ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Nejlepší výsuvné a teleskopické žebříky 2024

Bez praktického výsuvného nebo teleskopického žebříku se neobjede každý s vlastním domem či zahradou. Stojíte-li před rozhodnutím, který model vybrat, připravili jsme pro vás praktické rady, podle čeho se rozhodnout, a vybrali ty nejlepší žebříky. V naší redakci zabodoval lehký a kompaktní Fieldmann FZZ 4004.

Nejlepší celkově

Profesionální hliníkový žebřík s velkorysou, téměř 10metrovou, pracovní výškou. Protiskluzové nášlapy a zesílená konstrukce.

Nejlepší poměr cena/výkon

Teleskopický žebřík lze použít jako schůdky, štafle i jednoduchý žebřík. Vysoká nosnost a nízká hmotnost.

Nejlepší levný

Jednoduchý žebřík, snadná manipulace, skladnost. Velmi lehký a praktický na běžné použití okolo domu.


Nejlepší výsuvné a teleskopické žebříky

Recenze Venbos Profi 3815 – nejlepší výsuvný žebřík

Recenze výsuvný žebřík Venbos Profi 3815 Pro náročné

Materiál: hliník | Počet příček: 15 | Pracovní výška: 9,8 m | Délka ve složeném stavu: 4,28 m | Hmotnost: 34,6 kg | Maximální nosnost: 150 kg | Přibližná cena: 10 000 Kč

Klady
 • Pracovní výška téměř 10 metrů
 • Multifunční žebřík
 • Hliníková konstrukce
Zápory
 • Horší manipulovatelnost

Bezpečně k výšinám. Naším prvním tipem je multifunkční žebřík Venbos Profi 3815, se kterým dosáhnete opravdu kamkoliv. Zaujal nás díky pracovní výšce až 9,8 m, se kterou je jedním z nejdelších žebříků na trhu. Čištění okapů, montáž venkovního vánočního osvětlení nebo třeba jarní řez vzrostlých stromů díky němu bude hračka.

Profesionální hliníkový žebřík Venbos použijete buď jako klasické „áčko“, anebo vysunete třetí díl, se kterým se dostanete skutečně vysoko. Využít ho ale můžete i jako jednoduchý žebřík, pokud ho ve složeném stavu opřete o překážku. Vaši bezpečnost zvyšuje protiskluzové rýhování nášlapů a protiskluzové patky na ukotvení žebříku. Model má zesílené boční profily, poskytuje bezpečnou nosnost 150 kg.

Pro skladování si připravte dostatečný prostor, ve složeném stavu zabere cca 4,4 m délky a 1,2 šířky. Jeho velkorysé rozměry se odráží na vyšší hmotnosti. Manipulace se zhruba 35 kilogramy v kombinaci s uvedeným rozměrem skutečně není pro každého. Jedná se ovšem o top produkt z profi sekce, který je zaslouženě nejlepším produktem z našeho výběru.

Recenze G21 GA–TZ12 – nejlepší teleskopický žebřík

Recenze hliníkový žebřík G21 GA–TZ12 Zlatý střed

Materiál: hliník | Počet příček: 12 | Pracovní výška: 3,8 m | Délka ve složeném stavu: 0,9 m | Hmotnost: 16 kg | Maximální nosnost: 150 kg | Přibližná cena: 4 390 Kč

Klady
 • Snadná manipulace
 • Nízká hmotnost
 • Skladnost
 • Široká možnost využití
Zápory
 • V rozloženém stavu chybí vroubkování příček

Variabilita nadevše. Pro běžné využití v domácnosti i pro drobné práce kolem domu jsme vybrali praktického pomocníka, teleskopický žebřík G21 GA–TZ12. Nadchne vás svou kompaktností, skladností, ale hlavně širokou využitelností. Nosnost žebříku je skvělých 150 kg, čímž se vyrovnává profesionálním modelům.

Nabízí široké využití. Ve složeném stavu ho využijete jako nízké schůdky. Rozložený jej využijete jako klasické „áčko“, případně jako prodloužený jednoduchý žebřík. U poslední jmenované varianty jsme však nalezli v uživatelských recenzích nedostatek. Jednotlivé příčky mají shora protiskluzovou ochranu. Ovšem, pokud žebřík rozložíte do prodlouženého stavu, dojde k jejich otočení. V horní polovině žebříku tím získáte příčky bez bezpečnostního vroubkování. V případě, že plánujete používat G21 pouze jako „áčko“, se tímto nedostatkem zabývat nemusíte.

Oceňujeme naprosto jednoduchou přepravu. S 16 kg hmotnosti žebřík vezmete do ruky a jednoduše přenesete, kam potřebujete. V garáži nezabere téměř žádné místo, ve složeném stavu má na délku necelý 1 metr. Jednoduše ho převezete i autem. U všech teleskopických modelů je nezbytné klást důraz na bezpečnost. Před použitím zkontrolujte, zda jsou všechny příčky řádně vytaženy a zacvaknuty bezpečnostními pojistkami. V opačném případě vám může hrozit úraz.

Recenze Fieldmann FZZ 4004 – levný teleskopický žebřík

Recenze teleskopický žebřík Fieldmann FZZ 4004 Levný základ

Materiál: hliník | Počet příček: 9 | Pracovní výška: 2,6 m | Délka ve složeném stavu: 0,75 m | Hmotnost: 6,3 kg | Maximální nosnost: 150 kg | Přibližná cena: 1 800 Kč

Klady
 • Lehký
 • Skladný
 • Lze jej složit i pouze částečně
Zápory
 • Nutno jej opřít, nelze použít jako „áčko“

Jednoduchost nadevše. Naším levným tipem je výsuvný žebřík Fieldmann FZZ 4004. Jedná se o teleskopický model klasického žebříku, který pro použití musíte opřít o zeď či jinou překážku. Je vyroben z hliníku a s celkem 9 příčkami vás dostane do maximální pracovní výšky 2,6 m. Líbí se nám jeho variabilita. Můžete ho složit pouze částečně a využít klidně jen několik příček. Žebřík vám poslouží jako nízké schůdky. Samozřejmě za předpokladu, že ho opřete o rovný povrch. Na drobné opravy kolem domu bohatě postačí.

Oceňujeme, že i tento model nabízí nosnost 150 kg. Pokud bojujete s nedostatkem úložných prostor, potěší vás pouhých 75 centimetrů délky žebříku ve složeném stavu. Jeho kompaktnost podtrhuje i nízká hmotnost. S 6,3 kg jej snadno přenesete, kam potřebujete, anebo ho jednoduše převezete v kufru auta.

Pro jeho pořízení hovoří i spousta spokojených uživatelských recenzí. Při použití jakéhokoliv teleskopického žebříku dávejte dobrý pozor, zda jsou bezpečnostní západky příček zajištěné. Při následném skládání dejte pozor na prsty, ať se nezraníte.

Porovnání výsuvných a teleskopických žebříků

Název Shrnutí
TOP výsuvné a teleskopické žebříky
1. Recenze výsuvný žebřík Venbos Profi 3815 Venbos Profi 3815 Profesionální hliníkový žebřík, s pracovní výškou téměř 10 m. Nabízí vyztuženou konstrukci a vysokou stabilitu. Zjistit cenu
2. Recenze hliníkový žebřík G21 GA–TZ12 G21 GA–TZ12 Teleskopický žebřík, který několika pohyby proměníte v jednoduchý žebřík. Využijte pracovní výšku až 3,8 m. Zjistit cenu
3. Recenze teleskopický žebřík Fieldmann FZZ 4004 Fieldmann FZZ 4004 Levný teleskopický žebřík je skladný a snadno přenosný. Lze ho použít v maximální výši 2,6 m. Zjistit cenu
4. Teleskopický žebřík Fieldmann FZZ 4006 Fieldmann FZZ 4006 Multifunkční žebřík s 2,2 m pracovní výšky ve formě „áčka“. V rozloženém stavu tvoří jednoduchý žebřík až 4,4 m vysoký. Zjistit cenu
5. Multifunkční žebřík Multifunkční hliníkový žebřík Hliníkový žebřík s mnoha možnostmi využití. Lze z něj vytvořit i menší plošinu pro výškové práce. Pracovní výška 4,7 m. Zjistit cenu
6. Výsuvný žebřík G21 G21 6390383 Výsuvný žebřík z hliníku s pracovní výškou 5,08 metru. Je možné ho použít jako „áčko“, vysunout třetí díl nebo jej použít jako jednoduchý žebřík. Zjistit cenu

Nejprodávanější výsuvné a teleskopické žebříky

Jak vybrat výsuvné a teleskopické žebříky

Praktický hliníkový žebřík je nezbytným vybavením všech domácností s domem či zahradou. Jeho výběr závisí na účelu použití, ale i na možnostech jeho uložení. Výsuvné modely jsou bytelnou klasikou, počítejte ale se složitější manipulací. Také potřebují svůj prostor ke skladování. Teleskopické žebříky vám sice nepomohou dosáhnout závratných výšin, zaberou ovšem velmi málo místa. Existují však i další parametry, které ovlivňují výběr. Přečtěte si, které to jsou.

Typy žebříků

Žebřík, štafle, schůdky. Mnoho pojmenování pro pomocníky, kteří umožňují mít rozhled a pohodlně dosáhnout tam, kam je potřeba. Jaký je mezi jednotlivými druhy rozdíl?

Klasický žebřík

Dříve dřevěná, v současnosti spíše kovová či hliníková konstrukce s několika příčkami, které udávají výšku žebříku. Výhodou této klasiky je možnost pohodlného zavěšení na zeď. Nezabere prakticky žádné místo. Nemá samonosnou konstrukci, musíte ho vždy opřít o stabilní podklad, který však žebřík může pod vaší vahou poškodit (například fasádu domu).

Žebřík - klasický s opřením o zeď

Výsuvný žebřík

Nejuniverzálnějším pomocníkem každého kutila je výsuvný žebřík. Jeho síla spočívá ve variabilitě. Ve složeném stavu slouží jako klasické „áčko“, ale v případě, že se potřebujete dostat výše, vysunete třetí díl. Tento díl lze často z konstrukce vyjmout a využít ho i jako klasický žebřík. Výsuvné žebříky jsou zpravidla z hliníku, případně z duralu, díky čemuž jsou lehké, ale zároveň poskytují vysokou nosnost. Také jsou odolné proti povětrnostním vlivům, takže je můžete skladovat i venku. Mají samonosnou konstrukci, o dostatečnou stabilitu se starají klíny a textilní popruhy.

Teleskopický žebřík

Trendy novinkou posledních let jsou moderní teleskopické žebříky, oblíbené pro svou kompaktnost. Jednotlivé příčky zasunete do konstrukce. Sami si určujete výšku žebříku. Existují ve variantách klasického jednoduchého žebříku nebo „áčka“. Lze je jednoduše uskladnit, případně snadno převést i v kufru auta. Nedosahují však takových výšek jako klasické typy výsuvných žebříků.

Dvoudílný žebřík s lankem neboli „áčko“

Klasické „áčko“ nabízí díky své konstrukci pevnou a stabilní základnu pro práci ve výškách. Dříve hojně využívané dřevo nahradil moderní hliník. Typickým pomocníkem jsou při malování, údržbě stromů, ale využijete je i při jakékoliv práci kolem domu. Jejich nevýhodou je omezená pracovní výška.

Žebřík áčko - doma

Štafle

Poznávacím znamení štaflí jsou široké stupínky a velkorysá pracovní plošina, která poskytuje dostatečnou stabilitu. I u tohoto modelu nahradil hliník dříve těžkou kombinaci kovu a dřeva. Štafle jsou dostatečným řešením pro řadu domácností, zejména pro byty.

Schůdky

Schůdky umožňují dosáhnout na horní poličky či pohodlně umýt okna. Nechybí snad v žádné domácnosti. Díky širokým stupínkům a pevnému madlu poskytují bezpečnou a stabilní platformu, která zvyšuje pohodlí při používání. Jejich benefitem je kompaktnost, jsou lehké, snadno složitelné.

Náš tip

Než zamíříte se svým novým žebříkem do zahrady zastřihovat stromy, přesvědčte se, že máte to správné vybavení. Nepřemýšleli jste nad pořízením vyvětvovací pily, která vám usnadní práci?

Na co se při výběru žebříku zaměřit

Při výběru žebříku je důležité zvážit několik faktorů, aby vám co nejlépe sloužil a splňoval vaše potřeby.

Jakou potřebujete pracovní výšku?

Určete maximální výšku, do které budete potřebovat dosáhnout. Plánujete čistit okapy? Zastřihovat vzrostlé stromy? Nebo jen potřebujete pověsit záclony? K výšce, do které chcete dosáhnout, připočítejte 1 metr, abyste získali potřebnou pracovní výšku žebříku. Samozřejmě nezapomeňte zohlednit i výšku osoby, která bude žebřík nejč astěji používat.

Teleskopický žebřík - srovnání

Variabilita se vždy hodí

Výsuvné žebříky lze rozšířit o nástavce, které vám umožní dosáhnout ještě větší výšky. Odnímatelnou část můžete používat jako klasický jednoduchý žebřík. Jiné lze formovat do praktických menších plošin, protože jsou vybavené i podlážkami. Teleskopické žebříky je možné výškově nastavit přesně tak, jak potřebujete.

Skladnost: máte dostatek místa?

Všechny věci v domácnosti potřebují svůj úložný prostor. Žebřík ho potřebuje mnoho. Abyste o něj v dílně nezakopávali, pověste ho. A pokud to není možné, zvolte skládací žebřík, který zabere minimum místa. Skvělým pomocníkem jsou teleskopické žebříky. Ty se hodí i na převážení, protože se vejdou do kufru auta.

K čemu vám bude žebřík sloužit?

Zvolte žebřík, který je určený pro daný účel. Hobby žebříky jsou určené k domácímu použití, typicky je využijete při malování stropů nebo výměně žárovky. Bývají z levnějších materiálů, což reflektuje i nižší cena. Nejčastěji mají formu „áčka“ a jsou vyrobené z hliníku. Poznávacím znakem profi žebříků jsou: vysoká stabilita, multifunkční provedení, výsuvné mechanismy, vyztužená konstrukce. Ty nejlepší modely jsou vyrobeny z duralu. Nejčastěji se jedná o výsuvné žebříky.

Náš tip

Živý plot potěší oko zahradníka a zároveň chrání před zvědavými pohledy okolí. Zaslouží si však pravidelnou péči. Ulehčete si práci s těmi nejlepšími nůžkami na živý plot.

Parametry

Hmotnost a nosnost

 • Hmotnost žebříku závisí na použitém materiálu.
 • Ulehčete si práci s jeho přenášením. Vyberte si model z lehkého hliníku či duralu.
 • Nosnost žebříku udává maximální váhu, kterou může žebřík bezpečně unést, obvykle se pohybuje mezi 100 a 150 kg.

Rozměry

 • Celková výška žebříku je pouze orientační údaj, žebřík nikdy nevyužijete celý. Pracovní výšku definuje údaj, kam ze žebříku dosáhne průměrně vysoký člověk, pokud stojí na třetí příčce od shora. Opěrná výška je hodnota, která sděluje výšku, v níž se žebřík dotkne opěrného bodu.
 • Šířku žebříku udává norma, měla by činit minimálně 280 mm z vnitřní strany a 340 mm z vnější. Vyberte si takový, který vám poskytne pohodlný a stabilní postoj, resp. pohodlné rozkročení.

Vzdálenost příček

 • Vzdálenost mezi příčkami by měla být optimální pro výšku osoby, která bude žebřík používat.
 • Obvykle se pohybuje mezi 25 a 30 cm.
 • Vhodná vzdálenost příček umožňuje pohodlný a bezpečný výstup a sestup.

Žebřík - detail na příčky

Materiál

Hliník je lehký a odolný, ocel je pevná a těžká, dřevo je estetické, ale méně odolné. Top produkty jsou vyrobeny z extra lehkého, ale zároveň odolného duralu.

Bezpečnostní normy a certifikace

Ověřte si, že žebřík, který si vybíráte, splňuje bezpečnostní normu ČSN EN 131. Norma stanovuje nezbytnou tloušťku materiálu (minimálně 1,2 mm), průřez příčky (alespoň 20 × 20 mm) a nosnost jedné příčky (150 kg).

Zásady bezpečného používání

 • Před použitím žebříku si přečtěte návod k použití a dodržujte bezpečnostní pokyny.
 • Žebřík používejte pouze na rovném a pevném povrchu.
 • Žebřík nikdy nepřetěžujte, nepřekračujte jeho povolenou nosnost.
 • Nevytahujte se nad nejvyšší příčku žebříku.
 • Při práci na žebříku se vždy držte či jinak jistěte.
 • Nepoužívejte žebřík v silném větru.
 • Žebřík používejte v přítomnosti další osoby, která vám bude případě potřeby nápomocná.
 • Nepokládejte nářadí přímo na žebřík.
 • Při používání buďte vždy otočení čelem k žebříku.
 • Po použití žebřík sklopte a uložte na bezpečné místo.
 • Předejděte jeho pádu na další osoby.

Oblíbené výsuvné a teleskopické žebříky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (10 hlasů)

Autor článku

Jana Andrýsková
Jana Andrýsková

Jsem milovnicí dokumentárních filmů, Asie a minimalismu. Pokud nesedím u klávesnice, sedím u klavíru. Ráda testuji nové produkty a ještě raději se dozvídám, jak co funguje. Moje práce je mi koníčkem a tvorba recenzí, článků a rad pro vás mě neskutečně baví. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář