Tupý nůž je špatný kuchyňský pomocník. Práce vám nepůjde od ruky, nakrájet zeleninu či maso potrvá zbytečně dlouho a paradoxně hrozí i větší riziko poranění než s dobře nabroušeným ostřím. Řešení je přitom jednoduché. Udržovat své nože v dobrém stavu. Právě s tím vám může pomoci kvalitní bruska na nože. V našem dnešním testu zvítězila bruska nožů Holzmann NTS200Flex.
Univerzální bruska vhodná pro suché i mokré broušení. Provedení výrobku zamezuje jeho zahřívání.
Spolehlivá hobby bruska za velmi příznivou cenu. Kvalitní a odolné řemeslné zpracování v kombinaci s výkonným motorem.
Kuchyňský elektrický brousek pro pravidelnou údržbu čepelí. Skladný, cenově dostupný a přitom účinný.
Nejlepší brusky na ostření nožů
Recenze Holzmann NTS200Flex – nejlepší domácí bruska
Typ: kotoučový brousící systém | Výkon: 120 W | Hmotnost: 7,8 kg | Rozměry: 34 × 40 × 34 cm | Otáčky na volnoběh: – | Rozměr kotouče: 200 × 40 × 12,5 mm | Cena: 3 725 Kč
- Univerzální bruska
- Nastavitelná rychlost i směr broušení
- Nepřehřívá se
- Vhodná pro domácí použití
- Kratší držák
Bruska Holzmann NTS200FLEX je tím nejlepším pro náročného domácího kutila. Její univerzálnost umožňuje nejen broušení nožů, ale také dlát, nůžek či dalších řezných nástrojů. Možná proto budete mile překvapeni rozsahem jejího využití. Broušení je snadné a přesné. Díky přítomnosti nádobky s vodou se chladí obrobek a nedochází k jeho zahřívání.
Minimalizaci létání jisker od brusky zajišťuje stálá rychlost udržovaná při nízkých hodnotách. Rychlost je zároveň nastavitelná potenciometrem. Nastavitelný je také směr broušení. Součástí výbavy této brusky je brusný kotouč K220 korund, kotouč s koženým potahem, držák a nádržka na vodu.
Tato bruska je efektivní, ovšem svým charakterem je vhodná opravdu spíše pro domácí využití. Přikoupit si k ní můžete přípravky na broušení i sadu držáků. Při pročítání recenzí se ovšem dočtete o nevýhodě, která spočívá v příliš krátkém držáku pro posun přípravků. Broušení delších nástrojů by vám mohlo dělat problém.
Recenze Güde GDS 200-35 – zlatá střední cesta pro domácí broušení nožů
Typ: Stolní bruska | Příkon: 350 W | Hmotnost: 10,9 kg | Rozměry: 37 × 26,5 × 28,5 cm | Otáčky na volnoběh: 2 950 ot/min | Rozměr kotouče: 200 × 16 mm | Cena: 1 460 Kč
- Výkonný motor a kvalitní kotouče
- Poctivé, odolné zpracování
- Ideální pro hobby použití
- Citelnější vibrace
Německá značka Güde patří k lídrům v oblasti dílenských nástrojů a nářadí a nabízí i velmi slušný výběr brusek. Nás zaujal model GDS 200-35, který vyniká pozoruhodným poměrem ceny a výkonu, ale i spolehlivostí a celkovou kvalitou. Tato stolní bruska je opatřena karborundovými brusnými kotouči, které slibují dlouhou životnost. Totéž platí i pro samotnou konstrukci, která je vzhledem k ceně velmi bytelná a řemeslně poctivě zpracovaná. Kovové tělo je doplněno masivním podstavcem, který zajistí stabilitu a umožní díky otvorům montáž na pracovní plochu. Brusné kotouče jsou opatřeny kryty pro ochranu uživatele a taky nastavitelnými opěrkami pro obráběný nástroj či materiál.
Bruska nožů Güde GDS 200-35 je kategorizována jako hobby nástroj. Své uplatnění tak může najít především v domácí dílně. Neztratí se ale ani např. v menším servisním či zámečnickém provozu. Poslouží k broušení a ostření nožů, seker, nůžek i dalších nástrojů anebo i leštění a broušení kovových povrchů. Indukční motor je poměrně klidný, i když určité vibrace kotouče vykazují. Rozběh je zároveň kvůli velikosti kotoučů poněkud pomalejší. Tento nástroj má každopádně potenciál udělat vám v dílně velmi dobrou službu za skvělé peníze.
Recenze Proteco 51.01-BN-230 – dostupný elektrický brousek na nože
Typ: Elektrická bruska nožů| Příkon: 45 W | Hmotnost: 1,4 kg | Rozměry: 21 × 13 × 10 cm| Otáčky na volnoběh: 2 800 ot/min | Rozměr kotouče: 47 × 14,5 mm | Cena: 409 Kč
- Cenově dostupné, jednoduché řešení
- Ideální pro pravidelnou údržbu kuchyňských nožů
- Bezpečná manipulace
- Výkon broušení a ostření je nižší než u brusek
Elektrická kuchyňská ostřička nožů Proteco představuje nenáročné, domácí řešení s naprosto jednoduchým použitím. Určena je pro ostření kuchyňských nožů a práci s ní zvládne i zcela nezkušený uživatel. Tento typ kuchyňských brousků je v současnosti velice oblíbenou záležitostí. Nenabízí sice výkon nebo možnosti srovnatelné se stolními/dílenskými bruskami, ale na druhou stranu jde o kompaktní a levné zařízení. Brousek Proteco váží pouze 1,4 kg a nabízí i úsporné rozměry, díky nimž nebude na kuchyňské lince zbytečně překážet.
Tělo přístroje je plastové, ale pro dané účely, je takové řešení zcela dostačující a životnost bude i tak vysoká. Zařízení je opatřeno 4 barevně zvýrazněnými otvory, jimiž se protahují ostřené čepele. Dva otvory jsou určeny pro hrubější broušení levé a pravé strany čepele. Dva pro jemné ostření. Práce s brouskem je velmi bezpečná, poradí si přitom i se zanedbanějším ostřím. Ideální je však spíše pro pravidelnou údržbu kuchyňských nožů. Preciznost nabroušení (zvlášť velmi ztupělých) ostří nebude taková jako u výkonných brusek. To ovšem není vada konkrétního modelu, ale logické omezení tohoto typu přístroje. Pokud hledáte levné a jednoduché řešení pro běžné ostření, Proteco je skvělý pomocník.
Nejprodávanější brusky dle Heureky
Jak vybrat brusku na nože
Nůž je bezesporu jedním z nejstarších lidských nástrojů. Od pazourkového k měděnému, bronzovému, železnému až k nožům z ušlechtilých ocelí (nebo třeba keramiky), které používáme dnes. Nejčastěji nám slouží v běžném životě kuchyni, ale představuje taky univerzální nástroj pro práci v mnoha odvětvích a činnostech.
Aby však byl nůž dobrým sluhou, musí být ostrý. Proč? Ztupělý nůž zkrátka neodvádí efektivní práci. Při kuchyňských pracích vede krájení tupým nožem k poničení a nepřesnému krájení surovin. Práce trvá dlouho, výsledky jsou špatné. Hrozí taky poranění, protože tupý nůž spíše sklouzne k prstům. Je totiž třeba na řez více tlačit. Ve všech ohledech tedy vítězí velmi dobře udržované a ostré nože.
Žádné ostří není věčné. Některá, např. titanová nebo keramická jsou velmi stálá, ale každý nůž nakonec potřebuje nabrousit. U běžných ocelových kuchyňských nožů je broušení a ostření potřeba pravidelně a poměrně často. K těmto účelům lze přitom použít celou řadu nástrojů. Každý přípravek na ostření nožů má svá specifika, možnosti a omezení.
V našem testu jsme se zaměřili na kotoučové a elektrické brusky. V průvodci však zmíníme i takové nástroje, jako je ocílka, brusný kámen, pásová bruska na nože a další. Rovněž vám poradíme, podle jakých parametrů ideální brousící a ostřící nástroj vybrat.
Jak poznat ostrý nůž?
Jak zjistíme, že nůž už potřebuje nabrousit nebo přiostřit? První a nejjednodušší zkouška je vizuální, tedy pohledem. Namiřte špičku nože od sebe proti přímému světlu (ideálně slunečnímu) a prohlédněte si osvětlenou hranu ostří. Měli byste dobře odhalit každou nerovnost či zoubek. Tyto vady je vhodné odstranit broušením.
Řez papíru je výbornou zkouškou ostrosti. Podržte list papíru na výšku před sebou a nožem zkuste odříznout horní roh. Ostrý nůž to zvládne hladce. V kuchyni může být ještě dostupnější zkouška na rajčeti – ideálně už zralejším, měkkém. Ostrý nůž zvládne i měkké rajče uříznou přesně, hladce a bez přítlaku. Tupým nožem musíte měkké rajče „pilovat“ a poničíte ho. Vytvořit tenké a nepoškozené plátky je s tupým nástrojem prakticky nemožné.
Drsněji ladění uživatelé mohou vyzkoušet řeznickou metodu holení předloktí. Ostrý nůž chloupky odřízne hladce jako břit holicího strojku. Tato metoda je nicméně poněkud svérázná a v nezkušených rukou může být i nebezpečná.
Brousit, anebo ostřit?
Tato slova mohou působit jako synonyma, ale není to tak. Je mezi nimi rozdíl. Broušení je hrubší proces, kdy dochází přímo k tvarování čepele. Broušení je nutné u nožů velmi zanedbaných a ztupělých nebo s poškozeným ostřím. Ostření je jemnější proces. Používá se u dobře ošetřovaných nožů k udržení perfektního, čistého ostří.
V praxi je důležité vědět, že ke každému z těchto procesů slouží jiný nástroj. Například pomocí ocílky, která je součástí většiny kuchyní, nůž nenabrousíte, nýbrž pouze naostříte. Na náročnější broušení je nutné použít např. výkonnou kotoučovou brusku nebo brusné kameny.
Proč je to důležité? Při výběru nástroje na broušení či ostření nožů byste měli vědět, co požadujete a co lze od dané pomůcky vůbec očekávat. Stěžovat si, že nová ocílka nenabrousila naprosto ztupený nůž je chybou uživatele, nikoli nástroje.
Typy brusek a brousků
Jaké prostředky lze použít k nabroušení či naostření nožů? Už jsme zmínili, že jich existuje celá řada. Zde se podíváme na ty nejdůležitější.
Brusný kámen
Brusné kameny na nože jsou naprosto tradiční záležitostí. V dnešní době nicméně ustupují pohodlnějším a rychlejším metodám a stávají se řešením spíše pro fajnšmekry. Častěji se používají při údržbě špičkových japonských čepelí. Použití brusného kamene vyžaduje trpělivost i určitou zručnost a znalosti (zkušenosti pro správný výběr kamene, materiálu, zrnitosti,…).
Přesto nejde o činnost, na kterou byste potřebovali vysokou školu. Na internetu najdete rady pro výběr kamene i jeho správné použití (jak nabrousit nůž na kameni se dozvíte třeba zde). Začátečníci mohou mít problém především s udržením správného úhlu broušení. S tím však mohou pomoci speciální svorky.
Pokud jde o materiálové zpracování, dnes jasně vedou syntetické kameny, které mívají výhodnější vlastnosti než přírodní varianty. Oblíbený je zejména umělý korund nebo karbid křemíku (karborund). Žádané jsou především tzv. dvouzrnné kameny. Ty mají na každé straně jinou zrnitost. Jednu pro hrubé broušení, druhé pro jemné dobroušení nebo ostření. Strany bývají barevně odlišeny.
Konkrétní hrubost/jemnost se značí písmenem F (evropská norma FEPA, alternativou je japonská JIS) a číslem. Brusný kámen hrubosti okolo F200 je pro velmi hrubé broušení, tvarování ostří. Zrnitost cca F300 až 600 je určena pro jemnější broušení atd.
Výhodou je, že pomocí vhodně zvoleného kamene můžete provést velmi hrubé broušení i precizně jemné ostření a dosáhnout vynikajících výsledků. Žádá to však trochu času i námahy.
Ocílka
Ocílka, tedy dlouhý brousek kulatého profilu s rukojetí, je běžným vybavením domácích i profesionálních kuchyní. Použití vyžaduje grif, ale je obecně jednodušší než u brusných kamenů. Tento nástroj však neslouží k broušení, nýbrž především k ostření. Používá se pro udržování kvalitního ostří. Pokud máte doma již notně ztupělé nože, ocílkou ostří dobře neobnovíte. Pokud však budete ocílku používat pravidelně, můžete se vyhnout nutnosti (častého) broušení a obnovování čepele. Nože budou stále ostré a připravené k efektivní práci. Ocílku lze dnes již nahradit některými pohodlnějšími nástroji, na které se podíváme níže.
Mechanický protahovací brousek/ostřič
Stále velmi populární klasikou jsou mechanické, protahovací brousky. Ve většině kuchyní se nějaký najde. Toto řešení má několik výhod. Mechanické brousky jsou často velmi levné a výběr je obrovský. Použití je jednoduché i pro naprostého začátečníka. U kvalitních výrobků mohou být výsledky ostření velmi uspokojivé. A v neposlední řadě – tyto brousky jsou skladné, často takřka kapesní, vhodné i na cesty. Nepotřebují navíc elektřinu.
Protahovací ruční bruska využívá drobné brusné kotoučky, které bývají nejčastěji keramické, ocelové, karbidové nebo z dalších materiálů. Jde o výhodné řešení pro nepříliš náročné použití a běžnou údržbu nožů i dalších nástrojů s čepelí. Nevýhodou je vyšší pracnost než u elektrických brousků a brusek. Některé modely mají i dva otvory (na hrubější a jemnější broušení/ostření). Většina těchto brousků přesto neobnoví výrazněji poškozené ostří.
Elektrický kuchyňský brousek/ostřič
Vyšší verzí mechanického brousku je brousek na nože poháněný elektrickým motorem. Princip je takřka totožný. Nůž či jinou čepel protahujete úzkou zdířkou, kde přichází do styku s brusnými kotouči. V případě elektrického brousku jsou však kotouče v pohybu právě díky motoru. Broušení či ostření je díky tomu efektivnější, rychlejší a nevyžaduje fyzickou námahu.
Většina elektrických brousků opět disponuje hrubější i jemnější zrnitostí pro kompletnější a precizní údržbu čepele. Nevýhodou je, že tyto brousky vyžadují připojení k elektrické síti (spotřeba je však minimální, běžně jen cca 20 až 50 W) a jsou rozměrnější i dražší než mechanické varianty. Opět slouží spíše pro pravidelnou údržbu ostří než pro záchranu zanedbaných nožů nebo obnovu výrazněji poškozeného ostří.
Bruska
Dostáváme se k výkonnému nástroji, který už rozhodně není běžným vybavením kuchyně, ale spíše dílny – ať už domácí nebo profesionální. Existuje řada druhů: úhlová bruska, bruska na hoblovací nože, vibrační bruska a mnoho dalších. Rozhodně ne všechny lze použít na broušení či ostření nožů. Které druhy jsou pro tento účel vhodné?
Kotoučová bruska a leštička
Jde o univerzální kutilskou i řemeslnickou pomůcku, která se uplatní při nejrůznějších pracích. Kotoučové brusky lze použít k obrábění materiálů a ploch, ale obvykle taky právě k broušení a ostření nástrojů – vrtáků, seker i nožů.
Aby bylo brusku možné použít i na nože, měla by mít odpovídající kotouče chlazené kapalinou a s možností pomalejších otáček. Pomaloběžná bruska nožů (otáčky cca kolem 120–150 za minutu) zabrání přehřátí a degradaci materiálu čepele. Časté jsou dvoukotoučové brusky a brusné systémy, kdy kotouče mohou mít různou zrnitost i otáčky a sloužit pro hrubé broušení i jemné ostření (leštění). Variantou může být i bruska s leštičkou či leštička nožů.
Díky vysokému výkonu si hobby bruska poradí i se zanedbaným ostřím. Použití však vyžaduje opět jisté zkušenosti. Některé modely nabízejí speciální vodicí lišty, které usnadní alespoň udržení správného sklonu při broušení.
Pásová bruska na nože
Další možností pro broušení nožů je pásová bruska na nože potažmo kombinovaná bruska (pás i kotouč). Opět je třeba zvolit model, který má parametry a příslušenství vhodné právě i pro broušení nožů.
Multifunkční kompaktní ostřička
Jde o speciální ostřičky s kotoučovým brusným ústrojím v kompaktním těle z plastu či oceli. Umožňují nastavení a snadné i přesné použití pro nejrůznější pracovní nástroje (dláta, kuchyňské nože, vrtáky). Zvládnou však taky obrušování kovů či opracovávání různých materiálů (plast, dřevo). Nabízí je např. značky Güde (GUS 650) nebo Proteco.
Úhel broušení
Jaký úhel zvolit při broušení nožů? Doporučení se někdy mohou různit a vždy záleží na konkrétním nástroji.
- Úhel cca 11° je vhodný např. pro jemné a řezbářské nože.
- 15 až 20° je obvyklé rozmezí doporučované pro kuchyňské nože. Nižší úhel je vhodný pro řeznické, filetovací nože. O něco vyšší lze použít pro běžné nože.
- 20 až 30° jsou úhly pro nože lovecké a řemeslnické (elektrikářské, nože na lino apod.). Toto rozmezí taky platí také pro dláta.
Broušení podle oceli
Výsledky a potřebná frekvence broušení taky závisí na materiálu nože, resp. ostří. Nejběžnější volbou pro kuchyňské nože je uhlíková ocel, která sice nevykazuje zvláštní trvanlivost ostří, ale zato se velmi dobře brousí a naostřuje. Nerezová ocel více vydrží, ale broušení i ostření je náročnější. Totéž – v ještě vyšší míře – platí pro titan. Speciální kapitolu představují keramické nože, u nichž je broušení náročná záležitost a dražší nože je lepší svěřit odborníkům než riskovat poškození.
Parametry kotoučových brusek na nože
V našem testu jsme se zaměřovali především na kotoučové brusky nožů. Proto se taky podíváme na některé důležité parametry, které by měly hrát roli při výběru.
Druhy kotoučů a jejich počet
Existují brusky s jedním kotoučem i dvoukotoučové varianty. Pro účely broušení nožů a nástrojů je výhodnější druhá varianta. Jeden kotouč obvykle slouží pro hrubé broušení, druhý pro jemnější ostření či leštění. Průměr kotoučů je u brusek na nože obvykle 150-200 mm.
Výkon brusek na nože
Důležitý je i výkon motorů, který předjímá, pro jak náročné použití lze brusku využívat. Hobby modely mívají výkon do cca 300 až 400 W. Brusky pro sporadičtější použití mohou mít i méně, kolem 100–200 W. Nesnesou intenzivní tlak a každodenní zatížení (motor by se přehříval), ale kotouče mají delší životnost.
Hmotnost a rozměry
Kvalitní bruska by měla představovat kus poctivého materiálu. Solidní hobby modely mívají kolem 9 nebo 10 kg i více.
Funkce, vlastnosti
U brusky na nože oceníte pomaloběžný kotouč, chlazení tekutinou a samozřejmě ochranné prvky. Sem patří především kryty na kotouče proti jiskrám. Výhodou jsou kvalitní kuličková ložiska hřídele a celkově bytelné zpracování těla s robustním podstavcem umožňujícím připevnění ke stolní desce (otvory). Některé brusky mají i odsávání, ale je to záležitost spíše dražších modelů. Velmi výhodnou vlastností je, pokud motor vykazuje co nejnižší vibrace.
Příslušenství brusek na nože
K důležitému příslušenství se řadí zejména adaptéry či vodicí lišty pro broušení různých nástrojů. Udržíte s nimi správný úhel broušení. Týká se to kotoučových brusek na nástroje a multifunkčních kompaktních ostřiček.
Kde koupit brusku nožů?
Kvalitní brusky jsou k dostání v e-shopu Svarecky-obchod.cz. Využít můžete taky srovnávač Heureka.cz, kde najdete vynikající výběr všech typů brusek i brousků.
Nejoblíbenější značky brusek na nože
Brusky nožů Güde
Přední německý výrobce dílenského vybavení, nářadí a nástrojů s již půl století trvající tradicí. Velmi oblíbená značka s dobrým poměrem ceny a kvality.
Brusky nožů Fiskars
Finský lídr v oblastí čepelí, a to už od dokonce 17. století. Známé jsou především sekery či nůžky a nože. Značka nabízí i nástroje pro jejich údržbu – včetně brousků.
Brusky nožů Scheppach
Velmi významný německý výrobce, jehož dílenské vybavení a nářadí často patří k nejprodávanějšímu nejen u nás, ale i v dalších zemích. Vysoká kvalita za odpovídající cenu.
Ceny brusek nožů
Brusky na nože do 500 Kč
V této ceně lze pořídit většinu mechanických brousků a taky levnější elektrické kuchyňské brousky. Kategorie vhodná pro méně náročné uživatele a běžnou údržbu nožů.
Cena 500 až 2000 Kč
Tato relace skýtá značný výběr nejprodávanějších multifunkčních kompaktních ostřiček a kotoučových brusek na nástroje z hobby kategorie.
Cena nad 2000 Kč
Výkonnější, kvalitnější a ve vyšších cenách posléze i profesionální brusky na nože i další nástroje.
Diskuse u článku