by měla být u profesionálního produktu standardem. Nižší výkon může být na překážku obzvlášť při náročnější práci, ačkoliv je tato nevýhoda částečně vyvážena důmyslnou konstrukcí.

Svým skvělým poměrem cena/výkon představuje bruska od firmy Makita vynikající nákup. Potěší jak všechny náročné kutily, tak i profesionální řemeslníky.

Recenze Extol EBS 1010 – levná pásová bruska pro domácí kutily

Pásová bruska Extol EBS 1010 test a recenze Levný základ

Výkon: 1010 W | Šířka brusného pásu: 75 mm | Hobby/profi: hobby | Odsávání prachu: ano | Regulace rychlosti: ano | Hmotnost: 3,5 kg | Přibližná cena: 1 900 Kč

Klady
  • Nízká cena
  • Dostatečný výkon
  • Obrousí i méně dostupná místa
  • Použitelný jako stolní bruska
Zápory
  • Krátký přívodní kabel
  • Otvor pro odsávač prachu se zanáší
  • Slábnutí motoru při silnějším přitlačení

Pásová bruska Extol Premium EBS 1010 je výbornou volbou pro každého domácího kutila, jenž nevyžaduje ty nejlepší parametry. Svou práci při domácím broušení trámů či desek však odvede bez sebemenších problémů.

Výhodou je jeho velmi nízká cena, pohybující se okolo minimální hranice, za jakou je možné tento druh produktů zakoupit. Potěší rovněž dostatečný výkon, díky němuž je práce komfortní a bez větších problémů motor zvládne i rozměrnější brusný pás. Díky povedené konstrukci se bruska dostane i do jinak nedostupných míst. Možnost přístroj otočit a použít jako stolní brusku potom dále zvyšuje univerzálnost jeho použití.

Zásadním nedostatkem je krátký přívodní kabel, jenž si vynucuje použití prodloužení, případně dostatečnou blízkost k elektrické síti. Otvor pro odsávání prachu má tendenci se rychle zanášet, což vede spíše k opačnému efektu. Při snaze o hlubší broušení dojde ke snížení otáček motoru. Tento fakt je ovšem typický pro všechny hobby přístroje.

Celkově tak model představuje vynikající alternativu pro všechny zákazníky, kteří si občas potřebují obrousit starý lak ze svých dřevěných ploch.

Nejprodávanější brusky dle Heureky

Jak správně vybrat pásovou brusku?

Pásové brusky nacházejí své hlavní využití při hrubých pracích na rozměrných dřevěných či plastových plochách. Nejdůležitějšími kritérii pro jejich výběr tak jsou výkon motoru a vlastnosti brusného pásu. Významnou roli mohou sehrát též dodatečné příslušenství, případně složitost výměny brusného zařízení.

Kritéria výběru

Výkon motoru pásové brusky

Nejvýznamnějším parametrem ovlivňujícím rychlost a efektivitu práce s výrobkem, představuje výkon. Obvyklá výše tohoto atributu se pohybuje okolo 600 W v případě modelů pro kutily, dvojnásobku pak dosahují profesionálnější stroje.

Obecně také platí, že čím větší plochy je nutné opracovávat, tím větší by měl být výkon. Ten se odvíjí rovněž od velikosti brusných pásů. Proto je vždy před výběrem zhodnotit, zda výkon odpovídá rozměrům zařízení. V opačném případě totiž může být chod přístroje přerušovaný, případně může být broušení nedostatečné.

Vlastnosti brusného pásu

Podstatnou roli hraje také druh nekonečného pásu. Především jeho rozměr značně determinuje způsob využití pro různě velké plochy. V následující tabulce je možné se seznámit s jednotlivými typy brusných zařízení dle rozměru:

Šířka pásu Princip fungování Využití
6-20 mm Pás veden přes drobnou kladku Náhrada pilníčků a rašpli
20-50 mm Pás veden po dráze ve tvaru klínu Broušení křivkových tvarů, okenních rámů
60-105 mm Pás veden mezi dvojicí válců Hrubé rovinné broušení trámů či desek

Dalším významným parametrem je zrnitost. Ta určuje, nakolik jemné samotné broušení bude. Značení je písmenem P a číslem udávajícím samotnou zrnitost. Pro hrubé obroušení rozměrných klád postačí pás P20, důkladnou a jemnou očistu opracovávaného materiálu potom zajistí produkt značený jako P400.

Vhodné je též zkontrolovat druh použitého pojícího materiálu a brusiva, jelikož jeho složení ovlivňuje typ materiálu, pro nějž je přístroj využitelný. Zatímco dřevo zvládne bez větších problémů opracovat i nejlevnější korund, pro odolnější kovy je nutné zvolit zrnka diamantu.

Příslušenství

Zajímavou možnost, kterou nabízejí zvláště výkonnější typy zařízení, představuje možnost upevnění brusky ke stolu. Tím dojde k omezení jakékoliv zátěže při práci a stroj je navíc mnohem stabilnější. Díky tomu je tak možné zvládnout činnost mnohem rychleji.

Svůj význam má i způsob, jakým dochází k odsávání prachu, jenž broušení doprovází. Levnější modely mívají k dispozici sběrné nádoby, do níž se zbytky ukládají. Produkty vyšší kategorie jsou potom vybaveny možností napojení na speciální externí vysavače, aktivně sbírající veškerý nepříjemný odpad.

Princip fungování odsávacího systému, stejně jako brusek jako takových, dobře vysvětluje následující video:

Výměna pásu

Při nákupu je rovněž vhodné zkontrolovat způsob výměny jednotlivých brusných pásů. Ten by měl být pokud možno co nejkomfortnější, jelikož při intenzivní práci dochází k jejich velmi rychlé spotřebě. Obvykle se využívá upínací páky, jež zaručuje snadnou a rychlou výměnu.

Obecně je vhodné vyhnout se modelům se špatným přístupem k pásům. Jejich záměna totiž trvá mnohem déle a celková doba broušení se tak může nepříjemně prodloužit.

Značka pásových brusek

Svůj význam má, stejně jako u každého řemeslnického nářadí, i značka výrobku. Ta totiž vcelku výrazně ovlivňuje jakost použitých materiálů, stejně jako celkový výkon. Proto je dobré se vždy poohlížet po modelu známých producentů, kteří rovněž zaručují širokou záruku a snadno dostupný servis.

Nejprodávanější brusky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.4 (30 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář