ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce ChytrýVýběr.cz - váš nákupní rádce
Menu

Test a srovnání nejlepších grafických karet v roce 2021

Datum 20.11.2020 Odborná redakce Odborná redakce

Nevíte, jak vybrat grafickou kartu? V  tom případě vám doporučujeme náš test grafických karet. Vybrali jsme ty nejlepší grafiky na hraní počítačových her, které si můžete letošní rok koupit. Vítězem se stal tichý a výkonný model MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X.

Nejlepší celkově

Vítěz testu grafických karet pro letošní rok. Vysoký herní výkon, tichý chod a spolehlivost. Utáhne i náročné hry.

Nejlepší cena/výkon

Zlatá střední cesta se vším všudy, která bez  problémů rozpohybuje současné hry. Srovnání grafických karet vám ji doporučuje.

Nejlepší levný (do 6 000 Kč)

Skvělá volba pro všechny, kteří pro uspokojivé hraní nepotřebují ve všech hrách maximální detaily. Levná rafika na hry.

1Nejlepší grafické karty a jejich test

Recenze MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X – Nejlepší grafická karta 2020

Recenze MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X – Nejlepší grafická karta 2020 Pro náročné

Grafický čip: MSI | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR6 | Frekvence: 14 000 MHz | Výstupy: DisplayPort 1,4 a HDMI 2,0b | Přibližná cena: 12 490 Kč

Klady
 • Vysoký herní výkon
 • 4K utáhne na 30-40 FPS
 • Naprosto tichý chod
 • Vhodná grafika na rozlišení 1440p
 • Rychlost grafické karty
Zápory
 • Není co vytknout (ani cenu)

Pro opravdu náročné uživatele a hráče jsme si připravili recenzi grafické karty MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X, která patří v současnosti k tomu nejlepšímu, co na českém trhu naleznete. Přitom ani cena není za tento bezkonkurenční produkt vysoká…

Obrovskou výhodou této grafické karty je její vysoký herní výkon, který poskytne uspokojení i těm nejnáročnějším hráčům. Kladně hodnotíme velmi nízkou hlučnost. Mohutné aktivní chlazení zajišťuje tichý chod i při hraní náročnějších her. Doporučujeme do herních sestav. Na grafický čip jsou připojeny grafické paměti typu GDDR6 s celkovou kapacitou 8 GB.

Grafická karta Radeon RX 5700 XT GAMING X je určena opravdu náročným hráčům, kteří si chtějí užívat bez omezení hraní i těch graficky nejnáročnějších her. Vhodná i pro vyšší rozlišení než Full HD, např. QHD (1440p) nebo 4K. Test grafických karet ji proto vybral jako vítěze testu.

Recenze MSI GeForce GTX 1660 Ti – TOP cena a výkon

recenze grafiky MSI GeForce GTX 1660 Ti Zlatý střed

Grafický čip: nVidia | Velikost paměti: 6 GB | Typ paměti: GDDR6 | Šířka sběrnice: 192 bit | Frekvence: až 1875 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: od 8 500 Kč

Klady
 • Skvělá grafika na hry
 • Poměr cena vs. výkon
 • Nízká spotřeba
 • Rychlost grafiky
 • Tichý chod
Zápory
 • 6 GB pamětí

Naším doporučeným recenzovaným produktem v porovnání grafik je GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G z dílny výrobce MSI. Ta nemá momentálně v poměru cena vs. výkon na trhu konkurenci, takže ji můžeme doporučit všem hráčům, kteří chtějí špičkovou kvalitu za rozumnou cenu.

Jedná se o rychlou grafickou kartu s dostatečným výkonem. Pokud máte optimální procesor, tak bez větších obtíží s touto kartou rozhýbete i novinky z herního světa ve Full HD kvalitě.

Uživatelé kladně hodnotí nejenom samotný výkon produktu, ale i jeho tichý chod. Větráky vás neruší, ani když šlapou na plné obrátky. I přesto, že jde o výkonnou grafickou kartu, můžete od ní očekávat nízkou spotřebu, což také oceňujeme.

Některé uživatele potěší i barevné RGB osvětlení. Pokud zrovna nepatříte mezi fanoušky barevných světýlek, nebojte se, toto osvětlení lze úplně vypnout. Jedinou vadou na kráse je za nás pouze 6 GB RAM.

Majitele starších monitorů nepříjemně zaskočí absence VGA a DVI výstupu, díky níž se pro ně stane karta nepoužitelnou. Grafika je vybavená rozhraním PCI Express x16 3,0 a vyvádí celkem 4 výstupy k propojení s monitorem. Výrobce u ní upřednostnil použití 1 HDMI a 3 DisplayPortů.

Za nás je grafická karta MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G vhodná pro hráče, kteří ocení dokonalý poměr cena vs. výkon. Za méně než 10 000 Kč získáte čip, jenž bez problémů utáhne současné hry.

Recenze MSI Radeon RX 570 – Nejlepší levná grafická karta

MSI Radeon RX 570 recenze Levný základ

Grafický čip: AMD | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR5 | Šířka sběrnice: 128 bit | Frekvence: 1 300 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: 4 300 Kč

Klady
 • Nízká cena
 • Kvalitní chlazení
 • Dostatečný výkon
Zápory
 • Hlučnější chod

Na první pohled by se mohlo zdát, že za cenovku nepřesahující hranici 5 000 korun seženete čip vhodný maximálně ke čtení zpráv na internetu. Opak je ovšem pravdou a MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC si i přes slabší frekvenci poradí s valnou většinou současné herní produkce.

Kromě veskrze dumpingové ceny oceňujeme i kvalitu chlazení. Můžete si být jisti, že ani dlouhodobé hraní náročného titulu nepovede k příliš vysokým, destruktivním teplotám. Výkon plně dostačuje pro většinu současné produkce, ačkoliv zařízení samozřejmě nemůže konkurovat modelům za desítky tisíc.

Ačkoliv jsme chladicí systém chválili za jeho efektivitu, u hlučnosti již tak nadšení nejsme. Větráky jedoucí na plný výkon se směle vyrovnají vysavači a brzy začnou lézt na nervy. Bohužel u herních počítačů se s hlučností počítá a nelze říci, že by v tomto případě byla situace nějak extrémní.

MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC představuje perfektní volbu pro všechny, kteří nechtějí za pořízení herní sestavy platit příliš mnoho peněz, ale zároveň si užít rozumné míry detailů.

2Nejprodávanější grafické karty

3Jak vybrat grafickou kartu

Ještě před návštěvou prodejny se dobře zamyslete nad tím, k čemu grafickou kartu potřebujete. Významnou roli sehrává i typ použitého grafického čipu a množství paměti. Rozhodně neopomíjejte ani frekvenci jader nebo šířku paměťové sběrnice. Na komfort při hraní a platby za elektřinu mají zásadní vliv spotřeba a hlučnost. V neposlední řadě doporučujeme zohlednit i kompatibilitu, způsob chlazení a konektivitu.

rady jak vybrat grafickou kartu

Využití grafických karet

Ačkoliv máme grafický výkon spojený hlavně s hraním náročných her, existuje celá řada dalších činností, při nichž je přítomnost odpovídajícího čipu nezbytná. V zásadě lze tedy rozlišit tři základní způsoby využití, podle nichž byste měli volit také cenové rozmezí a parametry zvolené karty. Více informaci obsahuje následující tabulka:

Plánovaná činnost Charakteristika Cena
Kancelářská práce Pro prohlížení internetových stránek, psaní dokumentů a sledování filmů Do 4 000 Kč
Hraní her Plynulé hraní náročnější her, streamování, potřeba vyššího výkonu a plynulosti, vyšší spotřeba a rozměry Od 5 000 Kč do 25 000 Kč
Profesionální práce s multimédii Pro profesionální uplatnění v 2D/3D grafice, střihání videa, animační činnost, určeny pro nepřetržitou činnost Od 5 000 Kč do 120 000 Kč

Zvažujete použití herního čipu i pro profesionální úpravu videí a vlastní programování? Dobře si tento plán promyslete, neboť oba typy čipů rozhodně nejsou zaměnitelné. Zatímco herní modely si dobře poradí s výraznou zátěží po krátký čas, nezvládají maratóny trvající několik desítek hodin. Navíc si za jejich provoz připlatíte, neboť nejsou zrovna šetrné, co se týká spotřeby energie.

Typ grafického čipu

Ať už si zvolíte grafickou kartu kteréhokoli výrobce, vždy bude obsahovat čip pocházející z dílny dvojice firem AMD/ATI nebo NVIDIA. Obě společnosti pořádají již více než 15 let závody v navrhování a tvorbě výkonnějších, úspornějších a menších čipů. Každá si přitom udržuje své vlastní výhody i nevýhody:

Grafické čipy AMD/ATI

Klady
 • Dokonalý poměr cena/výkon
 • Výroba dedikovaných karet pro levná zařízení
Zápory
 • Dlouhodobě nižší výkon
 • Menší množství optimalizovaných her

Grafické čipy NVIDIA

Klady
 • Nejvyšší výkon na trhu
 • Prakticky neomezená nabídka optimalizovaných her
Zápory
 • Vyšší cena

Grafická paměť a šířka sběrnice

Ač se to na první pohled může jevit zvláštně, právě grafická paměť patří k nejdůležitějším parametrům vůbec. Udává totiž, jak velký tok dat zvládá v daném časovém okamžiku zpracovat. Její nedostatek vede k prodlevám v činnosti projevujícím se sekáním.

Obecně platí, čím větší paměť, tím lépe. Pro kancelářskou práci nebo hraní méně náročných hříček si plně vystačíte i se 2 GB. Nároční hráči by se potom měli poohlížet po alespoň 6 GB. Nejmocnější stroje pro profesionální hráče nebo pracovníky v oblasti grafiky disponují až 12 GB paměti pro hladké zpracování všeho potřebného.

Kromě velikosti berte ohled i na rychlost. Dříve široce dostupné GDDR3 dnes nedostačují a doporučujeme se poohlédnout po typu GDDR5.

Množství dat, které je přístroj schopen za jednotku času přenést z paměti do čipu ke zpracování určuje šířka paměťové sběrnice. Za minimum v současné době považujeme 128 bitů, náročnější jedinci mohou hledat 256 nebo 384bitové. Nutno ovšem podotknout, že tento parametr výkon ovlivňuje jen velmi málo.

Frekvence jader

Podobně jako jádra procesoru i grafický čip má určitou frekvenci. Udává se v MHz a definuje počet operací, které čip zpracuje během jedné sekundy. Obecně platí, že se stoupající frekvencí roste i výkon dané karty.

Ve spojení s procesorem ovšem buďte ostražití. Jestliže nebudete mít dostatečně kvalitní CPU, nebude zvládat grafické kartě posílat odpovídající množství příkazů a velké množství výkonu karty přijde nazmar. Obě komponenty by měly být v dokonalé harmonii nebo by jejich výkonnostní rozdíl měl být co nejmenší.

Spotřeba a hlučnost

Každého hospodáře zajímá, kolik za provoz své elektroniky utratí. Spotřeba každého zařízení se udává ve Wattech a grafické karty nejsou výjimkou. Počítejte s tím, že platí přímá úměra mezi výkonem a účty za elektřinu.

Trhají vás po chvilce hraní uši a pátráte, zda jste náhodou nenechali zapnutý vysavač? Patrně za to může vysoká míra hluku vydávaná namáhanou grafickou kartu. Hlučnost se obvykle zvyšuje v souvislosti se spuštěním náročných aplikací, neboť dochází k sepnutí chladicího systému. Vzhledem k tomu, že „grafárny“ samotné bývají několika samostatnými větráčky osazeny, na výsledném hluku se nemalou měrou podílejí také.

Kompatibilita

Kupujete-li nový kus na do staršího počítejte, řádně si ověřte i jejich komptabilitu. Každá komponenta se pyšní jinými rozměry, a proto se nemusí vejít do všech druhů skříní. Jestliže navíc doma máte historický exponát s deskou osazenou starými AGP sloty, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporují výhradně PCI-e formát.

Taktéž si ověřte, zda stávající zdroj zvládne nový kus hardwaru utáhnout. Proto zkontrolujte příkon karty a sečtěte jej s náročností všech dalších součástí počítače. Jestliže výsledné číslo přesahuje výkon zdroje, nezbude vám nic, než zvolit jiný kus nebo vyměnit celý zdroj.

Způsob chlazení

Jestliže se při delším hraní zahřívá váš počítač tak, že byste na něm mohli usmažit vajíčka, není něco v pořádku. Vystavíte-li svého miláčka takovým teplotám dlouhodobě, patrně jeho jednotlivé komponenty brzy odrovnáte. Proto byste měli dbát na jeho řádné chlazení.

chlazení grafických karet

Méně výkonné čipy užívají tzv. pasivního chlazení prostřednictvím hliníkových bloků. Ty se vyznačují opravdu tichým chodem a účinným odvodem tepla, avšak určitě nestačí u výkonných herních modelů.

Aktivní chlazení má podobu jednoho nebo více ventilátorů upevněných přímo na grafickou kartu. Jsou sice hlučnější a více víří prach, mohou se však pyšnit výrazně vyšším výkonem, díky čemuž zvládnou srazit teplotu i u namáhaných zařízení.

Konektivita grafik

Moderní doba s sebou přináší neustále propojování veškeré myslitelné elektroniky. Ani počítače nejsou výjimkou a místo malého monitoru můžete sledovat své hraní na obrovských televizních obrazovkách. Grafická karta ovšem musí nabízet dostatečnou konektivitu pro připojení doplňkových zařízení.

Standardem je přítomnost alespoň dvou HDMI portů, s jejichž pomocí lze přenášet obraz a zvuk prakticky do všech myslitelných zařízení. Můžete připojit televizor, monitor, domácí kino, zkrátka cokoliv. V posledních letech nahradily a zcela vytlačily starší DVI standard, jenž je přítomen jen pro případ, že byste chtěli svou kartu propojit se starším kusem elektroniky.

Specifickou obdobou HDMI jsou tzv. DisplayPorty často známější pod zkratkou DP. Obvykle se objevují u monitorů a taktéž podporují obraz a zvuk ve vysoké kvalitě.

Zdroj:

https://pctuning.tyden.cz/

https://www.stahuj.cz/

Nejlepší grafické karty

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor článku

Odborná redakce
Odborná redakce

Redaktoři webu ChytrýVýběr.cz vám pomáhají s výběrem toho správného produktu. Na základě odborných testů a uživatelských recenzí doporučují nejlepší produkty z široké škály kategorií. Více informací >>

Podobné články