ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a recenze nejlepších grafických karet 2019

Datum 27.7.2019 Elektronika

Řadíte se mezi náruživé hráče počítačových her? Nedáte na svého miláčka dopustit a neustále jej vylepšujete novými komponenty tak, abyste si mohli užívat nejnovější pecky na maximální detaily? Mezi jednu z nejdůležitějších částí každého herního železa bezesporu patří také grafické karty. Na rozdíl od procesorů a paměti totiž nacházejí využití výhradně u graficky náročných aplikací. A rozhodně nemusí jít jenom o hry.

I z toho důvodu jsme se rozhodli sepsat následující porovnání, ve kterém se grafikám podíváme na zoubek. Naleznete v něm trojici nejlepších zařízení dneška, stejně jako několik užitečných rad a tipů pro správný výběr.

  Nejlepší grafické karty

  MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OCSapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40GMSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G
  MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OCSapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40GMSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G
  Levný základZlatá střední cestaPro náročné
  KLADYNízká cena
  Kvalitní chlazení
  Dostatečný výkon
  Značný výkon
  Rozumná hlučnost
  Výborné ovladače
  Obrovský výkon
  Efektní vzhled
  Velmi tichý chod
  ZÁPORYVýrazná hlučnostNemalá spotřeba
  Absence DVI vstupu
  Výraznější rozměry
  Vysoká cena
  Značné rozměry
  SHRNUTÍSkvělá volba pro všechny, kteří pro uspokojivé hraní nepotřebuji ve všech hrách maximální detaily. Za málo peněz dostanete skutečně hodně muziky a to i té z hlučných vetrákůZlatá střední cesta se vším všudy, která bez větších problémů rozpohybuje všechny současné hry. Pozor na výraznější rozměry a spotřebu, stejně tak i na chybějící DVI vstupLuxusní grafická karta pro nejnáročnější hráče. S výkonem si nebudete muset lámat hlavu po několik let a provoz čipu prakticky ani neuslyšíte. Snad jen ty rozměry by mohly být trochu skladnější
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC

  Grafický čip: AMD | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR5 | Šířka sběrnice: 128 bit | Frekvence: 1 300 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: 5 500 Kč

  Klady
  • Nízká cena
  • Kvalitní chlazení
  • Dostatečný výkon
  Zápory
  • Výrazná hlučnost

  Na první pohled by se mohlo zdát, že za cenovku přesahující hranici 5 000 korun seženete čip vhodný maximálně ke čtení zpráv na internetu. Opak je ovšem pravdou a MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC si i přes slabší frekvenci poradí s valnou většinou současné herní produkce.

  Kromě veskrze dumpingové ceny oceňujeme i kvalitu chlazení. Můžete si být jisti, že ani dlouhodobé hraní náročného titulu nepovede k příliš vysokým, destruktivním teplotám. Výkon plně dostačuje pro většinu současné produkce, ačkoliv zařízení samozřejmě nemůže konkurovat modelům za desítky tisíc.

  Ačkoliv jsme chladicí systém chválili za jeho efektivitu, u hlučnosti již tak nadšení nejsme. Větráky jedoucí na plný výkon se směle vyrovnají vysavači a brzy začnou lézt na nervy. Bohužel u herních počítačů se s hlučností počítá a nelze říci, že by v tomto případě byla situace nějak extrémní.

  MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC představuje perfektní volbu pro všechny, kteří nechtějí za pořízení herní sestavy platit příliš mnoho peněz, ale zároveň si užít rozumné míry detailů.

  Recenze: Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G

  Grafický čip: AMD | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: HBM2 | Šířka sběrnice: 2 048 bit | Frekvence: 1 300 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: 9 500 Kč

  Klady
  • Značný výkon
  • Rozumná hlučnost
  • Výborné ovladače
  Zápory
  • Nemalá spotřeba
  • Absence DVI vstupu
  • Výraznější rozměry

  I druhý kus hardwaru, Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G, pochází z dílny společnosti AMD/ATI. Ta v posledních letech kraluje trhu s tzv. zlatým středem, zařízeními, jež za rozumné peníze nabízejí naprosto dostačující parametry.

  Právě dostatečný výkon považujeme za největší pozitivum modelu. I novinky rozhýbete bez větších obtíží na maximální detaily, stačí jen mít odpovídající procesor. Větráky při práci příliš neruší, a to ani když musí šlapat na plné obrátky. Ovladače z dílny firmy AMD prošly během několika posledních let proměnou směrem k lepšímu. Díky tomu můžete počítat s optimalizací pro většinu dostupných her.

  S rostoucím výkon bohužel stoupá i spotřeba elektrické energie. Intenzivní hraní se tak na účtech za elektřinu nepříjemně projeví. Majitele starších casů nepříjemně zaskočí absence DVI vstupu, díky níž se stane karta nepoužitelnou. Prostor vyhrazený pro dedikovaný grafický čip si dobře proměřte, neboť karta je poměrně rozměrná.

  Jestliže lovíte podle dokonalého poměru cena/výkon, jste na správném místě. Za méně než 10 000 Kč získáte čip, jenž s přehledem utáhne současnou herní produkci. Ovšem na maximální detaily!

  Recenze: MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G

  Grafický čip: NVIDIA | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR6 | Šířka sběrnice: 256 bit | Frekvence: 1 830 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP, 1 × USB-C | Přibližná cena: 16 400 Kč

  Klady
  • Obrovský výkon
  • Efektní vzhled
  • Velmi tichý chod
  Zápory
  • Vysoká cena
  • Značné rozměry

  Závěr nemůže patřit nikomu jinému než čipu od společnosti NVIDIA. MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G patří k tomu nejvýkonnějšímu, co v současné době na trhu naleznete. U rok, dva starších her se ani neobtěžuje spouštět větráky, až tak jsou její výkon a pasivní chlazení předimenzované.

  Na náročné hráčské publikum jistě pozitivně zapůsobí i efektní design. Majitele průhledných skříní se mohou těšit na diskotéku v podobě problikávajících neonových světel. Již výše uvedené mohutné pasivní chlazení ve spojení s tichými větráčky zajišťují takřka neslyšný chod, a to i při práci na maximální otáčky.

  Za kvalitu se platí a ani tento případ nebude výjimkou. Připravit si na něj musíte částku přesahující 16 000 Kč. Vzhledem k výkonu je třeba počítat i s ne zrovna drobnými rozměry. Dobře tedy zkontrolujte, zda vaše case poskytne tomuto mazlíkovi dostatek místa.

  MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G udělá radost nejednomu náruživému hráči. Sekání nebo padání her vlivem nedostatečného výkonu se na několik let stanou minulostí.

  Nejprodávanější grafiky podle Heureky

  Jak správně vybrat grafickou kartu?

  Ještě před návštěvou prodejny se dobře zamyslete nad tím, k čemu grafickou kartu potřebujete. Významnou roli sehrává i typ použitého grafického čipu a množství paměti. Rozhodně neopomíjejte ani frekvenci jader nebo šířku paměťové sběrnice. Na komfort při hraní a platby za elektřinu mají zásadní vliv spotřeba a hlučnost. V neposlední řadě doporučujeme zohlednit i kompatibilitu, způsob chlazení a konektivitu.

  Využití grafických karet

  Ačkoliv máme grafický výkon spojený hlavně s hraním náročných her, existuje celá řada dalších činností, při nichž je přítomnost odpovídajícího čipu nezbytná. V zásadě lze tedy rozlišit tři základní způsoby využití, podle nichž byste měli volit také cenové rozmezí a parametry zvolené karty. Více informaci obsahuje následující tabulka:

  Plánovaná činnostCharakteristikaCena
  Kancelářská prácePro prohlížení internetových stránek, psaní dokumentů a sledování filmůDo 4 000 Kč
  Hraní herPlynulé hraní náročnější her, streamování, potřeba vyššího výkonu a plynulosti, vyšší spotřeba a rozměryOd 5 000 Kč do 25 000 Kč
  Profesionální práce s multimédiiPro profesionální uplatnění v 2D/3D grafice, střihání videa, animační činnost, určeny pro nepřetržitou činnostOd 5 000 Kč do 120 000 Kč

  Zvažujete použití herního čipu i pro profesionální úpravu videí a vlastní programování? Dobře si tento plán promyslete, neboť oba typy čipů rozhodně nejsou zaměnitelné. Zatímco herní modely si dobře poradí s výraznou zátěží po krátký čas, nezvládají maratóny trvající několik desítek hodin. Navíc si za jejich provoz připlatíte, neboť nejsou zrovna šetrné, co se týká spotřeby energie.

  Typ grafického čipu

  Ať už si zvolíte grafickou kartu kteréhokoli výrobce, vždy bude obsahovat čip pocházející z dílny dvojice firem AMD/ATI nebo NVIDIA. Obě společnosti pořádají již více než 15 let závody v navrhování a tvorbě výkonnějších, úspornějších a menších čipů. Každá si přitom udržuje své vlastní výhody i nevýhody:

  Grafické čipy AMD/ATI

  Klady
  • Dokonalý poměr cena/výkon
  • Výroba dedikovaných karet pro levná zařízení
  Zápory
  • Dlouhodobě nižší výkon
  • Menší množství optimalizovaných her

  Grafické čipy NVIDIA

  Klady
  • Nejvyšší výkon na trhu
  • Prakticky neomezená nabídka optimalizovaných her
  Zápory
  • Vyšší cena

  Grafická paměť a šířka sběrnice

  Ač se to na první pohled může jevit zvláštně, právě grafická paměť patří k nejdůležitějším parametrům vůbec. Udává totiž, jak velký tok dat zvládá v daném časovém okamžiku zpracovat. Její nedostatek vede k prodlevám v činnosti projevujícím se sekáním.

  Obecně platí, čím větší paměť, tím lépe. Pro kancelářskou práci nebo hraní méně náročných hříček si plně vystačíte i se 2 GB. Nároční hráči by se potom měli poohlížet po alespoň 6 GB. Nejmocnější stroje pro profesionální hráče nebo pracovníky v oblasti grafiky disponují až 12 GB paměti pro hladké zpracování všeho potřebného.

  Kromě velikosti berte ohled i na rychlost. Dříve široce dostupné GDDR3 dnes nedostačují a doporučujeme se poohlédnout po typu GDDR5.

  Množství dat, které je přístroj schopen za jednotku času přenést z paměti do čipu ke zpracování určuje šířka paměťové sběrnice. Za minimum v současné době považujeme 128 bitů, náročnější jedinci mohou hledat 256 nebo 384bitové. Nutno ovšem podotknout, že tento parametr výkon ovlivňuje jen velmi málo.

  Frekvence jader

  Podobně jako jádra procesoru i grafický čip má určitou frekvenci. Udává se v MHz a definuje počet operací, které čip zpracuje během jedné sekundy. Obecně platí, že se stoupající frekvencí roste i výkon dané karty.

  Ve spojení s procesorem ovšem buďte ostražití. Jestliže nebudete mít dostatečně kvalitní CPU, nebude zvládat grafické kartě posílat odpovídající množství příkazů a velké množství výkonu karty přijde nazmar. Obě komponenty by měly být v dokonalé harmonii nebo by jejich výkonnostní rozdíl měl být co nejmenší.

  Spotřeba a hlučnost

  Každého hospodáře zajímá, kolik za provoz své elektroniky utratí. Spotřeba každého zařízení se udává ve Wattech a grafické karty nejsou výjimkou. Počítejte s tím, že platí přímá úměra mezi výkonem a účty za elektřinu.

  Trhají vás po chvilce hraní uši a pátráte, zda jste náhodou nenechali zapnutý vysavač? Patrně za to může vysoká míra hluku vydávaná namáhanou grafickou kartu. Hlučnost se obvykle zvyšuje v souvislosti se spuštěním náročných aplikací, neboť dochází k sepnutí chladicího systému. Vzhledem k tomu, že „grafárny“ samotné bývají několika samostatnými větráčky osazeny, na výsledném hluku se nemalou měrou podílejí také.

  Kompatibilita

  Kupujete-li nový kus na do staršího počítejte, řádně si ověřte i jejich komptabilitu. Každá komponenta se pyšní jinými rozměry, a proto se nemusí vejít do všech druhů skříní. Jestliže navíc doma máte historický exponát s deskou osazenou starými AGP sloty, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporují výhradně PCI-e formát.

  Taktéž si ověřte, zda stávající zdroj zvládne nový kus hardwaru utáhnout. Proto zkontrolujte příkon karty a sečtěte jej s náročností všech dalších součástí počítače. Jestliže výsledné číslo přesahuje výkon zdroje, nezbude vám nic, než zvolit jiný kus nebo vyměnit celý zdroj.

  Způsob chlazení

  Jestliže se při delším hraní zahřívá váš počítač tak, že byste na něm mohli usmažit vajíčka, není něco v pořádku. Vystavíte-li svého miláčka takovým teplotám dlouhodobě, patrně jeho jednotlivé komponenty brzy odrovnáte. Proto byste měli dbát na jeho řádné chlazení.

  Méně výkonné čipy užívají tzv. pasivního chlazení prostřednictvím hliníkových bloků. Ty se vyznačují opravdu tichým chodem a účinným odvodem tepla, avšak určitě nestačí u výkonných herních modelů.

  Aktivní chlazení má podobu jednoho nebo více ventilátorů upevněných přímo na grafickou kartu. Jsou sice hlučnější a více víří prach, mohou se však pyšnit výrazně vyšším výkonem, díky čemuž zvládnou srazit teplotu i u namáhaných zařízení.

  Konektivita grafik

  Moderní doba s sebou přináší neustále propojování veškeré myslitelné elektroniky. Ani počítače nejsou výjimkou a místo malého monitoru můžete sledovat své hraní na obrovských televizních obrazovkách. Grafická karta ovšem musí nabízet dostatečnou konektivitu pro připojení doplňkových zařízení.

  Standardem je přítomnost alespoň dvou HDMI portů, s jejichž pomocí lze přenášet obraz a zvuk prakticky do všech myslitelných zařízení. Můžete připojit televizor, monitor, domácí kino, zkrátka cokoliv. V posledních letech nahradily a zcela vytlačily starší DVI standard, jenž je přítomen jen pro případ, že byste chtěli svou kartu propojit se starším kusem elektroniky.

  Specifickou obdobou HDMI jsou tzv. DisplayPorty často známější pod zkratkou DP. Obvykle se objevují u monitorů a taktéž podporují obraz a zvuk ve vysoké kvalitě.

  Nejprodávanější grafické karty

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

  Podobné články