ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
ChytrýVýběr.cz > Dílna

Pracovní světla a reflektory

13. 2. 2023 aktualizováno

Bez pořádného osvětlení se žádný profík ani kutil neobejde. Objevte kvalitní světla do dílny a posviťte si na práci. Na následujících řádcích vám představíme profesionální i cenově dostupné LED pracovní svítilny a poradíme vám, podle čeho vybírat. Nejvíce se nám osvědčilo pracovní světlo Extol Light 43283 pro vnitřní i venkovní použití.

Nejlepší otočné

Pár výkonných LED reflektorů se stojanem. Snadné přenášení i nastavitelná výška.

Nejlepší venkovní

Přenosný pracovní reflektor s velkým výkonem. Se stojánkem a madlem pro přenášení.

Nejlepší přenosné

Dobíjecí pracovní světlo. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost.

Nejlepší LED pracovní světla

Recenze Extol Light 43283 – Pracovní reflektor se stojanem

Recenze LED světlo EXTOL LIGHT 43283 Pro náročné

Výkon: 2 × 30 W | Světelný tok: 2 × 2 400 lm | Využití: vnitřní i vnější | Napájení: síťové | IP krytí: IP65 | Stojan: ano | Otočné: ano | Přibližná cena: 3 000 Kč

Klady
 • 2 reflektory
 • Skvělý výkon
 • Teleskopický stojan
 • Otočné o 360°
 • Snadno přenosné
Zápory
 • Vyšší pořizovací cena

Náročnějším uživatelům, kteří hledají kvalitní pracovní světlo s velkým výkonem, doporučujeme LED reflektor Extol Light. Koupí tohoto setu získáte 2 výkonná svítidla a praktický stojan.

Pracovní světlo Extol disponuje ochranou IP65. Je tedy vhodné pro použití v interiéru i exteriéru. Svítilně neublíží ani prašné prostředí či vlhkost. Napájeno je ze sítě (230 V). Hlavní předností je velký výkon. Každé světlo se pyšní světelným tokem 2 400 lm. Výkon jednoho světla činí 30 W.

Další výhodou je teleskopický stojan, jenž lze vysunout do výšky až 168 cm. Po upevnění na stojan je možné světly otáčet až o 360°. Světelný tok tak snadno nasměrujete přesně tam, kam potřebujete. Ačkoliv mají světla společný přívodní kabel, každé z nich lze používat i samostatně. Praktická držadla na stojanu umožňují pohodlné přenášení.

Recenze Solight WM – Přenosný LED reflektor 100 W

Recenze pracovní světlo Solight WM Zlatý střed

Výkon: 100 W | Světelný tok: 8 500 lm | Využití: vnitřní i vnější | Napájení: síťové | IP krytí: IP65 | Stojan: ano | Otočné: ano | Přibližná cena: 1 700 Kč

Klady
 • Velký výkon
 • Naklápěcí stojánek
 • Vnitřní i venkovní využití
 • Vodotěsné provedení
Zápory
 • Kratší síťový kabel

Ve střední třídě to u nás na plné čáře vyhrál pracovní reflektor Solight WM. Disponuje vynikajícím výkonem, a to za víc než přijatelnou cenu.

Nad ostatními modely vyniká svítilna Solight nadstandardním výkonem. Díky světelnému toku 8 500 lm bez problémů osvítí i velmi velké prostory. S rozměry 40 × 26 × 40 cm se jedná o skladný reflektor, který nepřekáží a snadno jej uložíte. Napájen je pomocí síťového kabelu se zástrčkou, který však měří pouhý 1 m.

Světlomet s krytím IP65 je vhodný nejen pro vnitřní ale také pro vnější využití. Pracovní světlo je chráněné proti prachu i stříkající vodě. Sklopný stojánek umožňuje svícení v různých směrech. Součástí stojanu je i plastové madlo pro snadnou manipulaci.

Recenze EMOS P4534 – Dobíjecí LED pracovní světlo

Hodnocení reflektor EMOS P4534 Levný základ

Výkon: 5 W | Světelný tok: 600 lm | Využití: vnitřní i vnější | Napájení: akumulátorové | IP krytí: IPX4 | Stojan: ano | Otočné: ano | Přibližná cena: 700 Kč

Klady
 • Nízká pořizovací cena
 • Bezdrátové
 • Dobíjecí
 • Nárazuvzdorné
Zápory
 • Nižší odolnost vůči vodě a prachu
 • Menší výkon

Pokud hledáte bezdrátové pracovní světlo, pak vám doporučujeme EMOS P4534. Tato kompaktní svítilna má sice menší výkon než síťové varianty, pro běžné potřeby je však naprosto dostatečné.

Hlavní předností tohoto reflektoru je bezdrátové provedení. Světlo je vybaveno dobíjecí baterií typu Li-Ion. Při plném nabití je doba svícení až 3,5 hodiny. Světlo nabijete již za 2,5 hodiny. Na svítilně najdete 2 USB porty. Jeden slouží k dobíjení, druhý lze využít pro nabíjení jiného zařízení. Pomocí světla si tak můžete nabít například mobilní telefon.

Přesto, že svítilna disponuje nižším stupněm krytí, je možné ji používat ve vnitřních i venkovních prostorech. Světelný tok 600 lm sice neosvítí celou místnost, ale jako sekundární světlo při práci plní svou funkci na výbornou.

Test a porovnání pracovního osvětlení

Extol Light Solight WM EMOS P4534 LEVIOR 37611 Solight WM16 APLED AP0042 Extol 43228 Compass 08307
Recenze LED světlo EXTOL LIGHT 43283 Pro náročné Recenze pracovní světlo Solight WM Zlatý střed Hodnocení reflektor EMOS P4534 Levný základ Recenze pracovní světlo LEVIOR 37611 Recenze svítilna Solight WM16 Recenze pracovní svítilna APLED AP0042 Pracovní reflektor Extol 43228 hodnocení Montážní lampa Compass 08307 recenze
Přibližná cena 3 000 Kč 1 700 Kč 700 Kč 950 Kč 400 Kč 3 000 Kč 600 Kč 630 Kč
Výkon 2 × 30 W 100 W 5 W 20 W 3 W 50 W 30 W 2 W
Světelný tok 2 × 2 400 lm 8 500 lm 600 lm 1 300 lm 180 + 70 lm 4 000 lm 3 200 lm 90 lm
Využití vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní i vnější vnitřní 
Napájení síťové síťové akumulátorové síťové bateriové síťové i aku síťové akumulátorové
IP krytí IP65 IP65 IPX4 IP65 IP44 IP65 IP65
Stojan × ×
Otočné × × × ×
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny
Porovnat
ceny

Nejprodávanější pracovní reflektory do dílny

Jak vybrat pracovní světlo

Aby pracovní osvětlení plnilo svůj účel, je třeba věnovat jeho výběru dostatečnou pozornost. Než se začnete poohlížet po konkrétním modelu, promyslete si, co od svítilny vlastně očekáváte. V současném nabídce najdete LED pracovní světla, která se liší nejen výkonem, ale také druhem světla, napájením či umístěním.

Jaký výkon má pracovní světlo

Výkon bude pravděpodobně jeden z prvních parametrů, na který se při hledání svítilny do dílny zaměříte. Ty nejmenší disponují výkonem kolem 10 W. Ty největší se pak pyšní výkonem až 200 W. Než podle příkonu ve Wattech, je dnes lepší se orientovat podle světelného toku udávaném v lumenech.

S příchodem LED osvětlení příkon již nehraje takovou roli jako u klasických žárovek. Pro bližší představu, obyčejná žárovka o výkonu 60 W vydá stejné světlo jako LED žárovka se světelným tokem 700 lumenů. Někteří výrobci již informace o příkonu u LED světel ani neuvádí. Proto je důležité mít alespoň základní povědomí o světelném toku.

Test pracovního osvětlení

Využití pracovní svítilny

Hledáte světlo nad pracovní stůl do dílny, nebo pracovní led reflektor na stavbu? Ve vnitřních prostorech kutilové ocení zejména montážní lampy. Ty jsou určené výhradně do interiérů a jsou vybaveny praktickým háčkem pro zavěšení. Vybrané modely nabízí uchycení také pomocí magnetu.

Pokud sháníte světlo pro venkovní využití, zajímat by vás mělo především IP krytí. Vybírejte z modelů s krytím minimálně 54. Stavební reflektory povětšinou disponují odolným a robustním rámem, jenž chrání žárovky a zajišťuje snadnou manipulaci.

K dostání jsou pochopitelně také svítilny, které se hodí do interiéru i exteriéru. Jedná se především o menší, příruční modely. Lepší modely bývají dobíjecí, levnější varianty obvykle vyžadují tužkové baterie. Tato praktická světla využijete například při výpadku proudu či na dovolené v přírodě. Na dlouhé a soustavné svícení se však nehodí.

Jak velké světlo do dílny pořídit

Rozměry světla jdou většinou ruku v ruce s jeho výkonem. Obecně lze říct, čím větší svítilna, tím větší světelný tok. Pokud potřebujete osvítit celou místnost, dílnu či garáž, vybírejte z větších pracovních reflektorů. Stejně tak do exteriérů jsou vhodné větší modely.

Na občasné svícení během menších oprav či výpadku elektrického proudu vám postačí menší svítilna. Velikost světla se vyplatí zohlednit také z hlediska skladování. Velké pracovní reflektory není zcela snadné bezpečně uložit. Zato menší, ruční svítilny můžete schovat do skříňky či šuplíku.

Pracovní světla recenze

 

Napájení pracovního světla

Způsob napájení hraje při výběru dílenského osvětlení velkou roli. Malé ruční svítilny jsou nejčastěji napájeny pomocí tužkových baterií. K dostání jsou i světla, jež se nabíjí pomocí USB kabelu. Doba svícení je omezená, při plném nabití svítí 2 až 3 hodiny. Výhodou těchto modelů je, že je lze používat i při výpadku elektrického proudu či mimo dosah zásuvky.

Přesto, že valná většina výkonnějších svítidel je napájena ze sítě, najít můžete i výkonné LED pracovní svítilny s dobíjecí baterií. Pokud se rozhodnete pro reflektor do zásuvky, před koupí si ověřte, zda světlo disponuje také zástrčkou. Některé modely totiž elektrickou zástrčku nemají. Je tedy třeba ji nejen dokoupit, ale také správně připojit k reflektoru. Tento úkon raději přenechejte zkušenému elektrikáři.

Jak upevnit pracovní světlo

Způsob uchycení světla se obvykle odvíjí od typu reflektoru. Montážní světla bývají vybavena praktickým háčkem pro zavěšení. Led pracovní světlo s magnetem je skvělým řešením, pokud při práci potřebujete obě ruce. Magnetem povětšinou disponují pouze ruční svítilny, případně montážní světla.

Stavební reflektory pro vnitřní využití jsou často vybaveny výklopným stojánkem. Díky němu je možné snadno měnit úhel a posvítit si přesně tam, kam potřebujete. Světla pro venkovní využití již kromě stojánku disponují také ochranným krytem a madlem pro pohodlné přenášení.

Pro vnitřní i venkovní využití se skvěle hodí i reflektory upevněné na stojan. Na jeden stojan lze obvykle umístit více svítidel a nastavit výšku i úhel světla. Teleskopické stojany se pyšní širokou základnou, jež brání převrhnutí. Další výhodou je snadná a pohodlná manipulace. Ačkoliv jsou stojany bytelné a odolné, jejich váha bývá poměrně nízká.

Jaký druh světla vybrat

Kromě základního teplého a studeného LED světla lze pořídit i svítilny se speciálním typem světla. Vybrané ruční svítilny disponují nejen bílým, ale také výstražným červeným světlem. Často nabízí i více světelných režimů. Pokud hledáte svítilnu do auta, tento typ je skvělým řešením.

Recenze pracovní reflektor

Jaké příslušenství se hodí k pracovnímu světlu

Jednotlivé svítilny se liší nejen výkonem a rozměry, ale také příslušenstvím. Již jsme zmiňovali různé úchytové systémy, jako jsou magnety, háky, integrované stojánky či teleskopické stojany pro více reflektorů. Kutilové jistě ocení lupu, která bývá součástí vybraných dílenských svítidel. Zaměřit se můžete i na kryty či ochranná pouzdra, jež značně prodlouží životnost pracovního reflektoru.

Jaké jsou další vlastnosti pracovní svítilny

Výběr LED pracovních světel je opravdu široký a základní vlastnosti bývají u jednotlivých typů světel totožné. Na co se tedy při výběru ještě zaměřit? V případě pracovního reflektoru se vyplatí zohlednit stupeň IP krytí. To se skládá ze dvou číslic. První označuje odolnost vůči prachu a cizím tělesům, druhá pak ochranu před vodou. IP krytí pracuje se stupnicí od 0 do 9, přičemž 0 označuje nejmenší stupeň ochrany.

Vybírat lze také podle polohovatelnosti světlo. Většina pracovních svítidel je naklopitelná a otočná. Ne všechna světla lze však otočit o 360°, také náklopný úhel se u jednotlivých modelů liší. Zohlednit se vyplatí i délku napájecího kabelu či dobu nabíjení.

Náš tip

Rekonstrukce i běžný úklid vám značně usnadní kvalitní pracovní vysavač. Objevte profesionální i hobby průmyslové vysavače.

Kde koupit pracovní svítidla

Při výběru dílenského osvětlení vám pomůže srovnávací portál Heureka.cz. Naleznete zde nejen širokou nabídku nejrůznějších prodejců, ale především si můžete přečíst hodnocení produktů a zkušenosti zákazníků. Kvalitní pracovní svítilny na váš čekají ve specializovaném e-shopu Svarecky-obchod.cz. Kromě pestré nabídky tento obchod potěší i bezproblémovým vrácením zboží. Pracovní osvětlení nabízí také Euronářadí.cz či Alza.cz.

Nejoblíbenější značky pracovního osvětlení

Pracovní světla Extol

Značka Extol patří mezi špičkové výrobce pracovního a dílenského osvětlení. V její nabídce najdete především větší stavební reflektory. Kromě samostatných svítidel se soustředí také na výrobu reflektorů s praktickým stojanem. Světla Extol jsou oblíbená nejen pro svou kvalitu a výkon, ale i pro dostupnou cenu.

Pracovní světla Extol

Pracovní reflektory Solight

Mezi spotřebiteli se velké oblibě těší také značka Solight. Vedle exteriérových reflektorů s velkým výkonem tento výrobce nabízí také praktické příruční svítilny. Jedná se o specialistu na osvětlení, tudíž koupí svítidel Solight získáte skutečně kvalitní a spolehlivý produkt.

Pracovní svítilny Solight

Pracovní svítilny Emos

Ve výčtu populárních výrobců pracovního osvětlení nesmíme zapomenout na značku Emos. Přesto, že se nejedná o společnost vyrábějící pouze osvětlení, jejích svítilny se pyšní opravdu kvalitním provedením. Svítilny Emos jsou nejen výkonné a spolehlivé, ale navíc je pořídíte za rozumnou cenu.

Pracovní světla EMOS

Kolik stojí pracovní světlo?

Cena pracovního osvětlení se odvíjí především od jeho výkonu. Čím výkonnější svítilna, tím vyšší je její cena. Malé, příruční modely pořídíte do 500 Kč. Dobíjecí LED světla pro vnitřní i venkovní využití stojí obvykle kolem 1 000 Kč. Za výkonné svítilny pro osvětlení velkých místností či stavby zaplatíte okolo 3 a 4 000 Kč. Na cenu mají kromě výkonu vliv také další faktory, jako je značka či další příslušenství.

Nejprodávanější pracovní led svítilny

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.4 (11 hlasů)

Autor článku

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor s více než 15 lety zkušeností v oblasti prodeje a e-commerce. Jeho zájem o nejnovější technologické pokroky a trendy mu umožňuje zajímavě popisovat vlastnosti produktů a sdílet cenné poznatky se čtenáři. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a studiu nových dovedností. Má velký zájem o svět sci-fi a fantasy a rád tráví čas hraním deskových her se svými přáteli a rodinou. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář