Nejlepší grafické karty roku 2019 – recenze a testy

Řadíte se mezi náruživé hráče počítačových her? Nedáte na svého miláčka dopustit a neustále jej vylepšujete novými komponenty tak, abyste si mohli užívat nejnovější pecky na maximální detaily? Mezi jednu z nejdůležitějších částí každého herního železa bezesporu patří také grafické karty. Na rozdíl od procesorů a paměti totiž nacházejí využití výhradně u graficky náročných aplikací. A rozhodně nemusí jít jenom o hry.

I z toho důvodu jsme se rozhodli sepsat následující porovnání, ve kterém se grafikám podíváme na zoubek. Naleznete v něm trojici nejlepších zařízení dneška, stejně jako několik užitečných rad a tipů pro správný výběr.

Nejlepší grafické karty

MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC

Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G

MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G

Test MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC

Test Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G

Test MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G

Levný základ

Zlatá střední cesta

Pro náročné

KLADY

Nízká cena

Kvalitní chlazení

Dostatečný výkon

Značný výkon

Rozumná hlučnost

Výborné ovladače

Obrovský výkon

Efektní vzhled

Velmi tichý chod

ZÁPORY

Výrazná hlučnost

Nemalá spotřeba

Absence DVI vstupu

Výraznější rozměry

Vysoká cena

Značné rozměry

SHRNUTÍ

Skvělá volba pro všechny, kteří pro uspokojivé hraní nepotřebuji ve všech hrách maximální detaily. Za málo peněz dostanete skutečně hodně muziky a to i té z hlučných vetráků

Zlatá střední cesta se vším všudy, která bez větších problémů rozpohybuje všechny současné hry. Pozor na výraznější rozměry a spotřebu, stejně tak i na chybějící DVI vstup

Luxusní grafická karta pro nejnáročnější hráče. S výkonem si nebudete muset lámat hlavu po několik let a provoz čipu prakticky ani neuslyšíte. Snad jen ty rozměry by mohly být trochu skladnější

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

POROVNEJTE CENY

Recenze: MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC

Grafický čip: AMD | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR5 | Šířka sběrnice: 128 bit | Frekvence: 1 300 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: 5 500 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Kvalitní chlazení
 • Dostatečný výkon

ZÁPORY:
 • Výrazná hlučnost

Na první pohled by se mohlo zdát, že za cenovku přesahující hranici 5 000 korun seženete čip vhodný maximálně ke čtení zpráv na internetu. Opak je ovšem pravdou a MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC si i přes slabší frekvenci poradí s valnou většinou současné herní produkce.

Kromě veskrze dumpingové ceny oceňujeme i kvalitu chlazení. Můžete si být jisti, že ani dlouhodobé hraní náročného titulu nepovede k příliš vysokým, destruktivním teplotám. Výkon plně dostačuje pro většinu současné produkce, ačkoliv zařízení samozřejmě nemůže konkurovat modelům za desítky tisíc.

Ačkoliv jsme chladicí systém chválili za jeho efektivitu, u hlučnosti již tak nadšení nejsme. Větráky jedoucí na plný výkon se směle vyrovnají vysavači a brzy začnou lézt na nervy. Bohužel u herních počítačů se s hlučností počítá a nelze říci, že by v tomto případě byla situace nějak extrémní.

MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC představuje perfektní volbu pro všechny, kteří nechtějí za pořízení herní sestavy platit příliš mnoho peněz, ale zároveň si užít rozumné míry detailů.

Zjistit cenu >>

Recenze: Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G

Grafický čip: AMD | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: HBM2 | Šířka sběrnice: 2 048 bit | Frekvence: 1 300 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP | Přibližná cena: 9 500 Kč

KLADY:
 • Značný výkon
 • Rozumná hlučnost
 • Výborné ovladače

ZÁPORY:
 • Nemalá spotřeba
 • Absence DVI vstupu
 • Výraznější rozměry

I druhý kus hardwaru, Sapphire Radeon RX VEGA 56 PULSE 8GB HBM2 11276-02-40G, pochází z dílny společnosti AMD/ATI. Ta v posledních letech kraluje trhu s tzv. zlatým středem, zařízeními, jež za rozumné peníze nabízejí naprosto dostačující parametry.

Právě dostatečný výkon považujeme za největší pozitivum modelu. I novinky rozhýbete bez větších obtíží na maximální detaily, stačí jen mít odpovídající procesor. Větráky při práci příliš neruší, a to ani když musí šlapat na plné obrátky. Ovladače z dílny firmy AMD prošly během několika posledních let proměnou směrem k lepšímu. Díky tomu můžete počítat s optimalizací pro většinu dostupných her.

S rostoucím výkon bohužel stoupá i spotřeba elektrické energie. Intenzivní hraní se tak na účtech za elektřinu nepříjemně projeví. Majitele starších casů nepříjemně zaskočí absence DVI vstupu, díky níž se stane karta nepoužitelnou. Prostor vyhrazený pro dedikovaný grafický čip si dobře proměřte, neboť karta je poměrně rozměrná.

Jestliže lovíte podle dokonalého poměru cena/výkon, jste na správném místě. Za méně než 10 000 Kč získáte čip, jenž s přehledem utáhne současnou herní produkci. Ovšem na maximální detaily!

Zjistit cenu >>

Recenze: MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G

Grafický čip: NVIDIA | Velikost paměti: 8 GB | Typ paměti: GDDR6 | Šířka sběrnice: 256 bit | Frekvence: 1 830 MHz | Výstupy: 1 × HDMI, 3 × DP, 1 × USB-C | Přibližná cena: 16 400 Kč

KLADY:
 • Obrovský výkon
 • Efektní vzhled
 • Velmi tichý chod

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Značné rozměry

Závěr nemůže patřit nikomu jinému než čipu od společnosti NVIDIA. MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G patří k tomu nejvýkonnějšímu, co v současné době na trhu naleznete. U rok, dva starších her se ani neobtěžuje spouštět větráky, až tak jsou její výkon a pasivní chlazení předimenzované.

Na náročné hráčské publikum jistě pozitivně zapůsobí i efektní design. Majitele průhledných skříní se mohou těšit na diskotéku v podobě problikávajících neonových světel. Již výše uvedené mohutné pasivní chlazení ve spojení s tichými větráčky zajišťují takřka neslyšný chod, a to i při práci na maximální otáčky.

Za kvalitu se platí a ani tento případ nebude výjimkou. Připravit si na něj musíte částku přesahující 16 000 Kč. Vzhledem k výkonu je třeba počítat i s ne zrovna drobnými rozměry. Dobře tedy zkontrolujte, zda vaše case poskytne tomuto mazlíkovi dostatek místa.

MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G udělá radost nejednomu náruživému hráči. Sekání nebo padání her vlivem nedostatečného výkonu se na několik let stanou minulostí.

Zjistit cenu >>

Zpět na obsah ↑

Nejprodávanější grafiky podle Heureky

Zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat grafickou kartu?

Ještě před návštěvou prodejny se dobře zamyslete nad tím, k čemu grafickou kartu potřebujete. Významnou roli sehrává i typ použitého grafického čipu a množství paměti. Rozhodně neopomíjejte ani frekvenci jader nebo šířku paměťové sběrnice. Na komfort při hraní a platby za elektřinu mají zásadní vliv spotřeba a hlučnost. V neposlední řadě doporučujeme zohlednit i kompatibilitu, způsob chlazení a konektivitu.

Využití grafických karet

Ačkoliv máme grafický výkon spojený hlavně s hraním náročných her, existuje celá řada dalších činností, při nichž je přítomnost odpovídajícího čipu nezbytná. V zásadě lze tedy rozlišit tři základní způsoby využití, podle nichž byste měli volit také cenové rozmezí a parametry zvolené karty. Více informaci obsahuje následující tabulka:

Plánovaná činnost Charakteristika Cena
Kancelářská práce Pro prohlížení internetových stránek, psaní dokumentů a sledování filmů Do 4 000 Kč
Hraní her Plynulé hraní náročnější her, streamování, potřeba vyššího výkonu a plynulosti, vyšší spotřeba a rozměry Od 5 000 Kč do 25 000 Kč
Profesionální práce s multimédii Pro profesionální uplatnění v 2D/3D grafice, střihání videa, animační činnost, určeny pro nepřetržitou činnost Od 5 000 Kč do 120 000 Kč

Zvažujete použití herního čipu i pro profesionální úpravu videí a vlastní programování? Dobře si tento plán promyslete, neboť oba typy čipů rozhodně nejsou zaměnitelné. Zatímco herní modely si dobře poradí s výraznou zátěží po krátký čas, nezvládají maratóny trvající několik desítek hodin. Navíc si za jejich provoz připlatíte, neboť nejsou zrovna šetrné, co se týká spotřeby energie.

Typ grafického čipu

Ať už si zvolíte grafickou kartu kteréhokoli výrobce, vždy bude obsahovat čip pocházející z dílny dvojice firem AMD/ATI nebo NVIDIA. Obě společnosti pořádají již více než 15 let závody v navrhování a tvorbě výkonnějších, úspornějších a menších čipů. Každá si přitom udržuje své vlastní výhody i nevýhody:

Grafické čipy AMD/ATI

VÝHODY:
 • Dokonalý poměr cena/výkon
 • Výroba dedikovaných karet pro levná zařízení

NEVÝHODY:
 • Dlouhodobě nižší výkon
 • Menší množství optimalizovaných her

Grafické čipy NVIDIA

VÝHODY:
 • Nejvyšší výkon na trhu
 • Prakticky neomezená nabídka optimalizovaných her

NEVÝHODY:
 • Vyšší cena

Grafická paměť a šířka sběrnice

Ač se to na první pohled může jevit zvláštně, právě grafická paměť patří k nejdůležitějším parametrům vůbec. Udává totiž, jak velký tok dat zvládá v daném časovém okamžiku zpracovat. Její nedostatek vede k prodlevám v činnosti projevujícím se sekáním.

Obecně platí, čím větší paměť, tím lépe. Pro kancelářskou práci nebo hraní méně náročných hříček si plně vystačíte i se 2 GB. Nároční hráči by se potom měli poohlížet po alespoň 6 GB. Nejmocnější stroje pro profesionální hráče nebo pracovníky v oblasti grafiky disponují až 12 GB paměti pro hladké zpracování všeho potřebného.

Kromě velikosti berte ohled i na rychlost. Dříve široce dostupné GDDR3 dnes nedostačují a doporučujeme se poohlédnout po typu GDDR5.

Množství dat, které je přístroj schopen za jednotku času přenést z paměti do čipu ke zpracování určuje šířka paměťové sběrnice. Za minimum v současné době považujeme 128 bitů, náročnější jedinci mohou hledat 256 nebo 384bitové. Nutno ovšem podotknout, že tento parametr výkon ovlivňuje jen velmi málo.

Frekvence jader

Podobně jako jádra procesoru i grafický čip má určitou frekvenci. Udává se v MHz a definuje počet operací, které čip zpracuje během jedné sekundy. Obecně platí, že se stoupající frekvencí roste i výkon dané karty.

Ve spojení s procesorem ovšem buďte ostražití. Jestliže nebudete mít dostatečně kvalitní CPU, nebude zvládat grafické kartě posílat odpovídající množství příkazů a velké množství výkonu karty přijde nazmar. Obě komponenty by měly být v dokonalé harmonii nebo by jejich výkonnostní rozdíl měl být co nejmenší.

Spotřeba a hlučnost

Každého hospodáře zajímá, kolik za provoz své elektroniky utratí. Spotřeba každého zařízení se udává ve Wattech a grafické karty nejsou výjimkou. Počítejte s tím, že platí přímá úměra mezi výkonem a účty za elektřinu.

Trhají vás po chvilce hraní uši a pátráte, zda jste náhodou nenechali zapnutý vysavač? Patrně za to může vysoká míra hluku vydávaná namáhanou grafickou kartu. Hlučnost se obvykle zvyšuje v souvislosti se spuštěním náročných aplikací, neboť dochází k sepnutí chladicího systému. Vzhledem k tomu, že „grafárny“ samotné bývají několika samostatnými větráčky osazeny, na výsledném hluku se nemalou měrou podílejí také.

Kompatibilita

Kupujete-li nový kus na do staršího počítejte, řádně si ověřte i jejich komptabilitu. Každá komponenta se pyšní jinými rozměry, a proto se nemusí vejít do všech druhů skříní. Jestliže navíc doma máte historický exponát s deskou osazenou starými AGP sloty, nový model nezapojíte. Grafické karty dnes podporují výhradně PCI-e formát.

Taktéž si ověřte, zda stávající zdroj zvládne nový kus hardwaru utáhnout. Proto zkontrolujte příkon karty a sečtěte jej s náročností všech dalších součástí počítače. Jestliže výsledné číslo přesahuje výkon zdroje, nezbude vám nic, než zvolit jiný kus nebo vyměnit celý zdroj.

Způsob chlazení

Jestliže se při delším hraní zahřívá váš počítač tak, že byste na něm mohli usmažit vajíčka, není něco v pořádku. Vystavíte-li svého miláčka takovým teplotám dlouhodobě, patrně jeho jednotlivé komponenty brzy odrovnáte. Proto byste měli dbát na jeho řádné chlazení.

Méně výkonné čipy užívají tzv. pasivního chlazení prostřednictvím hliníkových bloků. Ty se vyznačují opravdu tichým chodem a účinným odvodem tepla, avšak určitě nestačí u výkonných herních modelů.

Aktivní chlazení má podobu jednoho nebo více ventilátorů upevněných přímo na grafickou kartu. Jsou sice hlučnější a více víří prach, mohou se však pyšnit výrazně vyšším výkonem, díky čemuž zvládnou srazit teplotu i u namáhaných zařízení.

Konektivita grafik

Moderní doba s sebou přináší neustále propojování veškeré myslitelné elektroniky. Ani počítače nejsou výjimkou a místo malého monitoru můžete sledovat své hraní na obrovských televizních obrazovkách. Grafická karta ovšem musí nabízet dostatečnou konektivitu pro připojení doplňkových zařízení.

Standardem je přítomnost alespoň dvou HDMI portů, s jejichž pomocí lze přenášet obraz a zvuk prakticky do všech myslitelných zařízení. Můžete připojit televizor, monitor, domácí kino, zkrátka cokoliv. V posledních letech nahradily a zcela vytlačily starší DVI standard, jenž je přítomen jen pro případ, že byste chtěli svou kartu propojit se starším kusem elektroniky.

Specifickou obdobou HDMI jsou tzv. DisplayPorty často známější pod zkratkou DP. Obvykle se objevují u monitorů a taktéž podporují obraz a zvuk ve vysoké kvalitě.

Nejprodávanější grafické karty