ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Horkovzdušné pistole

6. 4. 2023 aktualizováno

Občas nastanou situace, kdy je potřeba odstranit starý nátěr dřeva, případně ohnout kovovou trubku. K tomuto účelu jsou využívány horkovzdušné pistole, které na rozdíl od starších, převážně mechanických způsobů práce nabízejí rychlou a efektivní práci.

Vzhledem k tomu, že pokrok v oblasti s těmito pomocníky jde neustále kupředu, objevuje se na trhu stále více produktů. Proto jsme připravili následující test horkovzdušných pistolí, v němž vám představíme ty nejlepší modely a zároveň poskytneme tipy pro správný nákup. Domácím kutilům doporučujeme DeWALT D26414.

Nejlepší celkově

Vítěz testu a nejlepší horkovzdušná pistole na trhu. Vysoký výkon a kvalita.

Nejlepší cena/výkon

Kvalitní horkovzdušná pistole s nízkou hmotností a slušným výkonem.

Nejlepší levný (do 500 Kč)

Levná pistole s velmi dobrým výkonem a dodatečným příslušenstvím.

Nejlepší horkovzdušné pistole

Recenze Bosch GHG 23-66 – Nejlepší horkovzdušná pistole Bosch

Bosch GHG 23-66 – Nejlepší horkovzdušná pistole Pro náročné

Nastavení teploty: 50 – 650 °C | Výkon: 2,3 kW | Hmotnost: 0,7 kg | Rychlost vzduchu: 150 – 500 l/min | Dodatečné příslušenství: ano | Přibližná cena: 3 900 Kč

Klady
 • Pojistka proti přehřátí
 • Nastavitelná teplota i průtok vzduchu
 • Velice dobrý výkon
 • Povedený design
 • Bohaté příslušenství
Zápory
 • Vyšší cena

Horkovzdušná pistole Bosch patří mezi jedničku na trhu. Model GHG 23-66 0.601.2A6.301 od známé a kvalitní značky vyniká svým výborným zpracováním. Jedná se o pokročilý výrobek, což se také projevuje na ceně. Pokud však hledáte maximálně spolehlivou horkovzdušnou pistoli pro častější používání, bude se vám tento Bosch líbit.

Bosch GHG 23-66  má 2,3 kW. Díky takto vysokému výkonu se velice rychle dostanete i na maximální možnou teplotu, která činní 650 °C. Teplota je samozřejmě u takto pokročilého modelu nastavitelná. Změna s plynulým chodem od 50 °C do maxima se projeví velice rychle. Nastavit lze i průtok vzduchu od 150 do 500 l/min. I přes skvělé vlastnosti a maximální funkčnost se jedná o velice lehký přístroj. Váží pouhých 0,7 kg a tak se vám s ním bude dobře pracovat.

Velkou výhodou tohoto modelu je jeho bezpečnost. Má v sobě zabudovaný chránič, který zařízení vypne v případě, že by mělo dojít k přehřátí. Nemusíte se však ničeho bát – pro běžné použití se jedná jen o pojistku a horkovzdušná pistole vám umožní dlouhé používání.

Tato horkovzdušná pistole má hezký design a jednoduché ovládání. Součástí balení i bohatá výbava, díky které si u vás Bosch GHG 23-66 0.601.2A6.301 najde celou řadu uplatnění. Mezi příslušenstvím se nachází kufřík, plochá tryska, redukční tryska, reflektorová tryska, svařovací botka a tryska na sklo.

Recenze DeWALT D26414 – Kvalitní horkovzdušná pistole DeWalt

DeWALT D26414 – Kvalitní horkovzdušná pistole se snadným ovládáním Zlatý střed

Nastavení teploty: 50 – 600 °C | Výkon: 2 kW | Hmotnost: 0,8 kg | Rychlost vzduchu: max. 650 l/min | Dodatečné příslušenství: ano | Přibližná cena: 1 500 Kč

Klady
 • Přijatelná hmotnost
 • Dostatečný výkon
 • Nastavitelnost teploty
 • Kvalitní odolné zpracování
Zápory
 • Bez kufříku

Druhou horkovzdušnou pistolí v našem srovnání je DeWALT D26414. Představuje ideální volbu pro všechny nadšené domácí kutily, kteří hledají dobrý výkon, ale zároveň také ocení přijatelnou cenu a nízkou váhu 0,8 kg. Díky takto nízké hmotnosti se s horkovzdušnou pistolí velice dobře manipuluje. DeWALT D26414 má celkově kvalitní zpracování a odolnou konstrukci.

Ovládání DeWALT D26414 je velice snadné. Bezproblémové použití spolu s nízkou váhou z tohoto modelu dělají ideální volbu pro dámskou sadu nářadí nebo pro začínající uživatele. Rozhodně se však tuto horkovzdušnou pistoli nevyplatí podceňovat. Má nastavitelnou teplotu vzduchu od 50 do 600 °C, což jí dává bohaté uplatnění. Výkon je 2 kW a maximální průtok vzduchu pak 650 litrů za minutu. Přístroj pracuje tiše a přitom účinně.

Součástí balení jsou různé nástavce, jako kuželový a rybinový plochý. Pokud s touto horkovzdušnou pistolí plánujete odstraňovat nátěry, určitě oceníte praktickou škrabku v sadě se zařízením. Mezi příslušenstvím chybí jen kufřík pro snadnější přenášení a pro uskladnění. I bez něj však můžeme mluvit o poměrně slušné výbavě.

Recenze Tuson Basic 130016 – Levná horkovzdušná pistole Tuson

Levná horkovzdušná pistole Levný základ

Nastavení teploty: 350/600 ºC | Výkon: 2 kW | Hmotnost: 0,7 kg | Rychlost vzduchu: 480 l/min| Dodatečné příslušenství: ano | Přibližná cena: 480 Kč

Klady
 • Nízká hmotnost
 • Dobrý výkon
 • Široký teplotní rozsah
 • Topné těleso z keramického vlákna
Zápory
 • Nižší rychlost vzduchu

Pokud hledáte horkovzdušnou pistoli na hobby využití, pak vám můžeme doporučit Tuson Basic 130016. Za velmi dobrou cenu pořídíte pistoli s obstojným výkonem a dodatečným příslušenstvím.

Mezi hlavní výhody tohoto modelu patří bezesporu topné těleso z keramického vlákna. Teplotu vzduchu lze plynule regulovat, a to v poměrně širokém rozmezí od 350 do 600 ºC. Díky tomu má pistole bohaté možnosti využití. Celkovým výkonem 2 kW je srovnatelná s produkty s výrazně vyšší cenou. Při práci jistě oceníte také nízkou hmotnost. Pistole váží okolo 0,7 kg, takže se s ní pracuje velmi dobře. Oceňujeme také další příslušenství v podobě 4 nástavců a kompatibilitu s nástavci značky Steinel.

Na domácí kutilství je horkovzdušná pistole Tuson Basic ideální. Slušný výkon a velmi dobré funkční vlastnosti z ní činí jednoznačného vítěze mezi levnými pistolemi.

Nejprodávanější horkovzdušné pistole

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Kritéria, která ovlivňují výběr toho správného modelu horkovzdušné pistole, jsou rozsah teploty, využitelnost a ergonomie, spolu s hmotností daného přístroje. Důležité je zaměřit se při výběru také na další příslušenství, funkce a značku přístroje, která má významný vliv na kvalitu pistole. Standardním, ale neméně významným parametrem je také výkon.

rady jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Využitelnost horkovzdušné pistole

Zásadním parametrem, podle kterého je vhodné vybírat ten správný produkt, je především jeho využitelnost., Horkovzdušné pistole totiž již ani zdaleka nejsou využívány pouze pro odstranění staré barvy, ale nacházejí stále širší a širší uplatnění. Výrobky je možné použít třeba jako:

 • Podpalovač dřevěného uhlí při grilování
 • Tvarování měkkých kovů
 • Vysušování či naopak rozmrazování
 • Uvolňování lepených spojů či příliš utažených matic

Právě tuto variabilitu použití by měl mít případný zákazník na paměti při výběru. Platí zásada, že čím větší je variabilita použití, tím větší rozsah teploty a možnosti regulace by produkt měl dávat svému uživateli.

Rozsah teploty

Velmi důležitým parametrem pro výběr toho správného modelu pistole je především rozsah teploty, na který je schopen přístroj vzduch ohřát. Vzhledem k tomu, že každá činnost vyžaduje trošku jinou teplotu, je vhodné se před výběrem toho správného modelu zamyslet.

Obecně platí, že je vhodné vybírat ty produkty, které nabízejí co největší rozsah teplot. Tím je zaručeno široké využití produktu. V následující tabulce je možno porovnat teploty, kterých je nutné dosáhnout pro vykonávání určitých činností:

Teplota Činnost
150 ºC Vysoušení dřeva a čerstvě lakovaných ploch
200 ºC Vysoušení vlhkých zdí či potrubí
250 – 300 ºC Odstraňování nátěrů a laků ze dřeva
400 ºC Tavení i odolnějších materiálů či lepidel
600 ºC Zapálení uhlí v grilu

Ergonomie a hmotnost horkovzdušné pistole

Pro komfortní práci je nutné vybírat, jak už název kategorie napovídá, pistolový tvar s vyztuženou rukojetí, která zaručí, že ani dlouhodobější práce nebude příliš vyčerpávající. Zároveň je vhodné sledovat umístění ovládacích prvků, které by mělo být navrženo tak, aby bylo možné jednoduše reagovat podle potřeby jednou rukou.

Významně ovlivní komfort práce s pistolí také její hmotnost. Produkty, jež je možné v současnosti na trhu zakoupit váží od 0,5 do 2 kg. Obecně platí, že čím nižší váha přístroje, tím jednodušší manipulace. Především ti zájemci, kteří plánují produkt používat dlouhodobě a často, by měli k tomuto parametru přihlížet.

Výkon

Parametrem, který ovlivňuje, jak silný přísun vzduchu bude, je výkon. Ten se pohybuje v rozmezí od 1 kW do 2,4 kW a platí zásada, že čím větší výkon, tím rychlejší práce. Spolu s tím samozřejmě vzrůstá také energetická náročnost, je tedy vhodné promyslet, jak náročnou činnost bude produkt vykonávat.

Náš tip

Další skvělé vybavení na zahradu a do dílny najdete v našich recenzích.

Regulace teploty

Důležitou roli také hraje způsob, jakým je možné teplotu vzduchu vycházejícího z pistole regulovat. Standardním řešením bývají dvě volitelné úrovně intenzity žáru. V současné době se však na trhu objevují i produkty, které umožňují plynulou regulaci teploty prostřednictvím otočných knoflíků, případně LED diod. Ty nejdražší produkty jsou potom osazeny velmi přesnými digitálními teploměry, které přesně ukazují teplotu a zároveň ji umožňují jednoduše přizpůsobit prováděné činnosti.

Horkovzdušná pistole s nasazenou redukční tryskou se ukládá až ve chvíli, kdy je tryska vychlazená. Pokud pistoli používáte často, můžete ji pomocí háčků zavěsit na stěnu v dílně nebo garáži, kde tryska na vzduchu pomalu vychladne.

Dodatečné příslušenství a funkce

Potěší také přítomnost dodatečných funkcí a příslušenství, které napomáhá jak zjednodušení manipulace s pistolí, tak také k rozšíření možností jejího použití. Základním bezpečnostním opatřením je pojistka, která produkt v případě přehřátí okamžitě vypne a tím zamezí jeho poškození.

Výrobci také ke svým modelům přikládají celou řadu nástavců (kuželový, plochý, případně reflektorový), které umožňují použití pistole i tam, kde by tovární nastavení nedostačovalo.

Značka a kvalita provedení

Za kvalitu se platí. Proto je vhodné vybírat si z široké nabídky na trhu modely od známých a ověřených značek. Ty většinou kromě vyššího výkonu nabízejí také kvalitnější konstrukční provedení jak samotné pistole, tak také dodatečného příslušenství. Tím je zaručen komfort při práci s produktem a také jeho vyšší odolnost.

Nejlepší horkovzdušné pistole podle uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 3.9 (33 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář