ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
 • S námi vybíráte chytře již od roku 2016.
Menu
>

Teleskopické vyvětvovací pily

Teleskopická vyvětvovací pila představuje investici, které nebudete litovat. V dnešním článku se podíváme, jak si vybrat tu nejlepší teleskopickou pilu na větve. Za redakci doporučujeme aku vyvětvovací pilu Riwall Pro Raps, která nabízí skvělý poměr ceny a kvality.

Nejlepší vyvětvovací pila

Teleskopická vyvětvovací pila s benzínovým motorem o výkonu 900 W. Vhodná i pro náročné použití. Velmi poctivé zpracování a dobrá cena.

Nejlepší cena/kvalita

Nejprodávanější aku teleskopická pila. Kompletní set s 20V akumulátorem kompatibilním s dalším nářadím. Velmi pohodlná.

Nejlepší levný vyvětvovač

Velmi populární a dostupná elektrická teleskopická pila. Výkon 600 W plně stačí pro běžné domácí použití. Lehká pila o značné délce 290 cm.

Nejlepší teleskopické pily na větve

Recenze Güde 94418 GAK 1001 – Nejlepší benzínová teleskopická pila

Benzínová vyvětvovací pila Gude Pro náročné

Pohon: Benzínový motor | Délka lišty: 24 cm | Délka násady: 200 cm | Výkon: 900 W | Hmotnost: 7,4 kg | Přibližná cena: 3 700 Kč

Klady
 • Velmi výkonná pila
 • Pro náročné i profi použití
 • Kvalitní zpracování
 • Až 18 cm dlouhý řez
 • Ergonomická rukojeť
Zápory
 • Vyšší hlučnost
 • Vyšší hmotnost

Pokud hledáte vyvětvovací pilu i pro náročnější práce, tento model značky Güde může být tím pravým. GAK 1001 B pohání dvoutaktní jednoválcový benzínový motor o zdvihovém objemu 30 cm3 a výkonu 900 W neboli 1,2 koňských sil. Otáčky na volnoběh se pohybují mezi 7 500 až 9 000 za minutu. Pila je opatřena středně dlouhým 24cm listem, který umožňuje učinit řez o délce až 18 cm. Díky těmto parametrům dosahuje pila skvělých výsledků a může se stát efektivním nástrojem i v rukou profesionála a při intenzivním používání.

Součástí prořezávací pily je i teleskopická násada pro práci na vyšších větvích. Tato násada má 200 cm, celková délka pily je pak 270 cm a dosáhnout je možné do výšky přes 4 metry – v závislosti na proporcích pracovníka. Nejde o úplně nejlehčí vyvětvovač. I s prázdnou 0,5litrovou benzínovou nádrží má nástroj necelých 7 a půl kg. V rámci benzínových modelů ovšem nejde o přehnanou hmotnost. Určitou nevýhodou může být však rovněž vyšší hlučnost. Ta dosahuje i 112 dB. Při práci je tedy zapotřebí používat ochranu sluchu.

Naopak je nutné ocenit kvalitní zpracování. Sklápěcí hlava je nastavitelná ve 4 polohách v rozsahu 90°, ovládací rukojeť je ergonomická a velmi pohodlná. Vzít práci pevně do rukou pomáhá i přídavné madlo nebo záchytný hák. Navzdory hmotnosti se tak s pilou pracuje velmi dobře. V rámci údržby potěší i automatické mazání řetězu. Součástí příslušenství je navíc taky ramenní popruh a ochranný kryt. Celkově vzato velmi kvalitní vyvětvovací pila, která navíc (v rámci benzínových modelů) není nijak předražená.

Recenze Riwall Pro Raps Set – Nejlepší aku vyvětvovací pila

Aku teleskopická pila na větve Zlatý střed

Pohon: Akumulátor | Délka lišty: 20 cm | Celková délka: 280 cm | Napětí akumulátoru: 20 V | Kapacita akumulátoru: 4 Ah | Hmotnost: 4 kg | Cena: 3 100 Kč

Klady
 • Set se vším všudy
 • Výkonný 20 V akumulátor
 • Lehké, ale odolné zpracování
 • Nastavitelná hlava
 • Rychlé dobíjení
Zápory
 • Průměrná doba provozu

Kompletní set aku teleskopické prořezávací pily s akumulátorem i nabíječkou Riwall Pro Raps patří k vůbec nejprodávanějším vyvětvovačům u nás. Parametry jsou vzhledem k ceně opravdu mimořádně pěkné. Základ tvoří pila s elektromotorem PowerBrush. Ten pohání moderní akumulátor typu Li-Ion. Jeho napětí činí 20 V, takže nástroj dokáže vyvinout velmi solidní výkon. V chodu přitom na jedno nabití vydrží cca 30 minut díky vysoké 4 Ah kapacitě akumulátoru. Dobití na plnou úroveň pak trvá jen cca 90 minut, takže na pokračování v práci nebudete muset čekat dlouhé hodiny.

Pila je opatřena 20cm lištou, která si dobře poradí s menšími i středně velkými větvemi. Řetěz dosahuje rychlosti až 3,76 metrů za sekundu. K pile patří i teleskopická tyč. Hlava umožňuje nastavení do 7 pozic. Společně s tyčí dosahuje prořezávací pila celkové délky 280 cm. Dosáhnete tedy až cca 4,5 m vysoko. Tyč je z odolného hliníku. Navzdory délce bude práce pohodlná a snadná díky nízké celkové hmotnosti nástroje kolem 4 kg a ergonomickému madlu.

Výhodou je i fakt, že pilu lze vyměnit např. za plotostřih. Rovněž akumulátor je kompatibilní s dalšími přístroji z programu Riwall 20 V. Můžete se tedy výhodně dovybavit. Riwall Pro Raps lze rozhodně hodnotit jako opravdu dobrou koupi s výborným poměrem ceny, výkonu a celkové kvality.

Recenze Fieldmann FZP 6005 E – Nejlepší elektrická vyvětvovací pila

Elektrický prořezávač větví Levný základ

Pohon: Akumulátor | Délka lišty: 25 cm | Celková délka: 290 cm | Výkon: 600 W | Hmotnost: 3,5 kg | Cena: 1 600 Kč

Klady
 • Cenově dostupná pila
 • Slušný výkon pro domácí použití
 • 25cm lišta
 • Nízká hmotnost
 • Dlouhý dosah
Zápory
 • Levnější řemeslné provedení

Tato teleskopická prořezávací pila je králem, aspoň pokud jde o prodejnost a oblibu, nejen v rámci elektrických modelů. Jde o mimořádně populární a osvědčený kousek s velmi dobrým uživatelským hodnocením. Fieldmann FZP 6005 E zároveň patří mezi cenově velmi dostupné a pořídit ji lze už pod dva tisíce Kč. Nominální výkon elektromotoru 600 W je na pohled spíše nižší. Přesto ho pila dokáže využít překvapivě efektivně a odvést pořádný kus práce. Tedy pokud budete mít přiměřené nároky.

Recenzovaná pila je opatřena poměrně dlouhou 25centimetrovou lištou, poradí si tedy i s většími větvemi. Lišta a řetěz jsou značky Oregon. Řezná rychlost činí 10 m/s. Hlavu můžete nastavit do 3 pozic. Teleskopická rukojeť umožní dosáhnout celkové délky nástroje až 290 cm. S nástrojem se přitom velmi dobře manipuluje, a to i díky nízké hmotnosti 3,5 kg. Nižší cena a hmotnost se ovšem poněkud podepisují na bytelnosti a spolehlivosti řemeslného zpracování. Při běžném „hobby“ použití však nejspíš nevznikne žádný problém a pilu na větve si oblíbíte stejně jako mnoho uživatelů před vámi.

Fieldmann FZP 6005 je dobrou volbou pro domácí použití a z výkonů nejspíš nebudete zklamání. Za dané peníze si lze těžko přát víc.

Nejprodávanější vyvětvovací pily na Heurece

Jak vybrat teleskopickou vyvětvovací pilu?

Vyvětvovací neboli prořezávací pila na větve může mít podobu pouze ručního zařízení, které připomíná zmenšeninu motorové pily. S takovou snadno prořežete nižší stromky. Ale co když je potřeba dosáhnout na větve vzrostlých ovocnáčů? V takovém případě se můžete chopit žebříku a do koruny vylézt… anebo využít moderní vymoženost v podobě teleskopické pily.

Teleskopická pila na větve

Takový prořezávač větví může mít více podob a způsobů zpracování, včetně různého napájení. V každém případě jde ale o užitečnou pomůcku pro péči o pozemek. V našem průvodci se dozvíte, proč je prořez stromů důležitý a jak si vybrat ideální pilu na základě zásadních parametrů a požadavků. Od druhu pohonu přes výkon až po rozměry.

Proč ořezávat stromy?

Prořezávání větví je – nebo by mělo být – pravidelnou záležitostí především ovocných stromů a keřů, ale samozřejmě taky kupříkladu okrasných stromků. U naposledy zmíněných jde v podstatě o čistě estetickou záležitost. Ovocnáče však řez vyžadují i z mnoha jiných důvodů. Jaké to jsou?

Druhy řezů

První význam je vcelku nabíledni. Smyslem je tvarování stromu, tak aby rostl rovně a rovnoměrně, větve se nevypínaly nepřiměřeně do stran, nevytvářely shluky a podobně. Tvarovací řez má zkrátka dát stromku patřičnou formu, která bude nejen dobře vypadat, ale zajistí i vyrovnaný a zdravý růst.

Udržovací ořez je v podstatě pokračováním této činnosti. Strom průběžně zbavujeme špatně rostoucích či nezdravých nebo poškozených větví. Tento typ řezu se provádí u již vzrostlých, zralých stromů.

Naopak mladé stromky je třeba podrobit takzvanému výchovnému řezu. Provádí se ve věku cca 2 až 5 let (věku stromku, nikoli pracovníka s pilou). Slouží k usměrnění růstu, kultivaci, zaměřuje se na hlavní větve a výhony.

U starších stromů se pak provádí řez zmlazovací. Ten má ovocnáč vyššího věku zbavit přebytečné zátěže (nezdravé, odumřelé, poraněné větve,…) a umožnit mu lépe využít energii a živiny. Zkrátka omládnout.

Kvalitnější úroda

Důležitým důvodem, proč investovat úsilí do pravidelného ořezu, je nejen zdraví stromu, ale taky kvalita úrody. Stromy, které nesou velké množství větví, mohou plodit kvantitativně víc. To je celkem logické. Na druhou stranu dobře kultivovaný strom ponese plody větší, vydatnější, často i chuťově výraznější. K plodům se díky ořezu dostává více světla. A to i k těm, které jsou v hloubi koruny. Zároveň jim strom může předat více živin.

Jak prořezávat stromy?

Před prořezem je nejdříve třeba trocha plánování. Ujasněte si, jak má vypadat výsledek a dobře si prohlédněte růst stromu a kde vedou hlavní větve. Začněte řezem odumřelých a poškozených, následně křížících se větví. Tím strom získá světlo a zbaví se mrtvé zátěže.

Ořez se provádí i na větvích, které rostou do nitra koruny místo ven nebo mají nevhodný tvar, a taky na nízkých větvích, které jednoduše překážejí v přístupu. Řez musí být veden co nejblíže kmene, aby nevznikl tzv. „věšák“, zároveň tak, aby měl co nejmenší plochu.

Rány po řezu jsou citlivým místem, kudy může strom napadnout infekce. Zejména ty po větších větvích je třeba ošetřit voskem, speciálním balzámem nebo aspoň latexovou barvou. Při udržovacím ořezu by strom měl přijít nejvýše o čtvrtinu větví.

Na dostupné a tenčí větve lze použít zahradní nůžky na ořez. Na ty vyšší a silnější je však ideálním nástrojem právě vyvětvovací pila s teleskopickou násadou.

Kdy prořezávat?

Tato otázka je už složitější a ne ve všem panuje naprostá shoda. Jisté je, různé druhy stromů vyžadují ořez v jinou dobu. Například peckoviny jako třešně a višně je vhodné prořezávat v období jara až po srpen. Nejvhodnější je pro hlavní ořez období kolem dubna. Meruňky či broskvoně se na jaře ořezávají a v létě zaštipují.

Oblíbené jabloně a taky hrušky je nejvhodnější prořezávat během konce zimy. Začít je možné už koncem prosince až po březen. Pro ořech je vhodnou dobou konec jara až začátek léta (květen-červenec).

Náš tip

Pro přípravu palivového dříví na topnou sezónu nebo jen zásobu ke krbu se skvěle hodí kolébková pila.

Jaké výhody má teleskopická pila na větve?

Nízké a dostupné větve stromů či keřů lze snadno ostříhat či ořezat. Problém nastává u větví, které jsou hůře dosažitelné. Je nutné použít žebřík. Minimálně jednou rukou musíte obsluhovat řezací nástroj. Na držení se vám a udržování rovnováhy vám zbývá jediná.

Ořezávání větví v koruně

Pokud jste zdatní a lezete s běžnými malými nůžkami nebo lehkou pilou, asi si poradíte. Ale co když se potřebujete zbavit i silnějších větví? Lézt na strom s motorovkou je bez dostatku zkušeností a jištění velký hazard. Ale i manipulace s lehčí zahradnickou pilou je ve větvích náročná. A co když už navíc máte svůj věk nebo nějaké zdravotní omezení? Pak může být práce v korunách trochu hazard.

Jakkoli může teleskopická pila vypadat na první pohled trochu zvláštně, nabízí skvělé možnosti. Práci s pevnou půdou pod nohama. Ořezávání je nejen bezpečnější, ale i podstatně pohodlnější a taky rychlejší. Nemusíte například nastavovat a přemísťovat žebřík, abyste dosáhli na požadované větve.

Tyto výhody ocení nejen senioři, ale úplně všichni. Teleskopické pily přitom dokážou pracovat i ve výšce kolem 5 metrů – sečteme-li výšku pracovníka i délku násady a pily. Na většinu ovocných stromů je to dostačující.

Jaké jsou druhy teleskopických vyvětvovačů?

Teleskopický prořezávač větví může mít různé podoby. Nejvýraznější a nejvíce zásadní jsou ovšem především rozdíly v pohonu či napájení. Současná nabídka pil na větve pokrývá v podstatě kompletní spektrum možností.

Ruční teleskopická pila na větve

Základní možnost spočívá v pořízení klasické vyvětvovací pily jen vylepšené o teleskopickou násadu. Vypadá obvykle jako zvláštní pilová kosa s méně ostrým úhlem zkosení. Výhodu představuje především nižší cena a nezávislost na jakémkoli jiném zdroji energie než na vaší vlastní síle. Pohodlí a rychlost (a de facto i celkový výkon a efektivita) práce jsou ovšem samozřejmě nižší.

ruční vyvětvovací pila

Při výběru je důležitá především celková délka nástroje a délka čepele. Pokud o tomto typu uvažujete, dobrou volbou může být ruční vyvětvovací pila Hecht. Tato značka nabízí kvalitní ruční modely za slušnou cenu.

Aku vyvětvovací pila

Poměrně populárním a moderním řešením je aku pila na větve. K dostání jsou jak v „krátké“ variantě, tak i s teleskopickou tyčí. Tyto pily pohání elektromotor napájený dobíjecím akumulátorem. Jde o řešení s maximální flexibilitou a volností pohybu. Aku prořezávač větví nevydává žádné zplodiny a nabídne i relativně tichý chod.

Nevýhoda spočívá v méně stabilním (s vybíjením klesá) a obvykle celkově spíše slabším výkonu oproti elektrickým, natož benzínovým modelům. Taky poměr ceny a výkonu není zrovna nejvýhodnější. Oproti elektrickému modelu bude zařízení navíc o něco těžší kvůli váze akumulátoru.

Při výběru je důležité napětí akumulátoru, které ovlivní celkový výkon. Nejčastěji se setkáte s 18 V nebo 20 V modely. Kapacita baterie pak bývá obvykle mezi 2 až 5 Ah. Doba provozu na nabití se počítá řádově v desítkách minut (obvykle kolem půl hodiny). Akumulátor se dobíjí až několik hodin. Pro delší, nepřetržitou práci se vyplatí mít k dispozici náhradní akumulátor anebo zvolit jiný typ pohonu.

Aku pila na větve se hodí tam, kde není možnost připojení k elektrické síti. Pokud potřebujete být velmi mobilní, ale zároveň nevyžadujete enormní výkon nebo dlouhou práci, aku provedení představuje rozumnou volbu.

Elektrická vyvětvovací pila

Velmi spolehlivou volbu představuje právě elektrický prořezávač větví. Díky přívodu energie ze sítě dosahuje pila stabilního a nepřetržitého výkonu. Ten může být navíc i poměrně vysoký. Standardně tyto pily nabízejí cca od 600 do 900 W výkonu. Více už spíše jen velmi silné modely. Nejčastější výkon je kolem 750 W.

Daní za spolehlivost, výdrž a čistotu (pila neprodukuje zplodiny) je ovšem nutnost zajistit přístup k elektrické síti a vláčet za sebou kabel. Tento fakt samozřejmě zhoršuje manipulaci, mobilitu a celkovou flexibilitu pily. Pro ořez stromků kolem domu může být elektrický vyvětvovač skvělou volbou, s odlehlejšími stromy a pozemky však budete mít asi problém.

Motorová vyvětvovací pila

Pořídit si můžete i benzínovou teleskopickou pilu. Výběr je poněkud omezenější. Většinou jde o dražší, profesionální nástroje, které jsou navíc typicky poměrně těžké. Výkon motoru bývá v průměru kolem 900 až 1 000 W.

Jde o kvalitní vyvětvovací pily, které drží stabilní výkon a mohou (pokud máte zásobu paliva) pracovat nepřetržitě. Výhodou je i poměrně vysoká konstrukční spolehlivost a celková životnost i odolnost. Prořezávací pily jsou vhodné i pro náročnější použití a méně šetrné zacházení. Nevýhodou, kromě vyšší ceny a hmotnosti, je produkce zplodin.

Jak vybrat délku vyvětvovací pily?

Kromě pohonu je zcela zásadním faktorem a parametrem výběru bezpochyby délka pily. V případě teleskopické pily nás zajímá délka lišty i délka násady a celková pracovní délka nástroje. Začněme délkou lišty.

Délka lišty

Délka lišty ovlivní, jak tlusté větve můžete řezat. Čím delší lišta, tím více však potřebujete výkonu a tím více pila váží (obvykle i stojí). U elektrických, aku i benzínových modelů se proto nejčastěji setkáte s délkami lišty 20 až 25 cm. 20 centimetrů je základ zejména pro méně náročné ořezy, 25 cm nabízí dobrý poměr mezi výkonem a hmotností i cenou. Existují i pily s delší lištou, obvykle 30 cm (ruční modely bývají ještě delší), nebo i lištou kratší.

Délka tyče

Velmi důležitá bude zajisté i délka teleskopické násady. Běžná délka násady je 250 až 280 cm. Přičteme-li délku pily a výšku pracovníka, není problém dosáhnout do výšky přes 4 metry nebo i 5 metrů. S delší násadou se náročnost práce zvyšuje a vyšší nároky budou kladeny i na kvalitu a odolnost zpracování, hmotnost atd. Příliš krátká tyč zase nemusí dosáhnout do koruny vzrostlejších stromů. Doporučujeme tedy odhadnout, jaká délka pro vás bude dostačující pro efektivní ořez vašich stromků.

teleskopická tyč

Kolik váží vyvětvovací teleskopická pila?

Hmotnost vyvětvovací pily velmi záleží především na jejím typu. V průměru nejlehčí jsou elektrické pily, kde se nezřídka vejdete do 4 kg. Podobně jsou na tom akumulátorové pily, přidaná hmotnost akumulátoru obvykle není úplně zásadní. Za těžší modely lze považovat ty, které váží přes 5 kg. Ještě těžší bývají benzínové modely, kde hmotnost běžně přesahuje 6 kg.

Příliš nízká hmotnost může svědčit (zvláště u levných pil) o ne zrovna bytelném zpracování a šetření na materiálech. S příliš těžkou pilou bude práce fyzicky náročnější. Doporučujeme hledat rozumný kompromis.

Výkon teleskopických pil

O výkonu už jsme psali výše, v části o typech pil. U elektrických modelů se užší průměr pohybuje mezi 700 až 800 W. U benzínových běžně 900 nebo 1000 W.

Aku modely nabízejí spíše průměrné až slabší výkony vhodné pro méně náročné ořezávání. Středně náročné práce pohodlně zvládají elektrické pily a pro velmi náročné práce či profesionální použití může přijít na řadu benzínové provedení. To se často pojí i s větší délkou lišty pro řezání silnějších větví.

Kde koupit kvalitní teleskopickou vyvětvovací pilu?

Velmi dobře můžete pořídit především ve specializovaných e-shopech, jako je Zahradajezek.cz, Svarecky-obchod.cz.

Jaké jsou nejoblíbenější značky vyvětvovačů?

Teleskopické vyvětvovací pily Güde

Značka Güde nabízí elektrické, aku i benzínové pily se solidním výkonem i zpracováním. Jde o oblíbeného výrobce s velmi dobrým výběrem i hodnocením.

Zahradní pily Gude

Prořezávací pily Riwall

Značka nabízí několik oblíbených modelů a velmi dobrý poměr ceny a kvality. Zajímavé jsou především aku pily.

riwall teleskopické pily

Teleskopické pily na větve Fieldmann

Tento známý výrobce oslovuje především dostupností v kombinaci s často velmi slušným výkonem. Patří k velmi populárním značkám.

fieldmann vyvětvovače

Kolik stojí kvalitní vyvětvovací pila?

Teleskopické pily na větvě do 2 000 Kč

Zde najdete především ruční pily anebo dostupnější elektrické modely vyvětvovačů. Výkon a zpracování spíše pro hobby použití.

Vyvětvovací pily od 2 000 do 4 000 Kč

Velmi pěkný výběr, který zahrnuje většinu nejprodávanějších teleskopických pil. Převažují aku a elektrické modely. Výkon i pro intenzivnější použití.

Prořezávací teleskopické pily nad 4 000 Kč

Především výkonné benzínové a vysoce kvalitní aku modely. V této kategorii lze počítat s precizním řemeslným zpracováním a špičkovým výkonem (především u benzínových modelů).

Jak funguje teleskopická prořezávací pila Riwall

Nejoblíbenější teleskopické pily na větve

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (16 hlasů)

Autor článku

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář