ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Nejlepší horkovzdušné pistole 2019 – Test a návod jak vybrat

Datum 27.7.2019 Dílna

Občas nastanou situace, kdy je potřeba odstranit starý nátěr dřeva, případně ohnout kovovou trubku. K tomuto účelu jsou v současné době využívány horkovzdušné pistole, které na rozdíl od starších, převážně mechanických způsobů práce nabízejí rychlou a efektivní práci.

Vzhledem k tomu, že pokrok v oblasti s těmito pomocníky jde neustále kupředu, objevuje se na trhu stále více produktů. Proto jsme připravili následující článek, v němž Vám představíme ty nejlepší produkty a zároveň poskytneme tipy pro výběr toho vhodného modelu horkovzdušné pistole.

  Nejlepší horkovzdušné pistole

  EINHELL BHA 2000/1Bosch PHG 600-3Bosch GHG 660 LCD
  EINHELL BHA 2000/1Bosch PHG 600-3Bosch GHG 660 LCD
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Dostačující výkon
  Široké nastavení rozsahu teploty
  Nástavce
  Povedený design
  Jednoduchá ovladatelnost
  Kvalita konstrukce
  Vysoká kvalita provedení
  Přesné nastavení teploty
  Skvělá ergonomie
  Snadná obsluha
  ZÁPORYNižší kvalita konstrukce
  Vyšší hmotnost
  Nutnost dokoupit příslušenstvíNepřehledné ovládání
  Vyšší hmotnost
  SHRNUTÍIdeální pistole pro nenáročné zájemce.Zlatá střední cesta se vším všudy.Výborný pomocník pro ty nejnáročnější – a za skvělou cenu.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: Einhell BHA 2000/1

  Nastavení teploty: 350/550 ºC | Výkon: 2 kW | Hmotnost: 1,4 kg | Rychlost vzduchu: 500 l/min. | Dodatečné příslušenství: ano | Přibližná cena: 330 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Dostačující výkon
  • Široké nastavení rozsahu teploty
  • Nástavce
  Zápory
  • Nižší kvalita konstrukce
  • Vyšší hmotnost

  Základní model Einhell BHA 2000/1 potěší zájemce především opravdu nízkou cenou, která se pohybuje o několik řádů níže, než je v případě těchto výrobků standardem. Splní požadavky všech zákazníků, vyžadujících spolehlivého pomocníka pro občasné použití za co nejmenší peníze.

  Produkt nabízí kromě nízké ceny dostatečný výkon, díky němuž nebude problém odstranit starou barvu z nábytku. Široké nastavení rozsahu teplot umožňuje plně řídit, jak silný proud tepla bude využit a díky tomu pomáhá omezit spotřebu energie. Přítomnost nástavců napomůže opracovat i hůře dostupná místa.

  Podstatným negativem je zejména nižší kvalita konstrukce. Plasty mají tendenci se při využívání nejvyššího teplotního nastavení začít nahřívat. Proto se vyplatí dělat krátké pauzy pro vychladnutí pistole. Vyšší hmotnost se projeví zejména při déle trvající práci, kdy se výrobek nepříjemně pronese.

  Celkově firma Einhell nabízí zařízení, které představuje skvělou alternativu pro nenáročné zájemce, kteří se při nákupu dívají zásadně na cenu.

  Recenze: Bosch PHG 600-3

  Nastavení teploty: 50/400/600 ºC | Výkon: 1,8 kW | Hmotnost: 0,8 kg | Rychlost vzduchu: 250/350/500 l/min. | Dodatečné příslušenství: dokoupitelné | Přibližná cena: 1 500 Kč

  Klady
  • Povedený design
  • Jednoduchá ovladatelnost
  • Kvalita konstrukce
  Zápory
  • Nutnost dokoupit příslušenství

  Druhý produkt našeho produktu, horkovzdušná pistole od firmy Bosch, představuje velmi rozumný kompromis mezi nízkou cenou a dostatečným výkonem.

  Hlavním kladem Bosch PHG 600-3 je především vysoká kvalita konstrukce, která zaručí, že se přístroj neopotřebuje ani při delším používání. Potěší také oku lahodící design pistole a především její jednoduchá ovladatelnost. Model je tak skvěle použitelný i pro méně zkušené uživatele, kterým poskytuje dostatečný komfort.

  Zásadním záporem produktu je fakt, že jakékoliv příslušenství, v podobě nástavců a rukojetí, je nutné dokoupit. Pro zaručení úplné funkčnosti a variability produktu je tak nutné počítat s dodatečnými finančními náklady.

  Horkovzdušná pistole společnosti Bosch je především pro svůj skvělý poměr cena/výkon zlatou střední cestou se vším všudy.

  Recenze: Bosch GHG 660 LCD

  Nastavení teploty: 50 – 660 ºC | Výkon: 2,3 kW | Hmotnost: 1 kg | Rychlost vzduchu: 250 – 500 l/min. | Dodatečné příslušenství: ano | Přibližná cena: 2 700 Kč

  Klady
  • Vysoká kvalita provedení
  • Přesné nastavení teploty
  • Skvělá ergonomie
  • Snadná obsluha
  Zápory
  • Nepřehledné ovládání
  • Vyšší hmotnost

  Druhý model pistole od firmy Bosch z našeho přehledu, Bosch GHG 660 LCD, pak představuje tu nejvyšší kvalitu, kterou je možné na trhu zakoupit. Když se k tomu přidá opravdu velmi slušná cena, jedná se o jasnou volbu.

  Velkými pozitivy jsou především vysoká kvalita provedení, robustní plastovou konstrukci tak neznehodnotí ani častější používání. Možnost plynulé regulace teploty umožní měnit tok vzduchu podle nastalé situace. Potěší také fakt, že i přes poměrně vyšší hmotnost přístroj skvěle padne do ruky a práce s ním tak není vyčerpávající ani po delší době.

  Laiky může zmást poněkud nepřehledné ovládání, které se minimálně zpočátku může jevit poněkud chaoticky. Velmi rychle však přejde do krve a přístroj se pak vyznačuje opravdu jednoduchou obsluhou. Jedná se tak o skvělou variantu pro ty nejnáročnější, která poskytuje naprostou kontrolu nad prováděnou činností.

  Nejprodávanější horkovzdušné pistole

  Jak správně vybrat horkovzdušnou pistoli?

  Kritéria, která ovlivňují výběr toho správného modelu horkovzdušné pistole, jsou rozsah teploty, využitelnost a ergonomie, spolu s hmotností daného přístroje. Důležité je zaměřit se při výběru také na další příslušenství, funkce a značku přístroje, která má významný vliv na kvalitu pistole. Standardním, ale neméně významným parametrem je také výkon.

  Využitelnost

  Zásadním parametrem, podle kterého je vhodné vybírat ten správný produkt, je především jeho využitelnost., Horkovzdušné pistole totiž již ani zdaleka nejsou využívány pouze pro odstranění staré barvy, ale nacházejí stále širší a širší uplatnění. Výrobky je možné použít třeba jako:

  • Podpalovač dřevěného uhlí při grilování
  • Tvarování měkkých kovů
  • Vysušování či naopak rozmrazování
  • Uvolňování lepených spojů či příliš utažených matic

  Právě tuto variabilitu použití by měl mít případný zákazník na paměti při výběru. Platí zásada, že čím větší je variabilita použití, tím větší rozsah teploty a možnosti regulace by produkt měl dávat svému uživateli.

  Rozsah teploty

  Velmi důležitým parametrem pro výběr toho správného modelu pistole je především rozsah teploty, na který je schopen přístroj vzduch ohřát. Vzhledem k tomu, že každá činnost vyžaduje trošku jinou teplotu, je vhodné se před výběrem toho správného modelu zamyslet.

  Obecně platí, že je vhodné vybírat ty produkty, které nabízejí co největší rozsah teplot. Tím je zaručeno široké využití produktu. V následující tabulce je možno porovnat teploty, kterých je nutné dosáhnout pro vykonávání určitých činností:

  TeplotaČinnost
  150 ºCVysoušení dřeva a čerstvě lakovaných ploch
  200 ºCVysoušení vlhkých zdí či potrubí
  250 – 300 ºCOdstraňování nátěrů a laků ze dřeva
  400 ºCTavení i odolnějších materiálů či lepidel
  600 ºCZapálení uhlí v grilu

  Ergonomie a hmotnost

  Pro komfortní práci je nutné vybírat, jak už název kategorie napovídá, pistolový tvar s vyztuženou rukojetí, která zaručí, že ani dlouhodobější práce nebude příliš vyčerpávající. Zároveň je vhodné sledovat umístění ovládacích prvků, které by mělo být navrženo tak, aby bylo možné jednoduše reagovat podle potřeby jednou rukou.

  Významně ovlivní komfort práce s pistolí také její hmotnost. Produkty, jež je možné v současnosti na trhu zakoupit váží od 0,5 do 2 kg. Obecně platí, že čím nižší váha přístroje, tím jednodušší manipulace. Především ti zájemci, kteří plánují produkt používat dlouhodobě a často, by měli k tomuto parametru přihlížet.

  Výkon

  Parametrem, který ovlivňuje, jak silný přísun vzduchu bude, je výkon. Ten se pohybuje v rozmezí od 1 kW do 2,4 kW a platí zásada, že čím větší výkon, tím rychlejší práce. Spolu s tím samozřejmě vzrůstá také energetická náročnost, je tedy vhodné promyslet, jak náročnou činnost bude produkt vykonávat.

  Regulace teploty

  Důležitou roli také hraje způsob, jakým je možné teplotu vzduchu vycházejícího z pistole regulovat. Standardním řešením bývají dvě volitelné úrovně intenzity žáru. V současné době se však na trhu objevují i produkty, které umožňují plynulou regulaci teploty prostřednictvím otočných knoflíků, případně LED diod. Ty nejdražší produkty jsou potom osazeny velmi přesnými digitálními teploměry, které přesně ukazují teplotu a zároveň ji umožňují jednoduše přizpůsobit prováděné činnosti.

  Dodatečné příslušenství a funkce

  Potěší také přítomnost dodatečných funkcí a příslušenství, které napomáhá jak zjednodušení manipulace s pistolí, tak také k rozšíření možností jejího použití. Základním bezpečnostním opatřením je pojistka, která produkt v případě přehřátí okamžitě vypne a tím zamezí jeho poškození.

  Výrobci také ke svým modelům přikládají celou řadu nástavců (kuželový, plochý, případně reflektorový), které umožňují použití pistole i tam, kde by tovární nastavení nedostačovalo.

  Značka a kvalita provedení

  Za kvalitu se platí. Proto je vhodné vybírat si z široké nabídky na trhu modely od známých a ověřených značek. Ty většinou kromě vyššího výkonu nabízejí také kvalitnější konstrukční provedení jak samotné pistole, tak také dodatečného příslušenství. Tím je zaručen komfort při práci s produktem a také jeho vyšší odolnost.

  Nejprodávanější horkovzdušné pistole

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Podobné články