Když řežu, musíš přidat plyn. Pro snadné a pohodlné řezání dřeva budete potřebovat nejen výkonnou pilu, ale především dostatečně ostrý řetěz. Aby vám motorová pila dobře sloužila, je třeba řetěz pravidelně brousit. Jak vybrat spolehlivou brusku na řetěz i jak správně postupovat při ostření, se dočtete na následujících řádcích. Při testování se nám nejvíce osvědčil profi model Güde P 2300 A s funkcí oboustranného broušení a integrovaným osvětlením.
Profesionální bruska na řetězy o otočným stolem, naklápěcí hlavou a bohatým příslušenstvím.
Výkonná bruska pilových řetězů s regulací dorazu, nastavitelností úhlů a kvalitní kovovou základnou.
Cenově dostupná ostřička řetězů z odolného plastu s regulací úhlu i dorazu.
Nejlepší brusky na řetěz
Recenze Güde P 2300 A – Profi bruska na řetězy motorových pil
Určení: Profi | Příkon: 230 W | Otáčky: 3 000/min | Nastavitelný úhel: 35 ° | Průměr kotouče: 145 mm | Oboustranné broušení: ano | Nastavitelný doraz: ano | Přibližná cena: 2 100 Kč
- Profesionální využití
- Oboustranné broušení
- Naklápěcí hlava
- Integrované osvětlení
- Nastavitelný doraz
- Vyšší pořizovací cena
- Zahřívání motoru
Pokud motorovou pilu využíváte často, vyplatí se vám investovat do profesionální brusky na řetězy motorových pil Güde P 2300 A. Jedná o kvalitní brusku s masivní konstrukcí, nastavitelnou sklápěcí hlavou a integrovaným osvětlením.
Profi bruska na řetězy potěší opravdu precizním zpracováním. Jednou z hlavních výhod je robustní konstrukce z odolných materiálů. Bruska je vybavena naklápěcí hlavou, již je možné natáčet v rozmezí od 50 do 90 °. Oboustranné broušení pak umožňuje otočný pracovní stolek s úhelníkem pro uchycení řetězu. Stolek lze polohovat v rozmezí 35 ° na obě strany. Bruska Güde navíc disponuje nastavitelnou hloubkou dorazu a praktickým integrovaným světlem.
Brusku pohání motor s příkonem 230 W. Motor se však nepřiměřeně zahřívá, a to i při volných otáčkách. Na funkčnost brusky to však nemá vliv. Ostřička řetězů je určena pro brusné kotouče o průměru 145 mm. Pochválit musíme i praktické madlo na hlavě brusky, která se samovolně vrací do vzpřímené polohy. Díky tomu je obsluha brusky snadná a pohodlná. Na spodní části konstrukce se nachází dva otvory sloužící k permanentnímu uchycení k pracovnímu stolu. Pokud vás neodradí vyšší pořizovací cena, bruska na řetězy Güde P 2300 A vás jistě nezklame.
Recenze Powerplus POWXG1066 – Ostřička řetězů za TOP cenu
Určení: Hobby | Příkon: 180 W | Otáčky: 6 300/min | Nastavitelný úhel: 35 ° | Průměr kotouče: 100 mm | Oboustranné broušení: ano | Nastavitelný doraz: ano | Přibližná cena: 1 300 Kč
- Skvělý výkon
- Regulace dorazu
- Nastavitelnost úhlů
- Kovová základna
- Krátký napájecí kabel
Ve střední cenové třídě je nejlepší volbou bruska na motorovou pilu Powerplus POWXG1066. Oceníte především výkonný motor, kvalitní zpracování a možnost regulovat hloubku dorazu. Bruska pilových řetězů Powerplus je určená pro hobby využití. Výrobce ji opatřil spolehlivým motorem o výkonu 180 W.
Bruska je určená pro kotouče o průměru 100 mm. Pří nulovém zatížení se kotouč točí rychlostí 6 300 otáček za minutu. S ohledem na vyšší rychlost může docházet k pálení kotouče. Tomu lze předejít použitím kvalitních brusných kotoučů. Bezpečnost práce zaručuje průhledný plastový kryt, jenž chrání kotouč.
Oproti levnějším modelům se bruska na řetěz Powerplus liší kvalitní hliníkovou základnou, díky níž se ostřička řetězů může pochlubit dlouhou životností. Snadnou obsluhu a přesné broušení zajišťuje otočný svěrák, jehož velkou předností je nezvykle široký rozsah. Pro snadné nastavení správného úhlu broušení je svěrák opatřen praktickým úhloměrem. Tento model se pyšní také regulací hloubkového dorazu, což značně usnadňuje ostření řetězu. Co lze brusce na řetězové pily Powerplus vytknout, je krátký přívodní kabel. S ohledem na výhodnou cenu a skvělý výkon, se jedná o drobný nedostatek, jenž lze prominout.
Recenze Proteco 51.01-BPR-100 – Levná bruska na řetězové pily
Určení: Hobby | Příkon: 85 W | Otáčky: 7 500/min | Nastavitelný úhel: 35 ° | Průměr kotouče: 100 mm | Oboustranné broušení: ano | Nastavitelný doraz: ano | Přibližná cena: 800 Kč
- Nízká cena
- Hloubkový doraz
- Otočný držák
- Permanentní upevnění
- Plastová konstrukce
- Bez sražení patky
Pro občasné využití v domácích podmínkách je skvělým řešením bruska na řetěz Proteco 51.01-BPR-100. Zaujala nás nejen nízkou pořizovací cenou, ale i velmi dobrým výkonem, otočným držákem řetězu a možností regulovat hloubkový doraz. Tělo brusky na řetězy motorových pil je vyrobeno z odolného ABS plastu. Tento materiál se sice nemůže srovnávat s kovovými slitinami, přesto se jedná o kvalitní zpracování.
Bruska Proteco je poháněna spolehlivým motorem s výkonem 85 W a je určena pro brusné kotouče s průměrem 100 mm. Ačkoliv jde o levnou hobby brusku, i tento model disponuje otočným pracovním stolkem, jenž umožňuje pohodlné ostření levých i pravých zubů. Příjemně nás překvapilo, že bruska nabízí také regulaci hloubkového dorazu. Ta zaručuje, že všechny zuby budou zbroušeny na stejnou velikost.
Sražení patky, což je krok, na který by se nemělo zapomenout, však tato bruska na motorovou pilu neumožňuje. Využít můžete ruční pilník a speciální měrku. Pochválit musíme také otvory pro trvalé upevnění ke stolu v dílně či garáži. Zejména méně zkušeným kutilům jistě přijde vhod podrobný návod, v němž najdete nejen pokyny pro sestavení přístroje ale i rady, jak postupovat při ostření řetězu. Pokud hledáte levnou a zároveň spolehlivou brusku na pilové řetězy, Proteco 51.01-BPR-100 rozhodně stojí za zvážení.
Nejprodávanější brusky na řetězové pily
Jak vybrat brusku na řetěz
Současný trh nabízí poměrně pestrou nabídku brusek a pilníků na řetězy. Jak se v ní orientovat a podle čeho vybírat, zjistíte na následujících řádcích. Prozradíme vám, jaké parametry hrají zásadní roli a čemu při výběru brusky věnovat pozornost.
Jaké jsou druhy brusky na řetěz?
Aktuální nabídku bychom mohli rozdělit do tří základních kategorií. K dostání jsou robustní automatické modely, vhodné spíše pro servisy a prodejny. Pro hobby využití jsou ideální poloautomatické brusky na řetěz. Další možnost pak představují ruční pilníky, které jsou sice cenově nejdostupnější, zato nejnáročnější na obsluhu.
Hobby VS. profesionální využití
Nejen profesionálům se leckdy vyplatí zvolit prémiový a výkonný model. Při výběru brusky na řetěz byste se měli jako první zaměřit na míru využití. Pokud motorovou pilu využíváte opravdu hojně, pak se vám investice do jednoho z profi modelů brzy vrátí. Postupem času vám ušetří spoustu peněz i času.
Pro kvalitně nabroušený řetěz již nebudete muset do servisu, ale ostření zvládnete sami. S pomocí profesionálních brusek vám broušení nezabere tolik času jako v případě ručních pilníků a výsledek bude srovnatelný s profi broušením ve specializovaném servisu.
Jestli motorovou pilu nevyužíváte pravidelně, investice do profi brusky by se vám s největší pravděpodobností příliš nevyplatila. V takovém případě je lepší variantou poloautomatický model. Jejich výhodou je především snadná obsluha a velmi dobrý výkon. Většina modelů totiž umožňuje různé nastavení úhlů i hloubky dorazu. Ostření řetězu vám zabere o poznání méně času než s ručními pilníky.
Domácí kutilové, kteří motorovou pilu využijí jen minimálně, mohou vybírat také z ručních pilníků. Jejich cena je mnohonásobně nižší než v případě elektrických brusek. Na druhou stranu je ruční broušení nejen zdlouhavé ale především poměrně náročné. Pro kvalitní výsledek je nutné držet správný úhel i tlak. Řetěz se navíc brousí z obou stran, tudíž vám broušení zabere dost času. A to zejména v případě, že broušení ještě nemáte takzvaně v ruce.
Jaký funkce má bruska na řetěz?
Vybírat pouze podle výkonu motoru či počtu otáček není příliš rozumný krok. Výkonný motor samozřejmě hraje důležitou roli, rozhodně však není tím nejdůležitějším, čemu při výběru bruska na pilové řetězy věnovat pozornost.
Profi i poloautomatické brusky na řetěz zpravidla nabízejí možnost nastavit úhel broušení. Tato funkce zaručuje nejen kvalitní broušení, ale zároveň velice usnadňuje obsluhu. V případě ručního broušení si můžete pořídit speciální vodítko pro broušení pod správným úhlem.
Spoustu času vám ušetří také funkce oboustranného broušení. Na řetězu každém motorové pily se nachází dva druhy řezných zubů: levé a pravé. Brusky na řetězy povětšinou umožňují broušení z obou stran, aniž byste museli brusku znovu nastavovat. Stolek brusky, kde je upevněn řetěz je možné otočit tak, abyste pod stejným úhlem mohli nabrousit i druhou sadu zubů.
Další důležitou funkcí je nastavitelný doraz, který reguluje hloubku broušení. Při ostření řetězu motorové pily by měl být pouze minimální úbytek materiálu. Příliš hluboký doraz by měl za následek přílišné zbroušení, které podstatně zkracuje životnost řetězu.
Elektrické brusky mají v tomto ohledu nespornou výhodu před ručními pilníky, kdy hloubku broušení musíte hlídat sami, a to neustálým přeměřováním. Pro správné fungování řetězu je to nezbytně nutné, aby všechny zuby měly stejnou výšku.
Další práci a ruční dobrušování vám ušetří bruska na řetězové pily s funkcí sražení patky. Tuto možnost však nenabízí každý model. Pokud hledáte produkt, který se postará o komplexní údržbu řetězu motorové pily, vybírejte z profesionálních či z modelů vyšší cenové kategorie.
Při ostření řetězu jistě oceníte kvalitní osvětlení, kterým disponují vybrané modely. Broušení je jemná práce vyžadující cit a bez dobrého světla se neobejdete. Pokud tedy nechcete k ostřičce řetězů nosit pracovní světlo, vsaďte na modely s integrovaným osvětlením.
Jaký výkon má bruska pilových řetězů?
Výkon brusek na řetězové pily se pohybuje v rozmezí od 85 do 240 W. Najít však můžete též varianty s mnohonásobně větším výkonem. Samotný výkon motoru vám toho o kvalitě brusky však příliš neřekne. Není tedy nutné sáhnout bez rozmyslu po tom nejvýkonnějším motoru.
Obdobně zavádějící pak může být počet otáček za minutu. Ačkoliv by se mohlo zdát, čím vyšší otáčky, tím lepší bruska na řetěz, realita tomu nemusí zcela odpovídat. Na rychlost otáček nemá vliv pouze výkon motoru, ale také velikost kotouče. Proto nebuďte překvapeni, že bruska na řetěz z vyšší cenové kategorie má menší otáčky než hobby varianta.
Co by vás ale mělo zajímat, je druh provozu, pro nějž je bruska určena. Normy rozlišují celkem 10 druhů provozu, které určují délku a způsob používaní daného motoru. Například zkratka S3 označuje motory určené pro periodicky přerušovaný provoz, jako je 15 minut práce a 15 minut pauzy. Délka provozu i pauzy je obvykle blíže specifikována výrobcem.
Jaký typ kotouče má bruska řetězů?
U každé ostřičky pilových řetězů výrobce udává, pro jaký druh kotouče je přístroj určen. Je naprosto zásadní se těmito pokyny řídit. Jiná, než předepsaná velikost kotouče by mohla nejen poškodit brusku, ale také způsobit vážnou újmu na zdraví. Brusné kotouče se liší zejména svým průměrem. Zpravidla lze říct, že profesionální modely jsou obvykle osazeny kotouči s větším průměrem, hobby verze pak disponují menšími kotouči s průměrem 100 či 108 mm.
Jak správně nabrousit řetěz?
Pokud s broušením řetězu doposud nemáte zkušenosti, první ostření může být trochu náročné. Prvním krokem by mělo být očištění řetězu od pryskyřice a dalších nečistot. Řetěz upevněte do svěráku tak, aby byl opravdu napnutý. Pro správnou funkci řetězu je zásadní, aby všechny řezné zuby byly stejně vysoké. Proto začněte tím, že najdete nejkratší zub a ten bruste jako první. Doporučujeme vám si tento zub označit fixem, budete tak vědět, kde jste začali.
Řezné zuby se brousí pod určitým úhlem, nejčastěji 25-35°. Přesný úhel pro broušení v některých případech udává výrobce daného řetězu. Při broušení vždy ostříme nejprve stejně orientované zuby, pak řetěz otočíme a brousíme zuby orientované na druhou stranu.
Po nabroušení všech řezných zubů je ještě nutné upravit výšku omezovací patky. Ta slouží k omezení dorazu a ovlivňuje, jak hluboko se zuby zaříznou do dřeva. Omezovací zuby by měly být o 1/10 kratší než zuby řezné.
Kde nabrousit řetěz na pilu?
Pokud si na broušení sami netroufnete, doporučujeme vám navštívit odborníka. Řetěz vám naostří profesionálové z místních servisů, tuto službu však nabízí i někteří prodejci či hobby velkoobchody jako OBI.
Kde koupit brusku na řetěz?
Pro bližší představu o současné nabídce můžete navštívit internetový srovnávač Heureka.cz. Najdete zde sortiment celé řady e-shopů, včetně recenzí a hodnocení jednotlivých produktů. Opravdu kvalitní a spolehlivé brusky pilových řetězů na vás čekají v online obchodě Svarecky-obchod.cz. Atraktivní nabídkou se pyšní i e-shop Zahradajezek.cz. Kromě profi brusek na řetězy zde pořídíte i levné hobby modely.
Nejoblíbenější značky brusek na pilové řetězy
Brusky na řetěz Güde
Mezi profesionály i hobby kutily se výrobky značky Güde těší nesmírné oblibě. Jde o německého výrobce nářadí a techniky špičkové kvality. Jejich výrobky se vyznačují skutečně precizním zpracováním, jež je srovnatelné s prémiovými produkty. V jejich sortimentu najdete nejen spolehlivé ostřičky pilových řetězů, ale také kompresory, čerpadla či generátory.
Brusky na řetěz Proteco
Cenově dostupné, byť kvalitní brusky nabízí také značka Proteco. Ve jejich sortimentu najdete modely určené spíše pro hobby využití než pro ostření v profesionálních podmínkách. Značka Proteco mezi kutily rozhodně není žádným nováčkem. Vedle brusek na řetězy nabízí ruční i aku nářadí ale třeba i potřeby pro údržbu automobilů, jako jsou zvedáky, kompresory či nabíječky autobaterií.
Brusky na řetězové pily Einhell
Menší, nicméně zajímavou nabídkou brusek na řetězy motorových pil se může pochlubit také značka Einhell. Jde o ověřeného výrobce dílenského vybavení, který se zabývá i výrobou a prodejem zahradní techniky. V široké a pestré nabídce najdete cenově dostupné hobby modely ale také spolehlivé nářadí špičkové až profesionální kvality.
Cena brusek na řetězy
Pořizovací cena brusek na pilové řetězy se odvíjí především od určení stoje, ale velký vliv na ni má pochopitelně také značka. Když opomeneme prémiové modely za desítky tisíc, které jsou určené výhradně pro profesionální využití v servisech, cenové rozpětí není příliš široké.
Nejlevnější brusky s plastovou konstrukcí a horší výbavou pořídíte od 500 do 1 000 Kč. Kvalitnější brusky na řetězy, které již disponují pokročilými funkcemi, jako je sražení omezovací patky, se pak pohybují v rozmezí od 1 do 2 000 Kč. Cena opravdu výkonných modelů vhodných pro časté či profi využití, pak začíná na 2 000 Kč a může se vyšplhat až k částce 10 000 Kč.
Diskuse u článku