ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší pásové brusky 2020

Datum 5.7.2019 Odborná redakce Odborná redakce

Broušení patří mezi jedny z nejzákladnějších činností každého kutila. Již dříve jsme pro Vás připravili text týkající se těch nejlepších úhlových brusek, a jelikož se zdaleka nejedná o jedinou kategorii těchto pomocníků, dnes v recenzi rozebereme kvalitu 3 pásových brusek značek Extol, Makita a Ryobi.

  Nejlepší pásové brusky

  Extol EBS 1010Makita 9911Ryobi EBS 1310 VF HG
  Extol EBS 1010Makita 9911Ryobi EBS 1310 VF HG
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Dostatečný výkon
  Obrousí i méně dostupná místa
  Použitelný jako stolní bruska
  Nízká hmotnost
  Snadná manipulace
  Jednoduchá výměna pásů
  Kvalitní řemeslné zpracování
  Vysoký výkon
  Dostatečná šíře záběru
  Kvalitní odsávání
  ZÁPORYKrátký přívodní kabel
  Otvor pro odsávač prachu se zanáší
  Slábnutí motoru při silnějším přitlačení
  Vyšší hluk
  Nelze použít jako stacionární
  Nižší výkon
  Vysoká cena
  Výraznější hmotnost
  SHRNUTÍVýborný pomocník k občasné práci pro domácí kutilySkvělý přístroj pro náročné zákazníky i profesionální řemeslníkyPro kutily požadující ten nejvyšší možný výkon
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Extol EBS 1010

  Výkon: 1010 W | Šířka brusného pásu: 75 mm | Hobby/profi: hobby | Odsávání prachu: ano | Regulace rychlosti: ano | Hmotnost: 3,5 kg | Přibližná cena: 1 900 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Dostatečný výkon
  • Obrousí i méně dostupná místa
  • Použitelný jako stolní bruska
  Zápory
  • Krátký přívodní kabel
  • Otvor pro odsávač prachu se zanáší
  • Slábnutí motoru při silnějším přitlačení

  Bruska Extol EBS 1010 je výbornou volbou pro každého domácího kutila, jenž nevyžaduje ty nejlepší parametry. Svou práci při domácím broušení trámů či desek však odvede bez sebemenších problémů.

  Výhodou je jeho velmi nízká cena, pohybující se okolo minimální hranice, za jakou je možné tento druh produktů zakoupit. Potěší rovněž dostatečný výkon, díky němuž je práce komfortní a bez větších problémů motor zvládne i rozměrnější brusný pás. Díky povedené konstrukci se bruska dostane i do jinak nedostupných míst. Možnost přístroj otočit a použít jako stolní brusku potom dále zvyšuje univerzálnost jeho použití.

  Zásadním nedostatkem je krátký přívodní kabel, jenž si vynucuje použití prodloužení, případně dostatečnou blízkost k elektrické síti. Otvor pro odsávání prachu má tendenci se rychle zanášet, což vede spíše k opačnému efektu. Při snaze o hlubší broušení dojde ke snížení otáček motoru. Tento fakt je ovšem typický pro všechny hobby přístroje.

  Celkově tak model představuje vynikající alternativu pro všechny zákazníky, kteří si občas potřebují obrousit starý lak ze svých dřevěných ploch.

  Recenze: Makita 9911

  Výkon: 650 W | Šířka brusného pásu: 76 mm | Hobby/profi: profi | Odsávání prachu: ano | Regulace rychlosti: ano | Hmotnost: 2,6 kg | Přibližná cena: 2 800 Kč

  Klady
  • Nízká hmotnost
  • Snadná manipulace
  • Jednoduchá výměna pásů
  • Kvalitní řemeslné zpracování
  Zápory
  • Vyšší hluk
  • Nelze použít jako stacionární
  • Nižší výkon

  Druhý přístroj našeho přehledu představuje výrobek od firmy Makita 9911. Ten se již především vysokou úrovní svého konstrukčního zpracování řadí mezi profesionální stroje.

  Zásadním pozitivem je velmi nízká hmotnost, jež zaručuje, že při práci nebudou mít problém ani slabší osoby. Spolu s dobře řešenou ergonomickou rukojetí též přispívá k snadné manipulaci. Výhodou je i velice jednoduchá výměna jednotlivých brusných pásů, jež nezdržuje a je snadno proveditelná i pro laika.

  Zásadním problémem je vyšší intenzita hluku. Hlavně při vyšších otázkách je pískot motoru poměrně nepříjemný a může si vynutit využití ochranných pomůcek. Zařízení též nejde použít jako stacionární, což je funkce, jež by měla být u profesionálního produktu standardem. Nižší výkon může být na překážku obzvlášť při náročnější práci, ačkoliv je tato nevýhoda částečně vyvážena důmyslnou konstrukcí.

  Svým skvělým poměrem cena/výkon představuje bruska od firmy Makita vynikající nákup. Potěší jak všechny náročné kutily, tak i profesionální řemeslníky.

  Recenze: Ryobi EBS 1310 VF HG

  Výkon: 1350 W | Šířka brusného pásu: 100 mm | Hobby/profi: hobby | Odsávání prachu: ano | Regulace rychlosti: ano | Hmotnost: 6,4 kg | Přibližná cena: 5 600 Kč

  Klady
  • Vysoký výkon
  • Dostatečná šíře záběru
  • Kvalitní odsávání
  Zápory
  • Vysoká cena
  • Výraznější hmotnost

  Pro ty domácí kutily, náročné na vysoký výkon, je určena bruska Ryobi EBS 1310 VF HG. Ta je vynikajícím společníkem především pro ty, kteří vyžadují opravdu rychlou a hlubokou práci.

  Významným pozitivem je i značná šíře záběru, díky níž je přístroj vhodný obzvlášť pro opracování rozměrově výraznějších ploch. Kvalitně provedené odsávání bez tendence k ucpávání potom zaručí, že po práci bude náležitě uklizeno.

  Problémem potom je poměrně vysoká hmotnost, díky které může být delší práce s bruskou poněkud vyčerpávající. Největším nedostatkem je potom vyšší finanční obnos, jenž je nutné za pořízení produktu zaplatit. V tomto případě se ovšem jedná o platbu za více než dostačující kvalitu.

  Sečteno a podtrženo, přístroj od firmy Ryobi je vynikajícím společníkem pro všechny kutily, kteří od svých aparátů vyžadují zejména výkonný motor. Díky němu nebude problém opracovat ani ty nejrozměrnější plochy snadno a rychle.

  Nejprodávanější brusky dle Heureky

  Jak správně vybrat pásovou brusku?

  Pásové brusky nacházejí své hlavní využití při hrubých pracích na rozměrných dřevěných či plastových plochách. Nejdůležitějšími kritérii pro jejich výběr tak jsou výkon motoru a vlastnosti brusného pásu. Významnou roli mohou sehrát též dodatečné příslušenství, případně složitost výměny brusného zařízení.

  Kritéria výběru

  Výkon motoru

  Nejvýznamnějším parametrem ovlivňujícím rychlost a efektivitu práce s výrobkem, představuje výkon. Obvyklá výše tohoto atributu se pohybuje okolo 600 W v případě modelů pro kutily, dvojnásobku pak dosahují profesionálnější stroje.

  Obecně také platí, že čím větší plochy je nutné opracovávat, tím větší by měl být výkon. Ten se odvíjí rovněž od velikosti brusných pásů. Proto je vždy před výběrem zhodnotit, zda výkon odpovídá rozměrům zařízení. V opačném případě totiž může být chod přístroje přerušovaný, případně může být broušení nedostatečné.

  Vlastnosti brusného pásu

  Podstatnou roli hraje také druh nekonečného pásu. Především jeho rozměr značně determinuje způsob využití pro různě velké plochy. V následující tabulce je možné se seznámit s jednotlivými typy brusných zařízení dle rozměru:

  Šířka pásuPrincip fungováníVyužití
  6-20 mmPás veden přes drobnou kladkuNáhrada pilníčků a rašpli
  20-50 mmPás veden po dráze ve tvaru klínuBroušení křivkových tvarů, okenních rámů
  60-105 mmPás veden mezi dvojicí válcůHrubé rovinné broušení trámů či desek

  Dalším významným parametrem je zrnitost. Ta určuje, nakolik jemné samotné broušení bude. Značení je písmenem P a číslem udávajícím samotnou zrnitost. Pro hrubé obroušení rozměrných klád postačí pás P20, důkladnou a jemnou očistu opracovávaného materiálu potom zajistí produkt značený jako P400.

  Vhodné je též zkontrolovat druh použitého pojícího materiálu a brusiva, jelikož jeho složení ovlivňuje typ materiálu, pro nějž je přístroj využitelný. Zatímco dřevo zvládne bez větších problémů opracovat i nejlevnější korund, pro odolnější kovy je nutné zvolit zrnka diamantu.

  Příslušenství

  Zajímavou možnost, kterou nabízejí zvláště výkonnější typy zařízení, představuje možnost upevnění brusky ke stolu. Tím dojde k omezení jakékoliv zátěže při práci a stroj je navíc mnohem stabilnější. Díky tomu je tak možné zvládnout činnost mnohem rychleji.

  Svůj význam má i způsob, jakým dochází k odsávání prachu, jenž broušení doprovází. Levnější modely mívají k dispozici sběrné nádoby, do níž se zbytky ukládají. Produkty vyšší kategorie jsou potom vybaveny možností napojení na speciální externí vysavače, aktivně sbírající veškerý nepříjemný odpad.

  Princip fungování odsávacího systému, stejně jako brusek jako takových, dobře vysvětluje následující video:

  Výměna pásu

  Při nákupu je rovněž vhodné zkontrolovat způsob výměny jednotlivých brusných pásů. Ten by měl být pokud možno co nejkomfortnější, jelikož při intenzivní práci dochází k jejich velmi rychlé spotřebě. Obvykle se využívá upínací páky, jež zaručuje snadnou a rychlou výměnu.

  Obecně je vhodné vyhnout se modelům se špatným přístupem k pásům. Jejich záměna totiž trvá mnohem déle a celková doba broušení se tak může nepříjemně prodloužit.

  Značka

  Svůj význam má, stejně jako u každého řemeslnického nářadí, i značka výrobku. Ta totiž vcelku výrazně ovlivňuje jakost použitých materiálů, stejně jako celkový výkon. Proto je dobré se vždy poohlížet po modelu známých producentů, kteří rovněž zaručují širokou záruku a snadno dostupný servis.

  Nejprodávanější brusky dle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

  Autor článku

  Odborná redakce
  Odborná redakce

  Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

  Podobné články